Dokument: Státní zastupitelství vysvětluje, proč zrušilo stíhání bývalého šéfpilota Smartwings
Boeing 737-800 společnosti Smartwings v Praze. Foto: Rosťa Kopecký / Flyrosta.com
Po dvou letech doputoval let na jeden motor k Úřadu civilního letectví.
JuDr. Stanislav Potužník, bývalý člen KSČ. Co byste čekali….
….v jiné vyspělé zemi by šel sedět hned za to, co prováděl s letadlem a lidmi….Veselý let
A na to jste přišel jak. To si myslíte nebo máte relevantní podklady a jaké.
„podle kterého byla pravděpodobnost výpadku druhého motoru zhruba 1:300 000“
A já myslel, že jde o to, že možnost vůbec byla, ne o to, jaká byla pravděpodobnost.
Takže to Šimáně uplatil….
Poskozuji jen sami sebe – plno lidi si k cestovani vybere jinou leteckou spolecnost.
Navic „odbornici“ tomu taky dali – zlehcovat moznost selhání 1:300000 jako malo pravděpodobne je taky na pruplesk. Kdyz to obratim na Jackpot a vyhru miliardy v tomhle poměru, tak je to sakra vysoka pravděpodobnost. A to se nebavime o lidskych zivotech.
Proste jsme porad bananistan se vsim vsudy :-/
plno lidi si nic nevybere. 99% lidem je naprosto jedno, s kym leti. peoste vezmou tu nejlevnejsi letenku, co tam je
ano
Super vědět. No, asi si udělám řidičák na autobus, před každou jízdou si dám jedno pivo (Jen jedno, někdy možná 2, ale víc ne!) a pak nechám zpracovat posudek že pravděpodobnost že to do něčeho napálím je relativně hodně malá, tady je to očividně možné. Se smartwings nelétám již dlouho, ne z toho důvodu, že bych měl strach, nebo že bych se necítil bezpečně, ale prostě je mi proti srsti odevzdávat svoje peníze této společnosti a jakkoliv tuto mašinérii podporovat. Jen je mi líto těch lidí, kteří v SW dělají dobrou a tvrdou práci a tento individuál na ně vrhá… Číst vice »
to Ti ale bude k nicemu, protoze alkohol za volantem je explicitne zakazany a tady nikdo posudek nebude zadat.
takze sice pokus o analogii, ale ponekud chaby
On, ale žádné pivo nepil, takže naprosto mimo.
No nic, stejně víc důvodů pro nevyužívání služeb QS nepotřebuji.
Nevycházím z údivu. ÚZPLN vyjmenuje tucet pochybení, nějaký asistent v bílém plášti s kalkulačkou v kapse vydá posudek a státní zastupce vyštudovaný bůhvíkde to smete ze stolu, že se vlastně nic nestalo. Kdyby v tom letadle seděl on s rodinou, tak bude kvičet jako střelený podsvinče a podávat trestní oznámení na všechny strany.
Co taky čekat od společnosti, která vznikla v divokých devadesátkách a její majitel si jezdí na první hradní nádvoří autem jakoby se nechumelilo.
On bohužel (bohudík) pro soud je soudní znalec víc, než UZPLN.
Od takej spoločnosti možno očakávať napríklad že nebudú chápať že štátny zástupca rieši či došlo k porušeniu zákona, nie či sa mu daná udalosť páči. Vnútorné si o Tom môže myslieť čo chce, ale pri rozhodovaní musí brať do úvahy zákon a dôkaznú situáciu.
Je vidět, že jste negramot a této společnosti vůbec nic nevíte.
Je potřeba ho žalovat v Rakousku, nebo kudy letěl. Když už jsme takový banánistán.
V trestním právu se nežaluje. to je občanské právo.
v trestním právu se podává trestní oznámení.
Není u letu na jeden motor problém i v tom, že letadlo je oproti směru letu mírně natočené, má podstatně větší odpor vzduchu a tím pádem i o dost větší spotřebu paliva?
Větší spotřebu paliva má jednak jak píšete kvůli většímu čelnímu odporu, protože letí trochu bokem, a druhak kvůli tomu, že jediný pracující motor v takovém případě zpravidla pracuje na maximální trvalý výkon, při kterém má ale menší účinnost. U tohoto letu měli po přistání v Praze spotřebováno něco i z rezervy.
