Dozvuky videa s hádkou matky a řidiče. Do většiny autobusů může jen jeden kočárek, upozornil Ropid

Interiér autobusu linky 103. Pramen: ČSAD Střední ČechyInteriér autobusu linky 103. Pramen: ČSAD Střední Čechy

Ropid po incidentu připomněl pravidla přepravy kočárků.

Zpět na článek
395 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vojtech

Jo vzpomínám si, ze mě jednou řidič nechtěl vzít, ze už tam kočárek má. To byl ještě velky z korbou. Tak jsem řekl moment, u britax je slisovani korby na 10 sekund a složit spodek i s vědma na jedno tlačítko a zatáhnout popruh. Za 35 sekund jsme seděli i s juniorem v nosítka v busu a s řidičem jsem dodnes kamarád. Jo Jo ta rodičovská by měla být pro chlapy povinna, já ji dávám zatím s 2 kusy.

panda

Celá eskapáda se dá popsat stručně: hysterka versus předpisy.
To, že někdo dokáže udělat scénu neznamená, že má pravdu nebo že se mu má ustoupit.

xyz

Z hlediska aktuálního stavu ano, z hlediska dlouhodobého stavu ne.

Neboli: ano, de iure skutečně ta druhá osoba s kočárkem měla opustit vozidlo.

Ale zároveň – díky tomuto případu se mohla rozjet polemika nad (ne)smysluplností těchto pravidel.

Karel

Homologace vozidla a z mí plynoucí počet kočárků není Nemyšl
.

Diblik

Na zmíněné lince 103 je interval v dopolední špičce 15 minut, přičemž každý druhý spoj neoznačený písmenem D neuvěřitelných 30 minut. To podle Vás měla maminka s kočárkem a v mrazu čekat na další spoj?! Chyba je na straně objenavatele dopravy, který neřeší kvalitu přepravy (délka vozu), ale cenu za kterou je linka provozována. V drtivé většině, co se kvality týče není na 100% úrovni, jak ji prezentuje Ropid s DPP. Příkladem jsou věčně přeplněné linky 118, 170, 196, 197… Nejhorší je vypravení vozů na linku 105. V přepravních dnech jsou na některý spoje vypravovány midibusy s autobusy standardní délky.… Číst vice »

Štefan

Maminky s dětmi nejezdí hromadnou dopravou jen tak z plezíru. Nezřídka jedou s nemocnými dětmi k lékaři a pod. Vzhledem k tomu, že autobusy na venkově mají poměrně dlouhé intervaly mezi spoji, někdy i vícehodinové, tak by bylo určitě vhodné vozit více kočárků. Pokud se nevejdou do vozu, tak v případě potřeby v zavazadlovém prostoru. Hlavně u nových nákupů vozidel už s tím počítat. ROPID ale evidentně před problémem strká hlavu do písku.

Křižák201

Zjistěte si,kdo si veřejnou dopravu na které lince objednává a platí za ni.Tam najdete původce,proč nejsou vypravovány lepší vozy s vyšší kapacitou třeba právě pro kočárky.Od doby,co výběrová řízení vyhrává výsledná cena se přestalo hledět na to,aby vybavení a kapacitní uspořádání vozidel vyhovovalo všem.Až si objednavatelé (města/kraje) budou ochotni připlatit za kvalitnější a kapacitně lépe konfigurované vozy,tak taková vozidla budou.Jinak výrobci dodají vždy pouze běžná vozidla,jak je znáte dnes se stejnou konfigurací.Protože za lepší konfiguraci je třeba připlatit.A v případě Prahy by to už neznamenalo 20mld ročně,ale třeba 30-40mld.Jelikož v ceně zakázky by bylo potřeba zahrnout i to,aby si dopravci… Číst vice »

xyz

– A v době, kdy žádná výběrová řízení nebyla, byly nasazovány autobusy schopné i dle TP přepravovat aspoň 2 kočárky?

– Nemáte pravdu přinejmenším v případě některých krajů, kde při výběrovém řízení jsou požadovány např. klimatizace, eventuálně wi-fi apod.

Údaj o tom, že pro oficiální zajištění přepravy aspoň dvou kočárků by se provoz prodražil o 50 – 100 %, považuji za nadsazený.

Perličkou je, že takového prodražení reálně hrozí vlivem nasazení vodíkových či jiných „eko“ busů. Byť s oficiální kapacitou pro jeden kočárek (takže s malými dětmi holt raději autem).

Křižák201

Pokud vozidlo vybavím prostorem pro dva kočárky,musím odebrat místo pro sedící cestující.Stavebně to ve voze provést lze.Ve výběrovém řízení mohu toto požadovat také.Co se týká klimatizace,ta je dnes brána jako jakýsi standart,pokud vozidlo vybavím například jak vy popisujete wi-fi,či zásuvkami na dobíjení elektroniky,jedná se už o lehký nadstandart.Ale vše je vždy podle toho,jestli výrobce toto dovede vyrobit a jestli to zákazník od výrobce požaduje.Stavební úprava oproti běžnému vozu je dražší,pokud takto upravený vůz není součástí běžné nabídky.

Štefan

Prosím Vás, s tím že to bude dražší na nikoho nechoďte. Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce hledá důvody. Plocha pro kočárky ve voze není konstrukčně nic náročného a každý výrobce si s tím snadno poradí, když bude zadání. Jinak, na úkor míst k sezení to vůbec nemusí být, když bude vozidlo u plochy pro kočárky také vybaveno sklápěcími sedačkami na stěnách. Běžte se podívat do Jihomoravského kraje, tam v IDS JMK běžně takové vozy na některých linkách jezdí.

Vojtech

Kecy v klecy. Sám jsem tak jednou dopadl. Od té doby na lince 302 je jiný dopravce. Trvalo to no asi týden. Zavolal jsem kamarádovi ( Sef jedné Px, byl za ODS a ten zavolal na veďeni ROPIDu, ze buď to okamžitě vyřeší, anebo zasahovka. Netvrdím, ze by to ČSAD Brandýsa na tom bylo lip, ale nakonec šla 302 linka jinam, sem nasadili pražské busy a no problém i s více kočárky

Křižák201

Tací jako vy jsou nejlepší.Prostě není po jejich,co na tom,že to nesplňuje podmínky bezpečnosti,ani přepravního řádu,prostě jak není po vašem,tak se můžete po…..Ale trocha zamyšlení by neškodila.Nikdo z řidičů se nenechá dobrovolně zavřít,nebo připravit o řidičák jen proto,že cestující chce nějakou blbost,kterou na místě nelze splnit a odporuje všemu (přepravní podmínky,typové schválení vozidla,dopravní předpisy,bezpečnost provozu)..

Zdeněk Liška

Vážený pane, ano ať maminky (či lidé) s kočárky cestují, to je v pořádku. Ale taky ať dodržují a respektují Přepravní řád. Ovšem ve zmíněném videu se jednalo o městskou linku Pražské integrované dopravy č. 103. To, že obě dámy porušily přepravní řád je evidentní, obzvlášť, když paní co nahrávala dělá na magistrátu na odboru dopravy… Celkem ubohé a trapné. A že na lince jezdí dvoudvéřové autobusy s 1 místem pro kočárek je prostě realita. I kdyby pan řidič vzal oba kočárky, tak nese zodpovědnost za oba kočárky. V případě náhlého brzdění a převrácení (či zaklínění se kočárků do sebe)… Číst vice »

Vojtech

Nechal bych Vás týden jezdit na kryplkare a to povinně a tyto proruske kraviny by Vás hodně rychle přešly. Teď jsem byl v Itálii a Švýcarsku a tam by toto řidiče ani nenapadlo, protože stejně jako v Číně, dítě je bůh. A když ne bůh, tak ten, kdo bude platit Vás důchod….

Zdeněk Liška

Vážený pane,
nechal bych Vás řídit autobus a v momentě dopravní nehody bych Vás jěště doprovodil za mříže. Když sám chcete porušovat předpisy, tak byste též měl pykat.

O.K.

Na to se dá říct fakt jen jediné: https://www.youtube.com/watch?v=8qacVvm-8ao 🙂

Zdeněk Liška

Vás bych chtěl vidět v kůži řidiče, kdyby se nedej bože něco stalo. Už by Vás přešel smysl pro humor, kdyby hrozilo Obecné ohrožení, nedej bůh se zraněním. Hlavně si z toho dělejte legraci.

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Takže Šubrt už řekl, že řidič policii volat neměl.
Asi už pochopil, že ve funkci pomalu končí a že už to dělat nechce.

Stan

Tak jen doufám, že si na to někdo vzpomene, až se zase bude vědecky zkoumat, proč lidi radši platí násobně víc peněz za provoz auta, než aby sluníčkově jezdili autobusem.

Mimopražský

Srovnáváte nesrovnatelné. Svobodu s pohybem ve vlastním autě v libovolný časoprostor nelze srovnávat s cestováním prostředkem hromadné dopravy v omezený časoprostor.

xyz

Jednou ze snah veřejné dopravy by mělo být, se té svobodě pohybu v IAD přiblížit (když už ne vyrovnat).

Zdeněk Liška

Vážení, docela mě udivují Vaše reakce. Jestliže ROPID uznal, že většina autobusů je uzpůsobena pro přepravu jednoho kočárku, pak nechápu proč častujete řidiče nevhodnými a vulgárními výrazy. Řidič dodržel Přepravní řád a tím to končí. Z videa je patrné, že obě dámy jej porušily už jen tím, jak umístily kočárky… Jak jsem již dříve psal, dělám řidiče autobusu mnoho let. Minulý týden mi do kloubového vozu pán s kočárkem nastoupil 4. dveřmi a kočárek umístil na točnu… Takže jsem ho vykázal. Včera na odpolední jsem přepravil 12 kočárků. Kolik lidí dalo znamení, že chce nastoupit s kočárkem? Jedna paní. ANO… Číst vice »

xyz

Zastavování dále od obrubníku je nevhodné i při nástupu osob s pohybovým omezením, zejména jde-li o lidi menšího vzrůstu (tzn. mj. s kratšíma nohama), pro které může být ta „mezera“ těžko překonatelná.

Mimochodem interval spojů na té lince, kam vstoupila ta žena se třetím kočárkem, je jaký?

(I zde připomínám, že řidiče samotné za nic neviním; „vinu“ dávám samotnému systému.)

Zdeněk Liška

Měl jsem na mysli zastavování cca 20 až 30 cm od obrubníku, což většina lidí překoná. Ono když o výstupu kočárku víte (= cestující s kočárkem dá znamení k výstupu), tak logicky zastavím blíže. Ale nelze dodržovat jízdní řád a v každé zastávce manévrovat, aby bus stál co nejblíže k obrubníku.
Interval na té lince včera odpoledne činil 15 minut.

Maminka1

Cestuji s kocarkem MHD po Praze a je to docela adrenalin.Znameni pri vystupu davam vždy,některé busy stejně staví půl metru od chodniku:-)Na místě pro kocarky jsou vždycky nějací lidé a chtějí tam zůstat.Pri vystupu a nástupu se přes vás všichni valí,casto i lidé v důchodovém veku,nemůžou počkat 4 sekundy navic:-)V tramvaji na místě pro kocarek stojí lidi,který někdy vypadají,že je tam někdo přilepil,ale tak vám teda ten centimetr nakonec uhnou:-)Nebo to vyhrazené místo zabírají skupinky turistů,kteří nechapou,kam se tlačíte:-))Spousta lidí se také prostě Vašeho kocarku pridrzi místo zábradlí…:-)Nebo ho posunou,když jim vadí.Pujcte si někdy kocarek s dítětem od někoho z… Číst vice »

Vojtech

Vítej v klubu 2x rodičovská dovolená a drandil jsem s detma po Praze raději tramvaji, vlakem a jak to jen šlo, tak šly do nosítka.. A to pro mě nebyly problémem kroužky v Modřanech či Veleslavine nebo Butovicich ( vše cca 1 km od metra) a jezdil jsem z Cakovic či Černého Mostu. Kroužky ve frekvenci 1-2 denně a často manželka nechávala, ze to sochou dam za 58 minut +- 3 minuty a ona autem za 50-80 minut + až 30 minut. A některé řidiče znam dodnes a zvolili jsme porad, protože to byla nejoblíbenější zábava děti. Problém je max… Číst vice »

Mimopražský

Dal jsem Vám palec nahoru. Ty palce dolu máte jistě od těch, pro které je řidič autobusu úplný odpad společnosti a jeho vyžadování dodržování přepravních podmínek od cestujících důvodem ke stížnostem.

