Jízdenkový chaos. V některých krajích zapomeňte na doklady Českých drah i jejich e-shop

RegioPanter mezi Ústím nad Labem a Děčínem. Foto: České dráhyRegioPanter mezi Ústím nad Labem a Děčínem. Foto: České dráhy

Cestující na české železnici čeká v prosinci s nástupem nového jízdního řádu velká změna nejen tam, kde začne vlaky provozovat jiný dopravce namísto Českých drah. První kraje se rozhodly zakázat Českým drahám výdej jízdenek podle tarifu TR10 státního dopravce a budou vyžadovat až na pár výjimek vydávání jízdních dokladů jen podle krajského tarifu.

559 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří Fišer

To si vážně někdo mysli, že v téhle džugli budu chtít cestovat? Po létech ježdění výhradně autem jsem si zakoupil IN50 se slevou pro důchodce a začal jezdit i vlakem. Aplikace MůjVlak byla docela fajn a jet na vodu s partou vlakem byla docela legrace. Chodím stále do práce a rozhodně nehodlám trávit večery čtením jízních řádů a nepřehledných tarifů – co v kraji, co jiném kraji, co mezi kraji atd.. Prostě si zase vezmu auto a vy si můžete, společně s šílenou Gretou, kvičet nad uhlíkovou stopou. A pokud budou ČD v minusu, jak je zvykem, tak z toho… Číst vice »

Karel

Číst složité tarify, které se každý rok mění, mě u ČD nebaví už spoustu let. U autobusů žádné síťové jízdenky nejsou, jízdenka se kupuje pro každou jízdu zvlášť, ale nakonec je to většinou levnější i spolehlivější než ty vlaky, a ještě si leckdy člověk může vybrat. ČD si vždycky hrály jen samy na svém písečku a nebýt krajů, nikdy by je nikdo nedonutil integrovat se s ostatní dopravou do síťové služby.

Lubomír

Co to Kraje a ČD vyvádějí za komplikované blbosti ?! Zákazníkům seberou slevy a zhorší jim podmínky pro nakupování jízdenek a cestování : Místo by se zjednodušil systém nákupu jízdenek, ponechal dosavadní systém IN karet ,zavádí kraje nepochopitelně složitý systém, kde je to jen boj o rozd+lení peněz, který odnesou zákazníci. Ono nestačí, že se omezily mezikrajské spoje, při výlukách nefungují přípoje na ostatní vlaky, výpravčí nechají ujíždět spoje lidem na přestupy, kteří pak musí čekat na nádražích dvě a více hodin v nevyhovujících prostorách, bez zajištění občerstvení, služeb, pouze se setkávají s nevolí zaměstnanců ČD a SžDC při problámech… Číst vice »

Mirek Zv.

O KMB je to pozitivní zpráva. Vždycky sice byla výhodnější (pro většinu) než IN25, ale málokdo si to uvědomoval. Reklama holt vždy dokáže přivést většinu k iracionálním rozhodnutím. Jenže i když jí hraje do karet postupná totální devalvace skupinové jizdenky, stejně ji válcují jiné možnosti (jíní dopravci, právě to výhodnější jízdné v IDS, vázané levné jizdenky). Je to pořád ještě dobrá volba pro více cestující dvojici. Ale půl roku je už málo – na využití cest, kde je KMB nejlepší variantou. Po 25 letech spokojeného používání už váhám.

Luboš

Vážení ministerští úředníci, krajští zastupitelé, hejtmané, páni ředitelé, magistři, bakaláři, smradlavé onučky přehazovače vexlu a také velevážený ručníku pana fíry Míry. V tomto Banánistánu je v posledních třech desítkách let běžné, že se nectí služba pro občana a ani logika. Všichni mají plná ústa slibů a představ, jak bude lepším způsobem naplněna úloha Českých drah k ekologii dopravy, kultuře cestování, propustnosti dopravních cest a vlídnosti dopravních tras, rychlosti přepravy a rozšiřování služeb pro cestující. Zatím ale, jak je vidět, jde jen a pouze o kšeft a znepříjemnění dopravy cestujícím, s cílem na tom více trhnout a směřovat cestující do přeplněných… Číst vice »

koleyy

Vzhledem k absenci jediné poznámky přepokládám, že období vlády bratrstva rudé pracky bylo vše ok a země jen vzkvétala.
Tak hurá, konečně to vím!

Luboš

pro koleyy : S odpuštěním, jste hlupák. Popsán je stav, který nastal a bez zmínky k dřívějšímu, takže jen provokujete tam, kde nic není. Máte-li dojem, že je popisovaná záležitost z článku v pořádku, jsem si vědom, že zastáváte názor jiný. Toť vše, tečka. K věci jste neuvedl ničeho.

HonzaEM

Paráda, takže IN 100 bude nadále platit jen v „Brněnským“ kraji. To abych si jí dal do vitríny.

Bivoj

Už chápete význam hesla : ANO, bude líp ?

Lukáš

Hele já to nebudu řešit a zkoumat kdo kde jezdí, kde si mám koupit jaký jízdenky a to, že půlku republiky projedu s ČD dálkovým spojem a pak na mě dvě minuty nepočká kodrcák nějakýho pochybnýho dopravce a já zůstanu viset v nějaký pr… v jedenáct večer a budu chrápat na peróně, když dneska ani pořádný nádražky nikde nejsou, a když už jsou, zavíraj v osm večer a pivo maj za čtyřicet a nemaj k večeři ani utopence. Auto to jistí a ještě v pohodě cestou nakoupím v Kauflandu Bruncvíky a klobásku, a podle mých zkušeností budu v cíli ještě… Číst vice »

-TR-

Kodrcák nějakého pochybnýho dopravce zpravidla čeká – osobní zkušenost v Českých Budějovicích při přestupu do Českého Krumlova. Naopak opačně to bývá problém.

Karel

Směr z Krumlova do Prahy jsem zažil jednou. Kodrcák pochybného dopravce nasbíral asi čtvrt hodiny zpoždění, i když se na trati nic zvláštního nedělo a počet cestujících nebyl nijak mimořádný – jestli špatně spočtený jízdní řád, nevhodná souprava nebo neschopný personál, to nedokážu posoudit. Rychlík pochopitelně nečekal, protože SŽDC náš vlak do přestupní stanice nevpustilo, dokud návazný rychlík neodjel. Omluva ani vysvětlení od pochybného dopravce žádné – a po písemné stížnosti jen plané bezobsažné okecávání, na jaké jsme zvyklí i od těch našich „národních“ institucí.

Tronda

Tím pochybným kodrcákem myslíte tu většinu ujetých přípojů mezi dvěma vlaky dopravce ČD?

Sinep Anigav

a) Mám (dost opakovaně) podobnou zkušenost jako Lukáš … „… projedu s ČD dálkovým spojem a pak na mě dvě minuty nepočká kodrcák nějakýho pochybnýho dopravce a já zůstanu viset v nějaký pr…“ Ten kodrcák, co na mě nepočkává dvě minuty (i když: 1/ dlouho před přestupem požádávám dispečera prostřednictvím vlakvedoucího v dálkovém spoji ČD; 2/ kodrcák pak o dvě stanice dál čekává víc minut na křižování) je ´nějakýho pochybnýho´ nejnárodnějšího dopravce. 2) Tímtéž mám (dost opakovaně) podobnou zkušenost, že Trondova otázka je zde na místě. 3) Dovolil jsem si použít pro rozlišení obou národních dopravců slangový výraz „nejnárodnější“ ,… Číst vice »

Sinep Anigav

místo znaku ´a´ má být 1 . Omluva

TomikV

S tím se nedá nežli souhlasit ….

Lubir

Tento stát- pseudostát řízený nefachčenky a neználky – to je prostě jeden velký BORDEL!!! nic víc, nic míň. A to nejen na dráze!!! Např. absolvent Plzeňského práva – alla 1 rok, autobus jede zítra ráno v 8. hod od kravína, dnes vysedává co eurtoposlanec v Bruselu – tak co ještě více chceme!!!

Ušatá

Svatá pravda! Podstata všech problémů je právě úplně jinde. Ale zkuste na to upozorňovat a problémy se Vám nevyhnou.

koleyy

Prostřednictvím vlakvedoucího ČD žádáš dispečera ČD, nikoho jiného!

Martin

Boze to je bor…. To je jako problem dat dohromady SW, ktery umi na jeden jizdni doklad vytisknout jizdneku se dvema tarify? Ja mam na IN25 i jizdenku na MHD PID, mam jednu kartu a yo problem neni, jde to na jednu kartu nahrat, to CD neumi ve svych vlacich a jizdenkach pocitat s vice tarify? Chapal bych problem s jinym dopravcem i s tiskem udaju na jizdenku, ale jako jeden dopravce neumi soucet dvou cisel podle tarifu??? Jestlize chci takovou zmenu, tak si na to pripravim SW a e-shop, zamestnance, atd… vzdyt by tak mohl fungovat i jednotny tarif,… Číst vice »

Josef J.

Software existuje, ale některý dopravce se nechce dohodnout.

Karel

A i kdyby to dostal uloženo, tak určitě najde zase tisíc způsobů, jak to sabotovat.

koleyy

Nechceš snad roznášet hnusné pomluvy, že jsou to modří…))))!

Sledovatel

Dnes mnozí kritizují neexistenci jednotného státního tarifu. V nějaké smlově MD s dopravcem byl tento tarif jako příloha. Bohužel nevím kde ten soubor byl a zda to nebyl návrh. Ale vzhledem k tomu, že bylo nastaveno vysoké jízdé tarifu pro první rok a automatické každoroční zvyšování cen tarifu po dobu platnosti smlouvy s dopravcem, tak se obávám, že až jednotný státní tarif bude probírán veřejností, tak budeme kritizovat vysoké ceny a tím nepoužitelnost tohoto jednotného státního tarifu.

Karel

Kritizovat můžeme, ale tak byl ten státní jednotný tarif od počátku navrhován, aby byl vždycky lehce dražší než je tržní jízdné. Dosavadní lokální integrované tarify jsou konstruované přesně opačně, což je ovšem dáno tím, že ty tarify stanoví ten, kdo tu dopravu objednává a platí. Nicméně ty algoritmy a technologie pro rozdělování tržeb z jednotného tarifu by asi mělo být možné použít i pro jiné druhy jízdenek.

Andros Baman

Kdyz vidim, jak lid bojuje o rezijky, tak jestli nekdo zrusi stravenky, bude revoluce.

PaRoh

A přitom je to tak jednoduché. Klasická režijka, která platí jen na něco a jen pro někoho, je na nic. Teda pokud by třeba strojvedoucí nepřišli s tím, že když vezou ve vlaku 100 lidí a 10 z nich má režijku, tak se v jejich prospěch zřeknou 10% platu. Celý problém režijek je v tom, že kvůli těm 10 režistům si nejenže nikdo z jejich kolegů nechce dobrovolně snížit mzdu aby ušetřil na režijních nákladech, ale těm režistům dnes platí jízdenku i lidé, kteří vlakem nikdy nejeli. Ve Švýcarsku je zavedené tzv. GeneralAbo, které platí na všechny druhy dopravy (vyjma… Číst vice »

Dominik

Se síťovkou z SJT problém nemám, ale za předpokladu, že na ní bude moct být vydána FIP a řekněme i Slovensko, takže defacto převedena dnešní režijka, a pokud to bude bez toho, tak se nedivte, že chci bránit současnou režijku.

