lot
Infrastruktura Stavebnictví Železnice

Firma Swietelsky Rail získala výjimku pro Rakušany, stavební stroje přijedou i s posádkou

Nový kolejový stroj RUS 1000 S. Pramen: Swietelsky Rail
Nový kolejový stroj RUS 1000 S. Pramen: Swietelsky Rail

Tuzemská společnost Swietelsky Rail CZ může v České republice i během nouzového stavu nasadit při modernizaci železničních tratí speciální zahraniční stroje i s vyškolenou rakouskou posádkou z mateřského koncernu Swietelsky AG. Umožňuje to výjimka, kterou firma získala pro 60 rakouských strojníků. První ze speciálních strojů přijede už o víkendu.

„Jde o dlouhodobě připravované projekty, které jsme vysoutěžili právě díky vysoké produktivitě práce a zkrácení výluk. A to lze jen s opravdu moderní technologií, kterou náš koncern vlastní a svým firmám poskytuje i s osádkou podle potřeby po celé Evropě,“ uvedl jednatel společnosti Swietelsky Rail CZ Viliam Perknovský.

V pondělí začne pět strojníků pracovat na kolejovém jeřábu Kirow KRC 1200 a kladecí a přepravní technologii WM 500 U ve stanici Prosenice, kde budou do 24. dubna nasazeni při pokládce nových výhybek ojedinělého tvaru. Ty se na české železnici použijí vůbec poprvé. „Půjde tedy o unikátní montáž, kdy tandemu jeřábů bude asistovat obojživelný kolejový vůz WM 500 U – WRW s hydraulicky výsuvnými pásovými podvozky,“ uvedl Lukáš Vostrý, ředitel závodu Stroje a mechanizace. Kombinace technologií umožní manipulovat a položit části výhybek s délkou až 52 metrů o hmotnosti 56 tun. Kolejová spojka se prodlouží ze 157 na 307 metrů a umožní zvýšení rychlosti vlaku ze 100 až na 160 km/h.

Osm strojníků pak obsluhuje podbíječku Unimat 09-32/4S Dynamic a pluh BDS 2000 při úpravě geometrické polohy koleje od 23. dubna do 1. května vedle Prosenic také při pokračující modernizaci nádraží Praha–Vršovice. Dalších šest jich bude pracovat od 18. dubna do 3. května při preventivním broušení nových kolejnic na čtyřech stavbách v severních Čechách a v Plzni na kolejové brusce SPENO RR 16 – M10.

V traťovém úseku Dolní Žleb – státní hranice od 20. do 22. dubna pak bude až 28 strojníků obsluhovat stroje SUZ 500 na výměnu kolejového roštu, strojní zatáčečku SW 1000 a čističku RM 85-750 se 14 výsypnými vozy MFS 100. Bezmála 2 km trati zde strojní linky obnoví ve třech pracovních dnech. „A to i přesto, že se odpad ze štěrkového lože bude převážet po provozované koleji až do 12 km vzdálené stanice Děčín-východ,“ dodal Vostrý.

Začátkem května pak Swietelsky Rail CZ zahájí práce na opravě geometrické polohy koleje na trati Dolní Bousov – Kopidlno a tzv. 3. podbití v Uzlu Plzeň, kde nasadí druhou strojní linku – podbíječku Unimat 09-32/4S a pluh BDS 2000 s deseti strojníky.

Největší zakázku však Swietelsky Rail CZ získala na 1. koridoru v úseku Velim – Poříčany. Stavba by měla začít 1. května. Stavět se má až 16 hodin denně.

57 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
zesp

Tak rakušáci už položili jeřábem Kirow první výhybku na 160 km/h do odbočky v Prosenicích. Druhá přijde na řadu v úterý. Pár fotek položené výhybky, té druhé přichystané a strojů, které se na těchto pracích podílejí v následujícm albu:

https://dopravnizesp.rajce.idnes.cz/Prvni_vyhybka_na_160_km_h_do_odbocky_polozena_Prosenice_20.4.2020/

Zbyněk

Poznámka pro redakci, nejedná se náhodou o Prosetice? Prosenice tady žádné nejsou. Mimochodem včera odpoledne přijel do Ústí nad Labem, od Prahy. Jsem zavědavý až tady tu práci odvede, snad o tom ještě uslyšíme.

