cargo

Elektronické viněty bude prodávat Česká pošta a Čepro

Čerpací stanice EuroOil. Foto: ČeproČerpací stanice EuroOil. Foto: Čepro

Rezort dopravy vyřešil jeden z největších problémů chystaného zavedení elektronických dálničních známek. Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) vybral distributora, kterým

Zpět na článek
31 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Prag

Takže 2,3% z cca 5 miliard, to je 115 milionů ročně. To bylo loni řevu, když ten „eshop“ měl stát asi 400 mio na pět let, z toho třetina opce na upgrady.

Prag

Ale vlastně přes to půjde z odhadovanýho obratu jen nějaká předem nedefinovaná část.

Tomas

proc se tomu proboha rika elektronicka vineta? 🙂 je ti snad polepka flasky vina? 🙂

Pezos

Počeštěné francouzské „vignette“ („nálepka“), které se z francouzštiny dostalo do angličtiny a dnes slouží jako mezinárodní výraz pro dálniční známku.
Paradoxně, původní „vignette“ ve Francii byla dokladem o zaplacení silniční daně, ne poplatku za dálnice.

Martin V.

A Cendis ten internetový prodej bude dělat za jakou provizi? To už se ví?

David

Cendis je státní, Česká pošta je státní, Čepro je státní, zbytek si doplňte …

Rossec

O Čepru se špekulovalo, že by mohlo být na prodej, nemá někdo aktuální info?

Otakar

Jen síť čerpaček EuroOil, samotné Čepro ne.

Miky

Ale právě přes tu síť půjde distribuce dál. známek.

David

Činnost Čepra spočívá především v přepravě, skladování a prodeji ropných produktů. Provozuje síť čerpacích stanic pod obchodní značkou EuroOil a ochraňuje zásoby státních hmotných rezerv. V 17 střediscích a skladech má Správa státních hmotných rezerv uloženy různé druhy paliv v takovém množství, aby v souladu se závazky České republiky, vyplývajícími z členství v Evropské unii, dosáhly tyto zásoby (spolu se zásobami ropy v zásobnících firmy MERO ČR, a.s. a u dalších ochraňovatelů) 90násobku průměrné denní spotřeby.

KarelF

Nemyslím si, že stát by prodal už jen z důvodu krizových stavů kdy potřebuje vlastní distribuční sít pro vojáky, Policii, záchranku, hasiče. Samozřejmě může obsadit i komerční čerpačky, ale pak to jistě bude dražší než vlastní.

Martin V.

I když je vše státní, tak bych rád, aby maximum peněz doputovalo do SFDI na výstavbu silnic a neprošustrovalo se někde cestou v technické realizaci prodeje elektronických vinět (ať už jakýmkoli prodejním kanálem).

Miky

Tak teoreticky by mělo doputovat víc než dosud, když odpadne tisk a distribuce nálepek. Samozřejmě provize zůstane Čepru a ČP.

Robert

Zajímalo by mě, jaké procento lidí si půjde zaplatit poplatek na poštu či benzinku, když to půjde zařídit jednoduše po internetu.

Jiří Kocurek

Podle původního návrhu měl ten e-shop předávat údaje o plátci policii, mimo jiné číslo konta. K čemu policie potřebuje čísla bankovních účtů, to netuším. A v případě úniku dat nemusíte dělat ani nic špatného.

Robert

Neřeším, co se bude kam odesílat. Jen spekuluji, jaký z toho asi budou mít tyto dva subjekty vůbec zisk.

David

To je nesmysl. JPP

Tomas

aspon nelzi …

Jan Sova

Myslíte, že podle původního návrhu měla BIS mít přístup k datům z kamer systému, včetně rozpoznávání registračních značek ?

Martin V.

Přijde na to jak „jednoduše po internetu“ to půjde zařídit. Loni jsem si chtěl koupit desetidenní rakouskou vinětu po internetu. Ovšem na webu ASFINAGu jsem se dočetl, že jako chráněný spotřebitel mám v Rakousku právo do 14 dnů odstoupit od smlouvy, pokud zboží kupuju na internetu. A můžu to poslat poštou (další 3 dny), takže si nemůžu koupit tu vinětu na zítra (jak jsem chtěl), ale až za x dní. No totální demence. Teď jsem se díval, jestli s tím už něco neudělali a tady https://shop.asfinag.at/en/toll-products/digital-toll-sticker/01-10-tagesvignette-pkw-20/ mi nabízí nejbližší začátek platnosti 22. srpna, takže za ten rok neudělali nic. Nejen… Číst vice »

Roman

Tak se prepnete do rezimu nakoupit jako podnikatel – zadny rozdíl, pouze odpadá rakouské pravo spotřebitele odstoupit do 14 dni od nakupu. Kupuji uz min 2 roky takto klidne v Mikulově na benzince z telefonu…

Martin V.

A to můžu i jako nepodnikatel? Já nakonec koupil nálepku na sklo u pumpy jako dřív.

Matoo

Ano muzete, musite vyplnit DIC. Klidne pouzijte nejake firmy. Ona se to nemuze dozvedet, vlozit do ucetnictvi neni povinne.

KarelF

Jednoduchý nákup na Alze??????????? 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 tak to jste pobavil z Alzy jsem 33000 tahal téměř 4 týdny. A o mne dluží ještě 6000 za náklady vymáhání.

kubisek

On psal o nákupu, ne o řešení sporu 🙂

Tom

No jo to i Slováci mají zmaknuty lépe… Zato největší magořina je Maďarska e-znamka. Ti jsou tak pobouchani že vyžadují registraci účtu (ok třeba předpis) Jen ta registrace není ani v okolních jazycích jen ENG/GER/Madaros… Ostatní stáhněte si leták v PDF s návodem na registraci:-D
Nejkomičtější že při hledání vám Google vyhodí předprodejce kde registraci nepotřebujete (kdoví kolik stránek je fake jdoucí po čísle karty) Ti nabízejí týdeni známku za 15 euro (ofiko stojí 10e)

David

Důchodci?

Robert

Ptal jsem se na procento, ne na skupinu lidí, ze které se bude rekrutovat nejvíce (?) kupujících.

Vašek

Já budu taky distribuovat. Stačí mi 1%.

kulhán

No, takže když budu číst mezi řádky a uvědomím si že jsem v ČR, tak el mýto bude v roce 2022 🙂

Nekdo

Ktereho kalendare? Islamskeho? 😀