cargo

Drahami hýbe spor o zvednutý prostředníček, vedení přerušilo jednání s odbory

Lokomotiva 162 ČD, Ústí nad Labem, zdroj: České dráhyLokomotiva 162 ČD, Ústí nad Labem, zdroj: České dráhy

Byla by to humorná příhoda jako od Jaroslava Haška, kdyby nešlo o peníze a zaměstnanecké výhody. Vedení Českých drah přerušilo

Byla by to humorná příhoda jako od Jaroslava Haška, kdyby nešlo o peníze a zaměstnanecké výhody. Vedení Českých drah přerušilo v nejdůležitější fázi kolektivní vyjednávání s odbory, neboť se cítí uraženo plakátkem břeclavských strojvedoucích.

Místní odnož Federace strojvůdců zobrazila na plakátu muže se vztyčeným prostředníčkem s popiskem, že jde o gesto vedení ČD směrem ke strojvedoucím. Plakátek je reakcí na nedávno spuštěný retenční program, skrze který dráhy vyplatí zaměstnancům vybraných profesí desítky tisíc, aby si je udržely a také nalákaly nové adepty.

Strojvedoucí ale na seznamu nejsou, programu navíc vytýkají řadu dalších věcí. Program proto mezi nimi vyvolal velkou vlnu nevole, Federace k němu vydala i zvláštní vydání svých novin Zájmy strojvůdce, kde si strojvůdci neberou servítky. Retenční program například překřtili na rektální program.

Sporný plakát břeclavských strojvedoucích. Původně nebyl rozostřen. Zdroj: Zájmy strojvůdce

Sporný plakát břeclavských strojvedoucích. Původně nebyl rozostřen.
Zdroj: Zájmy strojvůdce

Ze všech silných slov se ale vedení drah nejvíce cítí uraženo právě prostředníčkem, bouřlivá zřejmě byla i výměna názorů při osobním setkání. Mluvčí drah Radek Joklík přerušení kolektivního vyjednávání potvrdil. „Důvodem je nekorektní vystupování některých členů Federace strojvůdců ČR vůči managementu ČD. Vedení společnosti proto požádalo o vysvětlení, zda jde o oficiální postoj FS ČR. Zatím však žádné stanovisko neobdrželo,“ uvedl.

Podle prohlášení na stránkách Federace strojvůdců představenstvo žádá omluvu od prezidia organizace. „Přítomní zástupci prezidia se za tento nestandardní projev nespokojenosti, ač o to byli žádáni, neomluvili, neboť se nejedná o stanovisko prezidia FSČR. Je to názor skupiny našich členů, který je sice z pozice slušného chování problematický, ale nelze jej z důvodu dodržování demokratických principů a stanov naší profesní odborové organizace cenzurovat,“ uvádí se v prohlášení strojvůdcovských odborů.

Zda a kdy se podaří při urovnat, není zatím jasné. Každopádně ale přišla ve chvíli, kdy mělo jít kolektivní vyjednávání do finále, kde se řeší především mzdy.

Tagy České dráhy Federace strojvůdců odbory plakát
27 komentářů