Ondra

Milý kolego,
záleží kde to vaše „tady“ končí. 😀 pardon pokus o vtip. 😀
Prosenice leží v okrese Přerov (Olomoucký kraj), na III. tranzitní železničním koridoru.
https://mapy.cz/zakladni?x=17.4842846&y=49.4898362&z=13&source=muni&id=137
Přijeďte se podívat bude to zcela jistě zajímavé. 🙂

Martin V.

U vás možná ne, na Moravě ano: https://cs.wikipedia.org/wiki/Prosenice V kolonce historie je podstatný letopočet 1842. Tam přijdou ty ultrarychlé výhybky.

zesp

Ty Prosenoce budou asi opravdu zajímavé, u nachystaných částí výhybek mají připraveny i spciální konstrukce na přenášení. Už jsem dával odkaz do jeného příspěvku, ale dám ho i sem – byl jsem si to tam v Prosenicích v minulém týdnu nafotit:

https://dopravnizesp.rajce.idnes.cz/Zvyseni_rychlosti_ve_stanici_Prosenice_-_stav_15.4.2020/

Daniel

Když tak koukám, co jsme schopni vyvádět a obětovat v souvislosti s koronavirem, který ohrožuje zejména kapacity zdravotnického systému, tak ani nechci vidět, co se stane, až se tu objeví něco, co bude mít smrtnost třeba 10 procent celkové populace a bude to ohrožovat třeba i děti. To bude totální kolaps civilizace.

MildaIV

Kolaps ne, ale určitě významná změna fungování společnosti na nějakou dobu.

dada

obezita, srdeční choroby už tady jsou….

Daniel

Samozřejmě jsem měl na mysli spíše virové onemocnění, které během velmi krátké doby dokáže infikovat podstatnou část populace. Např. zmutovaná chřipka, která se již dlouho očekává, nebo třeba něco na způsob létající eboly, což by byl kolosální průšvih.

Dalibor

španělská chřipka, neštovice… to už tu taky bylo….

Josef

Treba takova mozkova mrtvice ma 30% umrti, ty se ale nebojime, sice ji statisticky prodela za zivot kazdej sestej, ale nema holt tu popularitu

Y.K.

Nebo taková rakovina, že. 40 % šance že jí (muž) onemocní a 21 % šance, že zemře.

XB 1

Dokážete pochopit rozdíl od infekce, šířící se vzduchem a se schopností v krátkem čase nakazit nezanedbatelné procento populace? O tom nakolik infekční a smrtonosné to je, se zatím můžeme pouze dohadovat. Lidstvo má s tímto skutečně bohaté zkušenosti, akorát jsme na to tady u nás už trochu pozapomněli.

Jiří Kocurek

Teď nevím jestli Horní nebo Dolní náměstí v Olomouci. Stojí tam dva morové sloupy. A v Praze odstranili Koněva. Obojí pomůže asi tak stejně.

zdeněk

se bojí že přivezou něco navíc

MildaIV

I kdyby tak strojníci na širé trati jsou přijatelné riziko.

Jiří Kocurek

Asi tak. Hádám, že kuchyni si vezou svoji a křoví podél trati chytí tak leda plamenem, chřipku rozhodně ne.

Permonik

„jeřábů bude asistovat obojživelný kolejový vůz WM 500 U – WRW s hydraulicky výsuvnými pásovými podvozky,“ si nějak nedokaži představit jak ten wagon muže plavat v řece. Neměl nahodou na mysli dvoucesty vůz?

K.S.

Tak jestli má větší objem než je jeho váha a neteče do něj…

Jiří Kocurek

… a po potopení nepřátelské ponorky odlétl zpět na základnu.

K.S.

Nepleťte si to s bojovou šalinou ze Šalingradského ústav pro výzkum pokročilých kolejových zbraní 😀

dada

autor myslel, předpokládám, schopnost je po kolejiích i v úseku bez položených kolejí.

MildaIV

Jak přízemní 🙂

dispečer

Dnes v 7:20 projížděl Vranovicemi směrem na Brno jeden z těch vlaků se stavební technikou, podle popisu patrně ten, který bude pracovat u Dolního Žlebu. V čele vlaku byl RegioJetí TRAXX.

K.S.

Nechceme s tím šaškováním už přestat a s Rakouskem, Slovenskem a Polskem si sednout a dohodnout se na komunikačním protokolu a kooperaci v trasování a tu hranici prostě otevřít? Pokud vím, situace je ve všech podobná. Navíc nemůžeme mít hranici zavřenou stále, stejně jako zbytek ekonomiky. Nebo.. ale na to raději nemyslet.

Martin V.

