LOT 3a leaderboard

Exim Tours zrušil zájezdy všem klientům do konce srpna, čeká na jasnější pravidla

Pobyt u moře. Ilustrační foto: Pixabay.comPobyt u moře. Ilustrační foto: Pixabay.com

Jedna ze dvou největších cestovních kanceláří na českém trhu Exim Tours začala dnes svým klientům rozesílat dopis, že jim ruší

Zpět na článek
61 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
František

Pokud Exim a Fischer zruší zájezdy v podstatě do září, tak už vůbec není důvod proč sanovat SWG z daní poplatníků. To je potom vládní tunel větší než Gotthardský.

JÁija

Proto taky Smartwings na vládu tolik tlačí, až z toho Vik koktá, hroutí se jim to pod rukama a oni dobře vědí co před vládou tají, kam se to celé řítí. Tzv. obchodní tajemství jak rád tvrdí Šimáně. Oni moc dobře vědí proč už do SW necpou vlastní peníze. Do 28.5. se musí MMR vyjádřit k vytýkacímu dopisu EK a to může být další rána do vazu.

Antonín

Přečetl jsem některé názory a: z mého hlediska je to takto příjemnější – mám od října přes CK Fischer koupený zájezd na Madeiru, kterou jsem chtěl křížem krážem prochodit, byli jsme tam před cca 10 lety, kdy děti byli relativně malé, takže jsme toho až tak mnoho nestihli. Jelikož jsem tam byl, koukal jsem zda by nebylo lepší si to zařídit sám bez CK, ale úplně stejný hotel byl za stejnou dobu úplně stejně drahý, jako celý zájezd s CK, tj. k tomu bych musel připočítat ještě letenky a něco málo za MHD pro cestu z letiště do hotelu a… Číst vice »

František

Nebylo by lepší jet a prochodit Krkonoše nebo Šumavu? Ceny ubytka a stravy trošku dražší než na Madeiře, ale zase ušetříte za letenky.

Peet

To nemyslíš vážně, že ne? Přesně podle: Je to sice dál, ale zase horší cesta.

František

Vám se nelíbí naše hory? Nechápu.

Nekdo

Svíčkovou s pěti mám tuze rád, ale fakt ji nehodlám jíst každý den…

František

Pokud z našich hor znát jenom Špindl, Lipno a Železnou Rudu, tak s vámi souhlasím.

Nekdo

Ve Spindlu jsem byl jednou, a byl to omyl – je to lunapark pro nafintene prazaky. Ceskych hor znam dost na to, abych mohl ket i jinde. Nastesti o tom jiz nerozhoduji bolsevicke komise vydavajici cestovni dolozky, po kterych je Vam tak lito. Jestli nekozete nechat jine lidi zit podle sveho, tak je mne Vas uprimne lito…

Nekdo

Do ceho jeste chcete kecat cizim lidem? Zda maji spravne auto, vlajecky v oknech a neposlouchaji zapadacky rozhlas? Nebo dokonce aspirujete na clestvi v nejake komisi? Potratove, nebo na udelovani vyjezdnich dolozek?

František

Je mi vás upřímně líto. Jste typický produkt současné nabušené generace, které však chybí naprosto znalosti a zkušenosti.

Nekdo

Nejsem tahle generace, tu jste mimochodem vychovali vy… A Vase bolsevicke zkusenosti jsou dnes dobre tak akorat k plkani v hospode.

Antonín

Buďte v klidu, naše hory budou, ale proč mám chodit po Krkonoších, když každou turistickou cestu jsem šel minimálně desetkrát, dtto Šumava, za doby Bolševika se jinam jezdit nedalo. A až do počátku tohoto století jsem jezdil jen do našich hor (naše = ČR + SR), na dál jsem neměl, nyní si ji rozděluji – 14 dní u nás (ČR nebo SR), +14 dní někde něco zajímavého venku.

František

Máte pravdu i když jsou na Šumavě krásná místa kam jste se za bolševika nedostal.

