Dokument: Nástupiště, troleje, mosty i spodek. Drážní úřad zveřejnil, co na stavbě obnáší zvýšení rychlosti nad 160 km/h

Zvěrotický tunel na stavbě IV. koridoru Soběslav - Doubí. Pramen: Správa železnicZvěrotický tunel na stavbě IV. koridoru Soběslav - Doubí. Pramen: Správa železnic

Drážní úřad upozorňuje, že rychlost nad 160 km/h nebude možné zavést hned, bude třeba splnit řadu podmínek.

84 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Milda

Nevím že by hloubka uložení kabeláže zabzar byla závislá na traťové rychlostí co je to za blbost? Asi vrátím papíry a půjdu dělat k posunu

Adam

Projel jsem Evropu vlakem a nikde jsem neviděl takové protihlukova monstra jako se budují u nás. Podle mě to je jen kšeft a ne ochrana lidí.

zdeněk

Takže tak asi s deklarovanou připraveností 4. koridoru a jeho rovných částí na 200.. Stačí jen ETCS..
V roce 2021 zjišťují, co je třeba na 200 km/h.

zdeněk

Se to pak někdy v budoucnosti bude muset komplet rozbombardovat. Nebo tam vlaky budou jezdit 160 na věky.

Miroslav Zikmund

Úsek trati pro rychlost 200 – aby to mělo reálný přínos – by měl být dlouhý v celé délce minimálně 50 km od místa, ke vozidlo této rychlosti dosáhne do místa, kde bude muset začít snižovat rychlost – buď do zastavení nebo navazující nižší rychlost …. Modelově – nikoli reálně – pokud by se mělo jezdit 200 mezi Prahou a Kolínem ve stávající stopě, tak by musel vlak projíždět Libní 200 a touto rychlostí by musel jet až do Nov Vsi u Kolína … V opačném případě rychlost 200 v Nové Vsi a až do Libně … Jen odbočím –… Číst vice »

Ketchup1970

Vzhledem k tomu , ze doprava na kolejích je unikátní tím, ze je výlučně pro kolejová vozidla a jejich vypravení a provoz řídí dispečink , tak doprava po silnici je individuální , což znamená že se dočkáte extrému v podobě úžasně rychlého prújezdu ale i zácpy na desítky minut . Stejně tak mohl někdo psát o tom, jak trasu kterou běžné jezdí 50minut jel dvě hodiny.

Jiří Kocurek

Takže by v Libni nesměl zastavit. Blbé na tom ale je, že by se tím prodloužila cesta o 20 minut těm, co by vystoupili v Libni. A jedoucím na Hlavní nádraží zkrátila nanejvýš o 3 minuty.

Lxxxx

Zvýšení rychlosti na devíti kilometrech ze 160 na 185 za 281 milionu= časová úspora asi pětadvacet sekund pokud i na navazujících úsecích bude aspoň 185, jinak je časová úspora v jednotkách sekund, a to se vyplatí.

Dušan

Těch V = 185 km/h ale jen pro I = 150 mm (= ucelené jednotky), klasika pro I=130mm může jet max. V = 180 km/h a to v obou směrech vychází na typovou soupravu řada 380, hmotnost 400 tun na jízdu touto rychlostí na dráze cirka 4 km v obou směrech = čili asi 80 se., resp. 1,2 minuty. A Pendolino z té 200-ky by muselo hned brzdit – viz graf rychlostních profilů níže:
https://ctrlv.cz/38cQ

Permonik

Zajimavé že 380 + 400 tun má lepší zrychlení jak Pendolino…

Alibaba

Tak 380 je výkonnější (teda když jedou oba podvozky 🙂 ), i když je souprava těžší než Pendolino.
6400kW a 488t X 3920kW a 385t.

Permonik

Díky za data.

axon

myslím že se tu psalo o tom že se přetaví časem i již okolní hotové úseky na tuto normu.

Pája

Nevíte prosím někdo, proč si takovou zakázku nenechá dodat SŽ od firem, které stavějí/rekonstruují tratě s touto rychlostí v zahraničí na klíč? O tratích toho moc nevím, já kdysi jen opravoval to, co jezdí po nich.

Karl vB.

Protože VRT bude státní investice, SŽ je státní firma a nechá vydělat místním, protože např. zaměstnanost, daně do české státní kasy atd.?

