Inspirace pro Smartwings. Boeing pošle brazilským aerolinkám za 7 uzemněných 737 MAX přes 10 miliard korun

Boeing 737 MAX společnosti GOL. Foto: BoeingBoeing 737 MAX společnosti GOL. Foto: Boeing

Letecká společnost Smartwings může mít jasnější představu, jak velkou kompenzaci může vyjednat od Boeingu za to, že už přes rok

52 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Adam

To u nás to chodí jinak. Mám pocit, že u nás hodně lidí nadavá na stát,ale ti samí kde můžou,stát se snaží ,, ojebat…hodně lidí nadává na EU, ale vyhody a penízky z EU, to ano….a tady jde videt,proč GOL Linhas Aereas se již dohodli s Boeingem a SW ještě ne? Fakt by mě zajímalo,pokud se stát zaručí za úvěr, někde jsem slyšel cca 100 000 000 USD a ono to nevyjde, jestli z případné náhrady od společnosti Boeing by firma nějak vrátila škodu vzniklou stát..

Andrej

Typická nehanebná rent-seeking situácia, kde sa firmy budú biť o dotácie z rúk daňových poplatníkov. Tie spriaznené so súčasnou vládnou suitou a tie, ktoré vynaložia dostatok úsilia, energie a financií na lobing a korupciu ju jú dostanú, ostatné nie. Smartwings má z tohto pohľadu jednu z najlepších pozícií. Českí majitelia sú napojení na premiéra a vládu, čínski na prezidenta a hrad, a ochota lobovať, kampaňovať, vyplakávať a korumpovať je extrémne vysoká. Nenechávajú nič na náhode, dokonca aj masívne mínusjú na takom okrajovom servere ako tento 🙁 Ale zachraňovať ich z našich peňazí je absurdné. 50% patrí Číňanom, ktorí celú krízu… Číst vice »

Stanislav K.

Nevím, zdali je pan Šůra v jakémsi konfliktu s českými dopravci, ale co článek, to rejpavé poznámky ke Smartwings. Pan Šůra by se měl nad sebou zamyslet a pokud mu daná společnost jakýmkoliv způsobem překáží, tak se jí již nadále nevěnovat a přenechat odborný a neutrální přístup k článkům na jiném redaktorovi. Děkuji!

Axel

Pro Stanislav K – ani já netuším kde jste se v tomto článku dočetl větu která by obsahovala „rejpavé poznámky“. Klidně tu větu s „rejpavými poznámkami“ ocitujte. Díky

RHood

Máte smůlu, pan redaktor je zakladatelem tohoto webu a spoluvlastníkem firmy, která web provozuje. Dohledejte si, nebudu psát kde, určitě to zvládnete. To je stejné jako by jste řekl panu majiteli, zakladateli letecké společnosti nechť přenechá svojí pozici ve vedení společnosti někomu, kdo je odborník a disponuje jistou mírou empatie.

Butrusik

Ale pane Štanišlave…

Rosťa

Pokud se Vam tento server nelíbí, tak to nečtěte. Je to Vaše volba a můžete číst jiný. Já také nečtu Čau Lidi od ANO bude Líp, protože z těch lži je mi na blití…..

Milan

Rosto, mate pravdu. Nicmene profesionalni novinar by mel byt nad veci a ve clancich se odprostit od animozit. Svuj osobni (kriticky/oslavny) pohled lze vyjadrit nikoliv v clanku, ale v utvaru ktery se nazyva nazor ci komentar.

Milan

Netvrdim, ze v tomto konkretnim clanku je neco zavadneho. Jen se neda nevidet ze v nekterych clancich nezachovavate 100% profesionalni pristup / odstup. Ale chapu ze na tom mate postaveny svuj novinarsky business a chcete vyvolavat lehci kontroverzi, jelikoz vite ze letectvi je v soucasne dobe zhave tema.

