Dokument: Středočeský radní vysvětluje, proč řeší omezení dopravy na lokálkách
Zastávka Lítkovice na trati Bakov nad Jizerou - Dolní Bousov. Foto: Jan Polák / Wikimedia Commons
Kraj slibuje případné omezení dopravy projednat s obcemi na trati.
ETCS je věc, která má za cíl zničit železnici, pod vidinou bezpečnosti. Je to pořád to stejné jak řekl jeden politik co skončil v propadlišti dějin: “ silou je donutíme Kaťuško, silou!“ Když si EU ETCS vymyslela, ať to zaplatí. Nejvíc MU je stejně vinou neukázněných řidičů na přejezdech a to žádné ETCS nezabrání.
EU nic nevytváří vy inteligente, takže nemůže nic zaplatit. Zaplatíte to vy na daních a jiní, stejně jako různé prázdné regíny v kde jaké prdeli.
Ještě více ukázková je trať z Lužné do Žatce, alias spojení Kladenska se Žateckem a Chomutovskem (až z Prahy do Žatce vlakem přes Lužnou jde akorát šotouš a režijka, turisté z Prahy jezdí v mensim počtu maximálně do Deštnice a oblasti Džbánu). Zde je to především otázkou na Kladno, Žatec, případně Chomutov, relativně větší města s dostatečnými příjmy, zda mezi sebou chtějí mít i pravidelné vlakové spojení, které na jedné straně využívají lidé jen velmi nahodile a pomálu a proto jsou ty vlaky v lepším případě poloprázdné, ale na druhé straně jízdní doba není vyloženě katastrofou a ty vlaky mají… Číst vice »
Kvalita vaší argumentace jde hezky vidět na tom, že vůbec netušíte, že z Lužné do Žatce režijka neplatí, a přesto tím jezdí lidi.
Zbytek nemá cenu rozebírat.
Nechť si obce přispívají. Opravenou trať do Mšena ani nákladní dopravou využívanou trať 110 nikdo v dohledné době určitě trhat nebude. Takže obce nejsou pod žádným tlakem podílet se na údržbě tratí jako jinde, zde jim stačí pouze přispět na provoz vlaků a to je jen na nich, zda si za pár vlaků denně připlatí, zda to pro své občany chtějí dělat. Z Loun do Slaného to platí dvojnásob, pokud je pro tato 2 města důležité mít mezi sebou pravidelné vlakové spojení, nechť si na něj přispívají. Zde to zdaleka není jen o tom, že si přispějí pouze Klobuky, Vrbičany,… Číst vice »
Jsem pro. Ale měly by dostat nějaké peníze , o kterých by mohli rozhodnout, zda je věnují železnici anebo by je mohly využít i jinak…
Obce dostávají od státu dosyp na veřejnou dopravu? Nějak jsem si nevšiml.
Tohle je úkol kraje a prachy tak má najít kraj. Přehazovat svoji zodpovědnost na jiné je známka nekompetence. Zvládne to každej.
Vláda přenesla část nákladů za covid na kraje.Kraj si, narozdíl od vlády, nemůže peníze natisknout (vydat státní dluhopisy). Kraj je mezi dvěma mlýnskými kameny a je lepší se snažit situaci řešit jako příčetný hospodář.
Někdo ten zelený fanatismus musí zaplatit….a cca 40 korun na kilometr za ekošílenství….no a co.Všichni budeme hepy.A rušení vlaků?No a co, pojedete busem, stejnou rychlostí a postojíte si v kolonách jako bonus.Vlaky do 21 století nepatří.Ale jak se plebsu zruší motory na ropné produkty, ještě ten vlak bude dobrý,,, tam kde přežije.
mezi breznici a rozmitalem jsou nejake kolony?
Je to Borec. Konečně někdo napsal tu pravdu, co sotousi nechtějí slyšet. Držím palce ať za tím pevně stoji.
Jojo, ale jestli si představují, že všichni přelezou do autobusů a nikoliv do aut, tak se šeredně pletou. Ne každý je nadšený z busu a já osobně vyměním vlak za auto.
Je to pravda, už to tady bylo koneckonců zmíněno, že při výlukách obvykle klesá počet cestujících.
Zajímavé, při mnoha výměnách naopak lidí v busech přibylo.
Např. na Vejprtech, Jevíčku, nebo Hevlíně.
Navíc na takových Kralovicích by šlo už jen o doplnění busu a ten je tam výrazně plnější, než většinově prázdný vlak.
Pak tam jsou v seznamu tratě, kde nedojde k žádné náhradě, protože náhrada už je.
Všiml jste si slova „obvykle“? Význam tohoto slova neznamená, že je tomu tak vždy.
Já mám ale zkušenost, že tomu tak OBVYKLE není.
Spíš bych rád viděl ten konkrétní případ, kdy nastal propad v počtu cestujících.
Tím nechci říct, že se to někde nemohlo stát, ale bude to nejspíš výjimka.
Jel jsem busem ve Vejprtech,Jevíčku i Hevlíně byly poloprázdné jako všude, ale o tom se nepíše. Navíc bus Laa-Hevlín-Hrušovany-Brno, to byla jízda za trest, jenom asi 20 minut jezdil po Hrušovanech po všech možných zastávkách, pro tranzitující cestující je to nepoužitelné. A tak je to skoro všude. Z Vejprt navíc jede bus jinudy než jel vlak, v zimě to tam byl zážitek v zatáčkách do Klášterce jsem čekal kdy se převrhne. Jevíčko je sice daleko od města, ale to šlo řešit přípojným mikrobusem, ale takový tam nebyl nikdy zaveden. Byl jsem svědkem, že i tak jeli z Jevíčka v neděli… Číst vice »
A kolik uvedené lokálky v těch úsecích navržených na zavření vozily lidí denně? 200 dohromady? To silnice nijak nazahlti a pro ty co si nemohou auto dovolit nebo se potřebují z výletů vrátit k autu, bude bus plně dostačovat.
Ti co nemají režijku a často jsou těmi co sedí v 810 či Regionově do toho autobusu přelezou. Nicméně zrovna Praha a střední Čechy jsou oblast, kde by měli mít vlaky prioritu, protože je to jediná cesta, která nemusí být přecpaná a může spolehlivě fungovat. A že jde z lokálky občas udělat něco víc ukázal třeba RegioJet v závazku v Bratislavě, kde ten počet cestujících stoupnul tak, že z toho něco co by chtěl někdo rušit rozhodně není. To by měla být cesta i tady – aby dopravce, objednatel a všichni na těch trasách udělali maximum pro to, aby ti… Číst vice »
Ano, ale ti potenciální cestující tam musí být. Poté máte na koho cílit a někoho přesvědčit jiným vozidlem , rychlejší tratí k tomu , aby Vašich služeb využil. To máte podobné jako v obchodě. Pokud si otevřete špičkovou pekárnu ve velkém městě a budete péct špičkové pečivo , pohrnou se k Vám davy. Pokud tu samou pekárnu otevřete v malé vesnici 20 km od okresního města… budete mít smůlu…
Pokud u řady případů přelezou cestující do aut, bude to znamenat velké plus..
i když polovina lidí z těch zrušených vlaků uteče do aut, pořád to bude velká úspora. Ovšem na mnoha tratích to je tak, že už téměř všichni z vlaků utekli, takže není koho vyhánět
Že je problém s pokrytí nákladů na veřejnou dopravu, je pravda. Ale rušení provozu vlaků na některých tratích neřeší v podstatě žádný z uvedených problémů. Už jsem o tom dost napsal níže v diskuzi, opakovat se tady nechci. Problém s ETCS se bude muset vyřešit buď odložením povinnosti (toto rozhodnutí musí být na vládní úrovni), anebo dotačním programem státu, který pokryje 100 % nákladů dopravcům na instalaci. A co se týče bezemisních autobusů, myslím si, že Středočeský kraj se může tohoto cíle prozatím vzdát. Návrh na to, aby obce nějak přispívaly i na železniční dopravu, pokládám za správný, ovšem nehodlám… Číst vice »
Naštěstí se vás Středočeský kraj nemusí ptát, jak to smí dělat. Smirte se s tím. 🙂
Víte, mně je to úplně jedno. Já si tady píšu svoje názory, jestli vás nebaví moje názory číst, tak je ignorujte.
Vás naštěstí taky ne 😀
Nic proti autobusům. Ale jsem zvědavý, zda by byla zachována doprava autobusy v plném rozsahu jako vlaky. To znamená doprava v sobotu, neděli či svátek.
Např. ten šukafon KŽC do Mochova je takový nesmysl, že ho lze zrušit i bez náhrady autobusem aniž by se to někoho dotklo.
Ačkoliv jsem obecně spíše proti omezování provozu na tratích, s tímhle souhlasím. Taky jsem neviděl ten význam toho, proč se ty vlaky před asi 7 lety zaváděly. Mochov prostě není tak velký, aby tam jezdil dostatečný počet lidí vlakem. Jsem si jistý, že kdyby se ta trať protáhla přes Vykáň, Černíky a Štolmíř do Českého Brodu, s tím, že by se v Brodě vybudovala zastávka v západní části města, tak ačkoliv to jsou malé vesnice, využila by se. Ať už pro místní, ale hlavně pro ostatní lidi. Například dostat se vlakem z Úval do Čelákovic nebo někam dál je děs… Číst vice »
Zaváděly se před 3 (ne 7) lety („shodou okolností“ souběžně s 10letou smlouvou na všechny ty další Rychlíky a Motoráčky v režii KŽC).
Ve Středočeském kraji to nepokládám za problém, víkendová doprava zpravidla funguje. Větší problém náhrady autobusem vidím v prodloužení jízdních dob oproti vlakům.
Pán všeználek se nám zase tak moc nevyzná. V rozsáhlých oblastech Pribramska (zejména směrem k Vltavě), Sedlčanska, Křivoklátska a Berounska (taková doprava ze sobotního vyletu ze Skryjí v podvecer, natož večer zpět do Berouna je busem výzva) to o víkendu moc nefunguje. Jak by také mohlo, když kraj doteď rozhazuje velkoryse za vlaky a z Rathovi čistky posledních spojů v kladiva a velké části víkendových spojů, se doteď nevzpamatoval. Radši komentujte jen vaše Ustecko, pokud aspoň tam to znate. Nebo to bude tím, že nedostatečná obslužnost míst, kam nikdy nevedly koleje a k nejbližším je to 10-15 kilometrů, vás tak… Číst vice »
Mluvím o páteřních trasách. Ty trasy, které mají menší význam, samozřejmě nefungují tak dobře.
Na Sedlčansku, Křivoklátsku i Berounsku vám busem večer pojede polovina lidí co vlakem. Protože když už jedou po křivých hrbolatých silnicích a stát ve stejných zácpách, je to lepší ve vlastním sedadle, než se natřásat na úzké tvrdé sedačce.Takže bude příliš prodělečný, ergo ho zrušíte. No a tak i ten zbytek lidí buď úspěšně přesedne do aut, nebo pokud auto nemá (babičky apod.), zůstane odříznutý od světa.
Gratuluji k rozvíjení kvalitní veřejné dopravy.
tak kdyz nestaci si vybajit zacpy na sedlcansku, tak nastupuji babicky, ktere budou bez sukafonu velmi trpet.
nechcete si ty babicky jit nekdy spocitat?
železniční pravidlo č.6: Autobusy nejezdí o weekendu.
tedy myslet si, že zrovna ve Středočeském kraji, kde už je „zapidováno“, se neumí jezdit o víkendu, je trošku zpátečnické myšlení.
Ale on celodenní víkendový interval 120 minut i do velkých obcí (třeba Nehvizdy skoro 5 tisíc obyvatel, páteřní trasa Praha-Sadská/Poděbrady) moc parády neudělá a rodina s tím na výlet nepojede.
a tenhle argument ma jakou vazbu na to, co napsal thijs?
