Letecké společnosti Letectví

Izrael vypravil první let do Spojených arabských emirátů. Mír, nalepil El Al na letadlo.

Boeing 737-900 El Al se speciálním polepem pro let do Abú Dhabí. Foto: El Al
Boeing 737-900 El Al se speciálním polepem pro let do Abú Dhabí. Foto: El Al
Letadlo izraelského dopravce El Al poveze politiky na jednání o míru mezi oběma zeměmi.

(aktualizováno 31.8. 11:02) Letecká společnost El Al dnes uskutečnila let, který přepíše dějiny Blízkého východu. Boeing 737-900ER zítra odlétne z letiště Bena Guriona v Tel Avivu do Abú Dhabí ve Spojených arabských emirátech. Na palubě bude izraelská a americká delegace, která bude v Perském zálivu jednat o mírové dohodě mezi oběma zeměmi.

Je to poprvé v historii, kdy mezi oběma státy poletí letadlo komerční aerolinky s cestujícími. Už v květnu v Izraeli přistál letoun Etihad Airways s pomocí Palestincům. Let bude mít číslo LY971 a LY972 na cestě zpět. Čísla letů vychází z mezinárodní telefonní předvolby pro SAE (+971) a Izrael (+972).

Z Tel Avivu odlétlo v 11:13 místního času (9:13no středoevropského času). Průlomem je i skutečnost, že přelet letadla povolila Saúdská Arábie, kam jinak izraelská letadla nesmí. Na palubě je například Jared Kushner, poradce prezidenta USA Donalda Trumpa. Průběh letu je možné sledovat na Flightradar24.com.

El Al už zveřejnil na sociálních sítích letadlo se speciálním polepem. Na trupu nalepili slova „mír“ v hebrejštině, arabštině a angličtině.

Prezident Spojených arabských emirátů (SAE) již dekretem zrušil zákon, který nařizoval bojkot Izraele. Obě země tak mohou nyní spolu obchodovat a uzavírat finanční dohody. Spojené arabské emiráty se staly po Egyptu a Jordánsku třetím arabským státem ochotným k plnohodnotným diplomatickým stykům s Izraelem.

Dekret formálně ruší zákon z roku 1972, zavedený krátce po vzniku SAE. Právní úprava odrážela tehdejší postoj arabských zemí, podle něhož bylo možné stát Izrael uznat jen za předpokladu, že bude existovat samostatný palestinský stát, poznamenala agentura AP.

Izrael a Spojené arabské emiráty čeká jednání o otevření ambasád, zahájení obchodu a vytvoření cestovního spojení. Země už například obnovily telefonní spojení, dohodly se na spolupráci ve zdravotnictví a izraelský prezident Reuven Rivlin pozval do Jeruzaléma prezidenta Spojených arabských emirátů.

(s využitím ČTK)

16 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
jan.lems

typicky israelsky mirovy gesto, we can!
„The plane that took off from Tel Aviv to Abu Dhabi for „peace“ talks today is named after the illegal Israeli settlement of „Kiryat Gat.“

„Kiryat Gat“ settlement was built on the ruins of Iraq al-Manshiyya Palestinian village, which was ethnically cleaned by the Israeli occupation forces in 1949. The IOF murdered 76 Palestinians and injured 243 others.“

Viki

Aby jim to “éerko” někdo nesundal…

Aleš

Saúdská Arábie skutečně povolila letadlu vstup na své území, 4X-EHD právě vstoupil do saúdského letového prostoru.

Martin V.

A je to jen jednorázovka, nebo začátek uvolňování i mezi Izraelem a Saudskou Arábií?

Aleš

Zatím jen jednorázovka, předpokládal bych však, že i při zpáteční cestě z Abú Dhabí (která je zítra, pokud se nepletu) bude moci El Al použít saúdskoarabský letový prostor. I tak však jde o velký milník, v minulosti nebylo myslitelné, že by izraelské letadlo letělo přes Saúdskou Arábii. Pokud odpovím přímo na vaši otázku, tak ano, dle mého názoru se jedná o ukázku, že vztahy mezi Izraelem a Saúdskou Arábií by se mohly začít velmi pomalu vylepšovat.

Petr Novák

Izrael a Mír? Však nejde jen o Palestince.

Tomáš Gottschalk

UAE jsou na Blízkovýchodní poměry hodně civilizovanou zemí a dávno už nežijí jen z ropy. Takže je logické, že se vyspělý partner bude hodit. Kšeft je bliží, než Palestinci, kteří mají u většiny Arabů obdobnou pověst, jako u nás cikáni.

beija

To máte pravdu, kšeft je kšeft. Jeden dávný kamarád, který je Žid, mi při mém podivování se nad neotesaným a docela agresivním chováním části Židů ve službách a v obchodu ( i ti Arabové se chovali úplně jinak ve stejných situacích) řekl jejich hlavní motto pro obchodování a služby – 70:130.
Znamená to za 70% ceny dostat 130% služeb. A tím se prostě řídí. Vyždímat za minimum peněz maximum. Docela mě to dostalo a mnohé to vysvětlilo.

Radim

Však pro obdobné typy lidí se vžilo označení „židák“ a to není nic ve zlém, nemá to nic společného s náboženstvím či původem, žádný antisemitismus, jde jen o reakci na typické chování většiny lidí dané skupiny a tak to funguje na všechny skupiny. Ve Vídni byly na obchodech v 90. roce taky nápisy „Češi nekraďte“, nyní je to historie. Chce-li skupina, aby se na ni nahlíželo jinak, musí změnit své chování, nechce-li nic měnit, ať se nediví.

beija

Není to tak horké, jak se zdá..Izrael samozřejmě ( bez pozornosti médií) spolupracuje již poměrně dávno například se Saudskou Arábii (ano, skutečně to není jeden z jeho největších nepřátel, jak by se mohlo laikovi zdát), ačkoliv to navenek nedeklaruje, neb to například neodpovídá jeho PR strategii, atd..
O Jordánsku nemluvě..
Izrael má nejlepší PR na celém Blízkém východě a díky tomu si lidé odjinud myslí jen to, co Izraelci chtějí, aby si mysleli. Také mě to překvapilo…

beija

Prostě vědí, co dnes rozhoduje, využívají toho a samozřejmě na nejlepší možný PR mají i prostředky..Na rozdíl od jiných národů v oblasti..Jak to dopadlo v ČR s marginální pomocí například syrským uprchlíkům? V Jordánsku jich žije několik set tisíc za povětšinou naprosto okrajového zájmu médií..Uprchlíci na dobrý PR opravdu nemají. 🙁

Petr Novák

Přesně tak.

Marian Kechlibar

Další možní kandidáti: Bahrajn. Omán, Súdán a Maroko.

Petr Novák

Kuwait?

Marian Kechlibar

Kuvajt je jeden z těch opatrnějších. Ten nejspíš půjde až po Saúdské Arábii, pokud ta někdy…

Daniel

Záblesk naděje! Pozitivních zpráv není nikdy dost.