Tronda

Režijka je benefit jednoho z dopravců na železnici, pokud si to u něj zaměstnanci vyjednají, může jim koupit síťovku SJT. Pochybuji, ale, že síťovka českého ministerstva dopravy bude nabízet i síťovku pro Slovensko, už jen proto, že ŽSSK žádné síťové jízdné nenabízí a žádná taková síťovka není ani dnes v nabídce.

Dominik

Proto jsem navrhoval režijku převést do SJT pro všechny železniční zaměstnance. Jinak by to šlo i tak, že bychom v ČR měli síťovku z SJT, ale s rozšířením možnost FIP a zaměstnaneckého jízdného na Slovensku (tak jako to je na současné režijce) + samozřejmě i možnost převozu kol + by mělo být akceptována ve všech vlacích, nejen v závazku.

PaRoh

Tak jedno pozitivum to má. Konečně odpadnou ty zmatky s vozy „první třídy“, kdy řídicí vozy 954 na osobních vlacích se považují za třídu druhou, a na té překážkové dráze, co jezdí mezi Brnem a Hodonínem chtějí ČD příplatky, ačkoli tarif IDS-JMK žádné třídy nezná. Ve skutečnosti se ovšem jedná o umělé snižování počtu míst ve vlaku a snahu vytřískat z cestujících peníze navíc v rámci státem či krajem podporvané dopravy. Bohužel, s českou železniční mafií se nejspíš domluvit nedá. Například ve Vídni si koupíte za 16€ Bratislava Ticket (nebo jak se to jmenuje), platí to 4 dny i s… Číst vice »

Ušatá

1. třída má být samozřejmostí ve všech vlacích, snad s výjimkou lokálek, kde jede 810ka a trasa má třeba 10 km. A cestující si má právo vybrat. Kraj do toho nemá co kecat, má respektovat právo cestujícího si vybrat, jak a čím chce jet.

Cyklista

A jak má zajistit 1. třídu v MHD, nebo jiných autobusech? A jak ji dotlačí do těch 810? I ČD od 1. třídy ustupují, nebo ji nahrazují nádražní restaurací na kolech. Opravdu sezení v bistru není 1. třída (pokud samozřejmě to bistro není určeno výhradně pro ni)

Ušatá

Nějak nerozumím vaší reakci. Prostě cestující musí dostat komfort, aby to nalákalo i ty, co se nechtějí tísnit a tlačit na nepohodlných sedačkách. Takže 1. třída má být na spojích i os vlaků, ale jen tam, kde jde o delší trasu, jak jsem výše psal. Od Sp výše bez výjimek. Tedy patří i do příměstské dopravy, stejně jako třeba na Os Praha – Rakovník, Zdice – Protivín apod. A je nutné si na to pořídit i vozy. Tu zmínku o MHD nechápu vůbec, o tom jsem nepsal. Ale budete se divit, sem tam i v zahraničí má i MHD i… Číst vice »

koleyy

Tak zrušme režijky na 1. třídu a hned bude jasné, jak a kde je potřebná!

koleyy

V tramvaji, metru i autobusu taky!

koleyy

Žádám důrazně vedení ČD o zavedení 1. třídy i ve vozech 810, protože s nimi jezdím 90 km Čerčany – Světlá! A bistro tam chci taky!

Anonym

Tak koukám, že my ty soukromníky na zkurvení síťovosti dráhy ani nepotřebujeme. Stačí politici.

PaRoh

Soukromníci za to nemohou, vina je jednoznačně na straně MInisterstva dopravy, resp. zákonodárců. Není třeba nic vymýšlet, stačí převzít švýcarský systém.

Zbyněk

Včetně cen? Všichni tady na to určitě mají.

Jaaa

Myslíte vzhledem k HDP a ceně práce? Jistěže.

koleyy

Je zajímavé, že u autobusů síťovost nikdo neřeší. Síťovost lze řešit u vlaků (i busů) velmi snadno, jenom chtít. Jaký je problém s dnešní technikou vydat jízdenku odkudkoliv kamkoliv, je-li tam spoj?
Prozradím vám to tajemství… žádný!

Ale ty režijky….)))

Karel

Ono by to spíš chtělo, aby byla síťová celá veřejná doprava. K čemu je síťovost samotných železnic, když by na ně nic dalšího nenavazovalo? Státní autobusová doprava byla od železniční odtržena už někdy v roce 1949, a to si ani nejsem jistý, do jaké míry s ní předtím tvořila jednotnou síť.

Ušatá

Jen celkově doplním. Za dopravu ve státě jak technicky, organizačně i metodicky musí opdovídat MD. Takže to mělo zajistit, aby se celostátní systém nezhroutil a nenastaly tyto problémy, že cestující si bude muset kupovat více jízdenek, nebudou platit v krajích jízdenky dopravce, bude všude bez výjimek uznávaná celostátní jízdenka ČD (ať si ji klidně prodávají i soukromí dopravci a ať se to vše nějak podělí – cestujícího to nezajímá on chce jezdit podle svých potřeb a přání). Místo hlídání jen peněz by se mělo hlídat a motivovat i zvyšování počtu cestujícího a k tomu vymyslet jak. Tedy i ty skupinové,… Číst vice »

Martin

Vzdyt si kazdy muze jezdit za svuj tarif, staci SW, vyhledavac, ktery vam najde nejlevnejsi nebo nejrychlejsi spojeni ev. spojeni jednim dopravcem, jako u letenek nebo jinych dopravnich vyhledavacu, tarif klidne muze mit kazdy svuj,…
Zakaznik by mel dostat pouze jednu jizdenku s udaji na kterou to staci vytisknout…

Ušatá

Asi nechápete psané slovo. Přečtěte si to ještě jednou, o co jde. Jde o celostátní dopravní systém, jednotný a každý si pak vybere.

Cyklista

ALE VÁM NEJDE O JEDNOTNÝ SYSTÉM DOPRAVY. VÁM JDE POUZE O JEDNOTNOST VLAKŮ ČD. a to je rozdíl. Vůbec Vás nezajímají ostatní druhy dopravy.

Ušatá

1. Opět nechápu o čem píšete. 2. Jak jste na to přišel???? 3. Rozumíte psanému textu, stačí třeba si ho přečíst třikrát, snad to pomůže.

Martin

Ale chapu, jenom nesouhlasim se statnim tarifem, ty tarify mohou byt ruzne, at je konkurence,… neni to problem, klidne si nekdo muze soutezit dopravce a za ceny jake chce,… V Praze je take cena jizdenky na MHD jina nez v Brne…
Jenom chci, aby pri koupi jizdenky jsem dostal jeded lupen se vsemy udaji a mohl si vybrat… klidne muze vedle existovat i statni tarif, je mi to jedno…
Chci mit jen moznost koupit si jizdenku od – do… a na ni vse potrebne… moznost koupit elektronicky i na pokladne,…

Ušatá

Já nechci hledat výhodné ceny, tarify, kombinace. Pro mne (a nejen pro mne) je nejvýhodnější mít prostě něco jako tramvajenku, která mně bude platit v celé ČR u všech spojů u všech dopravců za cenu, která bude odpovídat životní úrovni většiny občanů, kteří se živí poctivě. A chci to kupodivu nejen pro železnice, ale i systém MHD v CR, stejně jako v autobusech doplňujících tuto dopravu. A proč ta poznámka o ceně? Protože zatím neexistuje skutečně objektivní propočet nákladů dopravních systémů, takže ani ve veřejné dopravě nelze mít cenu odpovídající nákladům. Prostě musí být taková, aby si ji mohl každý… Číst vice »

Jerry

Se mohlo počkat a zatím mít jízdenky ČD do zavedení jednotného tarifu. Taky si vemte kraje mají svoje IDS systémy do kterých se vrazily nehorazne prachy , to se nemůžou sloučit .

Ketchup1970

Celá tahle diskuze je tak typicky česká, ve stylu ať sousedovi chcípne koza. Francouzi když se jim šahá na něco stávkují, a k zelezničářům se připojí další odborové svazy, ve stylu dnes my s vámi zítra vy s námi. A pominu-li přebujelý nepružný systém a nefunkční trh práce, tak všechno pro lidi pokrokové vychází z velké francouzské revoluce z myšlenek Voltaira a Russeaua . Ne tak u nás, naše revoluce byla jiná. Až se bude ubírat na vašich benefitech až budete platit “tržní cenu” za jiné statky tak se za vás nikdo nepostaví, žádné žluté vesty ani demonstraci. Zřejmě tady… Číst vice »

Axel

Dobrý den, proč já jako cestující a daňový poplatník bych měl stávkovat kvůli zavedení integrace? Právě naopak – já integraci chci! A vůbec mi nic není do toho jestli zaměstnavatel chce nebo nechce proplácet cestu z/do práce některým svým zaměstnancům. Ale souhlasím, že by stát měl zrušit zdanění tohoto typu benefitu = podobně jako to mají např. Německu nebo Rakousku.

Karel

Tak zrovna Francouzi, kteří se v zájmu veřejného blaha a pokroku tradičně gilotinují, flákají nebo dělají bordel, asi nejsou ten správný příklad. Tržní cena vede k efektivitě, k odpovědnosti a k tomu, že se nehorázné peníze nevyhazují za nesmysly, jako tomu je v evropském socialismu. Nicméně i státy, obce, kraje a jiné občanské samosprávy jsou legitimními účastníky trhu, o tom žádná.

Ketchup1970

Až budete platit jako oni snad nejdražší naftu v Evropě ,abyste dojel do práce, protože lokálky pozavírali, a mají docela fest vysokou spotřební daň, tak si možná taky oblečete vestu a budete řvát na náměstí. Čím chci říct že s nima do jistě míry soucitim ale nesouhlasím s formou protestu. Když si přišli pro sociální demokraty , mlčel jsem, když si přišli pro Židy – mlčel jsem, …když si přišli pro mne , nikdo se mne nezastal, Znáte tu báseň? Zrušme režijky, křičí i ti co mají od zaměstnavatele tarif za dvěstě s 10GB dat, nebo si koupi školní pomůcky… Číst vice »

Axel

Dobrý den, já jako cestující nepotřebuji, abyste přišli o proplácení jízd do/z práce. Jenom nechápu v čem je problém, aby ty Vaše cesty Váš zaměstnavatel proplatil tomu, kdo přijde o tržbu = kraji se kterým Váš zaměstnavatel uzavřel smlouvu že kolik se utrží za jízdné je problém kraje.

Ketchup1970

Ok. Tak ať nás berou se slevou 75% , jako studenty , kteří mohou jet na koncert na flám , a my holt do práce . Z Ústí ( obou) , Třebové , Valmezua tak. Tady někteří nechapou ten rozdíl mezi ztratit a nemít . Nebudou mít zisk nebo spíše tržbu, bo se ekonomicky a ekologicky lidi buď vzdají práce u dopravce, nebo se spojí na dopravě, třeba ve dvojici autem, koneckonců to i dnes tak dělají občas. Takže za těch pár co s nima pojedou i po oduznání režijek ten boj asi stojí , je to takové pravicové ….

Cyklista

Pořád nechápete. Nechce se, aby jste/jsme (taky režijku používám) přišli o režijku. Je třeba pouze narovnat systém.

A pokud váš zaměstnavatel neumí vyjednat ani mobilní tarif, nemůžete od něj chtít, aby dojednal uznávání jízdních dokladů.