Muv

Ano, proto je naše železnice 30-50 let za západem. S výmluvou na zaměstnanost a daně čekáme, až naše postkomunistické prefy, výhybkárny a velectěný pan Ch. vymyslí rovnák na vohejbák, který už byl dávno vymyšlen (a na ten vývoj jim ještě proplatíme nějaké ty vícepráce z evropských fondů)…

Jiří Kocurek

„únosnost pláně před pokládkou štěrkového lože, jenž má být 90 MPa oproti 50 MPa“
Uff, to je doufám, modul pružnosti, nikoliv pevnost v tlaku…

Kouďák

Modul pružnosti nemá jednotky MPa.

Jiří Kocurek

Prosím? Všude možně jsou GPa, ve skpriptech taky. Což použití MPa nevylučuje.

http://www.old.umt.fme.vutbr.cz/~tprofant/_downloads/UMTMB-ucebni_text-PPI-def-130201.pdf

O modulu průřezu jsem nepsal, ten je v metrech na čtvrtou.

U.B.

Je to modul přetvárnosti.

Karlos

Nejsem železniční konstruktér, ale u nás se bude testovat to, co už jinde mají dávno zmáknuto? …viz například článek o VTR v Egyptu, kde si komplet stavbu a vybavení nechají realizovat od Siemens, a ne se v tom roky (v našem případě generace) jen hrabat…?

Karl vB.

V Egyptě se jedná o kompletní dodávku na klíč od Siemense.
Předpokládám, že u nás budou VRT stavět české stavební firmy.

Martin

Zvýšení rychlosti na 200 Stundenkilometer na 9 km úseku v ČR? Jdu roztápět čtyři pětasedem. Včera dovezli křesadla.

Fučida

Docela mě překvapuje, že je dovoleno vůbec u koleje s rychlostí 200 km/h zřizovat peróny. Sice se významně rozšíří bezpečnostní pás, ale i tak.

medical examiner

Proč by to nešlo?
V Rakousku se jezdí kolem nástupiště i rychleji…

Alibaba

Dle zvyklostí a zkušeností z okolních států.
Nad 200 km/h to povoleno není.

Karlos

Do 200km/h mohou vlaky v EU míjet nástupiště…s předepsanými prvky bezpečnosti.

Jan

Za chvíli budou ve jménu bezpečnosti na nástupištích skleněné zdi s dvěřmi které se budou otevírat až po zastavení vlaku. Teda u nás to snad nebude tak brzo.

Ketchup1970

No v metru se mi to líbí , kolikrát už někdo někoho strčil ,

Jiří Kocurek

Nebo sám skočil… hodina v sakroch.

Anonym03

Jde hlavně o to, aby mohli papaláši ze srbské železnice onanovat nad tím, že už tu můžeme jezdit 200. To, že touto rychlostí můžeme jet leda tak pouze pokud si od drah pronajmeme Pérolíno a navíc bude volná trať už nikoho nezajímá.

David

Přesně tak, manekýn se chce vyfotit u 200 km/h – jenom doufejme, že už v té době nebude mít možnost škodit.

Alibaba

Papaláši Železnic Srbských se rychlostí 200 budou v klidu chlubit, jen ta stavba jim mezi Bělehradem a Novým Sadem trvá už docela dlouho. 🙂
Když už narážíte na zkratky, tak Slovenske železnice. 🙂

MildaIV

Příjde mi, že za daných okolností se měli na těch 200 vyprdnout a přeplánovat to jenom na 185kmh a těch úprav by nejspíš bylo o dost méně a při tom reálný efekt fakticky stejný.

Pitrys

Na 160 – 200 jsou úpravy stejné. Hlavně se to mělo dělat na 200 už od počátku.

Alibaba

Ano, na 200 od začátku a bez chiméry naklápění.

Pitrys

Bohužel úprava stopy už nebyla možná, akorát převýšení.

Miroslav Zikmund

A jaký to bude mít efekt, když vlak pojede 200 km jen několik „jednotek“ km, pokud vůbec této rychlosti dosáhne …. Ono nějakou dobu trvá než se ze 160 vlak na 200 dostane … a za tu dobu část té dráhy na 200 projede a bude muset brzdit … čili spočítat, kolik EE se spotřebuje při 160 a kolik jí bude potřeba na dosažení 200, jak dlouho se 200 pojede = převedeno na koruny a kolik času se ušetří = převedeno na koruny, např. k průměrnému hodinovému platu …

Ketchup1970

Tak dálnice D1 taky začínala par kilometrama do Mirosovic . Hlavně aby se odstraňovaly propady rychlostí a aby se navázaly další úseky . Co nejdřív .

