Drážní úřad přihrává dceři ČD byznys s administrativou dopravců, těm se to nelíbí

Drážní úřad, logo. Pramen: Drážní úřadDrážní úřad, logo. Pramen: Drážní úřad

Drážní úřad vyvolal v posledních týdnech mezi železničními dopravci rozruch. Úřad chce přehrát část svých povinností na akciovou společnost Dopravní

Zpět na článek
50 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
skolak

Pobočka DVI v Ústí sídlí v pronajatém patře na Mírovém náměstí. Předpokládám že roční nájem bude podobný nákladúm na úpravu vhodné budovy ve vlastnictví ČD ( třeba na nádraží UL sever nebo Střekov.) Nedivím se tedy ceně 800kč na hodinu….

železničář v důchodu

Budovy už ovšem nepatří ČD, ale SŽDC, a DVI je „odnož“ ČD …

noerf

Pokud si pamatuji, tak v ČB DVI sidlilo v kancelářích na Zizkove ulici, bylo to levnější než nájem v tehdejších objektech ČD.

železničář v důchodu

„bylo to levnější než nájem v tehdejších objektech ČD“
To je docela dobře možné, protože už ČD „nevěděly roupama“ jak vysoké nájmy nastavit, aby všechny stávající i potenciální nové nájemce prostor odradily – výsledkem je ostatně například konec mnoha nádražních restaurací (kde ovšem dalším významným důvodem bylo i výrazné zkrácení dob pro přestupy mezi vlaky). A SŽDC jen pokračuje v tom trendu, který ČD zavedly, tentokrát pod heslem „my barák nedáme, raději ho zbouráme“, protože přesně a jedině tak má podle jejích „koryfejů“ vypadat „péče dobrého hospodáře“ …

TrainDriver

Ano, máte pravdu. Šatava školit může. Ale dle tohoto:

RCAS může školit adepty strojvedoucích pro získání licence strojvedoucího a průkazu způsobilosti strojvedoucího (pro vlečky), a to pro trakce motorovou, elektrickou, parní a pro speciální vozidla.

Dle mého názoru může školit jen vlečky.

železničář v důchodu

Aha: já o legislativě týkající se strojvedoucích (a ostatně i jiných oborů) mám jen orientační přehled, takže děkuji za přiblížení. A i proto ani netuším, jak velký rozdíl je mezi rozsahem znalostí a „způsobilostí“ předepsanými pro strojvedoucí „pro vlečky“ a pro strojvedoucí „ostatní“ (= i pro traťovou službu) ale má-li někdo už licenci strojvedoucího, pak rozšíření způsobilosti z vlečkového provozu na „úplnou pro všechno“ by už podle mě nemělo být příliš náročné ani extrémně nákladné a měl by to snad umět zajistit většinou už i sám dopravce – ale rozumíte-li tomu lépe, pak se rád nechám poučit (a možná to… Číst vice »

TrainDriver

Tak dráha se podle zákona dělí na celostátní, regionální a vlečky. A podle toho též drážní úřad vydává licence pro strojvedoucí na příslušné dráhy. Doplnění fíry, který jezdí po celostátních, na vlečky je jednoduché a prakticky ho mají všichni, protože depa a příslušné kolejiště jsou vlečky. Jinak by takový ČD fíra ani nemohl do depa. Naopak, spousta strojvedoucích může mít pouze vlečky (fabriky, apod.), protože „ven“ nejezdí. Jejich potřebné znalosti předpisů jsou pak podstatně užší než u fírů jezdících „venku“. Ale rozšíření na celostátní a regionální též není složité. Nějaké školení (to právě mohou ti akreditovaní – DVI, Lokotrain, apod.)… Číst vice »

železničář v důchodu

Díky, asi tak nějak jsem si to představoval – jen si myslím, že pak není podstatné, kdo a kde si jaké školení zajistí, ale to, jaké znalosti ti, které znalosti osoby přihlášené ke zkouškám před „nezávislou autoritou“ prokáží: je mi jasné, že DÚ ČR si asi preventivně hlídá, aby ta školení byla prováděna kvalifikovaně, a aby se zkušební komisaři nemuseli zdržovat s velkým množstvím neúspěšných žadatelů, ale mít vlastní školící (a zároveň třeba i „interně“ v rámci firmy kontrolující) zaměstnance a zajistit jim akreditaci se větším dopravcům musí podle mě vyplatit – a těch „větších“ dopravců fungujících na drahách celostátních… Číst vice »

Hoffi

Chce si to naštudovat legislativu, než něco takového vypustíte, dle vašeho pravdu rozhodně nemáte.