Měli z rezervy spotřebovalo tolik, že jim nezbývalo ani na jeden go-around, natož na divert.
Hlavní problém je v nutnosti snížit podstatně výšku letu, protože jeden motor nestačí na udržení se ve obvyklé letové hladině. V hustším vzduchu to letí vůči zemi mnohem pomaleji a žere mnohem více, i když je jeden motor vypnutý.
Krom toho, co napsali předřečníci (zejména nutnost letět v nižší výšce, vyrovnávání tendence letadla se stáčet na stranu tak velký problém není), vypnutý motor generuje poměrně velký odpor vzduchu.
Mě by, z čistě vrozené zvědavosti, tato otázka zajímala u strojů se třemi motory, kde je jeden z motorů umístěný, promiňte neodborný výraz, „na ocase“. Tedy třeba DC-10, Yak 40 apod. Jak se to chová, když vypadne „třetí“ motor.
Chová se to naprosto normálně, vy nic nepoznáte, protože motory jsou umístěné blízko osy letounu.
Naprosto skandální rozhodnutí státního zástupce a posudek ČVUT snad nelze slušně okomentovat…
Posude ČVUT na objednávku s předem stanoveným výsledkem.
Ano, stačí se na webu Fakulty dopravní podívat, co za “experty” na Ústavu soudního znalectví v dopravě sedí.
Jojo, expertů jsou plné diskuse . Kam se hrabe vysoká škola.
Přesně, každý zde má vysokou školu života a v podstatě o letectví ví, že letadla létají ve vzduchu.
Vy jste četl spíš že tak vehementně kritizujete?:-(
Mně nedává smysl níže uvedená věta : „Potíže oznámil jen řídícím v Aténách, kde současně ale uvedl, že vhodné letiště pro přistání bude až Praha. „Přestože v čase tohoto prohlášení věděl, že nemá dostatek paliva k jeho dosažení,“ uvádí zpráva.“ Jak tedy mohl doletět do Prahy, když – podle zprávy – neměl dostatek paliva k doletu do Prahy. Pro nedostatek paliva by se muselo letadlo buď zřítit nebo přistát za účelem doplnění. Přitom při startu musí mít rezervu „na kroužení při vyčkávání“ nebo na dolet na záložní letiště … pokud v „nouzovém stavu“ letiště Ruzyně nebude dovoleno přistát „u vojáků“… Číst vice »
a co na tom nedava smysl?
„Dostatek paliva“ včetně všech rezerv (mohl by udělat goaroun, Praha by nemusela přijímat kvůli počasí,…) asi neměl. Dosedl se skoro prázdnou nádrží.
V článku je správně, že státní zastupitelství zrušilo trestní stíhání, ale titulek je zavádějící – o vině rozhoduje pouze soud, státní zastupitelství tudíž viny zbavit nemůže.
Díky, máte pravdu, moje chyba.
Šimáně, Šimáně, ty právnický šíbře. 🙂
Ta pravděpodobnost 1:300000 se mi teda moc nezdá, když se podívám do historie na https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_airline_flights_that_required_gliding, tak většina případů sice není v této situaci relevantní (zejména protože se jedná o vypotřebování paliva), ale i kdybych vzal třeba jen 3 případy za posleních 70 let, tak to znamená že bychom za tu samou dobu měli pozorovat 3*300000 případů vysazení jednoho motoru to je cca 35 denně.
Ta pravděpodobnost je spíše k tomu, že vypadne druhý motor, když už letadlo letí na jeden, ne na celkový počet letů.
Samozřejmě, však jsem také s celkovým počet letů nijak neuvažoval.
Takže kdyby to bylo 1 ku miliardě, tak byste jich pozoroval miliardy? Bože, to je úroveň, a ještě to někdo plusuje.
Dost možná to ti, kteří to plusují, narozdíl od Vás pochopili.
Myslel jsem, že je to tak jednoduché, že není potřeba to více rozvádět, ale jak vidět, je to potřeba.
S tou pravděpodobností 1 ku miliardě je to tak jak píšete, a právě proto, že nic takového nepozorujeme není možné, aby ta pravděpodobnost byla 1 ku miliardě, stejně tak právě proto, že nepozorujeme větší počty vysazení denně, vypadá i těch 1:300000 dost podstřelené.