Dan

Pokud nejste troll CK, sdělte prosím, přes co nebo koho jste hledal hotel, že stál stejně jako celý zájezd. Já jsem měl přes Hotels.com zaplacené tři noci v Amsterdamu začátkem května a přestože to byla nevratná rezervace, poslali poukaz na stejný hotel platný 1 rok, což mi přijde více než solidní. Stejná společnost mi vrátila peníze za dvě noci v Praze koncem března – opět nevratná rezervace.

Rezte

Musím se pana Antonína zastat. Byl jsem na Madeiře loni v červnu. Zájezd s Čedokem do Sao Vicente na severu Madeiry jsme koupili osm dnů před odletem za 8990 Kč za osobu, s polopenzí, s odletem z Prahy. Ubytování ve stejném hotelu (dvoulužkový pokoj) v té době stálo víc, než celá cena zájezdu za dvě osoby a to v ceně ubytování byla jen snídaně, v ceně zájezdu byla polopenze.

Petras

Ono je to jak kdy.Jasne, že do např.Barcelony či Říma jedu sám,ale zrovna na Madeiře jsme před pár lety byli s Fischerem za 9000.A to fakt není ani cena letenky s TAP.Jeste k tomu hotel se snídaní v ceně.

Martin

Vzpomněl jsem si na dědu, kterému ve filmu Hoří má panenko shořela chalupa, jak říká: to jsou papírky, ja nepotřebuji papírky, já potřebuji peníze …

Jirka B.

Cele je to jen podvod na lidi. Maji vratit penize a pokud voucher, tak ne pouze na financni hodnotu, ale bud financni hodnotu, nebo pobyt v obdobnem terminu, destinaci a kvalite v budoucnu, podle toho,jak se domluvi s klientem. Ted zrusi zajezdy a zacnou je prodavat za dvojnasobne ceny a vy si s voucherem muzete akorat tak vytrit. Tady klient jednoznacne taha za kratsi konec. S CK jsem jiz 15 let nikde nebyl, ale je mi klientu CK nyni lito.

PatriK

Mluvilo se o tom, že pokud voucher klient nevyužije (nemá tu povinnost), musí mu být nakonec proplacen. Je to tedy jakási forma nuceně bezúročné půjčky pro CK od klientů.

JiVe

Již asi čtvrtým rokem jsem koupil zájezd koncem října s termínem prázdniny následujícího roku. Nyní začátek srpna. Nyní poprvé u Eximu. V půlce února doplaceno komplet 53.000,- . V dubnu to stejné za 67.000,- Takže očekávám voucher a na podzim jsem zvědav na startovací ceny first minute na další sezonu…..

JÁija

No hezky jste je zadotoval😅, ty co se v médiích sebeprezentují, že přece mají peníze a nějaké vouchery vlastně ani nepotřebují. To chci vidět jak je to v Německu, tam se o žádných voucherech vúbec nemluví.

Jirka B.

Mluvi, situace je tam podobna jalo u nas. DER touristik take rozdavavouchery.

Honza

V Německu je aktuální situace následující: cestovní kanceláře žádaly o možnost vydávání voucherů místo vrácení peněz. Spolková vláda souhlasila, ale obrátila se pro schválení na Evropskou komisi. Ta možnost vydávání pouze voucherů (bez možnosti zvolit si vrácení peněz) zamítla, jelikož to není v souladu s unijním právem. (Předpokládám, že ČR o schválení nežádala a prostě vydala sama lex voucher, na což nyní Evropská komise reagovala vytýkacím dopisem zaslaným na Ministerstvo pro místní rozvoj). V Německu si tedy klient může vybrat – pokud nechce akceptovat voucher, dostane své peníze v plné výši zpět.

JÁija

To je solidní přístup ke klientům, možnost volby. Je řada lidí, kteří na voucher přistoupí právě pro to solidní jednání. Je tam silný pocit důvěry v systém a to bychom neměli problém také podpořit. Ale ten přístup v ČR je prostě sprostý, a proto
si peníze z cestovek stahujeme zpět. První už máme na účtě, další už běží lhůta. Nás státní parta fakt dusit nebude.