TrainDriver

Napsal sem dle mého názoru, protože tak sem to pochopil ze stránek pana Šatavy. Ale velice rád se nechám poučit. Můžete nám to tedy prosím osvětlit? Předem diky.

železničář v důchodu

Také se rád seznámím s tím, v čem „TrainDriver“ nemá pravdu – rovněž děkuji předem.

FM

Majitelé licence jistě dobře vědí, co je tam napsáno, tak pro ty ostatní: licence platí pro všechny dráhy, ale pro celostátní a regionální je potřeba ještě Osvědčení strojvedoucího, které vydává dopravce. Na vlečkách může strojvedoucí s licencí jezdit bez Osvědčení, pro vlečky se nevydává. Kdo chce jezdit jen na vlečce, nepotřebuje licenci, ale potřebuje Průkaz způsobilosti k řízení drážního vozidla, který vydává Drážní úřad, ale který platí pouze na vlečkách.

TrainDriver

Děkuji za osvětlení, teď sem už v obraze. Opravuji tedy své předchozí tvrzení: pan Šatava školí komplet.

Odborarosz

A proč zrovna DVI, společnost potácející se na propastí. ČD provoz ví jak upadla a žalostna je úroveň školení, SŽDC chce během roku 2019 s DVI ukončit spolupráci. Zase chceme zachraňovat odnož, která sama na trhu nepřězije!
Zde bych opravdu viděl spíše osobní vazby pana Koláře, než logiku a rozum.

Jan Sůra

osobní vazby v tom jistě jsou, ale také někoho jiného:)

TrainDriver

Pane Sůra, když už mažete příspěvky, tak jen ty co Vás „uráží“ a ne ty, které se týkají jiných uživatelů a úplně jiných témat. Vaše jednání je opravdu povrchní a k zamyšlení a měl byste to udělat…..

Jan Sůra

Mažu příspěvky lidí, kteří opakovaně nepochopili pravidla diskuze. Někteří po několika týdnech banu už pochopili, že to je kvůli kultivaci diskuze, jiní ne.

odborarOSZ

Nevím čí vazby, ale pokud cílíte na mne, tak to prrr! Snažím se sice již několik let DVI zlikvidovat pomocí nahrávání průběhu jejich školení, které se v patřičnou chvilku objeví na světle světa a prokáží naprostou absurdnost takového školení, které se ani v 10% nesnaží naplnit požadovanou osnovu z ČD. Poslední školení, které jsem měl možnost absolvovat, údajně opakované vstupní školení se celé odvíjelo v duchu boharovného pracoviště SŽDC – CDP, ale v průběhu školení dostanete list papíru, na kterém máte potvrdit proškolení z elektrikářských norem, RIDky a dalších. ANO, zásadním problémem je také fakt, zaměstnanci to podepisují, čímž je… Číst vice »

Míša

Tak ocenit je potřeba, že se v tomto příspěvku jednoznačně přiznáváte k tomu, že se DVI již několik let snažíte zlikvidovat – upřímnost se cení. To tedy alespoň jednoznačně osvětluje Vaši motivaci k psaní vůči DVI až nenávistných komentářů (viz níže i výše) plných jak zavádějících informací tak i především vyložených polopravd a lží. Takže jen několik ověřitelných informací, které se Vám do Vašeho nefér boje (i konkurenční boj má své hranice) nebudou asi hodit, ale je to prostě tak: – úspěšnost nových kandidátů na profesi strojvedoucího u zkoušek na získání licence přivravovaných DVI je dlouhodobě v porovnání s kandidáty připravovanými jinými školícími subjekty jednoznačně… Číst vice »

