Doprava ve městě Tramvaje

DPP začne konkurovat turistickým autobusům historickými tramvajemi

Tramvaje T2 ve střešovické vozovně. Foto: Daniel Šabík
Tramvaje T2 ve střešovické vozovně. Foto: Daniel Šabík
Praha chce novou historickou linku použít na podporu cestovního ruchu a jako ekologickou alternativu.

Praha během prázdnin propojí nejvyhledávanější turistické cíle ve městě novou historickou tramvajovou linkou 42 a doplňkovou linkou 43. Jezdit bude podobně, jako komerční turistické autobusy po pevně dané okružní trase. Použití tramvají bude možné za 200 korun na den neomezeně. Na trasu Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) nasazovat deset různých historických tramvají.

Praha prezentuje novinku jako jeden ze způsobů podpory cestovního ruchu a oživení nabídky pro návštěvníky hlavního města. „Ukazuje se, že v posledních letech roste obliba tematicky zaměřené turistiky. Na nových tramvajových linkách se návštěvníci mohou těšit na historické vozy z dob Rakouska-Uherska, ale také na vozy T1, T2 i T3. Cestu si užijí fanoušci MHD i lidé, kteří chtějí poznat nejkrásnější pražská místa,“ řekl Adam Scheinherr, náměstek primátora pro oblast dopravy a předseda dozorčí rady DPP.

Hlavní linka 42 bude v provozu denně, doplňková linka 43 ve středu odpoledne, o víkendech a státních svátcích. Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) na ně bude nasazovat 10 historických vozů pocházejících z let 1908 až 1962. Linka 42 je součástí programu V Praze jako doma, který organizuje Hlavní města Praha a Prague City Tourism na podporu turistického ruchu v metropoli. Turisté, kteří Prahu navštíví v rámci programu, si budou moci body ze svého voucheru vyměnit u turistických informátorů na lince 42 nebo turistických informačních centrech Prague City Tourism za celodenní jízdenku platnou na obě historické linky.

Podle Scheinherra je nová linka ekologickou variantou turistických Hop On – Hop Off autobusů. „Trasu turistické tramvaje č. 42 jsme vymysleli tak, aby se návštěvníci dostali pohodlně za nejoblíbenějšími památkami, ale i na vybrané kulturní akce, které jsou letos nově součástí programu V Praze jako doma,“ dodala Hana Třeštíková, radní pro kulturu a cestovní ruch.

Provoz linek začne 1. července a skončí 31. srpna. Linku 42 si objednal u DPP Prague City Tourism. Začínat bude na Dlabačově a povede přes Pražský hrad, Královský letohrádek, Malostranskou, kolem Josefova, na Náměstí Republiky a Václavské náměstí, odkud se bude přes Národní třídu a Újezd vracet zpět na Dlabačov.

Půlhodinové intervaly, deset různých vozů

Bude v provozu denně, spoje budeme vypravovat v půlhodinových intervalech, první v 10:00 a poslední v 17:30. Na lince se bude střídat 10 historických vozů, nejstarší z doby rakousko-uherské monarchie, ale také vozy T1, T2 a nejstarší dochovaný vůz T3 z roku 1962. „Už samotná vyhlídková jízda historickými vozy bude atrakcí nejen pro fanoušky dopravních prostředků či MHD. Pro cestující na lince jsme navíc připravili audioprůvodce v češtině a angličtině, poslouchat jej mohou prostřednictvím naší aplikace Prague Trips, která je ke stažení zdarma,“ vysvětlil Petr Witowski, předseda představenstva a generální ředitel DPP.

Linka 43 bude v hodinových intervalech doplňovat linku 42 ve středu odpoledne a celodenně o víkendech a státních svátcích. Bude tedy jezdit v době, kdy je otevřeno Muzeum MHD. Přestupním bodem mezi nimi bude zastávka Královský letohrádek. Linka 43 propojí technické památky, jako Planetárium na výstavišti Holešovice, s Národním technickým muzeem a Muzeem MHD ve vozovně Střešovice. Kompletní jízdní řády jsou k dispozici zde.

