Dokument: Liberecký kraj vysvětluje své plány se spojením Šluknovský výběžek – Praha
Autobus společnosti Quick Bus. Foto: Quick Bus
Krajská firma podle svého vyjádření hledala kompromis, nebrání se spolupráci s dopravcem.
Vážení přátelé, ANO! QuickBus jednoduše bral cestující ČSAD Česká Lípa. To jezdilo na dotacích a pravděpodobně na těchto linkách prodělávalo a kraj tak musel tyto linky silně doplácet ze svého. No, upřímně řečeno, to, s čím občas ČSAD Česká Lípa na autobusák přijelo a prezentovalo to jako vůz pro dálkovou přepravu a jako něco,v čem mám strávit dvě hodiny cukání, to bylo spíše k smíchu a cestující raději zvolil velmi pohodlné a přívětivé vozy společnosti QuickBus. A to ani nemluvím o tom, čím jezdí ČSAD Česká Lípa v příměstské dopravě, to je jezdící vrakoviště. Už jen pouhá skutečnost, že v… Číst vice »
Dlouhý komentář s vyjádřením a upřesněním informací které zmiňuje KORID LK. Opět delší vysvětlování na samostatném odkazu.
https://pro-bus.cz/komentare-na-reakci-korid-lk-k-postupu-vuci-lince-quick-busu-sluknov-praha/
Socialismus zase vyhrál nad kapitalismem. Aneb znemožníme soukromému podnikateli provozovat nedotovanou autobusovou linku a budeme na stejné trase dotovat z kapes všech daňových poplatníků tzv. dopravu v závazku veřejné služby. Asi musíme být strašně bohatá země s obrovskými rozpočtovými přebytky veřejných financí, jinak si to nedokážu vysvětlit..
„Kapitalismus“ v podobě komerční linky ovšem vykazoval určité fluktuace, takže ze dne na den třeba taková linka může přestat existovat. Plus tedy souběh neintegrované a integrované linky je docela problematický pro fungování veřejné dopravy jako celku.
Otázka tedy spíš zní, proč Quick Bus nevyužil možnosti zapojit se aspoň do IDOLu, což by znamenalo určitý garantovaný příjem.
Juraji, bylo to řečeno částečně v minulém článku plus je odkázvané v odpovědích pro sdružení PRO BUS – náklady na vstup do IDOL převyšují případné zisky, ten garantovaný příjem není tak jistý kvůli klauzuli o přiměřeném zisku a oprávněných nákladech, nebyla garance, že ho za tři roky organizátor na lince stejně nevymění a nedostane tak 17letou rozjetou linku „zadarmo“.
Kdysi jsem se ptal, proč Quick Bus jezdí v Novém Boru pouze na AN, které je v jedné části města, odpověď zněla, že jim na jiné zastávky v Novém Boru Liberecký kraj nechce přistoupit. Jiným dopravcům to umožněno bylo. Myslete si co chcete, ale kraje mnohdy víc dopravcům uškodí. Možná by bylo lepší, kdyby Quick bus jezdil od České Lípy do Prahy na Litoměřice.
Jak kraj se nebrání spolupráci?
Tak hodit na dopravce, že jeho linka není integrovaná, ok neřeším co (ne)proběhlo za komunikaci.
Ale proč ho nenechat jezdit na vlastní triko?
Může jezdit na vlastní triko, ale s omezeními, aby nebral cestující krajským linkám a to dopravce nechce. A bez omezení to zase nechce kraj…
Dá se to řešit i jinak…..
a jak??
A kolik cestujících by sebral? Pojedu s přestupem objednaný – sourkomník nebo pojedu celou cestu autem.
No jestli na provozu té linky vydělával, tak jich sebral asi dost.
Krajský rozpočet není nafukovací. A když se výdělečné spoje nechají provozovat bokem někomu jinému, zbydou jen ty prodělečné, na které bude kraj doplácet víc. A pokud na ně nebude mít peníze, bude muset rušit a bude se řvát, že kraj ruší spoje a nezajišťuje obslužnost. Ono to vůbec není černobílé.
Když bude jezdit výdělečný spoj, pořád to kraji nebrání jet spoj ve stejné trase. Naopak, kdybych měl na výběr IDS nebo komerci s jinak stejnými podmínkami(busy odjíždí i přijíždí současně), volím IDS. Protože IDS mi přeci garantuje přestup, „doma“ mám zaplacený paušál(kupón na Lítačce na Prahu).