Při takto nízké pravděpodobnosti, je prakticky vyloučeno, aby se to v historii už někdy stalo, jenže ono se to stalo.
Delá se mi nevolno … Justice v ČR je jeden velký zapáchající kompost …
Jj, budou zase Chvilkaři demonstrovat za nezávislost SZ?
a vite, ze na jeden… rekneme rozporuplny… pripad pripadaji tisice, kde funguje?
a pokud znalecky posudek vysel tak, jak vysel..: tak s tim nic delat nemohli
A že zrovna ten „smolný“ podezřelý případ vyjde na lumpa Šimáněho, to je vážně pech.
Rovný a rovnější?
nemluvim o smolnem. mluvim o rozporuplnem.
a neni to o “rovnym a rovnejsim”. jen pravo funguje trosku jonak, nez si mysli obyvatelstvo. tady si nestaci “neco myslet”.
Hezký plivnuti od někoho co o tom nemá šajnu:-(
Jako dopravni pilot muzu s klidnym srdcem konstatovat, ze toto je prasarna na takove urovni, ze neznam nikoho jinyho kdo by si tohle v profesnim zivote dovolil (a jeste hure, ze by mu to proslo). Prisnost a buzerace ze strany UCL, pri naprostych drobnostech je v krasnym kontrastu toho, co se vam (ne)muze stat kdyz na vsechno kaslete. Nejhorsi je na tom vsem fakt, ze ten clovek muze beztrestne litat dal jakoby se nic nestalo a minimalne kdyz neurci soud pravni odpovednost – melo by to bejt UCL, kdo tak z profesniho hlediska ucini. Slusnost a pud sebezachovy by mela… Číst vice »
Já chápu že vám to zvyšuje tlak, ale tak prostě právo funguje, není to odborné posouzení kvality práce, není to letecká specializace, je to prostě a jednoduše vyhodnocení, jak v daný moment byli reálně ohrožení na životě (trestný čin obecné ohrožení) a tam prostě zjevně nejde uplatnit „kdyby“, což je celkem obecný jev u trestných činů – nejdříve se musí skutečně stát. Jakkoliv jednal z hlediska pilota krutě neprofesionálně, z hlediska zákona to je zjevně mnohem vágnější. Tyhle zákony holt platí pro všechny a lidi denně riskují, porušují a ohrožují leckoho – že je na sebe letectví vnitřně ultrapřísné, to… Číst vice »
Člověk by toho čekal hodně, bohužel nic z toho se v našem malém leteckém rybníčku nikdy nestane. Veselý si stále létá, jako by se nic nestalo. A i když oficiálně už není ve vedení letového úseku, který přebrala jeho (bývalá) pravá ruka, i nadále tam víceméně rozhoduje a spolupodílí se na všem.
Jestli stále létá (komerčně), tak to považuji za skandálnější, než to, že z hlediska trestního práva to nejde uchopit. 🙁
Předjížděl jsem na přejezdu a chytla mě Policie,dostal jsem flastr dle zákona.Ale už vím,že příště mi Dopravní fakulta může doložit,že když jsem viděl 300 m před sebe,nic nejelo,na přejezdu blikala bílá a ta baba jela 20 a já 30,nemohl jsem nikoho ohrozit a tudíž se mě Vyhláška netýká?
Ale ne, trestný čin obecného ohrožení (sazba 8 – 15 let) jste nedostal, to vím určitě. Pokutovat za přestupky (které jsou na rozdíl od letectví zákon) je jiná forma trestu. Žádný soud, prostě vás policie namastí podle sazebníku.
Vyhláška se vás týká v každé vteřině. Obecné ohrožení se vás týká, když na životě ohrozíte větší množství lidí (třeba nehoda s autobusem).
Na přejezdu je zakázáno předjíždět, ale let s jedním motorem zakázaný není.
Sledujeme ve vysledku stejny problem. Nikdo nerika, ze ma ten clovek bejt ve vezeni do konce zivota. Naopak z pohledu civilniho prava chapu, ze muze byt vysledek takovy jako je. Co je pro me veliky problem je to, ze se tu prehlizi v prvni rade nebezpecne a v druhe rade prokazatelne umyslne jednani (jak jinak nazvat zatajovani technickeho problemu a vytahovani CB od CVR). Kdyby to clovek udelal nevedome – muze se stat, muze se blbe rozhodnout. Kdyz takto clovek ale jedna umyslne, je to uplne neco jineho – za vetsi problem nez to ze letel na jeden motor tam… Číst vice »
Dohlížející orgány neselhaly: ÚZPLN to sepsal jasně, ÚCL nyní bojuje s advokáty mistra světa v létání na jeden motor.
