Infrastruktura Železnice Železniční průmysl

ETCS se prodražuje, na úsek Plzeň – Cheb přišla jediná nabídka opět od AŽD Praha

ETCS displej Ansaldo, zdroj: AŽD Praha
ETCS displej Ansaldo, zdroj: AŽD Praha

Společnost AŽD Praha vyhrála další zakázku na instalaci zabezpečovače ETCS na tuzemských železničních koridorech. Opět je nabídnutá cena vyšší, než byl odhad Správy železniční dopravní cesty, podobně jako v minulých soutěžích byla firma jediným soutěžícím.

Za instalaci ETCS mezi Plzní a Chebem zaplatí SŽDC 910 milionů korun, odhadovaná cena byla přitom 798 milionů korun. Vysoutěžená cena je o 14 % vyšší, než byla cena v projektu. Vyplývá to z informací zveřejněných na profilu zadavatele

Součástí zakázky je vypracování projektové dokumentace, ETCS dostane i úsek Cheb – Františkovy Lázně.

Jde o zakázku, kterou SŽDC soutěžila už letos dříve, ale nakonec ji zrušila.  Na podmínky si tehdy stěžovala právě společnost AŽD Praha, hlavně kvůli nereálným termínům. Odhadovaná cena v projektu nakonec stoupla z 767 na 798 milionů korun v nové soutěži.

AŽD je v posledních dvou letech jedinou firmou, která se do soutěží na ETCS hlásí, tomu odpovídají i výsledky tendrů, kdy cena je nakonec vyšší než v projektu

Rutinní provoz podle ETCS měl začít fungovat podle původních plánů v polovině letošního roku, aktuálně SŽDC ale teprve tvoří příslušný předpis, podle kterého se bude jezdit. ETCS má na české železnici výlučně fungovat od 1. ledna 2025 na tratích z Děčína do Břeclavi, České Třebové do Přerova a z Břeclavi do Bohumína.

ETCS (European Train Control System) je evropský vlakový zabezpečovací systém, který umožní předávat strojvedoucímu informace o oprávnění k jízdě i o povolené rychlosti a současně bude strojvedoucího kontrolovat, že tyto pokyny dodržuje. Prostřednictvím systému ETCS předává traťová část do palubní části systému ve vlaku informace, které neustále stanovují a kontrolují dodržování maximální povolené rychlosti daného vlaku.

32 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Medvěd

Když něco dělám o pár let později, taky to stojí víc.

AŽD – proč stát musel tyto dodavatele technologií pustit mimo svojí kontrolu?

Ale mne zajímá, jak to ETCS popasují na stávající zařízení! To bude drahý oříšek. Tady se pořád někde něco udělá a celý úsek nový ne.

Bojím se jednoho – vybudujeme konečně kvalitní trať a po ní bude jezdit jen část mašinek. Ostatní mašinky na trať nesmí – jejich vybavení nesplní požadavky provozovatele dráhy (úspora na vysoutěžené trati už nebude) . Takže finačně propadák .

A zase změníme zákon, normy, předpisy, aby to zase prošlo…………jako pendolino……….

Dominik

ETCS je naprd, zhorší se propustnost trati, ale hlavně, že budeme Evropští, nikdy jse neměli přestat s vývojem LS, kdy další fáze už měla být podobná ETCS.

Odpadlik

Z ceho usuzujete ze se zhorsi propustnost trate? Neni tomu spise naopak?

Dominik

Teoreticky čistě na trati se propustnost zvedne, ale připočteme-li stanice, tak zhorší, jelikož zastavování bude na cm, tudíž do peronu se nebude vjíždět 50 km/h, ale 30 a kolem peronu 20km/h a méně pro přesné zastavení což zvýší dobu zastavení a vytvoří jakýsi špunt a defacto totéž i na trati bude to mít jakousi křivku, takže mi to nedovolí začít brzdit dyl, i když budu vědět, že to ubrzdím.

Kubrt

Předem přiznávám, že toto není vůbec můj obor, ale v rámci diskuze – není/nemohla by to být – otázka nastavitelných parametrů – třeba tolerance přesnosti místa zastavení? Děkuji.

