Dřevěných pražců je stále méně, úplně ale nezmizí. Betonových přibývá, cena je tajná

Dřevěné pražce s přídržnicí. CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=363818Dřevěné pražce s přídržnicí. CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=363818

Správa železnic aktuálně vypsala soutěž, jejíž vítěz získá rámcovou smlouvu na dodávku betonových pražců pro opravy tratí až za 600

Zpět na článek
75 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
ladys2

nový betonový pražec je k mání za 810 Kč

petříček

Jak někdo něco tají tak je v tom vždycky nějaká lumpárna, říkala už moje babička…

zesp

Tak rakušáci už položili jeřábem Kirow první výhybku na 160 km/h do odbočky v Prosenicích. Druhá přijde na řadu v úterý. Pár fotek položené výhybky, té druhé přichystané a strojů, které se na těchto pracích podílejí v následujícm albu:

https://dopravnizesp.rajce.idnes.cz/Prvni_vyhybka_na_160_km_h_do_odbocky_polozena_Prosenice_20.4.2020/

jirka

2320 Kč bez DPH za kus dřeva..no to snad neni možný, to je snad cena teakového dřeva kde kubík stojí kolem 60000

jozka

Mate sanci vysadit plantaz prazcovniku a az vam dorostou, zacit dodavat.

Pražce

Získat hranol 0,15 x 0,26 x 2,6 m z dubu/buku není zas tak snadné, stromy se kácí v nižším věku než před 100 lety a z jednoho těch pražců moc neuděláte. S borovicemi je to o něco lepší. Plus impregnace a osazení podkladnic, není to jen obyčejný kus dřeva, co najdete v lese…

Hajnej

Jestlipak ono to nebude tím, že to není jen tak obyčejný kus dřeva…

Honza

Při opravách se často používají betony i kolejnice odkudsi z „koridorů“, jejich účetní cena musí být téměř nulová.

Lemmy

Jojo a je to rozumný postup, třeba jen ve Vršovicích jich museli vyzískat tisíce… Jen se divím, že repas nezahrnuje nějaké owapkování a impregnaci, třeba by to pak vydrželo ještě dýl…

lokodepo

Je to tak, výklad DSŽ je opravdu svérázný a zjevně porušuje pravidla. Kdyby si někdo stěžoval u soudu, nejspíše by vymohl, že zakázky, které jsou financovány z veřejných zdrojů, nemohou podléhat obchodnímu tajemství a DSŽ by dostala exekučně nařízeno, že takové smlouvy uveřejňovat musí, a to v plném rozsahu. Kde však není žalobce, není soudce. Jinak v roce 2012, kdy zmíněný náměstek Nejezchleb byl ještě ředitelem úseku dopravních staveb ŽPSV, tak cena vystrojeného betonového pražce B 91 S/2 s upevněním W14 stála 1822 Kč/kus (obří dodávka 5060 kusů), o dva roky později 2068 (1339 kusů), 1874 Kč/kus (1900 kusů) a… Číst vice »

zesp

Teď se třeba kompletně obnovuje i úsek Chropyně – Přerov, betonové pražce tam byly už ze šedesátých let akole v opravdu žalostném stavu. Místo 100 km/h se už dlouhodobě jezdilo jen 80 km/h + časté pomalé jízdy. ŽST Chropyně je původní, tam se ale 100 km/h jezdí stále. Kolej je už položena, probíhají dokončovací práce. Viz foto v galerii:

https://dopravnizesp.rajce.idnes.cz/Rekonstrukce_koleje_Chropyne_-_Prerov_patek_17.4.2020

Vladimir

Tenhle úsek se má rekonstruovat, tak snad tomu tak bude do 5 let.

Jiří Kocurek

Dík za fotky, podle nich to vypadá, že Chropyně – Přerov bude komplet obnoveno. To už by do doby zdvojkolejnění mohlo vydržet. Nečekám, že to přijde za méně než 10 let, bohužel.

zesp

Nevím ale, jak přistoupí k těm nechráněným přejezdům. Dříve přes ně bývala stovka, teď bylo v celém úseku je těch 80 km/h. V úseku Kojetín – Chropyně, který se dělal loni, se rychlost zase na tu 100 km/h zvedla, ale přes nechráněné přejezdy (a most přes Moravu) zůstala jen 80 km/h. Takže prakticky po nov to moc ani nemá cenu na tu stovku rozjet… Viz foto:

https://dopravnizesp.rajce.idnes.cz/Rekonstrukce_useku_Kojetin_-_Vezky/

Jiří 3

Zajímala by mne statistika i kovových pražců vzhledem k dřevu a betonu. Jelikož se občas dají najít i ty.

orky

Tak mi to na grafu „Podíl nově vkládaných pražců podle materiálu“ (pravý obrázek) ukažte. Přestože na řadě tratí v posledních 10 letech ypsilonové pražce byly položeny:
https://www.asb-portal.cz/stavebnictvi/inzenyrske-stavby/doprava/ocelove-prazce-y-vlastnosti-a-vyuziti-konstrukce/attachment/tab-1-prehled-realizovanych-useku-s-ocelovymi-prazci-y-v-cr
Proč nejsou v tom grafu?

