Jablonec nad Nisou bude znovu vybírat dopravce. Opět na kratší dobu

Autobusy pro MHD Jablonec. Foto: UmbrellaAutobusy pro MHD Jablonec. Foto: Umbrella

Město kratší dobu zakázky vysvětluje nejasnosti s povinností podílu nasazovaných nízkoemisních vozidel.

Jablonec nad Nisou vypsal veřejnou soutěž na zajištění městské hromadné dopravy ve městě a okolních obcích. Zatímco většina měst či krajů soutěží provozovatele na deset let, Jablonec jde opět svou cestou: vítěz získá pouze pětiletou smlouvu.

V únoru 2023 vyprší v Jablonci smlouva se společností Umbrella Coach & Buses, která převzala provoz po společnosti BusLine MHD Jablonecko. Město díky výměně dopravce výrazně ušetří. Zadávací dokumentaci schválili již zastupitelé, kompletní materiál je ke stažení zde. Kromě ceny (80 % váha) bude město hodnotit i podíl ekologicky šetrných vozidel (15 %) a průměrné stáří vozového parku (5 %).

Primátor Jiří Čeřovský (ODS) zkrácení vysvětluje tím, že je o výsledek předběžných konzultací a debat s odborníky. V Jablonci si stále velký vliv na rozhodování o dopravě udržuje jako jednatel Jablonecké dopravní někdejší manažer BusLine Luboš Wejnar, který je i trestně stíhaný za své působení v čele libereckého dopravního podniku. Jablonec si založil před časem svoji firmu jako provozovatele MHD. Nakonec se ale ukázalo, že město není schopné vlastního dopravce skutečně provozovat.

Město pětiletou dobu vysvětluje nejasnostmi ohledně zavádění ekologických (nízkoemisních) vozidel do zajišťování dopravní obslužnosti. „Následně bude přehodnoceno, zda bude po 31. 1. 2028 zadavatel vyhlašovat nové zadávací řízení na externího dopravce (za dodržení platných závazných ukazovatelů pro nízkoemisní vozidla stanovených legislativou) nebo bude rozhodnuto o zajišťování dopravní obslužnosti vnitřním dopravcem (vlastními kapacitami zadavatele),“ uvádí se v materiálu pro zastupitele.

Pětiletá doba na zakázku závazkové dopravy je velmi nestandardní, většinou se soutěží na deset let. Důvodem je především rozložení nákladů na pořízení nových autobusů. Roční rozsah zakázky je 1,37 milionu kilometrů, odhadovaná cena je 475 milionů korun.

 

Tagy Jablonec nad Nisou MHD Jablonec nad Nisou seznam
16 komentářů