Kdo to ETCS vymyslel, ať to zaplatí a vysvětlí proč to stojí pomalu víc než vlaková náležitost. Mně to ETCS vytváří paralelu s farmaceutickým firmami a 65 nemovistostí jednoho ministra. Kdo vymyslel pochybný tarif pro busy PID, který léta znevýhodnil železnici, ať to zaplatí. Kdo vymyslel, že až donedávna nebyly schopny pokladny ČD prodávat doklady PID, ať to zapaltí a vysvětlí. Kdo vymyslel, že průvodčí ČD dosud nemohou prodávat doklady PID, zatímco řidič busu v PID ano, ať to zaplatí a vysvětlí. Kdo vymyslel, že v busu PID stojí přeprava kola 16 kč a ve vlaku 30 ať to zaplatí… Číst vice »
ETCS to jenom urychluje, až jednou doslouží šukafony, tak by k tomu došlo tak jako tak. Žádný kraj není tak bohatý, aby mohl platit provoz Žraloka (asi nejlevnější nový diesel) tam, kde jezdí i ten šukafon poloprázdný.
A kde jezdí bus zcela prázdný, tak bude jezdit na věky, protože bus může všechno. A jsme u toho, proč ce nepostaví nová varianta 810, tím nemyslím paskvil jako je Regionova, která za sebou tahá neustále spojený vlek jako siamské dvojče? Asi, že by to bylo moc levné. Navíc ETCS nezabrání všem nehodám, nejvíc nehod je na přejezdech vinou neukázněných řidičů, to žádné ETCS nezastaví.
Určitě by to nebylo levnější než SOR. A na lokálkách jako je Rožmitál nebo Lužec by to žádné nové lidi nepritahlo.
Twl SOR je žebřiňák, akorát to výrobce a jeho fanoušci nechtějí slyšet. Včera jsem v tom přečkal pár zastávek, ale pak už jsem jel normálně vlakem.
díky za názor 🙂
Ale jistě, protože jiná možnost než Žralok ve vesmíru neexistuje.
Máte sice v principu pravdu, ale zbytečně to nafukujete. RS1 se vyrobilo dost a s různými rekonstrukcemi asi mají klidně 50 let ještě před sebou. Němci je postupně budou prodávat. Ani RS1 není levné, ale oproti žralokovi to přeci jen na ty lepší lokálky (kde aspoň těch 500 lidí denně jezdí), ještě s primourenim oka dává smysl.
Jedna věc je, že něco nevychází ekonomicky – vůbec nepopírám, že se tak v řadě případů děje. Věc druhá je jestli porovnáváme opravdu celkové náklady. Vlakový dopravce platí Správě železnic za užití tratě a pokud vím, tak autobusový dopravce neplatí žádný poplatek za použití silnice (kromě dálnic, které regionální tratě rozhodně nekopírují). Dále je třeba oddělovat reálnou dopravní obslužnost pro místní obyvatele a turistický potenciál tratí – sice kraj možná dá víc peněz za kilometr, ale tím že tam budou jezdit turisti na výlety, tak se uživí spousta dalších obchodníků v oblasti služeb. Závěrem chci říct, že UMĚNÍ není říct,… Číst vice »
… autobusový dopravce neplatí žádný poplatek za použití silnice …
Silniční daň je co? To není poplatek za použití silnice?
V tom máte pravdu – máte srovnání kolik zhruba stojí tedy kilometr za použití kolejí a kilometr za použití silnice?
Nevybere se z daně za benzín více, než stát dává do silnic a dálnic?
Daň z paliva předpokládám platí jak autobusový, tak vlakový dopravce
Sorry, ale jste naivní snílek. Zkuste si vygooglovat staré staniční kroniky. Jsou běžně k dosažení ve zdigitalizované formě. Když si jich přečtete tak dvacet , tak pochopíte , proč je Vaše zbožné přání nereálné. A co pro regiony představovala železnice v době vzniku těch kronik (leta 1920-1950) … a co představuje dnes.
Samozřejmě rozumím, že v době vzniku železnic byla individuální automobilová doprava v plenkách. Stále však tvrdím, že uměním není spočítat ztrátu a rozebrat něco co tu bylo 100 let, ale uměním je přizpůsobit to dnešním podmínkám tak, aby se to stalo atraktivním. Zároveň připouštím, že v některých případech toho nedosáhneme ani při vší snaze – pokud je trasa tratě zcela mimo osídlení nebo byla trať vybudována například kvůli cukrovaru, který už tam nestojí a původní účel nelze nahradit jiným účelem.
Když jsem si pročítal staniční kroniku žst. Mšeno , psalo se tam něco ve smyslu… přesně citovat nebudu… ale , že v době turistických špiček jezdily dlouhé vlaky , naplněné na délkovou normu a tyto byly tak zaplněny , že cestující stáli na můstcích mezi vagóny a nebylo nic neobvyklého cesta na střeše nebo na schůdcích.. V těch turistických vlacích Vám tehdy mohlo cestovat nějakých 400, 500 cestujících. Nákladní doprava na této trati byla pravidelná v celé její délce. Mšeno nebylo pouze jedno stanicí na této trase. Těch bylo více. Na konci 80-tých let už provoz na této trati vypadal… Číst vice »
To mi připomíná…údiv usměvavého pana štíplístka, když v nešpičkový a neturistický čas uviděl jízdenku do zastávky Trnová (umístněné v takové pěkné rokli). No a ať si radši pořádně zazvoníme, resp. že to ještě nahlásí vepředu i osobně. No co, když potřebujete do vsi necelé 4 km přes les, protože do ní v okrajovější časy nebo po celý víkend žádná veřejná doprava prostě nejede. Ty vísky v tomto kraji vymírají, maximálně je řešena ZDO v té nejzákladnější podobě. „Škodovácké“ návozové a odvozové autobusové spoje jsou i celkem plné, jinak kdo by jezdil něčím, co má interval sobího spřežení na Čukotce. Že… Číst vice »
Jo, a toto je prostě neměnný proud Osudu a nelze ho změnit. Svět netvoří lidé, ale Historická nutnost.
Podejte si s Hegelem a Marxem ruce a jděte už konečně do háje.
Bláboly…..
autobusový dopravce taky nedostává přidělenou dopravní cestu.
Zjevně jste nečetl článek pozorně, jinak byste si všimnul věty „zcela jistě by došlo k náhradě vlaků za autobusy nebo jiný způsob dopravy“. Takže turisti z toho mohou naopak profitovat, protože je autobus zaveze k turisticky oblíbeným místům. Jako příklad uvedu Kokořínsko, kde autobus pid zastavuje v turisticky atraktivním Kokořínském údolí, kdežto vlak do Mšena se drncá uprostřed polí.
To je úhel pohledu – znám spoustu lidí, kteří za výletní romantikou vidí právě dopravu vlakem a že mají pak ujít ještě pár kroků k turistické atrakci jim nevadí, protože pro ně výlet neznamená, že je něco dovede až před vrata hradu, ale taky hezkou procházku v přírodě: Každý to má ale jinak.
Železnice ze své logiky je velkokapacitním dopravním oborem. Pro železnici není problém přepravit během chvilky tisíce cestujících. Na tohle je dobrá a v tomto nenahraditelná. Přiznám se, že také mám rád víkendové výlety s rodinou vlakem. Kdy nejsem nucen řídit auto a nechat se odvézt. Nicméně bohužel , ve většině případů počty takových turistů nikoho nevytrhnou…
Těch rodinných možná ne, ale jsou tu taky dětské oddíly. Takovej oddíl na výletě je pro autobus leckde oříšek, už když to je 20 dětí a dva vedoucí, přičemž to zdaleka není maximum, případně nemusí ten oddíl jet jen jeden, můžou si stejný spoj vybrat dva naprosto nezávisle na sobě. Toto vlaky zvládaj přece jen líp.
To ano , zvládají. Ale ani takových akcí už není tolik co bývalo. Vidím to na svých dětech. Naše generace v osmdesátkách jezdila na výlety výhradně vlakem. Autobusem pouze tam, kam nebylo možné vlakem dojet. Naše děti nikdy na školní výlet jinak než autobusem nejeli…maximálně s kroužkem o víkendu. Ale uvidíme co přinese budoucnost. U nás ve městě všichni ti dopravci, kteří byli navázáni na školy zkrachovali…
Myslel jsem spíš skautské nebo turistické oddíly, takže víkendy. Nicméně takový víkendový provoz by se asi dal na řadě těch tratí pokrýt vozidly, která v pracovní dny jezdí na hlavní trati….
To je chybná premisa.
Po kolejích může jezdit ledacos, včetně cyklodrezín. Takže i autobus nebo mikrobus.
To jenom pánové jako vy sedí i na MD a mají pocit, že nic, co není „velká železnice“, si vůbec nezaslouží jejich pozornost. Oni potřebují betonovat a vyhazovat prachy za výhradní ETCS.
Ostuda.
Jasně. Ale v takových zemích jako je Indie nebo Bangladéš. Tam jezdí na kolejích opravdu vše. V civilizovaných zemích však nikoliv. Jsou nějaké požadavky , kterým musí železniční vozidlo vyhovět. A nejde jen o ETCS.
Apropos… proč vyrábět klasický autobus se železničním podvozkem, když s klasickým silničním je využitelný mnohem lépe ?
asi precenujete zastoupeni sotousu ve spolecnosti usuzovanim na celek.
A nebo je potřeba se oprostit od téhle demagogie, že všichni přesednou hromadně do busů, a začít se dívat na svět tak, že někteří sednou raději do auta než do busu. A na Kokořínsko pojedu raději autem, než autobusem, který jede jednou za čas. Nemusím na nic čekat a přijedu/odjedu si, kdy budu chtít.
to je pohádka…. a co je tradice mlejt obilí ve mlýně s vodným kolem, tak předěláme elektrárny zpět na mlýny a bude to jako za dávných dob. zrušíme traktory, kamiony a bude se to vozit do mlýna a z mlýna koňským povozem? bude to tak v pořádku? odkaz našim předkům… ok? pak tedy vypnout internet a jít diskutovat někam do hospody….
Mlýn na vodu nebo vítr bude brzy opět ekonomickou realitou. Protože tekoucí voda nebo foukající vítr, pokud už je v dostatečném množství, je bezemisní a zadarmo.
„Skanzen“ typu JHMD je super, ale opravdu jich nejsou potřeba desítky v každém kraji. Ono to přehnané lpění na každé jednotlivé trati, která kdy byla postavená, bohužel výrazně snižuje šance stavět nové moderní tratě, které by odpovídaly soudobým požadavkům a byly konkurenceschopné jiným způsobům dopravy a ne jen pro nostalgii. Je potřeba přijmout skutečnost, že doprava jako celek se vyvíjí a má-li v ní železnice hrát důstojnou roli (k čemuže má spoustu předpokladů), musí se přizpůsobit taky. Jasně, je potřeba zachovat i památky na historii železnice, ideálně i ve formě provozních exponátů, kterými se dá svézt a tratí pro ně,… Číst vice »
Čím konkrétně ty lokálky snižují šance na stavbu nových moderních tratí.
Stará trať vedoucí zhruba podobným směrem může výrazně snížit přínos té nové ve výpočtu ekonomické efektivity (a to i když ta stará trať je ve stavu, kdy ji zdaleka nepoužívá tolik lidí a nákladu, kolik by použilo tu novou). Taky peníze na údržbu těch starých tratí můžou chybět v kase na výstavbu nových (jasně, nejsou to závratné částky, protože údržba těchto tratí většinou za moc nestojí, ale něco málo to dá). A co je dost možná nejhorší, silně ubližujou obrazu železnice mezi cestujícími, kteří nejsou železniční nadšenci. Člověku, který zná železnici jen z těchto lokálek, kterými se svezl někde z… Číst vice »
Dodatečně mě napadla ještě jedna věc – kapacita na tratích zajíždějících do velkých měst, kde je minimum prostoru na přidávání dalších kolejí.
