LOT_PRAGA_X-2021---WWW---III_728x90_new

Jen CNG nebo elektřina. DPO oznámil konec dieselu, desítky autobusů na naftu ale dál jezdí

Dvoupodlažní autobus Scania pro Dopravní podnik Ostrava. Foto: DPODvoupodlažní autobus Scania pro Dopravní podnik Ostrava. Foto: DPO

Dieselové autobusy budou sloužit už jen jako záloha.

Zpět na článek
61 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Kevis

Přečtěte si nový článek na téma konec dieselů v DPO. Tam už takový konec není. Už to změnili.

Hergot

Pan Sivek miluje fóra 😀

Kevis

Jinak ty elektrobusy pro podnik nejsou žádná výhra. Když piominete,z jakých zdrojů se vyrábí elektřina, dají se použít kvůli dojezdu na nabití pouze na trhacky,tedy správně dělené směny. Na celodenních provozech by tolik kilometrů nevydržely

Kevis

V Bohumíně neuvidíte na všech linkách ani jeden diesel a to ani záložní. Úplně všechny autobusy včetně záložních zde jezdí na CNG. Ať to jsou linky ČSAD Havířov, Karviná nebo Orlová.

X 1

Nemá náhodou Prostějov celou MHD na Cng už desítku let?

Mirek
Banan151

Od rána v Ostravě vyjelo jen 40 dieselových autobusů. To je vlastně skoro nic. Vážení redaktoři, chtělo by to jen nekopírovat informace z tiskových zpráv, ale trošku prověřovat a dávat i na informace čtenářů. Není to poprvé, co je článek nesmysl, nebo jsou v něm nesmysly, doteď si pamatuji na informace o dodání dvou třívozových Panterů pro MSK, kdy zase tisková mluvčí absolutně neví, kolik 460 je zde ve skutečnosti provozních. A redakce neupravila článek ani po opakovaném připomínání čtenářů.

Banan151

A ještě mimochodem, co si redakce představuje pod pojmem „velká města“? Dvanácté největší město ČR dle počtu obyvatel nevyužívá na MHD dieselovou trakci už od roku 2018. A i tohle bylo mediálně poměrně probírané.

Rosťa

Včera na Hranečníku symbolicky jeden zapálili.

Kevis

Tak tam to nehoří symbolicky,ale pravidelně 😀

Ondra

Včera v tom symbolika byla – poslední den provozu a než aby se autobus nechal odstavit tak… 😀

Nějaké jméno

Fascinující, jak se tohle falešné PR šíří i do takovýchto seriózních webů. Formálně se DPO sice tváří, že už dal naftovým autobusům sbohem a že už fungují pouze jako záložní, nicméně jelikož autobusů na CNG stále není dostatek na pokrytí celé výpravy, jezdí takovýchto „záložních“ naftových Solarisů klidně i desítky, což by mohlo působit dojmem, že jsou autobusy na zemní plyn extrémně nespolehlivé, když musí být tak v hojném počtu hrazeny. 🙂 Nevím, co pana mistra světa Moryse napadlo to teď takhle šíleně falešně hrotit a vytvářet Potěmkinovu vesnici. A navíc o ekologickém přínosu CNG se dá poměrně spekulovat.

Ondra

Přesně, změna oproti běžnému provozu de facto žádná – na celodenní kurzy se prioritně CNG a elektra stejně vypravují dlouhodobě (občas se tam samozřejmě nafťáky objeví) ale ty stejně pak jezdí na dělených směnách… 🙂

Ex1312

Ja jsem zase skeptickej ohledne ekologicnosti elektrodopravy. Jasne, pokud se divame jen na emise CO2 v miste provozu, je to cisty. Jenze u nas je tak polovina elekriny z fosilnich zdroju, takze to CO2 jde do vzduchu jinde a vyroba a likvidace baterii je pro prirodu taky brutalni zatez, byt se da tezko kvantifikovat v mg nebo jinejch cislech.