Ve společnosti pro kterou pracuji, jsem vyjednal tarif bez dat za dvacku a s daty za 150. Jde to, jen musí někdo chtít myslet na firmu a její zaměstnance, ne jen na sebe !

Stanley

Kolik museli tyto „chytré hlavy“z krajských zastupitelství vystudovat vysokých škol,nejlépe humanitního směru aby vymysleli takovou p……u..?? 🙁 se ani nechce věřit že toto dokáže vymyslet normální člověk…vše pro cestující veřejnost… :-((

Otmar

Takovej chaos? To raději pojedu autem.

Karel

Určitě máte jednotnou celostátní parkovací kartu, kterou vám budou za jednotnou cenu uznávat všichni soukromí majitelé parkovišť. 🙂

KarelF

Bez ohledu na režijky či jiné výhody. Pohled cestujícího je ten, že tímto kraje odradí lidi cestovat vlakem.

libor

přesně, raději beru auto, než abych řešil… možná je jiná situace, když někdo jezdí každý den do práce do krajského města. ale nějak jízdy sem tam to fakt nahrává autu.

Karel

A odradilo lidi od cestování autobusem, že si kažý dopravce vybírá jízdné při každé jízdě sám?

Jaaa

Ano.

Vlastik

To tu debatují jen srojvedoucí? Já žádnou slevu nevyužívám, tak často vlakem nejezdím, takže o to mi o nějaké slevy nejde, jen mě fakt štve, že si nebudu moct koupit jízdenku v jedné apce. A budu muset zase trapně lozit k okýnku a doufat, že mi paní prodá lístek dříve, než mě ten vlak ujede.

Jaaa

Nejsem strojvedoucí. To, že neexistuje jednotný státní tarif (nejlépe všech IDS všech krajů), je jen flagrantní ukázka naprosté neschopnosti ministerstva dopravy. Ale pro nás, co se v oboru nějakou dobu pohybujeme, to není vůbec žádné překvapení. Kdyby žádné ministerstvo neexistovalo, výsledek by byl stejný. Krajské gubernie si hrají na svém písečku.

Hamták

Ví se, jak to bude u regionálních vlaků s první třídou? Bude mít kraj krajský tarif pro 1. třídu nebo krajský tarif + doplatek ČD? Jinak třeba pro IN karty někdy půjde kupovat jízdenky do nejbližší stanice za hranicí kraje. Lidé si nějak poradí.

MJS

Ano, tuším, že v například v případě cesty z Brna do Náměšť nad Oslavou je levnější než IDS jízdenku, koupit IN50 do Třebíče. Takže vyřešeno. To určitě ale taky zakážou.

okk

Zrovna tahle relace bude fungovat nadále, protože R11 neobjednává JM kraj. Otázka co osobáky, ale i ty předpokládám, že půjdou. Do Náměště se sice dá dojet na IDSJMK, ale už to není JM kraj.

Hanzi

Jako dosavadni strojvedouci CD mohu s klidnym svedomim prohlásit ,,strcte si rezijky do pr….,, pokud je je nekdo fanatik a dělá u podniku jen kvůli tomuto benefitu může jít i k uhelným dolum, uhlí ještě davaji. Mě osobně vůbec neděsí že bych u dráhy nedělal, protože to dělám jen a čistě kvůli penězům. Ovšem čím dál víc zjišťuji že těch povolani se strojní prumkou a dvěma jazyky je čím dál vice a vážně přemýšlím o uvolnění místa někomu pro koho je rezijka modla. Já jí nikdy nechtěl a neměl tudíž ani neubude naopak o parazita přibude.

Armageddon

Jak můžete tvrdit, že někdo, kdo má režijku, je parazit? Pokud vím, tak se jedná o benefit, který je tady léta a tudíž jako každý pracující člověk chci využívat benefity, který zaměstnavatel poskytuje. Nicméně se mi nelíbí, jakým způsobem se to provedlo. V tajnosti, o nás bez nás.

Jinak Vy práci děláte a vybíráte primárně podle mzdy/platu? Myslím že ne.

Hanzi

Ano podle mzdy, i kdyz to ze delam tohle je tak trochu i sazka, nicmene delam to. Parazitovani rezijky jsou neb si na to podnik účtuje penize, které proplaci stát, tudiz kazdy občan teto země, ktereho vlak sere u prejezdu a v životě by s nim.nejel,.plati nadrazakovi rezijku

Jaaa

Každý člověk, i ten, který VHD nejezdí, ji platí jako veřejnou službu ve veřejném zájmu. Takže každý občan této země, i ten, kterého, vašimi slovy, „vlak sere u přejezdu“, prostě nádražáky platí. Váš argument je nesmyslný.

Axel

Dobrý den, co chápete pod pojmem veřejný zájem? Odhaduji, že podle toho kolik je aut v provozu, tak veřejný zájem by spíše měl být stavět parkovací domy v centrech měst, ne?

Jaaa

Nikoli, veřejným zájmem je zajistit kvalitní dopravní obslužnost. Mít auto není povinnost, ale výsada; mnoho lidí řidičák mít z různých důvodů nemůže.

Axel

Takže auta nezajišťují dopravní obslužnost? A ti, kteří nemají řidičák, tak nesmí používat něco jako Uber, Liftago?

Jaaa

Je to ekonomicky únosné? Není.

Mirek Zv.

Je to přesně naopak. Celý život platím silnice – aby mě líní budižkničemové prudili hlukem, smradem, ohrožením.

Mirek Zv.

Když už debata je i o režijkách, tak podotýkám, že s dráhou nemám nic společného. Ale nezavidim jim takovou bezvýznamnost jako je režijka.

Ketchup1970

A každý Pražan platí jízdní výhody trsmvajákům, u DPP-ED jsem dělal a teď koukám ze dluzim milionu lidi milion korun , já ubohý parazit

TomikV

Ač nejsem zastáncem rezijky, tak tohle již zavání trapností, stále jak kolovrátek ….
Za mě osobně ať si zaměstnavatel řeší benefity krapet jinak, pokud na ně má a chce je udělovat a to se týká jak CD tak i SŽDC.

Jaaa

No vida, takže za zrušení platnosti režijek může ministerstvo dopravy. A samozřejmě poslanci, kteří novelou zákon změnili tak, aby to šlo. ANO, už je líp…

Jiná možnost, jak zachránit režijky, než dlouhodobá stávka, není. A do toho se dnešním připosránkům chtít nebude.

Pokud stávka nebude, nemá cenu u železnice zůstávat. Tohle je hlavní benefit, kvůli kterému tam jsem. Pokud můj zaměstnavatel (stát) se mnou takhle hodlá jednat, tak já tady být nemusím. A myslím, že nejsem sám.

Milos

Vy děláte u dráhy jen kvůli režijce, kterou prakticky nevyužijete? Stojí Vám to za to?

Dominik

Jak víte,že jí nevyužije? Já ji například využívám dost a to včetně Slovenska, mě za to rozhodně stojí.

Jaaa

Nestojí mi se rozčilovat kvůli hloupým politikům a polovzdělaným podúředníkům, kteří dopravní strategie státu a krajů evidentně tvoří.

Axel

Dobrý den, proč Vám Váš zaměstnavatel nemůže proplácet Vaše cesty vlakem? Přece nejste zdaleka jediný, který jezdí vlakem, busem,…

Dominik

Protože toto je jednodušší, a proplácení by přineslo mnoho komplikací a byrokracie, navíc nejde jen o cesty do/z práce.

Roman

A proč Vám zaměstnavatel jednoduše nezvýší mzdu, abyste si mohl kupovat jízdenky jako normální cestující?

Hrackalw

Romane přečtěte si moji odpověď panu VRT tam vysvětlují jak by toto bylo nevýhodné pro ČD a tím i pro všechny . Tak si říkám jestli nejsem hlupák jsem sám proti sobě :-). Ale takový názor mám a režijky hájim.

Dominik

Já si tu jízdenku klidně koupím i teď zas tak velký problém mi to nedělá, no zvedl, za prvé by mi to zvedlo daně (ale to mi tak nevadí) a za druhé by pro mě akceptovatelná částka, byla tak 8000,- měsíčně do výplaty, abych byl tedy ochoten se vzdát režijky, jinak dám výpověď, sice nerad, i když mě práce baví, ale ve fabrice budu mít o pár tisíc víc a fabriku 5 minut od baráku.

Jaaa

Přesně tak.

Radek Janata

8000 Kč měsíčně za něco, co si může každý koupit za 20 000 ročně?

Jiří

Proč jste to neudělal už dávno, když je ta práce ve fabrice tak jedinečná?

Cyklista

Zajímalo by mne, jak jste na tu částku přišel.

Navíc za 1660,- měsíčně máte IN100

Jaaa

Já nevím, proč mi nemůže zachovat můj benefit, se kterým jsem počítal, když jsem před pár lety nastupoval. Pokud pro něj nejsem dost dobrý, budiž.

Jerry

A nejlepší že se člověk dozví že mu rezijka nebude platit v tom a tom kraji z médií. Takže v prosinci co?

Karel

Pokud jste před pár lety někam nastupoval, tak už jste mohl počítat s tím, že reliktům státních molochů nezůstane monopol navěky.

Jaaa

Jj, stejně tak bych mohl počítat s tím, že jednou umřu, a nenastupovat nikam. 😀

Vendelín

V tarifu DUK je roční síťová pro zaměstnance a rodinné příslušníky za 550 Kč za rok. Platí i ve všech MHD, ale je asi jen pro vybrané, protože jí prý ji nemají od ARRIVy a samozřejmě také ČD.

Karel

Tak to je asi pro zaměstnance krajského úřadu. Kraj objednává, kraj platí, kraj může rozdávat benefity. Proč by měl benefity dávat výrobce kolejí, výrobce štípacích kleštiček nebo nájemný dopravce?

Armageddon

Souhlasím s Vámi.

Hanzi

Blafeš nesmysly, na provozák jezdíš grátis do práce a zpět

Jaaa

Nedělám v provozu. +20k, kterými by mi to mohl zaměstnavatel kompenzovat, mi nedá. Ale dají mi je jinde a já si koupím auto.

Hanzi

Tak nervi a kup si ho. Ja taky delam firu a na rezijku dlabu a jezdim vsude za svoje autem. A jecim tu snad?

Jaaa

Už tak nějak chápu, proč to v tomto státě jde od 10 k 5.

Tarfix

Pokuď vím tak na provozák se do práce už nejezdí X let.Max.při rg.jízdě a ta by měla být dopředu vypsána.

Zbyněk

Můžete si jít, nikdo Vás u drah nedrží, stejně u nich zůstanete protože moc dobře víte, že jinde by s člověkem vytřeli úplně. Viz. soukromníci na Šumavě, polovina lidí nenašla práci až na Prahu nikde personál nepotřebují. Vše ostatní je jen strášení (nedostatkem lidí) a zdírání současného personálu managementem v regionech.

Jaaa

Proč by se mnou měli jinde vytírat? Slušných nabídek v mém oboru je v Evropě dostatek.

Jiří

Tak proč v té evropě už dávno nejste?

Jaaa

Protože zatím mám režijku? 😛

Petr

když vypadnete, potěšíte tím všechny (tedy kromě budoucího zaměstnavatele)

Jaaa

Jj, vy totiž potřebujete, aby správa železnice vypadala dál jako v 19. století. Proč ušetřit miliardy, když můžete ušetřit miliony. Gratuluji k vašemu úsudku.

