LOT 3a leaderboard

Hranice na Slovensko jsou volné, dopravci ale s vlaky či autobusy vyjet nemohou

Bratislava hlavná stanica. Foto: ŽSRBratislava hlavná stanica. Foto: ŽSR

Česká a slovenská vláda se dohodly na otevření hranic od dnešní půlnoci, dopravci ale zatím své spoje mezi oběma zeměmi

Česká a slovenská vláda se dohodly na otevření hranic od dnešní půlnoci, dopravci ale zatím své spoje mezi oběma zeměmi vypravit nemohou.

Důvodem je nařízení slovenského ministerstva dopravy ze začátku pandemie, které zakazuje provoz přeshraniční pravidelné dopravy. „Rádi bychom vyjeli co nejdříve, ale není to možné. Ještě jsme se dnes dotazovali a zákaz stále platí,“ uvedl mluvčí RegioJetu Aleš Ondrůj. Pokud dojde k odstranění zákazu, je podle něj RegioJet připraven vypravit do Košic svůj první spoj už pátek.

V praxi mohou od zítřka překračovat lidé hranici jakýmkoliv způsobem, nesmí jít ale o hromadný dopravní prostředek. „Jsme připraveni obnovit své  vlakové spoje mezi Prahou a Košicemi. Nyní čekáme na oficiální potvrzení slovenských úřadů o možnosti využívat přeshraniční hromadnou vlakovou dopravu a na případná opatření, která by s ní byla spojena. Nasazení jednotlivých spojů přizpůsobíme poptávce cestujících,“ říká mluvčí Leo Express Emil Sedlařík.

České dráhy v reakci na dnešní sdělení premiérů obou stran zahájily jednání se slovenským partnerem ZSSK na urychlení obnovy provozu oproti původně předpokládanému termínu. „V současné chvíli očekáváme podrobnosti a přesné podmínky, za jakých bude možné mezistátní železniční dopravu obnovit. Zároveň činíme provozní kroky, jako je příprava souprav, lokomotiv, strojvedoucích a vlakových čet atp., aby bylo možné provoz obnovit během několika dní. O přesném termínu obnovení dopravy budeme informovat hned, jak budou jednotlivé detaily obnovení provozu dojednány s naším slovenským partnerem, se kterým provozujeme mezinárodní spoje Česká republika – Slovensko ve vzájemné kooperaci,“ uvedla mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová.

Podle původních plánů mělo dojít k otevření hranic od 15. června, při dnešní návštěvě slovenského premiéra Igora Matoviče v Praze ale oba předsedové vlád oznámili, že k uvolnění dojde od zítřka. Dosud se mohlo na Slovensko jen na 48 hodin bez povinnosti vracet se s negativním testem na koronavirus.

Slovenské ministerstvo dopravy v odpovědi na dotaz deníku Zdopravy.cz uvedlo, že připravili návrhy na obnovení některých mezinárodních linek. „Na posledním zasedání ústředního krizového štábu jsme povolení na jejich provoz nedostali. Návrh opět předložíme,“ uvedlo ministerstvo v odpovědi. Jedním z návrhů byl například zákaz zastavování na Karvinsku, kde je lokální ohnisko epidemie.

Podle mluvčího českého ministerstva dopravy Františka Jemelky je potřeba počkat na výsledky jednání mezi českou a slovenskou stranou v Praze. „Každopádně bychom podpořili, aby slovenská strana v rámci uvolnění opatření i tento zákaz zrušila,“ řekl Jemelka.

Tagy autobusové spojení Česko - Slovensko obnovení provozu po pandemii koronaviru Top železniční spojení Česko - Slovensko
74 komentářů