Trasa tramvajové linky 42. Foto: DPP
Trasa tramvajové linky 42. Foto: DPP

Celodenní jízdenka vyjde na 200 korun. Turisté, kteří hlavní město navštíví v rámci programu V Praze jako doma, mají celodenní jízdenku na obě historické linky zdarma. Získají ji výměnou bodů z voucheru u turistických informátorů buď přímo na lince 42 nebo v infocentrech Prague City Tourism.

Jízdenka bude po označení platná 24 hodin pouze na linkách 42 a 43, nebude možné ji využívat na běžných pravidelných spojích pražské MHD, a naopak na spojích linek 42 a 43 nebude platit standardní tarif PID. Návštěvníci Prahy, kteří se budou chtít svézt historickou tramvají na lince 43 pouze do nebo z Muzea MHD ve vozovně Střešovice, si budou moci zakoupit za 50 Kč také jednorázovou jízdenku platnou na jednu jednosměrnou jízdu, obdobně jako je tomu v současnosti na lince 41. Ta na prázdniny přeruší provoz.

Jaké vozy DPP na linku nasadí

Ringhoffer ev. č. 240 – byl vyroben v roce 1908 a reprezentuje nejstarší období rakousko-uherské monarchie.

Motorové vozy Ringhoffer 349 a 351 – zachovaly se z dodávky 11 tramvají vyrobených a dodaných v roce 1915.

Ringhoffer ev. č. 412 z roku 1920, dále vozy ev. č. 2172 z roku 1929, ev. č. 2210 z roku 1930 a ev. č. 2272 z roku 1931.

T1 ev. č. 5002, který byl vyroben v roce 1951.

T2 ev. č. 6003 z roku 1958 a T3 ev. č. 6102 z roku 1962, což je nejstarší dochovaná tramvaj T3 na světě.

Trasy linek 42 a 43

Linka 42: Dlabačov – Pohořelec – Brusnice – Pražský hrad – Královský letohrádek – Malostranská – Právnická fakulta – Čechův most – Dlouhá třída – Náměstí Republiky – Masarykovo nádraží – Jindřišská – Václavské náměstí – Vodičkova – Lazarská – Národní třída – Národní divadlo – Újezd – Helichova – Malostranské náměstí – Malostranská – Královský letohrádek – Pražský hrad – Brusnice – Pohořelec – Dlabačov. Tramvaje budou z Dlabačova vyjíždět denně od 1. července do 31. srpna 2021 v půlhodinových intervalech od 10:00 do 17:30. Celková doba jízdy: 46 minut.

Linka 43: Vozovna Střešovice – Brusnice – Pražský hrad – Královský letohrádek – Sparta – Letenské náměstí – Kamenická – Strossmayerovo náměstí – Veletržní palác – Výstaviště Holešovice – Planetárium Praha – Výstaviště Holešovice – Veletržní palác – Strossmayerovo náměstí – Nábřeží Kapitána Jaroše – Čechův most – Malostranská – Královský letohrádek – Pražský hrad – Brusnice – Vozovna Střešovice. Tramvaje budou z Vozovny Střešovice vyjíždět na linku o víkendech a státních svátcích v hodinových intervalech od 11:00 do 17:00, a každou středu od 14:00 do 17:00. Celková doby jízdy: 38 minut.

Odebírat
Upozornit na
guest
82 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vojta

Proč má ta 43 kromě víkendu jezdit zrovna ve středu odpoledne?

Jaaaa

Škoda, že v ceně není i běžná MHD.

A. Mikulka

Tu si můžete přikoupit za 110,-.

medical_examiner

Už se vidím…jak si budu kupovat extra jízdenku někam, kam opravdu nepotřebuju, když budu mít od října zase čvrtletní předplatné 😀

-TR-

Na tento nápad hledím se značnými rozpaky, ale třeba se to ujme a přesvědčí mě to.