Jiří Kocurek

Přesunem emisí ty emise opravdu nezmizí. Takže je zcela na místě ptát se na Dětmarovice.
Na druhou stanu elektrická trakce má ale nespornou výhodu v tom, že při brždění dovede energii uložit, nespálí ji v brzdách na teplo. Což u městského autobusu udělá hodně, vzhledem k provozu brzda-plyn.

Willy
Mirek K

A o tom přesně elektromobilita je. Jezdit, ale výfuk mít jinde.

Kuba

Hlavně elektrobusy lidem ve městě nekouří pod nos a nevypouští jim do vzduchu rakovinotvorné částice. A jsou i tišší.

martin749

U nás je podíl uhelných a plynových elektráren necelých 60 %, takže už jenom přechodem od spalovacího motoru na elektřinu dojde ke snížení emisí zhruba o 40%. Jelikož z té 1 kWh bude 40% vyrobeno bezemisně.

Willy

Při spalování CNG nemohou vzniknout z podstaty chemického složení žádné pevné karcinogenní prachové částice. Tolik k prázdné větě „ekologickém přínosu CNG se dá poměrně spekulovat“.

Stanley

Je nějaká šuškanda že se tyto „ekovozy“ v rámci šetření baterii dovybavují naftovým topením.. 🙂

Jirka

Vetsinou se vybavuji tepelnym cerpadlem

Avlaky

A co Havířov, ten na běžných linkách taky nemá žádný diesel

Mirek K

Jako dítě si v Havířově pamatuji ještě karosy B732 na CNG. Tam se začalo dříve, než to bylo moderní

X 1

Ty byly snad ještě na LPG. Pamatuju je v Pv.

Mirek K

Já si pamatuji, že měly na boku ceduli, že jezdí na zemní plyn. Když jsem to teď dohlédával, tak by opravdu měly být na CNG. Pak přišly SORky, to ještě B732 jezdily, ty už na sobě měly nápisy CNG. Ten pokrok tam byl fakt raketový, taky dnes v Praze a okolí Kladna, Rakovníku potkávám vyřazené busy 3ČSAD jezdící příměstské linky. Pro 3CSAD vyřazený bus, tady zánovní provozní..

Avlaky

No diesel se hlavně přestal používat od včera kdy jim jeden nafťak schořel

Honza

Když choří autobus, je zle…

Ondra

On by ten systém „CNG / elektro“ v běžném provozu a diesely maximálně na zálohy (jak to prodávají dnes) byl hezký, jenže se to takhle praktikuje už dávno a ty dieselové autobusy dneska stejně (minimálně) na trhačky vyjely… 🙂

David

Proboha trhačky…. znalci, používá se tohle slovo také v jiných částech republiky, nebo je to zase výmysl tohoto poněkud zvláštního regionu?

Tomáš N.

Ano, používá. Třeba v Brně.

Ondra

Pokud je pan David z Prahy tak Brno pro něj asi taky bude „poněkud zvláštní region“… 🙂

David

Sice jsem v Praze chvíli žil, ale nejsem odtamtud. A Brno mám pro doplnění celkem rád.

Dog

Jen škoda, že to není pravda. Diesely dneska vesele jezdí dál… I na běžných linkách. A není jich málo.

Josef Král

Včera hořel dieselový Irisbus Citelis na Hranečníku. Tuším, že se jednalo o linku 30.

Ondra

Ale to jaksi nebyl poslední dieselový autobus v DP 🙂

Josef Král

Ještě, kdyby se jim podařilo vyměnit dřevěná sedadla. Jinak OK.

Pavel Vavříček

Souhlas

Ludwig

Tak nějak mám pocit, že v Ostravě mají koncepci, vědí, co chtějí a drží se toho.
80km/h na dlouhých tramvajových úsecích
CNG/ele busy
nízkopodlažní tramvaje s protikolizním systémem

Držím palce, fandím Vám

Radek

… ono se na „inovace“ dobře čerpají dotace.

mirek

Tak pořád lepší čerpat dotace na modernizaci MHD, než na Čapí hnízda.

