Hotovo: Kopřivnice má nové muzeum značky Tatra. Zaměřuje se na nákladní vozy

Tatra 148 sklápěč. Pramen: Tatra TrucksTatra 148 sklápěč. Pramen: Tatra Trucks

Základem muzea je sbírka jihočeského znalce tatrovek Jiřího Hlacha, jehož kolekci 63 aut koupila Tatra v roce 2015.

Kopřivnice se po dvou letech budování a příprav může pyšnit druhým muzeem zaměřeným na automobily značky Tatra. Nové Muzeum nákladních automobilů je hotové, veřejnosti se otevře ve středu 17. listopadu.

Muzeum patří Moravskoslezskému kraji, který jej s většinovým přispěním evropských fondů zbudoval. Pozemek, objekt bývalé slévárny a exponáty dodala společnost Tatra Trucks. Vozidla jsou v jejím vlastnictví. Nové muzeum se zaměřuje na nákladní auta, starší firemní Technické muzeum Tatra se soustředí na osobní vozy. Do trojlístku doplňuje muzejní okrsek depozitář zrenovovaného motorového vlaku Slovenská strela v sousedství, který se slavnostně otevřel v květnu.

„Muzea si rozhodně nebudou konkurovat, naopak. Budou spolupracovat a vzájemně se doplňovat. Tím, že jsou umístěna blízko sebe, nabídnou komplexní pohled na bohatou historii výroby vozidel v Kopřivnici,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Na začátku projektu nového muzea byla iniciativa akcionářů Tatra Trucks, kterými jsou holdingy Czechoslovak Group Michala Strnada a Promet Group Reného Matery. „Myšlenkou renovace Slovenské strely a výstavby nového muzea Tatry jsme se zabývali od našeho vstupu do společnosti v roce 2013. S tímto vědomím jsme investovali do získání Hlachovy sbírky i některých jedinečných tatrovek. Po osmi letech se díky úsilí Moravskoslezského kraje a dalších partnerů podařilo myšlenku naplnit,“ sdělil Matera.

Hlachova sbírka je základem nové expozice. Jiří Hlach byl jihočeský sběratel a znalec tatrovek, jeho kolekci 63 vozidel koupila Tatra za 14 milionů korun v roce 2015. Hlach zemřel loni ve věku 73 let, jeho jméno nicméně sbírku stále zdobí v centrální evidenci muzejních sbírek.

Nové Muzeum nákladních automobilů vyšlo na 171,1 milionu korun. Z toho 105 milionů pokryl Evropský fond pro regionální rozvoj. Výstavba muzea začala v červenci 2019 a trvala do konce minulého roku. Letos se pracovalo na expozicích.

Tatra 148 sklápěč. Pramen: Tatra TrucksTatra 805. Pramen: Tatra TrucksTatra 162, prototyp. Pramen: Tatra TrucksTatra 815 GTC. Pramen: Tatra TrucksTatra 115. Pramen: Tatra TrucksTatra 813. Pramen: Tatra TrucksTatra 111 cisterna na palivo. Pramen: Tatra TrucksTatra 147 sklápěč. Pramen: Tatra TrucksTatra 12 valník. Pramen: Tatra TrucksNW typ T, přestavěný v roce 1929 do hasičské podoby. Pramen: Tatra Trucks
Tagy Kopřivnice Muzeum nákladních automobilů Tatra Tatra Trucks
26 komentářů