Zdeněk Liška

Mnohokrát děkuji a omlouvám se, že tento komentář jsem zaregistroval se zpožděním. Ano řidiči jsou povážováni za odpad, ale kdyby se něco stalo, jdou sedět.
Ještě jednou díky!

Zdeněk Liška

Jack

Prosím řidiče-hrdiny, aby takto vykazovali bezdomovce, podnapilé nebo agresivní osoby a postavili se jim jako matce s kočárkem. Se stejnou vehemencí. Dále by mohli přepočítávat, kolik lidí ve spoji jede – dopravní prostředek má přece také svou kapacitu a ta se často překračuje, ale lidi nikdo navíc nevykazuje – mohli bychom např. na Andělu, IPP vyhazovat lidi z tramvají s tím, že za chvíli jede další. Schválně jak dlouho by to trvalo :)) Vše výše popsané má přece také oporu v SPP 🙂 Včera toto zkoušel i řidič tramvaje č. 9 za Andělem směr na Řepy – taky vykřikoval, že… Číst vice »

Helena

Přesně tak…na podnapilého,smradlavého spulucestujicího,nebo na člověka pod vlivem drog,který obtěžuje lidi by si asi netroufl.
Rovněž nevyužije přepravního řadu,když banda nevychovanců obtěžuje lidi v autobuse. Ale na maminku s kočárkem,,ramena“ má.:-(

Jan

Podle mě se řidič zachoval nesprávně. Já osobně vozím tolik kočárků, kolik se jich do autobusu vejde. Ale s těmi bezdomovci a feťáky to není tak jednoduché. V řadě případů o nich ani nevím. Nikdo vám to neřekne a já 18 metrů dozadu nevidím. Pokud o nich vím, můžu je zkusit vyloučit z přepravy. Když odmítnou, mám dvě možnosti: 1) vyhodit je násilím, přičemž riskuji, že buď dostanu přes hubu nebo si mě nějaký útlocitný lidumil natočí; 2) zavolám policii, což ale znamená zůstat na místě a vyčkat jejího příjezdu (se všemi negativními důsledky jako je zpoždění, příp. zablokování tramvají… Číst vice »

Jindřich

Jste hloupá, neboť tvrdíte něco, co nemůžete prokázat. Zanechte prosím laciné urážky, děkuji.
Co tu čtu, je ale celkově šílené. Je tu řada lidí, co chápou nějaká pravidla kvůli bezpečnosti, navíc zde malých dětí.
A pak tu jsou lidé, kteří by ten kočárek dali snad i na střechu toho autobusu, bez ohledu na bezpečnost.

Petra

Tohle mi nepřijde ani fér, ani pravdivé. Situaci v článku řidič mohl řešit citlivěji, ale
1) Co vy víte, na co by si ten konkrétní řidič troufl a netroufl?
2) Z mé zkušenosti jsou teda řidiči spíš z těch, co si troufají řešit i problémy. Jasně, ne všichni a vždycky. Ale co se týče podnapilých a smradlavých, zažil jsem jako cestující několikrát situaci, kdy řidič řešil a zbytek autobusu jen seděl a čuměl. Že by to bylo naopak — cestující řešili a řidič, ač by o situaci věděl, se schovával, jsem snad ještě nezažil.

Mimopražský

Osobní zkušenost. Facka provokujícímu somrákovi v metru. Reakce lidí „prosím vás, nechte ho.“ Pokud by to řešila policie, poptahování a pokuta jisté. Že by někdo svědčil? Ale jděte, nikdo by nic neviděl ani neslyšel.

Jan

Podle mě se řidič zachoval nesprávně. Já osobně vozím tolik kočárků, kolik se jich do autobusu vejde. Ale s těmi bezdomovci a feťáky je to složitější. Zaprvé: často ani o jejich přítomnosti nevím. Nikdo vám to neřekne a já nevidím 18 m dozadu. Zadruhé: vím o nich, jdu je vykázat. Řeknu vystupte. On/oni: nevystoupím/e. Mám dvě možnosti: buď je vyhodím násilím, přičemž riskuji, že buď dostanu přes hubu nebo si mě nějaký útlocitný lidumil natočí, anebo zavolám policii, což ale znamená zůstat na místě a vyčkat jejího příjezdu (se všemi negativními důsledky: zpoždění, zablokování tramvají ap.).Vyberte si…

Jack

Já s Vámi souhlasím, protože přesně tam směřovaly mé myšlenky. Lze to řešit různými způsoby v obou případech – buď vezmete kočárků, kolik se vejde a bezdomovce necháte jezdit, pokud o nich nevíte. Nebo budete trvat na 1 kočárku, ale pak by mělo dojít k vykazování, vyhazování, volání policie, protože se přece doslova lpí na SPP. A o to jde – je snazší blokovat nástup kočárku zavíráním dveří a volání policie, než se takto zachovat k bezdomovcům, hlasité mládeži apod., protože od nich hrozí újma nebo něco dalšího. K natáčení a vyhazování: zažil jsem to dvakrát (Bertramka a Novoměstská radnice),… Číst vice »

Gryf

Lidi nemají mozek. Pořídí si obří auto a diví se, že ve městě na to není prostor. Pořídí si obří sportovní kočárek, a nevejdou se s ním do autobusu nemluvě o komplikovaném nastupování. Jsou maminky – a pak jsou matky. Nejlíp když jedou busem rovnou dvě, kafe, mobil a překřikují se k tomu mezi sebou.. nicméně i tak to někdy jde – jednou se nás vešlo do autobusu nejmenované MHD 5 kočárků – jen to bylo organizačně trochu horší při vystupování.. 🙂

xyz

Zmiňované přepravní podmínky ale neřeší velikost kočárku. Prostě jeden jako jeden, kočárek jako kočárek.

Joker

Řidič byl přehnaně horlivý. Matka se chovala jako hysterická pitomá káča. Ten policajt má můj obdiv, zachoval klid a slušnost, i když čelil takové manipulativní ječící bestii. Pracuji s lidmi, takže vím, že tyto ženy se často řídí heslem :“Já jsem matka a kdo je víc.“
Každopádně lituji pana Chadrabu, že musí žít s takovouto štěknou.

Petr Novotný

To vše se dá i pochopit. Ale je 21 století a maminy s kočárkem by se též rády někam dostaly… nebo mají zůstat sedě doma a čučet z okna? Jak to řešit v nácestných zastávkách… přijede spoj a kočárek, další přiveze s běžnou frekvencí i školní třídu, další opět kočárek… ROPIDe a teď raď

Mimopražský

Od této organizace se rady nedočkáte.

medvěd

Takže ROPID má podmínky a mamina si myslela, že je v právu. A řve jak tur – neprávem. Bude omluva? Jen mi je líto toho autobusáka – to co si ten pán musel vyslechnout a mediální lynč.

Helena

Jakou linku jezdíte? 🙂

Jiří Novotný

Předně je třeba rozlišit o jaký druh přepravy se jedná. MHD – městská hromadná doprava a příměstská doprava. Na každou se používají jiné typy (tedy i homologace) vozidel. V tomto případě šlo o příměstskou – dopravu, tedy mezi městy. ROPID je organizátor dopravy, tedy řeší přepravní řád a je autorem jízdních řádů. Dopravci provozují dopravu na základě daných JŘ a přepravního řádů. Situace byla zbytečně vyhrocená a neprofesionálně přivřel kočárek předními dveřmi, ale pro nástup i výstup kočárků se používají zadní dveře (viz opět přepravní řád). Řidič má právo nevzít druhý kočárek z důvodu bezpečnosti. V technickém průkazu není uvedeno… Číst vice »

xyz

Příměstské spoje však mají delší intervaly než spoje městské.

O to více „hraběcí radou“ je rada Ropidu o tom, ať taková cestující s druhým kočárkem počká (třebas hodinu, ne-li více) na další spoj. U kterého navíc může nastat úplně stejná situace.

PetrH

Nebylo to příměsto, je to linka 103, z Ládví do Březiněves. I když to vypadá jako vesnice, ještě pořád je to součást Prahy :). Asi tam stačí malý autobus. I když někdo tu psal, že dřív tam jezdila jiná společnost s jinými autobusy, kde místo na 2 kočárky bylo, pak vyhrála výběrko tahle.

Proč ta ženská vystupovala předem, nevíme, část videa chybí. Dost možná se s ním šla hádat i s kočárkem a pak chtěla vystoupit.

Lenka

Řídím autobus již několik let a přesto, že se informovanost občanů prý zlepšuje, v autobusech to patrné není. Cestující se chovají tak, jako by měli oni určovat pravidla a přitom neznají svoje povinnosti, kterých coby cestují mají dost. V každém přepravním řádu je mimo jiné napsáno, že cestující je povinen uposlechnout pokynů .
Žádný z nás se nechceme nechat tahat po soudech. My musíme dodržovat všechna pravidla, proč ne ti ostatní? Řidič zodpovídá!!!!!!

Helena

A řidič neumí jednat s lidmi? Je to nadčlověk?

Křižák201

Není to nadčlověk,ale přepravní řád předpokládá,že cestující bude respektovat přepravní řád a řídit se jím.Bez vyjímky.Neznalost neomlouvá.Pouhým nástupem do vozidla cestující uzavírá přepravní smlouvu a je povinen se tedy řídit jistými pravidly,v přepravním řádu uvedenými.Přes to nejede vlak.Tak si tu laskavě své pindy nechte.

Andrea

Když jsme jezdili s holkami v kočárku,taky nás vyhodil aktivní řidič. Po delším pátrání jsem zjistila,že pojištěný v autobuse je pouze jeden kočárek. Na zbytek se pojištění nevztahuje. Nevím jestli to ještě platí. Ale řeknu vám s tříměsíčním miminkem čekat další půl hodinu v mrazu není moc příjemný,hlavně když potřebuje brzo nakrmit a vy to máte vše na minutu naplánované. Lidskost nadevše vážení. Do teď jsem vděčná řidiči,co nás pak vzal obě dvě.

Froggy

Nás vzal jednou 3 kočárky. Na další zastávce chtěl přistoupit čtvrtý, tak bohužel. Řidiči by si měli uvědomit, jaký stres maminky prožívají, zvlášť, když mají ještě krom kočárku další dítě s sebou. Případně dvojčata. My už jsme na MHD rezignovali a jezdíme všude autem.

Křižák201

Většina řidičů to chápe.Na druhou stranu,uvědomují si maminky,jaký stres zažívají v provozu denně řidiči,jak mají svázané ruce různými pravidly a co jim hrozí,když umožní porušení těch pravidel?Budou potom maminky psát petici za propuštění řidiče z vazby a skládat se na jeho podporu,když přijde i o řidičák a tím samozřejmě i o práci?Když chcete lidskost,musíte jí projevit i na druhou stranu…

Maros

Chápu, že vzbudím v mnoho lidech nenávist, ale po přečtení spousty emotivních komentářů se pokusím vyjádřit k tomuto tématu s chladnou hlavou. Nejprve co říkají pravidla silničního provozu: Zákon č. 361/2000 Sb. ve znění účinném od 1. října 2018 Oddíl 4 Přeprava osob a nákladu § 48 Přeprava osob (1) Řidič nesmí připustit, aby počet přepravovaných osob starších 12 let překročil počet povolených míst určených k přepravě osob (dále jen „povolené místo“). Povolený počet přepravovaných osob (míst) se uvádí v technickém průkazu vozidla. Z toho jasně vyplývá, že za počet přepravovaných osob je zodpovědný řidič. Pokud má vozidlo uvedené v… Číst vice »

xyz

Vy ale odkazujete na údaj ohledně celkové kapacity vozidla pro všechny cestující.

Ne na údaj ohledně možné kapacity pro kočárky.

(P. S. V žádném z mých příspěvků jsem nevinil řidiče; pomyslně viním celý systém, který takovýto stav s „jediným povoleným kočárkem“ umožňuje.)

Maros

Odkazuje to také na místa k tomu určené, což je uvedeno v technickém průkazu. Tam je také uveden počet zvláštních míst určených právě pro převoz kočárků nebo vozíčků.

