Finské dráhy posílí vlaky mezi Petrohradem a Helsinkami. Vlaky jsou z Ruska přeplněné

Vlaky Allegro v Helsinkách. Foto: Oleg Kuzněcov / Flickr.comVlaky Allegro v Helsinkách. Foto: Oleg Kuzněcov / Flickr.com

Z Helsinek do Ruska jezdí vlaky prázdné.

Zpět na článek
79 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Flekos

Titulek,, vlaky jezdí přeplněné“ , v článku
„Od minulé neděle máme plné vlaky…
Přeplněné a plné je rozdíl!

tarten

Jakpak se asi mají kaliningradští?

Caracas

Jsem dost překvapený, myslel jsem si, že finské dráhy toto spojení zruší. Jeho provozování jde zcela proti smyslu sankcí. Je vidět, že Finsko má speciální vztahy s východním sousedem zažrané hluboko pod kůží…

Martin

Finsko ma opravdu dost zvlastni vztahy vuci Rusku, dost casto se o kritice Ruska mluvit nesmi, nebo se bagatelizuji problemy… ale tahle valka to muze zmenit…

Martin

Mno, me spise porad vrta hlavou, ceho tim (Putin) vlastne dosahne? Fajn, doma si media ohlida, pod hrozbou vezeni, deti se uci ruskou verzi… tedy tam je to jednoduche… Ale na okupovane Ukrajine, pripadne jinych statech? To uz tezko, tam budou proti rezimu demonstrace a jak si takovy narod o 50mil. lidi podrobi, aby v te sve risi udrzel poradek… Nenapada me nic dobreho… Co se tyce zahranici a vztahu, tak ma na sve strane Cinu, a tady bude mit opet zapad problem, bude sankcionovat Rusko, ale zbozi pujde do Ruska pres Cinu… Myslim, ze Finsko a Svedsko by meli… Číst vice »

K.S.

Osobně si myslím že mu šibuje. „Spojenectví“ Číny a Ruska je také problematické pro Čínu, pokud by to přehnala, tak vymění trh s cca 1 miliardou relativně bohatých lidí za trh asi 140 miliony celkem chudých lidí. To je poměrně nedobrý obchod. Číně jde o zdroje, Sibiř je zajímavá a blízko, ale té by se hodilo buď ji mít přímo pod svou kontrolou, nebo tam mít loutkové státy, ne Rusko a rozhodně ne Rusko v současné podobě. Jinak se zdá že se možná chtějí odpojit od Internetu, nebo minimálně web má být odpojen. Buď chystá něco velkého, nebo mu teče… Číst vice »

Martin

Spojenectvi Ruska a Ciny samozrejme neni tak jednoduche, ale Cine se hodi. Je to presne tak, jde o suroviny, ktere tak Cina i investicemi dostane pod kontrolu v Rusku, zaroven pochybuji, ze by si 1mld. trh bohatych lidi dovolil Cinu z trhu vyloucit a Cina to vi. Odpojeni od internetu je ciste kvuli informacim, aby lide se k k nim nedostali, totez prakticky dela i Cina… Diversifikace kratkodoba bude spise o cenach, uz vysoke ceny donuti snizit spotrebu a vice se orientovat na obnovitelne zdroje, … To samozrejme stacit nebude a Eu pravdepodobne da vyjimky JE a pravdepodobne do rychle… Číst vice »

K.S.

Zároveň ale Čína ví že to není už tak jednoznačné jako to bylo před lety, i kvůli jejím vlastním krokům. (Podívejte se na oblečení a další věci, čím dál tím častěji je to z Bangladéše, Pákistánu atd.) Čína bude muset najít nějaký kompromis mezi tím být s Ruskem a tím obchodovat se západem. Navíc po posledních dvou letech i Západ hledá jak nebýt tak závislý na Číně. Takže bych to viděl tak že budeme přivírat oči nad tím že si kupuje suroviny z Ruska, ale dál asi ani ona nepůjde. Oslabené Rusko bude i pro ni asi výhodné. Německo už… Číst vice »

SYN

No, velká většina toho co zmiňujete je dost náročná na investice, pokud nějakým spůsobem „neslevíme“ z cen staveb (krok zpátky ze superbezpečných a superluxusních norem) tak se z toho navrhovaného dá zvládnout jen menší část. Kde už jsou koleje bych rozhodně viděl jako logické dráty (místo hraní si s vodíkem, které je za současných podmínek možné jen díky masivním dotacím), ale mohutný stavební ruch na nové/zdvojkolejňování a tak? Investičně nereálné, časově desetiletí, a místy dokonce negativní efekt při stavbě (rozsáhlá NAD)…

K.S.

