dpp

Francie chce do roku 2040 investovat 100 miliard eur do železnic

Rychlovlak TGV ve verzi pro nízkonákladovou značku Ouigo. Foto. SNCFRychlovlak TGV ve verzi pro nízkonákladovou značku Ouigo. Foto. SNCF

Investice mají zmírnit nerovnost mezi Paříží a regiony.

Francie plánuje do roku 2040 vynaložit 100 miliard eur (2,4 bilionu Kč) na železniční dopravu. Investice souvisí se snahou země snížit svou uhlíkovou stopu. Plán zaměřený na rozšíření a modernizaci železniční sítě zahrnuje zavedení příměstských rychlovlaků ve velkých městech po vzoru pařížského systému RER, uvedla premiérka Élisabeth Borneová.

Cílem investičního plánu je zmírnit pociťovanou nerovnost mezi Paříží a ostatními částmi země ohledně veřejné infrastruktury. Rozdíly se prohloubily kvůli prudkému růstu cen energií, které zdražily dopravu milionům dojíždějících.

Nedostupnost dopravy někdy znamená, že se člověk musí vzdát pracovní nabídky, nemůže se vzdělávat nebo se setkat se svými blízkými,“ uvedla Borneová. Na investici se podle ní bude podílet i státní dopravce SNCF, Evropská unie a místní samosprávy.

Prezident Emmanuel Macron loni v listopadu prohlásil, že chce, aby byly regionální vlakové sítě zavedeny přibližně v deseti velkých městech. Financování ani časový harmonogram tehdy nesdělil.

Přístup k cenově dostupné dopravě je ve Francii citlivým politickým tématem. Macronovo první funkční období bylo poznamenáno hnutím takzvaných žlutých vest, které vypuklo kvůli cenám pohonných hmot a odráželo frustraci ve venkovských oblastech.

Státem kontrolovaný provozovatel železnic SNCF začátkem tohoto týdne oznámil, že za loňský rok zvýšil tržby o 19 procent na rekordních 41,4 miliardy eur. Čistý zisk činil 2,4 miliardy eur.

Tagy francie investice do železniční infrastruktury sncf
59 komentářů