P.S. V mém příspěvku necílím na nic jiného, než na problém systému a snahu neházet kolektivně vinu na všechny řidiče za chování několika neprofesionálních jedinců. Snažil jsem se vysvětlit proč nechce spousta řidičů převážet více kočárků. Určitě jsem necílil komentář přímo na vás, ale na lidi co obviňují za současný stav řidiče, kteří mají minimální šanci něco ovlivnit.

Xim Durdil

Nějak nevím, co se řeší. V přepravním řádu je psáno jasně 1 kočárek. Takže ta druhá tam neměla lézt. Zbytečný spor, který způsobila ta druhá. Nazdar.

Andrea

Asi jste nikdy nejel s kočárkem v zimě a mrazu😉. Když dorazíte na zastávku a zjistíte, že tam už někdo s kočárkem čeká a vám jede bus až za 30minut nebo více. Už vidím jak by jste tam s hladovým dítětem zůstal 🤣. A musel čekat…co kdyby tam mezi tím přijel někdo s kočárkem a vy by jste musel čekat další půl hodinu🙄. Víte,pořád se najdou lidi co auto nemají a jsou na autobusech závislí.

Halamus

Můžete si objednat taxi.

Petr

To nemění nic na situaci, zeptám se jinak řidič Vás nechá nastoupit (aby jste nemusela být na mrazu a ještě musíte přeci krmit)dojde k nezaviněné dopravní nehodě, ale Vaše dítě se diky tomu zraní, co bude dál, uznáte svou chybu, že za zranění svého dítěte můžete Vy, protože jste nechtěla mrznout a musíte krmit a nebo se budete vozit po řidiči a dopravci??

xyz

Ironií je, že jak už by šlo o dítě nepotřebující kočárek, tak takových dětí může být ve vozidle (s různými maminkami či tatínky) třebas 20 a při prudkém zabrzdění či nárazu také dojde k jejich zranění. A za tato zranění nese dopravce objektivní odpovědnost.

Dost možná vážnějšímu než u zranění eventuálního dítěte ležícího ve „druhém připuštěném“ kočárku, tedy zranění, za které by dopravce nenesl objektivní odpovědnost ve chvíli, kdy je vozidlo homologováno pro přepravu jen jednoho kočárku.

Dana

Neměli jsme auto a cestovala jsem s dvojcatovym kočárem a dvěma většími detmi. Volila jsem radeji hodinovou cestu pěšky, když byl předpoklad, že nebude pro kocarek místo, nebo klokanky vedle sebe… Řidičům dopravy nezávidím. Když se něco stane – stačí brzdit před dítětem- tak odpovídají za vše….

Křižák201

Jedna věc je,když se na to podívám z vašeho laického,tedy lidského pohledu.Ano,máte starost o dítě,chcete aby bylo zdravé a nenastydlo,aby jste s ním cestu absolvovala pokud možno v pořádku.Druhá věc je,podívám-li se na situaci z pohledu řidiče.Byla by jste ochotna na sebe vzít plnou odpovědnost za porušení přepravních podmínek,za porušení toho,na co je vozidlo schválené a ještě plnou odpovědnost,pokud by došlo k nehodě a následně zranění dítěte jiné matky?Asi ne.Tak nesuďte předčasně.V situaci řidičů by se všichni kritici nechovali tak,jak tu tvrdí.Už jenom proto,že by se sami dobrovolně riziku vězení,placení vysokých pokut a nebo vysokých náhrad za léčení zraněného dítěte… Číst vice »

Křižák201

A vezměte laskavě na vědomí,že 12t vážící vozidlo,pohybující se v městském provozu až 50ti kilometrovou rychlostí,plné cestujících vážící i 15t je masa,která v případě nehody zastaví tak rychle,že se zraní naprostá většina cestujících uvnitř,ne-li všechna.Nehoda se může stát kdykoliv a kdekoliv,aniž by to třeba řidič mohl ovlivnit.Stačí jeden pitomec,co mu vjede do cesty z vedlejší silnice v domnění,že on,frajer,to přece stihne.Nebo by řidič autobusu ve snaze vyhnout se kolizi začal prudce brzdit a opět by došlo ke zranění cestujících ve vozidle,pokud by jste vezla víc jak jeden kočárek,může dojít k jejich převrácení a zranění i převážených batolat.Byla by jste pak… Číst vice »

Joker

Přesně. Způsobila si to ta zlá hydra s kočárkem.

Martin h

A co kocarek slozit – je to pak zavazadlo a s deckem sednout na sedacku? Jak se vyjadri ROPID?

Křižák201

Udržíte dítě v náručí,pokud autobusu vjede nějaký pitomec do cesty a bude muset prudce brzdit?Nárazové testy výrobců tvrdí,že v takové situaci rodiče nemají šanci dítě udržet a právě ty děti by pak situaci odnesly nejvíc.

Otravnamatkaskočárkem

Prosím, můžete tohle video pustit i řidičům, aby skutečně po dání znamení výstupu s kočárkem přijeli blíž než 1 metr k obrubníku? Díky.

Křižák201

Znamení o nástupu a výstupu s kočárkem dá jedna matka z 20ti.Pokud o kočárku vím,zastavím blíže,pokud se mi nikdo neobtěžuje znamením nástup s kočárkem oznámit a v davu se i s ním ztratí,nemám možnost vozidlo vmanipulovat blíže nástupní hraně.Běžně se zastavuje cca na 20-30cm od okraje i proto,aby se nepoškodilo vozidlo,pokud jsou nástupní hrany tak vysoké,že by poškození hrozilo.Právě tím znamením vy matky máte upozornit řidiče,že je potřeba zajet blíž.

Bývalý cestující

Já vůbec nechápu, jak můžou třeba v Drážďanech vůbec žít. Tam dokonce může jet i víc kol najednou a dokonce – představte si !! i v autobuse. A dokonce nikdo nikoho nevyhazuje, dokonce vám místní (ne Češi turisti) rádi a bez vytacek uhnout, aby se třeba vešel i další člověk….
Mě je jich tak líto, že jsou tak utiskování, a ti místní řídiči, to snad musí být horší než káznice s nápravným zařízením, že do toho jdou….

Lang

Možná to bude tím, že Němci jsou obecně kultivovanější než národy na východ od nich. Vypadá to tam líp, pracuje se tam líp, vydělává se tam líp, žije se tam líp. Ostatně proč hromada Čechů zdrhá za prací na západ? Proč tam lidi jezdí za kvalitnějším zbožím?

Ivo

Si vymýšlíte, co se týče kočárků jsou v Německu přísnější než u nás, ale hlavně si to nprmální Němec nedovolí. Tady máte případ, kdy přistěhovalci zbili řidiče, protože nechtěl jet s více kočárky:https://www.tagesspiegel.de/potsdam/landeshauptstadt/streit-um-kinderwagen-in-bus-eskaliert-7822864.html

xyz

Odkazovaný článek ale uvádí, že i v postupimském autobuse jsou „ve výjimečných případech“ možné i dva kočárky.

Nicméně dotyční cestující měli kočárků pět (!) a jeli před 23. hodinou, kdy šlo o poslední spoj toho dne v požadovaném směru jízdy (což je samo o sobě netypické – jet takto pozdě s takto malými dětmi).

xyz

… Resp. jestli jsem to z němčiny celé přelouskal správně, tak přísně vzato tam o dětech není ani slovo, tzn. teoreticky je možné, že přinejmenším v části těch kočárků žádné děti přepravovány nebyly (?).

Lenka

Tam jezdí úplně jiné autobusy.

Petr

Odstěhuj se do Drážďan,zkus v těch tvých Drážďanech nedodržovat pravidla

Křižák201

Hm,hezký příspěvek.A když už tu dáváte příklad z německa,doplňte jaké autobusy a s jakou homologací jezdí tam.Jsou totiž naprosto jinak řešené v prostoru pro cestující.

xyz

Tím pádem ale platí, že odlišná homologace vozů zjevně existuje a je řešitelná, resp. že typy odlišně homologovaných vozů existují.

Z některých zdejších komentářů se mohlo zdát, že jiná možnost „na trhu“ není.

Křižák201

Ona ta možnost požadovat po výrobci jiné uspořádání uvnitř vozu je.Otázkou zůstává,zda výrobce je schopen úpravu ve voze provést a kolik za ni bude chtít.Jelikož se nebude jednat o standartní stavbu,ale speciální,dle požadavku zákazníka,bude to zřejmě stát víc,než kolik stojí běžné vozidlo.Takové vozidlo pak svou homologaci samozřejmě získá.Bohužel dnes ve výběrových řízeních často vyhrává právě cena,ne snaha poskytnout lepším vozidlem cestujícím vyšší komfort.

Mimopražský

Nejde srovnávat Říši s Kocourkovem. Jiná nátura. Také je dost dobře možné, že tam na rozdíl od Kocourkoca nehrozí popotahování zaměstnanců dopravce za to, že se chovají „prozákaznicky.“

Bývalý cestující

Nejbezpečnější bude, když nebude do přepravy nikdo vpuštěn. Z preventivních důvodu. Nic se nestane a nikdo nikoho neohrozí. A všichni dopravci budou rádi, jak to skvěle funguje.

Petr

Tak je pravda, že Vy se svými názory opravdu radši choďte pěšky, všem bude líp

Michal Nagy

Mého syna nepouštěli do autobusu s koloběžkou a to s malou do skateparku. Takže jde o to jestli je řidič kokot bez mozku nebo…..

Jaroslav Hrdý

Prostudujte si přepravní řád, viz koloběžky. A pak se tady vyjadřujte, zda je řidič kokot bez mozku, nebo snad…..

j.Trojan

Spousta ridicu se chova dost arogantne.

Křižák201

Daleko víc cestujících se chová jako by jim po nákupu jízdenky vozidlo patřilo.Ale přepravní řád asi neznáte,že?

První

Lidskost jde stranou, ať žijí pravidla. Předpokládám že ve zmíněné situaci by převoz dvou kočárků byl z hlediska bezpečnosti naprosto v pohodě.

Jindřich

Pane První, jen hlupáci něco předpokládají. Bohužel, lidé jsou milí jen do doby, než se něco stane!! A když jim řidič vyhoví (v rozporu s pravidly), a pak se opravdu něco stane – pak umí lidé velmi rychle obrátit, a úplně všechno hned hodí na řidiče!!

Josef22

To nejsou pravidla, nýbrž zásady bezpečnosti. Vy přepravujete osoby v kufru auta? Asi ne, že? Absurdní příklad, ale funguje naprosto stejně. Každé vozidlo je bezpečné pouze za splnění určitých podmínek.
Chápu, že v dnešní době každý všechno ví a zná nejlépe (tzv. všeznalci), ale je na čase si zvyknout, že to prostě tak není, a že tu máme nějaké pravidla a omezení…

ABC

Řád a pořádek

ABC

Já třeba přepravuji osoby v kufru auta přepravuju.
Mám totiž AF víceúčelové vozidlo.

xyz

Kufr auta není určen pro přepravu cestujících.

Na rozdíl od prostoru pro cestující v autobuse.

P. S. Ostravský trolejbus (viz dnešní článek) byl/nebyl bezpečný? (mám-li předpokládat, že v něm byl přepravován max. jeden kočárek)

PetrH

Přepravní podmínky DPO Ostrava (nevidím rozdíl mezi autobusem, trolejbusem a jejich typy). Zřejmě lepší oddíl:

„ve vozidle smí být přepravovány současně dva dětské kočárky. Kombinace přepravy dětských kočárků, jízdních kol a vozíků pro invalidy ve vyhrazeném prostoru nesmí přesáhnout počet dva,“

https://www.dpo.cz/pro-cestujici/jizdne-dp/smluvni-prepravni-podminky.html#5

Petr

Přesně a to samé vozidlo s prostorem pro cestující je homologováno na bezpečný transport jednoho kočárku?

Jirka

Problém tu není ani na straně maminky, ani na straně řidiče, ale jednoznačně na straně dopravce. Dopravce ve svém jízdním řádu uvedl, že spoj je vhodný pro přepravu dětí v kočárku, aniž by uvedl jakýkoliv limit počtu míst pro kočárky. Maminky s kočárkem je mi dost líto. Pravděpodobně jela s miminkem na konkrétní čas někam k doktorovi, kterého tím pádem nestihla, což z vlastní praxe vím, že je s miminkem velká komplikace. Na druhou stranu za cestující v autobusu nese jednoznačně zodpovědnost řidič, pokud se cokoliv stane komukoliv c autobusu, jde vina za ním. Tohle je problém, nad kterým by… Číst vice »

MartinS.

