LOT 3a leaderboard

IAG ovládne španělské aerolinky Air Europa. Covid srazil cenu o polovinu

Air Europa má ve flotile také 5 Boeingů 787-8. Foto: Air EuropaAir Europa má ve flotile také 5 Boeingů 787-8. Foto: Air Europa

IAG má na zaplacení firmy šest let, chce výrazně posílit vliv madridského letiště.

Skupina International Airlines Group (IAG) se definitivně dohodla s majiteli aerolinek Air Europa na koupi druhého největšího španělského leteckého dopravce. Kupní cena bude nakonec kvůli současné krizi v letectví o polovinu nižší.

Kontrakt oznámila IAG v tiskové zprávě. Kupní cena je nakonec zhruba 500 milionů eur, navíc splatná až za šest let po převzetí. K transakci dojde přes společnost Iberia, jednu z aerolinek patřící do skupiny IAG. Prodávajícím je španělská společnost Globalia. Transakci musí schválit ještě Evropská komise.

IAG věří, že i přes současnou nepříznivou situaci na trhu jde o strategický nákup, který posílí pozici celé skupiny na evropském nebi. Transakcí chce vytvořit velký přestupní hub v Madridu, který má podle firmy plně konkurovat Amsterdamu, Frankfurtu nebo Paříži. Od transakce čeká skupina i velké synergie v oblasti nákladů a příjmů.

K převzetí Air Europa by mělo dojít v druhé polovině letošního roku. „Větší skupina může takovou hlubokou krizi, jaké nyní čelíme, zvládnout lépe,“ řekl šéf IAG Luis Gallego.

Air Europa má aktuálně ve flotile 52 letadel, v porovnání s koncem roku 2019 o 16 méně. Firma se kromě letů po Evropě zaměřuje i na spojení zejména do Latinské Ameriky. Aerolinky během současné krize čerpaly úvěr přes 400 milionů eur od španělské státní holdingové společnosti SEPI.

Tagy Air Europa IAG International Airlines Group seznam
10 komentářů