cargo

Je tady někdo řidič? Dopravní podniky spouští náborovou kampaň s řidičem hrdinou

Bus v pražské MHD. Autor: DPP - Petr HejnaBus v pražské MHD. Autor: DPP - Petr Hejna

Osm městských dopravních podniků spouští dneškem počínaje kampaň, která má pomocí nadsázky přilákat za volant nové řidiče a obecně popularizovat

Zpět na článek
20 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Plavcik

Šel jsem pred pul rokem k dpp a byl jsem zvědav jestli se nestanu otrokem a robotem. Otrok se clovek stane hned (neni normalni delat 10 hodin v pražském provozu) a robotem jste po prvnim dnu hned (obsluhujeme cca min. 200 zastávek za směnu) vozovovy park je zastaralý. Tak odchazim

Ondřej

jo pojďte dělat řidiče autobusu. Já ho dělám. Ne na městské ale na linkové – na příměstě. (ČSAD-typ) Délka směny 14-16 hodin. cca 5 hodin někde stojíte… a tak si můžete číst, koukat na video, zajít si nakoupit apod. Nicméně nejste doma. Byť to máte zaplaceno. Tohle vidím dnes jako hlavní překážku. Pro člověka který bych chtěl rodinu prostě nevhodné. Domů chodím jenom přespat. (záměrně nepíši „vyspat“!) Městská je něco jiného – tam jezdíte jen jednu linku v taktu celý den. Směna 7-11 hodin. Ale vůbec jim to nezávidím, protože jsou pořád v městském (silném) provozu. A to je dost… Číst vice »

Petr.R

někde jezdí turnus- více linek, třeba u nás jsou ranní a odpolední a ten co má ranní, tak má sobotu a neděli a přes týden po poledni je už doma, kámoš jezdí v (čsad) dva dny-dva dny volna a tak dokola, ten rozvrh tych turnusů je od města a jak to naplánují dispečeři, ale třeba řidič co končí ve vesnici, tak si moc vybírat nemůže, ale zase má autobus u baráku.

thegrid

Tak jak je to pravdivý s tím platem 35 – nebo víc u Pražských? Já jen zda je to za 8h denně ve všední dny nebo ve finále nemám hodinu volna kvůli rozfrcaným službám a přesčasům.

Petr.R

Počítej jestli nejsi z prahy za 45hod za týden tak tych 20tkč, bez stravenek, tarifu atd.

Já

35 čistýho včetně stravenek máš, ale denně v práci skoro 11 hodin. Takže tak. Pracuju na Kačerově a každou chvíli volají, jestli bych nešel z volna.

Jan Burget

Jsem sice strojvedoucí, ale na DPP (koníček) jezdím jako řidič autobusu. A řeknu zcela upřímně, že jsem si skupinu D dělal z B a počet jízd daný legislativou je malý. Sice si pak děláte profesák, který trvá 140h, ale to je vesměs nepotřebná teorie. Osobně jsem rád, že dopravce u kterého svůj koníček provozuji měl se mnou trpělivost a přešlapy nějak toleroval. V každým případě mi trvalo cca 1 rok, kdy na různých autobusech různých délek jsem se naučil jezdil jako řidič-profesionál. Jinak ohledně ceny za možnost řídit profesionálně autobus, tak je pravda, že pokud si to děláte na vlastní… Číst vice »

VencaM

Připomnělo mi to jednu dánskou reklamu na veřejnou dopravu: https://www.youtube.com/watch?v=N_Si6Jg8-ds
Matonoha je dobrý, ale ten dánský řidič je víc cool 😀
V.

Pavel

Hlavně ty řidiče musíte zaplatit, já bych to nedělal ani za 100 papouchů, nemám na to nervy. Takže, nahoře ubrat, dole přidat. Tohle, bohužel, platí nejen pro autobusáky.

