Eurovia poslala stavbu čtvrtého koridoru v Praze podruhé k antimonopolnímu úřadu

Koridor Praha - Tábor, foto: SŽDCKoridor Praha - Tábor, foto: SŽDC

Stavba šesti kilometrů čtvrtého koridoru mezi pražskou Hostivaří a Vršovicemi se znovu odkládá na neurčito. Stavební společnost Eurovia, která v

Stavba šesti kilometrů čtvrtého koridoru mezi pražskou Hostivaří a Vršovicemi se znovu odkládá na neurčito. Stavební společnost Eurovia, která v soutěži skončila druhá, celou věc už podruhé poslala k posouzení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže.

„Mohu potvrdit, že jsme se v zákonné lhůtě v dané věci obrátili na ÚOHS. Dále věc ale nebudeme komentovat,“ sdělila mluvčí firmy Iveta Štočková. Eurovia se na antimonopolní úřad obrátila poté, co její námitky proti výsledkům tendru zamítla Správa železniční dopravní cesty.

ÚOHS přitom už jednou soutěž řešil, rovněž na popud Eurovie. Antimonopolní úředníci celou věc vrátili k opětovnému posouzení Správě železniční dopravní cesty, která ale potvrdila původní výsledek, tedy že vítězem je sdružení Metrostav, Swietelsky a SMP. To nabídlo cenu 3,487 miliardy korun. Druhá Eurovia ve sdružení se Strabag Rail přišla s cenou 3,68 miliardy korun. Co je podstatou nejnovější stížnosti k ÚOHS není jasné, v prvním podání se spor točil kolem splnění technických kvalifikačních předpokladů a dostatečných zkušeností členů týmu. Zajímavostí je, že vítězná společnost SMP je sestrou Eurovie v koncernu Vinci.

Zakázka na připojení čtvrtého koridoru na Prahu se začíná jevit jako zakletá. Aktuální tendr se protahuje, navíc je už druhý v pořadí. První soutěž vyhrála s nejnižší cenou litoměřická společnost Chládek & Tintěra (3,4 miliardy), železničáři ale místo uzavření smlouvy soutěž v srpnu 2016 zrušili. Důvodem byla „nemožnost jednoznačně posoudit kvalifikaci“. I tehdy byla Eurovia ve sdružení se Strabagem druhá s cenou 4,3 miliardy.

Napojení jihočeského koridoru na Prahu přinese velké změny v městské a příměstské dopravě

Šestikilometrový úsek z Hostivaře do Vršovic bude čtyřkolejný a po dokončení se vyhne zastávce Praha Strašnice, která bude zrušena. Naopak nově vzniknou zastávky Zahradní Město a Praha Eden, kompletní rekonstrukcí projde nádraží Vršovice. Na Zahradním Městě vznikne přestupní uzel na MHD. 

Tagy eurovia hostivař koridor praha SŽDC ÚOHS Vršovice
15 komentářů