Asi jako když žádali autobusy Student Agency prodloužení licence na trase Praha – Písek – České Budějovice – Český Krumlov v dobách hejtmana Zimoly. V pracovní dny nesměli autobusy přepravovat cestující v trase České Budějovice – Český Krumlov a zpět, aby se nasbírali cestující dotovaným dopravcům. O víkendech naopak to bylo povolené, protože kraje objednával minimum spojů.
Přitom autobusy SA jezdily trasu za v celku konkurenceschopných 30 minut, dotované autobusy a vlak za téměř hodinu, čili dost lidí jelo radši autem.
To ale bylo v rámci Kraje. Nebyla to taková prasečina jako tohle…
Minule jsem nadhodil cenu jízdného, tak teď konkrétně:
Současní dopravci jezdí Praha-Varnsdorf včetně místenky za 120-160 Kč (cena přes IDOS). Nově Praha-Medonosy 8 pásem PID za 80 Kč, Medonosy-Varnsdorf cca 100 Kč (z Dubé je to 95 Kč, Medonosy zatím v tarifním počítadle IDOLu nejsou), plus místenka tuším 35 Kč.
A jak to bude s prodejem, když pojedu přes oba IDS a už mám zakoupenou jízdenku PID nebo v opačném směru nechci končit v pásmu 0? To se v Medonosích zvedne půlka autobusu a půjde si dokoupit jízdenku pro zbytek cesty?
Ještě je potřeba zmínit, že pokud mám Lítačku, tak by cena měla být o dvě pásma (20 Kč) nižší, pokud mám Opuscard, tak bych měl dostat slevu 20 % v LK (tj. do Varnsdorfu méně o cca 20 Kč).
Mělo by zde být lomené jízdné, to znamená že dostanete při nástupu jednu lomenou jízdenku na všechna potřebná pásma PID i IDOL pro vaši celou cestu.
Takto to už dávno funguje na lince 689 Mšeno – Dubá – Doksy.
Pokud máte Lítačku na Prahu nebo i další pásma PID dokoupíte si u řidiče logicky pouze ty pásma co potřebujete.
To je ale pouze teorie, jak to budou řidiči zvládat zejména první den provozu je loterie.
Osobně jsem hodně zvědavý, jak na mě bude řidič třeba v Rumburku koukat, když mu řeknu že chci vydat takovou jízdenku, aby mě platila i v Praze v metru. Což by měl umět, ale realita bývá často úplně jiná… 🙂 🙂 🙂
Proč by vám měl takovou jízdenku vydávat? Tarif PID se ms lince uplatňuje dle vymezených pásem. Umět to fakt nemusí.
Protože tarif PID je přestupní a to zcela volně po Praze a Středočeském kraji včetně několika integrovaných hraničních úseků v dalších sousedních krajích, ve všech integrovaných spojích čili ve všech autobusech, vlacích, metru, tramvajích, trolejbusech a lodní dopravě zapojené do systému PID.
Řidič to tak musí umět a je povinen vydat jakoukoliv jízdenku PID platnou kamkoliv po celém sytému PID.
To, že někdo musí umět a je povinen vydat, ještě neznamená, že to skutečně umí a vydá. V MHD Kladno se mi už 2x nepovedlo vydolovat z řidiče vícepásmovou jízdenku.
Ano to je bohužel smutná pravda. Proto při složitějších cestách s více přestupy používám raději pro nákup jízdenky mobilní aplikaci Lítačka a raději s tím řidiče nezatěžuji.
I když v některých odlehlejších oblastech koukají i na tu mobilní aplikaci řidiči jak na UFO.
Když to začínalo, tvrdili mi že SMS jízdenka neplatí.
tak ona v dobách začátků (tj. cca 2007, nevím jak dnes) skutečně platila jen v „MHD“ Praha, na příměstu ne, pokud se tedy bavíme o Praze a PID, což předpokládám vzhledem ke zmíněné lítačce
Bavíme se o mobilní aplikaci Lítačka a ta od začátku platí ve všech spojích PID.
Pokud jde o SMS jízdenku, tak ta opravdu vždy platila pouze v MHD Praha, přesněji v pásmu P mimo vlaků.
Za SMS jízdenku navíc je od 1.8.2021 účtována vyšší cena, než za papírovou jízdenku či jízdenku v mobilní aplikaci. SMS jízdenka je dle mě už zastaralý koncept, který časem zanikne.
Ale Leinad hovoří o SMS jízdence
O tom, že řidič viděl mobil s QR na displeji a mylně si myslel, že jde o SMS.
