Jarní gastronomie 2024: JLV a České drahy rehabilitují králíka a vysvětlují česnečku
Česnečka s brambory ve slupce a krutony se sýrem ČD JLV 2024. Foto: Aleš Petrovský
Hlavními novinkami jsou čtyři sezonní jídla.
Hlavními novinkami jsou čtyři sezonní jídla.
Plně souhlasím. Pocit z rozmočených krutonů nic moc a velké kusy brambor měl také překvapily. A králík fakt luxus.
Lepší žádná česnečka, než to co jste mi dnes prodali…
Úplně vidím, jak Bradek Kohn huhňá: „Na vlastní pajšl dnes ucítíte…“.
Krutony nacucane…a,vůbec, to vyznění článku…..autore, vaše starosti bych chtěl mít….
To snad ne… 😅😅
Ano, mohou být nacucané. Vyznění článku se dá vzdy vypilovat k dokonalosti. Do konce i servis a jídlo, které nebylo 100%. A věřím, že autorovo starosti mít nechcete.
Králíka jsem si dopřál ve Valašském expresu, nápad dobrý, jen králík byl takový polopečený, povařený a celkově jidlo sušší, takže tady vidím rezervu, nebo si s sebou vézt v batůžku aspoň máslo 🙂
JLV máslo nemá? 🙂 Máslo v batůžku?
Pravda, možná by stačilo si v JV to máslo koupit a nechat si ho na tom kralikovi v té mikrovlnce, nebo na čem to ohřívaji, pěkně rozpustit 🙂
Asi bude ještě potřeba dovychytat a sjednotit jeho ohřev (nebo tak něco). Já ho měl v Ex5 a skutečně jsem ve shodě s autorem „přepsal zkušenost“ v pozitivním slova smyslu.
Chce to prokládat slaninou. Nejlépe valašskou.Hlavně aby neměl moc vypracované svaly na nohou.
Dal jsem si ho v EC 117 Silesia, nebyl špatný, odpovídal ceně, ale chuťově byl trošku nezajímavý. A sušší, potřebovalo to pivo, bohužel nebylo točené.
Sleduje vůbec JLV jestli poptávka po vegetariánském jídle odpovídá nabídce? V jídelních vozech je omezený skladovací prostor, na rozdíl od běžné restaurace a i tam to nikdo nejí, kromě pár speciálních vegan restaurací, které ale mají jednotky procent trhu. V jídelním voze, bych čekal mainstreamová jídla, které konzumuje většina populace, třeba nevím, že by JLV někdy nabízeli smažák, ten si může dát i vegetarián, maso v tom není.
Asi to bude tím, že bufetit smažák vždy a všude chcete jen vy. Já si rád dám něco jiného.
Já jsem třeba v jídeláku ještě neměl ani řízek, ani svíčkovou. Vždycky volím něco, co normálně nejím… Něco z toho jsme pak začali vařit i doma…
Vzpomínám, jak mi kdysi v Pendolinu z Pardubic do Brna (to už je ale let!) přinesli bramboráčky na polystyrenovým tácku s jednorázovým plastovým příborem. Neuvěřitelné, jak se JLV od té doby vypracovalo. Škoda těch zbytečných kiksů typu příbor a krutony. Panu autorovi díky za recenzi a za vytrvalost!
Nikdy bych nepozřel něco tak odporného jako NOK!!!
Jedna z nejlepších scén v historii českého filmu… https://youtu.be/G0ACBu1mQ-Y
Že lžíci vlastní, to starého skauta nepřekvapí 😀
Já si od příchodu “doby papírové” nosím nejen spork, ale i kovový brčko…
Tak to jste tedy vskutku připraven! 🙂
Brčko? Já třeba piju normálně ze sklenice nebo z kelímku. 🙂 To víte já jsem vyrost na pivo limo točené do kelímku z voskovaného papíru, a jestli na ty kelímky někde vzadu ve skladu sraly myši nikdo neřešil. Aneb jak zůstat zdráv a vesel navždy.