Tak to nebude kapacita ani na koleje z nové trati.
Ta nova trat by v tom mestskym useku mohla vyuzit kapacitu uvolnenou zrusenou lokalkou.
To na té lokálce musí být tedy provoz, když musí mít vlastní kolej na nádraží. To zřejmě nebude zbytečná.
Pokud nějaká lokálka je schopna případně významně snížit využití nové tratě, tak buď je taková nová trať zbytečná, nebo lokálka není tak bezvýznamná a málo využívaná, jak se o ní tvrdí. Ostatně má-li vést nějaká nová trať shodným směrem s lokálkou, zřejmě jde praktický o její modernizaci.
Můžeme tomu asi říkat modernizace ve velmi silných uvozovkách, ale spíš mi jde o případy, kdy se shoduje jen zhruba směr (třeba jen v části) a charakter trati je úplně odlišný – spíš než o náhradu jedné lokálky její o chlup modernější verzí by šlo o náhradu několika lokálek jednou kapacitnější tratí, která by sice neměla zastávku u každé vesnice, kde dřív stavěly (případně „stavěly“ tam, kde je zastávka kilometr a dále od vesnice) ty lokálky, ale počítala by s tím, že se k jejím zastávkám cestující dopraví busem nebo autem a podobně. Za to by byla použitelná a dostatečně… Číst vice »
Zkuste být konkrétní… o jaké konkrétní případy by se mělo jednat, konkrétní tratě, které máte namysli. To co pospisujete by znamenalo, že současná lokálka by nijak neodčerpávala cestující z nové tratě, neboť by tu novou trať cestující na současné lokálce nemohly stejně použít. Které konkrétní směry kudy by chtělo jezdit hodně lidí a trať tam nevede máte na mysli? Kdo bere místy jakou trať jako hlavní? Existují tratě celostátního významu, regionální tratě… Která jednokolejná trať je elektrifikovaná a má místy neelektrifikované části?
Třeba situace mezi Prahou a Karlovými Vary. 120 jako „hlavní trať“ šest půlek lokálek a kloudné spojení krajského města s hlavním tam po železnici není…
Aha takže ta trať z Karlových Varů do Chomutova je lokálka? Nebo které lokálky myslíte? A které mohou za to, že mezi Karlovými Vary a Prahou není kloudné železniční spojení podle vás?
Ne, to zrovna lokálka není. Ale pro spojení mezi KV a Prahou vede docela bokem. Asi by to ještě bylo použitelné, kdyby za něco stály trati 120 a 124 mezi Žatcem a Lužnou. To, že preferované vlakové spojení mezi KV a Prahou je buď přes Plzeň nebo přes ÚnL myslím o dnešní praktické využitelnosti těch menších tratí kolem Rakovníka docela vypovídá…. Přitom výseč mezi 090 a 171 je odhadem třetina obvodu Prahy, kde není použitelného téměř nic (modernizace 120 se sice chystá, ale jen na letiště a Kladno, dál afaik ne)
A to ještě použitelnost 171 je s velkým otazníkem.
Za to ale nemůže žádná souběžná lokálka.
O praktické využitelnosti těch tratí to nevypovídá, vypovídá to o tom, jaké pozornosti se jim dostávala v uplynulých letech. Mezi Žatcem a Lužnou je trať 124, zkuste mrknout do současného jízdního řádu. To je totiž jako byste tvrdil, že o využitelnosti silnice mezi Jihlavou a Pelhřimovem něco vypovídá existence dálnice z Brna do Prahy a proto se tudy z Brna do Prahy nejezdí.
A že se nové lokální tratě tam, kudy žádná trať dosud nevede, projektují a staví jak na běžícím páse…
Jakmile trať zanikne, jiná obsluhující stejné území už prostě nevznikne. Je to příliš drahé.
Jediné, co v ČR funguje, jsou přeložky, kdy stará trať zaniká jako součást stavby nové.
To vyvrací vaši tezi, že staré brání novému.
Jestli to nebude zčásti tou pověstí železnice jako skanzenu a „hračky“ pro děti a šotouše, která praktické využití moc nemá…
Jestli to nebude tím, že jen modernizace žel. uzlu Ostrava-Svinov bude stát cca tolik, co vybudování zabezpečovacího zařízení na 900 km tzv. lokálek. Lokálky nejsou důvodem toho, že modernizace tratí či budování nových nějak vázne… To jsou alibistické výmluvy. Problém je jinde.
„V tuto chvíli není rozhodnuto vůbec nic.“ Až bude rozhodnuto, bude už pozdě.
Asi tak nějak.
K tomuto kroku stejně jednou dojde. Jde o však o to, kdy. Jestli za rok , za dva či za pět..Je to něco podobného jako s jedním krámkem v naší ulici. Když po listopadu 1989 začínal , zažil ohromný rozvoj. Poté to s ním jakž takž šlo , dnes pan podnikatel jej zavírá , protože jej neuživí. Vesnická železnice v době svého vzniku zažila ohromný boom , po rozjezdu silniční dopravy (1920-1930) začala pozvolně upadat , ale ještě to nebylo tak hrozné. No a jak po válce se k rozjezdu silniční dopravy ještě přidaly faktory jako vylidňování vesnic a po… Číst vice »
Máte samozřejmě naprostou pravdu, ale tady s tím nepochodíte, většina zdejších diskutérů považuje vláčky za základní lidské právo a pokud někam vlak nejezdí, tak to v jejich světě ani není na mapě. A myšlenka na zrušení nějaké lokálky a její nahrazení autobusem je pak nejtěžší možná hereze, za níž je u upálení málo.
Většina zdejších diskutérů ví, že obec bez železnice se propadá do bezvýznamnosti a tuctovosti. Turistický ruch často desetinový, ekonomické příležitosti žádné.
Vlak prostě přitahuje lidi. Dnes opět čím dál víc. Pokud tenhle fakt budete ignorovat, ztratíte víc než získáte.
O základním lidském právu tady čteme od vás – na auto.
Že vlak přitahuje lidi je naprostá pravda. Ale platí to hlavně pro vlaky, které odpovídají představám cestujících 21. století… Jak co do typu vozidel, tak co do charakteru a rychlosti trati.
Jako kdyby každá obec kam vede nějaká lokálka byla turisticky zajímavá. A i u těch tratí, které jsou turistické zajímavé, jako kdyby generovaly v obcích spoustu pracovních příležitostí. Aneb bláboly jako vždy…
To by ale předpokládalo, že svět je neměnný a jediné, co se mění, je technologický pokrok. Že je dost prostoru ve městech, že se nemění klima, že se nemění potřeby, nálady a poptávka obyvatel.
Jenže tohle vše se mění taky. Vzniká tak typická chyba někoho, kdo nemá širší rozhled a tak nevidí souvislosti.
Nikdy (a tím myslím následujících 100 let) se svět nedostane do stavu v jakém byl, když tyto tratě vznikaly. A když fungovala jejich ekonomika bez nutnosti žádných příspěvků či dosypů… A jestli se změní potřeby a nálady obyvatel tak, že v nějaké regině pojede místo dvaceti třicet lidí…na věci to nic nemění… Ohledně řady lokálek , které se provozují dodnes se vedla diskuse o jejich zrušení již za komančů. To není nic nového. Železnici by mohlo pomoci zchudnutí obyvatel. I když jej lze očekávat , nikdy se nevrátí situace, že se v životní úrovni dostaneme do komančských dob. A jak… Číst vice »
I za císaře pána existovaly subvence… To je nesmysl, že byl svět bez tohoto… I tehdy existovaly tratě ztrátové.
velmi pekne napsane. nelze nez souhlasit.
„V této souvislosti je důležité uvést, že Středočeský kraj má z roku 2019 uzavřenou smlouvu s Českými drahami, a to až do roku 2029 s opcí na prodloužení do roku 2034.“
Tak s tímto kostlivcem ve skříni po minulém vedení budou mít lidé pana Boreckého sakra těžké středočeskou dopravu finančně stabilizovat..
Je zajímavé, že se stejným názorem, kde jsem kritizoval smlouvu s ČD z doby Jermanové, jsem tu byl drtivě vymínusován.
Ovšem jak jsem již zmínil níže – škrty několika okrajových úseků neřeší v podstatě vůbec nic. Řešení jsem tady už nastínil: je možné okamžitě zrušit bezplatnou přepravu pro důchodce od 70 let v autobusech PID a inkasovat tak desítky milionů korun ročně od kompenzacích od státu za slevu 75 %. A pak soutěžit, soutěžit, soutěžit a zadávat provoz na lokálkách i jiným dopravcům než ČD.
Částka za kompenzaci slevy pro důchodce je naprostý prd v porovnání s tím, kolik stojí dotace provozu lokálek. Systémovým řešením je plošná náhrada nevyužívaných lokálek několikanásobně levnější, flexibilnější, komfortnější i ekologičtější autobusovou dopravou.
Reklamní slogany by vám šly. Ještě kdyby to tak byla pravda…
Orientačně: za rok 2020 zaplatil Středočeský kraj ČD něco málo přes 2 miliardy Kč. V této částce jsou lokálky i příměstská doprava v okolí Prahy. Dám příklad, kolik dělá úspora za úseky navržené k zastavení provozu, které jsou podle mě nejzávažnější a je nutné je udržet – jenom orientačně, přesné částky to nejsou: Uhlířské Janovice – Ledečko: 12,2 mil. Kč Plaňany – Kouřim: 10,8 mil. Kč Křinec – Městec Králové: 13,5 mil. Kč Mělník – Mšeno: 21,4 mil. Kč Mšeno – Mladá Boleslav: 23,4 mil. Kč Klobuky v Čechách – Peruc: 6,6 mil. Kč To je celkem 87,9 mil. Kč.… Číst vice »
Přitom stačilo napsat „náklady na autobus cca 45 Kč/km (vlak má aktuálně 137,59 Kč/km)“ a ušetřil byste čas i klávesnici.
Naprosto vám unikla pointa celého textu. Úspora se sice dosáhne, ale je poměrně malá (a může být ještě nižší, viz poslední odstavec) a tu částku lze sanovat právě ze zrušení bezplatné přepravy pro důchodce v autobusech. Středočeský kraj dostane od důchodců 25 % z jízdného a stát proplatí zbylých 75 %. Takže ve výsledku bude tržba stejná jako za obyčejné jízdné.
Zásadní pointa je v tom, že autobus zajistí lepší kvalitu služby za nižší cenu, tj. nižší nároky na veřejný rozpočet. Pokud se k tomu přidá zrušení cestování zdarma, nejsem proti.
Opět ignorujete odstavec, kde se zmiňuji např. o prodloužení jízdních dob nebo o prodloužení ujeté vzdálenosti kvůli špatnému trasování silnic v některých oblastech.
Síť silnic, narozdíl od vlakových tratí, vesměs odpovídá reálným potřebám občanů a přirozeným přepravním proudům. Narozdíl od tratí, které původně vznikly za zcela jiným účelem, nežli je doprava cestujících – ve St. kraji byl účel obvykle pro přepravu uhlí nebo řepy. Pochopitelně trasa autobusu nebude za každou cenu kopírovat zastávky zrušených lokálek, ale bude zohledňovat přepravní potřeby občanů.
Ty silnice jsou špatně trasované kde konkrétně? Napadá mě jen Sázava – Čerčany, a i to je s velkým otazníkem.