Alibaba

Proto taky se to mělo udělat na 200 od začátku se vším všudy a bez naklápěček v podstatě od Benešova až do Budějic. jediné výjimky bych asi chápal v Táboře a Veselí, kde bude většina vlaků zastavovat. Jenže tady v republice nemá nikdo vizi a politici odvahu…

Vladimír Bílý

„… provést všechny nutné legislativní kroky (platné v době zavádění vyšší rychlosti), mj. v oblasti vlivu na životní prostředí bude nutno provést verifikaci procesu EIA a získat potřebná vyjádření a stanoviska, notifikovanou osobou posoudit interoperabilnost takového provozu.“ ____ Čili se může stát, že po dokončení neprojde posléze těch 185 přes EIA a bude se ještě dlouho jezdit 160. Je to prostě štábní cvičení se vším všudy. A další špatnou zprávou je postup pro vhodné stávající tratě jako např. Brno-Břeclav či Pardubice-Choceň. A to, že upgrade na 200 by znamenal nutnost kompletní reko celého úseku. První smysluplný úsek na 200 u… Číst vice »

medical examiner

Ono to spíš bude:
Brno – Šakvice – Zaječí – Břeclav
Pardubice – Choceň – Ústí nad Orlicí – Česká Třebová
A v obou případech rychlost 230-250 km/h, případně vyšší

Alibaba

Na stávajících tratích bude jen 200, jsou tu zastávky a jejich zrušení neprojde, postaveních předjízdných kolejí pro zastávky bude ekonomicky mimo.

zdeněk

Ekonomicky mimo? Na páteřní 2 kolejce čr? S cargem?

Alibaba

Má-li být VOsek – Hradec – Choceň dvoukolejka (cargo), Choceň – ÚnO čtyři koleje (cargo a 1 koridor), VRT Praha – Brno (dálková doprava), tak mi další šperkování koridoru předjízdnými kolejemi v zastávkách připadá zbytečné.
Ještě chybí nějaké vylepšení mezi ÚnO a Parníkem…

Pitrys

Z Brna to asi nebude, nejdřív to mělo být z Vranovic, teď se mluví o úseku až z Šakvic na jih.

Lukáš Chytil

Což zase neprojde, bo nová stanice Šakvice.

Alibaba

Já teda doufám, že to co je všechno napsané se dělalo postupně v průběhu stavby.
Jen je tu vidět, že nikdo kdo o železnici rozhoduje nemá vůbec nějakou vizi o moderní a rychlé železnici.

Miroslav Zikmund

Vizi o nové železnici mít můžete, stejně jako jsou vizionáři dálnic … jenže musíte mít prostor, kde tu vizi realizovat. Například „neobydlené“ území ve Francii / Německu, ale těžko v tuzemsku, kde je jedna „ves“ nalepena na dohled druhé …..
Konec konců stopa mnoha našich tratí je poznamenána „odporem“ sedláků k prodeji pozemků a tudíž nutností polnosti „tvrdohlavých“ sedláků obejít … za cenu oblouků na 70 i méně, což v době výstavby tratí celkem nevadilo … ve srovnání s koňským povozem byla rychlost vlaku 60 (i méně) rychlostí „život ohrožující“ ….

Alibaba

Já si myslím, že se tu propáslo porevoluční nadšení, kde by se i nějaké vize daly ještě v pohodě protlačit.

Djorthodox

Já si prostě nemůžu pomoct, ale 9 km úsek na 200 je podle mě zbytečný vždyť se ta souprava sotva rozjede a bude zas zpomalovat. Ušetřené pár sekund času a spaleno mnoho energie… a teď do mě 🙂

Karl vB.

Možná ten nově trasovaný 9 km úsek plní pro SprŽel funkci „pokusného králíka“. V Česku se mluví o tom, že by se měla začít stavět vysokorychlostní trať a tak si asi chtěli vyzkoušet procesy „nanečisto“, aby potom, až se bude projektovat skutečná VRT naostro, byly vyloučeny školácké chyby, které se mohly projevit na tomto novém úseku Soběslav – Doubí.

