Existenční dno. Majitel pozemků u D3 v Táboře žádá o pomoc prezidenta

Zúžená dálnice D3 u Tábora. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářZúžená dálnice D3 u Tábora. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Mátl dnes zopakoval, že ŘSD se roky snažilo s Bratránkovými dohodnout a navrhovalo jim výkup pozemku, což oni odmítali.

Majitel pozemků motocentra klíčových pro dostavbu D3 u Tábora Pavel Bratránek žádá o pomoc prezidenta Petra Pavla. Stát mu pozemky vyvlastní. Bratránek uvádí, že má od Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) nařízeno provozovnu do 60 dnů vystěhovat, nemá přitom kam a dosud nedostal zaplaceno. O finanční náhradě se zatím nerozhodlo. Dostane se tak na „existenční dno“, uvedl v otevřených dopisech prezidentu a Ústavnímu soudu (ÚS). Jeho stížnost ohledně vyvlastnění Ústavní soud v listopadu odmítl.

Podle generálního ředitele ŘSD Radka Mátla se finanční náhrada za pozemek řeší, je to ale záležitost vyvlastňovacího úřadu, nikoliv ŘSD. „Už tam byli znalci, stanovili náhradu a o tom se teď vede diskuse mezi vyvlastňovacím úřadem a sourozenci Bratránkovými,“ řekl dnes Mátl.

„Situace je taková, že mě ŘSD vyzvalo k vyklizení nemovitosti, a to do 60 dnů. Vzhledem k tomu, že jsem do dnešního dne nedostal za nemovitost zaplaceno, nemohu si pořídit nemovitost jinou, kam bych se přestěhoval a přesunul tam své podnikání. Nemovitost není prázdná, mám zde spoustu vybavení a motocyklů a nadále zde podnikám. Ve chvíli, kdy mě ŘSD silou vystěhuje, přicházím o veškerý zdroj příjmů. V brzké době se dostanu na existenční dno,“ napsal Bratránek v dopisech.

O vyvlastnění pozemků motocentra žádalo ŘSD, aby mohlo dostavět zhruba 400 metrů dálnice D3. Majitelé pozemků bratři Bratránkovi nesouhlasili, rozhodnutí označovali za nepřiměřené a protiústavní. ÚS ale v listopadu odmítl stížnost Pavla Bratránka a společnosti Taartrade. ŘSD pak požádalo ministerstvo dopravy o obnovu stavebního řízení a ve výběrovém řízení se hledá zhotovitel dostavby D3. Ústavní stížnost soud odmítl pro zjevnou neopodstatněnost, potvrdila v listopadu Natálie Nechvátalová z ÚS.

„Ústavní soud odmítl stížnost stěžovatelů týkající se vyvlastnění podle liniového zákona. Obsahem ústavní stížnosti byla podobná právní argumentace, s níž se vypořádaly již správní soudy ústavně souladným způsobem. Ústavní soud neshledal ve věci pochybení. Proti rozhodnutí Ústavního soudu není přípustné odvolání,“ sdělila dnes mluvčí Ústavního soudu Kamila Abbasi k nedávnému rozhodnutí soudu v dané věci.

Bratránkovi opakovaně uváděli, že stát jim zmařil investice, vydal nezákonné stavební povolení a odmítá platit škody. ŘSD dříve uvedlo, že navrhlo Bratránkovým odškodnění mezi deseti a dvaceti miliony Kč. Pavel Bratránek, který motocentrum provozoval od roku 2000, to již dříve označil za lež. Podle ŘSD vznikl problém v roce 1998, kdy stavební úřad v Táboře chybně povolil stavbu motocentra jako stavbu trvalou přes dočasný příjezd z tehdejší silnice I/3. Stanovisko ŘSD potvrdil i Nejvyšší správní soud, jenž spor také řešil. Loni dospěl k závěru, že vyvlastnění je nezbytné, jiné řešení neexistuje.

Mátl dnes zopakoval, že ŘSD se roky snažilo s Bratránkovými dohodnout a navrhovalo jim podle platné legislativy výkup pozemku, což oni odmítali. Proto ŘSD muselo požádat o rozhodnutí o vyvlastnění. To podle Mátla vydal jihočeský vyvlastňovací úřad v Táboře. „V tuto chvíli je pozemek a celý areál Ředitelství silnic a dálnic, potažmo státu, a děláme kroky, abychom mohli finálně dokončit D3 na obchvatu Tábora,“ uvedl šéf ŘSD.

Chápe prý rozezlení Bratránkových, ale měli podle něj možnosti k dohodě. ŘSD podle něj vždy postupovalo v souladu s platnou legislativou, což potvrdily i soudy. Nyní je situace kolem motocentra a jeho pozemků ve fázi, do které ŘSD nevstupuje, dodal.

V provozu je teď 70 kilometrů dálnice D3, jež má spojit Prahu s Českými Budějovicemi a rakouskými hranicemi.

Tagy D3 u Tábora
272 komentářů