Např. v bezprostředním okolí Ratají nad Sázavou. Vlaky Kolín – Ledečko jsou aktuálně přizpůsobené taktovému uzlu Ledečko v X:00, což umožňuje zavést přestupy ve všech směrech. Pokud by místo toho jezdil autobus, nemůže jet současně do Ratají a zároveň do Ledečka, protože v trase Rataje – Ledečko nevede přímá silnice. Je též zcela vyloučeno otáčení autobusů u zastávky Rataje zastávka (na trati č. 212) a tvoření návazností v tomto místě. Už teď to představuje problémy při výlukách. Ještě křiklavějším případem je pak úsek Lužná u Rakovníka – Žatec, kde jezdí DLB, ale Středočeský kraj zvažuje škrt také tam. Nepomohlo by… Číst vice »
Jo. Až na to, že Ledečko je pár baráků, mimochodem pěkně daleko od nádraží. Ono není nutné, aby se náhrada vlaku autobusem konala 1:1. Vzhledem k tomu, že autobusy jsou pro kraj levnější, tak by se dalo za stejně nebo i menší peníze pořídit víc linek autobusů, tedy ty linky by se daly přeskládat jinak. Takže za stejné peníze se dá vytvořit mnohem kvalitnější dopravní systém. V Ratajích by měl bus konečnou, ale ty vazby, co jsou v Ledečku, by se daly vytvořit třeba Sázavě (předpokládám totální likvidaci Pacifiku č. odbočky do Uhl. Janovic). Pokud jsou vůbec potřeba: je hezké,… Číst vice »
No a právě když budete mít víc linek a více spojů, leckdy s delší trasou, tak tím se ta úspora oproti vlaku zmenšuje a zmenšuje, až nakonec nebude dávat žádný smysl.
Bude to pro cestující lepší systém. Navíc mnohde, dokonce i v těch Ratajích, autobusy mají, takže by se jednalo o malé navýšení autobusů k těm stávajícím.
Dopravní obslužnost není o tom, že každému cestujícímu pojede v kterýkoliv jím zvolený čas do jakéhokoliv místa, které si zvolí. Vlak obslouží zastávky Deštnice, Želeč a Veletice asi lépe, i když nevím, kolika lidem se chce šlapat třeba v Deštnici na vlak. Kolik z těchto lidí, nastupujících v těchto zastávkách, cestuje směrem Lužná? Stovky to nebudou, protože ty obce nemají dohromady ani 500 obyvatel. Takže jsou to desítky nebo jednotky? A pokud jsou to jednotky, nebylo by při ceně vlaku 140 Kč/km a 16 km z Deštnice do Lužné, 4 spojích denně (nekomentuji vhodnost jejich časové polohy) výhodnější dát každému… Číst vice »
Neptejte se, kolik lidí cestuje z Deštnice do Lužné, ale do Prahy.
Jeli by busem do Rakovníka a pak přestoupili na další do Prahy.
Ale bude to trvat mnohem déle, než vlakem do Lužné a dalším vlakem do Prahy.
A hlavně nepohodlné a lidi přestupy neradi a autobus také. Takže výsledek je auto nebo vylidňování venkova. Obojí špatně.
A vlaky typu šukafon nebo přinejlepším regionova na klikaté lokálce vymetající závratnou rychlostí 40 km/h všechny bývalé cukrovary v okolí má někdo rád? (Kromě nadšenců a dětí ) Samozřejmě, přestup vždycky atraktivitu spojení snižuje. Ale rozhodně v tom není sám. Zastaralá vozidla, ploužení minimální rychlostí, prodlužování cesty z dnešního pohledu zbytečným klikatěním trati (které navíc pro platící zvyšuje i cenu) mu v tom zdatně konkurujou. Naopak autobusy odrazujou jak kdy, na krátkých úsecících a v případě moderních autobusů nijak výrazně. Plus v oblastech s řídkým osídlením není to, že lidi pojedou kousek na nádraží autem místo busem nijak velký problém.… Číst vice »
Přestup by byl u busu i vlaku jeden. Bus z Rakovníka je (po D6) mnohem rychlejší. Vylidňoání venkova je přirozený proces, to ani šukafony neodvrátí.
Než se ten autobus z Deštnice apod. dovleče do Rakovníka, vlak je už dávno někde v okolí Nového Strašecí.
Zatímco trať z Chomutova do Prahy asi jako celek zanikne, tak na dostavované D6 a D7 bude jezdit jeden autobus za druhým. Pak po okruhu k nejbližší stanici metra, na výběr zatím moc není. Ale Středočeský kraj se ještě pro jistotu zeptá starosty v Mutějovicích a Milostíně, zda by obce něco nepřispěly na provoz vlaků mezi hranicí kraje a Lužnou. Stát to celkem nezajímá, rychlíkové spojení Prahy, Ústí a K. Varů je efektivně zajištěno. Správa železnic pak bude řešit zkapacitnění trati Praha – Kralupy.
A dojeli by na periferii Prahy – na Zličín a pak by přestoupili na metro.
A zrovna tak do Kladna, Chomutova, Žatce apod.
„autobus zajistí lepší kvalitu služby za nižší cenu,“
Nezajistí. Zvláště ne to, co jezdí ve StČ kraji.
Jen fakt, že autobus nezastavuje kdesi v poli za vesnicí, ale v centru obce, znamená lepší kvalitu služby. Nehledě na fakt, že klimatizace je už je pár let běžná u všech nově pořizovaných autobusů. Průměrné stáří autobusů PID je 7let.
Už jste asi dlouho autobusem nejel. A
kde zastavují, to je věc opravdu často velmi zajímavá, takže i ta docházková vzdálenost na ně je často srovnatelná i horší než na ten vlak. Asi opravdu s tím cestováním nemáte zkušenosti.
Vy přece nejezdíte busem vůbec a nezajímají vás.
Pokud se začne řešit konkrétní cesta, jste v koncích i se svýma lokálko-poučkama.
Už z podstaty ani nemůže. je to přepravní prostředek na krátké vzdálenosti, kde není potřeba velký komfort.
Ano, a proto je potřeba lokálky, které le nahradit autobusy jedoucími na krátké vzdálenosti, vyhubit, a místo toho se snažit o zavedení rychlé a pohodlné železniční dopravy mezi regionálními centry – zahušťovat takt rychlíků a Sp vlaků, na které by byly navázány ty autobusy. + výstavba parkovišť P+R tam, kde ty R a Sp staví.
PS osobní (zastákové) vlaky na halvních tratích je potřeba vyhubit taky – ty, krom toho, že se dají lépe nahradit autobusem, tak ještě hodně vyžírají kapacitu kvůli jejich nižší rychlosti oproti nejen R,Sp, ale i nákladním vlakům.
Kolik se průměrného autobusu vejde jízdních kol?
Záleží na vozidle, v přívěsu to může být až 20 jízdních kol, pokud je nosič na zadní části autobusu, tak šest jízdních kol. https://pid.cz/prakticke-informace/cykliste-v-pid/
Přeprava jízdních kol nepatří dle zákona 194/2010 Sb. k dopravní obslužnosti. Takže, tam, kde funguje, je to příjemný bonus. Tam kde nefunguje, by se cyklisté museli složit na komerční spoj, který by určitě některý z dopravců zavedl, kdyby byl zájem cestujících.
Nejste náhodou Martin Stach z JIKORDu? To by odpovídalo, když Jihočeský kraj ze začátku fatálně podcenil zájem cestujících na trati č. 194 a objednal příliš nízkou kapacitu. Dopravce GWTR to musel pak flikovat z vlastních rezerv z trasy Plzeň – Most.
Ne, nejsem.
Cyklisti mají šlapat a ne se vozit vhd.
Bus těch 40 – 45 na regionálce před odečtením tržeb
…přeci -TR- psal o něčem více….to však vyžaduje udržet pozornost při čtení i více znaků než je délka SMS….no a přitom tomu taky porozumět….nebo chtít porozumět?
je tam spočtebno, že se mnohdy nezmenší turnusová potřeba vozidel a ty akorát budou někde stát déle na obratu?
Ne, protože dle smlouvy, kterou uzavřela Jermanová, platí Středočeský kraj stejnou částku za každý vlakokilometr. I když samozřejmě je reálný fakt, že fakticky žádná velká úspora nevznikne.
No a co takhle zrušit jak lokálky, tak slevu pro seniory nad 70? Úspora by byla větší. A někde by ani nemuselo dojít k náhradě autobusy, viz ta nesmyslný a předražený šukafon do Mochova.
Úspora by nebyla větší. Asi taky jste nečetl poslední odstavec, že ta úspora by nejspíš byla ještě menší, protože ve svých výpočtech jsem nezohlednil odlišné vedení silnic oproti železnici, kdy často vedou silnice delší trasou, anebo případný nárůst počtu autobusů v oběhu v případě prodloužení jízdních dob, který by mohl zvýšit cenu za kilometr autobusu.
Provoz do Mochova nepokládám za něco nezbytného a přinejhorším se to oželet dá. Vidím daleko potřebnější úseky, na kterých je třeba udržet provoz, především tratě 012, 014, 062, 064+076, 110 a 124.
Myslíte odlišnou trasu přímo do středu obce?
Provoz není třeba udržet za každou cenu nikde. Veřejný sektor má udržovat ZDO, nikoliv nutně vlaky.
Jestli tato odlišná trasa, vedoucí i do středu obce, vede oklikou, autobus se tím prodražuje a úspora se zmenšuje.
Veřejný sektor má zajišťovat takovou dopravu, která zajistí propojenost celého území republiky tak, aby byla pro jeho obyvatele dostupná, atraktivní, využitelná po celý den a týden a aby nemusel být každý závislý na autech – tedy na silniční dopravě obecně. Už jen proto, že to celé šetří mnoho a mnoho penízků. jen se to nikde nepočítá a nepíše.
Komfortnější a ekologičtější není autobusová doprava v žádném případě.
Kolik motoráků na lokálkách má klimatizaci, kolik takových motoráků splňuje aktuální emisní normu, kolik motoráků zastaví v centru obce?!
810 má aspoň otevírací okna, což za jízdy funguje lépe, než klimatizace. Tím neobhajuji provoz 810, ale autobus opravdu není adekvátní náhrada už jen z principu.
A k tomu centru obce už jsem se tu taky nejmíň milionkrát vyjadřoval. Ne každý bydlí v centru, spoustě obyvatel zastávka na kraji může naopak vyhovovat. Každý nemůže mít zastávku pod oknem. Navíc, pokud je obec tak malá, jako např. Zalešany, tak tam je to i z nejvzdálenějšího domu na vlak maximálně 5 minut pěšky, tam si nikdo na polohu zastávky nestěžuje.
„autobus opravdu není adekvátní náhrada už jen z principu“, přesně, autobus je často mnohem lepší náhrada
Pro masochisty určitě.
Na co tam mít klimatizaci, emisní norma bude, když se konečně vyrobí nové lehké motory, co mají méně jak 50 let a zastávky jak v centrech tak přímém dosahu zástavby – osídlení jsou víc než časté. Jinak se dá ve vhodných místech dělat návazná a tedy potřebná autobusová doprava, která zajistí napojení celého okolí, včetně třeba těch center. A taková autobusová doprava naopak schází, zatímco souběžná s vlaky a ve stejných časech je kupodivu velmi častá. Jak je to možné? Proč se tady najednou nešetří?
Proti 810 ve většině případů.
pokud ovšem stát ty kompenzace nezruší / neomezí 🙂
Což znamená, že cestující budou platit víc. Pro kraj to neznamená nic, protože své peníze dostane. Jestli od státu nebo od cestujících, může být kraji jedno.
Není to totéž, jistě existuje nemalá část cestujících, kteří využívají veřejnou dopravu a diskomfort s tím související, jen kvůli tomu, že je díky slevě ekonomicky výhodná.
Takze dochodcovia 70+, ktori by mali podla tu zazneneho, platit 25% cestovneho, hufne prejdu na individialnu dopravu ?
Nepřejdou. Protože buď jim zdravotní stav už nedovoluje řídit auto, anebo jsou náklady na provoz auta tak vysoké, že si to nemůžou dovolit.
někteří ano, další omezí cesty jen na ty nejnutnější.
Bylo psáno „pokud ovšem stát ty kompenzace nezruší“, takže nikoli 25%, ale platili by běžné jízdné, jak bylo. A to už je dost pádný důvod si zařídit dopravu jinak. Jelikož důchodci často jezdí ve skupinkách, tak je auto ideální.