V SPP PID je napsáno, že na vyhrazené plošině vozidel povrchové dopravy smí být přepravován pouze jeden kočárek. Tím je limit uveden, ne? Proč to psát ještě do JŘ?

Jirka

V čem????

Křižák201

Smluvní přepravní podmínky pražské integrované dopravy.Račte si je vyhledat a prostudovat.Pak mudrujte.Až narazíte na to,že řidič může povolit přepravu více kočárků,tak si povšimněte,že sice může,ale NEMUSÍ.Pokud nehodlá řidič vzít na sebe rizika,která to nese,nikdo ho k tomu nenutí.Ze zákona je naprosto v právu.

Luboš Beneš

Spíš než k doktorovi jeli 2 kámošky… oba nevíme kam kdo a jak jel. Takže ta manipulace chudák matka s dítětem k lékaři je mimo.

Jirka

No myslím, že kdokoliv, kdo má malé dítě, moc dobře ví, jaký problém je jakákoliv odchylka od jeho denního řádu. Pokud ten autobus jezdí např. 1* za hodinu tak v situaci, kdy na zastávce čekají dvě matky s kočárkem a řidič vpustí jen jednu, tak sorry ale zachoval se jak kokot.

Petr

Kecy podívejte se na celé video, druhá matka bezproblémů vystoupila jen tahle dělala bordel a řvala

Křižák201

Vážený pane,předpokládám,že máte své osobní auto.To je homologované na určitý počet přepravovaných osob,navíc musí být všechny připoutané.Porušil jste tato pravidla někdy?Ohrozil jste někdy porušením daných pravidel třeba své děti,že jste je třeba vzal do přeplněného vozu a nechal je navíc cestovat bez připoutání?Pak odevzdejte řidičský průkaz na nejbližší služebně dopravní policie.Pokud budou všichni porušovat pravidla,která jsou nastavená právě z důvodu bezpečnosti přepravy,pak nemusí jezdit nikde nic.Nebude to mít žádný smysl.Protože nikdo z řidičů se nechce nechat vystavit hrozbě vězení,zadržení řidičského oprávnění,popotahování po soudech,vysokým pokutám,placení léčebných náhrad a podobně.

Daigor

V případě,že řidič musí reagovat na kritickou situaci na silnici jsou v ohrožení všichni cestujíci.Zažil jsem kdy autobus musel prudce dobrzdit ve cca 30 km rychlosti,aby nedošlo ke sraženi člověka ,který vběhl do silnice.Paní co seděla na sedadle v otevřeném prostoru,byla katapultována tak že skončila 3 m před sedadlem na kterém seděla😒.Následovalo že musel být autobus odstaven,volala se záchranka,policie,prostě to nechcete zažít.
Proto apeluji na všechny,aby dodržovaly pravidla jak pro provoz na silnicích tak i přepravců.Děkuji😉

xyz

A ta paní seděla kde měla (tzn. na homologovaném místě), přesto se jí to stalo?

Kdyby jí sedělo na klíně dítě (což se smí, pokud nejde o první sedadlo vpravo za řidičem), tak by to dítě také bylo zraněné.

Křižák201

Zapomínáte na skutečnost,že cestující v autobusech městské a často i příměstské dopravy nejsou připoutaní.Ještě nějaké dotazy?

Helena

Zažila jsem,že byť jsme byli s kočárkem v bude jediný, stáli řádně po směru jízdy a řídicí hodil,,myšku “ řidič osobního automobilu..následným brzdění létají lidi že 4sedaček,padali stojící cestující q mě upadla paní na kočárek a převzrhla ho…takže se nedomnívám, že počet kočárků jeden,či dva v buse hraje roli . Pouze v pojistných událostech přepravního podniku to ano. Ale pro lidi to neznamená vyšší bezpečí…o čemž se nás tu mnozí snaží přesvědčit

SYN

Jako zajímavá doplňková informace – na kolik kočárků tedy byl certifikovaný ten konkrétní bus ve kterém došlo ke konfliktu?

Hajnej

Možná by bylo dobré ten homologovaný počet kočárků v daném prostoru vyznačit – odpadly by tak spekulace, že „řidič povolit mohl, ale nechtěl“

Křižák201

Pokud vím,tak je to tam na samolepce v prostoru pro kočárky často vidět,je tam „1x“ kočárek,“1x“ invalidní vozík.Pokud vozidlo umožňuje přepravu dvou kočárků,bude to tam uvedeno.Pokud nic takového označeno není,platí smluvní přepravní podmínky,kde je jasně uvedeno,že se smí přepravovat na plošině pro kočárky pouze jeden kočárek.Co na tom kdo nechápe?

Karel

Podle prohlášení jeho majitele na jeden

Fanda

A jak to je s dvojkocarkama to jako nesměj jezdit vůbec a navíc z praxe jízdy většiny řidičů je více nebezpečné mít kočárek po směru než příčně vzhledem k zataceni

Hajnej

To se Ti jen zdá, protože jsi ještě nezažil pořádně intenzívní zabrzdění…

David

Jezdím hromadnou dopravou ve městě, které nemá přepravní řád dostupný ani na internetu ani vylepený ve vozech. Kočárky tu nikdo z busu nevyhazuje, když se vejdou vejdou se. Dokonce je tu pro ně v kloubovém trolejbusu místo vepředu i vzadu. Podmínka je tu pouze pro kola, kdy cestující s kolem mohou jet jen pokud není bus plný a to je vyznačeno přehlednou samolepkou. A víte co, dokonce tu nemá řidič možnost zavřít dveře pokud u nich někdo stojí, prostě dokud se lidé neposunou, dveře se ani nezačnou zavírat. Ano i takto může vypadat hromadná doprava, pokud je proklientsky zaměřená.

Josef22

Jenom ze zvědavosti se zeptám: O jaké město jde? Fotobuňky (to bude pravděpodobně ta Vaše zmíněná blokace dveří) pro zavírání dveří jsou celkem běžné třeba v Německu, ale u nás jsou velmi ojedinělé. Díky za odpověď.

David
Lomb

To bude zas nějaké vybájené město s kloubovým trolejbusem, bez přepravního řádu.

Lucie

OK, v kloubovem nebo klasickem buse 2 kocarky v pohodr chapu, tam se vejdou. Ale tam, kde jezdi tyto male busy proste jeden a hotovo. Pokud se tam nacpou dva, uz musi stat napric a tim znemoznuji pohodlny nastup/vystup ostatnich..

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Vy asi nemáte děti, co?

qěcy

U midibusů a větších to není pravdou. Záleží na rozměrech kočárku.

Martin

Podle videa se tam v pohodě vešli.

Pavel Dostal

Napadá mě otázka jak koukám na vesmes mužské příspěvky. Kolikrát jste kdo jel s kočárkem MHD? Kolik z vás má tu zkušenost? Zkusili jste si to někdy? Myslím, že nikdo. Placate tu nesmysly, vozite si zadek v aute, autobus znáte jen z dálky a klidně si stoupnete tak, aby se na chodníku nedalo s kočárkem projet. Případně jezdíte autobusem, ale ženská s kočárkem podle vás musí sedět doma a ne otravovat v autobusu.

Pavel Dostal

Pište mínusy, protože čím víc mínusu, tím mám víc pravdu a potrefene husy se ozvou

Růžena

Máte přesně jednání té hysterky, že byste byl ona?

SYN

Teda já původně nechtěl, ale když to napíšete takto…

pink Rider

Jezdím s autobusem jako řidič a když nejsem v práci, jezdím s vozíčkem s postiženým chlapečkem. Ony se do sorky narvou i tři kočáry, ale pak už tam nikdo neprojde, ale občas nás řidič vezme. Ve videu nezazněla důležitá informace: Prosím maminy, nejezděte ve špičce, zkuste si naplánovat den tak, abyste nemusely jezdit s makáčema na šichtu. Nebo s důchodcema na akce v kauflu.
Když jedeme ráno do školky pro hendikepované, dost by se hodilo, kdyby vždy jezdil bus s dvěma místy, bo jede tech matek víc. Někdy jede, někdy ne.

PetrH

Nebo s dětmi co jedou do školy a odpoledne ze školy, ty taky ovládnou celý prostor pro stání… a pak jsou mimo špčku dlouhé intervaly a stejně může být tedy plno.
Mimochodem, celá událost nastala ve 12:30 a bus byl skoro prázdný.

Frantisek

No, mám i takovou zkušenost, že lidi zarvou celé prostory dveří tak, že nikdo neprojde, a dál ve voze je ještě spousta volného místa včetně sedaček. Jenže proto, že si někdo „nechce sednout“, nebo prostě jen popolézt, zůstane část lidí venku. Mohou čekat na další spoj anebo za zaplacené jízdné jít pěšky, protože stejně už nestihnou kýžený přípoj.

PetrH

Já to znám. Taky je to dáno tím, že mnozí sedí naschvál tak, že zaberou dvě sedačky nebo sedí na kraji, aby si nikdo náhodou nepřisedl. Arogance a bezohlednost není vlastnost jen autíčkářů.

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Jsem muž, dvě děti, cesta MHD nesčetné.
Naštěstí vždy v pořádku. Většinou ochota. V ČD ty lístky se slonem. Jednou arogantní průvodčí, že jsem měl dceři koupit lístek za 0. Potkat výše uvedeného řidiče, asi by mi dcery nosily buchty na Mírov.

qěcy

Stovky jízd. Dětí máme trošku víc. V PID mně nikdy řidiči busu neodmítli ani když jsem nastupoval jako pátý kočár. Zkrátka nikdy.

Veronika

Ani mě ne jako pátý kočár navic o víkendu kdy jak víme spoje jezdí i jednou za půl hodiny..

Mimopražský

V Praze jednoduché vysvětlení. Rezignace řidičů na dění v přepravním prostoru. Trochu jinak řečeno, dokud do kabiny řidiče nestříká krev, tak nezájem. Jinak by se museli zbláznit, obvzlášť na frekventovaných linkách. Stěžovat si lidi dokáží na úplné blbosti. Přepravní řád je jen cár papíru. Psi bez náhubků naprosto běžní. Není to zrovna tak dávno, kdy řidič vykázal z autobusu pumpičkáře s jízdním kolem, načež tento ve vzteku rozbil skleněnou výplň dveří a na kole ujel.

pink Rider

Ty stížnosti jsou někdy neuvěřitelné, babka si stěžovala, že: řidič pije vodu z láhve od rumu. To ám chlemtat z kýble jako kůň?

PetrH

Muž, dítě zatím malé, ano, jezdím s kočárkem MHD. Nepovažujte se za něco extra.

David

Je nás tady víc, ale nikdo z nás nestojí v tomto podle mě na straně ROPIDu a jejich stupidních podmínek.

qěcy

Přesně tak. Šotouši z ROPIDu. Mají vůbec děti a jezdí s nimi MHD?

Ondra K.

Naježděno mám celkem dost včetně nějaké doby i s dvojkočárem. Zkušenosti mám většinově dobré, nicméně je pravda, že většina jízd byla tramvajovou dopravou, kde není moc prostor něco řešit, a kdo se vejde do vozidla ten jede. Zažil jsem třeba i 6 kočárků v KT8.

Martin

Tramvaj je tak trochu vlak, ale take umi pekne brzdit… tam obvykle neni co resit, pokud nestojite s kocarem kolmo, uz jsem videl pad kocaru na bok…

Horst

Situace o kterou se jedná znám z obou pohledů – tedy jako rodič i řidič busu.
Tak si v klidu dejte obklad, ať vychladnete.

Krtek

Pokud mám auto pro homologované pro 5 osob a vezu jich více, mám v případě kontroly PČR problem a v případě nehody se pojišťovna distancuje a všechno zaplatím nebo odsedím sám. Pro řidiče BUSu platí také. Pokud souhlasí z přepravou nad homologaci BUSu, tak ho pojišťovna v případě nehody “ vykostí „.Pro dobrotu na žebrotu. Alibistické prohlášení přepravního řádu, že řidič BUSu může povolit přepravu více kočárkû odpovědnost řidiče neruší.

qěcy

Hovno.
Hovno.
Protože řidič busu to při plném busu nemá jak kontrolovat. Nemůže zkontrolovat, zda na jednom sedadle není víc lidí. Nemůže spočítat počet stojících, jestli v busu mění překročen jejich počet. Jedině, pokud má bus váhu. Případně neomylný sčítač cestujících. Takže skoro vždy je řidič z obliga.

pink Rider

Ve špičce mi vlezli do busu revizoři. Napočítali mi 117 cestujících.