odborarOSZ

Milá Míšo, asi tolik: -Nehodnotím úspěšnosti kandidátů podle úspěšnosti z jiných školících středisek, ale podle toho co nám chodí za vyškolená zvěrstva na stroje a to je děs. Jejich výsledky pak jsou pověšeny na nástěnku nářků a věřte, že pokud jste ve středisku nenaučili uchazeče, jak funguje spalovací motor, elektromotor, brzda vlaku, nebo konstrukci tak jednoduchého stroje jako je motorový vůz řady 810, tak prostě nemáte erudici školit nové strojvedoucí! – Souhlasím s Vámi, že SŽDC se chce dlouhodobě zbavit služeb DVI a věřím, že to dotáhnou. Díky tomu vyvstává otázka, proč k tomu kroku SŽDC sahá, je nespokojené s… Číst vice »

odborarOSZ

A ještě Míšo, prosím dokážete mi odpovědět na otázku proč si mají ČD držet stůj co stůj dceřinku DVI, když to co nabízí DVI půjde zajistit vlastní silou mateřské ČD pomocí systémových specialistů, zaměstnanců OCP ve spolupráci s OCÚ, práci psychologů zastoupí kdekterý, v drtivé většině i kvalifikovanější psycholog, kolikrát navíc současně i psycholog klinický, kterého je možné profinancovat prostřednictvím PLS. K tomu všemu přičtěte náklady na mzdy, chod, správu a pronájem budov a ve výsledku je zde cesta jak velmi výrazně ušetřit prostředky ČD. Není nezajímavé, že o telematice se spekuluje o prodeji, když má velmi hodnotný majetek. Proč… Číst vice »

TrainDriver

odborarOSZ: bohužel také vím v jaké kvalitě jsou někteří nový strojvedoucí. Ale!!! Není to také tím, že se to prostě nechtějí naučit? Že jim je to naprosto jedno? Pak je totiž sebelepší školař i systém školení na…….

Jmfjv

Budu předpokládat, že nejste recesista, a že Vaše postoje nejsou pouhou variací na Járu Cimrmana. Pokud myslíte vážně, to co říkáte, máte snadný cíl. Pracujeme ve velké organizaci a nic není snadnějšího, než dosáhnout toho, že školení budou přesně a na minutu od předepsaného začátku do předepsaného konce (první přestávka po 6,5 hod. jak umožňuje Zákoník práce) a v této době bude důsledně zastrašení (či profesionální, chcete-li) lektor, hlasem bez emocí předčítat schválené prezentace. Vyděšenosti a alibismu docílíte velmi snadno. Dovolte mi malou prosbu: Mohl byste mi tyto své názory a činy popsat a poslat na e-mail (jmfjv@email.cz). Rád bych… Číst vice »

odborarOSZ

Zdravím! Vidíte jak reagujete? Přesně klasické vydírání, no tak tam budete sedět přesně od do a bude. Prosím Vás kde uvádím, že školař nemá používat emoce, naopak, ty mu pomáhají upoutat pozornost, uporornit na důležité místo, získat autoritu. Kde poukazuji na dobu a její krácení, byť osobně nemám problém tam odsedět klidně tupě 5 hodin, jsou zaplacené tak co. S dobou přestávky podle ZP na mne nechoďte, kolikrát se tak jede bez ní zcele normálně po dohodě kolektivu třeba pro to, že školařovi jede vlak domů. Sesumarizováno, školení ať již pravidelné, nebo opakované je svojí úrovní velmi nedostatečné, zejména ve… Číst vice »

Jmfjv

Vydírání?? Kam na taková ošklivá slovíčka chodíte? Můj záměr byl jiný. Pokusil jsem se Vás upozornit na jev, který se vyskytuje u všech velkých institucí, a říká se mu – pokud správce diskuze dovolí – předposranost. A to je přesně to, čeho svým bojem za likvidaci DVI, zveřejňováním nelegálních nahrávek a obdobnou aktivitou dosáhnete. Jistě můžete nadělat spousty nepříjemností DVI (když Vás to potěší), ale kvalitu školení nezlepšíte (tam je problém úplně někde jinde než jestli to dělá DVI či oxfordská univerzita) a nejhmatatelnější výsledek by byl, že zkomplikujete a ještě více otrávíte školení běžným provozním zaměstnancům. Na tuhle prognózu… Číst vice »

odborarOSZ

Vážený pane, paní: Prvně dopravce objedná, konkrétně opakované školení a jeho rozsah, kde pro mě jako školeného je osnova a náplň školení vypsaná na dokumentu, který po mě chce školař podepsat. Takže objednávka je jasndaná! To že školař se jí vůbec neřídí je právě a jen problém DVI, konkrétních školařů, jejich nadřízených! Nahrávky nejsou nelegální, jsou pro soukromou potřebu jako studijní materiál, obdobně jako nahrávky pořizované při přednáškách na VŠ. Jejich následné použití v případě soudních sporů, kdy se zaměstnanci budou bránit nedodržením zákoných školení jako příčinné souvislosti ke vzniku specifických MU je dovoleno, viz nález US, kdy straně nepoměrně… Číst vice »