SMS jízdenka v PIDu dodnes neplatí (tedy platí jen v pásmu P bez vlaků = jen MHD)
Ale jízdenka v appce Lítačka tehdy nově platila, jenom řidič viděl mobil a appku neznal. Svezl mě (možná protože se nechtěl hádat) a cosi si napsal (asi to pak řešil se školitelem).
Rumburk neni v PID.
Ano Rumburk není v PID, ale od 12.12.2021 tam bude jezdit linka PID 400, na které se bude odbavovat za lomené jízdné IDOL / PID. Čili už v Rumburku bude řidič prodávat jízdenky PID.
Tak já vám něco ocituji. „V případě, že cestující pokračuje po Středočeském kraji i mimo danou linku, nahlásí potřebný počet pásem řidiči již při nástupu.“ Opravdu nemusí vědět, jaký konkrétní doklad potřebujete na cestu metrem či někam do pražských kotěhůrek. Prostě mu řeknete jakou jízdenku potebujete. A linka 400 je prvořadě linkou IDOL, jež bude zaintegrováno do PID. Ne opačně.
Ano opravdu není v silách žádného řidiče pamatovat si všech více než 10 tisíc tarifních bodů ve Středočeském kraji ve kterém leží pásmu.
Nicméně pokud bude někdo z cestujících chtít zakoupit v Rumburku jízdenku PID na 10 pásem (čili 6 vnějších pásem + MHD Praha), která mu bude platit i na cestu metrem, tramvají a MHD po Praze, měl by mu ji zvládnout vydat a prodat.
A dokonce by si mohl i pamatovat, která jízdenka to je, protože to je takový jednoduchý základ, který po něm cestující budou chtít docela často.
Nebojte, to vydá, ale nemusí si pamatovat, jaká jízdenka je to přesně do nějakých pražských kotěhůrek, zda je to ještě v pásmu O nebo se tam jede přes pásmo P. To fakt vědět nemusí. Pamatovat si to nemusí, protože u těhle dálkových linek se dost často střídají řidiči, nejezdí to ten samý jako u regionálních linek, i když tam je to také různé. Oni řidiči autobusů nemají seznání s tratí ve smyslu železničním a mohou jezdit více linek.
A jako čas začátku platnosti jízdenky PID se vytiskne pravidelný odjezd z Medonos?
https://pid.cz/wp-content/uploads/ke-stazeni/tiskoviny/2021/DL_400-410_TISK.pdf
Nechápu, proč Liberec může za to, co je v Ústeckém kraji. Měl se okres Děčín k Liberci připojit a bylo by po problémech. Stejně nemají Ústí rádi…
On totiž okres Děčín je dost velkej konstrukt. Děčínsko patří spíš k Ústí, ale Šluknovský výběžek tíhne spíš k Liberci. Všechny snahy o připojení k LK byly ale zašlapány.
Kdysi tady byla úvaha udělat ze Šluknovského výběžku samostatný okres. Chvilku sice byly dohady jestli okresní město bude větší Varnsdorf, nebo lépe položený ale menší Rumburk. Nakonec se šlo na vládu s požadavkem na nový okres se sídlem v Rumburku. Tehdy se schvalovaly tři okresy, kromě Rumburku ještě Jeseník a ještě jeden (bohužel již nevím o jaký mělo jít). Schválen byl pouze Jeseník, i když stejné podmínky platily i pro Rumburk. Tehdy byla také úvaha o připojení k Libereckému kraji. Tím, že tu nevznikl okres padlo i připojení k LK.
Řeší se při tom řízení taky výše jízdného na obou linkách? Protože IDOL je po několikanásobném zdražení pěkně mastný, tak je docela pravděpodobné, že Quick mohl být levnější. Přeci každý úřad musí mít na prvním místě na mysli zájem cestující veřejnosti, než keci Koridu o jejich výnosech, a tím není nutit lidi cestovat dražším spojem.
Ano to máte pravdu. Přijdete s produktem, který jim dokáže konkurovat a kde by cestující dostali lepší služby, ale krajští paní vám znemožní cokoliv pro cestující zlepšit.
A bude ten Quick levnější po celý den s těmi 16(19) párů spojů?
Zajistí těch 16(19) párů spojů?
Bude v IDS?
Otázka zní: naplní se těch 16(19) párů spojů (alespoň z 80%)? Nebo budou ty z daní dotované autobusy většinou vozit vzduch?
Nevím, jestli budou vozit vzduch (nejsem místní), ale vytváří celodenní nabídku. Což si myslím, že by kraj měl zajišťovat, aby lidi neměli důvod se stěhovat pryč. A taky předpokládám, že si to voliči tak nějak i v tomto podání přejí.