Prazak

Zatím to vypadá, že ty dvě nové linky nekonkurují žádným autobusům, ale té dosavadní nostalgické lince dopravního podniku. Doufejme že přibudou tramvajové linky dalších objednatelů a tramvajová doprava v Praze se tak stane plnohodnotnou součástí volného trhu a nebudeme ji muset dotovat. Pochopil jsem tu filozofii správně?

Gwann

to je pokus o vtip, trollení nebo co?

tohle snad myslet vážně ani nemůžete.
Nikde v EU není VHD bez dotací, prostě to nejde z jízdného zaplatit.

Miroslav Zikmund

Jak funguje konkurence dopravců v rámci dopravního & tarifního svazu > IDS „PID“ …. Vám by se asi líbilo, kdyby se každá vozovna / garáž DPP osamostatnila jako dopravce a konkurovala jiným.

A. Mikulka

Idiote.

medical_examiner

Ne, chápejte to tak, že jednoho krásného dne bude zakázáno jezdit na území Prahy 1 s autobusem nebo náklaďákem. A na určitých místech (Anděl, Palackého nábřeží, křižovatka před Národním divadlem,…) bude úplný zákaz aut (mimo IZS)

Milan

Jako odpůrce všeho jen trochu nazelenalého musím přiznat, ano toto je správná cesta. Tedy za předpokladu, že to neomezí plynulost běžné tramvajové dopravy a ta historická turistická vozidla nebudou uplatňovat preferenci.

Miroslav Zikmund

Neomezí – letní grafikon, delší intervaly ….

Kebab

Souhlasím. Nemám problém ani s případnou preferencí.

Jakub P

Preference bude nejspíš potřeba právě proto, aby to co nejmíň zdržovalo běžnou tramvajovou dopravu.

Leinad

Tak není preferována samotná muzejní jízda, ale prostě preferovaný spoj běžné linky před sebou tlačí ten muzejní.

Juraj

Přijde mi to jako super koncept v několika rovinách:
+ turisticky atraktivní
+ hop-on/hop-off je osvědčený koncept, tady bez starých naftových škopků
+ audioprůvodce pomocí aplikace nevyžaduje žádnou zástavbu do vozidla
+ dobře zvolené trasy

Jediné, v čem to ztrácí oproti dnešním hopíkům, je agresivní propagace – všichni ti naháněči, kiosky a reklama v hotelech. Snad ale Prague City Tourism nezaspí a s Honest Guide už žhaví kameru.

Mimochodem: první použití Dlabačova od spartakiády? Není to tam teď na spadnutí?

Jakub P

Minulý týden jsem jel kolem a divil se, proč tam jsou dělníci a něco dělaj na těch schodištích a lávkách. Zřejmě toto bude ten důvod – možná nějaké zabezpečení, aby se pod tím dalo bezpečně chodit.

J. Sikora

Yeez, na reakci Honest Guide už se těším. :b

A. Mikulka

Určitě ne první. Jel jsem z Dlabačova z prvního koncertu Rolling Stones v roce 1990 a viděl jsem tam tramvaje i při dalších akcích. Dvě koleje jsou sjízdné plně, jedna s omezením. Ale vypadá to necivilizovaně. Chtělo by to roundup, švajsaparát, brusku, barvu…

medical_examiner

Co se týká trasování, nelíbí se mi to Masarykovo nádraží. Nevím o tom, že by z Kladna jezdily nějaké zástupy turistů. Ty jezdí buď ze Smíchova, nebo z Hlavního…

Kubrt

Teď jsem na 18 viděl 2xT3 zrychlovač, za běžný tarif PID 😉

medical_examiner

Já jsem se taky na 5 svezl T3M…2x

Marian

Copak linka 23? Definitivně mrtvá?

Narre

Snad ne, nejnovější tramvaj na 42 a 43 má být nejstarší dochovaná T3 (vůz 6102), na 23 jezdí novější T3-ky. Jen nevím, jak to má být s těmi T2, jestli budou jezdit na obou nebo jen na 42/43.

medical_examiner

Kéž by tak na 22 jezdily jen 2xT…

Zlámalík

V Praze nějaké T2 pravidelně jezdily? Měl jsem za to, že ne.
Jinak souhlas s tím, že T3 je takové permanentní retro… A ty odvozeniny s novou kastlí na starých papírech to samé.