Jiří 3

Ono je totiž tak malé procent, že jsem si toho v grafu nevšíml. Navíc se krom ypsilonů dají najít i klasické kovové pražce. Třeba ve stanici Zlín-Malenovice kvůli nim není možné mí kolejové obvody na třetí kolejo (SSZ Test).

Martin V.

Mě naopak na grafu č. 4 zaujal značný podíl ocelových pražců ve výhybkách. Ještě v roce 2009 bylo víc výhybek na oceli než na betonu. To mě překvapilo, protože ocelové pražce jsem spíš považoval za kuriozitu v naší síti.

Jiří 3

Mohli se nacházet v nerekonstruovaných stanicích a u výhybek na vlečky do podníků.

noerf

Jiří3: kovové pražce tvaru Y jsou například na trati Rybník – Lipno nad Vltavou pro zpevnění oblouků.

Honza D.

Ypsilony jsou i na úsecích nedávno opraveného horního pacifiku, v tunelu dokonce i pozinkované.

Luděk S.

Copak Mirek, ten umí.

Komarek

To je fakt škoda, nic nevoní tak pěkně jako dřevěné pražce v létě…

Y.K.

Myslíte ty impregnační chemikále? 🙂

Honza Vrba

Zkuste mít u čerstvě položených v létě otevřený okno celou službu. To vleze i do hadrů, vlasů, někdy to cejtim ze sebe ještě doma😂 Co jsem tak vypozoroval, tak prvních 13 pražců ve výhybce je vždy první jakosti, v létě s rybníčky oleje, ale od 14. pražce vídám značku jakosti 2 a 3, kdy jsou pražce po roce od položení vybělený. V Německu jsou dřevěný pražce zakázaný komplet, naopak (kupodivu) ve Švýcarech se zatím používají.

Honza Vrba

A ještě lepší je za teplého větru uvolňující se prach z hromad starých, vytrhaných, které se odvezou třeba až za ¼ roku, což mimo jiné láká nenechavce lačné po levném otopu.

patology_chef

Něco mi říká, že o tom nejvíc bude vědět tenhle pán. A vážně by mě zajímalo datum jeho nástupu k SŽDC.
https://rejstrik-firem.kurzy.cz/osoby/1178773/

patology_chef

A ještě se doplním. Všímáte si betonování české železnice? Podchody, chodníky, luxusní nástupiště (např. Ropice zastávka), protihlukové a opěrné zdi. Solidní hromady štěrku. Kdekoli sázejí nové sloupy, jsou více nahusto než postaru i bez zvýšení traťové rychlosti. Moc by mě zajímalo, kolik z toho betonu a kamene je nezbytně třeba a jestli jsme za posledních 20 let neprošvihli třeba nějaké změny norem.

Pavel

Nepovšiml jste si jen letité, soustavné a pilné práce betonářské lobby (další jsou kamionoví dopravci, pak petrolejářské firmy, pak farmaceutické a další a další… ) v Parlamentu ČR… dobrá komodita, dobrej tunel – zabetonujme Česko a Evropu! To je jejich heslo – doufám, že už tohle všechno končí …

Rychlost

No normy mají tendenci se spíš zpřísňovat, než naopak a za posledních 20 let se spíš zvyšují rychlosti a celkově stoupá provoz, takže stoupá i opotřebení součástí železničního svršku, to nejsou jen kolejnice, ale i upevnění, pražce nebo i kolejové lože.

Betonový pražec někde na lokálce může vydržet klidně 60-80 let, ale např. na I. koridor mezi Brnem a Blanskem s bídou 10 let – kupodivu je to extrémním namáháním, kdy se dynamické zatížení od vlaků zvyšuje na vlnkovitých kolejnicích. Vlnky a skluzové vlny tam zase vznikají z důvodu malých poloměrů…

Martin V.

Tak proč se častěji nebrousí? Ale je pravda, že když jedu třeba potmě z Prahy do Brna a čtu si, tak první oblouk za Blanskem s R < 300 m poznám podle hluku a chvění i bez pohledu z okna. Toho si prostě nelze nevšimnout.

