Evropská komise povolila vstup Křetínského EPH do slovinského železničního nákladního dopravce

Siemens Vectron společnosti EP Cargo. Foto: EP CargoSiemens Vectron společnosti EP Cargo. Foto: EP Cargo

Česká společnost vytvoří se slovinským státním dopravcem společný podnik.

Energetický a průmyslový Holding (EPH) Daniela Křetínského má volnou cestu k velké expanzi své železniční části. Evropská komise schválila nový společný podnik mezi slovinským státním dopravcem Slovenske Železnice (SŽ) a EP Logistics International, jednou z firem EPH.

Vyplývá to ze zveřejněné tiskové zprávy Evropské komise. Ta dospěla k názoru, že chystaná transakce nebude mít žádný vliv na soutěžní prostředí kvůli omezenému dopadu na trh. Nový společný podnik bude vytvořen ze společností SŽ – Tovorni promet (nákladní dopravce) a Fersped. EP Logistics International dodá nespecifikovaný objem hotovosti, při uzavírání obchodu se mluvilo až o 100 milionech eur.

Slovinské státní dráhy Slovenske železnice (SŽ) podepsaly s českou stranou investiční a akcionářskou dohodu loni v prosinci. Skupina EPH bude mít v nákladním dopravci 49 procent, majoritu si zachovají SŽ.

Společným cílem EP Logistics International i SŽ je vytvořit z nového podniku předního provozovatele železniční dopravy a logistických služeb v jihovýchodní Evropě a plně využít potenciál aktiv SŽ–TP a Ferspedu,“ uvedl loni předseda představenstva EPLI Tomáš Novotný.

Vedle domácího slovinského trhu se společnost chce zaměřit na země západního Balkánu (Chorvatsko, Srbsko, Bosnu a Černou Horu) a také Itálii, Rakousko a Maďarsko a podpořit význam nákladního uzlu v přístavu Koper.

Společnost EP Logistics International prohlásila, že pokud se objeví nové příležitosti k rozšíření společné obchodní činnosti, bude ochotna zavázat se k dalšímu financování společného podniku. Slovinská železniční společnost hledala strategického partnera pro SŽ – Tovorni promet od roku 2017.

Součástí EPH je i nákladní dopravce EP Cargo a půjčovna lokomotiv a strojvedoucích LokoTrain, přes společnost Spedica také RM Lines.

Tagy EP Cargo EPH Slovenske železnice SŽ-Tovorni promet
54 komentářů