Milan

Pripojil jsem jsem pouze svuj nazor na komentar pana Stanislava. Pokud byste napsal clanek ze je dnes 14.5. tak by to urcite nikdo nerozporoval. No nic, odpoved v duchu Daniela Docekala jsem tak trochu ocekaval.
At se dari

Ota Z.

Milane, normálně bych s Vámi souhlasil ohledně pana Sůry a jeho postoji k českým leteckým společnostem, ale v tomto článku tam není ani jedna narážka. Nechci se p. Sůry zastávat, ale nic špatného tam nenapsal. Naopak, pokud GOL dostal takovou to výši, bylo by to nicméně velmi zajímavé i pro SWG v rámci odškodnění. Samozřejmě beru v potaz obchodní velikost SWG a GOLu, ale jako „manuál“ pro vyjednávání by to třeba mohlo posloužit. I když v tom asi bude trochu více a nikdo z nás nedokážeme hodnotit kolik na uzemění prodělal GOL, kolik SWG a jaký je nárok na zaplacení… Číst vice »

Axel

Pro Milan: já se připojuji – také mi není vůbec jasné konkrétně která část tohoto článku obsahuje to co Vy tvrdíte: ….“se odprostit od animozit“. Klidně ocitujte tu pasáž tohoto článku – myslím tu pasáž, která nesplňuje Vaše nároky na objektivitu.

Anonymus

🙂 🙂

RHood

Vy jste snílek, to si myslíte, že každý článek má názorově vyhovět všem, a je jedno jestli je to článek na tomto webu, nebo článek v HN, Burda, Mateřídouška, atd. Nesnažte se tady podsouvat způsoby, které se tady v žurnalistice používali před 30 lety.

Bye

Souhlas. Autorovo zaujetí proti Smartwings je z článků patrné už nějakou dobu. 👎🏼 Ztráta času číst, natož tak navštěvovat místní diskuze…

Axel

Pro Bye: v čem konkrétně je tento článek „zaujatý proti Smartwings“. Prosím tu konkrétní pasáž klidně ocitujte. Díky

Ted

Je to jeho web, může si tu psát co chce. Nezávislá novinařina u nás už neexistuje a tak zatímco např. Idnes je provládní, Seznam zprávy též protivládní, tak zde to též není neutrální. Vlastně si nepamatuji kdy tu byl nějaký článek o Smartwings který nebyl kritický. A jako kdyby chtěl, dal by se najít. Např. až 85 procent lidí záchranu aerolinek podporuje. https://tn.nova.cz/clanek/aerolinky-celi-nejvetsi-krizi-v-historii-ma-jim-stat-pomoct-cesi-maji-jasno.html

Pochybuji že to zde zazní, ale jak říkám je toho jeho web a tak full respect.

Ted

Logicky Nova, přeci nebude prezentovat průzkum někoho jiného.

Sitgestravel

Nejak se mi na fb objevily stranky „neberte nam kridla“ https://m.facebook.com/nebertenamkridla/ . Zda se, ze ta firma je nejaky klan nebo sekta, protoze tam ti lidi pisou, jak se tesi az s nimi zas nekam poleti. Tesit se na let s nimi je jako tesit se k zubari. Uz se nedivim, ze ty prispevky tady, kdyz si je nekdo dovoli kritizovat, ziskaji hned tolik minusu. Je to jak s volici Andreje B. Koblihare. Nikdo je nezna, nikdo se k nemu nehlasi, ale stejne v pruzkumech vede a dalsi volby zas vyhraje.

Stony

Takovy lide opravdu existuji. Sam znam dva, kteri na SW nedaji dopustit a letaji s nima opravdu radi. Dokonce si mysli ze za tu cenu je to super.