Karel

Kdyby nestál řidičák na autobus ( kamion ) tolik peněz, tak by řidičů bylo možná dost. Kdo z mladých si může dovolit dát za autoškolu na autobus cca 60 000 Kč ? Co je na něm vlastně tak drahého ? Teorie je defacto stejná jako na skupinu B. A kolik km se během cvičných jízd najezdí ? 100 km jízdy autobusu se „účastníkům zájezdu“ účtuje kolik ? 30 Kč na kilometr ? To by bylo za 3000 Kč. Najezdí se při cvičných jízdách více ?

slawe

DP většinou mají oprávnění pro autoškolu na C a D a tak nabízí řidičák s výraznou slevou nebo zadarmo, pokud se řidič uváže na nějakou dobu. V tom problém není.

A proč je drahý? Protože B řidičák si udělá měsíčně stovky a tisíce lidí v rámci republiky. Osobák pro autoškolu stojí kolik, 400 tisíc? Řidičák na D si udělá několik stovek lidí za rok, autobus stojí pár milionů, takže návratnost není tak rychlá. Navíc provoz a údržba busu je řádově nákladnější než u osobáku. Násobně větší investice se prostě musí vyplatit a hlavně zaplatit.

AAA

Pokud někdy zahlídnu „autobusoškolu“ obvykle je to nějaká Karosa model popelnice před rozpadnutím. Ta asi pár miliónů nestojí, když už se vzhledem ke stáří a požadavkům objedvanatelů ve veřejné dopravě už neupíchne.

noerf

Já viděl „autobusoškolu“ s autobusy 734, 934, 936, takže se většinou bavíme o autobusech s rokem výroby před rokem 2000, tedy 20 let staré, takže cena bude i s investicí do přídavného ovládání do výše zmiňovaných 400 000.
Problém nedostatku řidičů vidím v růstu jejich potřeby nákladní doprava, nedotované autobusy, kde jsou i vyšší mzdy a pokud jsem u autobusů, je také rozdíl u dopravců, když v nedotované linkové dopravě jedete s luxusním autobusem, kde je myšleno i na pohodlí řidiče a nebo v regionální dopravě, kde je sotva nějaká klimatizace, nemluvě o hodinových sazbách a rozdílech v čekacích dobách.

železničář v důchodu

„Kdyby nestál řidičák na autobus ( kamion ) tolik peněz, tak by řidičů bylo možná dost.“ I kdyby byl ŘP skupiny „D“, tak to ještě vůbec neznamená, že jeho držitelé budou skutečně ŘIDIČI v pravém smyslu toho slova, schopní kvalifikovaně a bezpečně řídit vozidlo s cestujícími a neohrožovat ani ostatní účastníky silničního provozu !!! U dopravních podniků, které mají vlastní autoškoly a „vyrábějí si“ řidiče pro vlastní potřebu předpokládám aspoň jakous-takous odpovědnost k úrovni „produktů“ té autoškoly – u „civilních“ auto(buso)škol bych ale byl s tím předpokladem mnohem opatrnější: když vidím, co na silnicích dokáží pouzí „takéřidiči – béčkaři“, tak… Číst vice »

Petr Šimral

Já bych v tomto brzdil. Pokud někdo v provozu bez výjimek umí, tak to jsou právě řidiči autobusů. Jezdí rychle, důrazně, často předjíždí. Vždy vám dají dopředu vědět, co skutečně udělají a fakt to udělají. Je – li v levém pruhu na dálnici mezera tak akorát na autobus a autobus má puštěný blinkr vlevo, tak tam taky skutečně vjede : – )

Z tohoto plyne, že D + profesák nedostává kdejaké pako jako u Béčka.

Petr.R

dříve to bylo tak, že nejdříve dílna,nákladák a potom autobus.

AAA

a vojna!

Petr.R

správně a na vojně jsme dostávali E.

Jan Pytela

K teorii na béčko není potřeba navštívit ani jednu lekci. Profesní průkaz má rozsah řádově větší. Taky techniku musí C+D umět i prakticky, B už ne.

Petr.R

autobus autoškoly je obyčejně koupen starší, hodně se kupují ty 900 z francie, ale život se mění, dříve nebyl ani na B osobák a tak se dělal hned nákladák a ta částka byla vymyšlena aby si to nedělal každý(psali o tym v dopraváku)