Y.K.

Já myslím že si trochu si lžete do kapsy. Buď k cestovce budete solidární a voucher akceptujete s tím, že ji přece nechcete položit na lopatky ať už to někdo uzákonil nebo ne a nebo za každou cenu chcete prachy zpět a pak o solidaritě nelze mluvit a prostě to jedete na svou jistotu. Protože tohle fakt není o systému, je to váš vztah s cestovkou, státní parta to nijak nepocítí.

Y.K.

Ono je EK také vytýkáno a to zejména pro formalistický přístup, kdy něco zatrhne, ale řešení pro krizi k nabídnutí nemá.

Leden

Jak má EK řešit váš soukromoprávní vztah s cestovkou? Nějakým nezákonným zákonem jako česká vláda?

Jirka B.

Teoreticky ano, ale v praxi zrovns resime s ITS zruseny zajezd za nase zame a jedine co skysime je voucher, voucher, voucher 😞

Bardotka

V dubnu, když už řádila Corona a bylo jistě že k moři se nepodíváte jste doplácel 67.000?

G700

Tak to padl i další argument proč sanovat SWG. Pokud tedy jedni z největších hráčů na trhu nebudou létat na dovolenou, tak není důvod sanovat aerolinky, které by tam cestující těchto CK vozili. Na to, jak řvali cestovky, že je nutné pomoci SWG, což byl jeden z těch větších impulzů pro vládu, tak jim teď pěkně píchli kudlu za krk.

Takže nyní důvod sanovat SWG je 0.

Tady je to samej ubozak

Zkuste si ten clanek precist cely. Tim myslim az do konce a ne pouze nadpis a jestli jste svepravny, tak Vam docvakne, ze zrusili stavajici zajezdy, aby v tom nebyl bordel a zacina se prodavat znovu podle toho, jak budou uvolneny nove destinace a hotely.

PatriK

Ani tak to není správně, nepíše se, že: „zacina se prodavat znovu“, ale: „Jakmile bude u každé země jasné, za jakých podmínek bude cesta možná, začneme do této destinace prodávat zájezdy znovu,“ řekl Kostka.

Jiří Kokrhel

Koukám, že umíte číst mezi řádky…Nikde se tam o znovuprodeji nepíše. Bylo by to trochu diskriminační vůči těm, kterým vrátili voucher, o kterým si myslím své. Máte jako představu, že cestovka zruší lidem naplánovanou dovolenou a pak vyhlásí termín, tak a teď začínáme prodávat znovu a kdo dřív příjde ten dřív jede…. a ještě nejlépe s českou mentalitou k tomu přihodí 10 %…

Nekdo

No a ja doufam, ze CK si budou vybirat spolehlive aerolinky, ktere se chovaji k zakaznikum slusne a ne krachujici cinske smecko SmartWings, kterym vice zalezi na penezich nez na bezpecnosti pasazeru…

Y.K.

To že jsou největší ještě neznamená, že mají většinu trhu. Někde jsem četl, že ovládají asi třetinu.

G700

Třetina trhu je dle mého pro SWG likvidační propad, bohužel.

Xyz

vouchery sú voliteľné, CK vám naďalej podľa európskeho práva musí vrátiť zaplatené prostriedky, ak o to máte záujem bez ohľadu na to čo si český parlament odhlasoval v rozpore s nadriadeným právom EU, dúfam že Česko dostane poriadnu pokutu

najviac ma bavia nacionalisti pindajuci na EU, keď evidentne v tomto prípade ich EU chráni viac ako CR

JÁija

Jo a Vy jste si tou ochranou Evropské komise už prošli? Nevím ještě ani o jediném výsledku žaloby podané k EK. Tu volitelnost všeho si zkuste uplatnit v praxi, nikdo se s Vámi nebaví, Lex voucher je zatím platný a účinný než buď ve 2021 pozbyde platnosti nebo ho někdo bude donucen zrušit.