Axel

pro „Jaaa“ – to mi uniklo, kde Vy vidíte promarněnou šanci ušetřit miliardy?

Jiří

„můj zaměstnavatel (stát)“ … Vy máte na pracovní smlouvě napsáno „Zaměstnavatel: Česká republika“ ??? Troufal bych si tipovat, že na smlouvě bude nějaká společnost jako třeba ČD nebo SŽDC, ale určitě ne stát – jablka nejsou totéž co hrušky, ikdyž oboje roste na stromě 😉 Jinak všude jinde ve světě a většinou už i v ČR je úplně normální, že když přestane být pro zaměstnance jeho zaměstnání zajímavé (a nemusí to být jen kvůli benefitům), tak prostě odejde a jde pracovat jinam. Nevidím na tom nic špatného, je to zcela logické a funkční už od středověku. Vám něco brání odejít… Číst vice »

Cyklista

Navíc díky tomu, že je i mnoho dopravců na železnici, může klidně zůstat i v oblíbeném oboru. I od SŽDC se dá přejít k jiným společnostem, které se více či méně starají o infrastrukturu železnice.

Jaaa

Snažíte se debatu schválně formalizovat tak, aby unikla podstata sdělení? Zájem provozovat veřejnou železniční dopravu je zájmem státu, nikoli ČD nebo SŽDC. Ty jsou pouze složkami, které mají tento zájem zajišťovat. Stát má mít zájem na tom, aby to fungovalo. Evidentně ho nemá, protože vymýšlí chujoviny.

Hrozně se mi líbí, když někdo srovnává státní instituce s těmi soukromými. Stát není soukromá osoba a neslouží k vytváření soukromého zisku. Z toho důvodu má jiná práva, členění a povinnosti. Že něco vypadá „podobně“ neznamená, že je to totéž…

Pavel

Hmm, to mě motivuje ještě více jezdit autem. Odmítam studovat různé tarifni podmínky různých krajů a k tomu ještě tady je do jízdenky zahrnuté MHD, tady není… V době PC lze přece po kontrole jizdenky pruvodcim poznat, kterým vlakem jedu. Zda vlakem objednaným krajem nebo státem.

Kubík

Kraje vládnou nad železnicí a ČD .a.s je nyní nesvépravný podnik řízený jako za Protektorátu. Jako držitel in 25 jsem se stal rukojmím krajů, nemohu využít slevu ve vlacích dopravce u něhož jsem si slevu koupil, což je protiprávní stav. Je to na hromadné žaloby. V USA by se toho již právníci vesele chytli.

AAA

dyť si klidně ČD, a.s., žalujte že vám neposkytují to co silbovaly 🙂

Dominik

No spíš to je na žalobu na kraj, když ten znemožňuje poskytování.

Petr

tož si nezapomeňte postěžovat taky na to, že vám komerční sleva ČD a.s. neplatí ani u Jančury, Lea, GWT, JHMD, v autobusech a ani v MHD či zájezdech – když už tedy jste tak hloupý

AAA

Od kraje si jí nekupoval. Tak holt ČD, a.s. neměly takovou smlouvu podepisovat.

Karel

Na komerčně provozovaných linkách vám to snad ČD uznají, ne? A na spojích, které objednává a platí někdo jiný, vám pochopitelně budou platit slevy a ceny objednatele, nikoliv dopravce. A tu In25 jste si kupoval v době, kdy už všichni věděli, že ČD tu nemůžou mít monopol navěky?

Kubík

S monopolem to ČD a.s. to nemá nic společného. Ať si tedy kraj provozuje své vlaky pod názvem kraje nikoli pod názvem ČD a.s. (ale ani jiných dopravců) jako byly v Německu před sto lety různé okresní dráhy. Pro cestujícího jeto pak matoucí- nastoupí do vlaku se znaky ČD a.s. a neplatí mu v něm jízdenky ČD a.s. Kde to jsme? Možná na Kubě nebo v Albánii, kde jezdila převzatá vozidla stále pod znaky původních společností…

Karel

Pokud ČD provozují vlaky svým jménem na něčí objednávku, tak tam pochopitelně nemohou jen tak vozit zdarma své komerční klienty. Ale záleží na tom, jaké podmínky si s objednatelem vyjednají. Kdesi třeba mají kabinkovou lanovku, kde jedna kabinka je zařazená do IDS a ostatní kabinky jsou provozované komerčně. Nicméně pokud vám ČD nabízela podezřelou slevu, měl jste si rizika zvážit. Když někdo rozdává z cizího, je vždycky třeba zbystřit.

Cyklista

Jak si to kraj s dopravcem domluví, tak to je. Některé kraje vyžadují jednotnou barvu, některé ne.

Jiří 2

IN25 můžete vrátit a bude vám vrácena poměrná část ceny… pak teprve zkoušejte hromadnou žalobu.

Stejně tak se to praktikovalo u důchodců, když zavedli Babišovo jízdné, přestože tam k žádnému omezení nedošlo a nadále by mohli jezdit s 25% slevou (kdyby chtěli samozřejmě, protože od Babiše mají 75%). A tady to bude zrovna tak.

Karel

Tak ono hodně záleží na tom, jak přesně ty podmínky IN25 byly napsané. Zkoušel jste se soudně domáhat třeba toho, aby vám ČD uznaly tuto slevu ve svých vlastních komerčních spojích, třeba na Křivoklátském expresu? Nebo jste byl předem seznámen s tím, že některé linky nebo spoje mohou být z té slevy vyloučeny?

Cyklista

Ale za to nemohou kraje. Žalujte ČD za to že nezajistily to, co Vám slíbily.

Hrackalw

Víte co bude docela sranda. Rozpočet je napjatý a paní ministryně financí šetří kde se dá. Co budou dělat kraje až jim řekne máte větší příjmy za rezijkaře od dopravců tak vám stačí menší dotace od státu :-).

Petr

O existenci zákona o rozpočtovém určení daní už jste alespoň něco ráčil slyšet?

jan

Jen bych chtěl připomenout, že kraje mají tuším 4ř letý mandát. A pokud s tím někdo nesouhlasí, nebo se s tím cítí nekomfortně – pomalu, ale jistě se zrovna blíží doba, kdy jim to mohou voliči vyjádřit. Říjen 2020 by měly být krajské volby.

Roman

Vážně jste tak naivní, že si myslíte, že je železnice v krajských volbách významným tématem?

jan

To záleží jen na voličích, jestli z toho téma udělají. Je to jedna z největších kompetencí kraje..

Patrik

Otázka je, jestli nějaká volitelná strana nabízí rozumné řešení…

Václav

Není nic jednoduššího, než se podívat na internetové stránky dopravců, jak je organizována veřejná osobní doprava ve vyspělých zemích EU. Od nového jízdního řádu se řadíme mezi zaostalé země. Je věcí ministerstva dopravy, aby doprava pro cestujícího byla přijatelná a snadno dostupná.

Zbyněk

Však vlaková doprava je přijatelná a snadno dostupná, alespoň v některých krajích.

vladimír

Nasranost lidí v provozu se stupňuje,časově neomezená stávka.

Zbyněk

Úpříměji to říct nejde. Lidé dosazení do vedení žádnou stávku zřejmě nepřipustí. Je jen vidět, jak odbory zeslábly, kde jsou? Kdo se těch zaměstnanců zastane?

Víťa

Hezky se odkopáváte – Je jedno, jestli to je pro cestujícího komfortní, nebo ne, jestli si koupí jednoduše jízdenku, kam potřebuje. Ale jak jde o režijky…..

VRT

O ty jde především. Nejde jen o ježdění zadarmo, ale hlavně o pocit nadřazenosti. Prostě režijka=jsem něco víc.

Petr

zastání doporučuji hledat u psychiatra.

Jiří 2

Odbory jsou bohužel spolčeny s vedením – jak jinak si vysvětlit veřejné schvalování prasáren SŽDC (střežení pracoviště, noční přerušení) vrcholnými představiteli OSŽ (jmenovitě např. předsedou OSŽ p. Malým)? Bohužel za nečinného přihlížení členů.

Andros Baman

Stavka je nejlepsi cesta k demonstraci vlastni nepotrebnosti.

Dominik

Nevím, co budete říkat o nepotřebnosti, až nebude jezdit nic od Prahy až na Moravu, protože CDP bude stávkovat.

Petr

vyděrači budou vyraženi na pracák a bude pokoj od nenažraných hlupáků

Dominik

Právo na stávku je zakotveno v Ústavě a za účast na stavce nelze jentak vyhodit. Jo chceme si hájit benefit, ale jsme nenažraní hlupáci?

KarelF

A pak bude vedení žadonit o návrat za 2x vyšší plat:)

Petr

V době, kdy je kritický nedostatek lidí napříč obory? to určitě :-)))

Ketchup1970

To si říkali popeláři v Neapoli nedávno a stávkovali . Ty hromady odpadků na ulicích tak smrděly, že si potřebnost i tohoto povolání uvědomovali i největší kravaťáci….

VRT

Tak, sáhnou na režijky a nehne se kolo. Tím že někde nepůjde režijku použít, je splněno. Kdy budou hořet barikády?

Dominik

Tak má se ještě vyjednávat, tak třeba ke shodě nakonec dojde.

Cyklista

Zase si železničáři nechají zacpat hubu plastovou kartičkou.

Pokud by odbory stály co za to, mají na železnici skuteční benefity.

VRT

Ta plastová kartička je něco jako Svatý grál. Nic není víc.

Hrackalw

Vážený pane VRT zaujaly mě vaše příspěvky opravdu ta vám něco napíšu i všem co smýšlí jako vy. Aby jste věděli o co se jedná. Odpůrci rezijek tvrdí že nám to má zaměstnavatel kompenzovat no tak počítejte. ČD má myslím přibližně 25 000 zaměstnanců a například Metrans zaměstnancům kupuje IN 100 ta stojí tuším něco kolem 20 000 to máme dohromady půl miliardy ročně. Současný stav je že za režijky když počítám jen partnery zaměstnanců dá každý 3000 ročně to je 75 milionů. A teď co vy na to ČD je stoprocentně vlastněna státem tedy i vámi. Co by jste… Číst vice »

VRT

O to tu vůbec nejde. Jde o vnímání režijek modrými gumami.

Hrackalw

Ale i o to tu jde. To jsou prostě čísla a jednoduchá matematika. To že z nás děláte magory kteří mají jediný cíl mít tu kartičku je mi srdečně jedno. Ale na té kartičce na tom že ji máme vyděláme všichni i vy. Je to prostě výhodnější. Zkuste si spočítat kolik by za těch více jak půl miliardy každý rok mohly mít v krajích lepších vozidel.

Hrackalw

Když si odmyslíme závist a podíváte se na to čistě ekonomický asi by jste měl začít stávkovat vy aby nám kraje ty režijky nechaly. Vydelate na tom přes půl miliardy :-).

Ketchup1970

Diskuze s inteligentním partnerem předpokládá absenci invektiv ve formě pejorativniho označení.

Petr

hloupoučký nedouku – těch půl miliardy bude současně i v tržbách

Hrackalw

Ale v tržbách by se to projevilo jen tehdy kdyby si úplně všichni tu inkartu pořídili to si vážně myslíte že by pro většinu lidí nebylo výhodnější ty peníze raději použít na benzín a jet autem :-).