Ano, ale na peníze jsme se vymlouvali už velmi dlouho a teď nás to kouslo do zadku. Jak v případě armády, tak v případě infrastruktury. Opravdu si nemyslím že dvojkolejka do Lubawky a dál po dohodě s Polskem a navazujíc elektrifikace (a možná dvojkolejka na Hradec) jsou nerealizovatelné a přehnaně drahé. Vzhledem k tomu jaká je povaha plánování, že se plány osekávají atd. tak je myslím třeba přijít s co nejširším a nejrozsáhlejším plánem u kterého nebude ani osekávání vadit.

tarten

Brežněv kdysi „bratrskou pomocí“, čili „speciální vojenskou operací“ přepadl Československo a následně o ideologicky zkrotil na dvě dlouhá desetiletí. Byl to v zásadě úspěch. Brežněv Druhý se teď zjevně snaží o něco podobného s Ukrajinou.

Clovek

Lodě už nejezdí? V lepších časech jsme na lodi jeli z Helsinek do Petrohradu, nebylo tak třeba vízum. Vešlo se tam hodně lidí

SYN

Cestovní doba je násobně větší, takže nevychází nic moc kapacita…

Miloš

Rusové utíkají,to není dobré

Václav

Z velké části jsou to cizinci žijící v Rusku.

Pajin

Ve Švédsku je letiště, kterému se v 90. letech z „jistých“ důvodů říkalo Šeremetěvo 3. Helsinky tedy logicky dostávají Šeremetěvo 4.

Y.K.

Je tedy fakt, že pro Rusy co s Putinistánem nesouhlasí je asi poslední šance emigrovat, protože šrouby teď utahuje brutálně a nic jiného než Kremlmasírka tam po tomto týdnu nebude.

K.S.

Otázka je jak dlouho to může udržet, přece jenom tomu magorovi je skoro 70. Otázka je kdo přijde po něm, jestli fanatik, nebo pragmatik. Každopádně se s nimi nebude velmi dlouho nikdo moc bavit. V současnosti si odmazali tak 30-40 let vývoje vztahů.

Elb

Přijdou progresivní vlády, klimatická apokalypsa a nějak se to zahraje do autu, Srbsko, Kypr, Sýrie, Guantanámo, to všechno se taky po čase zapomnělo.

K.S.

Na Guantanámo je myslím nájemní smlouva na 99 let.

Popravdě? Raději bych raději myslel na klimatickou apokalypsu než na to co se děje. U klimatické apokalypsy se dá něco dělat, vymýšlet jak se adaptovat, nebo co se snažit udělat něco co její dopady omezí. Jinými slovy, dá se tu hledat mnoho řešení, což dává naději. To co se děje teď dává v podstatě jenom jedno, max dvě řešení.

Y.K.

Rád bych řekl, že už dlouho ne, že ve snadném ovládnutí Ukrajiny se agent krutě přepočítal a to jej může položit, ale historie nás učí, že spousta despotických režimů měla tuhé základy, vydržela dlouho a dokonce ani změna top šíbra s tím nic neudělala.

K.S.

Jde o to jestli tam bude fanatický magor, nebo pragmatik. Pokud se tam dostane pragmatik, dá se dosáhnout něčeho co umožní v dlouhodobém hledisku ten režim položit.

Daniel Jablonecký

Držej to už 105 let. Rus má výdrž.

Martin

Diky mediim a desinformacim hodne dlouho…
A nastupce bude hodne blizky putinovi… to je jako v KLDR, vedeni s tam ohlida toho „spravneho“ nastupce z jejich pohledu…

opravdovyzdenek

Já se obávám, že emigrují i ti co s ním souhlasí. Prachy jsou prachy. A podporovalo ho 65 – 80. Po 2014 a kradení území pod záminkou menšiny měl dokonce snad rekordní popularitu. Tak ať si to vyžerou..

K.S.

Možná záleží i na věkové struktuře emigrantů, další věc je že Petrohrad je velké město a podporovatelů tam bude mít méně.

Petr

S tou podporou 65-80 % bych to nepřeháněl. V posledních volbách měl 78 % při volební účasti 67 %. To činí oficiální podporu 52 % celého elektorátu. A pak je tu ten faktor volebních podvodů, kdy komise „přisypávaly“ lístky pro Putina. Podpora tedy bude zásadně nižší, odhaduje se, že bez podvodů by Putin získal jen slabou většinu. A pak je otázka, že kdyby nebyly podvody, tak by plno nevoličů volit šlo. Putin určitě podporu má, ale ne tak silnou, jak se prezentuje.

opravdovyzdenek

To si ty rusáky exportují zrovna do Helsinek? Když jim Putin vyhrožuje za členství v nato?