I tak by na tom Středočeský kraj vydělal, protože v současné době od důchodců v autobusech neinkasuje nic.
to kdyby zrušil důchoďáky a jiné sociální služby, to by vydělal ještě víc….
Tak za herezi proti modrým se platí mínusy, to je všeobecně uznávaná valuta : ) Jinak jsem našel, že v posledním normálním roce (2019) byla ta krajská seniorská kompenzace cca 1/2 mil. Kč a studentská cca 7 mil. Ačkoliv souhlasím, že je to zcela zbytečná kompenzace ke státním 75%, tak to v absolutních číslech mnoho neřeší.
Jenže kraj neinkasuje peníze za státní slevu 75 % pro důchodce, protože ty se proplácí na základě konkrétních prodaných jízdenek. A jestli cestující jízdenku nedostal, není jak to vykázat.
a to je jádro pudla.
No nevím, někdo těm dopravcům za ty důchodce zaplatit musí a že by to dobrovolně platil SčK i za stát mi nepřijde pravděpodobné a těžko si to dokážu i z čistě účetního pohledu představit.
Za Jermanové bylo možné ledacos, co běžnému smrtelníkovi nešlo na rozum.
Nahrda vlaku busem je levnější, tak tu nevymyslel krkolomnosti. Tento ať se může to, kde se vlak nechá.
Ví někdo, co v té smlouvě je ? Protože z mých zkušeností u takto dlouhodobých smluv bývají různá volnější ustanovení . Poté si kladu otázku, jak je v této smlouvě řešena otázka růstu mzdových nákladů, energií, inflace , atd.
Sč kraj může přesoutěžit max. 20% výkonů, čímž se ale bude navyšovat výše kompenzace ČD za zbylé výkony, podobný mechanismus je pro případ, kdyby SčK převedl dopravu z kolejí na silnici. Jinak jsou tam standardní inflační doložky. Smlouvu nelze vypovědět mimo závažná porušení sml. podmínek, což by znamenalo soudy ohledně náhrady škod. Možná místo kostlivce by to bylo lepší nazvat koulí na noze.
https://smlouvy.gov.cz/smlouva/10715848?backlink=5i100
Je vidět, že pan Borecký to má v hlavě srovnané a vidí dále , než do příštího týdne. To jeho předchůdce spíše akorát řešil, jak se jako poskok Jermanové a Babiše co nejdéle udržet u moci. Jinak ten seznam tratí pro úvahy o zastavení provozu, to je dle mého názoru pouze takový nástřel. Ten rozsah v budoucnu bude daleko větší. Už i proto, protože nikdo nevyrábí (je otázka, zda vyrábět bude) nějakou málo kapacitní jednotku vzoru šukafonu či dvouvozové regionovy. A vozit 20 cestujících jednotkou se 120 místy k sezení… to bude po finační stránce také propadák.
O malokapacitní motorové jednotky mají zájem i jiné země, např. Maďarsko. Kdyby se domluvily společnosti v různých zemích a udělaly společnou objednávku, náklady by pro nás mohly jít dolů.
Jinak na dalších 10 – 20 let je možné problém vyřešit také nákupem ojetin z Německa. DB a další německé společnosti se zanedlouho začnou zbavovat Desir, takže toho můžeme využít.
to RVHP nám chybí
To není RVHP, to je skutečný kapitalismus. Víc firem se dohodne na společné objednávce a ušetří tím peníze.
Německé dopravní podniky takhle třeba společně objednávají tramvaje. Je to maximálně unifikované, se stejnými technickými parametry. Funguje to, ušetří všichni, protože ve velké výrobní sérii jsou náklady na 1 vůz výrazně nižší.
Provoz na lokálkách zjevně není ekonomicky udržitelný ani s dosavadními regionovami a 810, natož aby tam někdo uvažoval o nákupu nových.
Přesně tak. Já chápu nějaké málo kapacitní jednotky ještě na trati, kde vedle těchto osobáků a vesnické frekvenci je ještě jiná vrstva-rychlíků , případně nákladní doprava. Ale pokud má nízkokapacitní jednotka být jediným vozidlem na trati, poté udržovat a provozovat trať pouze jenom kvůli tomuto… to je zbytečný luxus…
Nahoře máte kalkulaci, kolik dělá taková úspora a jak malé procento ze všech výdajů tvoří.
Pan Borecký napsal: „současné ceny autobusové dopravy cca 38 – 50 Kč/km “ a „cena za vlakokilometr dnes činí ve Středočeském kraji částku od cca 130 Kč/km po 190 Kč/km“. Je tedy naprosto jednoznačné jaký způsob dopravy je obhajitelný, zvlášť když uvážíme, že autobus k tomu navíc poskytne vyšší komfort cestujícím a zajede až do centra obcí, tj. zastávka bus je v nejkratší docházkové vzdálenosti pro občany.
Předvedl jste akorát obecná ideologická klišé. Pokud chceme šetřit, nemůžeme šetřit bezhlavě a musíme prověřit, zda ta úspora je tak velká, že to za to stojí.
Jj, místo šunky lze taky nakoupit točeňák, hlad tím „zaženete“, a místo rumu koupit výčepní lihovinu.
„autobus k tomu navíc poskytne vyšší komfort cestujícím a zajede až do centra obcí“
To neplatí, navíc to s sebou nese negativa věčně rozbité silnice a hluku právě v centru obce.
Vyšší komfort při zajištění dopravy autobusem v porovnání s motorákem je nezpochybnitelný fakt, stačí se podívat na mapy.cz, kde je vidět umístětní zastávek autobusu i vlaku. O klimatizaci, vozovém parku a emisních normách už zde bylo psáno.
Napsal jste akorát demagogické kecy, které absolutně nereflektují konkrétní případy. Někdy je to tak, jindy je to jinak. Opravdu nemá cenu v tomto ohledu paušalizovat.
Napsal jsem zcela jasná a obecně platná fakta.
Čí fakta? A jak doložená?
Až na správnost a zdůvodnitelnost těch čísel. Až bude železniční dopravce mít jen vůz, bude platit řidiče a energii, dosáhne také na takovou cenu jako autobus. A až autobus bude povinně nést všechny ceny a náklady, které s touto dopravou souvisejí a jako jsou uplatňovány na železnici, bude mít stejné náklady jako železnice.
Vzhledem k tomu, že dotace na bezemisní autobus dosahuje podobných hodnot, jako za provoz 810, tak si troufám tvrdit, že cena je udržitelná. Tedy pokud bude ekonomicky udržitelné toto ekologické běsnění 🙂
Vaše úvaha srovnávající bezemisní, klimatizovaný moderní autobus a drncavý hlučný motorák 810 je irelevantní. Navíc i při zanedbání ekologických hledisek a komfortních prvků, přesto by byl provoz takového autobusu ekonomicky výhodnější, viz článek.
Aby ty společnosti mohly udělat společnou objednávku, musel by takové vozidlo nejdřív někdo nabízet. Protože u koho by to teď asi objednaly? A budou na to mít za 15 let ještě využití?
Jenže se musí pro tyto tratě a vozy vyřešit TSI a donutit ty moudré hlavy, co to vymyslely, aby to změnily, nejlépe zrušily
Zrušení Sp z Prahy do Kutné Hory. Ukončení provozu metra ve 23 hodin místo o půlnoci. Zrušení provozu na vybraných lokalkach. Pekne nám to nové vedení kraje uvažuje :-/
O provozu metra rozhoduje město Praha, nikoliv Středočeský kraj. Pokud vím, tak s metrem je to dočasné opatření, protože kvůli pandemii se necestuje za zábavou.
Bohužel, po té pasece z ANO tak musí činit. V dopravě je z finančního hlediska velký průšvih a lidé budou nemile překvapeni, že se sice na důchodech přidává, ale ty peníze pak chybí jinde – třeba v té dopravě…
Myslím, že důchodce si raději počká na tramvaj o 2 min déle, než aby mu nezvedli o 1000 důchod. Máte dost divnou představu o tom, co chtějí duchodci.
Bylo by podle vás lepší, kdyby kraj třeba raději zavřel nějaké školy? Protože v rozpočtu krajů je většina výdajů mandatorních. A když sev celkový objem peněz sníží, nelze prostě platit vše, jako se vždy platilo.
Chybná logika. Záleží totiž na tom, kolik se ušetří. A pokud vygeneruji úsporu pouze nějakých desítek milionů Kč, tak to v celém rozpočtu je velmi malé procento.
A co takhle šetřit jinde? Třeba na plné úhradě za vandalismus, za náklady na činy opilců, narkomanů, za ty, co neplatí zdravotní, sociální a náklady neseme všichni. Co za zničené zdraví lidí za porušování podmínek přijatelného životního prostředí, na kterém se hlavně podepisuje silniční doprava, co tak platit za škody na zemědělské půdě a výstavbě na ní atd. To by nebylo pár milionů za veřejnou dopravu, ale byly by to miliardy. Jen hledat a nebát se pravdy a nepříjemných věcí. A takových věcí se najdou desítky.
To, co píšete, platí kraje? Článek je o tom, že krajům poklesly příjmy. Kraje buď ty peníze mají nebo nemají. Nenatisknou si je. Změna rozpočtového určení daní se při té obří sekyře státního rozpočtu nedá očekávat, leda k horšímu.
Zdrazovat a zdrazovat. To je jedine co se umi. Jezdim na trati Melnik-Mlada Boleslav z jedne male obce. Trasa ma 24km. Platila jsem s kocarem 32,-. Od noveho roku je to 47,-. A jeste je ve vetsine spojich obsluhovano starou cervenou rachotinou, ktera na miste pro kocarky nehorazne smrdi vypary. Tak kde se projevilo tech 15,-?
A co jste čekala? Kapitalismus nic jiného neumí, všechnu tu uhlíkovou neutralitu si dost tvrdě zaplatíme a to nejen v dopravě.
V čem spatřujete souvislost lokálky Melnik-Mlada Boleslav s uhlíkovou stopou?
Nezmiňoval jsem tuto trať, konstatoval jsem obecný trend, v článku přeci čtete: „zavádění bezemisní a nízkoemisní dopravy v autobusové dopravě, kdy od roku 2025 bude muset Středočeský kraj realizovat 20% městské dopravy bezemisně (elektrobusy a vodíkové autobusy), což povede k nárůstu současné ceny autobusové dopravy z cca 38 – 50 Kč/km na cca 80 – 120 Kč/km.“
Reagoval jste na příspěvek, aniž by to mělo souvislost s nízkoemisní natož s bezemisní dopravou.
Od ledna se měnil tarif?
To nejsou výpary, ale netěsné spalinové cesty v šachtě na WC u 810. Dlouhodobý a neřešeny problém 810. Strop a stěny černé od mastných sází… Hlavně to neřešit, aby se o Boleslavi nevědělo…Ještě by je nahradili mikrobusy a měli by utrum s ježděním okolo boleslavského komína.
Jenže to, o čem píšete se spíš vyskytuje v autobusech. Ve vlaku jsem to naposledy zažil u M131 a u některých Balmů.
Pokud tolik chybí peníze, divím se, že kraj nezruší nesystémové jízdné zdarma v autobusech pro starší 70 let? Tito cestující nejsou nijak evidováni, proto na ně nedostává kraj ani dotace od státu (tedy nejen že nezaplatí ten důchodce těch 25 %, ale ani stát nedoplatí za ně těch zbylých 75 %), v ostatních krajích to není asi úplně běžná věc, že by někdo jezdil jen tak „na občanku“. A jízdné se státní slevou 75 % je stále řekl bych pro každého únosná věc. Navíc další nesystémovost je, že když už to platí, tak jen v jednom typu dopravních prostředků.
Zcela souhlasím a děkuji, že je tu ještě někdo jiný, kdo toto zmínil. Upozorňuji tady na to celou dobu.
