Hostem podcastu bude šéf Českých drah Michal Krapinec. Ptejte se

Michal Krapinec (vpravo). Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářMichal Krapinec (vpravo). Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Michal Krapinec stojí v čele Českých drah přesně rok. Jak jej hodnotí?

Hostem nového dílu podcastu Cesty Zdopravy.cz bude předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Michal Krapinec. Vedení státního dopravce se ujal přesně před rokem v nelehké době, kdy se dráhy praly s finančními dopady covidu, výlukami na koridorech nebo nástupem nových pravidel pro údržbu (ECM).

Jak tedy hodnotí svůj první rok v čele Českých drah? V jaké je firma kondici? Jak vnímá nastupující konkurenci, které se tento týden vůbec poprvé podařilo vyhrát soutěž, na jejímž základě převezme vozidla od Českých drah? Kdy začnou České dráhy dodržovat řazení? A co může udělat generální ředitel, aby to v provozu fungovalo lépe?

„České dráhy dnes mají v dálkové dopravě podíl zhruba 82 procent a v regionální 89 procent. To se určitě bude snižovat, ale mým cílem bude, aby se to stabilizovalo kolem 80 procent v roce 2035. Půjde tedy o ztrátu vyšších jednotek procent trhu, nikoliv však desítek. Historicky tu byla strategie udržet výkony za každou cenu, nyní bude třeba se dívat na každý výkon specificky z hlediska rentability. Každá zakázka musí být zisková,“ řekl Michal Krapinec loni na jaře v prvním velkém rozhovoru po svém nástupu do čela ČD pro deník Zdopravy.cz. Drží stále tyto plány?

Michal Krapinec je vystudovaný právník a také pokerový hráč. Ve skupině Českých drah se pohybuje od roku 2012, kdy začínal jako tajemník vedení ČD Logistics. Byl mimo jiné ředitelem kanceláře pro ekonomiku a informatiku ČD Cargo, členem dozorčí rady ČD-Informační systémy i předsedou představenstva ČD-Telematika.

Ptát se generálního ředitele Českých drah můžete i vy. Otázky mu pište v diskusi k tomuto článku do čtvrtečního večera. Rozhovor ve formě podcastu vám pak přineseme v pátek 31. března.

Tagy České dráhy Doporučeno Michal Krapinec podcast Cesty Zdopravy.cz
203 komentářů