egoe-plus
Letecké společnosti Letectví

El Al míří do žebříčku nejdelších letů světa, spojí Tel Aviv s Melbourne

Boeing 787-9 společnosti El Al v Tel Avivu. Foto: Adam Moreira (AEMoreira042281) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]
Boeing 787-9 společnosti El Al v Tel Avivu. Foto: Adam Moreira (AEMoreira042281) [CC BY-SA 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)]

Izraelská letecká společnost El Al míří poprvé do žebříčku nejdelších deseti letů na světě. Na jaře chce zkusit přímé spojení z Tel Avivu do australského Melbourne. S plánovanou dobu letu 17 hodin a 45 minut by mělo jít o jeden z nejdelších letů na světě.

Plán oznámil dopravce v izraelském listu Jerusalem Post, podle kterého má jít nejprve o několik zkušebních letů. Při cestě do Austrálie má let trvat 16 hodin a 45 minut, zpět o hodinu déle. Dosud přímé spojení mezi Izraelem a Austrálií neexistuje.

Let bude delší, podobně jako u jiných letů z Izrale na východ: letadla izraelských dopravců nesmí přes vzdušný prostor Saudské Arábie, proto musí Arabský poloostrov oblétat, jako například u linky z Tel Avivu do Bangkoku.

Na lety chce nasadit El Al Boeing 787-9, který ve flotile nahradil nedávno vyřazená letadla Boeing 747. Zatím má El Al 12 z 16 objednaných dreamlinerů. Jerusalem Post upozornil, že firma testování nové linky oznámila v den, kdy představila hospodářské výsledky za poslední čtvrtletí, které ukazují pokles zisku na 27 ze 42 milionů dolarů.

Firma současně představila plány na další linky pro příští rok: začne létat do Chicaga a Tokia, v Evropě do Dublinu a Düsseldorfu.

Aktuálně nejdelší lety na světě

Newark – Singapure 18:45
Auckland – Dauhá 18:20
Perth – Londýn 17:25
Auckland – Dubaj 17:20
Los Angeles – Singapure 17:00

6 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Martin V.

Ta oklika bude menší než do Bangkoku, jen asi 600 km (+5%). http://www.gcmap.com/mapui?P=tlv-mel%2C+tlv-hrg-jib-mel&MS=wls&DU=km&SG=850&SU=kph

MartinR

Omlouvám se za dotaz mimo téma, nevím kde jinde se zeptat. OK-NEP teď létá na linkách ČSA. Je to jen dočasně nebo trvale?

Martin KK

Podle Flightradar24 ano

MartinR

Díky za odpověď. A neříkalo se, ze se již z pronajmu do ČSA nevrátí?