UCL jasne selhalo pokud neni schopny tyto mistry sveta uzemnit. Protoze kdo jiny ma zasahnout?
UCL vydava vsechny potrebne licence FCL, TRI, LTI (E) stejne tak je ma moznost odebrat v pripade pochybeni (tak jako to mimo jine udelalo na zacatku).
UZPL to sepsalo jasne i na zaklade tohoto dle meho nazoru melo UCL konat dusledne, protoze pochybuju ze nekdo ukaze vetsi prostrednicek vsem predpisum vic nez zminene letecke eso.
ucl ale neni doktatorska instituce, ktera si muze delat, co se ji zamane.
Neni, ale je to dozorovy organ na narodni urovni, ktery vam muze odebrat ze dne na den aoc, kdyz na to prijde.
Jestlize nefunguje UCL jako nejaka zarazka takovych to extremnich jednani, je otazka proc vubec existuje. Odebrani licenci jak si zamame je samozrejme trochu extremni reseni, ale neverim tomu ze by UCL nemohlo neco udelat aneb jak pise Y.K.
V tom nejsme v rozporu, komentář se týkal čistě toho, že na nedbalost (když to dobře dopadne) je klasické právo krátké. Na nedbalosti holt běžné zákony nejsou zrovna stavěné, tedy dokud se nestane škoda nebo újma na zdraví, pak už umí úřadovat. Z profesionálního hlediska, to je jiná, to je téměř nekomentovatelné. Dost je mi i líto „bezejmenných“ pilotů Smartwings, co se snaží dělat svou práci dobře a profesionálně takovýto týpek s nebezpečně přerostlým egem na top pozici jim dělá totálně negativní reklamu, což se týká i vedení firmy – předpokládám že s řadovým CPT nebo FO by se nemazali… Číst vice »
Plnej souhlas!
Plný souhlas. Jako bývalý dopravní pilot, ve funkci velitele letadla a instruktora to považuji za blamáž. Jsem ji v zaslouženém důchodu,ale nezbývá mi, než kroutit nevěřícně hlavou.
Moc díky. Já jsem jenom blba laboratorní krysa, ale můžu potvrdit, že přístup „to se mě stát nemůže“ byl za většinou průserů a havárií, které jsme kdy v laboratoři za 20 let me praxe měli.
Ale noták, naštěstí při uplatňování práva se nedává třeba na vaše na osobní pocity, to zde bylo v padesátých letech.
Tak pan znalec by se necítil obecně ohrožen ani v plachtícím B737 nad Prahou…
Jinymi slovy, podle statniho zastupce k obecnemu ohrozeni dojde, az se neco skutečně stane. Kdyz motor vydrzel, je to v poradku. Teprve kdyby ne, padla by obzaloba. Opravdu sverazny výklad. A to jsem si myslel, že bezpecnost (cestujicich) je na prvnim miste, a je to i hlavnim smyslem legislativy, ktera ji chrani.
Bezpečnost cestujících je na prvním místě, ale nemůžou za to zákony (trestní a občanské). Celé je to sevřené regulačními orgány (EASA, UCL), národní právo se na tom nijak moc nepodílí, kromě toho že uděluje autoritu těm úřadům.
To není svérázný výklad, ale konstrukce definice TČ v TZ ve smyslu „právní logiky“.
Právní logika (přednáší se na právech) je odlišná logiky „soudce lynč“ ….
Není uvedeno, pro jaký trestný čin bylo stíhání zahájeno. Z kontextu plyne, že podle § 273 TZ – Obecné ohrožení z nedbalosti.
Na rozdíl od „úmyslného TČ dle § 272 TZ“ není „příprava“ trestná …
U nedbalostního TČ musí být jednání dokonáno … čili musí nastat škodlivý následek jednání …
Váš názor se řídí obecnou, nikoli právní, logikou ….
Nemusí nastat škodlivý následek. Stačí uvést do jeho nebezpečí.