Quick by mohl být levnější na několika spojích denně a na začátku a na konci víkendu. Typické vyzobávání rozinek. Ale v méně zajímavých časech by buď nejelo nic nebo by to objednavatele stálo víc peněz, protože by jím objednaný dopravce nevybral na jízdném dost peněz. Zájmem úřadu musí být zajištění dopravní obslužnosti při vynaložení efektivního množství financí. Cena jízdného je druhořadá a navíc jízdné IDS nebývá většinou nijak dramaticky vysoké.
Pro castující cena jízdného opravdu druhořadá není a úředníci by měli hájit zájmy cestujících a ne svoje vlastní, nebo na ně napojených firem.
cena je sice důležitá, ale ne jediná důležitá, bylo by zajímavé, udělat průzkum, kolik lidí by raději chtělo bus 3× denně za 100 Kč nebo 10× za 110 Kč
Co jsou zájmy cestujících? Jestli to jezdí často, jestli to jezdí rychle, jestli je levné jízdné? Kraj zajímá jestli vytvoří dopravní obslužnost i v okrajových časech, odveze pracující do zaměstnání, děti do škol a důchodce k lékaři a zpět a přitom na to z krajského rozpočtu nejde moc peněz.
Zájmy cestujících a kraje jsou částečne v souladu a částečně ne a tak není jiná možnost než najít kompromis. Všechno najednou se splnit nedá.
Kolik důchodců nebo dětí jezdí z Rumburka denně do Prahy k lékaři nebo do školy? Myslím, že u takových dálkových linek už argument důchodci a dětmi trochu postrádá smysl.
Jaktože by to objednavatele stálo víc peněz?
Naopak by byla větší frekvence spojů, tím pádem větší šance že se na to spolehnu(a odveze mě IDS) než že celou cestu jedu autem.
Když celou linku bude provozovat jeden dopravce, spočítají se při kalkulaci doplatku tržby ze všech spojů i z těch výdělečných a kraj doplácí o to méně. Pokud výdělečné spoje provozuje někdo jiný, zbydou na dopravce v závazku jen ty spoje, které nevydělávají a kraj mu bude platit o to více. A řeč je o tom, že v závazku se má provozovat denně asi 16 spojů a soukromník jezdil jen 3, takže spolehnout se, že vás něco odveze, asi můžete.
16 spojů denně v celé původní trase asi ne, že.
Když pojedou skutečně souběžně závazek a soukromník (stejný čas odjezdu i příjezdu v „mých“ zastávkách) asi zvolím IDS – kvůli garanci přestupu na něco v IDS i kvůli ceně, a vůbec na cesty po středních Čechách často používám apku pidlítačka která stejně soukromníky nezná.
Jenže to nebyl souběh kdy by soukromník opsal přesně časy spoje v závazku. To byla prostě jiná nabídka od toho soukromníka.
Vyzobávání rozinek tady provozuje kraj. Soukromník našel linku, která je docela výdělečná, tak ji kraj sebral soukromníkovi a nedal mu licenci, aby nekonkuroval.
Soukromník tu linku našel před 17 lety. To není nic, co by kraj dosud nevěděl. Ale pokud se kraje (a jsou 3) chtějí dohodnout na integraci, tak jim tam logicky vadí linka, která by pobrala pouze ve vhodných časech platící cestující a kraje by doplácely jen spoje, které výdělečné nejsou.
Může mi někdo erudovaný vysvětlit, přes kolik krajů a s jakou časovou odchylkou od dotovaných spojů může Kraj dávat omezujicí podmínky? Přece není možné úplně komerčnímu dopravci zakázat mezikrajskou relaci, kde je vzdálenost cca 100km!
Kraj resp. odbor dopravy, jež vykonává tuto činnost v přenesené působnosti státního orgánu, může dát omezující podmínky v rámci své působnosti, tedy kraje. Ostatní omezení jsou požadavkem příslušných krajů. Stačí takto?
