EU rozdá 15 tisíc jízdenek osmnáctiletým, na Čechy připadnou dvě stovky

Starší vysokorychlostní jednotka španělských železnic na stanici Barcelona na nádraží Estació de França. Foto: Jan SůraStarší vysokorychlostní jednotka španělských železnic na stanici Barcelona na nádraží Estació de França. Foto: Jan Sůra

Evropská unie pokročila s plánem na rozdání 15 tisíc vlakových jízdenek mladým osmnáctiletým lidem. Ti budou mít šanci jezdit až

Zpět na článek
8 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Riki

Kvituju Petrův příspěvěk, ano sám si k tomu musel napomoci a přispět svou prací a využil zvýhodněnou jízdenku pro poznávání Evropy. Směřujeme snad do socialismu nebo komunismu, že bude vše zdarma buď pro všechny nebo pro určitou věkovou skupinu obyvatelstva. Přesně jak to píše další, poslanci v Bruselu, snad někdy něco vydělali, spíš rozhazují a vymýšlejí békoviny, blížíme se k uskupení Evropské státy socialistické, kde budou lítal ty holubi do huby. Vzhledem k počtu 213 jízdenek předokládám u koho těch pár jízdenek skončí, nebo snad bude nějaké celostátní losování ? Je to prostě POPULISMUS nic víc.

Petr

S InterRailem jsem půlku Evropy projel, a shodou okolností taky v 18. Byl to úžasný zážitek a současným 18letým to můžu doporučit, člověku to dost rozšíří obzory. Akorát já jsem si na to tedy vydělal sám na brigádě.

železničář v důchodu

Nebylo by lepší dát mladým cestujícím k 18. narozeninám raději nějakou větší slevu z cen mezistátních jízdenek, kterou by mohli čerpat všichni po celé EU na všechny své mezistátní cesty třeba celý rok od 18. narozenin?

Chachar Budvar

Výborně! I když se to týká malého počtu lidí, jde o významný posun.

babilon

Významný posun kam? Směrem k světlým zítřkům, kdy budou padat pečení holubi do huby?

František

Utratí se a vyšumí. Železnice díky tomu těžko zvýší dosavadní zoufale nízký podíl na přepravách, neboť nastavení dopravní (a konzumní) politiky zůstává nadále stejné, navzdory všem vzletným prohlášením. Pár lidí pozná cizinu zdarma, sice dobře, že tentokrát i vlakem, ale…

Pibik

EU rozdá? EU snad nic nemá, když nic netvoří. To nedobrovolně a hodně draze rozdají daňoví poplatníci, jak Ti současní, tak Ti nedospělí, ale i Ti ještě nenarození. Ale jak se říká zoufalé instituce dělají zoufalé činy, krach se blíží..

K.S.

Nápad zajímavý, mírně populistický, ale nesystémový, bohužel, ovšem při onom počtu lístků a obyvatel zemí EU je to směšná částka (<1Kč/osoba), mnohem lepší by bylo kdyby EU pomohla zlepšit situaci v mezinárodní dopravě, posloužila jako moderátor při vstupech dopravců na dálkové mezinárodní trasy. Mezinárodní tarify jsou sice hezká věc, ale pořád jsou drahé, zejména pokud se cestuje do "západní" Evropy. Srovnám-li si cenu lístku z Břeclavi do Vídně, pak ČD/ÖBB stojí kolem 500Kč, Regiojet stojí v nejdražším případě 375Kč, ale v běžné nabídce jsou i za 169-225Kč. Dráze, osobní, by myslím velmi prospělo pokud by EU mohla posloužit jako koordinátor,… Číst vice »