Dva exministry dopravy opět láká politika, jsou na chvostu kandidátek STAN

Exministr dopravy Antonín Prachař (vlevo) a jeho tehdejší náměstek Milan Feranec. Foto: Ministerstvo dopravyExministr dopravy Antonín Prachař (vlevo) a jeho tehdejší náměstek Milan Feranec. Foto: Ministerstvo dopravy

Dva bývalí ministři dopravy Antonín Prachař a Pavel Dobeš se chtějí znovu vrátit do vysoké politiky, i když ne z

Dva bývalí ministři dopravy Antonín Prachař a Pavel Dobeš se chtějí znovu vrátit do vysoké politiky, i když ne z úplně volitelných pozic. Oba jsou na kandidátkách hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Vyplývá to ze zveřejněných kandidátek.

Antonín Prachař, který byl prvním ministrem dopravy za ANO, se s hnutím Andreje Babiše rozešel ve zlém poté, co byl donucen k rezignaci. Z ANO vystoupil před více než dvěma lety. Nakonec je na předposledním místě kandidátky STAN v Olomouckém kraji. Jako povolání má uvedeno jednatel firmy a exministr dopravy.

„Žádnou stranickou průkazku už mít nebudu, kandiduji jako nezávislý,“ říká Prachař, který ještě na začátku roku 2016 prohlašoval, že s politikou končí.

Podle svých slov má k politice a dopravě stále blízko, od roku 2015 spolupracuje s přerovským primátorem jako zmocněnec pro dopravu. S řadou starostů ve Středočeském kraji také řeší problematiky Pražského okruhu, je zastáncem takzvané regionální verze, kdy by okruh vedl dál od Prahy. “Když se Starostové rozešli s lidovci, tak jsme se domluvili,“ dodal Prachař. Podle něj není důležité, zda nabídka přišla od STAN nebo zájem projevil on. „Vyplynulo to ze vzájemných diskuzí,“ dodal.

Prachař dlouhé roky působil v silniční automobilové dopravě, firmu posléze prodal francouzskému investorovi. Ministrem dopravy se stal v lednu 2014, v listopadu už skončil. K politice se ale stále vyjadřuje na svém twitterovém účtu, nešetří zejména stávajícího ministra dopravy Dana Ťoka, který je lídrem ANO v Karlovarském kraji. Prachař dál podniká, po odchodu z ministerstva vstoupil do firmy Zahrady Alfa, patří mu ještě firma CC – construction & consulting.

V Olomouckém kraji nastane zajímavý dopravní souboj: proti Prachařovi kandiduje jeho někdejší náměstek Milan Feranec za ANO. Je na třetím místě. Feranec na ministerstvu zůstal i po Prachařově odchodu.

Pavel Dobeš vedl ministerstvo dopravy od července 2011 do prosince 2012. Foto: ministerstvo dopravy

Pavel Dobeš vedl ministerstvo dopravy od července 2011 do prosince 2012. Foto: ministerstvo dopravy

STAN má na kandidátce i dalšího ministra dopravy. V Praze na posledním místě kandiduje Pavel Dobeš, který ministerstvo řídil od července 2011 do prosince 2012. Kandiduje jako nestraník, před tím prošel Věcmi veřejnými a stranou Lidem. Dobeš, který se na kandidátce objevil nejprve omylem s překlepem jako Bobeš, potvrdil, že se o místo ve Sněmovně bude ucházet. „Je to mé vyjádření podpory programu STAN,“ řekl Dobeš. Působí jako ředitel GNSS Centre of Excellence, které má podporovat využívání aplikací z globálního družicového polohového systému.

Tagy ANO Antonín Prachař Milan Feranec Pavel Dobeš STAN
1 komentář