To by znamenalo, že z České Lípy do Prahy nemůže dát omezení žádný Kraj a nebyl by tenhle problém…
To by neznamenalo, to znamená, že třeba kraj Ústecký neurčuje omezení pro přepravu v rámci Libereckého kraje a opačně. Kdyby linka zastavovala v Mělníku (žádný spoj přes uvedenou zastávku v JŘ nezastavuje), tak omezení mezi Prahou a Mělníkem by případně určoval Středočeský kraj. Omezení mezi Prahou a Českou Lípou je v gesci Středočeského kraje a Libereckého kraje, jeden z těchto krajů může omezení vyžadovat pokud objednává v dané relaci veřejnou dopravu, byť třeba vlakovou. Mezi Prahou a Varnsdorfem je to v gesci Ústeckého a Středočeského kraje a kraj Liberecký omezení neurčuje. Mezi zastávkami z Libereckého kraje do okolních krajů pak… Číst vice »
Jeden kraj vydává licenci, ale obešle ostatní kraje, aby dodali stanoviska a ty může a nemusí do lincence zohlednit. Situace došla do bodu, že pak dopravci preferují linky žádat v určitých krajích, protože mají třeba k procesu pragmatičtější přístup než jiné…
Samozřejmě, protože naopak některé kraje nechrání zájmy cestujících, ale na své úředníky nappjených dopravců. Když RJ žádal o licenci na linku Bratislava – Bystrica, tak mu licenci v Bratislavě i Nitře odmítli vydat s tím, že cestující na této trase nechtějí konkurenci, tak jí dostal v BB.
Stanoviska ostatních krajů jsou závazná. Kraj je musí do lince zohlednit, případně ji vůbec nevydat. Pokud tak nějaký kraj v současnosti nečiní, porušuje zákon. To co popisuje je doba minulá.
Závazné je to pro přepravu cestujících v rámci daného kraje. Když nechce, pořád se dá vydat licence na linku přes kraj, s podmínkou že se tam nezastavuje(udělají se paragrafy).
Stanovisko je závazné bez podmínek. Samozřejmě, pokud linka krajem jen projíždí, pak existuje varianta, že licence bude vydána bez povolení zastavovat v kraji, který zastavování odmítl. To jaksi není v rozporu s tím, co jsem napsal.
Ale ovšem jen v rámci toho připomínkujícího kraje. Liberecký kraj může požadovat zákaz přepravy mezi svými zastávkami, ale už ne např. z České Lípy do Varnsdorfu nebo do Prahy, tím by překročil své kompetence, které končí hranicí kraje.
Ale samozřejmě, že může, pokud v dané relaci objednává linkovou dopravu a to klidně i vlakovou. Přečtěte si pořádně zákon č. 111/1994 Sb., a zvláštní pozornost věnujte prosím paragrafu 13.
Ale v tom paragrafu 13 se nepíše nic o tom, že Liberecký kraj může strkat rypák do cizích krajů. Ono by to taky bylo divné, že jako volič středočeského kraje volím nějakou radu a najednou by mi to, zda tu bude zastavovat dálkový komerční autobus rozkazovala partička od Ještědu, kterou ani nemohu volit a nemá tu žádné pravomoci. I v tom vašem paragrafu 13 se píše, že vydává stanovisko jen za svůj správní obvod.
Ach jo… Pokud v dané relaci kraj dopravu objednává tak o ní rozhoduje, a nástupní či výstupní zastávka je v daném kraj, tedy v jeho správním obvodu. To není rozhodování o záležitostech jiného kraje. Nastudujte si ten zákon celý, zkuste ho pochopit v celých souvislostech, ne vytrhávat věci z kontextu.
Tak teď sám říkáte, že kraj rozhoduje pokud je vystupní a nástupní zastávka v rámci daného kraje, takže těžko může rozhodovat o nástupní zastávce v Praze. A vy si napřed nastudujte zákon o územním členění, nebudete blábolit nesmysli, jako že oberlandrát Liberec určuju kam a s jakým dopravcem pojedu z Prahy.
Jen aby to závazné stanovisko nějaký kraj nezneužil k „pomstě“ jinému kraji. Protože zodpověný úředník měl pifku po nedělním fotbalu.
Takovéhle pravomoci vyloženě přitahují takovéhle osoby.
Od toho je správní řád. Ono se tá také odvolat, víme? Pokud to dopravci nedělají, tak evidentně byla splněna kritéria podle kterých se rozhoduje a zase takový zájem o provozování linky neměly.
Tak snad se tentokrát odvolají a ještě bych doporučil najít nějakého voliče ze středních čech, který si podá na ministerstvo vnitra k vedení státní správy stížnost na to, že Liberecký kraj nerespektuje územní členění republiky a snaží se ovlivňovat situaci tam, kde jeho radu nikdo nevolil.
Evidentně se neodvolali. Tak takovou stížnost může nick rozinka podat sám. Udělá to?
Hele a kolik se v oberlandratu Liberec dává úředníkům nažrat, aby z trasy odstranili konkurenci a ještě tak, že se pokoušejí překračovat krajskými hranicemi dané kompetence.