Na to bych malem zapomel, taky nechapu proc tohle nekdo vubec zavedl, uz 50% sleva je pomerne dost…
Nic proti důchodcům bože , ale mají každý rok své valorizace. Svobodně s nimi mohou nakládat. Je tu spousta skvělých myšlenek. MPSV a MD by v těchto sociálních otázkách mohlo lépe koordinovat. Nikomu nelze upřít právo se dostat do školy, k lékaři a koupit si jídlo. Cesta do zaměstnání je komerční záležitost . Vydělávate si na to peníze. Vše se dá opravdu řešit lépe na místních správních úrovních. Priklad okres Třebíč. Desetiletí jsou tu obce kde se jízdní rad nezměnil, do některých obci o víkendech nejede nic.
Sice nic nepojede, ale bude to zadarmo – voliči to chtějí.
Důchodci od 70 let zpravidla nepatří mezi voliče stran, které nyní vedou Středočeský kraj. Proto v případě, pokud by tato bezplatná přeprava byla zrušena, nezkazilo by se tím v podstatě nic.
V jiných krajích jsou důchodci rádi i za to, že platí tuto směšnou částku.
Nebudu tu hodnotit správnost Vašeho návrhu. Nicméně neodpustil si k Vám jedno. Tady se v plné nahotě ukazuje, co Vy jste myšlením zač, pane. Politik každým coulem. O lidi nám nejde, jen o voliče… Aneb nejste naši voliči, jste nám luft.
Ale to je realita a tak to prostě funguje.
aaabbb: Jakkoli se i já (pochopitelně) rád občas svezu autobusem PID zdarma, placení 25 % obyčejného jednoduchého jízdného v mimopražských pásmech bych při těch příležitostných cestách rozhodně přežil, když v jiných krajích to snížené jízdné platit musím – je ale otázkou, kolik peněz by tím „kraj“ skutečně získal, a zda to vůbec stojí za ten „humbuk“, který by okolo toho nastal, resp. je-li to teď vůbec „politicky průchozí“, když to tak nebylo zavedeno hned od počátku masivnějšího rozšiřování působnosti PID na celé území Středočeského kraje.
Kraj by zrušením bezplatné přepravy získal nejméně desítky milionů ročně, což by náklady na provoz na lokálkách bohatě pokrylo.
A třeba by stačilo jim umožnit třeba dostatečně výhodnou síťovou jízdenku na celý rok a veškerou dopravu – tedy za přijatelnou cenu. Což by pomohlo finančně všem a ještě by to nalákalo více využívat veřejnou dopravu. To je dle mého rozumná cesta, nejen v krajském, ale i celostátním měřítku. A jen tak plácnu, že třeba částka 3 000 Kč za rok by mohla být přijatelná a kdyby si to pořídili třeba jen 10 000 důchodců tak to máme 30 milionů a ztrátu máme skoro doma.
Získal by celou částku za jízdné, 25 % od vás a 75 % od státu.
Přesně tak. A to je to, na co celou dobu tady poukazuji.
Nejsem ze středních Čech, ale divil bych se, kdyby nebyla evidence cestujících se slevou, protože bez této evidence ministerstvo dopravy žádnou kompenzaci neproplatí. Standardně stát v celé republice kompenzuje slevy ve výši 75% pro děti, studenty a důchodce. Pokud někdo nechá jezdit cestující zdarma bez evidence, nedostane na to od státu ani korunu.
Bohužel, je to opravdu tak, a kraj tím přichází o desítky milionů korun ročně.
Pokud nastupuje důchodce 70+, jen ukáže občanku (příp. pid kartičku) a jede, evidence není.
Aha, no tak to v předchozím vedení kraje museli být pěkní furianti.
Kraje si stěžují, že nemají na dopravní obslužnost……………. proč tedy např. jihočeský kraj nasypal stamiliony do budějovického letiště, které je pro dopravní obslužnost kraje úplně k ničemu, a proč např. moravskoslezský kraj dotuje stovkou milionu letadla z Mošnova do Varšavy což s dopravní obslužností kraje nemá nic společného??? Na jedné straně skučí že nejsou peníze, na druhé straně rozhazují za nesmysly které 99% obyvatel kraje nepotřebuje!
a přidejte ještě to pardubické a bezva nápady na delší ranvej ve Varech
a jak tyhle vykriky souviseji se stredoceskym krajem? ten zadne letiste nedotuje, jen 100% slevu duchodcum…
Tak však nikdo nerozporuje, že ANO a ČSSD nemají úplně koncepční myšlení. Jen to nemá co dělat se současným vedením středočeského kraje.
Pokud je problém s ETCS, tak ať lobují / interpeluji v Bruselu (případně za pomoci V4) , že ETCS nedává na „regionálních drahách“ smysl a iluze o zvýšení bezpečnosti na tratích, na nichž se jezdí rychlostí 60 povede spíše k tomu, že provoz se zastaví, protože objednatel dopravy nebude mít na zaplacení vlakového kilometru.
Objednavateli dopravy ani konečnému uživateli – cestujícímu – ETCS nic nepřináší….
EU s ETCS na lokálkách nemá nic společného, je to nápad chytrých hlav na MD.
které je třeba nutné procistit. pamatuju si na tu reakci, kde se i azd ptalo, zda to není trochu blbost. od té doby se mi z umanutosti s ETCS dělá zle…
Mám obavu, že je to jen sci-fi. To se skutečně v nejbližším století nemůže stát. Obdobně u SŽ-
Žádná směrnice EU nenutí ČR zavest ETCS na všechny tratě. Je to výmysl MD. Zvýšení bezpečnosti je podle me nutné na koridorech a frekventovaných tratích. U lokalek jezdicich podle D3 jsou levnější způsoby zabezpečení.
Pokud lokálka ústí do hlavní tratě, kde bude ETCS, musi mit i lokalkový vlak ETCS. A to je ten největší kámen úrazu.
Takže taková trať Vraňany – Lužec musí byt zajištěna motorákem s ETCS
Takto podle mě pravidla EU nejsou stanovena. Tato si to stanovila ČR (MDČR). Úpravou SZZ koridorové stanice zle zajistit, aby se vlakové cesty koridoru a lokálky nemohly ovlivňovat a lokálka nemusela mít ETCS.
Jenže to není právě vůbec pravda.
EU nařizuje provoz pod ETCS, ale Češi si k tomu dobrali VÝHRADNÍ provoz pod ETCS, což nikdo nikde nenařizuje.
Lokálky, ETCS, i ekologické provozy, to vše nás jen ekonomicky střílí do nohy a táhne dolů… Navíc bych řekl, že lokálky docela dost prohlubují strojvůdcovské krize, kde vlaky o velikosti minibusu vede člověk, co jinde vede příměstské vlaky kolem tisíce lidí, se stejnou odborností, zatímco autobusáka může dělat kde jaký Mongol, u strojvůdců je docela problém…
Hlavní rozdíl je v tom, že piloti v letadle musí umět anglicky a podmínky pro létání jsou totožné v celém světě. Řidiči autobusů a kamionů mohou díky řidičskému oprávnění jezdit prakticky po většině evropy, díky mezinárodním řidičským průkazům po celém světě. S tím, že si musí mít znalosti o provozu v dané zemi, což mimo (naříklad jízdy vlevo – Anglie, Austrálie, atd. jsou změny rychlsti na jednotlivých komunikacích, které jsou zpravidla na tabuly hned u hraničního přechodu či je lze standardně dohledat jednoduše na internetu). U železnici se sice zavádí ETCS, ale stejně jsou pohyby strojvůdců před hranice omezené, je… Číst vice »
Což se ale v reálu týká tak možná 5ti procent strojvedoucích. Strojvedoucí osobní dopravy z trati Vraňany – Lužec mezinárodnost rozhodně nepotřebuje…
V osobní dopravě by to bylo mnohem méně, než 5%.
„Pořízení nových souprav ale bude znamenat současně skokový nárůst cen za vlakokilometr. “
To je nějaké divné tvrzení. Vždyť doteď krajští krajští úředníci (a šotouši) věděli, že náhrada regionovy něčím jiným dopravu zlevňuje.
Pokud Regionovu nahradí autobusem, pak bych si troufnul i bez počítání tvrdit, že dost ušetří.
Tak záleží na tom, zda to budou nové soupravy z výroby, anebo zda se nakoupí ojetiny. Pokud se koupí vyřazená Desira z Německa, tak to zase tak moc stát nebude.
A provozní náklady taky nebudou…
celkem umerene vysvětlení.
jen mne dostalo…jak počítají s ETCS do každé soupravy (cili počítají s tím, že SZ nic nevyřeší a ETCS bude nutné i pro zajizdeni na koridorove stanice)
a taky kolik budou stát vodikove a elektro busy…
to nás ta nepromyšlena ekologie vyjde pěkně draho. soukromník sú může jezdí s jakým chce gumokolem, ale busy mají být bezemisni
Zapomínáte, že i nová auta možná budou muset od roku 2025 splňovat normu Euro 7, což je fakticky konec dieselu/benzinu.
Všude se o tom hodně mluví a jestli to zavede Německo, my to budeme zavádět nejdéle jen o chvilku později.
nikdo si ale netroufne zakázat starší vozy zcela. nevolám po tom, jen je to zvláštní disproporce – pokud je pravda to, co pan radní s těmi 20% tvrdí.
EURO 7 bude taky slušný průšvih – protože u nás se s nabíjecí infrastrukturou moc nepohlo a upřímně si to nedovedu moc ani představit….
1) Na jednu stranu kraj zdražuje jízdné a chvástá se, jak bude řádně hospodařit, na druhou stranu však dotuje šotonesmysly typu Lužickohorský rychlík.
2) Kdo nutí kraj k bezemisní dopravě? Jako zodpovědný občan – když na něco nemám, tak to nekupuju. Jak dieslová, tak CNG vozidla jsou v dnešní době již dostatečně ekologická. …. ale to bychom nebyli světoví, že?
Lužickohorský rychlík je jediným spojením bez přestupu z Prahy k Máchovu jezeru. To je to poslední, co bych někomu vyčítal. Ale fakt je, že kdyby se lámal chleba, tento vlak není nezbytně nutný a škrtnout se může.
Bezemisní doprava je nedosažitelný cíl. Sice by byl pěkný, ale ty náklady jsou tak enormní, že to za to nestojí.
Nicméně nijak nesouvisí se základní dopravní obslužností Středočeského kraje. Máchovo jezero je na území Libereckého kraje.
Je to mezikrajská doprava a beru to tak.
Je to pouze mezikrajska doprava veřejných prostředků na účet KŽC.
Soudě podle obsazenosti v minulých víkendech nevidím problém v tom, že by byl ztrátový.
„Sice by byl pěkný, ale ty náklady jsou tak enormní, že to za to nestojí.“
Nebo spíš prostě jen nevěříte tomu, co tvrdí věda. Tedy že když promeškáme všechny možnosti, bude nás to stát 60x víc, než bezemisnost. A na to už fakt nemáme.
Ale na to by neměly jít peníze z krajské kasy. Jestli je nějaký vývoj nezbytný a zároveň prodělečný, ať ho dotuje stát, pokud na to bude mít.
Ono spíš nezbude, aby ho dotovali všichni…
Budeme ho dotovat všichni prostřednictvím daní, které odvedeme. Jak prosté.
To si nemyslím. Bude muset dojít i k vyššímu zdanění samotných služeb.
„Lužickohorský rychlík je jediným spojením bez přestupu z Prahy k Máchovu jezeru.“
Před protiepidemickými opatřeními jezdilo i k tomu rybníku mnohem víc lidí než teď, ale žádné přímé spojení také nebylo a všichni se bez něj klidně obešli – prostě jednou (nebo o jednou navíc) přestoupili, nebo jeli (přímo) nějakým autobusem. Přitom je otázkou, jaké části teoreticky očekávatelné celkové frekvence vůbec vyhovuje právě ta časová poloha, do níž byl ten vlak natrasován, když bylo třeba brát ohled na pracovní dobu personálu.