A jednání dokonáno bylo.
A hlavně je to 272, protože aktivně jednal. On rozhodl, co se v dané situaci udělá. Není to tak, že se někde zašíval a tím zanedbal své povinnosti.
Neni, stihali ho pro 273, staci si precist usneseni SZ.
U vedome nedbalostniho TC nejde o to se “zasit”, ale o to, ze pachatel spoleha bez primereneho duvodu, ze skodlivy nasledek nenastane.
@JUDr, 272/273
Takže jsem se spletl, omlouvám se.
Ono by to tedy asi chtělo přidat do trestního zákona ještě třetí kategorii, protože mi přijde, že je dost rozdíl, jestli někdo a) zanedbává své povinnosti nebo b) zná své povinnosti i jejich důvod (možné následky) a jedná/rozhoduje vědomě špatně (tj. způsobí ohrožení).
Kdo je autorem onoho znaleckého posudku, víme?
Nedivil bych se, kdyby to byl zaměstnanec Smartwings vyučujíci na ČVUT nebo jeho kámoši
takhlee to nastesti nefunguje
Zajímalo by mě, jestli v té pravděpodobnosti selhání druhého motoru 1:300 000 je započítána i situace, kdy výpadek toho prvního byl způsoben kontaminací paliva a tudíž může horzit stejný problém každou chvíli i na tom druhém. Za letu spolehlivě zjistit nejde, proč ten motor chcípnul a nejde nahodit. Tady to dokonce kontamice paliva byla (kovové hobliny), ale až od pumpy dál, druhý motor to ovlivnit nemohlo, nicméně příčina se objasnila až na zemi. Kdyby to byly krystalky ledu v nádrži, které se utrhly, projevovalo by se to stejně.
Pravděpodobnost výpadku druhého motoru se týkala příčiny výpadku druhého motoru.
O příčině výpadku motoru nicméně ani jeden z pilotů (nehledě na jejich dosavadní zkušenosti) neměl nejmenší páru.
Pilot o příčině výpadku motoru – pokud nedojde palivo, se což mu ukazuje – nemá páru nikdy a při letecké nehodě si tím lámou hlavu týmy expertů – viz seriál „Letecké katastrofy“ na ČT2.
Ano. To chcípnutí (a nemožnost nahození) motoru mohl být klidně i první důsledek nějakého mnohem většího průseru, o kterém ten kapitán nemusel mít ani potuchy. A tam je pak každá další minuta ve vzduchu velmi drahá. Proto se má letět na nejbližší vhodné letiště. Předpisy, které to stanovují, jsou dělány z většiny na základě zkušeností těch, co to bohužel nepřežili.
Přijde mi vysloveně škoda, že v tom letadle neletěly rodiny těch, co se tváří že druhej motor už to zabalit nemůže. Jak by pak asi mluvili… S tim doklouzáním na záložní letiště asi tolik, že když museli klesnout z 360 na 240 a snížit rychlost, tak je najednou na všechno o dost míň času a vyrobit pak pořádnej průser není zase tak těžký. Sice by mu podmínka slušela, ale pokud mu úcl roztrhá licenci obchodního pilota a už mu ji nikdy nevrátí, tak je to asi postačující trest. Takovejch jako on sou plný hřbitovy a jejich krví sou ty předpisy… Číst vice »
No, a proto právo „příbuzné“ a jiné „zainteresované“ osoby vylučuje.
Smyslem je objektivita. Ne osobní msta.
(tím Veseláho nijak neobhajuju … jen se mi otvírá kudla v kapse, když čtu podobný komentáře)
Ale notak, jaká objektivita. V normální zemi by ten člověk prostě dolítal a hotovo, v normální aerolince by ho nenechali ani zametat hangár, jenom v tomhle kamarádíčkovskym banánistánu se klasicky čeká až sebou vezme 150 lidí a pak všichni na tiskovce budou čumět jako vyvoraný myši. Jediný co se tím dosáhne bude propad důvěryhodnosti ÚCL v zahraničí.
abyste se nedivil. ona ta nase republika na tom neni vubec spatne. jenom mate zkresleny pohled – u nas se pise jen o tom, co se deje u nas. a z toho pak vznika pokriveny dojem, ze veskere spatnosti sveta se deji u nas.