Jak propojit Děčín s dálnicí D8? Nová dokumentace doporučuje variantu s tříkilometrovým tunelem

Silnice I/13 v Jílovém u Děčína. Foto: www.silnicezacek.czSilnice I/13 v Jílovém u Děčína. Foto: www.silnicezacek.cz

Autoři potřetí přepracované dokumentace doporučují variantu přes Malšovice. Ani jedna není ideální, upozorňují.

Zpět na článek
48 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Zdeněk

No tak hlavně že jste si v Děčíně udělali pěkný tranzit od Ústí nad Labem a na Liberec to všechno ženete přes obydlenou čtvrt a Ludvíkovice , opravdu super ,to vám nevadí ,ale odsouhlasení napojení na D8 vám trvá už skoro dvacet let , ostuda ,raději si necháte jezdit veškerou dopravu pod okny

David

Vypadá to hezky, ale EU na obchvat nepřispěje a 7 mld. ze státního rozpočtu neprojde.

Náhodný kolemjdoucí

Děčínu resp. této části Ústeckého kraje chybí nejenom přivaděč D8 – DC. Ten je jen půlkou problému, druhou je chybějící tzv. sudetská dálnice směr Liberec, včetně nového mostu přes Labe, která by podle mého měla navazovat na uvažovaný přivaděč, aby to celé vůbec mělo smysl i v krajském měřítku. Varianta „Pastýřská stěna“ je nesmyslná už na první pohled, vrtat do pískovcového masivu se zástavbou zleva zprava, kterým navíc vede železniční tunel hlavní trati a šachta bývalého výtahu k vyhlídce nahoře je úchylnost srovnatelná s estakádou D8 nad Prackovicemi. Kromě toho by to přivedlo transit přímo do centra DC, bez rychlé… Číst vice »

Alibaba

Připadá mi divné, že postavením další paralelní silnice se kapacita nezvýší. Nebo počítáte s tím, že silnice v současné stopě se uzavře (t.j. nebude sloužit ani pro místní dopravu)?
Podle mě jen tím prokazujete nenasytnost silniční dopravy.

Náhodný kolemjdoucí

Možná vzniknul dojem, že jsem proti přivaděči, ale to je omyl. Naopak, jsem pro. Ale jak jsem psal, o stavbě je třeba uvažovat ve strategické perspektivě, jíž je – dle mého názoru – tzv. sudetská dálnice směr LBC. Takže ano, paralelní silnice (jen dvouproudá) sice opticky navýší kapacitu (propustnost) oproti stávající I/13, ale ne tak, aby odpovídala plnému objemu zejména transitní přepravy, u níž je vzhledem k účelu diskutovaného přivaděče záměr pojmout i převažující část cargo transitu, který dnes jede raději na Ústí n. L. A to pomíjím nepříznivé stavební podmínky v těsném sousedství tzv. koziny, tam na takové věci… Číst vice »

Alibaba

Ale když dneska tranzitu vyhovuje (projede), tak proč stavět další? A ještě teoreticky 4 pruhy?
Nezabírá silnici I/13 hlavně místní doprava?
Vždyť říkám, nenasytnost silnice.

Náhodný kolemjdoucí

Také nejsem příznivcem betonářské lobby, ale stávající komunikace (I/13) je už dlouho kapacitně naprosto nedostatečná. Tím, že vede samotným centrem Děčína dále na Modrou, Jílové, Libouchec – kterýmiž všemi obcemi vede vždy dlouho a klikatě jejich zastavěnými (lze říct residenčními) oblastmi – je ideální nechat ji jen místní dopravě + MHD, vše ostatní by měl převzít ten přivaděč.

Luděk

To je celkem logicky popsáno. Souhlasím. Myslím, že nejdůležitější je plynulý transit a to určitě nebude varianta s kruhákem v centru a super drahým tunelem. To vypadá spíš na tunel do rozpočtu

Frantisek

A co takhle pořádnou železnici? Furt básníte o potřebě plynulého tranzitu po silnici, ale je skutečně cílem mít výhledově veškerou dopravu tam?

Gwann

základní oprava lokálky…37 mio
dálniční přivaděč…6 mld

mňo, a pak, že IAD je levná 🙂

kdo tam po té I/13 jezdí převážně? dojížďka do děčína, tranzit nebo?

Kebab

A kolikrát více lidí využije ten přivaděč?

Gwann

nyní nekonečněkrát.

jen mi přijde, že bychom si lepší železnicí možná ten přivadeč za 6mld a narušující krajinný ráz možná mohli ušetřit…

Jiří Kocurek

Jak ten tunel narušuje krajinný ráz?

Qěcy

Dementní srovnání. Srovnejte totální přeložku lokálky a totální přeložku třináctky.

Gwann

a co na té lokálce je třeba totálně překládat?
mimochodem…kdo po té I/13 jezdí, když víte, že přirovnání je dementní.