Jeňýk

By mě docela zajímalo jak to mám počítat, kor na kolbeňáckých sardinkolinkách 😀, co se dovnitř narve to jede. Stejně s tim nic nenadělám

Igor Mauricio

Kolik lidí úplně zbytečně zaměstnají dva lidé s vysokým egem, kteří spolkli všechnu moudrost světa…

PetrH

Na tom příspěvku ROPIDu je vidět, že jeho autor opravdu s kočárkem autobusem jezdit nemusí. Jak se ještě drží toho, že v podmínkách je prostě jeden kočárek a basta, i když půlka autobusů je homologovaná na dva.

A takhle si tu žijeme. Vídám to pravidelně i v práci. Když část lidí si v průzkumu spokojenosti zaměstnanců myslí, že je s něčím problém, následnou debatu ovládnou nejhlasitější jedinci, kteří ten problém nemají, čili neexistuje a místo toho, aby těm ostatním tedy dali alespoň prostor, začnou sdělovat svoje domněnky a názory.

ZYRTHEC ft. KEPPRAFLØW

Jsou to autisti, co nikdy neměli holku. Natož ženu a s ní děti… (většinou ani nemají o opačné pohlaví vůbec zájem)
Ale že to nechává v klidu jejich zřizovatele, s tím by se mělo něco dělat.

lukas

On tam je 1 kočárek proto, že taky.pak druhé místo je pro invalidů na vozíku. To je dohromady 2.

PetrH

No a viz podmínky Ostravy, tam to všechno prostě sloučí do max. počtu dvou. Což je logičtější než pražské „jeden kočárek“, což ROPID svými vyjádřeními ještě obhajuje a k tomu řidiče vyzývá, o to mi jde.

„ve vozidle smí být přepravovány současně dva dětské kočárky. Kombinace přepravy dětských kočárků, jízdních kol a vozíků pro invalidy ve vyhrazeném prostoru nesmí přesáhnout počet dva,“

Pavel Dostal

Někteří řidiči jsou arogantní gauneri. Dvě poslední zkušenosti 1) bus příměstské dopravy. Řidič budu 655 Ropid nevzal 12 levého syna večerním busem z kroužku rka, že má kolobezku. Bylo mu úplně jedno, že nechá dítě venku po tmě 2) skibus Janské Lázně. Zaměstnanci jedeme z práce, řidič jel v namraze tak rychle že byl snad opilý, na zastávce pod kopcem nezastavil, vlitl do křižovatky jako šílenec po urgenci nám nechtěl zastavit až prý na konečně 3) před 10 lety mi autobus přejel hlucheho otce na prechodu pro chodce. Otec byl v pavu a neslyšel ho, řidič nam ještě vyhrožoval. Shrnu,… Číst vice »

Pavel Dostal

Upřímně, kdybyste žili nějaký čas napr v Africe, tak zjistíte, že k jízdě autem nepotřebujete prehrsle dopravních značek, přehršel pravidel, řadu, … Je tam zdánlivý chaos, ale vše funguje a je tam mnohonásobně min nehod než zde. Jediný zmatek tam udělá vyplaseny Evropan
Takže celá diskuze je úplně o ničem. Ropid si napíše přepravní rád, který vyhovuje jemu a cestující jsou mu lhostejní. Co tu chcete řešit. Zrušit smlouvu s Ropidem a najmout jiného slusnejsiho dopravce. Řidič Student agency by si nedovolil být neslusny na zákazníka.

Mimopražský

Ropid není dopravce. Ten je jen organizátor dopravy. Jestli Scheinherra skutečně vystřídá Hřib, nic se nezmění.

Martin

….kdyby všechny vyhodil…..tak chodíte pěšky a nemáte o čem psát….

qěcy

Celý to ustanovení je alibismus.
Ať rovnou ROPID řekne, že cestovat s kočárkem ROPID nepodporuje a je to jen nouzovka. Ať rodiče s kočárem a buď tvrdnou doma, nebo ucpávají ulice autama s dítětem.
Milý ROPIDE, strč si takový přístup někam.

Pavel Dostal

Naprosto souhlasim

pink Rider

Nechápu, proč neudělá dopravní podnik věšáky na kočáry zvenku na busu, jako bývají na kola. Mamina by pověsila kočár a šla si dovnitř sednout. Jen by se muselo chtít, pak by to šlo, že jo?

Martin

Kočárek není kolo ty jsi ho viděl naposledy když tě v něm máma vezla.

Jméno.m

Tý jo. Někteří se tady koukám uhomologují do bezvědomí!

Martin

Zajimava diskuse, ale meli bychom uvazovat trochu nad veci. Nejprve dve fakta: V Praze je vetsina autobusu homologovana pro dva kocarky, a v ostatnich prostredcich, metro, tramvaj, je take vice nez jedno misto. Zaroven v Praze jsou intervali linek velmi male, casto do 10min., s vyjimkou nekterych autobusovych linek, a to zaroven na trasach jezdi vice linek, intervaly jsou vetsinou kratsi i nez 5min. O vlacich se zminovat nemohu, nebot primestska zeleznicni doprava je, krome 3-4 paternich tras, tak nejak v plenkach a casto je interval 30min., resp. 15min. Problem muze nastat v okrajovych castech mesta a ve stredoceskem kraji,… Číst vice »

Mirka

Hmm, jste z Prahy? Já jezdím linkou 175 a ta má nejkratší interval ve špičce 15 min, větší část doby to je 20 min a také 30 min! Linka jede kolem nemocnice a je na té trase jediná, tramvaj je daleko. Prostě tudy musí matky s kočárky jet, jinudy to nejde. A tato linka,kam se tedy vejdou 2 kočárky, pokud je tam řidič vezme, je v těchto místech často přecpaná studenty ze zdrávky, z VŠ a že základky… Já myslím,že by měly být hlavně kratší intervaly,aby se vždy kočárky i lidi do busu vešli!

Martin

Ja linkou 183, ta je na tom uplne stejne, netvrdim, ze je to vsude idealni,… a 175 neni patrerni linkou,… Kterou nemocnici myslite, Vinohradskou?

Jen mluvim o tom, ze je treba to resit, ale neni to vsude problem, pouze v nekterych castech mesta a hlavne primesta.

Mendy

125, 136, 138, 142, 165, 170, 177, 180, 184, 195, 213
Ve špičkách 5-10 min, o víkendech 15-30 min

Leinad

Já bych kapacitu nedával úplně tak do standartu, jako spíše na doporučení/otázku objednavatelům. Když si na tom bude starosta nějaké obce trvat, tak mu poslat kloubák s jedním místem.
S těmi informacemi v apce, já bych to udělal i „garantovaně“ možnost pořídit si místenku. Pokud chce jet víc kočárků než se vejde, jede ten s místenkou.

xyz

Místenka (nejen) v tomto případě rovná se: – vázání se na konkrétní spoj (přičemž těch spojů jede reálně fůra), nevhodné mj. při cestě s dítětem od lékaře, kdy člověk neví předem, v kolik hodin a kterým spojem přesně pojedou – stav, kdy ta místenka buď bude zcela nebo skoro zadarmo, ale pak hrozí, že kdo si ji koupí, tak nad tím stejně mávne rukou a nevyužije ji; aby toto bylo eliminováno, musela by stát aspoň několik desítek korun, což ale je sociálně nevhodné – pořád tím nebude vyřešen převis poptávky nad nabídkou, tzn. stav, kdy část cestujících s kočárky tak… Číst vice »

Leinad

1) Ano. Možnost koupit online na zastávce (a vím do kterého spoje, případně ze dvou možností cesty s přestupem,…) 2) Dovedu si představit, že se apka občas připomene (ještě to chceš?). A kdyby byl poplatek, já nevidím sociálně tak nevhodnou možnost připlatit si za špičku(nebo jet v sedle). K tomu si dovedu představit, i když jede turnusově bus se dvěmi místy, schválně prodat jen jedno(aby druhé bylo pro ty co nemají místenku). 3) ano. Nicméně a) bych věděl kdy nastoupím, bylo by dané pořadí. (Ne že můžu čekat do nekonečna, protože kočárky nastupují na předchozí zastávce). b) mám víc možností… Číst vice »

xyz

ad 1) – místenka až před nástupem na zastávce = značné riziko, že ten nejbližší spoj bude již obsazen kočárkem a/nebo zarezervován někým jiným; reálně již téměř není rozdíl oproti stavu, kdyby žádné místenky neexistovaly ad 2) tzn. nutnost „hlídat appku“; přepravní špička z hlediska počtu cestujících obecně (pracovní dny ráno/odpoledne) se nemusí rovnat přepravní špičce z pohledu poptávky po přepravě kočárků (možná že je největší v pracovní dny dopoledne?) Jestli jede bus se dvěma místy pro kočárky, pak do nemalé míry padá úvodní argument „kvůli jednomu místu pro kočárky“. Jestli tam budou legálně dvě místa, tak slušná pravděpodobnost „vejití… Číst vice »

Leinad

Ten rozdíl oproti stavu bez místenek je „pořadí.“ Přijdu na zastávku, prvních X autobusů je již obsazeno. Koupím místenku do X+1, a nehrozí předɓěhnutí někým z předchozí zastávky. (Funguje pro rozumně malá X. Adrenaliňákům umožní místo na zastavce čekat v přilehlém parku.)
Je fakt, že to neřesí přeplnění(pokud by chtělo jet moc kočárků) ale zlepšuje to využitelnost když se blížíme plnému obsazení.

qěcy

Tak si plánuj vestu s kočárem, když budeš muset čekat i ve špičce tři busy, nebo někde 6, tak nebudeš naštvaný? Dítě navíc není jen náklad. A běžně se s ním potřebuješ takto dostat k lékaři na nějaký časový termín.
Čili ROPID asi chce, aby rodiče jezdili autama.

David

I některé páteřní linky (takzvané metrobusy) mají třeba v neděli interval 20 minut.

ABC

Fakt mě tady baví neustále omílání jak je autobus HOMOLOGOVÁN na jeden kočárek. Je taktéž třeba homologován na určitý počet kufrů? To by třeba u AE mohl být podstatmný parametr…. Nebo třeba jízdních kol (kdyby se na tu plošinu mohly brát)?

Zbyněk

Když se při zabrzdění nebo nedej bože drobné nehodě převrhnou kufry, tak nikoho nezavřou. Teď si uvědomte, že jste řidič, který udělá dobrý skutek, něco se stane, dítě se zraní nebo hůř. A co teď?
Víte, co já už udělal „dobrých“ skutků, za které jsem byl potrestán?

ABC

Já se ptám zda je HOMOLOGOVÁN na určitý počet kočárků, tj. pak to zřejmě musí mít napsáno ve velkém techničáku, nikoli na Vaše dobré skutky.

qěcy

Na základě jakého ustanovení zavřou řidiče,bez měl o kočár víc?

Ondra K.

V této situaci asi těžko hledat nějaký rozumný a čistý řešení. Řidič je zodpovědný za vozidlo i cestující, takže vcelku pochopitelně chce dodržet maximální počet kočárků/invalidních vozíků. Na druhou stranu vykázat kočárek jen kvůli tomu, že je místo pro kočárek již obsazeno je protizákaznické a ve výsledku to jde proti snaze motivovat lidi k využívání hromadné dopravy.

Petr

Jaká motivace?😂. Jakože musíš lidí motivovat aby jezdili MHD? 😂 Ono jim asi nic jiného nezbyde obzvlášť v Praze ty joudo.

PetrH

Fakt? U nás na periferii jezdí pomalu každý autem. Jinde mi třeba nepřipadalo nenormální se proběhnout na bus, teď už jsem jako socka. Obzvlášť přes ty rozbité chodníky je to chuťovka.

Ludek U

Má pravdu!

Petr S.