Jackub

Co, proboha, zkoušet a testovat? Touto rychlostí se ve světě (a to ve velkém měřítku) jezdí už desítky let, tak jsou potřebné technologie a parametry tratě dávno známy! Pokud budeme pořád něco známého zkoušet, testovat a „dělat po česku“, nikdy se nehneme z místa… 🙁

medical examiner

A to je právě ten problém.
Odborníci s vyspělého zahraničí neznají §1.

Miroslav Zikmund

Jaký §1 … ?

Karl vB.

Pohybujeme se v českém prostředí a předpokládám, že se na stavbě VRT budou podílet i české stavební firmy. Někde se ty zkušenosti s novými, mnohem přísnějšími požadavky na výsledný produkt pro rychlost nad 160 km/h nabrat musí.
To se týká všeho, jak v článku zmiňovaných projekčních prací a finálních schvalovacích procesů tak i stavebních prací.

Jiří Kocurek

Vcelku drahý trénink.

Karl vB.

To nerozporuju, ale pokud by ten tréning probíhal až při stavbě VRT, bylo by to levnější?
Prototypy nových lokomotiv mívají také více nedostatků, které se musí nejdřív projevit a vychytat ve zkušebním provozu, než se spustí sériová výroba.
Filmový režisér Otakar Vávra říkal, že první dva dny natáčení filmu musejí jít do koše, teprve potom si herci na sebe zvyknou a hrají lépe. To je ale taková paralela z úplně jiného resortu. 🙂

Jelen

Souhlasím, rychlost 200 km/h má smysl v podstatně delším úseku, 9 km je málo.

Stráťa

9 km úsek je zbytečný, pak bude zbytečný vedlejší x kilometrový úsek atd. Nakonec bude opravená 100km? trať a bude se přemýšlet proč to není na 200…

Plecháč

Jenomže ty vedlejší úseky už jsou hotové, kromě tohoto už zbývá jen Nemanice – Ševětín a Sudoměřice – Votice, což taky budou krátké izolované úseky na 200 (resp. 170). Vzhledem k tomu, že pro zvýšení rychlosti by bylo třeba v hotových úsecích vybourat a rozšířit nástupiště, vytrhat koleje a odtěžit náspy aby se posílilo podloží, možná i vytrhat trakční vedení kvůli změně podloží a změnit konstrukci mostů, tak pokud se to bude dělat, tak možná až za 30-40 let. Do té doby tyto investice v řádu stovek milionů občas ušetří pár desítek sekund, to jsou opravdu vyhozené peníze.

Ondra L.

Ja myslim, ze je dobre, ze tu rychlost zvysili a nedodelali to se 160kou. Jednak se okolni useky casem pro vyssi rychlost muzou upravit – i kdyz to samozrejme prijde na pretres za hodne let. A jednak proto, ze za timhle zvysenim stoji zmena koncepce, kdy se trate tohoto vyznamu snad uz budou vzdy rovnou projektovat pro 200 km, resp. v ramci moznosti nad 160 km/h. Nebylo by dobry, kdyz uz konecne jsme se k tehle rychlosti pohnuli, stanovovat nejake vyjimky, kdy to delat a kdy ne. Melo by se uz naporad trvat na tom, ze pro takove dalkove trate… Číst vice »

T478.4086

Rok 2021 a už zvýšení rychlosti na železnici na více než 160?? 😮
To je neuvěřitelné, kdy jen se ten pokrok v naší kotlině zastaví…
A nezapomněl DU i na nějaké doporučení pro zemědělce, aby jim krávy okolo tratí s tak závratnou rychlostí nepřestalay dojit mlíko?
Nebo to řeší nějaká expertní skupina na ministerstvu životního prostředí?

medical examiner

Zastaví se v padesátých letech tohoto století na rychlosti 250 km/h pro normální vlaky a 320 km/h pro klopidla…
S „Vectronem“ na 250 km/h a panoramatickými vozy (i oddílovými).

zdydy

a co obnáší zvýšit rychlost na lokálkách, to redaktor nezjistil

Ten_z_Bíliny

Proč by to zjišťoval? To ví každý. Stačí kilometry modrého zábradlí a je to.

Alibaba

Řekl bych v podstatě to samé. Tam kde se dá se zvýší převýšení, je potřeba zkontrolovat spodek (únosnost) a přepočítat případně mosty. ideální by byly lokální přeložky, stejně jako v tomto případě.

medical examiner

Narovnat, posunout zastávky blíže k obcím, a zavést zastavování na znamení.