PatriK

Zřejmě se všeobecně zvýší nedůvěra lidí k CK a placení dopředu. Lidi si začnou více zajišťovat cesty individuálně, bez prostředníků, což je správná volba.

JÁija

Nedůvěra se zvýšila již zcela určitě, osobní zkušenost. Ale je tu i druhý problém leteckých společností, a to jsou dosud nevrácené peníze za letenky. Ubytování jsme stornovali včas, ale ta nejistota, jestli váš let zruší nebo ne a jestli vám vrátí vaše peníze nebo ne, je hrozná i pro individuální cestování. Máme to hodně zmapované napříč a VELMI ČASTO DOCHÁZÍ K OKRÁDÁNÍ klientů a je jedno jestli vás okrade cestovka nebo letecká společnost. Takže my už to doma řešíme návratem k pozemnímu cestování, čas nečas. A že cestujeme opravdu hodně. Na letištích teď budete trávit tolik času, který po zemi… Číst vice »

Nekdo

Prave naopak. Ne kazdy chce travit dlouhe hodiny rizenim. Ja osobne teda urcite ne – nejen musi byt clovek neustale ve strehu, ale je to jako regularni prace. Proti tomu na letisti nebo cestou si muzu zdrimnout, cist, dat si pivo nebo pracovat. Takze i pokud by cesta letadle (pri zapocteni vsech pozemnich casti) trvala o neco dele nez autem, tak radeji poletim (nebo pojedu blakem nebo autobusem) nez autem…

Petr

Ono ani u těch individuálních cest moc nepochodíte. Pokud chcete v létě k moři v Evropě, je všechno ubytování non refundable. Letenky, pokud nezaplatíte raketu navíc, jsou non refundable vždycky. Mně se odjakživa zajídalo, platit někomu půl roku dopředu za službu, když za půl roku můžeme být třeba všichni mrtví. A k tomu ty davy. Takže jezdíme k moři buď v zimě do pořádné exotiky, anebo si v létě vybereme nějakou vyloženě netradiční destinaci. Ale to už se bavíme o úplně jiném stylu dovolené, který by mi vůbec nebylo příjemné dělat třeba s dětmi, a taky na to člověk potřebuje… Číst vice »

GPGP

Krize obecně nejvíce dopadá na střední a nižší třídu, tzn. přesně ty lidi co si v létě kupují zájezdy s cze CK a na zájezdy dlouho šetří a kupují ho už v lednu či únoru. Za rok až třeba přijdou o práci těžko někam poletí, nebou mít na to náladu ani peníze na útratu tam… Každý kdo nevěřil velkohubým vyjádřením podvodníka AB, že se máme dobře a šetřit na horší časy netřeba….tak má určitý fin. polštář a většinou to jsou i progresivnější lidé co si zájezdy kupují max. 2 měsíce předem a třeba i u něm. cestovky s odletem z… Číst vice »

Pavel

Na Slovensku CK tvrdia, že nemajú peniaze, ale budúci rok vrátia peniaze klientom, ktorý nechcú voucher. Odkiaľ budú mať o rok peniaze ?

dvojiteF

Žeby zo zájazdov predaných na S2021 ? 😀

Jirka B.

OK a z ceho zaplati zajezdy v 2021, kdyz to, co vyberou vrati lidem za 2020?

Mirek

Klientům 2020 vrátí peníze klientů 2021 a služby 2021 pokryjí nevyčerpanými službami 2020.

Petr

Opravte mne pokud se pletu, ale podmínka pro to, aby “klient” dostal VOUCHER je doplatit zbytek zájezdu, jinak záloha propadne CK (good job)…

Mirek

Nemusí to tak nutně být, pokud seriózní CK zruší sama zájezd ještě před termínem, kdy je splatná poslední záloha zájezdu. Což už jsem zažil a je to i v souladu s doporučením MMR.