Dominik

A co je podle Vás skutečným benefitem,když tím není možnost cestovat po ČR a SR + FIP (samozřejmě je více benefitů, ale teď se bavíme o režijkách).

Hrackalw

Ale vždyť já píšu o rezijkach.

Dominik

Promiňte, to bylo na pana Cyklistu, holt se to zařadilo až za Vás.

Hrackalw

Ano pochopil jsem to není třeba se omlouvat :-).

VRT

Je třeba jít do ulic a trvat na svém. Režijky nebo nic!

Hrackalw

Vy jste ale hodně naivní 🙂 to si vážně myslíte že jiné benefity nemáme :-).

Hanzi

Ježíš stávkujte konečně už at nám uděláte radost, Konečně přestanem postávat před přejezdy, konečně vás někdo snad sejme za ty vaše požadavky a vy si budete moci jít zkusit práci tak jako ten zbytek republiky. V továrnách, prodejnách, soukromém podnikání atp. Tam pak zkuste hlaholit o výhodách, benefitech, přerušení, přípravných dobách, nocležnách atp.

VRT

Možná by zjistili, že cestu do práce zaměstnavatel neproplácí.

Jaaa

Prosimvás, můžete mně říct, jaká je vaše profese? Evidentně vás ty režijky sejří tak, že jste ze sebe schopen systematicky dělat totálního idiota zcela dobrovolně.

VRT

Naopak, mám z modrých gumek celkem legraci, jak ty režijky žerou.

Zlínka

Já ji nemám, dělám u DP. Ale z vašeho neustálého opakování režijky je zjevné, že by jste ji strašně chtěl. Víte jak se tomu říká? Závist. Mě je to jedno, ať ji mají. Zkuste navštívit odborníka.

VRT

Závist?! Jako že nemá těch pár korun když někam občas jedu vlakem? Hm… Navíc většina mých cest vlakem je na lístek PID a nebo s Jančurou.

KarelF

Příznivci žlutých jsou zarití anti leošové a čd. Pro ně je zase modla Jančura. To vše vysvětluje.

Zlínka

Tak povídat nám tu můžete co chcete. Otázka je jestli se vám to dá věřit. A pokud jezdíte s Jančurou, tak proč to řešíte. Hystericky tady pokaždé mluvíte o režijce. Opravdu vyhledejte odborníka. Rupne vám z režijky cévka.

Bivoj

Já myslím že VRT a Tronda jsou obyčejní trolové. Tipuju, že jsou od ČD ( mají podezřelé dobré znalosti) , nebo bývalí ČD. Jen si tady dělaj srandu a vy jim to žerete.

KarelF

Vidíte a já cestu svým zaměstnancům nejen proplatím, ale půjčím jim i auto a zaplatím PHM.

Dominik

To nevím, kdo bude dělat, když by všechny stávkující vyhodili, navíc za stávku snad ani nelze vyhodit.

Jaaa

Jj, po dobu stávky a v souvislosti s ní je stávkující chráněná osoba. 🙂

Petr

obávám se, že nástup těchto režistů k jiným zaměstnavatelům by rychle způsobil kolaps celého hospodářství 🙂

KarelF

Budete se divvit problém by to byl co si tak pročítám tak počet strojvedoucích je celkem už na hraně dost jich chybí a čd a čd cargo přetahuje konkurence. Jinak Jančura to například řeší i tak že, ukecává řidiče svých busů, aby přešli jako strojvedoucí. LE zase dělá strojvedoucí z stevardek – stevardů.

Petr

zajisté – militantním režijkovým tupcům v rámci stávkování ostatních profesí vypnout elektřinu, plyn i vodu – ať si užijí své vyděračské medicíny.

Kamui

No to bude bordel. Tohle stát neměl dovolit, dokud nebude celostátní tarif. Případně alespoň stanovit, že objednatel musí strpět tarif dopravce u cest přes přes území více objednatelů.

Zbyněk

Přesně tak, ale kdyby to stanovili, museli by to krajům kompenzovat a do toho se nikdo pouštět nechtěl.

Josef Trögl

Minimálně v ÚK to tak bude. V rámci kraje jedete za krajský tarif, mezikrajově za tarif dopravce ČD.

Axel

Chápu-li dobře, tak např. ve Zlínském kraji (kde bydlím) jsou změny nezbytné, neboť chce-li kraj integrace a možnost relativně flexibilně přidávat/ubírat spoje bez ohledu na dopravce (hyptetický příklad: kvůli případnému nárůstu SEZÓNNÍMU zájmu cestujících by Zlínský kraj chtěl vylepšit spojení z Rožnova do Brna a pro přípoj na R8 (v Hranicích) by objednal vlakový spoj provozovaný Regiojetem a zrušil autobusový spoj provozovaný ČSAD Vsetín) Pro mě jako pro cestujícího v čem nevidím konkrétní zhoršení cestování po změnách kvůli integraci ve Zlínském kraji: -mám IN25 a věrnostní kartičky RGJ a LE ; -smartphone nepoužívám; (tj. appky se mě netýkají) -mám-li čas… Číst vice »

medved

Je prosim znamo, jestli kraje budou uznavat jednodenni sitove jizdenky CD zakoupene pro celou Ceskou republiku? V rychlicich? V osobnich vlacich?

Kamui

Tipuji že nijak, tahle nabídka je odsouzena k zániku (a asi i jízdenka na léto). Do budoucna snad bude celodenní jízdenka v rámci jednotného tarifu, a krajské varianty v rámci IDS.

Medved

V rychlicich, ktere neobjednavaji kraje, si to kraje budou moct nejak vynutit? Predpokladal bych, ze aspon v rychlicich by ta sitova mohla zustat platna?

JménoJeštěNevymyslel

Čas si sbalit svých pět švestek a odstěhovat se!

Andros Baman

Zil jsem v nekolika zemich Evropy i Asie a teprve tam clovek pozna, kolik naprosto beznych a samozrejmych veci, ktery tady ma a nevazi si jich, ba si je ani neuvedomuje, mu tam chybi.

JménoJeštěNevymyslel

To co jsem co jsem napsal bylo myšleno jako hyperbola. Dovolená v Rumunsku stačila abych poznal jak to chodí na východě, že člověk bez auta je v pr., speciálně v „horních dolních“. 🙂

MJS

Jako třeba hrubá mouka? 😀

Selský rozum

V řadě jiných článků jsem se zdržel komentářů k poznámkám ke změnám v tarifech a rušení režijních jízdenek. Tentokrát mi to však nedá. Měla by zaznít i reakce z druhé strany. Nejen ze strany těch, kteří chrání monopolního molocha doteď vydírajícího kraje a beroucího si cestující za rukojmí. Logickou reakcí správného hospodáře = krajů, je pak snaha o to, řídit si dopravu a ceny sami a nenechat si diktovat podmínky jedním z dodavatelů. 1) Proč by měly vadit rozdílné tarify v jednotlivých krajích? V absolutní většině cestují regionálními vlaky cestující z regionu – tzn. pravidelní a dopravy znalí občané. Ty… Číst vice »

Luke

Však to píšu níže. Dodnes zaměstnanci za režijky platili – od nového grafikonu bude třeba SŽDC platit jim. Co je lepší pro veřejné finance? Přispívat nebo z nich ubírat?

Luke

Ano, i pekaři mají ty pověstné rohlíky zadarmo, jsou to tzv. vratky – pokud si to dobře pamatuji. Prostě se odepíšou.. A režijky si nikdo nevystávkoval – byly tady od nepaměti co existuje železnice.

Cyklista

Ano mají rohlíky zdarma, ale od své pekárny, ne v obchodě, který je od pekárny nakupuje. (žádné vratky ani zvratky v tom nehrají roli). Stejně jako zaměstnanec mlékáren dostává mléko v mlékárně, ale nedostane ho v supermarketu. Tam si ho musí koupit.
Stejně tak režijka nařízená Českám drahám státem (MD) platí ve vlacích objednaných státem u ČD. Režijka narozdíl od rohlíku neplatí ve vlacích ČD provozovaných čistě na komerční riziko ČD. Tam už ČD chce k režijce komerční příplatek.

Nechápu, jak toto nemohou zaměstnanci ČD vidět. ČD neuznává režijky ve svých vlacích, proč by je měl uznávat kraj?

xxyyzz

Víte proč vznikly režijky?

Dominik

Jenže jak si kraj může dovolit nařizovat dopravci, jaký benefity smí a nesmí uznávat ve vlacích, které provozuje?

Luke

Bohužel teda… Nicméně třeba SŽDC je naopak zákazníkem kraje, není to tak? Kraj musí platit nejen vlaky které si objednal, ale i vlakovou cestu, použití dráhy. Být na místě SŽDC tak jim napařím takové částky za použití kolejí, že by je ta sranda přešla.. Vy nám nebudete uznávat režijky, tak v tom případě zdražujeme o 100%. Hotovo. Nic těžkého. Ale to by se někomu muselo chtít… Takhle bude SŽDC dávat nově místo režijek peněžní benefit, který vyjde o stovky procent dráž než kdyby byly režijky zachovány.

Andros Baman

Ne, SZDC neni zakaznikem, ale dodavatelem.

Luke

Jasný, ale i tak. Vy nám tohle, tak my tohle. Akce reakce.

Cyklista

Není. SŽDC je dodavatelem dopravce a dopravce je dodavatelem kraje/MD. Zákazníkem kraje je cestující. Zákazníkem SŽDC je dopravce.

SŽDC nic od kraje nekupuje, kraj nekupuje nic od SŽDC.

Kraj nakoupí u dopravce, ten nakoupí u SŽDC. Pokud SŽDC „napaří částky“ za použití kolejí, poškodí tím dopravce, ne kraj.

Všechny diskuse se zde komplikují nepochopením základů

Petr

aneb „když blb, tak výstavní“

Dominik

Myslím si, že to je pěkná blbost, jak jsem psal níže, dokázal bych pochopit proplácení (a je jedno, jestli paušál, nebo za každou načtenou režijní zvlášť, kdy by dotyčný nahlásil kde vystupuje), ale toto je zhovadilost, zakazovat dopravci benefit, který přeci jen slouží i jakési lákadlo, nerozhodujeme se jen dle platu.

Cyklista

režijka není benefit zaměstnavatele. Režijka je nařízena ze zákona a ČD ji uznávají pouze ve vlacích objednaných MD. Ve vlacích, které nejsou placeny MD musí zaměstnanci platit komerční příplatek !!!!!

Dominik

Jasně, proto na všech letácích, které lákají na železnici, je informace o volném cestování mezi benefity na prvním místě, že?

Petr

melete naprosté nesmysly

Ušatá

Pane Sůro, dostáváme se někam opravdu do jiného prostředí, nevím jestli na Východ nebo do role nějakých rozvojových států.. Potřebujeme dostat co nejvíce lidí do veřejné dopravy a to jde jedině tak, že je to bude lákat a finančně to bude výhodné a zbavíme je starostí počítat, jak jet a kolikrát budou platit nebo kupovat jízdenky podle dopravce, objednatele apod.. Cestující, který jezdí častěji, chce mít něco jako síťovku apod. Pokud to jde v dálkové dopravě, tak budiž, ale kolik lidí jen dálkovou dopravou? Ty cesty jsou různé a různě kombinované -dálková + přestup na regionální apod., takže v jedné… Číst vice »

JiriS.

