Exministr dopravy Prachař nastoupil do firmy, které pomohla jeho výjimka

Exministr dopravy Antonín Prachař (vlevo) a jeho tehdejší náměstek Milan Feranec. Foto: Ministerstvo dopravyExministr dopravy Antonín Prachař (vlevo) a jeho tehdejší náměstek Milan Feranec. Foto: Ministerstvo dopravy

Exministr dopravy Antonín Prachař přidal ke svému působení v oboru zahradnictví opět dopravní byznys. Nově začal radit  v logistických záležitostech

Exministr dopravy Antonín Prachař přidal ke svému působení v oboru zahradnictví opět dopravní byznys. Nově začal radit  v logistických záležitostech předsedovi představenstva chemičky Fosfa Ivanu Baťkovi. Skončila mu totiž konkurenční doložka, kterou měl po prodeji své firmy Omega servis holding. Ta s Fosfou už dříve spolupracovala.

I když Prachař považuje své působení ve Fosfě za důkaz jeho znalostí a zkušeností z minulosti, za dob svého ministrování svému nynějšímu zaměstnavateli výrazně pomohl. V roce 2014 totiž dvakrát podepsal osobně výjimku společnosti Advanced World Transport na převoz  fosforu z Kazachstánu do Fosfy ve vozech, které už neodpovídaly tehdejším předpisům.

Výjimka se týkala přepravy ve starém typu vozů, které nebyly tak bezpečné a pří případné nehodě mohly zamořit okolí. To se stalo v roce 2007 na Ukrajině, náklad kontaminoval přes 90 kilometrů čtverečních. Prachařova výjimka tehdy umožnila průjezd soupravy s takovými vozy napříč řadou moravských měst. Šlo o vozy sovětské provenience, které nesplňovaly směrnice přepravy nebezpečných věcí (RID).

Převoz na výjimky běžel i před Prachařem, ten se stal ale prvním ministrem, který výjimku přímo podepsal. Jeho předchůdci nechávali většinou podepsat důležitý papír své podřízené. Výjimka skončila v druhé polovině roku 2014, kdy přepravu získalo ČD Cargo s již bezpečnějšími vozy. Zákaz přepravy by pro Fosfu znamenal problém se zajištěním důležité suroviny.

Prachař nejprve na dotazy serveru Zdopravy.cz odpověděl, že to byl právě on, kdo výjimky ukončil, když mu ale připomenul historii výjimek, nakonec poslal jiné stanovisko.

„Ověřoval jsem si tehdejší postup . Máte pravdu, byla podepsána mnou výjimka na dobu nezbytně nutnou do doby dodání kontejnerů. Tuším, že platnost byla na šest měsíců. Není mým cílem cokoliv tajit. Za vším, co jsem udělal, si stojím,“ řekl Prachař.

Redakce Zdopravy.cz ho oslovila ještě o týden později s doplňujícím dotazem, na který už neodpověděl. K případu mlčí i samotná Fosfa. „Fosfa je soukromá společnost, a proto se nebude vyjadřovat k předvolebním politickým tématům,“ odpověděl mediální zástupce firmy Karel Křivan na důvody angažmá Prachaře. Prachař kandiduje na předposledním místě za STAN v Olomouckém kraji.

 

Tagy Antonín Prachař Fosfa výjimka
2 komentáře