Samo

Väčšina ľudí nezostáva v Helsinkách.

K.S.

Toto je tak poslední způsob jak se dostat ven. No dobře, možná ještě šlápohybem, nebo na kajaku, ale nevím nakolik je teď dobrý nápad se motat na takovém prostředku ve Finském zálivu.

Gajda

Takovej kus mezinárodní cesty za 66€ (což je oněch 7000 rublů) mi přijde v takově době a s takovou poptávkou hodně málo.

K.S.

Z rublů jsou žetony, venku si peníze nevyberou, doma už taky skoro ne. Visa a Matercard je taky už odpojili. Takže ta cena je už tak jako tak pro Rusy vysoká.

Šejdr

Doma si vyberou, ale jen rubly. Venku už si s ruskou kartou nevyberou nic a převést platbu v rublech do zahraniční banky nejspíš už taky nepůjde. Málokterá západní banka ještě chce mít něco společného s měnou zbankrotovaného státu, ostatně je to vidět i v našich bankách – konec směnárenských obchodů v rublech, okamžité zrušení účtů v rublech a navrch zařazení Ruska mezi rizikové země po boku KLDR nebo Eritreje.

K.S.

No právě, teď mají asi jedinou šanci za to koupit drahé kovy, šperky a pod. v Rusku, doufat že jim to celníci nenajdou, vycestovat a prodat to. Alternativně ještě kdo měl nějaké krypto, tak to může také nějak.

Jinak podobně jsou problémy se směnou ukrajinských hřiven. Nádherná ukázka všem odpůrcům zavedení Eura co se může dít. Možná by nebylo na škodu vyjednat s EU nějaké ústupky a Euro zavést ASAP.

P.S. Omluva za překlep ve slově Mastercard.

xyz

ČNB dokonce od 2. 3. 2022 přestala kurz RUB – CZK zcela vyhlašovat.

Miloš

Ten jejich rubl jim bude k ničemu,strašně klesá

Michal Štěpán

Trocha zamyšlení. Od zítřka Rusko definitivně končí s USD (protože Rusko je odpojeno od SWIFT a obou hlavních západních karetních asociací) a ruské banky začnou vydávat svým zákazníkům mezinárodní platební karty čínského systému UnionPay. Jenže to má ještě jeden háček. Rusko a Čína velmi pravděpodobně přejdou na zlatý standard. Nový Rubl (i Juan) bude patrně krytý zlatem. A pokud si někdo bude chtít koupit ropu, zemní plyn, platinu, titan, uran a další nerostné suroviny z Ruska, bude muset platit buď novým Rublem nebo přímo zlatem. A já se ptám, má Česká republika a další státy EU dostatek zlata na to,… Číst vice »

Ibragim z Bastru

Tyhle fantasmagorie máte z vlastní hlavinky, nebo Vám za to platí?

Marian Kechlibar

„Rusko a Čína velmi pravděpodobně přejdou na zlatý standard.“

To chci vidět.

K.S.

Nemyslím s že Čína se pokusí pracovat se zlatím standardem, minimálně ne z pohledu toho co bude dostupné pro běžné lidi. Tam je mnohem větší pravděpodobnost že to bude na bázi krypta. Měny založené na komoditách mají jisté problémy, třeba sklony k deflaci, takže lidi na ní sedí a časem bude většina uložené někde pod matrací a bude tak chybět. Digitální měny by měly být teoreticky s to omezit platnost daného kreditu a tím se dá modulovat chování trhu, když s tím konceptem přišly před lety v nějaké diskusi bankéři, tak je lidi na západě div nesežrali, v případě ČLR… Číst vice »

Zapp

A já se ptám, má Česká republika dávat zlato, pivo, čočku, nebo knoflíky na to aby si rusko postavilo nebo nakoupilo další rakety nebo dělostřelecké granáty?

tarten

Pivo klidně. Pivo jako tekutý pohon prý do Sarmatů nefunguje.

Petr z Prahy

Pokud někdo bydlí v Petrohradu a chce jet na dovolenou, tak ani jinou možnost nemá. Zrušili totiž lety.

Miloš

Dovolená je nyní to poslední kam chtějí

Růža

A potřebují k vycestování víza?

Tomáš Záruba

Chybí vám tam „už“?

Samo

Áno.

Ten_z_Biliny

Snad tam ty Rusy nebudou pak utlačovat, aby je nemusel Půťa akčně zachraňovat

svojsin

Takhle nemoudře utíkat z Ráje do země fašistů a narkomanů….

artem

Pozor, aby se necitili utlacovani ve Varech, viz treba pripad Podnestrezi.