Marek

Když nemají srovnání a 10000za letenku na řecké ostrovy je OK, tak proc ne…zvláště když si na vysněnou dovolenou vezmou úvěr…

Mám dojem

Také jsem to objevil a dost jsem se nasmal…skoro utopie…prý super servis, vše na čas, nebyl problém….holt zaměstnanci jsou otroci…

Honza

Nezlobte se, ale: Inspirace může v běžné řeči znamenat podnět, nápad, vnuknutí. Dle wiki… A vzhledem k poslednímu odstavci článku už to nemůže být inspirace, ale už je to vyjednávání. Ale chápu že takhle má ten titulek takové úderné vyznění.

Y.K.

Pro doplnění celého obrazu je nicméně nutné říci, že GOL sice převzal 8 Maxů, nicméně objednávky měl na 100 osmičkových a 30 desítkových, což je kalibr typu Ryanair a určitě lepší vyjednávací pozice. Každopádně dobře pro ně, zrovna v téhle době.

Milan

Tahle informace se ale panu Surovi evidentne moc nehodila, protoze pak by ten clanek resp. srovnani tak nevyznelo

Tom

Pan Sura to tam píše.

RHood

Nechápu, co se hodí, nebo nehodí. Já to vnímám, že někdo se domluvit umí a někdo ne. Třeba TK ti to mají vyřízeno již v minulém roce. Objednávka cca 80 MAX 12 uzemněných, kompenzace 150 Mio US$ přímá platba + 75 Mio US$ náhradní díly + školení. Hotovo.

Y.K.

Jj, proto v minulém čase. I rušení objdnávek to může být důvod, proč Boeing na částku kývnul.

Martin K.

Ano, navíc větší část kompenzace se promítne jako sleva z dojednaných dodávek MAXů a na tyto dodávky a doplňkové služby je vázaná. Ta hotovost co dostali (cca 2miliardy Kč) jsou, troufam si tvrdit, poslední skutečné peníze co od BOE viděli. To je dlouhodobá strategie BOE jak tuto situaci zvládnout. SW má jistě nabídku podobné povahy proporcionálně ke svým objednávkám.

Kyblík_2

Výborně! Pane Sůro, pošlete tohle panu Babišovi, Havlíčkovi a paní Schillerové, dále na vládu, do parlamentu a pak taky těm dvoum čučkařům ze Smartwingsu.
Děkuji Vám za celý národ!

Jája

To vypadá jako by Smartwings šli do vyjednávání se známým heslem Jiřího Šimka “ Nechci slevu zadarmo!“

Lukas

Pane Sůro, byl by na Vás nějaký email? Měl bych na Vás dotaz k článkům. Moc děkuji

Nicky

No Vik asi nebude žádné managerské eso.

Anonymus

Nevim, to snad nevyjednava jen 1 clovek, ale Smartwings tihle musi zvladnout. Nechapu, ze jeste nemaji od Boeingu zadne penize. Uz nekolik aerolinek oznamilo s Boeingem dohodu.

kanafasik

tak Roman nikdy nebyl nejostřejší tužka v penále.

Anonymus

Vy ty lidi znate osobne? Snad maji taky pravniky atd kteri to vse zasmlouvaji a vyjednaji, ne? Simane je snad taky doktor prav.

nicky

Ale z Plzně.

skyline

Právnická fakulta v Plzni vznikla až 20 let po absolutoriu pana Šimáně na PF UK v Praze …
Vy jste tou nenávistí vůči panu doktorovi úplně prosáklej.

nicky

To je nepochopení, myslel jsem že Šimáně je z Plzně.

kanafasik

kdepak. práv fakulta UK1973

kanafasik

R.Vika ano a je to jak jsem napsal. A že má někdo vystudovaná práva ještě nic neznamená. D.Rath nebo J. Kott také mají vystudovanou medicínu. Šimáně je jen další klasický pézetkář. navíc. krycí jméno ROMAN ev.číslo 14554

Anonymus

Tak a je to. Smartwings by mel hledat zdroj penez zde, nikoli od statu.

Y.K.

Tak on hledá, máte to i v článku jako citaci z rozhovoru. Otázka je kdy a kolik dostane.