Kubrt

Pravidelně ne, jen dočasně prototypy. Ale proč je nemít v šotosbírce 😉

Martin

To muzou pridat i KT4, nebo puvodni T6

MKzB

KT4 ani omylem, leda jako stacionární exponát v muzeu. Protože není v ČR schválena do provozu, tak by byl problém.
Avšak původní T6A5 provozují v Ostravě a chtějí se jich v blízké budoucnosti zbavit, takže tam by šance byla.

A. Mikulka

Ale je.

Erik Ziak

Ja čakám kedy DPP konečne vezme z Bratislavy K2 č. 8133 na podobné šotoúčely. Zatiaľ postáva pod holým nebom na „pomníčku“ (medzičasom slepej koľaji) vo vozovni Krasňany.

vojta637

Spíš bych to viděl na nějaký kousek z Brna. Přeci jen by se musela upravit z bratislavského metrového rozchodu

A. Mikulka

Celá úprava spočívá ve výměně podvozků. Brno má zase otočenou polaritu – koukněte na ty manévry, než dostali do provozu ex-pražské T6 – i když se zrychlovačem je to jednodušší.

MKzB

Pokud by šlo o zrychlovač, tak těm obrácená polarita nevadí. Jenže Brno už žádnou zrychlovačovou K2 neprovozuje. A podvozky jsou taky jiné – odlišná převodovka, prostřední je běžný. Jenže K2 není zas tak zajímavá, když je to vlastně „kloubová T3“.

Erik Ziak

Bratislavská K2 8133 je takmer v pôvodnom stave. Cestujúcich nikdy nevozila, od dodania slúžila autoškole. Vďaka tomu má pôvodný interiér bez zásahov v podobe montáže označovačov alebo elektronických transparentov. Jedine kabína vodiča prešla úpravou. Vo výzbroji tiež ostalo veľa pôvodného, na rozdiel od prevádzkových K2. Taktiež má pôvodné vlnité plechy, neprevŕtané pre montáž reklamných panelov. Predpokladám že podvozky pod 8133 budú z Brna alebo Ostravy. Podvozkom je polarita ukradnutá.

Dopravak

Skvělý nápad, určo i pro našince a ne úplně tramfans….. Jen je mi záhadou, jaké budou reakce nedopravně zapálených běžných lidí, kteří stěží pochopí rozdíl mezi ne-historickou T3 a historickou T3…… To se obávám, že bude hodně těžký oříšek…… a otázka tolerance a zkouška nervů průvodčích……

Jiří Kocurek

Hodila by se i nějaká originální PCC. Když už atrakce, tak se vším všudy.

Facepalm

A labutě.

Jiří Kocurek

Od toho je snad Matějská pouť, ne?

Arthur

Originál PCC má problém v rozměrech – šířka 100 – 108 palců, takže 2,54 – 2,74m a délka 46-50,5 palců (14,02 – 15,39m), větší váha. Stejně jako kanadský CLRV má 100/46inch. Možná z vozovny na Špejchar by zvládla dojet.
A doprava vyjde na mega, to je na statický exponát docela drahá sranda.
Kdyby nebyl problém administrativní s Buy America, tak by se San Francisco směně za T3 nebránilo.

Jiří Kocurek

Ty 4 cm navíc oproti T3 by snad ani nevadily, takže vybrat nějakou, co není příliš bachratá. Zabíjí to ta přeprava.
Buy America se vztahuje i na vozidla historická? Vždyť automobily-veterány dováží do USA kde kdo. Mám takové tušení, že hranice je 20 roků od výroby, pak už je to bez cla.