Panoramix

Myslím, že je to docela levárna ze strany CK. Jeví se mi to jako účelové jednání kryjící se za nevyjasněnou situaci. CK s dostatečným předstihem zruší nasmlouvané kapacity, takže nebude platit žádné stornopoplatky a vlastně jí v souvislosti s neuskutečněnými zájezdy nevzniknou letos žádné náklady. Klientům ale nic nevrátí a odbydou je vouchery. Takže hotovost zůstane pěkně na účtu a mejdan může pokračovat do doby, než někdy v příštím roce budou chtít lidi vouchery využít, nebo si je nechat proplatit. Akorát se tím teď CK povzbudí, že nemusí držet žádné rezervy a utvrdí se v tom, že vše se platí… Číst vice »

Petr Pan

tiež si myslím, že je to čisté vychcálekovské manažírske rozhodnutie… Zdrap papiera klientom, vytunelovať firmu a s „novou“ značkou začať nový biznis… o rok to odserú poisťovne, ktoré poisťujú proti krachu… a tie zasa bude zachraňovať štát presne ako banky v 90tych rokoch … humoreska…

Nekdo

Zeby i minusovani v diskusich o CK bylo v internich pokynech u QS?

Myšpul

Každý rok si říkám jestli si nemám vybrat zájezd na first minute, ale vždycky to skončí na last. Myslím, že pár let first minute se u klasických letních dovolených nabízet nebude.

Anonymus

Kdyz cena bude hodne nezka a opravdu to bude sleva (coz ale zase nebude zisk pro cestovku), pak si to lidi koupi. Ale otazka je, jake destinace a jake cestovky preziji. Moc jich neprezije to neni mozne

JÁija

Za nizkou cenu si pořídí si pořídí tak akorát vysoké riziko, ale když ty češi na ty slevy přece slyší. Skutečnost, že se jim kvůli neočekávaným okolnostem často ve finále prodraží, již nikdo neumí s vidinou té „slevy“ rozumně posoudit.

JÁija

A ještě dodám konkrétní situaci, která je všude již popsána. Vlastní vouchery cestovek vytuněné o výhodné slevy versus vouchery dle Lex voucher. Jak se právně již potvrdilo, tak u těch s hezky vypadající slevou můžete přijít o úplně všechny peníze
bez náhrady. U Lex voucher, když jste trochu šikovní se dostanete k penězům dříve. A to je právě i jedna z právních situací, proč
se Exim s Fischerem rozhodly pro tento druh řešení. Ve hře jsou paragrafy, vážení.

Tomas

V době kdy se začíná vše rozvolňovat a v nejbližších dnech mají být známé veškeré podmínky pro vstup do zemí jako je Chorvatsko nebo Řecko? Tohle je sebevražda.

JÁija

Exim i Fischera vlastní silná německá skupina Rewe, mohli si už vyjednat ledacos, včetně pojišťoven. Současné cestovní pojištění jsou cáry papíru, hrozí žaloby když se neco potento. A tam se to řídí jinak. Dozvíme se my někdy relevantní informace, které se rovnají obchodnímu tajemství firmy?, ne nikdy. Oni mají informace, my nemáme nic, jen drobky. Formulace do médií neznamenají nic, říct toho hodně, aniž bych cokoliv podstatného sdělil.

Jiří Kocurek

A co nechápete na tom, že důchodci mohou ve středu od 9:00 do 10:00, a jiné dny od 10:00 do 11:30, pokud zrovna není třináctého a první středu v měsíci, to můžou už od 55 let. Netýká se ZTP-P, těm je vyhrazen čas v pátek od 12:00 do 12:30 a jiné dny od 8:00 do 8:30, pokud je jim více než 30. Vždyť jsou to naprosto jasné podmínky a kdo si stěžuje, neměl by dostat právní nárok.

www.milosvillage.com

Situaci cestovních kanceláří chápu, ale jejich klientem bych být teď nechtěl.