Miroslav Zikmund

Vás by měla vláda jmenovat vyjednávačem při vedení jednání s občany – majiteli pozemků / odpůrci protihlukových stěn při hledání nové trasy při narovnání apod. vaše odměna by byla závislá na tom, co vyjednáte – jinak byste bral plat ve výši existenčního minima – minimální mzda by vás totiž k vyššímu úsilí nemotivovala….

medical examiner

To rozhodně. Většina obyvatelstva totiž železnici jaksi nerozumí a budou ochotní tomu i věřit…

Bert

Cetující určitě změnu přístřešků z ocelovoprosklených na betonové antivandaly „ocení“. Ale je pravda, že nácestné zastávky asi stejně nebudou mít tak velké využití.

Rudolf Tuček

Při pohledu do mapy mi přijde že se tam postaví dvě úplně zbytečně zastávky v polích a lesích.

noerf

Vzhledem k tomu, že tam budou zastavovat několik párů osobních vlaků a možná ještě na znamení, tak kdyby se zastávky nestavěli, tak to bude mít větší přínos.

Rudolf Tuček

Když se nad tím člověk zamyslí, tak zrychlovaním železnice dochází ke vzadalovaní zastávek od obcí. Zrychlování lokálek a zároveň přiblížení obcím je takový protichůdný požadavek.

Daniel Jablonecký

Teď by do toho měl vstoupit ministr Havlíček a začít něco vykřikovat o zmařené investici, když tam žádný vlak na 200 km/h provozovat nechce. A mohl by z toho začít obviňovat sám sebe, tím by bylo dílo Absurdistánu dovršeno.

Pitrys

Ex jsou na tuto trať do budoucna objednané s HV a vozy na 200.

zwi

O to tu ale nejde. Problem neni ve vozech, ale v tom, ze rychlostnik pro vozidla bez naklapeni nebude na 200 ale na 185 a vozidla s naklapenim neni v planu zde objednavat. Takze ten svisly rychlostnik na 200 bude, jako vsechny svisle rychlostniky na tratich, kde u nas pendolino nejezdi, jen na okrasu.

Pitrys

Vůbec bych se nedivil, kdyby jedno Pendolino z Ostravy protáhli směrem na jih, tak jako zajíždí dál na západ.

Jackub

A kvůli jednomu páru nadvlaku se to přece vyplatí! 😀 :-/

SaulGoodman

Zajímavé čtení. Naštěstí se zdá, že to nejsou úplně nějaké zásadní překážky, jen škoda, že se s tím nepočítalo od začátku.

Myslím, že stavět nové přeložky a tratě na 200 km/h (ideálně tedy i pro nenaklápěcí soupravy) by mělo být standardem. Ano, třeba se to teď hned nevyužije, ale někde se prostě začít musí. Dokud nebudou tratě, nebude důvod kupovat a objednávat vlaky a nikdy se to nezmění. Navíc určitě není na škodu, když se úřady a projektanti naučí tyto tratě plánovat i v našich, jak by řekli operátoři, specifických podmínkách.

Petr

Vlaků na 200 a víc je haba kuk už dávno. Teď chybí ty tratě.

Miroslav Zikmund

Ano, pro dálkovou dopravu zastavující v místech vzdálených v řádu desítek kilometrů … nikoli jednotek kilometrů …Přestavte si, že byste zmodernizoval Kolín – Pardubice na 200. Na jaké vzdálenosti při rozjezdu z PU / KO dosáhnete těch 200, abyste mohl Kolínem projet současnou rychlostí nebo dokonce zastavit …
Smysl bude mít 200 z Kolína do Chocně, kde budete budete muset brzdit / snižovat rychlost na oblouk s 80 / 85 … jsem realista tunely „rovně“ nebudou ještě dlouho ….
Ale … máte tam úrovňové přejezdy, což znamená nadjezd, výkupy pozemků …..

Daniel Jablonecký

Úřady a projektanti se musí především naučit komunikovat s veřejností, aby ty smělé projekty byly realizovatelné. Nedávná zkušenost ze Všejan budiž mementem, jak se to v žádném případě dělat nemá. Ostatně zdopravy.cz o tom dobře poreferoval.