Doba stánků na peróně, pivních kelímků a klobás s hořčicí na papírovým tácku – “To bolo, Kefalín…”
To nic nemění na tom, že ze sklenice hrnku nebo kelímku piju bez brčka stále. Nechápu ten brčkový fetiš… 🙂
Holt nekonzumujete nápoje v kelímku s víčkem za pohybu. Ne všichni jsme takto dokonalí…
Co vás nutí ke konzumaci nápoje za pohybu? 🙂 Nevím jak vy, ale dokážu za chůze pít z půllitru hrnku i z plechovky, ale je to neestetické a nelidské. 🙂 Že vy patříte k té skupině kelímkonošů v MHD i jinde? A propos přidám oblíbené téma udržitelnosti a ochrany planety. Vy opravdu ke konzumaci nápoje potřebujete mimo nádoby na nápoj další plastové a jiné nesmysly jako jsou brčka a víčka? Zajímavé, díky Bohu za voskovaný papír….
Jednou, až budou všechny ostatní problémy lidstva vyřešeny, vypukne strašlivá válka mezi zastánci a odpůrci brček….
Které problémy lidstva stavíte na piedestal vy? Jen potvrzujete, že jde o brčkový a víčkový fetiš nikoliv o problém lidstva. Láska ke zbytečnostem…
Jedna známá si do piva dává kovový ohříváček, tal proč ne🤷♂️
Jéjej pivo s Bohouškem. O tom se zmiňoval hospodský Dušek pomalu před 30 lety a už tehdy to bylo skoro nepoužívané náčiní.
https://www.onlineshop.cz/sklenice-na-pivo/ohrivacek-na-pivo-se-stojankem-westmark-706818P.html?
Ne, v polévce mají plavet kruté-oný.
Obdivuji p. Petrovského, že po prvních dvou hladových vlacích národního dopravce měl ještě chuť zkoušet nějaké další. Většina veřejnosti by na jeho místě skončila v nádražní restauraci, ale je vidět, že chtěl článek dopsat za každou cenu…
Vytrvalost autorova si jistě zaslouží uznání, ale zároveň důsledkem zavírání dalších nádražích restaurací postupně ubývá jídelním vozům konkurence…
Klimatické jaro začíná 1. března, tedy včera. Astronomické 20. března. Tak kde je ten měsíční předstih?
Nebo co vlastně má být to „skutečné“ jaro? Aha, už vím. III. kvartál neboli účetní „jaro“, to začíná na apríla. 🙂
Všech šest turnusů „jarních“ prázdnin se odehrává také v astronomické zimě, enem to lyžování se letos na některé nedostalo…
A na VŠ běží letní semestr 🙂
Podle počasí letos jaro začalo už dávno…..
A co si zjistit podrobnosti a přečíst článek pořádně? Sice vyšel dnes, ale Aleš v něm zmiňuje, že nechal uplynout vikend. Jednoduchým googlováním jsem zjistil, že info o jarní nabídce všude visí od 20.2. Tudíž asi měsíc před začátkem jara. Mimochodem, termíny všech ročních období máme zafixované od školy, tudíž se nějak automaticky počítá s datem 21.3. 😉
Jinak nevím ,co je klimatické jaro, ale meteorologické jaro začalo 1.3. 🦧
ve slupce = nechtělo se nám škrábat
Čím dál častější jev v restauracích nejen na kolejích 🙁
Chápu to tak, že škrabáním posílám nutričně hodnotnou část potraviny, kterou zemědělec docela pracně vypěstoval, rovnou do odpadu. Takže mě brambor ve slupce neuráží.
Rozblemtané krutonky potvrzuji, jinak česnečka vynikající! Ušpiněná lžíce se u mě neprojevila.
Služby JLV jsou pádným závažím na misce vah, pokud zvažuji, jestli pojedu autem, nebo vlakem. Můj syn dokonce tvrdí, že vlak, ve kterém nejsou řazeny vozy řad WR nebo WL, nemá smysl 😉
Dotaz:
Neobsahují ty šlupky třeba i nějaká rezidua od chemického ošetření proti plísním, nebo škůdcům?