B2

Dominiku, v mnohém se mýlíte, v něčem máte pravdu, ale tam to často není to chyba ETCS nýbrž toho jak špatně může být ETCS implementováno. Za prvé ostrost dojezdu je dána brzdovými křivkami, ano množné číslo a ty můžou být různé a to tak že hodně. Výhoda toho je, že za žádnou cenu neumožní projet stůj jak pravíte „vím že to zastavím“, přitom klacky na stůj se u nás projíždí opravdu hodně. Projetí stůj je u nás neuvěřitelně mnoho (jsou země kde je to čistá nula), s ETCS se dostáváme resp. dostaneme do epochy, kdy vlaková zabezpečovač opravdu bude dělat… Číst vice »

Martin

Propustnost trati to muze zvysit vyrazne, zalezi jaka uroven bude implementovana, vlaky totiz mohou mezi sebou komunikovat a ridit rychlost souprav nezavisle, … umozni to defacto i pri max. rychlostech min. intervaly a kratsi vzdalenosti mezi vlaky…

petr.r

a co když vjede na trať souprava bez etcs?

a8n

Nikoliv. Vždy je potřeba počítat s tím, že vlak jedoucí vepředu může zastavit víceméně na místě (viz Studénka) a vlak za ním by měl zvládnout bezpečně zastavit. Bez tohoto předpokladu můžeme zůstat u LS, oproti ETCS už by to nebyl valný rozdíl.

Petr Šimral

Zkuste nám prosím říci, ve kterých zemích nemají žádné projeté návěstidlo, je to v Evropě a mají tam alespoň 2 000 km tratí?

Pokud se domníváte, že po roce 2025 počet projetých návěstidel dramaticky klesne, tak jste na omylu. Budeme moc rádi, když nebude stoupat :-(.

A na tratích vybavených ETCS se stanou největšími projížděči nákladní dopravci s dlouhými vlaky. A budou nám zase chodit dopisy, co s tím hodláme udělat. A my dnes píšeme, že děláme mimořádné školení a zítra budeme psát, že s tím nebudeme dělat nic, protože máme ETCS…

B2

Nuž třeba tady… http://www.mlit.go.jp/jtsb/statistics_rail.html v Evropě to není, zato je to něco kolem 27 000 km sítě.

Že by něco bylo špatně v návrhu, když hrozí projíždění s dlouhými vlaky se zabezpečovačem pevně definujícím konec jízdní cesty? Ještě jsem takovou noticku nikde ze zahraniční nezachytil (tím netvrdím že neexistuje).

Pro zajímavost, s LZB problémy nejsou? S ETCS v Něměcku a jinde nebudou?

Petr Šimral

Pěkná statistika. Ale nejsem si úplně jist, jestli obsahuje i projetí návěstidla bez následků.

Provoz pod PZB a LZB počítá s prokluzovými vzdálenostmi, které jsou chráněné (to je například nelogické stažení závor, které se po zastavení vlaku zvednou).

U nás tam, kde nejsou dostatečně dlouhé koleje budou prokluzovky taky (jmenuje se to jinak). Ale na rozdíl od provozu pod PZB nebudou chráněné, pokud nebude postavena kolizní cesta pro rychlost vyšší jak 60 km/h.

Při prvních testech se přišlo na to, že se blíže jak 30 metrů k návěstidlu nedostaneme a tak se začalo vymýšlet.

B2

V té zemi s jejich perfekcionismem a všemi tratěmi „pod zabezpečovači“ různých úrovní a principů věřím tomu, že to jsou indikovaná projetí bez následků (proto incidents – mimořádná událost /bez následků/ v protikladu k accidents).

Jinak díky za odpověď. Nechráněné prokluzovky, to nezní zrovna jako ideální řešení. Přemýšlím, co je zase v návrhu špatně nebo přeonačené nebo kde se šetřilo na nesprávním místě. (I při rychlosti do 60 km/h to může být pěkný karambol, ach jo).

a8n

Kromě tváření se, že v okamžiku sáhnutí do nouzové brzdy nikdy nebrzdíme, tam toho zas tak moc špatně není. Problém je, že chceme, aby zvláště náklady mohly využít co největší délku koleje (ekonomika) a zároveň na ni zapluly rozumně rychle (obsazené zhlaví žere kapacitu). No a to se bez stavební připravenosti, kterou už v německy mluvících zemích mají kvůli bodovému ZZ, dělá dost blbě.

a8n

>To samé autoblok, který je dnes nevhodný (ve smyslu málo propustný) se svými kilometrovými oddíly.

Což není problém AB, ale Mirelu a jeho cucaných křivek. Nicméně 700 m AB se díky ETCS opět dočkáme, jen se tam holt bude jezdit nějaký? čas bez jakéhokoliv zabezpečovače.

