z prahy

Estonci rozšířili experiment s jízdným zdarma o autobusy napříč celou zemí

Autobus MHD v Tallinu. Foto: -jkb- [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia CommonsAutobus MHD v Tallinu. Foto: -jkb- [CC BY-SA 3.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], from Wikimedia Commons

Po bezplatné městské hromadné dopravě v hlavním městě Tallinu spustili v Estonsku další dopravní experiment. Zdarma mohou cestovat lidé ve

Zpět na článek
6 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
asdf

Možná by stálo za zmínku, že doprava zdarma v Tallinnu je pouze pro obyvatele s trvalým pobytem ve městě. Platí obdobné pravidlo i pro dopravu zmíněnou v článku?

Dash9

„V Estonsku je dosud doprava zdarma v hlavním městě Tallinu. I přes možnost dopravy zdarma počet aut v metropoli roste.“

Mě by taky nenapadlo použít veřejnou dopravu, pokud tam kam potřebuju lze bez větších problémů dojet autem. A o cenu nejde, jak je vidět v Tallinnu, kolikrát je to i zadarmo drahý. Jde především o časovou náročnost a flexibilitu.

René

Akorát že v Tallinnu je doprava zadarmo jen pro místní. Stejně tak je to i v případě těchto regionálních autobusů – píše se to v tom odkazu v článku. Jen aby si někdo nemyslel, že pojede do Estonska a bude si tam jezdit zadarmo 😀.

Petr.R

To stím venkovem je pravda a naše vláda by se také tímto mohla zaobírat. Vždyt na mhd kde je zdarma se ušetřilo více, než v předchozích letech se vybralo na jízdném.

PetrB

Lide na venkove nezustanou kvuli tomu, ze tam jede autobus zdarma, ale tim, ze v obci bude obchod, posta, lekar a dalsi sluzby. A samozrejme kvalitni spojeni verejnou dopravou. Je dost vesnic kam jezdi autobus jen ve vsedni dny ve spickach, misto toho aby jezdili zdarma by bylo vhodnejsi zajist spoje po cely den v taktu a zavest spoje i o vikendu (min. 2 – 3 pary) nez vyhazovat penize dotovanim za autobusy zdarma, bych radeji za onu dotaci posilil verejnou dopravu.

Petr.R

některé obce už mají svoje autobusy a třeba senior taxi a není problém aby obce měli dopravu zdarma třeba jen do střediskových obcí, kde je ten obchod, lékař a pošta. Ve zlínském kraji je doprava placená obcema trochu rarita a někde v česku o té platbě moc neví.