Přesně tak! Rakousko sice mělo skoro 15 tis. nakažených, ale z nich se už dvě třetiny vyléčily, takže aktuálně nemocných mají dokonce o pár stovek méně než my. Turistika ještě pár týdnů počká, ale pro pracovní cesty by tyhle hranice měli otevřít hned.

K.S.

Pokud mají podobný koeficient R, tak bych je otevřel pro normální provoz jako to bylo, lidi stejně sedí na zadku doma. Trochu mne ale přijde že na to jak je situace výtečná, i po velikonocích koeficient R klesá, se to uvolňuje pomalu. A jestli výzkum příští týden ukáže to co kolem Kodaně a nebo jinde, tak se bavíme o trochu něčem jiném než si myslíme.

Dalibor

Právěže můžem (mít zavřenou hranici stále) – vrací se mi vzpomínky a již jednou prožité odbobí bájného socializmu… fuj!!!!

K.S.

Co myslíte že je to na to raději nemyslet?

Dalibor

Některé vzpomínky jsou děsivé. A někdy mne chytá zlá předtucha… Oligarcha může mít také za cíl „absolutismus“ stejně jako bolševici…Konečne by mohl řídit vše jako firmu, mít stádo poslušných „plničů“ jeho přání, bez diskuzí, bez opozice…

Roman

Zbytečné obavy. U moci jsou stále, jen se změnila forma. Když důstojník STB řídil privatizaci, tak to ani nemohlo být jinak. A pokud nějaká změna přijde, tak to bude stejně z venku, jako v 89. Němci si nás už ohlídají, abychom fungovali podle nich.

dada

kterého STBáka myslíte, ono jich tam bylo povícero.

K.S.

Trochu je problém že by se pak mohl stát otrokem toho stáda, musel by je udržet dostatečně šťastné, což by se mu asi nepodařilo. Takto má opozici na kterou to může svalovat.

Předtuchy také mívám, často se vyplní, (věřte tomu nebo ne, ale před 5 lety jsem, možná se budete trochu smát, nebo si klepat na čelo, jsem se dostal napůl do transu a viděl že se svět reprezentovaný provazem bude rozplétat, jeden z důsledků krize může být třeba přesun výroby z Číny, nebo oslabení globalizace) ale takovouto předtuchu jsem zatím neměl, spíš vidím ekonomické problémy a problémy EU.

MildaIV

Nechápete dnešní dobu. Oligarcha nestojí o převzetí moci, ale o dotace.

dada

bude – li mít moc, bude mít zdroj „dotací“

K.S.

Zdroj dotací by měl tak jako tak, problém je že teď mu jej to ohrožuje daleko víc, než pokud by tam nelezl.

Jiří Kocurek

Ále takové ty věci, kdy rodiče byli politicky nespolehliví (rozuměj: jeden uměl trochu francouzsky) a tak muselo jedno dítě zůstat v ČR jako rukojmí.
A pak jsou tady takové ty věci, jako pověšená Milada Horáková a hokejová reprezentace v uranových dolech.

Agrozet Prostějov n.p. kupoval motory Briggs and Stratton. Protože strana kdysi rozhodla, že firma Ignác Lorenz je nepotřebná, zavazí a ikdyž měla zakázky na export, tak firmu zlikvidovali, z majitele udělali bezdomovce a zaměstnance rozprášili, aby know-how zaniklo.

Jiří Kocurek

Stejně je to na palici. Chlap, co pracuje pro něměcký telekom, nemůže přejet hranici a vyměnit na vysílači vadný kabel. Kdyby tam ten kabel vezl na prodej, tak ho pustí.

Počkej chvíli

Ještě je brzo, já osobně bych je otevřel až v červnu, a to pouze do Rakouska, a podle situace i Slovensko, Polsko nebo Německo, o prázdninách pak zbytek. Teď bych to ještě nechal tak jak je. Ať můžeme o prázdninách jet v klidu do zahraničí na dovolenou.

Pezos

Dnes to premiér zabil nacionalistickými kecy o tom, jak máme utrácet peníze doma a kupovat jen české výrobky. Kdyby to udělaly všechny země, tak by ČR jako exportní ekonomika krachla mezi prvními.

dada

Miluju, když Slovák poučuje Čecha (nebo třeba Japonec) o „nacionalite“ Čechů….

Josef

A nebo kdyz nebude nikdo utracet v Italii, tak pujde ke dnu a my s nima, nedava zadnej smysl utracet jenom doma, proste tak nejak normalne vsude.