Elb

V Podněštří jsou Rusové původní obyvatelé..

Miloš

Ve Varech naštěstí už nejsou

Miloš

Jak může jeden člověk takto rozjebat celou Evropu?

Ibragim z Bastru

Není to poprvé, bohužel…..

Honza

Já to nechápu, vždyť nám tady různí Volní tvrdí, jak je to v tom Rusku super a že Rusko západ a jeho výdobytky nepotřebuje. Tak nechápu, proč vlastně ti lidé utíkají pryč.

Joey

Vezou Lubovi vodku a kaviár

Pája

Takhle mně už dlouho nikdo nerozesmál 😀

***** Petr

Rusko je krásná zem , kterou pár trotlů dokázalo mentálně zničit. Tady je vidět , jak je důležitá informovanost a výsledek je ten, že celý svět se bojí skanzenu. A když trvale opustí Rusko rozumější část populace tak to bude problém pro všechny. Snad Putina někdo prodá a nenahradí ho nikdo podobně zlý.

Kubrt

Rozumnější část populace opouští Rusko průběžně už minimálně 100 let.

Jiří Kocurek

Zhruba stejně dlouho ruská propaganda tvrdí neustále totéž. Aby následně kazatelé vody odjeli do Francie za vínem…

Miloš

Zdrhají ty bohatý?

dejf

No někteří neměli to štěstí a když je koníčkem společenského zřízení likvidace inteligence a elit, tak se to holt na národu podepíše…

artem

Kdyz si nekdo stezuje na Rusku, vetsinou tim nemysli nic o scenerich ci krajine …

Pepa

Ja bych je nechal zavreny v Rusku, at si tom uzijou

M19

Kdyby se takto chovali na západě po druhé světové válce, žil byste dnes v režimu typu severní Korea. Ta východní mentalita zde doposud nevymřela očividně.

mgr.pavel

Proč?

Z Ruska utíkají lidi, co nechtějí žít v totalitní zcenzurované zemi, co válčí s okolím. Statisticky půjde o vzdělanější a chytřejší lidi (co nepodlehli RU propagandě a dokázali si najít nezávislé informace).

Proč takové lidi nechcete v EU? Já jsem za každého takového člověka s danými vlastnostmi rád..

K.S.

Ano, ale musíme si dát hodně dobrý pozor co se bude dít a co budou dělat.

Jiří Kocurek

Ano, s tím souhlasím. Dokonce bych byl ochoten vznést podmínku, že v případě napadení země, kam utekli, nastoupí na povel jako pomocný personál ve zdravotnictví (apod.), chtějí-li v té zemi trvalý pobyt. Není to málo, ale přijde mi, že to není ani příliš.

K.S.

Nevím nakolik to je to možné a nakolik vhodné. (Ale možná mne bere malinko paranoia co by mohli ve zdravotnictví a na podobných místech napáchat) Spíš je to o tom nechat je sledovat tajnými službami. (Nevěřím že to říkám, zrovna, já, ale válka je válka, I guess) Je třeba brát v potaz ještě jednu věc, v ekonomikách obecně chybí lidi a tím že by se nuceně přesunuli by mohly vzniknout škody v jiných odvětvích.

Chronosphere

Z Ruska zdrhá každý,kdo jen trošku může,a má mozek v hlavě. To se týká rusů i cizinců.

Rajče

To přece není možné. Z Putinova slovanského ráje se neutíká! 😂😂😂

Pája

Je otázka, jestli to Putin ví. Osobně doufám, že neví. Jinak by ho mohlo napadnout škodit i těmto spojům, nedejbože se zbraněmi.

tarten

Jestli Putinův režim přežije úrodu švestek, mohly by se tam v zájmu „ochrany“ ruského obyvatelstva začít objevovat ploty s el. napájením a hlídacími věžemi.

Pavel

To neexistuje žádné železniční spojení s Lotyšskem nebo Estonskem?

jiný Petr

Estonský GoRail, který provozuje vlaky z/do Ruska píše na svých stránkách, že vlaky jsou dočasně zrušeny.

jiný Petr

Vlaky z Lotyšska do Ruska už nejezdí od března 2020 (covid).

Miloš

Je Pobaltí bezpečné?

mgr.pavel

Oproti totalitnímu Rusku, rozhodně.

Navíc, nemusíte zůstat v Pobaltí.

Vojta

Dá se třeba dojet do Ivangorodu a pak pěšky do Narvy, cca. 4 km, vyzkoušeno v rice 2009, ale oproti přímému vlaku do Helsinek to moc pohodlné není.