Vycouvejte z přestavby metra v Holešovicích, vyzval Hřib DPP. Pozemky se měly prodat v únoru

Stanice metra Nádraží Holešovice. Autor: User:Aktron – Fotografie je vlastním dílem, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=756197Stanice metra Nádraží Holešovice. Autor: User:Aktron – Fotografie je vlastním dílem, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=756197

Rekonstrukce stanice Nádraží Holešovice figuruje v kauze Dozimetr. Prodej pozemků DPP měl být přesto narychlo v únoru schválen.

Praha chce od dopravního podniku (DPP), aby vystoupil ze společného podniku Nové Holešovice, ve kterém je s firmami Karlín Group a CPI Property Group. Důvodem je podezření na propojení některých účastníků kauzy Dozimetr s projektem plánované výstavby v okolí stanice metra Nádraží Holešovice.

Rekonstrukce stanice a projekt okolní výstavby figuruje v kauze Dozimetr. Na možné propojení s vyšetřovanými upozornily Lidové noviny.

„Rekonstrukce stanice Nádraží Holešovice se připravovala od 2017 jako společný podnik města a soukromých subjektů. Kvůli novým zjištěním o možných nekalostech jsem ale zadal pokyn řediteli DPP k vystoupení ze společného podniku,“ uvedl v prohlášení Hřib.

V dopise adresovaném generálnímu řediteli DPP Petru Witowskému, který má deník Zdopravy.cz k dispozici, požaduje s ohledem na nové skutečnosti připravit materiál o vystoupení DPP ze společného podniku.

„Dále očekávám vaše vysvětlení aktuální situace kolem projektu,“ pokračuje v dopise Hřib. V případě, že by se propojení s kauzou Dozimetr potvrdilo, pak od Witowského požaduje„vyvození osobní odpovědnosti“.

„Není možné, aby kauza Dozimetr nebo obecně jakékoliv propojení s organizovaným zločinem nadále poškozovalo dobré jméno DPP,“ uzavírá Hřib.

Nevýhodná cena

Podle lednového rozhodnutí dozorčí rady DPP má mít transakce, díky níž společná firma získá od DPP pozemky, hodnotu nejméně 173 milionů korun.

Podle zjištění forenzního auditu, který si objednal pražský magistrát, je však cena převáděných pozemků tři roky stará a neodpovídá současným cenám. Dále zmínil rizika spojená s nevýhodným postavením DPP ve společném podniku.

Hřib se přesto letos v únoru snažil projekt posunout, a to právě převodem pozemků. Rada města měla smlouvy původně schválit na zasedání 19. února. Náměstek Hřib však navrhl, aby se kvůli převodu na projekt Nové Holešovice svolalo mimořádné jednání rady hlavního města, aby se s ním radní mohli lépe seznámit. V zápisu je uvedeno, že je nutné věc vyřešit do konce měsíce.

Na samotném mimořádném jednání o týden později však Hřib navrhl bod stáhnout, jelikož obdržel vyjádření od v zápisu anonymizovaného představitele společnosti Nové Holešovice.

Podezření na korupci. Praha posílá do TSK audit, prozkoumá zakázky za posledních 10 let

DPP kritiku společného podniku dosud odmítal. Podle jeho zástupců je spolupráce se soukromými subjekty v zahraničí běžným a efektivním způsobem zhodnocení majetku a podmínky spolupráce jsou nastaveny pro město výhodně a transparentně.

Kauza Dozimetr se týká zakázek v DPP a policie v ní navrhla loni v říjnu obžalovat 11 lidí. V červnu uplynou od policejní razie, která vedla k pádu náměstka pražského primátora Petra Hlubučka a klíčových manažerů dopravního podniku, dva roky. Lidové noviny (LN) informace o napojení na projekt Nové Holešovice čerpají z policejního vyšetřování.

Podle něj si obvinění rozdělovali provize, které měly pocházet právě z příprav na rekonstrukci metra v Holešovicích. LN poukázaly na možné zapojení podnikatele Tomáše Pitra a bývalého člena dozorčí rady DPP Marka Doležala.

Tagy CPI dozorčí rada DPP dpp Magistrát hlavního města Prahy stanice metra Nádraží Holešovice Zdeněk Hřib
60 komentářů