Jmfjv

Ten ošklivý jev s ošklivým názvem – předposranost – není vlastnost Vaše, ale prostředí. Jestli jste si jí za 22 let nevšiml, tak teď Vás to tu nedoučím, ale pokud by Váš zaměstnavatel si příslušné školení objednal u DVI….:-))) Ale nechme žertů. To co je racionálního na Vašich výtkách vůči DVI, nevyřeší likvidace DVI. Nestalo by se nic jiného, než že bychom se vrátili k dřívějšímu stavu, kdy byli školaři organizační složkou ČD. (někdejší ÚPV). Myslíte, že by se školaři tím pádem stali lepšími? Byli by předpo….. jelikož by měli před očima tragický zánik DVI a jinak by to byli… Číst vice »

Odborarosz

Tak znovu a snad již naposled, jak interní předpis dopravce souvisí se školařem, školařkou, ktery, která nerespektuje požadavek dopravce na obsah šilení a dělá si co chce, ať již z neznalosti, nebo pohodlnosti? Pokud budou školit opět zaměstnanci přimo dopravce, bude to mít dopravce přimo pod kontrolou, budou patrně i KV, kteří vědí o čem školí, vědí co dotyčné v provoze trápí. Nic, prostě se to vrací na začátek, tedy, že držet DVI na životě je naprosto zbytečné! To co nabídne DVI, dnes umí řada jiných, snad i lépe a co hůř dokáže to i sama mateřská ČD a.s. bez… Číst vice »

Jmfjv

Právě mi zmizel delší propracovaný příspěvek. Zřejmě znamení osudu, že máme naší debatu ukončit. Tak telegraficky: Podle Ok 2 školí DVI zaměstnace ČD.
Kontroly DVI provádí České dráhy již v současnosti.
Díky za zajímavé povídání (psaní).

TrainDriver

Odborarosz : DVI školí v takovém rozsahu, v jakém si to objedná dopravce nebo jiný subjekt. Takže, když si ČD objednají školení strojvedoucího na 1 měsíc a DVI školitelé jim musí celou problematiku za ten měsíc odpřednášet a ještě vyzkoušet, jakou úroveň pak takové školení bude mít?? A za to může DVI? Vraťte se prosím na zem.

TrainDriver

Navíc….v ČR, snad kromě Lokotrainu, není jiné školící středisko, které může oficiálně školit tuto problematiku…

železničář v důchodu

Ono toho v ČR asi bude víc – pokud vím, něco nabízí nabízí třeba i Honza Šatava, ale v jakém rozsahu, to neumím posoudit.

TrainDriver

Nevím, získat ke školení akreditaci není jednoduché ani levné. A kdo jí má, chce peníze zpět, takže školí. Nevím v jakém rozsahu školí pan Šatava, ale slyšet o něm není….

železničář v důchodu

Já podrobnosti neznám a ani jsem se po nich neptal, jen se mi kdysi zmínil, že nějaké „razítko“ na to má (možná už od dob svého působení v JHMD) – umíte-li to posoudit Vy, tak se zkuste podívat na toto: http://www.railwaycapital.cz/co-nabizime_ .

TrainDriver

Ano, máte pravdu. Šatava školit může. Ale dle tohoto:

RCAS může školit adepty strojvedoucích pro získání licence strojvedoucího a průkazu způsobilosti strojvedoucího (pro vlečky), a to pro trakce motorovou, elektrickou, parní a pro speciální vozidla.

Dle mého názoru může školit jen vlečky.

Martin1

Školicích středisek pro strojvedoucí je u nás víc, jejich seznam je na stránkách DÚ.

