DPP na jaře spustí bezkontaktní platby v tramvajích, zajistí je dcera ČSOB

Automat pro bezkontaktní platbu. Autor: MastercardAutomat pro bezkontaktní platbu. Autor: Mastercard

Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) pokročil v přípravě zavedení bezkontaktních plateb za jízdenky v tramvajích. Aktuálně uzavřel smlouvu na

Zpět na článek
19 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Michal

V Praze jsem si jízdenku v tramvaji pořídil bezkontaktní kartou zhruba před měsícem…takže ono to nějak funguje už teď. A vyjede i papírová jízdenka, takže na služební cestě zcela ideální 🙂

Stanley

V Ostravě jezdíme „bezkontaktně“ už cca 2 rok a jde to i bez papírových jízdenek..buď k terminálu přiložím klasickou platební kartu s které se odečte jízdné,anebo si pořídím u DPO tzv.ODISKU a ta platí po celé sev. Moravě jak autobusy tak vlaky… 🙂 takže v Praze jsou 100 let za opicema..

Indian

To jako, že nemáte doklad na kterém by byla platnost? A co když si to chcete nechat proplatit od zaměstnavatele?

Stanley

V Ostravě na MHD se ještě se dají koupit papírové jízdenky,a u autobusů (arivva,ČSAD,TQM atd.) po přiložení k terminálu u řidiče vyjede klasická jízdenka u vlaků je to podobné..

Libor

Platnost elektronické jízdenky se nemusí hlídat ani se nic netiskne jako jinde v ČR. Jakmile přiložím kartu na terminál v autobuse, tramvaji, či trolejbuse (check-in, zabere to cca 3 sec.) na displeji se ukáže „Máte platnou jízdenku Nástup“. Takto se může téměř 45 minut přestupovat dle libosti (v každém novém prostředku jen přiložit kartu – check-in) a v posledním spoji, kde se musí nastoupit a „čeknout“ do 45. minuty trvání lze dokončit trasu třeba až na konečnou a to pořád za 45min jízdné – 20 Kč. Pokud chci jet jen krátkou nepřestupní trasu do 10min je třeba před výstupem také… Číst vice »

Hara

A jak dlouho bude platba a výdej dokladu trvat? Snad nebude půlka lidí ve voze stát uprostřed, kdyby náhodou přistoupil revizor 😀

mirekk

Žádný doklad se vydávat nebude

MartinS.

3. odstavec, poslední věta: „… pražské terminály budou vydávat papírové jízdenky.“
Tak to se asi vydávat bude. Myslím, že je to stejný systém jako v Plzni.

mirekk

Pardon, omlouvám se, špatně jsem to pochopil. Takže ne Ostrava ale Plzeň. Díky

Jeňýk

Tuší někdo jakou technologií jsou tyhle platby realizovány? Ptám se z toho důvodu že platba kartou je v pohodě ale při pokusu zaplatit mobilem přes Google Pay to prostě odmítá fungovat – vyzkoušeno v Plzni i Karlových Varech

david.t

Platba by teoreticky měla trvat jako platba v terminálu v supermarketu. Jde o malé částky, takže předpokládám standardně jen rychlejší offline ověření. Mělo by tak být i s tiskem hotovo řádově za deset sekund, možná rychleji.

Pavel

Krok dobrým směrem! Jak to vypadá s výměnou automatů v metru? I nadále jsou v síti stanice, kde lze zaplatit pouze mincemi. Má DPP nějaký cíl, do kdy budou všechny stanice/vestibuly osazeny dostatečným počtem automatů umožňujících bezkontaktní platby?

MartinS.

Máte pravdu. Už aby to bylo. Včera jsem si potřeboval koupit jízdenku na 9 pásem na vlak. Mohl jsem jet z Vltavské nebo Veleslavína. Na Veleslavíně sice automaty na karty jsou, ale ten vlak už tam přijede celkem plný. Chtěl jsem tedy jet z Vltavské. Na Muzeu i na Vltavské jsou automaty jen na mince. Takže jsem si musel udělat procházku na Pavlák. Ten systém rozdělení automatů na mince a karty nějak nechápu. Kdyby byl v každé stanici aspoň jeden kartový, ale ne. V centru Prahy smůla – Muzeum, Můstek, Náměstí Republiky, Karlovo náměstí, Náměstí Míru, Florenc – skoro všude… Číst vice »

AAA

Prostě jedny jsou postupně nahrazovány druhýma, ne? I když pravda, taky bych čekal že nejprve budou ty na karty v metru a podobně a ne třeba na zastávkách kde jezdí převážně důchodci jako např. Václavka…

Dogstein

Na Florenci jsou cca měsíc dva u výstupu směr bus nádraží, na Karlově náměstí je asi nejblíž až na tramvajové zastávce Moráň.

Ondris

Ty automaty na mince v metru, to je pravěk a naprostá ostuda. A klíčové stanice jako Anděl, Florenc B, Náměstí republiky a Můsek B atd. stále jenom předpotopní automaty na mince. Turisté na to vždycky čumí jak z jara. Hlavně že se slibovalo, jak budou všechny do konce roku vyměněny.

MichalS

Zhruba měsíc existuje aplikace PID Lítačka, kde je možné si koupit bezhotovostně jakoukoli existující jízdenku v systému. Dokonce si můžete jízdenky zakoupit předem a pak jen před jízdou aktivovat. Vyzkoušeno a funguje to bezvadně.

MartinS.

Jenže při použití jízdenky PID na vlak neplatí na jízdenkách koupených přes PID Lítačka odložená pásmová platnost. Chtěl jsem jet po Praze na předplatní kupón a mimo Prahu na jednorázové jízdné a na to je potřeba papírový označený lístek z automatu nebo z pokladny ČD nebo od průvodčího. Pokladna na Praha – Bubny, Vltavská myslím není, průvodčí platební kartu tuším taky nebere a kartových automatů je v centru Prahy jako šafránu. Takže sice od října jsou tuším všechny železniční tratě v StČ kraji integrované v PID, ale koupit si odpovídající jízdenku není zrovna jednoduché. Pravda nezkusil jsem, jestli by mi… Číst vice »

JT

M.S.: Jízdenku koupenou přes PID Lítačku si aktivujete kdykoliv potřebujete, stačí si jen vybrat pásmovou platnost a jedete. Takže i ve vlaku jsou použitelné. Vyzkoušeno na cestě Praha Masarykovo n. – Český Brod – Vyšehořovice s předplatním kupónem P,0,B.