Z tohoto důvodu jsem si nikdy jako přílohu nedával tzv. „americké brambory“, což jsem považoval pouze za praktiku, kterou si personál ulehčoval práci.
Ptám se, protože jsem „stará škola“ a jsem zvyklý brambory i kořenovou zeleninu škrábat.
Pokud by to bylo z mé zahrady a věděl bych, že jsem žádné chemické svistvo nepoužil, tak by mně šlupka nevadila, ale ke komerčním produktům mám obezřetný přístup.
Pod zemi tu slupku jiste nicim nenastrikaji 🙂
Na to mají všechny stravovací zařízení moc hezkou poučku, je to RUSTIKÁLNÍ, tzn. nechtělo se nám loupat brambory, krájet zeleninu na malé kousky atd ..
Brambory ve slupce si dávám i doma a v restauracích je to pro mne jedna z nejlepších možných příloh. Tyto brambory mají výraznější chuť a jsou určitě i zdravější.
Česnečku jsem měl už 2x a vždy dobrá. Jednou dokonce krutony zvlášť, i když mně osobně na tom tak nesejde. Brambory ve slupce nebo bez… No působilo to divně, ale díky slupce jsem vnímal poněkud „slanější“ chuť a působilo to překvapivě dobře, i když je pochopitelně možné, že si jen něco namlouvám. 🙂 Co by mě ale fakt zajímalo, kolik je mezi lidmi reálně těch vega- vege- něco typů? U nás to ještě jde, ale v Německu pomalu aby normální jídlo v nabídce lupou hledal. I tak mi přijde, že v omezeném prostoru jídelního vozu by měla být snaha dát… Číst vice »
Je určitě dobré že chutnala. 👍
Trošku nechápu tu druhou část vašeho komentáře. Já osobně nejsem vege/vegan, ale ne vždy mám chuť resp. potřebu pojídat masitý pokrm. Kór třeba v letních měsících.
No tak jednak jsem prostě zvyklý na „jídlo = maso s něčím“, ale to je dejme tomu nějaká osobní preference. Každopádně u restaurací obecně (a v čím dražších, tím spíš) mi přijde, že dávat si něco bezmasého je „šizení sebe sama“. Vycházím z toho, že velkou část ceny jídla tvoří rozpočítaná režie, a v rámci surovin jsou přílohy (nebo obecně nemasové složky) výrazně levnější, než to maso. Většinou i pokud jde o náročnost zpracování. Ovšem cena bezmasých jídel je ve výsledku levnější plus mínus o čtvrtinu, podle konkrétní cenotvorby, rozhodně ne o 2/3 jak by třeba odpovídalo poměru cen surovin.… Číst vice »
Kilo Petržele 99 Kč. Kilo brambor a cibule 35-49 Kč kilo vepřové v akci 89. Ty doby, kdy to bylo 1:10 už jsou pryč.
V postním období se nějaká ta bezmasá varianta hodí…
Pokud se začtete do starších reportáží pana Petrovského, tak obdržíte informaci, že tzv. „postní období“ můžete na železnici – ve vlaku zažít (bez ohledu na lidové tradice a kalendář) kdykkoliv a z mnoha různých důvodů:
– není zařazený inzerovaný jídelní vůz,
– jídelní vůz je, ale nefungují mu technologie,
– jídelní vůz je, ale nenazbrojili, nebo je vše vyjedeno
– nemotivovaný personál
– „nefunguje“ platební terminál a vy nemáte dostatečnou hotovost
Takže v zásadě jako ve standardní české hospodě 🙂
Kupodivu i my vegani se občas chceme najíst. A nabídka u JLV pro nás dosud vůbec neexistovala. Salát s bulgurem a čočkou tedy rozhodně ocením.
Ale zajímalo by mě, proč masitým pokrmům říkáte „normální jídlo“, když rostlinné stravy bychom podle doporučení lékařských organizací měli přijímat většinu a maso by mělo být spíše doplňkem, rozhodně ne v každém jídle během dne.
Flame on? 🙂
Já nejsem vege žádného typu, ale čím dál častěji si rád dám bezmasé jídlo, ať už kvůli chuti nebo klimatické úzkosti.