Jmfjv

Jak měříte úpadek či vzestup, prostě úroveň školení?
Můžete nám prozradit, máte-li skutečné informace, kdo by měl u SŽDC nahradit práci DVI?

odborarOSZ

Minimálně v centrech jako jsou OŘ je systémových specialistů dostatek. Pravděpodobně mají i lepší kvalifikační předpoklady, než jen jako většina školařů u DVI praxi výpravčího, nebo dispečera po dobu někoĺika let s následným odtržením od reality skutečného provozu.

noerf

Nechápu proč by nezávislý orgán měl předávat kompetence na firmu nějakého dopravce, kde je navíc evidentně natažená cena. A posouzení změn ve statutárních orgánech společnosti (představenstvo, dozorčí rada) jsou už s prominutím úplné zhovadilosti.
Mám pocit, že se jedná o snahu ztížit soukromým dopravcům jejich činnost administrativně.

Martin1

Samozřejmě. Hlavně je nesmysl, aby vnitřní předpisy a změny v představenstvech posuzovala dceřinná firma ČD! Docela úlet.

Jiri Tyr

Odpoved je: reditel Kolar. Kdo ho zna z CD a SZDC, vi svoje.

Michal

A on má něco s tou šťabajznou z DVI?

DKV

Těsně vedle. Myslím, že to Michal trefil lépe. Ne Kolář, ale Fanta, tedy donedávna náměstek DÚ, nyní náměstek na VÚŽ. Je to jeho práce, jeho „postelový“ byznys.

Jirka

Je mi opravdu smutno číst takovéto neskutečně ubohé komentáře. Svědčí to o naprosté neznalosti účastníků diskuze o národní legislativě a nařízeních Komise EU. Bohužel, už samotný článek pana Jana Šindeláře je hluboce zavádějící a nepravdivý. Člověk, který se poměrně slušně orientuje v dané problematice uveřejněného článku, se musí minimálně červenat nad takovými nesmysly, vypuštěnými perem pana Šindeláře. Domnívám se, že autorovi jde pouze o senzachtivý článek a nastartování emocí, kterých se chytají „rádoby znalci“ problému.

Jan Sůra

Dobrý den, můžete být místo pocitů smutku napsat, co je v textu špatně? Konkrétně.

Miša

Co je v textu špatně pane Sůra? Celý duch toho článku je naprosto špatný a neobjektivní. Vyvolává totiž dojem, že celý proces posuzování bezpečnosti změn předpisů je vlastně zbytečný, i když se jedná o jasný požadavek evropské legislativy. Dále vyvolává dojem, že DVI byl při získání tohoto pověření „bez výběrového řízení“ zvýhodněn DÚ, přitom se jedná o pověření, které může získat od DÚ prakticky jakýkoliv subjekt, který splní transparentní podmínky pro jeho udělení. Zcela absurdní až úsměvné je potom vyvolávání zdání, že DVI bude posuzovat obsazení správních orgánů dopravců, to už pan autor článku zcela přestřelil byť se jedná pouze… Číst vice »

Jan Sůra

Tak zkuste jednou konkrétně. Vemte větu po větě a prokazte argumenty, že je nepravdivá. Bez dojmů a pocitů. A můžete se i podepsat 😀

TrainDriver

DVI přece školí jen to co si dopravce nebo jiný subjekt objednají. Takže, pokud si ČD objedná školení na 1 měsíc pro strojvedoucího a on musí celou problematiku za ten měsíc probrat a navíc ještě prozkoušet, tak jakou úroveň pak toto školení bude mít? Ale za to přece nemůže DVI………….

odborarOSZ

Kdo jiný by za to mohl? Když je během školení v provedení DVI čas pouštět zábavná videa stažená ze zákoutí internetu, plkat o tom, co kdy školař v životě dělal, co se děje na naší politické scéně. Neříkám, že forma školení, nemá mít lidskou podobu, ale meze mít prostě musí. Musí věcné, odborné a zejména přínosné zaměstnavateli a jeho zaměstnancům, nikoliv jen penězovodem a živením zbytečných osob! Z velké části je to to dáno samotnou osobou školitele a jeho odborností, spíše neodborností pro daný účel! Nemyslím si, že například pouhá několikaletá praxe výpravčího, strojvedoucího je mandátem ke školení. Je bezesporu… Číst vice »