Qěcy

To myslíte vážně? Srovnávat opravu s výstavbou nové infra (dobře, srovnat lze cokoliv), ale vyhodnotit to tím, že „pak že iad je levná“? už

Gwann

já myslím, že oprava vs. nová se srovnávat má.

třeba vyměním duši na kole vs. koupím si nové auto. abych jezdil 2km do samoobsluhy.

proč tu provokuju…spočítal někdo, kolik z těch aut jsou dojížděči přemístitelní při trošce snahy na tu železnici?

nespočítal.

protože se to tak přece nedělá. proč taky.

raději nestavět další silnici a půlku dojížděčů umístit na vlak.

Kuba

Přemístitelní na železnici by byli leda tak násilím. Obce po trase mají VHD dostatečně kvalitní i bez vlaku, dokonce spíš kvalitnější, protože s kratší docházkou.

Gwann

ale pokud všude postavíme dálnici…tak to:
1) nezaplatíme na stavebních nákladech
2) nebudeme schopni ani udržovat
3) cíle cest zahltíme auty a exhalacemi

je tohle řešení?
já myslím, že není.
Děčín je dost velký na to, aby cestou podpory IAD nešel.

ano, každý egocentrik bude za každou cenu hájit své pohodlí jízdy autem. ale toto není celospolečensky možné řešení.

mimochodem je zajímavé, že tu nikdo nebyl schopen říct, kdo po té I/13 v daném úseku jezdí.

neví se to nebo nehodí?

prachy došly, levné energie taky, je na čase začít šetřit na mamutích stavbách pro IAD.

Filip

Tak zjevně se to ví, jen se asi nikdo nehroutí, že po tom zrovna teď voláte a nutně chcete vědět. Stačí chvilka a ty informace o hustotě dopravy si v pohodě najdete. Zajímavé je tu leda to, jak dokážete splácat vše dohromady, výletní lokálku s tranzitní dopravou, zjevně v tom nepoznáte rozdíl. Asi i to bude důvodem, proč nikomu tak nějak nestojíte za odpověď, sorry.

Kuba

1) O stavbě dálnice všude se nepíše ani tady ani v článku
2) Nikdo tady neřekl, kdo po té I/13 jezdí, protože se na to nikdo neptal. A i kdyby jo, tak dostatečné odpověď je celkem nabíledni – obyvatelé Děčína na dálnici, obyvatelé podél ní žijící do Děčína a tranzit.

Gwann

no takže jsme se opět nikam nedostali. když tu byl článek o zlínu….tak se uvádělo, že skoro všechna doprava končí ve zlíně, minimum tranzitu. zda je to tranzit či není, kolik je každodenní dojížďka, kolik teda napojení na dálnici z Děčína (vzhledem k počtu obyvatel Děčína i okolí to budou nejspíš malé tisíce)…nic na základě čeho se dá cokoliv diskutovat. jen dojmismus lidí, co mají hned jasné…že dráha je vždy na prd a bta kozí na prdy dva. protože se na ni musí jít 600m pěšky. ale za tento dojmismus klidně utratíme 6mld…. utratit se dá neomezené množství peněz. blbec… Číst vice »

Qěcy

Duše vs. auto ano, vyřešil jste tím svůj problém. Ale opravou Koziny nevyřešíme nijak problém s kamiony a problém s IAD vyřešíte nanejvýš z 5 %. Čili je to úplně k ničemu.

A. Mikulka

Gwann je známý šotomilitant.

Kuba

Možná by ten přivaděč mohl být levnější, kdyby mohl využít tělesa té nepoužívané lokálky.

Náhodný kolemjdoucí

Převážně dojížďka plus cca 1/3 transitu ze směru Liberec – D8 (ono jet po I/13 na D8 je tak otravné a pomalé /nelze se vyhnout středu Děčína a vzhledem ke konfiguraci terénu se pak tísníte se všemi místními + MHD + transitem po Teplické ul., protože jinudy to prostě líp nejde/, takže raději jezdím po I/30 na Ústí a tam na D8).

Gwann

takže 2/3 dojizdka. čili asi něco řešitelné z podstatné části jinak než autem. teď ještě jak…

1/3 je taky nic moc, ale osobně nevím, zda to odůvodnit stavbu za 6mld…

Jiří Kocurek

Jasně, kamion je IAD. Jsem opravdu zvědavý, jak individuálně „zpracujete‘ 20 tun čehokoliv, vč. např. střešní krytiny.

Jan Svoboda

Jsem pro to zůstat na stávající silnici. Nová silnice, ať v jakékoli variantě bude drahá, evidentně nějakým způsobem naruší relativně neporušenou krajinu. Jediný rozdíl bude, že místo, aby silnice byla jen před barákem, tak bude i za barákem. A to mi nepřijde jako výhoda. Myslím, že v současné době jsou důležitější stavby, jak na silnici či železnici než tato. Síly ŘSD by se tak měly přesunout spíš na dostavbu D35, D3 atd.