A nedivil bych se ani tomu, kdyby se na ulicích objevilo víc maminek s kočárky, které by radši šly s kočárkem třeba přes půl Prahy než čekat třeba v mrazu nebo v dešti, kdy se konečně vejdou do nějakýho autobusu.

xyz

Také považuji za paradox, že celková kapacita vozu včetně stojících cestujících bývá obvykle velmi vysoká. Přičemž pokud jde o autobus „noha na noze“, natož aby v něm jel někdo s dítětem upevněným v „nosítku“ na hrudi, tak přesto by dopravce odpovídal za zranění všech cestujících (včetně takto upevněných dětí), protože autobus na to byl homologován. A i za takové zranění dítěte bude dopravce odpovědný. Stejně tak pokud je prostor pro kočárky prostorově větší než přesně pro jeden kočárek, ale v souladu s regulemi v něm bude v tu chvíli přepravován pouze jeden kočárek, takže za tím kočárkem budou v příslušném… Číst vice »

Tomáš

Nebude odpovědný dopravce, ale ridic

qěcy

Na základě čeho? Které ustanovení řidič poruší, když vezme kočár navíc? Jestliže smí vzít kočár navíc, tak přece nic neporušuje!

Karel

Kočár navíc vzít musí, pokud je na to ve vozidle určené-a v osvědčení o registraci zapsané- že jsou tam ta místa aspoň dvě a nejsou obsazená.

Karel

Hlavně aby Ropid a DP Praha dodržovaly přepravní podmínky, které samy vytvořily.

Milan

Lidi jsou milí až do doby kdy jim vyhovíte,pak umí rychle obrátit,vlastní skušenost

tony

a teď si představte, že jsem nedávno jel trolejbusem MHD z konečné a borec si tam vlezl s kolem, které dal do míst pro kočárky, nahoře v sídlišti tam vlezl další borec s kolem, který zabral 3 místa a dal ho normálně mezi sedadla(neviděl jsem, že by některý z nich platil) a o 2 zastávky dál přistoupila paní s kočárkem….sice se tam vešla, ale kdyby se něco stalo, tak nevím jak by se to řešilo.

rtep

Odnesl by to v plné míře řidič.

Leinad

I případné nedání přednosti tomu autobusu?

Martin

Ridic v kazdem pripade zodpovida za dodrzeni predpisu ve voze, i kdyz se tam nekdo zrani vinou nehody, jde to za nim.

ABC

Ale pikaču. Když se spolujezdec či cestující v autobuse nepřipoutá, taky je pokutován on a ne řidič. Řidič ho jen má upozornit, což je třeba u autobusu splněno samolepkou na okně.

rtep

To je něco úplně jiného. Pokud řidič v autobuse dovolil jet takové sestavě, o které píše pan tony, pak to půjde pouze za ním, protože to dovolit nesměl.

rtep

Samozřejmě, jak jinak.

qěcy

Pokud to zavazadlo je v rozporu se SPP, tak asi má řidič problém. Jenže kočár navíc vzít smí. Čili tisíc tím nic neporušuje.

Vojtěch

Takže chceme, aby lidé více jezdili MHD a zároveň dáme max jeden kočárek? Kocourkov, kde se toho za posledních 30 let opravdu moc nezměnilo.

Jiří Kocurek

MHD? Viž článek:
V Praze je situace jiná: téměř polovina autobusů Dopravního podniku hl. m. Prahy má homologaci na dva kočárky.

PetrH

Jenže ty přepravní podmínky jsou na jeden kočárek vždy a všude, víc na zodpovědnosti řidiče. A jak praví Pražská integrovaná doprava na FB: „Všichni řidiči jsou seznámeni s se smluvními přepravními podmínkami a s tíhou vlastní zodpovědnosti, kterou si jejich povolání žádá. Tento pohled, že vystavení cestujících, zejména dětí, reálnému nebezpečí, je projev empatie nebo laskavosti, je nám znám a doufáme, že se nám podaří přesvědčit cestující o tom, že bezpečnost by měla být vždy na prvním místě. Nehody si nepřejeme nikdo, ale bohužel se občas stávají, někdy stačí prudce zabrzdit. Věříme, že autobus plný kočárků je spíše jen málokdy… Číst vice »

pink Rider

Víte,, kolik můžete v buse převážet dětí? Maximální počet cestujících je zřetelně vyznačen v každém buse, ale na školení řidičů jsem se nedávno dozvěděla, že v crossway můžete přepravit 4tuny dětí.

mlokXCM

Myslím, že mnohá západoevropská města mohou závidět, jaký tady je Kocourkov v MHD (třeba v Praze). A to vám jako MHD v Praze přijde téměř podobná jako před 30 lety?

Frantisek

Před 30 lety byl do každého autobusu jediný kočárek a vše do schodů, nesmělo se s kolem do tramvaje a do metra. Pravda, také nebyly rozsévány zastávky tak, jak si zrovna někdo zařval, že chce nebo naopak nechce; zase jich nebylo tolik na znamení.

Aleš

Těžko se najde jednoduché univerzální řešení, které by vyhovovalo všem. Plně chápu, že pokud není autobus či jiný dopravní prostředek stavěn na více kočárků, tak záleží na rozhodnutí řidiče, protože pak nese riziko on. Danou trasu neznám, ale být řidičem, tak bych asi situaci hodnotil dle více kritérií. Např. podle toho, jaké je četnost spojů, počasí, trasa (zda jedu po rovince, nebo je trasa samá zatáčka, klesání a stoupání, kde hrozí větší riziko prudkého brždění), jak je bus vytížen a kolik mi zbývá na konečnou stanici (dle mého je rozdíl poloprázdný autobus tři stanice před konečnou v málo využívanou dobu,… Číst vice »

Frantisek

Tady prý jen za deset minut další. Nevím ovšem, jak dlouho paní mrzly na zastávce předtím.

Mirek Zv.

Nechápu, jak se ROPID může gaunera zastávat. Jestliže deklarují, že řidič má možnost rozhodnout o přepravě více kočárků současně, tak tím dávají jasnou informaci, že v přepravě víc kočárků objektivní problém není. V tom případě není jednání řidiče nic než zlovůle, nenávist k lidem, bytostná, typicky česká touha někomu škodit. ROPID jistě dobře ví, že s ohledem na nedostatek řidičů zaměstnává určité procento psychopatů (kteří z jakýchsi zajímavých příčin volí tuto profesi docela rádi), a tak má k věci zaujmout jasné a prozákaznické stanovisko a ne gaunery ještě krýt a podporovat jejich excesy.

coolio

Jeho autobus neměl homologaci pro přepravu 2 kočárků. Kdyby je oba svezl, bylo by to jako kdyby třeba vezl v osobáku člověka jen v kufru.

V článku to je napsané, nečetl jste ho? Protože pak nechápu jak můžete napsat, že objektivní problém není.

Leinad

Co takhle to v SPP vylepšit.
Místo „řidič může povolit…“ napsat „je-li na ceduli omezeno…“

qěcy

Kde je napsaný,bude řidič nesmí vzít víc kočárků, než na kolik je homologovaný autobus? Prosím článek z předpisů dopravců. Ve veřejných dokumentech to není uvedeno.

Fliczek

Ano. Pan řidič může vzít více kočárků současně, ale pak si to také případně zodpoví. Co si budeme nalhávat, řidiči jsou „jednou nohou v kriminále“ pořád, natož pak vzít kočárek navíc do autobusu, který k tomu není přizpůsoben, něco se stane a všechno jde za ním a jeho rozhodnutím.

Napadlo někoho, že pan řidič právě po nějaké předchozí zkušenosti nechtěl vzít další kočárek?

Že pan řidič se choval agresivně – to jsou vždycky rychlé soudy, ale záznam není celý. Bůh ví, co všechno tomu předcházelo.

qěcy

Co si zodpoví? Smí vzít kočár navíc? Jestli jo, tak za ním nesmí jít vína na zranění pouze kvůli tomu, že tam byl kočár navíc. Protože jestliže řidič směl, tak nic neporušil.

Jestliže legislativa někomu něco dovoluje, tak za to nesmí být trestán.

Stráťa

Jenomže legislativa mu to nedovoluje. Přepravní podmínky ano ale jiné závazné dokumenty ne. Přepravní podmínky jsou obecné a umožňují svezení více kočárků pokud to vozidlo umožňuje (řidič ví jestli ano) ale pokud to konkrétní vozidlo neumožňuje tak už řidič nesmí přepravu více kočárků povolit.

Nestěžujte si na řidiče ale na dnešní západní společnost sešněrovanou právníky. Spousta věcí tu funguje jenom proto že spousta lidí nejen v dopravě je ochotna riskovat používání rozumu místo striktního dodržování pravidel.

Milan

Přepravní řád mluví jasně a můžeš se vztekat jak je libo

Ondra

Přesně o vás je klip ředitel autobusu.

adamgolias

no , zato váš přístup k předpisům pěkně ilustruje např dodržování rychlosti autisty , oni to jsou všechno hodní lidé , ale 50km/h přeci pro ně neplatí , protože .. dosaďte jakoukoli debilní výmluvu.

ABC

a šoutouši budou něco kázat o whataboutismu a argumentačních faulech…

Tomáš

V případě že jede rychleji, jeho blbost, když se něco stane, ponese za to zodpovědnost

qěcy

Přepravní řád je v tomto alibistický.

Daniel Jablonecký

ROPID žádné řidiče nezaměstnává.

Pavel Dostal

Souhlasím, psal jsem sve zkusenosti vyse

Pavel Dostal

Ropid konkrétně má pár řidičů grazlu, ale nevyhodi je, protože za ně nemá náhradu. Nikdo s busem nechce jezdit. Pak to takhle vypadá. A prepravni rád je napsán proti cestujícím. Šňůrka nesmyslů, co musí cestující, ale co musí řidič nic. A slušném chování je taky neučí.
Ono je to celé směšné, jak se tady vybavuje rady, pravidly, značkami a např v Africe tohle vůbec nepotřebuji. Jezdí se tam pro Evropana chaoticky, ale všechno má svůj rád, funguje to a je tam méně nehod než tady.

pink Rider

Nikdo s busem nechce jezdit, bo lidi se chovají tak jak se chováte vy. Nevím na co by vám bylo, kdyby v přepravním řádu bylo, co všechno musí řidič. Leda, abyste s tím prudil všechny řidiče, co potkáte.

Václav

Co musí řidič je dáno pracovní smlouvou a náplní práce. To jsou takové ty dokumenty, které se podepisují při nástupu do zaměstnání. To většina lidí zná a taky ví, že pracovní smlouva není žádný veřejný dokument, který by se vyvěšoval někde na sklo pracovního místa. PS. Víte proč Evropan v Africe na cestě udělá chaos? Protože není zvyklý na absenci řádu a pravidel. Jak já chápu vaší zálibu v Africkém světě, tak bychom mohli převzít i školský systém, finančnictví, sociální správu, nakládání s odpadem, vyprázdnit regály v obchodech a zavést hladomor a špínu a tak dále a tak dale. Teda… Číst vice »

Křižák201

Gaunera?Kde se v přepravním řádu píše,že více kočárků řidič umožnit MUSÍ?Nikde.Do pětimístného osobáku taky běžně berete větší počet osob,než je povoleno?Jak to vysvětlujete dopravní policii,pokud tedy ještě máte řidičské oprávnění?

Kamui

Co když už ve voze je kočárek na sdíleném místě pro kočárek/invalidní vozík, a na další zastávce chce nastupovat vozíčkář? Budou cestující s kočárkem vyhozeni, nebo má smůlu vozíčkář?

Milan

Cestující s kočárkem si musí vystoupit,vozíčkář má přednostní právo

Libor

A jak se při tomto „nuceném“ vystoupení řeší jízdenka, nějak se prodlouží na další spoj?

Jakl

Kočárek a doprovod neplatí cestovné

qěcy

Musíš na to mít průkaz. S Intel to neplatí vždy.

xyz

Ani ten další spoj nemusí být pro cestujícího s kočárkem dostupný – stačí, aby v něm byl byť jeden další takový kočárek.

Milada

V MHD v Praze jezdí kocarek a doprovod dítěte mladšího 3 let zdarma.

ABC

to ovšem ne automaticky

Praha – 0 Kč
Osoba doprovázející dítě do 3 let v Praze mohou cestovat za 0 Kč (kromě vlaků), pokud prokáží nárok (věk dítěte), a to:

Průkaz PID „Dítě do 3 let“
Občanský průkaz dítěte
Cestovní pas dítěte

Pokud doprovod dítětě neprokáže nárok předepsaným způsobem, musí si zakoupit plnocennou jízdenku.

qěcy

Aneb překrucující půlka pravdy.

fanda

V Praze pokud cestujete s kočárkem s dítětem cestujete zdarma,takže problém s jízdenkou není.

qěcy

Ne, ROPID ti nasere. I když to bude poslední spoj. Protože alibismus obhájců podobných ustanovení.

