Estonské dráhy objednaly u Škody dalších deset elektrických jednotek

Vizualizace nových elektrických jednotek od Škody pro estonské státní dráhy Elron. Foto: ElronVizualizace nových elektrických jednotek od Škody pro estonské státní dráhy Elron. Foto: Elron

Do Estonska dodá Škoda šestnáct nových třívozových jednotek.

Necelé dva roky po podpisu smlouvy s estonským státním dopravcem Elron získala Škoda Transportation další objednávku na nové elektrické vlaky v Pobaltí.

Elron oznámil, že uplatní plnou opci a k šesti třívozovým jednotkám objedná ještě dalších deset jednotek. Transakci již schválila vláda, nákup má podpořit Evropská unie. Všech šestnáct třívozových jednotek má být dodáno do roku 2027. Výroba první série se rozjíždí, dodána má být do roku 2024.

Podle předsedy představenstva Elronu Lauriho Betlema je potřeba nových vlaků pro Estonsko velká, a proto se rozhodli pro nákup dalších. „Navíc je to také velký krok k čistšímu životnímu prostředí. Elron již dnes využívá 100 % elektřiny z obnovitelných zdrojů. Naším cílem je do roku 2030 snížit podíl fosilní motorové nafty na naší energetické spotřebě na minimum a pokud možno zcela opustit její používání,“ dodal. Podle něj počty cestujících na železnici trvale rostou a firma musí plánovat s výhledem 10 až 15 let dopředu.

Dopravce neuvedl hodnotu zakázky, první kontrakt na šest jednotek vyšel na 56,2 milionu eur. Pokud se zásadně nezměnila cena, mělo by jít o dalších 93 milionů eur. V soutěži v roce 2020 Škoda porazila Stadler, který už v Estonsku v minulosti uspěl s jednotkami Flirt.

Škoda dodá do Estonska dvousystémové jednotky, které budou dlouhé maximálně 85 metrů. Jezdit budou na trati z Tallinu do Tartu. Podle Elronu budou mít elektrické jednotky část sedaček vyjímatelných, aby bylo možné během léta přepravit více jízdních kol. Novinkou má být také prostor pro konzumaci jídel a nápojů.

Elron v soutěži hodnotil nejen cenu, ale celkem jedenáct kritérií, například náklady na energie nebo údržbu či zrychlení. „Nabídka Škody se ukázala být nejlepší z hlediska ceny i provozních nákladů,“ uvedl dopravce.

Tagy Elron EMU Škoda Group Škoda Transportation
35 komentářů