Ale mezitím půlka lidí přestoupí do aut, a zpátky se už vracet nebudou… Tohle je úplný nesmysl. Veliké díky MD i krajům i dopravcům za další zvýšení uhlíkové stopy ČR. Jako cestující opravdu nechci hledat a kupovat lístky v pěti různých aplikacích, když např. v rámci dovolené pojedu přes hranice kraje a pak několikrát jen v rámci druhého kraje. Nějaký SJT mne celkem nezajímá, jako cestující si chci prostě hledat i kupovat jízdenky na jednom místě, ať jedu kamkoliv. Spravedlivé rozdělení příjmů a jejich přepočtení z jedné jízdenky by v dnešní elektronizované době neměl být žádný oříšek.

MartinS.

Jednoduše, kraj si u dopravce tu službu objednává a platí mu za ní, takže si může určovat, jaké podmínky v těch vlacích budou platit. Když si objednáte instalatéra a budete chtít pákovou baterii, také vás nebude zajímat, že vám instalatér vnucuje kohoutkovou, protože jich v akci koupil hodně.
Vše je věcí smlouvy, smlouva je akt uzavřený 2 (a více) stranami, kdy všechny podepíší, že s tím souhlasí. Kdyby s tím dopravce nesouhlasil, nemusí to podepisovat, ale potom hrozí, že by tam nejezdil.

Luke

To by sice hrozilo, že by tam nejezdil… na druhou stranu by tam nejezdil nikdo. Arriva, Regiojet atd na to naprosto nemají. Proto nechápu ty ústupky ze strany ČD

Cyklista

Ano, pokud se nedohodnou, nebude jezdit nikdo. Ale kraj chce danou linku soutěžit, proto NĚKDO jezdit nakonec bude.

Logika

Ja jsem nedavno objednaval necojakoinstalatera a ten mi ve vami popisovane situaci odpovedel ze to delat nebude. Duvodem bylo ze to neumi a nebude si kazit jmeno ale to je vedlejsi protoze jsem jako zakaznik musel akceptovat postup ktery znal (nebo si objednat bridila co to udela tak jak mu reknu a vysledek…..)

Dominik

Proč necojakoinstalater? Naopak toto je velice zodpovědný přístup, než něco zkazit, tak raději přiznám, že to neumím, to že se je někdo instalatér neznamená, že umí úplně vše.

MartinS.

Taky jste si mohl objednat instalatéra, který to udělá jak mu řeknete a bude to dobře:-)

Petr

ale to by nebyla analogie s ČD a.s. :-)))

Petr

nic nebrání ČD a.s. aby se do krajských soutěží necpaly a táhly do pérdele i se svými nenažranými režisty.

Ušatá

To je tak, když zásadní strategická záležitost, jakou doprava v zemi je, se tříští na mnoho subjektů. Prostě doprava musí být zajištěna a organizována celostátně a tak, aby cestující nebyl nijak obtěžován a z té veřejné dopravy vyháněn. To, co se zde che zavádět, je i ekonomický nesmysl a stát na tom jedině prodělá. Lidi, co v rámci republiky jezdí různě, musí mít právo na jednu jízdenku, na síťovost, na síťovou jízdenku, Pokud MD toto za těch skoro několik desítek let nedalo dohromady, nelze to takto spouštět. A opravdu by to mělo být na žalobu a postihy těch, co toto… Číst vice »

Logika

Ja taky nevstupuji casti do diskuse, ale vase logika hapruje. Jste typicky volin vsichnivimekiho kreey chce aby na krame byl jenin jeden kecup protoze to tam zustane URCITE ten nejlepsi a nejlevnejsi, ze jo? ad1) cili vam vadi ze si nekdo muze vybrat ze dvou tarifu. To je hrozny chaos a zhuverilost ze vas nuti si pokazde vybirat a nedovoli vam proste si vzit o sve vuli vzdy jeden tarif i kdyz je drazsi. To vas chapu ze tu volbu chcete zakazat i ostatnim. Nelze prece strpet aby si kdejaky vagabund s mobilem cestoval levnej nez vy jenom proto je… Číst vice »

Petr

ad1) to jako že při nákupu v Tescu (jízdě vlakem kraje) bych si mohl vybrat, zda za něj zaplatím na kase Tesca (kraje) nebo Aholdu (ČD)??? A když peníze za nákup chce Tesco, jehož to koupené zboží je, tak je to „zákaz volby“?
Že vy vůbec netušíte, o čem píšete?

ad2) proč by měly být prodlužovány čekací doby, když u všech dopravců si po přestupu z vlaku jiného dopravce lze koupit lístek u průvodčího??? Že vy vůbec netušíte, o čem píšete?

Zlínka

Co hulíte Petře.r

Míra

K té analogie s Tescem a Aholdem: Pokud oba obchody mají stejné zboží od jednoho dodavatele (např. pivo, chléb), tak si přece můžeme vybrat, kam půjdeme nakoupit. Každý obchod může nabízet i jiné zboží, které v jiném obchodě nenajdete nebo i vlastní zboží. Výhodou supermarketu je, že při jednom nákupu nakoupíme na jednu účtenku více druhů zboží, supermarket peníze rozdělí svým dodavatelům (pivovaru, pekaři) a uhradí své náklady a zisk. Když budeme chtít jen chleba, třeba se vyplatí zajít do pekařství. V případě dopravy budou mít hlavní slovo úředníci a politici kraje, hospodařící s penězi daňových poplatníků, cestující jako platící… Číst vice »

xxx

Pokud se ve vlaku ocitne turista- doteraz som pri výletoch do CZ využíval skupinovú víkendovú jízdenku zakúpenú doma cez Eshop CD. Fakt nemusím dojednávať na pokladnách rôzne tarify, rôzne vlaky tak aby som došiel do ciela. Za mna ako turistu mínus…

Brumla

Čekal někdo, něco jiného? Při pohledu kdo se zabývá dopravou na krajské úrovni , jeden lepší odborník než druhý. Podle toho to pak vypadá, ale ✋ trhu přece ukáže. I když poslední dobou nějak nevidím tu neviditelnou ✋ trhu.

Karel

Taky jsem loni mluvil s jedním odpovědným krajským radním za dopravu ( pozval mne, když jsem mu napsal svoje připomínky na záměr kraje najmout soukromníky ). A nestačil jsem se divit. Lidé, kteří rozhodují, nemají skoro žádné znalosti o železniční dopravě, parametrech tratí, technických parametrech vozidel, které nabízí dopravci a klidně věří všemu, co jim dopravci nabízejí. Například jsou nadšeni, že jim soukromník nabízí vlaky jezdící 120 km/h, ale že trať má na 90% délky max rychlost do 80 km/h neví a strašně se tomu diví, když jim to řeknu.

Axel

Karle, po pročtení smluv s železničními dopravci ve Zlínském kraji jsem neviděl nic takového. Smlouvy řeší jak podstatné věci z hlediska dopravy (=za jedny nefunkční dveře 1000 Kč smluvní pokuty) , tak věci z hlediska komfortu cestujících (=např. za chybějící mýdlo nebo toaletní papír 500 Kč smluvní pokuty). Pokud jste smlouvy neviděl, tak odkaz na ně je v článku na tomto webu např. ze 7.4.2019

MJS

Vzhledem k tomu, jak se v ČR krade, budou muset vozit extra vagon s mýdlem a papírem…

Milos

Asi myslíte pana radního M.K. že?

Jiří

No takže asi tak – s postupem času nabývám dojmu, že nikdo nechce mé peníze, které chci zaplatit za přepravu z místa A do místa B. Ať už jde o městskou hromadnou dopravu v místě A, to jsou časy, zóny, dvacet typů jízdenek, pak jízdenka mezi městy, pokud nejsou obě krajské, tak s nějvětší pravděpodobností už dvě jízdenky a nakonec mhd v místě B, zase časy, zóny, přestupy, hledání zastávky nejbližší mému cíli, nedejbože to celé i s dětmi…….. Místo, aby se systém zjednodušoval, tak se děje pravý opak. Já nemám čas studovat tohle a onohle, navíc je to furt… Číst vice »

Luke

Nenastoupite a nevystoupíte, pokud bude přibývat lidí s podobným myšlením, budou silnice stát vzhledem k množství aut, a to se nebavím o parkování.

Zbyněk

Do budoucna asi těžko budou všichni jezdit autem. Naopak, pro trvale dojíždějící v došlo v některých krajích dokonce ke zlevnění, bohužel mezikrajské vazby se tímto hodně zfragmentují.

Petr zkp

Tu závist nebo snad až nenávist vůči režijkám asi nikdy nepochopím. Jezdí jedničkou často, platím si ji sám a je mi u prdele kolik režijkářu tam se mnou jede, protože nikoho nelustruji.

VRT

235 komentářů? Tak to je o režijkách. To ani nemusím číst.

XYZ

Dotaz na pana Suru.
O pražských rychlících, atd. bude něco?

Luke

Možná se v tom moc neorientuju, ale čistě laicky: Kraje odmítají uznávat režijní jízdenky v jimi objednaných a placených vlacích. Nastává dokonale absurdní situace, kdy naprostou většinu těchto vlaků bude provozovat ČD – ale zaměstnanci ČD budou mít smůlu. Sice ten vlak budou řídit, budou kontrolovat jízdenky…ale to je vše. Je to náš vlak – ale vlastně taky není. Jakou pak budou mít motivaci dělat svou práci stejně dobře jako nyní? Budou zavaleni totálním chaosem, dotazy cestujících, stížnostmi.. Když to platí kraj, mám se snažit řešit operativně vzniklé problémy atd nebo si dát „pohov“? Do stejné nebo možná i horší… Číst vice »

AAA

To máme nejméně 374 milionů výdajů…

…. nebojte, bude to přece výdaj z veřejných peněz. Tak to přece nikomu vadit nebude, ne?

Luke

Režijní jízdné jde také z veřejných peněz – doposud tam zaměstnanci ČD a SŽDC (plus rodinní příslušníci) peníze dávali. Nyní to bude přesně naopak. Stát, prostřednictvím minimálně SŽDC bude peníze vydávat. Tak nevím co je podle vás lepší.

AAA

tak vidíte, vy jim nepřejete za tu těžkou práci to drobné přilepšení?

Luke

Četl jste to celé? Režijky jsou pro „veřejné peníze“ čili nás všech mnohem výhodnější než kdyby nebyly.

AAA

takové ekonomické perpetuum mobile 🙂

Luke

No.. Nějak to dopadne. Sám jsem zvědavý jak.

Andros Baman

Pokud je pro nekoho motivaci k dobre odvedene praci rezijka a bez ni ji ztrati, tak nema na takovym miste uz davno co delat.

Luke

Ale blbost. Je to nejen o nějaké režijce ale o dráze, nebo práci na ní celkově.

AAA

na železnici, dějou se věci, na dráze jsou zaměstnáni švarní mládenci…

Arimatejsky

Já myslel že motivací práce je mzda a ono ejhle, na ajznbonu to je režijka. Děkuji za poučení.

Kamui

Tak pro mně režijka (a do zahraničí FIPky skoro zadarmo) motivací je. A pokud by došlo ke zrušení / omezení na určitou mez, tak bych si začal nejspíš hledat jinou (a lépe placenou) práci.