Karel

Ne. Tato přednost platí při nastupování. Do vozidla, obsazeného do plné kapacity také vozíčkář nemůže.

Jiří Kocurek

Odpověď je v článku. Vozíčkář má přednost. On totiž moc jiných možností nemá, ani jít pěšky.

Frantík

No v podstatě má (předpokládáme-li bezbariérovost chodníků)

Pat

Takže v Praze nemá

fanda

kočárek bude vyloučen z přepravy. Je to jasně napsané ve článku i přepravním řádu.

Josef Švejk

Novináři a jiní pisálkové tu dělají celostátní skandál z něčeho, co je v pravidlech DÁVNO dané.

Ondra

Ordnung musí být. Chápu. Někoho možná napadlo že vyhazovat brečící mámu když k tomu není důvod je chucpe.

Frantisek

Brečící nebo křičící? Důvod je jiná věc, otázkou pak, kdo začal přehánět jako první. Přitom se stačilo domluvit jako lidi, nehonit si ega.

Křižák201

Dotyčná dáma porušila hned několik ustanovení přepravního řádu a k tomu jako bonus i zákon v podobě GPDR.Taková osoba si o vyloučení z přepravy přímo sama říká vlastními činy.

Jan

Chcete víc míst pro kočárky? Změňte zákony tak, že se odpovědnost přehodí na cestující. Bez jakéhokoliv upozornění.
První kočárek je chráněn homologací, odpovědností a pojistkou přepravce. Za druhý kočárek plně odpovídá osoba jež jej přepravuje. Kočárek někoho při nehodě zranil? Jdeš před soud kvůli ublížení na zdraví. Zranilo se při nehodě přepravované dítě? Stejně tak. Kočárek něco při nehodě zničil? Platíš odškodnění…

M82

Aha ridic pojede jak debil zpusobi nehodu a muze za to doprovod kocarku. To je zajimavej myslenkovej poskok… Ja nevim kdyz maj vsichni plnou hubu bezpecnosti, ale nikomu nevadi autobusy pid po dalnici bez pasu pro cestujici…

qěcy

Doprdele co řešíte? Takhle to nikdy nestálo. Jestli někdo zraní lidí tím, že pojede jako prase, nebo způsobí nehodu, tak je docela jedno, jak byly zavazadla umístěný. Za zranění a jakoukoliv jinou už odpovídá obecně ten, kdo to způsobil. Jasný? A to, že řidič vzal kočár navíc, což mu předpisy dovolují, samo o sobě žádnou újmu nezpůsobuje s způsobit nemůže. To jen neznalci tady hájí nějaký právní nesmysly.

Křižák201

Proč by řidič autobusu měl jet jako debil?Stačí debil v osobáku,který mu vjede do cesty z vedlejší,protože on,frajer,to přece vždycky stihne,má přece silný fáro.A co pak?Prudké brždění a osazenstvo autobusu může jet do nemocnice.Nebo rovnou srážka a výsledek je stejný.

fanda

Přesně,taky jsem řídil na příměstských linkách,v okamžiku kdy jsem po vedoucím chtěl papír,kde bude napsané,že mohu vozit kočárků více a případné škody bude hradir firma a pojištovna,tak byl problém vyřešen.Už mě neotravoval.

qěcy

Jo, klidně. S dětmi jsem najezdil v kočáru stovky jízd v PID a přesně toto si myslím. Ono beztak každý má odpovědnost za své chování a svěřených dětí. Čili ani dnes se nemohu vyhnout odpovědnosti za újmu způsobenou mými/svěřenými dětmi a věcmi,některé jsem někde nějak umístil.

pink Rider

A jak se od sebe pozná první a druhý kočárek?

Václav Živný

Takže Ropid místo toho, aby potrestal řidiče, který se choval naprosto nevhodně, spustil vysvětlující kampaň, aby nemuseli řidiči dělat dobré skutky…

Aaabbb

Jojo. Kamarádka takhle cestuje často se dvěma psy. Podobná písnička. Spousta řidičů má hrozný problém že v jednom autobuse jen 1 pes, takže výsledek je ten, že raději pak jede autem. Byť jsou oba (malí) psi na vodítku a s košíkem. To jsou prostě problémy, které ve vlaku nebo v autě neřešíte a zbytečně to lidi od veřejné dopravy odrazuje.

Fliczek

V některých případech i ve vlaku může být odmítnuta přeprava, pokud už jsou zaplněná místa k tomu určena.

Kamui

Pravidla jsou dána. Tohle je jen jejich připomenutí.

Luděk

Za co měl Ropid řidiče potrestat?
Asi za to že vyžadoval dodržování toho k čemu je autobus hologovaný?

Tak si vemte klasické kombika homologovaného pro 5 lidí a vezte v něm 8 lidí uvidíme pokud vás policie zastaví jaký bude konec.

xyz

On ten autobus vezl více lidí než pro kolik byl homologovaný?

Karel

Měl vézt víc kočárků a řidič to správně odmítl.

Milan

Tak si to vykládáte vy!,přepravní řád mluví jasně i když se vám to nelíbí

Barča Hrbáčková

Proč jsou tam tedy dvě sedadla?

Ivan_pha

Sedadla nejsou jen pro osoby s kočárkem

Fliczek

A i kdyby to bylo pro doprovod kočárku, k tomu, aby se narodilo dítě, jsou zapotřebí dva, jestli to nevíte. 😎😆

Kleist

Bezpečná přeprava je sice skvělá, ale ne vždy ten autobus jede za 10 minut znovu , někde se musí třeba čekat i 2h ! To už se muže v zimě jít rovnou maminka s kočárkem třeba zabít. Navíc napasovat se do toho druhého místa v tom videu ve špičce musí být docela zážitek. S řidičem nesouhlasím už že to tam má v těch přepravních podmínkách podtržený fixkou svědčí o jeho zasednutí na kočárky. Víckrát jsem viděl řidiče autobusu jak si píše esemesky za jízdy, ohrožuje ostatní účastníky provozu, je agresivní na slabší cestující, hodně špinavý autobus, netopí či neklimatizuje. Taky… Číst vice »

Ivan_pha

A co by řekla matka u spoje, kdy jede další za 2 hodiny a byly ve voze 2, nebo i 3 kočárky? To samé.

Pravidla jsou daná. Když jsem jezdil s kočárkem, musel jsem počítat, že se nevejdu. Když musím být někde na jisto a potřebuji kočár , jedu (nebo manželka) autem. Tedy v případě, že spojů je málo. Je to tak těžké?

Aaabbb

Těžké to není, jen tím ty lidi v VHD zcela zbytečně vyháníte. Zajímavé je, že tenhle přístup jsem zažil jen v Česku případně na Slovensku… v Rakousku či Německu by vám ten řidič často s tím kočárkem ještě pomohl.

xyz

U spoje povolujícím 2, natož 3 kočárky, je riziko nevejití se nepoměrně menší než u spoje povolujícího jen 1 kočárek.

I když samozřejmě, i tak je to riziko nenulové.

MaT

A to si lidi musí povinně ke kočárku pořizovat ještě auto?

Alexandr

> Když musím být někde na jisto a potřebuji kočár , jedu (nebo manželka) autem

A přesně toto je problém.

Petr

Můžete jít řídit…… klidně až se Vám stane nehoda a budete mít na palubě 3matky s kočarkama tak už vidím jak jim to budete vysvětlovat až po Vás budou chtít úhradu nemocenský

Kleist

1) Já na práci na směny nejsem a ten plat je moc nízký (viz. můj předchozí komentář)
2) Proto bych tu odpovědnost přenesl na matky s kočárky, taky nezodpovídáte jako řidiči osobního automobilu za pásy spolucestujících (oni zodpovídají za sebe a za ujmu ostatních, pokud do vás při nehodě narazí).

BND 30

Za tu neodpovědnost za ty pásy si nejsem stoprocentně jist. Podle mě má řidič na pásy a jejich použití spolucestující upozornit. A na palubovce je mu u moderních aut jejich použití signalizováno.

Kleist

Je to tak, rozklíčoval to ústavní soud že pokutu za to řidič nedostane i když to řidiči svítí nebo pípe.

coolio

Tak holt pojede jednou mamka taxíkem.

Kleist

To už by mi stačilo abych na tu veřejnou dopravu nespoléhal a koupil auto. Jediná výhoda je, že je rodič na mateřské a má čas (Pokud není zima).

Frantisek

Akorát, že dokud auto nevlastníte, nemáte tiky je používat i tam, kam byste se v pohodě dostal veřejnou dopravou. Taxík navíc nezabírá zbytečně místo navíc, vozí další lidi.

Milan

Pŕepravní řád platí pro všechny bez rozdílu

Kleist

On zrovna neplatí, protože řidič může povolit a nemusí. Zpochybňovat pravidla je základní vlastnost v demokracii, bez té by jsme tu měli stále komunismus.

pink Rider

komunismus jsme tu nikdy neměli

Jindřich

Měli jsme tu socialismus, ach jo, zase IQ tykve mezi lidmi co tu dobu nezažili nebo ve škole nedávali pozor.

Karel

To není zpochybňování. Řidič ví, kolik kočárků může autobus přepravit a podle toho jedná.

Křižák201

Pokud Vám přijde,že doprava jezdí málo často,obraťte se na objednatele linky a organizátora dopravy,což je právě ROPID.Řidiči jezdí podle daných jízdních řádů,které byly sestaveny na základě objednávky a možné kapacity konkrétní linky.

Petr Kavala

Typičtí češi. V přepravních podmínkách je napsáno jeden kočárek, tak proč ta hysterka řve? V Německu by nikdo nediskutoval, tam je pořádek. Jen u nás si paní myslí, že když sedí na magistrátě v kanclu, může řvát po pracujících

Kleist

Typický Čech: V Německu by nikdo nediskutoval 🙂

xyz

Zrovna loňské cestování po Německu v přeplněných vlacích s 9-EURO-Ticketem, kde u některých vlaků bylo dokonce uvedeno, že „vlak je plně obsazen; nenastupujte“ se teda dost lidí (i úspěšně – mj. poté, co nějací cestující v té které stanici vystoupili) pokoušelo do něj nastoupit.

Medvěd

Proč považujete pravidla za něco neměnného? Není tato situace naopak dobrý důvod k zamyšlení nad tím, jestli současná pravidla dávají smysl a nenadešel čas je novelizovat?

A mimochodem: Pokud je maximální počet přepravovaných kočárků daný homologací vozidla (je to vůbec tak?), proč není prostě napsaný zvenku na autobusu?

Karel

Asi to bude proto, že touha po nástupu s kočárkem se dává řidiči při příjezdu najevo. A protože řidič ví, kolik kočárků může přepravit, dá nebo nedá souhlas.

Jarda

Já vám nevím, ale tak selský rozum vpřed…. Jezdím autobusy přes dvacet let a nikdy jsem neviděl, že by se kočár umístil přesně tak, jak je zamýšleno (Asi před rokem na to bylo uděláno i instruktážní video, snad o DPP) – tedy rodič opírající se zády o svislé opěradlo. No a za druhé… Tady se řeší převrácení Kočáru. Asi jsem z jiné planety, ale když se dají dva kočáry vedle sebe, použije se trochu inteligence a dají se vedle sebe tak, aby se až dotýkaly, tak se přeci nepřevrátí, protože tam nebude prostor , jak dokončit potenciální rotaci, protože narazí… Číst vice »

Karel

Jenže pokud cestující umístí kočárek v rozporu s návodem, tak v případě kolize nebo nouzového brzdění je řidič nevinen. Ale jestli tam budou kočárky dva, tak je řidič vinen.

coolio

Kočárky se o sebe mohou poškodit.
Jeden z řidičů popisoval, jak vzal 3 mamky s kočárky, na jednom se protrhl potah, a mamka za to popotahovala dopravce, pročež za to řidič dostal tisícovku pokutu.
Pro dobrotu na žebrotu.