A co mám tak šanci, tak bývá těžké dobré vege jídlo, které by zároveň mělo většinu nutričních hodnot, vůbec sehnat. V restauracích nejen českého typu to bývá typicky něco kompromisního nebo dokonce jen sladkého (šodó či knedlík). Taky nebývá na výběr více než jedno vege. S výjimkou ryze vege restaurací, tam to bývá dobré. Když mám naopak chuť si dát něco s masem, tak je naopak nabídky habaděj a v mnoha variantách.
Klimatické úzkosti? Co to je? Novodobá duševní porucha?:-)
Možná byste se opravdu divil, kolik je tu nejen vege/vega lidí, ale i těch, kteří prostě nejsou nadšení z pojídání masa několikrát denně. Často mezi dámami, ale nejen mezi nimi. Takže mezi tolika masitými jídly by jich několik vždy mělo být.
Dát si králíka ve mě asociuje si dát kočku. A jíst k obědu vlastního Macíka, fakt nee.
Vy jste z Asie, nebo co?
tam jedí spíš psy
Bóbika .-)
Na dráze to byla ještě před 40 lety také častá pochoutka. Není to špatné maso.
Jíst králíka je úplně normální. Na venkově byste asi umřel hlady.
A vy mi asociujete hňupa.
https://www.idnes.cz/hobby/domov/kocky-pokrm-svycarsko.A191018_083557_hobby-domov_bma
Klidně i kočku. Vyjde to dost podobně….
Doteď jsem si celý život myslel, že jsem kus poznamenaný unifikovanými blafy ze školního krmelce, ale když tady čtu aktuální zmínky o kulinářských fóbiích, nebo výběru jídla s ohledem na klimatickou úzkost, tak to na mně působí docela osvobozujícím způsobem a usoudil jsem, že můžu svůj předsudek v klidu odhodit do propadliště dějin
Když to má hubené běhy, tak to čičina není.
Vyzkoušel jsem minulý týden a podivný dojem z brambor v česnečce jsem měl taky, i když celkově polévka chutnala.
Co mi ale vrtá v hlavě jsou příbory. Špinavou lžíci bych asi nechal vyměnit než o tom psát článek. Ale mně ty příbory přijdou hlavně neskutečně “levné” – třeba vidlička je velmi tenká až se skoro ohýbá a materiál se vůbec neleskne. To se to tak často krade?
Je to recenze. K recenzi tohle patří. Omlouvám se, ale je to tak. Špinavá lžíce by se především k zákazníkovi neměla dostat.
Tu zmínku vám neberu, snad se ale shodneme na tom, že běžný návštěvník s sebou vlastní příbor nemá a přínosná informace by byla spíš ta reakce obsluhy na výměnu.
Mě ale zajímalo, jestli z diskutujících někdo sdílí ten pocit, že ty příbory nestojí za nic, i když jsou jakoby bez defektu 😉
Je to tak… osobně nechápu, že se příbory dávají jídelní stranou z kapsiček ven (nejen u JLV), to je přímo proti logice hygieny.
Tu česneku jsem si nedávno dával a fakt to není moc dobře domyslené. Největší problém je v tom, že ty krutony jsou úplně roztočené u v momentě, když vám to přinesou. To už je fakt jedno, jestli na nich je nějaký sýr nebo ne.
Zato ty kukuřičné placky jsou fajn.
Díky za pohled, vidím to podobně
Díky autorovi za tradiční článek 🙂 Ale tentokrát tedy trochu chudší, když nevyzkoušel ani placky, ani salát, ani sendvič, když už se konečně vyměnily i tyto části menu.
Jinak souhlasím, že lívance jsou super. Naopak mně osobně nezaujal králík, ale naopak mi moc chutná česnečka, i když tedy souhlas – krutonky by měly být více opečené, aby se hned nerozmočily, a brambory na menší kousky a někdy zjevně i v lepším stavu. Ale jinak mi ta česnečka přijde poctivá.
Bylo to v plánu, ale bohužel nebylo štěstí na spoje s dostupným jarním menu, viz článek. 🙂