Jak s rouškami ve veřejné dopravě? Povinné jen v metru, na peážní trati a části Moravskoslezského kraje
Metro ve stanici Nádraží Veleslavín. Foto: Zdopravy.cz / Jan Sůra
(aktualizováno 19:09 o informace Českých drah) Cestující ve veřejné dopravě čeká jedna z nejviditelnějších změn za poslední tři a půl
ok, takže až pojedu SC241 do žiliny, tak si virus ve svinově nastoupí a v čadci zase z penda vyskočí………to je ale chujovina – – a speciálně v Česku si nedovedu představit, jak to mají vlakvedoucí vynucovat……smiřte se s tím, že COVID19 (tzv. vostrá chřipka) je realitou a zkrátka to dneska nebo zítra chytnete….a pak možná jednou nebo dvakrát za rok…..
Ne. Nastoupí až na hlavním. A v Čadce nevystoupí, na Slovensku povinnost furt platí.
Nechápu proč se uvolňují roušky, když ten koronavirus tu pořád je ? Lidé by je měli nosit neustále, jsem zásadně odpůrcem nenošení roušek. Nikoho neubude, když bude mít v přetopené tramvaji roušku na obličeji.
Pokud plošným nošením roušek způsobíte řekněme desetinásobně až stonásobně horší zdravotní následky než jejich nenošením, tak se nám tu střetává racionalita s rouškovým náboženstvím.
V tech tramvajich a autobusech to chapu, ale v metru mi to prijde jako hloupost, stanice jsou vetrany dobre, vlaky take, pochopil bych to v plnem voze…
Už ten hnusnej StBáckej slinták nenosím ani v metru!
Czeski Cieszyn – Czeski bez i („Czieski“).
Znáte tu písničku „Hlupáku najdu tě …..“? Na vás sedí. Vlak z Frýdku Místku jezdi do konečné stanice v Polském Těšíně.
S tou písničkou bych byl opatrný. Hans jen opravoval pravopisnou chybu. Není žádný „Polský Těšín“, je jen Cieszyn (v překladu Těšín) a od něj ve dvacátých letech dvacátého století odštěpený Český Těšín. „Polský Těšín“ je lidová slovesnost.
Zmiňuje se peážní trať kvůli Německu. Při cestě do Polska je to jak? Nemyslím teď peážní tratě, ale klasickou přeshraniční přepravu.
V Polsku su zial stale povinne. Detto aj ostatne susedne staty.
Nevadí, z Královce do Lubawky je to pěkná procházka, pokud s tím bude mít personál vlaku problém.
A děkuji za informaci!
Takže karvinak se přejezdem fo Olomouce náhle uzdraví, zatím co já se cestou ve Studénce nakazim a uzdravit se až na Slovensku co vystoupim z vlaku, tak aspoň že nebudu mocdliuho nemocný…
Jinými slovy, nebude je nosit už prakticky nikdo (a i v těch úsecích kde je to stále nařízeno bude problém to vynutit).
Tak dnes v pražských tramvajích NEJMÉNĚ 50 % lidí s rouškami – i když nemusí!
První den po zrušení roušek venku také mělo roušky na ulici víc než 50 % lidí. Je tam jistá setrvačnost.
V regionálních autobuse na JM dnes ani jeden, v MHD asi tak 10 %.
Jen pro doplnění redakci, trať 083 mezi Děčínem a Rumburkem přes německé Sebnitz by také měla spadat do průjezdu s rouškou.
Proboha proč zrovna v metru? Velký pohyb vzduchu, vozy bez klimatizace i topení.. V takovém uzavřeném Pendolinu to je horší.
protoze jeste trocha sikany prazanum nezaskodi 🙂
Vlaky možná bez klimatizace, ale o tunelech a stanicích se totéž říct nedá. A kdyby se v nich ta klimatizace a vzduchotechnika vypla, tak se v takto uzavřeném prostoru lidi udusí. Takže mě to smysl dává.
:-))
To je fakt. Kyž budou mít náhubky, tak to udušení bude rychlejší, to trápení nebude tak dlouhé.
vypravit vlak bez klimatizace v létě je zločin!