Andrea

Je celkem jasné, kde je chyba. Autobus, který má sloužit pro MHD a je schopen přepravovat jen jeden kočárek, je logicky naprosto nevyhovující. Proč tam není víc místa? Když nejede kočárek, tak ty místa přece jdou využít jako místa ke stání. Tedy, neexistuje důvod, proč by autobusy neměly být upravené pro přepravu třeba i čtyř kočárků současně. Systém, počkejte si na další spoj, je naprosto nevyhovující z mnoha důvodů. Kočárků cestuje hodně. Spoje jsou často s přestupy a jsou místa, i v Praze, kde ty busy vážně nejedou zase tak často, kor mimo špičku. A co pokud jedou dvě maminky… Číst vice »

Ivan_pha

Jak na pár facek? Kočárku někdy cestuje více, musí se s tím počítat. Když řeším čas, nebo třeba to zoo, jedu autem.
Ted už jsme rok bez kočárku, ale předtím jsem s ním jezdil MHD a nebyl problém respektovat řidiče.
MHD není primárně pro kočárky, pár facek si zasloužíte spíš vy.

Dachs

MHD je tedy primárně pro koho? Rozvinete definici, nebo bude i nadále promlouvat ego, že vy to auto máte? Jo a ZOO je o dvou stovkách parkovného, plus bloudění a hledání volného místečka (byť kdo si dá dohromady dvě a dvě, do ZOO za krásného počasí nevyráží). V součtu se vstupenkami pro mnohé už je to darda. Na linku 103, kde se událost přihodila, byl vysoutěžený nový dopravce. Ten předchozí tam jezdil s autobusy, v nichž přeprava dvou kočárků nebyl problém. U nového to problém je, ohání se – spolu se zástupy uvědomělých šotoušů zde – homologací. Proč na 103… Číst vice »

Křižák201

Protože co si objednavatel nezaplatí,to prostě není?Veřejná doprava je objednávána městy,či krajem.Pokud objednavatel o lepší výbavu,či kapacitu vozů nestojí a rozhoduje pro něj pouze cena,pak jezdí prostě to,co si objednali.Nadáváním řidičům brečí všichni na špatném hrobě.

Kleist

MHD je pro socky? Nebo snad pro důchodce? Nebo pro děti? Nebo pro ty co se bojí řídit?

Honza

Ivane, to jsi Vážně tak jednoduchý jak se tady prezentuješ? To tě doma neučily slušnému chování? Tak za prvé : MHD slouží nám, nikoliv my jim. My si je platíme a to několikrát, nejdříve ve formě daní ať už přímých nebo nepřímých (pochybuji že tomu rozumíš) a potom ještě jednou při nákupu jízdenky. Takže jako lidé, kteří je platíme očekáváme nějaké profesionální služby a né takový amaterismus jaký tady předvádí. Pokud chceme dostat auta z ulic, tak MHD musí být pro lidi a né že si tady z tohoto byznysu udělá pár vyvolených dojnou krávu. Pokud autobus vozí jenom vzduch… Číst vice »

PetrH

a) kočárek, dítě ani doprovod nepotřebuje jízdenku, což rodič obvykle ví, takže žádnou nemá, tento argument padá

b) a tento „byznys“ tedy město dotuje 20 miliardami ročně, které má jen proto, že se snížení daní neprojevilo prakticky vůbec v rozpočtech obcí (jinak by se MHD musela hodně seškrtat) a upravil se koeficient pro RUD. Díky tomu je díra jen ve státním rozpočtu, kde to nikomu nevadí.
Jinými slovy: neplatíte na daních tolik, aby se celý tento stát blahobytu a komfortu zaplatil. Všechno máte na dluh.

Frantisek

A auta ještě víc, protože dluh na údržbě silnic, nedostatek následné zdravotní péče o plíce, o nervy, po úrazech… 🙂

pink Rider

Kde máte jistotu, že na další zastávce se nenahrne do busu 100 lidí?

Frantisek

A teď už rok bez kočárku jezdíte stále autem, nebo opět MHD? 😉

Frantisek

Až na těch pár facek (fakt tuhle argumentaci nesnáším) celkem souhlas. Trochu více místa k stání, když stejně často cestující stojí ve dveřích, neb „si přece nebudou na tu chvíli sedat“, se hodí i tak. Ale zase aby z toho nebyl „holobus“. 🙂

Stráťa

Holobusy jsou asi docela extrém ale současný stav kdy je v autobusech MHD tak 3x tolik sedaček než by tam být mělo je stejně extrémní jenom na opačnou stranu. všeobecně nemají 4 sedačky vedle sebe v MHD co dělat protože mezi nimi nezbývá dostatečná ulička pro pohodlný a častý nástup a výstup. Tolik cestujících nechce postupovat dál od dveří protože probíjet se plným autobusem ke dveřím je jeden z nejhorších zážitků co cestování MHD nabízí.

Křižák201

Dobrá,dejme tomu,že je nevyhovující vozidlo z hlediska kapacity míst pro kočárky.Ok,chápu.Vozidla se ale většinou zakupují ve výběrových řízeních,kde se zadávají parametry.Ty parametry jsou dost dány tím,na jaké lince budou jezdit,jaké podmínky vyžaduje objednatel dopravy,zpravidla město,kraj…Dopravce pak zadá veřejnou soutěž,do které se přihlásí výrobci,kteří také nabídnou možnosti jak mohou být vozidla uzpůsobená.Z toho pak vzejde vítěz zakázky,který vozidla následně dodá.A víte co hlavně rozhoduje o tom,jaké vozidla budou?Zpravidla cena za konkrétní vozidlo a konfiguraci.A dnes je trend tlačit na co nejnižší cenu.V tom je největší problém.Pokud budou stále vyhrávat výrobci,co nabídnou naprostý základ a požadují nízkou cenu,pak nemůžou logicky na linkách… Číst vice »

Financ

Ano, jistě, odežeňme ty lidi z veřejné dopravy ještě víc… Ropid je tragikomická organizace, to fakt zůstává rozum stát…

mlokXCM

Zůstává rozum stát nad tím, že když se používají vozidla homologovaná na jeden kočárek, vyžadují, aby v autobuse byl maximálně jeden kočárek (případně řidič dle situace může rozhodnout, že jich tam může být více)? Jestli to nebude spíše tím, že, na rozdíl od vás, jsou obeznámení s tím, že výrobky mohou používat v souladu s tím, k čemu jsou tyto výrobky určeny, protože jinak je založena jejich odpovědnost za případné následky. Až třeba budete mít jednou za něco odpovědnost, tak zjistíte, že realita je trochu jiná než psát něco v internetové diskuzi.

Frantisek

Na druhé straně, vytvořit podmínky pro dva menší kočárky by snad také šlo. Když se tam vejde jeden velký…

Libor

Blbost, bezpečnost na prvním místě…

Martin

Jsou li dva kočárky vedle sebe ,tak se spíše nepřevrhnou než je tam pouze jeden .

Křižák201

To je blbost.Akorát se převrhnou oba a máme zraněné děti dvě.Super,že?

Martin

A na tomto případě je vidět, že na MHD se nedá spolehnout, jedu s kočárkem přijede 1 bus tam už je i přes prázdný bus obsazeno no čekám na další a mám zase smůlu zase kočárek ,tak otázka co má člověk dělat? chytří co mínusuji ať poradí.

KunoDodenurg

Nebejt socka a koupit si auto když teda chceš radu 😉

Frantisek

Jen socky šetří životní prostředí a zdraví, protože si nezaplatí nákladnou nemocnici, aneb řešme následky místo příčin? 🙂

Pražec

Jezdit autem a v komunálních volbách kroužkovat klausovce napříč hnutími. 😀

Frantisek

Hehe, sháníte další zastánce rozšiřování silnic a aut na úkor ostatního? 😉

Kdo já

Obraťte se na ROPID, když v přepravních podmínkách dovolí větší počet kočárku, nebude plna zodpovědnost na řidiči, když se něco stane.
Jinak s tou paní bych chtěl sdílet dvojdomek…., chudák její starý. ☹️

Libor

Kočárek má kola, dá se s ním jet 😉 existujou tzv. Nosítka na děti, i to je použitelné 😉 PS :
Sám mám tři děti 😉

Martin

Když máš větší dítě tak si s nosítkem moc dobře nesedneš a ještě musíš mít batoh kam dáš věci pro dítě ,tak to není moc ideální. A MHD je snad na cestování tak proč mám jít pěšky.

libor

větší děti i chodí. můžou kus ujít, ano batoh na záda nebo tašku na kolečka (babkotaška), jako každý si myslí, že máš kočár, tak se všude narveš…prostě to tak není…

Martin

Jo to dítě na videu ujde km,srandisto. A v prázdným busu ten druhý kočár hodně překážek.

xyz

Zajímalo by mě srovnání následků pro dítě po velmi prudkém zabrzdění (znamenajícím ať už odvrácení hrozící nehody, anebo nehodu/srážku i tak způsobenou), když dítě je:
– umístěno v druhém z kočárků, eventuálně postaveném bočně vůči směru jízdy autobusu; při prudkém zabrzdění hrozí převrhnutí kočárku

– umístěno v tzv. nosítku na děti, kdy rodič s takto umístěným dítětem sedí na „čtyřce“, tzn. sedadle, naproti kterému se nachází další sedadlo; při velmi prudkém zabrzdění hrozí, že rodič i s dítětem „vyletí“ směrem k protějšímu sedadlu

libor

musí sedět proti směru, to je ideál… když máš dítě, můžeš si to přát…

xyz

Pak ale tomu dítěti hrozí opak – že se na ně při velmi prudkém zabrzdění převrátí osoba sedící naproti (tzn. ve směru jízdy).

coolio

A. jeď taxíkem
B. nepoužívej kočárek, bez něj to jde taky
C. odstav na místě kočárek, a vrať se pro něj jindy
D. dokup elektrokoloběžku, a jeď na ní, a kočárek táhni za sebou.
E. slož kočárek a udělej z něj jenom spoluzavazadlo

Lukas

F. Presun se na drivejsi zastavku (idealne na konecnou) a nastup jako prvni.

Kleist

Připevnit pod kočárek elektrokoloběžku a můžete uhánět 😀

Pražec

V tom případě bych ten spravedlivý hněv přesměroval i na objednatele dopravy, který ve smlouvě nepožaduje homologaci pro víc kočárků.

Karel

Homologace se nedělá na přání objednavatele, ale podle toho, co výrobce vyrábí a nabízí

Anonym

Objednavatel si muze dat do podminek, co chce. Prihlasej se mu vyrobci, kteri to splnuji. Akorat, ze pokud bude treba jen jeden vyrobce s napr. 5 homologovanymi misty pro kocatky, bude spousta diskuteru kricet, ze je vyberove rizeni cinkle, kdyby to byl jeden z pozadavku…

Leinad

Výrobci autobusů to umí změnit. Stejná kastle, skoro stejný typ autobusu, jiné uspořádání sedaček => jiná papírová kapacita.

Křižák201

Jistě,ale to by nesměla rozhodovat výběrová řízení cena.Právě na tu se tlačí nejvíc a vyhrává,kdo dodá nejlevněji.Napadlo Vás to?

Kleist

To se tak dělalo před 30 lety.

Jarek

Klasický český paskvil, jednou můžou dva kočárky a někdy jeden. Běžný cestující nemá o nějaké homologizaci ponětí a cestující by měl mít jasnou informaci. Je problém, že nějaké piktogramy a pod.sleduje málo kdo, ale i tak by to pomohlo. Jasné označení max.1 kočárek nebo 1 inv. vozík nebo max 2 kočárky na dveřích, pro tento druh nástupu.Možná by se tím předešlo podobným incidentům.

xyz

Ještě bych vypíchl jednu věc – kočárek s dítětem je přepravován „zdarma“ (bez placení jízdného).

Ale s nemalým rizikem, že přeprava nebude moci být uskutečněna.

Takže na jednu stranu sociální přístup (pragmaticky vzato, ten kočárek zabírá konkrétní prostor ve vozidle, tzn. z tohoto pohledu by bylo správné zpoplatnit jeho přepravu bez ohledu na to, že v něm cestuje dítě), zároveň však asociální přístup (doufat, že ve vozidle nejede už žádný jiný kočárek a ani invalidní vozík).

David

No tak si představte, že byste ještě musel dvě minuty před příjezdem autobusu aktivovat svou 30min jízdenku a pak zjistil, že tam už kočárek je a musel čekat třeba 20minut na další spoj a kolečko si zopakovat.

xyz