DPP postaví další výtah do metra. Za čtvrt miliardy na Karlově náměstí

Výtahy do metra na Andělu. Foto: DPPVýtahy do metra na Andělu. Foto: DPP

Stanici metra Karlovo náměstí čekají kromě výměny eskalátorů další velké stavební práce. Sdružení firem Hochtief a Energie – stavební a

Stanici metra Karlovo náměstí čekají kromě výměny eskalátorů další velké stavební práce. Sdružení firem Hochtief a Energie – stavební a báňská začalo za 212 milionů korun bez DPH stavět výtah, který umožní bezbariérový přístup přímo k nástupišti. Vyjde dráž, než DPP očekával.

Jde o další stanici na trase pražského metra, kam by se měli nově dostat bez problémů i vozíčkáři. Podobný výtah byl zbudován například na Andělu. „Technické řešení bylo navrženo formou dvou navazujících dvojic osobních výtahů s přestupní chodbou,“ uvedla mluvčí DPP Aneta Řehková. Výtah bude na základě požadavku Prahy 2 ústit do Václavské pasáže. Výtahy jsou na nástupišti situovány do jedné třetiny blíže Karlovu náměstí.

Plán umístění výtahu do stanice Karlovo náměstí. Foto: David Ocetník

Plán umístění výtahu do stanice Karlovo náměstí. Foto: David Ocetník

Hochtief a Energie mají celkem 424 dní, tedy 14 měsíců na končení celého díla. DPP slibuje, že samotné práce provoz ve stanici příliš neomezí. „Zábor na nástupišti pro stavbu výtahů ovlivní provoz jen částečně, přičemž stavba bude koordinována s probíhající výměnou eskalátorů,“ dodala Řehková. Podle webu DPP měla původně stavba probíhat už v loňském roce.

Vysoutěžená cena je nakonec o třetinu vyšší, než DPP odhadoval. Původní rozpočet byl na 159 milionů korun. Podle písemné zprávy zadavatele přišla do soutěže ještě nabídka od sdružení OHL ŽS a Vistoria CZ.

Důvodem navýšení ceny je podle Řehkové fakt, že při stanovení předpokládané hodnoty zakázky se vycházelo z projektové dokumentace zpracované v roce 2016. „Jelikož se nám z veřejné zakázky sešlo více nabídek s vyšší než předpokládanou hodnotou, nechal si DPP i z tohoto důvodu a také z faktu, že během poslední doby ceny stavebních prací raketově rostou a kapacita stavebního trhu je přesycena, zpracovat aktualizaci odhadu ceny. Tato odpovídá cenové úrovni třetího čtvrtletí letošního roku, která nebyla překročena,“ dodala Řehková.

Ve stanici Karlovo náměstí už od října probíhá jiná velká akce: výměna eskalátorů ve směru výstupu do Resslovy ulice. Kvůli ní je výstup tímto směrem uzavřen až do srpna příštího roku.

Tagy Bezbariérový přístup do stanice Karlovo náměstí stanice Karlovo náměstí výtah pro vozíčkáře do metra
12 komentářů