Arthur

Oni u drážních vozidel vůbec nepočítají s dovozem veteránů, nemají na to kolonky. Možná by byli schopni dotáhnout Petter Witty na původní papíry, T3 do provozu nedostanou.
Kdyby nevadili i mizerné čtyři cm, tak si na T3 dávno provozovatelé dají velké levé zrcátko, ne? 15T je užší než limitních 2500mm, aby se vešla do průjezdního profilu.

A. Mikulka

Ty 4 cm by, hlavně ve spojení s větší vzdáleností otočných čepů, vadily.

Kolda

Popř. pořídit belgickou „úzkou“ verzi PCC, ta by se vešla, transport by mohl být levnější.

A. Mikulka

Buy American pro muzejní věci neplatí.

MHD

Taky by se hodil Konstal z Varšavy. Klidně statický exponát. Vystavit jí vedle T1 pro porovnání kopie versus originál. 😉

Panoramix

Nasazovat T3 na historickou linku? Pokud není turista šotouš, tak stěží pozná, jestli stejný typ tramvaje nejezdí i v rámci běžné sítě MHD. Ona ta neustálá recyklace původních T3 na různé více či méně modernizované typy může laika snadno zmást. Zvenku téměř není poznat rozdíl. Typově je to stále tramvaj ze 60. let 20. století. 🙁 Na historickou linku bych tedy fakt zařazoval pouze něco, co člověk v běžném provozu nespatří. Tedy od T2 níže.

patology_chef

Můžeme se bavit, nakolik historická jsou vozidla jako M152.0, T478.1 s görlitzy anebo taková Karosa B7xx. Nehledě na to, že vozy metra 81-71M se od Ečs taky nijak pronikavě neliší 😉

Leinad

Já bych řekl, že i nešotouš pozná nonstop zářivky versus žárovky blikající na každé sekci. Dveře na tlacitko.

Martin

A cumaky, ty jsou u 81-71 cerne, a souprava ma vlozene vozy, u ECS je kazdy vuz ridici, ma kabinu… a kdyz k tomu date ty obri ocelove bocnice na sedackach vs umakart…

Kamui

Já si osobně myslím, že původní souprava 81-71 by klidně mohla jezdit třeba vždy v sobotu jedno kolo dopoledne a druhé odpoledne, aby pořád jen nestála v depu.

Martin

No momentalne ve velkem jezdi „historicke“ T3 i na lince 36…

medical_examiner

Větší revoluce bude s unifikovaným modelem T3R.N (výrobce Pragoimex nebo Pesa), tedy nově vyrobených tramvají se shodným pouze vnějším tvarem.
Ty totiž budou mít:
1. max. rychlost 85 km/h
2. sezení 2+1
3. ovládání pákou (nikoliv pedály)
4. zadní představek nízkopodlažní
5. tónovaná, nouzově otevíratelná okna a klimatizaci

Zbyňa

V jízdním řádu chybí info o tom, jaká tramvaj pojede…

Jinak se už ale těším, až se s dětmi projedeme 🙂

Miroslav Zikmund

V tom je právě půvab nabídky – jako Kindervejce s překvapením …

Kubrt

Jen tu verzi překvapení s T3 běžní smrtelníci úplně nedocení. Tatii, to je obyčejná tramvaj. Ne, není, tomu nerozumíš, koukej nastupovat. Hm, já chtěla tou starou.

medical_examiner

Nebojte. Ve čtyřicátých letech (tohoto století) budou jako historické provozovány 14T a 15T, než budou nahrazeny buď KT8 (tehdy nově vyrobenými) nebo T3R.N. (taky tehdy nově vyráběnými)

Pavel

Kéž by se to chytlo podobně, jako v Lisabonu linka 28.

Vnější pozorovatel

Super nápad, rad se svezu. Jen mi přijde krátka ta sezóna, snad příští rok vyjedou už v červnu a budou jezdit do září.

Kamui

Za mně OK. Nám místním to může přijít drahé, ale za 8€ nemáte jinde ani jednu jízdu historickým vozidlem, natož celodenní permanentku.