Michal

A z čeho by jste to chtěl stavět? Z vepřovic nebo z cihel? Až někdo příjde na jiný levnější a variabilní materiál tak to bude na Nobelovku.

lokodepo

Velmi správný postřeh! Tento pán jakožto bývalý vysoký manažer ŽPSV stojí za masovou náhradou nejen betonových pražců, ale i dalších betonových prvků, zejména těch nástupištních, protihlukových a prvků pro AŽD. Mimo jiné stojí i za tím, že se v tichosti likvidují i starší betonové pražce SB 8P, které by mohly další desítky let sloužit na lokálkách apod. Radši se za velké peníze odvezou na recyklaci/skládku a za další ještě větší peníze se nakoupí nové. Takhle prostě hospodaří „dobrá správa“ SŽ. Jiný konkrétní příklad – DSŽ tvrdí, že nástupištní prvky, zejména nástupištní konzolové desky na zastávce Velké Kopisty (u Ústí nad… Číst vice »

Honza Vrba

No nevím jak jinde, ale u nás se používá právě téměř vždy užitý materiál (pražce, kolejnice, podkladnice), loni v úseku dlouhém 9 km. Nové jsou jen zvonky, pérovky, a šrouby, tedy počítám-li na na 25 metrů kolejového pole 42 pražců, tak v 9 km je ~ 15.120 kusů 60.480 zvonků, pérovek, šroubků. Když se započítá dvojitá manipulace, doprava, teoretické náklady na pravidelné dotahování, tak ona to nemusí být proti bezpodkladnicovému upevnění taková úspora, ale je to jen můj odhad. Na letošní výluku mimochodem opět přivezen užitý materiál, takže minimálně u nás váš komentář (bohužel) neplatí.

abcd2020

To je hodně zajímavé 🙂 Upřímně se divím, že v dnešní době může SŽ u monopolního dodavatele nezveřejnit cenu… Ještě když její vrcholný představitel p. Nejezchleb je bývalým vrcholným představenstvem dodavatele pražců…

MildaIV

Že to dělá, ještě neznamené, že to dělat múže.

Cargo

Třeba dřevěné pražce jsou použity v Dolní Žlebu na výhybkách, tam tvrdí SŽ životnost 50 let.
To jsem opravdu zvědavý…

Honza D.

Tomu nemůžou sami věřit ani v nejvlhčích snech – na nedávno dokončené opravě horního pacifiku byly vyměňovány právě 50 let staré pražce a půlka ji h byla totálně shnilá.

Honza D.

…jich…

Jouda

Blbe upozorňovací, asi vidíš tu mezeru, že mu c asi vypadlo. Tady je to o dopravě. Triko na chytání hrubek si jdi honit do ústavu pro výzkum jazyka českého!

Jouda

Omlouvám se, teď vidím že si to opravujete sám sobě. Já jen že občas se tady dopravně někdo nechystá, tak alespoň zkouší opravovat jiným gramatiku.

Poudy

Jojo nejdřív rudo a až pak začneme přemýšlet. Typický jouda upozorňovací

Jerry

Co mi říkal tratovak tak životnost dřevěného pražce je 20-25 roku.

Dalibor

Ono jak kde. Pokud je vysoký násep,dobře odvodněnej, pražec kvalitně impregnovanej dehtem, pak může vydržet i dýl.

Honza Vrba

Mimochodem jen pražce z dubového dřeva nemusí být teoreticky impregnovány a přesto vydrží poměrně dlouho. Buk, a vše ostatní už musí

Hajnej

Záleží na kvalitě odvodnění.

skolak

Asi se k vám nedostala informace, že pražce vložené v Dolním Žlebu jsou speciální z nějaké jiné dřeviny (jméno si nepamatuju ale cena kolem 8 tisíc odpovídá slíbené životnosti).

Michal

Přeji pěkný den,
V Dolním Žlebu jsou pražce z AZOBE – Lephira Alata tzv. nezničitelné dřevo (kvůli zatížení a předchozímu požáru v kolejišti). Dřevěné pražce jsou tam proto, že osová vzdálenost je tam jen 4 m. Betonové pražce ve výhybkách můžete dávat až při osovce 4,5m, tak aby se nemusel vyrábět atyp.

Vladimir

Dlouhodobe poukazuji na monopoly firem dodavajici komponenty pro vystavbu zeleznice. Jak je mozme, ze v dobe „anitikorupcni vlady“ se nezverejuji ceny zakazek. Pokud to nekdo stale nepochopil, tak se prazce nakupuji z dani, tedy z penez ktere odevzdavame statu.

MildaIV

Múžete se na to zeptat ministerstva dopravy, jak je to možné.

Vladimir

Mam na to 2 teorie, budto se opravdu zamerili na silnice a zeleznice jsou jim jedno. Do leznic se lije cca 40mld a to neni malo, takze tu je druha moznost, ze se dohodly se stavebnimi firmami, ze zeleznice bude husa co snasi vejce. Silnicni doprava bude to misto, kde se medialne bude ukazovat jak jsou dobri, jak zvladaji snizovat ceny a jak se staraji.