Však říkám, že přinejhorším se ten vlak dá oželet.
Pro začátek by nejspíš stačilo škrtnout ty nesmysly s bezemisní dopravou. Je to sice až za pár let, ale úspora slušná.
Hlavně to, co se označuje jako bezemisní, vůbec bezemisní není, jen to má výfuk o pár desítek kilometrů jinde.
Ale ten výfuk je jednak obrovský, s mnoha filtry a nečoudí lidem pod nos a jednak je možné jej během času vyměňovat za lepší, lepší a lepší. Chápu, že dnes se všichni zaštiťují CO2 a skleníkovými plyny, na které mohou mít různí lidé různý názor. Ale nezapomeňme, že spalovací motory vypouští plno dalších látek, které sice nemají vliv na globální oteplování, ale mají vliv na zdraví lidí. Já budu velice rád, pokud ten výfuk nebude čadit pod mými okny, ale bude umístěn někde jinde, bude mít pořádný kvalitní filtr a proletí jím zplodiny vzniklé spalováním českého uhlí a ne ruské/arabské… Číst vice »
Jo, však proč platit 2x víc za 10 let, když můžeme za 40 let platit 60x víc. Ale tak no problem.
jako nejsem příznivec bezbreheho automobilismu, ale obhajovat reálné vykastrovani VHD ekologii…a nechat jezdit soukromé automobily bez redukce…to mi přijde jako odborný non sens způsobeny oprávněným strachem z reakce voličů, když jim zakazeme nebo drsné zdrazime vlastnictví a provoz aut
Ono to jaksi musí jít ruku v ruce, o tom se přeci nepřu.
Pokud se nechceme ekonomicky oddělat, musíme zavádět nízkoemisní VHD a zároveň omezovat individuální dopravu.
Jenže problém je spíš v tom, že Indie, Bangladéš, celá Jižní Amerika a Afrika to neudělají. A jsme v troubě stejně.
Když je nutné šetřit, tak odsuňte aplikaci ETCS na neurčito a je to. Dosud tu žádná ETCS nebyla a jezdí se i bez toho!
Zcela souhlasím s tímto názorem, i když to zní směšně a nepopulárně.
No, i kdyby to dávalo smysl sebevětší, není to nic, co by mohl kraj v tuto chvíli nějak zásadně ovlivnit, takže připravovat se musej na variantu, že ETCS najede podle plánu (nebo minimálně i na tuto variantu).
Strana, jíž je Petr Borecký členem, to ovlivnit může. Ve spojení s Piráty má ambice na výhru ve volbách na podzim.
a modleme se, aby se tak stalo. a snad nebude na dopravě sedět nějaký modrý klon
Modlit netřeba, zkrátka jít volit někoho jiného, kdo není v neobolševickém uskupení PiSTAN&SPOLU.
tak není to tu politická diskuze, ale koho máte na mysli?
Kdyby volby něco měnily, byly by dávno zakázané
Ovlivnit to můžou určitě, spolehnout se na to rozhodně ne. Taky je otázka jak dlouhej odklad by byl rozumnej (na neurčito podle mě opravdu ne), takže by to beztak byl spíš jen odklad a ne řešení…
Zato těch karambolů, těch bylo. Usnul „za kniplem“, projel stůj, ZZ zareagovalo, vlaky se srazily.
A tak radši přesedneme do „bezpečnějších“ autobusů, že.
Projetí návěsti stůj světelného návěstidla lze řešit levnějšími funkcemi ZZ než je ETCS. Inspirovat se můžeme například v SRN.
Přesně tak a výsledky jsme třeba u Perninku viděli!
Připojuji se k tomuto názoru a myslím si to již delší dobu, ale stal jsem se tím řadě lidí velmi nepříjemným.
Jen pro upřesnění, to byla reakce na bmo, i když to vypadá, že je to na něco jiného.
Souhlasím. Zavedme především na koridorech.
Ví někdo, kdy by došlo k navrhovaným škrtům? Na konci roku 2021 nebo na konci smlouvy s CD v roce 2029 nebo možná v roce 2034
Škrtat se da vždy, smlouva to umožňuje.
A zcela bez problémů se da zrušit lokalka a její výkony přesunout na hlavní trať.
Myslím, že odkládat pořádné zabezpečení je nesmysl. Mělo to být zabezpečené už dávno. Je to dražší? Ano, ale opravdu chceme dávat na misku vah úsporu nějakých „pitomých“ peněz proti ohrožení lidského života, který je nenahraditelný?
souhlasím s tebou
Lepší jezdit nějak (i nezabezpečeně) než vůbec. Také nezavíráme nebezpečné úseky silnic jen proto, že se tam dějí nehody.
celé to zní celkem jasně a rozumně…
Pan Borecký má pravdu. Ovšem redukce provozu na úsecích, které byly v minulém článku vyjmenovány, neřeší v podstatě žádný ze zmíněných problémů.
Řešení vyjmenovaných problémů je běh na dlouhou trať, náklady je třeba snižovat „hned“.
Škrtnutím okrajových úseků se dosáhne jen velmi malé úspory. K řešení zmíněných problémů to nepřispěje a naopak se tím spáchají velké škody. Za tak malou úsporu to nestojí.
Politické strany z „demobloku“ by třeba už dávno mohly na půdě Sněmovny upozorňovat na problémy spojené se zavedením ETCS a zvyšováním nákladů pro kraje. Místo toho se v parlamentu řeší naprosto nepodstatné věci. O Babišově osudu beztak rozhodnou už volby v říjnu.
Eurohujeři z demobloku budou protestovat proti něčemu co je „European“? No , I don’t think so 🙂
tak ať se někdo z expertů na ETCS přihlásí jako expert k pirátům. jistě to přivítají…
Na to nemají čas. Expertů na ECTS, nikoli „expertů“, kteří jen mlátí prázdnou slámu, totiž u nás zas až tak moc není.
no, ale to pak může dopadnout dost blbě i pro etcs…protože zatímní stav implementace připomíná tikající bombu velké ráže…
to je pravda. všichni jsou zaměstnaní zde…
Když se dva PiSTAN&SPOLU hádají o to, kdo volby vyhraje, třetí – ANO se směje ….
Stát se může ještě naprosto cokoliv. Fakt ale je, že „demoblok“ zatím nedokázal přesvědčit nikoho dalšího kromě svých dosavadních příznivců a jejich preference jsou v součtu konstantní. ANO sice klesá, ale hlasy od něj se spíš přelívají k SPD a nově vzniklé straně Roberta Šlachty (Přísaha).
No jistě, neboť ostatní jim slibují, že pro ně bude hůře a ANO je částečně zklamalo, respektive teď mají pocit nejistoty a oni vládnou.
A další problém jsou sluníčkáři v řadách demobloku. Znám hromadu lidí, kteří jsou naštvaní na Babiše, ale nebudou demoblok volit právě kvůli kandidátům, kterým nevadí migrace nebo ji podporují.
proboha, je rok 2021, kdo ještě řeší migranty? a navíc pokud tu nějací jsou, tak vietnamci, ukrajinci a rusové…. to si fakt necháme už po několikáté vzít budoucnost manipulací strachem a nesmyslnou mediální kampaní? Fakta: prakticky žádní uprchlíci z Blízkého Východu tu nechtějí žít. A ti Arabové, co tu už jsou, obvykle nedorazili jako uprchlíci… Bordel si tu děláme dostatečný sami, z toho uprchlíky neobviníme; jazyk máme skoro nenaučitelný a sociální podpora nic moc. Chybějící pracovní sílu v průmyslu i stavebnictví zde doplňují Bulhaři, Rumuni, Slováci, Ukrajinci, Poláci. Co by tu dělali? Vymezovat se proti reálně neexistentnímu jevu a mlátit… Číst vice »
https://www.lidovky.cz/svet/italie-zada-dohodu-evropske-unie-s-libyi-za-financni-pomoc-chteji-snizit-priliv-migrantu.A210511_125442_ln_zahranici_lidr
„Znovu se proto oživila debata o systému přerozdělování migrantů mezi ostatní země EU. Vlády jihoevropských zemí argumentují, že spravedlivou část břemene péče o migranty by měly solidárně nést i ty země bloku, které neleží ve Středozemí.“
Fakta 🙂
Holt solidarita je pro Čecháčka špína. Jenom brát a nic nevracet.
A ideálně klidně zneužívat až do zničení. Kdo není s námi je proti nám a pak ho z toho ještě obviníme.
Stačí se podívat do Francie a na otevřené dopisy velitelů francouzské armády.
To je jejich postkoloniální migrace. S naší migrací to nemá nic společného.
https://www.novinky.cz/zahranicni/svet/clanek/do-ceuty-se-dostalo-rekordnich-6000-migrantu-spanelsko-nasadilo-armadu-40360570
Ti vaši sluníčkáři, jsou ve skutečnosti pseudoproblém. Nikomu nevadí. Těm lidem vadí to, že se budou mít hůře a migranti či tzv. sluníčkáři je jen ventil jejich frustrace, stejně tak by to mohlo být cokoliv jiného… Problém některých je spíše tohle umělé dělení.
Je poznat, že jste z ústeckého kraje, xenofobní myšlení, ukázkové.
Nechápu.
Viděl Vy jste vůbec Šlachtovy internetové stránky? Nevím, jaké vemeno z kvočny mu je dělá, ale s takovou „PR“ presentací nemůže nejen vyhrát ani obecní volby v Horní Dolní, ale ani se tam vůbec dostat mezi konšely: já třeba akceptuji, že tam zatím nemá volební program, ale jen obecné proklamace, protože na skutečná konkréta ještě trochu času pořád je ale mít tam životopis bez data nebo aspoň roku narození (když už mu odpustím i aktuální údaje o rodinných poměrech) mi přijde minimálně trochu zvláštní. A to pomíjím, že z tam uveřejněných stanov (což je nejdůležitější materiál) ani jednoznačně neplyne, zda… Číst vice »
Myslím si, že toto jsou věci, které potenciální Šlachtovy voliče trápí nejméně.
A jaký bude koaliční potenciál ANO Mirku tušíš? Výsledky krajských voleb znáš?
Hlavně ale neřeší výši ztrát. Tyto návrhy neušetří skoro nic. Řešení by muselo být principiálně zcela jiné. Prostě zcela překopaná koncepce dopravy v ČR a zcela jiné ekonomické hodnocení dopravy.
Takže to máme chápat tak, že pí Jermanová z Agrofertu nabagrovala ČD nevýhodnou smlouvu, protože se vůbec nepokusila o nějaký cenový průzkum/soutěž, tak aby kraj měl zajištěnu ZDO co nejvýhodněji, která navíc počítá s obcházením zákona, když vytváří podmínky pro prodloužení až na 15 let (a přitom u přímého zadání je povoleno jen 10 let0?
Jak to vlastně vykoumala? 300 000 km se dá najezdit na každé jednotlivé trati zvlášť…
Smlouvu s ČD, kterou uzavřela Jermanová, v místních diskuzích opakovaně kritizuji. Možná by šlo i nyní některé lokálky vyjmout z balíku s ČD a zadat je jiným dopravcům.
Argumenty celkem rozumné až na bod 1) vzhledem k více než 500 mld. nového dluhu stát skutečně žádné volné peníze nemá, natož aby je cpal do nevyužívaných lokálek. Dobré taky vědět, že provoz vlaků, jak je uvedeno, je cca 3,6x dražší nežli zajištění obslužnosti autobusem, to je velmi silný a nenapadnutelný argument.
Holt Středočeský kraj neřeší přecpané ulice. Ale měl by si raději spočítat, kolik stojí údržba silnic po autobusech.