Jakkoli bych s tímhle názorem, kdyby byl vytržený z kontextu, souhlasil, jsi si jistý, že správně reaguješ na téma vlákna, tedy na vlaky metra?
Tak rozhodně bych byl stokrát raději obětí takového zločinu, než klepat kosu v nějakém překlimatizovaném vlaku.
Protože metro je v podzemí.
„velký pohyb vzduchu“ ale není to, co viry ničí, ale sice ředí a naopak roznáší.
To co viry ničí je například UV záření (jako součást slunečního svitu), kterého je pod zemí dost málo.
I když tedy – příklad letní Kalifornie, Arizony a Texasu, proti zimnímu New Yorku a New Jersey ukazuje, že teplota a sluneční svit nemá na šíření Coronaviru prakticky žádný dopad.
Ale zdá se, že zmírňujee průběh nemoci (i teď, když je v LA 35°C a sucho tak se to šíří stejně rychle jako v březnu v NY, kde bylo kolem nuly, tma a vlhko – akorát je mnohem míň vážných průběhů nemoci).
Tady někdo zapomněl na Moravskoslezský kraj… kromě povinných roušek v některých okresech i na peážní trati přes Głuchołazy.
Okresy Karviná a Frýdek-Místek.
Glucholazy opravdu nejsou v okrese Karviná ani Frýdek-Místek.
V souvislosti s Německem bych spíš zmínil U28 z Děčína do Rumburku přes Bad Schandau.
A už jsem to psal i vedle, ale nadále je povinnost nosit roušku ve vlacích v úsecích tratí 271 v úseku Ostrava hl. n. – Bohumín, 320 v úseku Ostrava hl. n. – Čadca / Petrovice u Karviné, 321 v úseku Šenov – Český Těšín, 322 v úseku Frýdek-Místek – Cieszyn, 323 v úseku Vratimov – Ostravice / Frenštát pod Radhoštěm
takže když pojedu z Frýdku v momentě příjezdu do Vratimova si sundám roušku a už nebudu potencionální roznašeč viru..?? anebo se kovid bojí vycestovat za hranice okresu..??
Prostor vlaku či jiného dopravního prostředku je komerční prostor dopravce, pokud dopravce určí, že cestovat se bude pouze s rouškou, tak to tak prostě bude a kdo se nepodřídí, bude z vozu vyhozen.
Dovolím si to obrátit. Většina vlaků a autobusů v Česku je objednávána kraji nebo státem. Pokud tedy kraje nebo stát určí, že v jimi objednávaných spojích se roušky nosit nebudou, tak se dopravci budou muset podřídit nebo přijde nějaká forma sankce včetně případné výpovědi smlouvy 😉
ženy by měly nosit nikáb. to není z důvodu náboženského ale protiepidemiologického. nikáb lépe chrání nositelku i okolí (lépe než rouška)
i takto lze provádět zavádění něčeho, co je jinak nepředstavitelné, že by prošlo
Nejspis dost podobne se to zavadelo i u nasich blizkovychodnich „pratel“. Pochybuju ze jen tak nejaky velitel prisel s napadem hodit na zensky pytel aby nerusily muzstvo v boji a vsichni mu jen tak zasalutovali.
příkazy, zákazy, rozkazy, pezekuce, výhužky, zastrašování…
Ne, soukromník nemá právo mi nařídit, jak se oblékat, pokud to neporušuje tzv. dobré mravy. 🙂
No ale může stanovit přepravním řádem za jakých podmínek vás bude přepravovat, pokud to nebudete plnit, tak vás může vyloučit z přepravy… takže jak se oblékat vám nařídit nemůže, ale za jakých podmínek vás přepraví ano.. „nařízení“ to sice nebude, ale prostě nepojedete 🙂
Pitomost…byla by to jasna diskriminace
Diskriminace by to byla, pokud by se povinnost nosit roušky vztahovala pouze na cikány. Pokud by byla plošná, diskriminace to být nemůže.