Jaaaa

Jestli je tato vláda antikorupční, tak já jsem čínská císařovna.

Tato vláda je prokorupční. Ale to tu asi víme všichni. Jenom ji z nějakého záhadného důvodu stále tolerujeme… :-/

Josef Trögl

Ona ta antikorupční vláda je v korupci namočená, dělá to jen na oko. Hezky je to vidět teď v krizi, jak si na dodávkách z Číny mastí kapsu firmy spřízněné s Babišem. A bez výběrového řízení, protože je nouzový stav.

Pavel

Vysoutěžená cena jednoho pražce přece nemůže být předmětem obchodního tajemství, to by si měla zadavatel vymínit, navíc v případě že jediný zájemce. To pak logicky vznikají spekulace, o kolik je zakázka přestřelená oproti ceně při větší konkurenci.

Jaaaa

Nezbývá než podat TO. Aby si to dotyční odvykli.

Dominik

Úplně z toho nemohu usnout, že nevím, jestli pražec stál 1200,- nebo 2500,-.

Chronosphere

Ale z toho, že byste za režijku měl zaplatit 500,tak z toho už rok nespíte,co?

Dominik

Co do toho pletete režijku? A o jakých 500,- mluvíte, když režijka stojí 1200,- na rok?

Kamui

Je zajímavé že např. v bývalé Jugoslávii se dřevěné pražce stále hodně používají. Například celá trať Koper – Ljubljana – Zagreb – Beograd je ve dřevě, a to i rekonstruované úseky ve Slovinsku.

Tomáš

Podle diskusí na vlaki.info Slovinsko používá dřevěné, protože pod betonovými se nějak extrémně ničí jejich štěrk z lomu Verd

Jarek

To zní logicky, Verd je vápenec. Je teda trochu nezvyk používat vápenec na štěrkové lože (navíc trať na vápenci s dřevěnými pražci vypadá jako někde na Divokém Západě), ale při slovinských rychlostech by to mohlo stačit…

Honza Vrba

Tak v USA jsou dřeva ještě s hřeby😂

Kubrt

Ve Švédsku a Norsku taky 😉

Martin V.

No hlavně jsem v Norsku čuměl, že dřevěné tam mají i sloupy trakčního vedení. U nás bývaly jen telegrafní a pak mezi vesnicemi distribuční na 22 kV.

Dalibor

No ono Slovinsko skoro celý leží na vápenci…. Tj kameniva z něj je všude dostatek, ovšem něco „tvrdšího“ abys pohledal…

noerf

Vzhledem k tomu, že betonové pražce v ČR vyrábí dvě betonárky (jedna v Jakuli u Nových Hradů a jedná v Uherském Ostrohu) a obojí vlastní ŽPSV, tak se není čemu divit.

Kubrt

Prazce umí i Prefa Štětí a samozřejmě vyrobci mimo ČR.

Lektor

Pražce se vyrábí i v Doloplazech u Prostějova (také ŽPSV), jediné scválené pražce jsou zatím stále jen ty od ŽPSV. U dřevěných je schváleno více výrobců u Nás se vyrábí v Březnici a Soběslavi (poslední cca 5 let ale mají stejného majitele), dále pak jsou schválené dř. pražce z Francie a Polska.

Jiří Kocurek

Nějak takto se zdůvodňuje, proč rakouský pražec nesmí přijít do ČR: Rakouský betonový pražec není v ČR schválený a použít jej by bylo obecné ohrožení, vlak by dozajista vykolejil. Protože ten pražec není schválený.

Jan

A on niekto zakazuje urobiť na ten rakúsky betónový pražec papiere v ČR?

Honza D.

Ve Štětí jich ve snaze rozšířit sortiment pár vyrobili. To ale ještě byla Skanska (nyní již KŠ Prefa) a mám pocit, že to tím také skončilo.

Kubrt

Asi nezískali glejt osvědčeného K.&K. Lieferanta.

Lektor

Skanska především v ČR prakticky rosputila železniční divizi a tím i skončila její snaha o vlastní výrobky.

Lukáš Smolka

Nevypadá to, že by se Prefa toho vzdala. Zde je odkaz na veřejnou zakázku na dodávku linky na jejich výrobu. Zakázka byla uveřejněna 11.2. 2020. Takže lze předpokládat, že to mrtvé není.
https://www.verejna-soutez.cz/branch/strojirenstvi/dod%C3%A1vka-automatizovan%C3%A9-v%C3%BDrobn%C3%AD-linky-pro-pra%C5%BEce-pkk13?searchProfileId=851&user=&token=&uuid=16852bb0-5550-4685-9f43-a5c56e2b98dd