Jirka P.

Jen bych se Vás zeptal, když jste pro zachování stávající silnice, jak byste řešil průjezd Ústím nad Labem? Protože stávající doprava je vedena ve větší míře přes Ústí po „62“. Při přesměrování na „třináctku“ by mě zajímal Váš názor na průjezd Jílovým a Libouchcem???

Jan Svoboda

Vaše otázka je určitě na místě. Zkusím, ale odpovědět trochu jinak než přímou odpovědí na ni… Je jasné, že provoz se bude neustále zvyšovat s tím jak je stále více aut i nákladních aut (železnice by mohla pomoct), myslíte si ale, že je možné stavět donekonečna vedle sebe nové silnice když ty staré už provoz nebude zvládat či se to nebude líbit obyvatelům, co mají domy přímo u silnice? Nemůže to dopadnout tak, že nakonec všichni budou bydlet u nějaké více či méně důležité silnice a všichni si budou stěžovat na hluk atd. a třeba z přírody už nezbyde vůbec… Číst vice »

Náhodný kolemjdoucí

Dovolil bych si přidat na to svůj názor. Náporu (zejména) cargo transitu na Ústí n. L. (kde je nyní dopravní situace v podstatě neřešitelná v Přístavní ul., která nemá pro směr od severu vhodnou alternativu) a zde na D8 by mohl výrazně odpomoci plnohodnotný, t.j. 4-proudový přivaděč DC – D8.

Diesel

Nejlíp vypadá ta Malšovická. Nejkratší a ústí to za městem. Bohužel nejdražší. Ale nejblíže k realizaci byla Chrochvicka. Ať tak či tak hlavně ať se to děje, protože příjezd do Děčína od dálnice je dnes pěkný voser.

Honza

IMO Chrochvická lépe řeší napojení okrajových částí Děčína, malšovická je čistě tranzitní. Proto bych raději viděl v realizaci právě Chrochvickou. Bohužel, v terénu, krajině a zastavěnosti oblasti jako na Děčínsku nebude žádná varianta ideální.

Qěcy

Pokud budeme chtít jednou silnicí vyřešit napájení velkych obcí a tranzit, vždycky z toho bude paskvil.

Filip

Odvedete dopravu z Bynova, přivedete ji do Želenic a středem Chrochvic, to je nula od nuly, navíc celkem slušným sesuvným územím kolem Krásného Studence.

Qěcy

Pokud jde o řešení tranzitu, o což by u silnice 1. třídy mělo jít asi především, tak by všechny úseky třináctky i navazujících jedniček měly vést mimo obytné části obcí. Opět připomenu, že u silnic první třídy má jít především o plynulost a konstantní rychlost dálkové dopravy, protože stejně jako dálnice jsou tyto silnice určený především pro dálkovou dopravu. Kuk do Německa a do Rakouska. Hlavně v Německu jsou bundesstraße modernizovány tak, aby se mohlo jet plynule bez snížení rychlosti pod 80. Takže ani žádné kruháče.

Jindra

A přitom vidím v mapě nějaké nepoužívané koleje. Tam by mohl vést dálniční přivaděč, když to nemá lepší využití. 😀

T448

Spíš čekám, že tu někdo přijde s myšlenkou vybudovat megaparkoviště někde u Telnice, kde budou Děčíňáci povinně parkovat a domů budou jezdit vlakem po Kozině. 😀 😀

Diesel

A kozinu zdvojkolejnit a zadratovat, čtvrthodinový takt, PID pásmo 110, to by bylo že tam ten potenciál nedostaneme

Jiří Kocurek

Brambory do školní jídelny povinně nanosit do vagonu. Škola ať si je vyzvedne na nádraží. A ta elektřina by se taky mohla vozit vlakem…

Vladimír Bílý

Nevím no. Na tělese takové jednokolejky uděláte slušnou cyklostezku, ale ne slušnou silnici. Kromě toho ta trať vede poměrně dost blízko zástavby. Troufám si říct, že proti tomuto řešení by se také zvedl poměrně dost odpor.

Qěcy

Přesně, to je hodně nepřijatelné řešení.

Náhodný kolemjdoucí

Však ten odpor tu byl už před lety, když se mluvilo o předělání „koziny“ na přivaděč k D8. Hodně se v tom angažoval jeden soudce, který měl poblíž nemovitost (než pak přešel na NS do Brna).

Qěcy

A tranzit, čili dálkovou silnici 13 potahnete kudy?

Zbyněk

Tak aby nedošlo k další dopravní indukci 🙂

Diesel

Tak dálnice a jedničky se staví od toho aby na sebe tu indukci navázali. Nebo silnici stavíme od toho abychom se na ni chodili koukat?

Miloslav

Tuto myšlenku už mělo vedení Děčína těsně po roce 2000 a odpor lidí v oblasti u trati byl značný, proto dále nerozvíjeno.