Zbyněk

A to je problém? Bez dotací byste ještě dnes jezdil všude po republice s Ikarusy

noerf

Student agency nebo Umbrella rozhodně nemají staré kraksny. Problém je spíše v tom, že bez dotací se koupí dieslový autobus za 5 milionů, kdežto alternativní elektrobus stojí 13 milionů Kč. Takže bez dotací by to nikdo nekoupil.

Jiří Kocurek

Už jsem dlouho na silnici neviděl starou dobrou Avii, Barkasy taky vymizely, Škoda 1203 je veteránský vůz… Hmm asi dotace na nákup nových vozidel i pro posledního zelináře.
A na tohle si vzpomínám: Melouny z Maďarska tehdy vozili vétřieskou na sklopce.

Karlos

Ne všechno je tak růžové, jak se může zdát… To, že máš ten pocit, je dílo marketingu, ne reality… 😀

Zdenek

Možná by to chtělo poznat i realitu a nejenom z povzdálí následovat prohlášení PR tohoto dopravního podniku 😉
Prozačátek doporučuju odložit auto a 2 týdny využívat DPO, což vám otevře oči o současném žalostném stavu, kdy se bavíme o cenově (vzhledem k ne/četnosti spojů) nejdražším dopravním podniku v čr, který má tak optimalizované vedení linek, že máte časově kolikrát lepší jít pěšky.

Permonik

Nejdražším?

Adam K.

Jakožto náhodný návštěvník jsem s ostravskou MHD byl poměrně spokojen 🙂 Přijedu, nepotřebuju řešit žádné tarify, jízdenky apod. – jen si najdu na IDOSu spoj, pípnu si ve vozidle kartou a jedu.

abc123

Ostrava 4000/rok, Brno 4750/rok.
A pěti/desítiminutový interval na hlavních linkách mi přijde v klidu.
Ještě něco?

David

Tak ono chce taky koukat na intervaly mimo špičku. To, že má skvělé intervaly ve špičce by se mohl chlubit kdejaký podnik.

kom

tak mimo špičku je ostrava na urovni vesnic, 20min o víkendech, autobusy pak ještě horší…

noerf

Otázka zní jinak. Kolik procent nákladů pokryjí tržby z jízdného a kolik doplácí města či kraje?

Jiří

To také není správná otázka, protože dost tržeb dopravním podnikům ukrajují různé populistické gesta jako doprava zdarma pro důchodce, studenty a děti. Správnejší i když nikoliv ideální otázka je jaká je nákladová jednice dopravních podniků?

Jiří Kocurek

Jen doplním: Praha 3650/rok, Plzeň 4120/rok, Olomouc 4800 Kč/rok.

PIDofil

V Praze je to ovšem politické rozhodnutí podle vzoru Vídně (jinak už by cena roční jízdenky nejspíše dosáhla či spíše přesáhla 5000 Kč) – a tím spíše je s podivem, že „Měéésto Brno“ (Stadt Brünn), které jinak ve Vídni vidí skoro ve všem svůj idol, k podobnému politickému rozhodnutí stále nepřistoupilo.

P73

A ty brňany taky stojí roční jen 3325 korun, protože kdo tam platí odpad, má „dotaci“.

Jiri

no jasne, v plzni je rocni jizdenka drazsi o 120 korun, ale cekam tam na tramvaj 4 mimuty. v ostrave cekam 20 mimut! Takze by mela plzenska rocni jizdenka stat 20 000, aby byla cena srovnatelna s dpo! tramvaj tam jezdi i mimo spicku 5x casteji, kapisto?

Kuba

Kde jste vzal že v Olomoucí stojí roční 4800 kč? Já vidím na webu DPMO 2950 kč…

Kom

Brno interval 5 minut na většině tram linek, návaznosti fungují, způsob odbavení si můžu vybrat… v ove jsou dlouhé intervaly, nepripoje, když nechci kartu tak kartičku min za 100… úroveň vozidel v ově prachbidne…

Modré zábradlí

Když nechce svítit elektrikou, tak petrolej vyjde taky dost draho.

Kom

naprostý souhlas!