Dušan

ad a8n: Jenže ETCS umožňuje i mnohem kratší oddíly než debilních h 700 m, na tratích SŽDC s.o. je možná bez problémů délka oddílu 500 m (V = 200 km/h), resp. 400 m (V = 160 km/h), příp. i 300 m (V = 120 km/h). Z toho pak plyne vyšší propustnost tratě a nikoliv z pouhé instalace ETCS na stávající neupravenou infrastrukturu, tady se pak většinou nezmění bohužel vůbec nic, s výjimkou VRT-tek, kde je homogenní grafikon – jezdí zde jeden typ vozidel obvykle stejnou rychlostí, tady ETCS i na stávající infrastruktuře umožňuje ve špičkové hodině vložit dodatečně 1-2 trasy… Číst vice »

Dominik

Ano máte pravdu, že odpadá potřeba oddílových návěstidel, ale stejně bych je tam pro případ potřeby nechal, s tím, že by byla použita jen v případě výpadku ETCS. Ano ETCS má více módu, ale při použití toho plně automatického mě jako fíru dosti omezí, jak se mohu pohybovat, neříkám v rámci bezpečnosti to je určitý krok vpřed, ale zas mě to neumožní vjet do peronu 80 km/h, samozřejmě musím být natolik zkušený abych si to mohl dovolit, čímž nebudu zastavovat 2 minuty. Tak nyní taky můžete zrychlit vidíte-li, po vjetí do odbočky, na dalším návěstidle návěst, která Vám umožňuje zvýšit… Číst vice »

B2

Myslím, že návěstidla AB ještě nějaký čas zůstanou, ostatně nejsou problém (předpisy mají řešit čím se fíra řídí primárně). 🙂 Strojvedoucím to vezme možnost dělat věci „na hraně“, je to holt jako v letectví a výsledek bude přínos k bezpečnosti. Nechci podceňovat strojvedoucí obecně, ale jako v každém oboru, ne každý je dobrý a ne každý je zodpovědný (viz najetí Flirtu LE do šturcu, kde fíra ignoroval většinu návěstí (jejich indikovanou rychlost). Druhá věc jsou špatné rozhledové podmínky, kdy je protisvětlo nebo mlha, tam to bude také velký přínos. Pro jízdy rychlostmi 160 km/h (a více) to bude pro strojvedoucího… Číst vice »

Dušan

ad B2:
Asi Vás to překvapí, ale strojvedoucí je pořád člověk a chybuje v zásadě všude stejně snad s výjimkou jiných planet, takže pokud projetí Stůj vztáhnete na vlkm, tak počet těch projetí je dán prostou velikostí sítě a tady jsou naprostým rekordmanem Německé dráhy, které mají ročně minimálně 500-550 případů na rozdíl od České Republiky, kde je těch projetí do 100-ky za rok. Velmi dobře si vedou i některé ostrovy – např. Sicílie:-)). Ti dokonce předstihli i Švýcarsko !!

B2

Ano lidi chybují, celou dobu to píši. Nicméně vy to stavíte jako OK, na délku sítě to zase není tak hrozné, někde to může být i horší. To je systém argumentace co miluji. Vždy se najde někdo horší, což nás postaví do „lepšího světla“. Nedovolená jízda za návěstidlo může mít fatální následky, takže to OK není a poučování strojvedoucích s tím nic nenadělá. Proto jsem rád, že konečně dochází k instalaci ECTS. Nevadil by mi ani jiný ATP systém, ale ETCS je z hlediska evropské inteoperability krok ideální. Samozřejmě to nijak neřeší problém vedlejších tratí… Snad časem.

Michal

Žádný LS, nevím proč se nepřevzal již fungující systém u Německa.

K.S.

Nejspíš kdysi politika, stejně jako 1.5kV DC za první republiky.

Alibaba

Není co se divit, když to vypadá, že AŽD má v ČR monopol. A v Evropě má s ostatními výrobci oligopol.

B2

Vtipné je, že AŽD ETCS vůbec nevyrábí. Osazuje technologie jiných výrobců.

VRT

Bo to neumí. Přesto vyhraje každé výběrko. Absurdistán!

ApolloXI.

Pomineme-li ETCS, ona AŽD něco vyrábí ??

B2

A tak zasejc, určitě vyrábí. Přejezdová zařízení, staniční zabzař a autoblok, automatické vedení vlaku užívané u ČD a v metru a asi ještě i jiné věci.

VRT

To jsou ale překvapení! Kdo by to čekal?

Milan Bačík

Tak člověk by čekal, že pokud se přejde z českého zabezpečovače na evropský, tak se do soutěže budou moct přihlásit alespoň jiné evropské firmy.

Martin

Ono taky zalezi, jak ty souteze vypisete a jake zkusenosti s vyberky maji jini vyrobci…

VRT

Jak jsou u nás vypsané soutěže na projektování, zabzař aj. je asi každému celkem jasné. Prostě nepřítel nesmí projít. EGIS vyhrál jen proto, že to bylo už tak okaté, že dát to SUDOPům, mají v kancelářích URNU do několika hodin.

noerf

Milan Bacik: prvnim problémem by byla jazyková bariéra, ale pokud by to montovali v holdingu s nějakou Ceskou montážní firmou, tak by to možná šlo, ale prejezdy dodává AZD a to si to pohlida.
Druhým problemem je, že zahraniční dodavatel nemá deckova razítka.
Obecně mě překvapuje, že se při budovani čtvrtého koridoru o ETCS prakticky nemluvi.