cargo

Jizerskohorský Bedřichov výrazně zdraží parkování pro běžkaře

Běžkaři v Jizerských horách. Foto: Jan Stránský / Libereckézprávy.czBěžkaři v Jizerských horách. Foto: Jan Stránský / Libereckézprávy.cz

Více peněz budou muset zaplatit běžkaři v jizerskohorském Bedřichově o víkendech od nadcházející sezony, pokud tam přijedou autem. Starosta obce

Více peněz budou muset zaplatit běžkaři v jizerskohorském Bedřichově o víkendech od nadcházející sezony, pokud tam přijedou autem. Starosta obce Petr Holub zdražení parkování zdůvodňuje investicemi pro běžkaře a vysokým zájmem o parkování.

„Situace nás nabádá chovat se trochu tržně. Na druhou stranu chceme lidi donutit, aby více využívali autobusy veřejné dopravy, když už máme na stadionu vybudovaný prostor, kde se mohou v suchu převléknout,“ řekl starosta. Podle něj se v posledních letech hodně investovalo do zlepšení infrastruktury pro běžkaře. „Za poslední čtyři roky zhruba šest milionů,“ uvedl Holub.

Peníze šly nejen do vybudování šatny a uzamykatelných skříněk, ale i do osvětlení stadionu, terénních úprav a letos se obec podílí i na vybudování nového zasněžovacího systému na stadionu. Hotov by měl být do začátku zimní sezony.

Bedřichov je hlavním nástupním místem pro běžkaře, kteří se vydávají na Jizerskou magistrálu. Dvě nejvíce využívaná parkoviště u stadionu a na Maliníku se zhruba 300 místy jsou o víkendech v zimě zcela zaplněná už před 9:00 a zhruba pětkrát až desetkrát za sezonu jsou komplikace v dopravě v obci tak velké, že ji musí řídit policisté.

Zatímco cesta autobusem z Liberce do Bedřichova pro běžkaře ve srovnání s minulou sezonou zlevní z 25 na 20 korun, parkování o víkendech naopak zdraží o 50 až 100 korun. Autobus se sice jeví jako levnější varianta, velmi často je ale problém se do něj o víkendu vtěsnat.

Novinkou je hodinový tarif za 80 korun, nejvyužívanější tarif do tří hodin zdraží ze 100 na 150 korun. Kdo zde bude stát až osm hodin, zaplatí 200 místo 150 korun z minulé sezony. Celodenní stání zdraží o 100 na 300 korun. Nadále zdarma ale zůstane parkoviště P4 Hřiště se zhruba 200 místy, které je od běžkařského stadionu vzdálené něco přes kilometr. Ceny platné pro zimu začnou podle starosty platit, až nasněží a Jizerská o.p.s. začne upravovat lyžařskou magistrálu.

Obec na parkovném v tomto roce podle starosty vybere asi sedm milionů korun, zůstane jí ale z toho necelá polovina. „Je tam 21procentní DPH, dalších 15 procent dáváme Jizerské o.p.s. na úpravu magistrály a letos nás 1,5 milionu stálo pluhování, mzdy a energie,“ dodal Holub.

ČTK

Tagy Bedřichov parkování v Jizerských horách
45 komentářů