Miroslav Zikmund

Jenže tady za 8€ nemáte „tages karte“ na veškerou MHD, ale jen na dvě linky … Jinak za 10 € je k mání v mnoha městech na západě TAGESKARTE – například Berlín zóny A+B+C …

M19

A je v ceně i využití historických linek? Při ceně jednosměrného lístku 50 Kč je ta cena dobrá.

Miroslav Zikmund

Tam historické linky běžně souběžně s pravidelným provozem neprovozují ….

Jakub P

Tak 24h „tageskarte“ na veškerou klasickou MHD po Praze je v přepočtu za cca 4 eura. Tohle je nadstavba, pro plnohodnotné cestování po městě ji nepotřebujete (nejede nikam, kam by nejezdila klasická MHD), je to atrakce a tam bývá cena logicky vyšší. Ostatně když budu potřebovat provést po Praze kamarády odjinud, zejména třeba s dětma, klidně to s nimi použiju, i když mám jinak tramvajenku na veškerou MHD.

Miroslav Zikmund

To nerozporuji …

Facepalm

24hodinová jízdenka pro Prahu stojí 110, pro Prahu a všechna vnější pásma pak 240. Máte nějakej další dotaz?

Miroslav Zikmund

Já se na nic neptám, nicméně v porovnání s cenou jízdenky pro jednotlivou jízdu je pražská TAGESKARTE DRÁŽŠÍ …

A. Mikulka

Knie bohren.

A. Mikulka

Knie bohren.

Martin K.

Za turistickou atrakci mi to přijde jako schůdná cena i pro našince, rád se dětmi projedu. Mnohem lepší než ty busy.

Pražák

S tím rozdílem, že ty busy jsou čistě komerční záležitost a nikdo je nedotuje z veřejných zdrojů. Pokud chce DPP provozovat turistickou atrakci (nic proti tomu), tak by to měl být čistě komerční podnik, je to zábava pro turisty a nikoliv ZDO.

Jakub P

DPP bude jenom provozovatel, platit to má podle článku Prague City Tourism. Takže otázka, jestli se to vyplatí, je na něj, ne na DPP. Každopádně je dost zřejmý, že od peněz na klasickou MHD se to snažej oddělit.

Pražák

Takže to zaplatí město, jen z jiného kapsy. To jste mě uklidnil.

Jakub P

Jestli to bude pro město ztrátový nebo výdělečný se uvidí, při ceně 200 Kč/den a sezónním provozu o prázdninách by se to uživit mohlo. Otázkou jsou ty oststní programy, v jejichž rámci to bude, na to, abych hodnotil, jestli se městu vyplatěj, bych si o nich musel něco najít, ve chvíli, kdy o nich slyším prvně, se do toho pouštět fakt nebudu.

Každopádně je podle mě dobře, že se to neschová do ztráty DPP, ale půjde to vyhodnotit samostatně a podle toho zrušit nebo pokračovat.

A. Mikulka

Zaplatí a v konečném důsledku na tom vydělá. Ale to by ses musel v tom excelu překlepnout do dalšího listu „Incoming tourism“ .

Juraj

Podle článku to ale není aktivita DPP, ale Prague City Tourism. A se správnou propagací se nebojím, že by si to na sebe nevydělalo.

Facepalm

Možná by bylo dobrý si ten článek přečíst, než začnete kafrat.

Pražák

A Vy byste si měl zjistit co je Prague City Tourism a kdo ji financuje než začne reagovat na cizí příspěvky.

Pražák

A Prague City Tourism snad není agentura zřízená a financována magistrátem? Takže jsme zpět u veřejných zdrojů. A za avizovanou cenu, cca 8 Euro na 24 hodin se to bez dotací neobejde. A to ještě pochybuji o tom, že někdo mimo šoto komunitu skutečně ocení jízdu T3, když je to (byť v modernizované verzi, což je pod rozlišovací schopnost většiny lidí) standardní tramvaj DPP.

medical_examiner

Jak to? Ve Vídni jezdí historické tramvaje (staré jako původní T3) v běžném provozu na většině z 28 tramvajových linek…