Leinad

Podle mě by stačilo, „kdo chce přes čáru, ať si zaplatí test.“ Pokud současný test neumí detekovat čerstvě nakažené, tak holt 14 dnů před testem karanténa (a mezi tím vyvíjet lepší).
Ze zemí kde je málo nakažených a nízký reprodukční koeficient uvažovat o rychlotestech.

K.S.

Pod 14 dní neumí protilátkový, jak to (ne)umí test přímo na virus je otázka.

MildaIV

O tom šaškování běžte vykládat těm 150 tisícúm mrtvých.

K.S.

Pokud budete s tím pokračovat, tak hrozí že vám z dlouhodobého hlediska budou umírat lidé v souvislosti s poklesem ekonomiky a nedostatku prostředků. Stejně tak se zdá z výzkumů v USA a Dánsku že počet lidí, kteří nákazu tím virem prodělaly je mnohonásobně vyšší k počtu zjištěných případů. Například v okrese Santa Clara naměřili protilátky u 2.45-4.14 % testovaných. tedy 30x-50x více lidí tím prošlo než bylo zachyceno případů. Víte co to třeba může znamenat? Úplně jinou smrtnost Ano, ještě to neprošlo peer review, ale i tak je to zajímavé: medrxiv. org/content/10.1101/2020.04.14.20062463v1. full. pdf A toto z Dánska si hoďte… Číst vice »

Dan

Nebudete tomu věřit, ale lidi umírají stále a to každý den, v každé zemi na světě (u nás průměrně 308, v Itálii 1772, v USA cca 8 tisíc denně). Kolik z těch 150 tisíc by do měsíce až dvou zemřelo stejně na zdravotní problémy, které už měly? Mě spíš děsí, jak lidem praskají slepá střeva doma, protože se teď bojí jít do nemocnice, jak se zastavily kontroly onkologicky nemocných, testy na mamografech a spoustu dalších. Díky současné hlavně mediální a poté vládní hysterii zemře v budoucnu zbytečně násobně víc lidí, než teď s koronavirem (nikoli na koronavirus).

dada

Kolik lidí za tu dobu umřelo na srdeční selhání?

Josef

A to myslite tem, co zemreli dneska na libovolnou vec, nebo tem co za asi 4 mesice zemreli na covid? Ono tak trochu zapominame, ze na svete denne umira asi tak 150 tisic lidi a kvuli tomu pak pomatenci se boji nejakych cizincu, co chudaci delaji jen svou praci

noerf

MildaIV: a kolik ji opravdu zemřelo na Covid a kolik, Covid sice melo v těle, ale reálně zemřelo na rakovinu, kardiovaskulární problémy, apod. To by byli spravné statistické údaje. Navíc se již mluví o tom, že počet lidí s protilátkami v těle je cca 7 – 10 vyšší než počet evidovaných případů.

K.S.

Dával jsem i odkazy výše, někde klidně 50-80x, to ale klidně může být dáno i tím jak funguje US zdravotnictví, Dánsko pak asi 20x více, i to je dost, i pitomých 10x více je dost, to by pak byla smrtnost odpovídající zhruba spalničkám. Problém je že to vletělo do populace kde to nikdy nebylo a holt umře naráz více lidí. Ale to je tak pokaždé. Navíc se bude muset zpětně počet mrtvých na ten virus revidovat, v ČR víme o minimálně o 3 lidech, kteří umřeli s a na na virus, byl to ten pán přes devadesát let a přidruženými… Číst vice »

Roce deep

KS, dohadovat se můžete, ale zatím Polsko a Slovensko svoje hranice jednostranně uzavřely, drží přísnější opatření než česká vláda a Slováci navíc nechtějí, aby se jim v Bratislavě hromadil tranzit do Maďarska, takže pravděpodobně na otevření hranic že strany Polska a asi i Slovenska můžeme zapomenout.

K.S.

To už je jejich věc. Není důvod, pokud mají země +- stejnou situaci aby se vůči nim držela zavřená hranice.

dada

Ále je… a nemá s rýmičkou nic společnýho!

Tomáš Gottschalk

Dobrá příležitost k obnovení monarchie. Tady se jasně ukazuje, které země patří k sobě.

K.S.

No nevím jestli by do toho Rakušáci šli, navíc mají snad i nějaký protihabsburský zákon, nebo kýho čerta že je dlouho nechtěli pustit ani jako soukromé osoby. Neříkám že by to nebyl dobrý nápad, ale kdo na trůn?

Jaaaa

Toho, koho si lid zvolí, ne? Zemáka nebo Babiše…

Monarchie je nesmysl. :-/