Cyklista

Asi moc po zahraničí s FIP necestujete. Třeba Švýcarsko docela OK, ale Německo už tak v poho není. Ani u DB Vám FIP neplatí všude, navíc je mnoho soukromých společností, které je neuznávají. Navíc po jedné trati jezdí třeba pět železničních společností a každá má svůj tarif (popř. jezdí v integrovaném systému), takže hledání, kdo konkrétní vlak provozuje, také ke štěstí nepřispívá. Navíc na některých místech vyjde regionální jízdenka (u nás krajský tarif) třeba pro skupinu výhodněji než FIP.

Kamui

Tak já jezdím spíš na východ. Nicméně jsem v Německu zrovna nedávno byl, a kupoval jízdenku na jeden ne-DB vlak kde FIP neplatí. Jízdenku jsem kupoval v e-shopu DB a jako obyčejný kaštan bych nijak ani nepoznal, co je to vůbec za dopravce. Proč to tak nemůže být u nás také?

Dominik

Ano je to motivace ale ne jediná, nebo vy si práci vybíráte jen podle platu?

xxx

Lenže čo keď je (alebo bola,) režinka takým pomysleným posledným jazýčkom na váhach k odchodu z tejto práce?

Cyklista

Kraje neodmítají uznat režijky, ale nechtějí platit za režijkáře. ČD měly možnost za své zaměstnance krajům zaplatit, tak jak to dělají všechny jiné společnosti. ČD odmítly. Tady je vidět, jak jim na zaměstnancích záleží. SŽDC má stejnou možnost. Pokud budou zaměstnanci ČD a SŽDC jezdit v krajských vlacích pracovně, musí to teď ČD a SŽDC svým zaměstnancům proplatit v rámci cestovních náhrad. Pokud z a do zaměstnání, mohou jim dát příspěvek na dopravu. A toto je to za co by měli odboráři bojovat. Ne za režijku, kterou většina zaměstnanců (podle slov na diskusích) nepoužívají, ale o reálný benefit, který všichni… Číst vice »

Luke

A jak se vůbec platí za režijkáře? Kdo počítá, kolik jich daným vlakem jede nebo nejede? Ten vlak totiž pojede tak jako tak. To samé pojede v Brně šalina – taky nikdo nedělá průzkum kolik v ní jede zaměstnanců DPMB zadarmo. Prostě něco jde a nevadí – a něco (režijky) nejde a vadí.

AAA

tak úplně stejná logika lze aplikovat na černé pasažéry – vždyť ten vlak totiž pojede tak jako tak

Luke

Jenže režijkáři platí, narozdíl od černých pasažérů

Cyklista

A nebylo by lepší, kdyby neplatili a měli od zaměstnavatele příspěvek na dopravu?

Dominik

A od kdy je režijka jen pro dopravu do zaměstnání? Ano ať si jí zruší, ale za takových 8 tisíc měsíčně do výplaty.

Roman

Prej 8 tisíc měsíčně. Vidím to tak na 20 tisíc ročně abyste si koupil IN100 a nazdar.

Tarfix

Černých pasažérů akorát přibude, protože třeba takový Radim nebude kontrolovat ani Odis ani IDS. Takže klasický český cestující si koupí třeba 1 zónu místo 6 a bude vědět že mu to projde neboť Radim hledá na R8 hlavně čísnice,servírky. A to kraj najednou bude mít menší tržby

AAA

v podstatě takový administrativní poplatek

VS

Vážený pane Luku,

režijkář v systému smlouvy typu brutto plátci dopravy, tedy kraji, neplatí. Tedy je z jejich pohledu černým pasažérem. Proto dle mého názoru chtějí oprávněně buď vyrovnání ze strany ČD, nebo neplatnost režijek na svých spojích. To, že režijkáři platí někomu jinému (ČD) plátci v režimu brutto nic nepřinese.

Přeji hezký den!

Kajman

Tak mi račte vysvětlit, proč já mám platit za dopravu do zaměstnání, když ten vlak pojede tak jako tak? Jsem státní zaměstnanec, takže když pojedu zadarmo, stát ušetří. nebo tak nějak je ta drážní logika? Jsem se v tom trochu ztratil.

MartinS.

Takže vlastně můžeme přestat vybírat jízdné ve veřejné dopravě od všech… ono to přece pojede tak jako tak… a on to někdo zaplatí ze společného (veřejného) balíku peněz za všechny… A litovat můžou jen ti, kteří hromadnou dopravou nejezdí…
A hned po dopravě bych začal hromadně za všechny platit rohlíky, potom maso… a pivo samozřejmě…
Karel Marx by Vám zatleskal, jak chcete jeho teoretické dílo přetavit v realitu…

Luke

A neděje se to náhodou skoro už dnes? Viz ty 75 % slevy pro studenty a důchodce…. Tam lítají miliardy! Taková režijka pro pár lidí je proti tomu čajíček…

Logika

Jo tohle bude nejlepsi. Duchodce pojede z s leosem do prahy zadarmo, ale vypravci si cestu do prace pekne zacvaka.

MartinS.

Já si cestu do práce také platím ze svého. Nevidím na tom nic špatného.

Herold

Já si cestu do práce taky cvakám-a dělá to tak odhadem 95% pracující populace. V čem je problém?

Jerry

Není jich málo ..firmy přispívají zaměstnancům na dopravu.nebo třeba brose má autobusy pro zaměstnance zadarmo.

Herold

Přispívat a platit není totéž.

MartinS.

Populistické slevy 75 % bych do toho netahal… ty jsou prostě špatně, ať režijky stojí hodně nebo málo…

Dominik

Jihomoravský kraj, o kterém se v článku mluví, dal ČD možnost aby za režijky platily? Pokud jsem něco nepřehlédl tak ne, navíc, je zvláštní, že In100, Business a Senior uznávat budou a režijky ne, toto je čistě boj proti režijkam, ne jen o jejich placení.

Samo

In100, InBusiness a InSenior budu uznavat na zaklade toho ze CD to zaplatia (vid clanok). Preco CD obdobne neplatia aj za svojich zamestnancov sa pytajte CD.

MartinS.

Jestli si dopravní podniky dohodly s objednavatelem, že v autobusech (tramvajích, metru, trolejbusech) budou platit bezplatné jízdenky pro zaměstnance a jestli si totéž dohodly s objednavatelem provozovatelé autobusové dopravy, potom jejich zaměstnanci jezdí zdarma. České dráhy si to nedohodly.
Bez SŽDC se všichni, co jezdí po kolejích, neobejdou, máte pravdu. Ti, co jezdí po silnicích se neobejdou bez ŘSD, SÚS, TSK. Nevšiml jsem si, že by zaměstnanci správců silnic měli jízdné v autobusech zdarma. Tak proč by ho měli mít zaměstnanci Správy železnic?

Luke

Co na to říct… Režijní výhody zaměstnanců železnice byly snad od úplného začátku, kdy vůbec železnice vznikla. Vezměte si třeba výslužné. Nebo tomu budeme říkat renta. Kdysi byla i u ČSD, před válkou. Nyní je u hasičů, celníků, vězenské stráže a policie. Opět – nikomu to nevadí. Režijky vadí… Podotýkám znova – pokud se tzv. zruší, SŽDC bude zaměstnancům dávat roční příspěvek na dopravu. Čili odpůrci režijek se sice budou tetelit blahem, konečně zrušeno…. ale už jim nedojde, že jim stát z další kapsy bere peníze navíc. Právě za ty zrušené režijky. A bude to stát mnohem víc, než je… Číst vice »

Cyklista

Tohle jsou argumenty odborářů. Argumenty, které nemají žádný smysl. SŽDC nemusí nikomu dávat příspěvek na dopravu a už vůbec ne roční. Spousta firem má jako benefit pro své zaměstnance příspěvek na dopravu. Měsíční. Každý k tomu přistupuje jinak, ale výsledkem je spokojenější zaměstnanec. Z diskusí zde vyplývá, že režijka nedělá spokojenějšího zaměstnance, pouze smířeného. Zaměstnancům s režijkou se nelíbí, že za ni musí platit (prolongace, komerční příplatky, první třída…) a jsou smířeni s tím, že většina ji nevyužije (světe div se, spousta ze zaměstnanců nejezdí do práce vlakem), ale berou ji jako nějakou stavovskou čest. Ať to stojí, co to… Číst vice »

MartinS.

Jenže ten příspěvek na dopravu budou dávat jenom zaměstnancům a třeba jenom zaměstnancům, kteří mají místo výkonu práce v jiné obci než trvalé bydliště. On se ten počet režijek nemusí překlopit 1 : 1. A nejde o to, aby se režijky zrušily, ale o to, že je nemá nařizovat stát a nutit objednavatele dopravy, aby je bezplatně tolerovali. Ať se klidně režijky používají dál, jako benefit, bez státního zásahu na základě dohody zaměstnavatele s dopravcem a objednavatelem. Potom může takové jízdenky svým zaměstnancům koupit jakákoliv firma…

Míra

Přesně tak. Dopravce a správce dopravní cesty zruší režijky, Pracovní cesty zaměstnancům bude platit, to půjde do nákladů firmy. Aby zaměstnancům zachoval reálnou mzdu, přidá jim na výplatě (zaplatí navíc daně, sociální a zdravotního pojištění). Náklady firmy se zvýší. U dopravního podniku, který je ve vlastnictví obce, to povede k dodatečným nákladům, které se uhradí například zdražením jízdného nebo výběrem vyšších daní. Kraje, které si dopravce najímají, ale zaplatí dopravcům a nepřímo správci infrastruktury dříve nebo později také více. Důsledkem také je, že se na daních a pojištěních vybere o něco více.

Dominik

Dřív prostě byly jednotné dráhy, a když holt nějaký blbec přišel s štěpením, tak se pro sociální smír zajistili i režijky pro SŽDC, což je logické.
Ne ono by bylo nejjednodušší kdyby se při tvoření SJT řeklo, že režijky budou převedeny ve stávající formě pod SJT a pro všechny zaměstnance drah a pak by tyto zbytečné rozbroje, alespoň ustálí, ale to se raději CENDIS bude odvolávat na síťovou jízdenku, která ale funkci režijky plní jen z malé části.

MartinS.

Já pořád nevím, proč podle Vás síťová jízdenka plní funkci režijky jen z malé části? Když si SŽDC nebo ČD nebo někdo jiný koupí 10 tisíc síťových jízdenek SJT, určitě půjde dohodnout, aby na nich bylo i jejich logo a aby fungovaly i jako průkaz FIP na slevu jízdného a možná by se na ní dala nahrát i aplikace jízdní kolo zdarma. To je přece jenom o dohodě. Dokonce si umím představit, že ve velkých objemech se dá taková síťová jízdenka pořídit i s množstevní slevou.

Dominik

Teoreticky jde samozřejmě vše, ale co jsem se ptal přímo CENDISU, tak mi bylo odpovězeno, že zaměstnavatele budou mít možnost zařídit síťovou jízdenku (navíc se bavili pouze o zaměstnancích) o jakýchkoliv dodatečných úpravách nepadlo ani slovo.
S SJT v této podobě (tedy defakto režijce) nemám problém, sám jsem to níže psal, že nikoho nenapadlo automatick vytvořit v SJT tuto síťovku/režijku v podobě dnešní režijky pro všechny zaměstnance drah.

Dominik

Samozřejmě bude následně záležet na ceně.

