Infrastruktura Silnice

Jízda z České Lípy do Litoměřic zrychlí. Obchvat Kravař postaví Strabag.

Plán nového obchvatu Kravař na silnici I/15. Foto: ŘSD
Plán nového obchvatu Kravař na silnici I/15. Foto: ŘSD

Obyvatelé Kravař na Českolipsku by se měly do dvou let dočkat podstatně klidnějšího života. Z jejich obce by měly zmizet tisíce aut, které tu denně projíždí po silnici I/15 mezi Českou Lípou a Litoměřicemi.

Ředitelství silnic a dálnic po více než roce dokončilo soutěž na firmu, která postaví dlouho plánovaný obchvat kolem obce. Zakázku získala společnost Strabag, která v konkurenci celkem jedenácti firem. Detaily o zakázce jsou na profilu zadavatele ŘSD, smlouva je již v registru smluv.

Stát původně počítal, že ho obchvat vyjde na 205 milionů korun bez DPH, Strabag v soutěži nabídl nejnižší cenu: 176 milionů korun bez DPH.

Stavba obchvatu má začít ještě v listopadu letošního roku, dokončený má být za dva roky. „Ve středu předáme staveniště zhotoviteli. Aktualizovaný harmonogram prací ještě od zhotovitele nemáme, ale předpokládáme v letošním roce pouze přípravné práce, tedy například kácení. Práce se naplno rozjedou až na jaře příštího roku,“ řekla mluvčí ŘSD Nina Ledvinová.
Délka obchvatu je 2,7 kilometrů, obec míjí na jihovýchodní straně. Cesta obchvatem zrychlí nejen díky plynulé jízdě, nový úsek bude kratší, než stávající cesta přes střed obce.

Podle posledního sčítání dopravy projede Kravařemi denně v průměru 4 139 aut, z toho 773 těžkých nákladních aut. O obchvatu se mluví od devadesátých let. Zklidnění provozu ale současně může přinést některým živnostníkům v obci pokles tržeb.

ŘSD na trase mezi Českou Lípou a Litoměřice řeší i další obchvaty, jejich stavba je ale zatím v nedohlednu. V přípravě je například obchvat Stvolínek, u kterého se zatím zjišťuje vliv stavby na životní prostředí. V plánu je i obchvat Liběšic, kde zatím došlo k vyloučení severní varianty a projektuje se pouze jižní. Už dříve ŘSD zkoumalo obchvat Zahrádek, ten ale není v souladu s územním plánem obce a ŘSD zatím v přípravě nepokračuje.