Co takhle iniciovat změnu dopravního konceptu a zavést tramtrain na málo vytížených tratích? Tlačit na změnu norem tak, aby se tyhle tramtrainy nemusely táhnout padesátkou, protože i 70 km/h bude bezpečných?
Co tlačit na ten nesmysl typu ECTS pro všechny a navždy?
Momentálně se řeší nedostatek peněz kraje na provoz, takže investice do tramtrainu (investoval by kraj ze svých prostředků?) není řešení tohoto aktuálního problému. Které středočeské tratě by ten tramtrain měl spasit?
Teď ne…je to myšlené jako úspora do budoucna…😀
A mě právě zajímá, kde by ten tramtrain přinesl tu úsporu. TT sám o sobě není nic levného.
Mno, tu trat uz vetsinove mate, a na usetrite na soupravach a energiich… ovsem, budovani na zelene louce a mimo mesta s TT to az tak nema smysl, kvuli zazemi…
Na druhou stranu, ten provoz by asi byl mene nakladny, ale investici si to vyzada v kazdem pripade…
U tramtrain to je otazka… to uz jsou napul zel. vozidla…
Otazkou je, zda nas vice zajimaji pocatecni investice nebo samotny provoz… moc neverim SZ, co se tyce nakladu…
Správné investice jsou nutné právě v krizi. A v příštích letech by šlo stejně především o politický boj a papírovou válku. Protože AŽD fans na MD se jen tak nechtějí vzdát a všichni víte, o kolik stovek miliard se hraje.
A tratě? Třeba Mladotice, Rožmitál, Mšenka…
Některé lokálky (172) mají ten provoz relativně oddělený, takže já osobně bych se nějaké kombinaci tramvaje a vlaku nebránil.
Pokud bude mít tato kombinace WC, beru všema deseti!
stěžujte si v Bruseli 🙂
To opravdu nemusím. Je to dílo MD ČR.
no tím spíš!
U tratí které stc kraj řeší vedou obcemi které preplnenosti silnic zrovna netrpí.
Ty obce ne, ale cílové destinace ano.
Co se vám na tom nezdá? Přece když dám 2000 navíc za elektřinu, ale ušetřím 1000 za vodu, tak mám v kapse 1000 a můžu je rozfofrovat. Na to přece stačí šoto rozum.
To je argument napadnutelný naopak velice snadno. Pokud sám radní tvrdí, že cena za kilometr jízdy autobusu bude 80 – 120 Kč, tak by to podle té vaší bulharské konstanty znamenalo, že vlak se bude pohybovat v rozmezí 288 – 432 Kč. Tolik neplatí kraj ani za ešusy, natož pak o šukafony, o kterých je řeč.
Současné i předpokládané budoucí ceny byly uvedeny, zajištění obsluhy autobusovou dopravou je a zůstane výhodnější ve všech směrech.
A co kdyby kraj začal šetřit zrušením nerentabilních silnic =těch, kde není objednána obsluha BUS, nebudou se udržovat v zimě, v létě setrvají ve stavu postupného rozpadu, díry nikdo nebude opravovat – na začátcích úseku bud dopravní značka „Jízda jen na vlastní nebezpečí“ … Poškodíš si auto, tvůj problém, nikdo ti škodu nenahradí, pojišťovnu nevyjímaje …
To by byl ještě větší oheň na střeše. Právo na svobodu jezdit autem všude je v ČR základnější než jakékoli jiné…
Však to by nikdo neomezil, jen to použití určitých silnic by bylo vhodné jen pro zemědělské stroje.
Nepřeji nikomu nic zlého a kdyby někdo z vás potřeboval sanitku zrovna na výletě ve Lhotě pod Zapadakovem a oni by vám řekli že nepřijede protože si na vymolu vylomila kolo.
Poletí vrtulník…
Minimálně polovina silnic III. třídy je v tomto stavu. I když teda je pravda že aspoň největší výmoly občas zalepí stylem „je tam menší díra nebo kopeček“, takže vylomení kola nehrozí. Ale zase to je pozitivní v tom, že tam málokdo překročí rychlost 🙂
Však jedna sjízdná silnice z obce střediskové, kde je i ta sanitka, tam povede.
Takové už dneska jsou, bývá tam značka s doplňkovou tabulkou a na ní text: komunikace se v zimním období neudrzuje.
A ve všech obdobích je řidič povinnen přizpůsobit jízdu stavu a povaze vozovky.
trololo…
Po té silnici projede cx krát víc lidí autem, na kole nebo pěší, než nějakým vlakem, který stojí 3 km od centra obce nebo u nějaké budky v lese
A nebo taky ne. A kolo a pěší nepotřebují vozovku o šířce 4m s nosností 10 t na nápravu. Vlastně ani motorka.
Ani ta sanitka ne.
Středočeský kraj operuje v případě cen v Kč/km pouze podklady, které mu dodaly České dráhy, bez sebemenšího zájmu zjistit skutečné ceny prostřednictvím soutěží, které v takových případech znamenaly razantní snížení požadavků ČD.
V bodu 4 má pan Borecký naprostou pravdu.
To strašení ETCS mi připadá dost přehnané. Ano, bude třeba zavést ETCS tam, kde soupravy jedou po koridoru. Ale kdy se ETCS dostane na lokálky? V roce 2050?
Zrovna ve Středočeském kraji bude na nějaký koridor asi zajíždět i velká část vlaků z lokálek…
To ano, ale z těch úseků, které jsou zvažovány k omezení dopravy, se zrovna koridorů žádný netýká…
Jde o náklady kraje na celý systém VHD.
Nemusí, resp. lze to většinou technicky a technologicky zařídit i tak, že nebude nutno používat koleje, na nichž bude organizace dopravy podléhat výhradně ETCS ale musel by to někdo chtít..
Je mi to jasné. Ovšem asi chápu, že se nemohou spoléhat na to, že k něčemu takovému Spržel dotlačí.
Rožmitálka nelze.
Kam?
Od odbočky do Březnice jede po trati kde má být ETCS v roce 29.
A kolik tak pojedou ? Vmax 80 ….
Mnohem dříve. Velká část tratí půjde do výhradního provozu s ETCS od roku 2030. Zbytek bude následovat ve 30. letech.
A do té doby snad Pesa, Stadler, nebo jiná západní firma dodá nová vozidla…
A na protiúčet dostane SORy, Karosy, Iveca…
No, jenze problem je, ze MD se usneslo, ze lokalni trate nebudou bez ETCS ani smet zajizdet na nadrazi na hlavnim koridoru, coz jsme asi jedini v EU, kteri si to tak prijali. Dalsim problemem je, ze rada vlaku u Prahy proste zajizdi z lokalni trate i na koridorove a dal po nem… a to tam kde tomu tak neni, to je casto i nelogicke…
Snad po volbách tuhle AŽD lobby konečně vyhážou.
Tvrdě a nekompromisně!
Takže ne na chodník pod okny, ale rovnou do Vltavy?
Na defenestrace jsme v Čechách odborníci.
jen je problém, když se nevycisti příkop pod oknem
Je to ještě trochu jinak: v rámci zabezpečení tratí D3 se budou prvky ETCS postupně osazovat téměř všechny tratě, takže i na všech těch lokálkách bude zaveden výhradní provoz s ETCS.
No tak vyhodit toho, kdo tuhle blbost vymyslel – pokud tam ještě je … Jako důvod bude právě to rozhodnutí, které je v rozporu s veřejným zájmem ….
A údržbu a zbrojení uděláte kde?
Rožmitálka bude zajíždět po trati s ETCS v roce 2029. (tedy podle MD)
v roce 2029 Rožmitálka již nebude. BUde tam místo ní cyklostezka 😉
Bude to vlečka 🙂
a kam povede ta vlečka?
Do Rožmitálu. Je tam u nádraží pila využívající železniční dopravu.
Nebude dřevo…
Ještě bude, kůrovec prý vydrží ještě nějakých deset let, než se vytěží.
Zaústěná do širé trati?
na kole se po ní neprojedete. max na cyklodrezine
Bod č. 1: „Vláda ČR zároveň opakovaně deklarovala odmítnutí tyto ztráty jakýmkoli způsobem sanovat, byť na to peníze má“
Pakliže je mezitím (resp. v násobně vyšší částce) nevložila do jiných sanací covidových následků, že.
Od bodu č. 2 dále: vesměs nejde o nic, co by nebylo známo v roce 2019, tzn. v době, kdy kraj smlouvy na příslušné výkony podepsal.
Ovšem v roce 2019 to podepisovalo úplně jiné vedení kraje, které si nejspíš ani v nejmenším nedělalo starosti s tím, jak jeho rozhodnutí ovlivní dobu po vypršení jejich aktuálního mandátu. Spíš by se dalo říct, že styl „po nás potopa“ tam byl i záměrem.
Máte většinou v minimálně jednom směru hodně krátkou paměť: zkuste si vzpomenout nebo najít, kolik komentátorů tady tehdy plivalo své jedovaté sliny na předchozí vedení kraje (protože přece jsou to hnusní Babišovci) a tvrdilo, že kraj chce rušit a omezovat VHD, a naopak vzývalo jako bohy nově se etablující politickou garnituru a speciálně Boreckého, jak ti budou ideálnší a budou nezadržitelně rozvíjet a zdokonalovat PID bez rušení čehokoli z dříve (v podstatě ještě na základě iniciativy ROPIDu) zachovaných a rozšířených spojů. Ani náhodou nechci hájit Babiše a jeho nohsledy, ale kdokoli tehdy zapochyboval o Boreckém, byl rovnou tím nehorším vyvrhelem… Číst vice »
Silně pochybuji, že bych něco takového psal. A srovnávat situaci a výhledy z roku 2019 a v roce 2021 je skutečně nesmysl. Dnešní situace je taková, že i jako velký příznivec veřejné dopravy chápu, že určitá omezení můžou být nezbytná. Další věc pak je, že co nejlepší VHD neznamená plýtvat – vždycky, i v době relativní hojnosti, má smysl zkoumat, jestli by stejně dobrá dopravní obslužnost VHD nešla zajistit i levněji. Že se nějaké spojení přežije a přestane dávat smysl je normální a běžná situace – kraj se vyvíjí, někde lidí spíš ubývá, jinde se staví jak o život, mění… Číst vice »
Boreckeho přístup je rozumný, na rozdíl od neudržitelného přístup minulého vedení.
k bodu 1), edna se o nesmyslne zruseni superhrube mzdy, ktere se v tuto dobu vubec nehodi a dela diru v rozpoctu ve vysi cca 100mld./rocne… ackoliv jsem priznivcem snizeni dani, tak v dobe predkovidove to vlada prostrednictvim p. Babise nazvala podvodem a doslova rekl, ze by zruseni shm ohrozilo rating a ze by CR sla do kopru… v dobe covidove pri cca 300-500mld. schodcich to sama schvali…
Co takhle daňové prázdniny v polovině února, ale ZŽO (nikoliv však aut. dpr.) bez škrtání?
Pak si jen, soukromě u některé pojišťovny, šetřit na nemoci a na důchod…
Uz v minulé diskuzi jsem se vás ptal, jestli to v roce 2019 bylo to samé vedení. Asi moc složitá otázka.
Takže speciálně pro vás upřesnění: vesměs nejde o nic, co by TEHDEJŠÍMU KRAJSKÉMU VEDENÍ nemělo být známo v roce 2019.
Aha. Takže povoláme tehdejší krajské vedení, aby se s tím teď nějak popralo?
Ne. Nic to však nemění na uvedeném.
Mimochodem, nynější koalice (tehdejší opozice) tedy v tom roce 2019 vystupovala proti té smlouvě, upozorňovala na rizika spojená s ETCS, dále „nadorazovostí“ smlouvy co do ufinancovatelnosti atd., je to tak? 🙂
Současné vedení se bohužel musí nějak vypořádat s tím, že předchozí vedení byla parta idiotů (nebo rovnou gaunerů).
a není možné oboje zároveň?