Ušatá

A z čeho to ten dopravce zaplatí? No přeci si to započítá do nákladů a zaplatí to zase všichni. Akorát to nebude vidět. Takže spokojenost? Když to dám zaměstnanci v penězích, tak opravdu si za to koupí jízdenku? Nebo raději to dá na auto a jsem opět v háji, protože přesně to je špatně. Takže v čem je rozdíl? Akorát, že to nebude vypadat jako klasická režijka a odměna pro zaměstnance, že pro něj pracují? Každá profese má něco, takže k železnici patří režijka. Toto se tu už opravdu nedá číst. Jinak než závist se to nenazývá. A opět, pokud… Číst vice »

Jura

Chytrý hlavy myslely a takhle to dopadlo, asi byli dlouho na slunci. Když už něco takového, pak model libereckého kraje je dobrý. Ostatní si hrajou každý na svém písečku a vy ostatní nám vlezte na hrb. Když už nejsou schopni zajistit jednotný tarif od začátku GVD. I co se týče režijek.

Marek Janík

Přesně takhle to dopadnout nemělo. U SJT zatím nevidět světlo na konci tunelu,
JmK má aspoň ten blbý Poseidon, ale kde budu shánět jízdenky pro okolní kraje…..
Postůjte mi tady 5 minut, já si jdu k pokladně pro další lístek…..

Václav

Jedním slovem Bordel

Zbyněk

A je to tady. Cestující se začínají štěpit a bude tu nová kategorizace dopravy, už si nebudou moci vybrat, avšak když za tržby ponese riziko objednatel, nelze se divit, také nebudete dotovat něco, kde vám utíkají peníze. Vina leží na straně MD, kdy nestihlo včas zprovoznit systém Celostátního tarifu. Např. nevýhodou integrovaných jednotlivých dokladů bývá povětšinou časová platnost, to není celý den, ale třeba dvě hodiny od zakoupení. To znamená, že už si jízdenku až na časové nekoupím až na vyjimky v jiných krajích a pokud mi vlak ujede, nebo přijde do všeho jiná záležitost, musím koupit jízdenku novou, nehledě… Číst vice »

Dominik

V první třídě? Obyčejný zaměstnanec na režijce nemá první třídu automaticky (to jen ti nahoře), roční doplatek pro zaměstnance stojí asi 4500,-, když už chcete nadávat na zaměstnance, tak si nejdříve zjistěte fakta.

Zbyněk

Aha a ti strojvůdci a zaměstnanci si do první třídy nesadají. Sedají a průvodčí je nechají. To je realita.

Dominik

Velká část z těch zaměstnanců tu jedničku má skutečně zaplacenou, z těch co si tam sedají, protože se jim to vyplatí. A pak pravda je ta menší část, kterou tam průvodčí nechá sedět, ale to je většinou zná, ale že by kolem mě průvodčí prošel bez povšimnutí (kdybych seděl v první třídě v pracovním,) to fakt ne.

Tronda

Takže je nechá neoprávněně jet v první třídě a jak se to řeší?

Zbyněk

Jak je psáno výše, ti lidé se mezi sebou znají, když to bude třeba starší kolega… apod.

Zbyněk

V tom s Vámi souhlasím.

Zbyněk

Nikomu nenadávám, ale jako cestující platím mnohem mnohem víc, představte si, že zaměstnavatel mi cestu do práce asi dotovat nebude.

Luke

Když jsme u toho, s tou první třídou je to blbost. Neříkám, nějaký blb se najde všude, ale neděje se to. Ohledně dotování… Jak je na tom třeba Dopravní podnik města Brna? Zaměstnanci i rodinní příslušníci mají „šalinkartu“ zdarma, nebo možná za symbolický poplatek.. a nikomu to nevadí. Kdo platí DPMB? Město ze svého rozpočtu. A nevadí to. Proč tedy Jihomoravskému kraji (a jiným) vadí režijky? Je to myslím podobný způsob financování, když tak mě opravte.

jouda

4500? Pro nás plně platící, co jedeme dle TR10 je to 4990 Kč. 🙂

Luke

Přijde mi naprosto absurdní, že by se neměly (nebudou) uznávat režijní jízdenky i pro SŽDC. Ti provozují celou dráhu, zjednodušeně řečeno bez nich nepojedou ani ČD ani jiní, a celé kraje se můžou akorát tak nacpat do autobusů nebo kam..

Zbyněk

Ale z článku vyplývá, že režijky zůstanou ve vlacích R u Čd, které objednává ministerstvo, ostatní mají smůlu.

Luke

A to bude u každého vlaku (na něm, na nástupišti, v aplikacích) uvedeno že jej platí kraj nebo MD? Aby v tom nebyl guláš…jako že bude. Někde budou tuším i rychlíky jezdit na objednávku kraje, nebo ne?

Zbyněk

Ano.

Cyklista

A bylo někde napsáno (na vlaku nebo na nástupišti, nebo v aplikaci), že vlak je komerční a potřebuji k němu k režijce komerční příplatek? A nebo je někde na vlaku nebo nástupišti napsáno, že je povinně místenkový?

ČD se informováním cestujících o čemkoliv nezdržují.

Dominik

Seznam komerčních vlaků je snadno dohledatelný.
Co se týče povinné místenky, tak je to jak v JŘ, tak to ještě hlásí staniční rozhlas.

Cyklista

Ale to neřeší Lukův problém. On nechce hledat ani poslouchat rozhlas.

Lektor

Tak od SŽDC by byl logický postup zvednout poplatek za užití dopravní cesty a kompenzovat svým zaměstnancům zrušení.

Luke

Přesně tak. Nebudete uznávat režijky SŽDC? Tak vám naúčtujeme třeba o 100% vyšší poplatek za užití dopravní cesty, nazdar. Ber nebo nech být.

Karel

A těm řidičům a provozovatelům automobilů, kteří odmítnou zadarmo vozit silničáře do práce i na výlety, by měla být napařena stonásobná silniční daň, co říkáte?

Arimatejsky

Ano a MD by následně mělo o alikvotní částku snížit rozpočet Dobré správy na mzdy, máte režijky, tak nepotřebujete valorizaci.

MartinS.

Tak to zdůvodnění takového kroku bych chtěl vidět 🙂 Užití dopravní cesty jaksi nemá s bezplatnou přepravou zaměstnanců správce železnic na výlety k babičce nic společného…

Herold

Vy si to představujete jako Hurvínek válku:-)

Jenda

SŽDC tu dráhu provozuje zadarmo?

Luke

Samozřejmě že ne, ale pokud se nebudou uznávat režijky, tak to prý bude kompenzovat penězi. Pro zaměstnance. Což nás všechny bude stát mnohem víc, než kdyby zůstal zachován stávající stav.

Lektor

Liberalizace po Česku. Ve Švýcarsku mají několik dopravců a jeden tarif. Tady máme jednoho dopravce a několik tarifů.
Jako pro denní dojíždějící se moc nezmění , ale naprosto to eliminuje občasné cestující a pro spoustu cest to bude nepoužitelný.
Kraje už se měli dávno zrušit jejich hraní na státy je otřesný a zdaleka nejde jen o dopravu to je jen třešnička.

Zbyněk

Není to liberalizace, vše bylo přímo zadáno a nejsme ve Švýcarsku, tam je každému jedno, že dá pár eurových mincí za jízdenku. U nás není lehké výžít z pár tisícikorun a jízdné tomu odpovídá spíše než to ve Švýcarsku.

Pako

Platil jsi někdy za vlak ve Švýcarsku…?

Zbyněk

Mojí blízcí ano.

Lektor

Tak kdybyste tam platil jízdenku, tak víte že tam jaksi nemají euro ale frank.

Zbyněk

Zbytečné podrobnosti, jen tak mimochodem, víte že u dopravců ve Švýcarsku se dá platit eurem?

Radek Janata

No i ve Švýcarsku jsou lokální IDS, která jsou navíc k celostátnímu tarifu. Ovšem je pravda, že ten platí všude.

jirka

ČD Celostátní Síťová jízdenka do celé ČR (at jednodenní osobní nebo skupinování víkendová) by měla on dového roku tedy rapidně Zlevnit, protože ji cestují nebude moci všude po celé železniční síti ČR použít.

Přemek

Krajší tajemníci přerůstají státu přes hlavu. Takto to stát nemůže nechat. Metody Mamuly v nové době?

Zelenay

Ono všeobecně všechno státní přerostlo občanovi přes hlavu už dávno, to jestli ještě více přeroste přes hlavu jeden státní subjekt druhému a zpátky, to už je jen takovéto domácí třeštění v rámci baráku..

Samo

JMk uvadza ze pre medzikrajske cesty sa TR10 uznavat bude. Znamena to teda, ze bude nadalej mozne vydat napr. Pardubice – Modrice a medzi Brnom a Modricami ist osobakom (teda nebude obmedzene len na priame medzikrajske vlaky)? Ako sa budu riesit relacie kde jazdia aj vlaky neuznavajuce tarifu IDS, najma Brno – Breclav? Konecne zacnu IDS uznavat aj na EC, alebo si cestujuci bude kupovat rozne listky podla typu vlaku (bez moznosti prestupit na iny)?

A napokon, ako to bude s SCIC listkami na krajskych vlakoch?

-TR-

Mezinárodní jízdenky SCIC-NRT není třeba uznávat, ale zrušit. Jsou předražené.

Radek Janata

Jak kde. V některých zemích je (s kartou Railplus, která dnes automaticky je v každé inkartě) i NRT levnější, než vnitrostátní jízdné. Třeba v Itálii.

Rovněž skupinová sleva, která se z NRT počítá, může být levnější než vnitro (například v Německu).

Dominik

Bordel na kolečkách jednoduše.
Blbost zakazovat jízdné dopravce, zvláště, když neexistuje SJT. Stejně tak jako zakazovat dopravci užívání benefitů (ano proplacení bych ještě pochopil – sice by se muselo vyřešit jak, ale to je na jinou debatu).
Stejně jako nechápu, proč při tvoření SJT se neřeklo vytvoříme režijky v SJT se stávajícími možnostmi pro všechny drážní zaměstnance (a bylo by po problému, když už tvoříme SJT), ale to ne, to se raději CENDIS odvolává na nějakou síťovou jízdenku, i když ta by plnila funkce režijky jen z malé části. Nebo na ní snad bude možnost využít FIP, přeprava kola, atd…?

Jiří 2

Zajímavé bude vyřešení FIP pro zahraniční cestující, ale počítám, že také smolík. Ale v Evropě jsou také tu a tam FIP jízdenky omezeny – v některých vlacích neplatí. Ale dokud nemáme vyřešeno vnitro, nemůžeme řešit FIP.

Přeprava kola na základní režijku možná není už dnes, je to příplatková služba, na kterou ale dosáhnou jen aktivní zaměstnanci, nikoliv např. důchodci nebo rodinní příslušníci, kteří si kolo už musí zaplatit.

Dominik

Neříkám, v zahraničí v některých vlacích neplatí, ale v zahraničí nejsou režijky taky nic raritním, vyskytují se a nevím o tom, že by je chtěli rušit.
Ano, vnitro je základ, ale chtěl jsem tím poukázat, že výmluvy na nějakou síťovku jsou pasé, protože prostě režijka toho umožňuje víc.
Ano na základní režijku sice ne, ale většina z nás to stejně nejspíš má, protože ta částka, kterou jako zaměstnanec platím je malá.
Ano RP mají nárok buď jen na kola nebo komerční vlaky (teď si nejsem jistý).