Dokument: Jihomoravský kraj vysvětluje změny v uznávání jízdenek Českých drah

Brno, hlavní nádraží. Autor: Zdopravy.cz/Jan ŠindelářBrno, hlavní nádraží. Autor: Zdopravy.cz/Jan Šindelář

Velmi silné reakce vzbudila zpráva o změnách v uznávání jízdenek Českých drah ve vlacích objednávaných pěti kraji, které přechází na

Zpět na článek
175 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Petr

Ve chvíli,kdy se na železnici začne připravovat stávka kvůli ,, Režijkám“ kraj vycouvá a všechno tohle zruší, nebot železniční odbory drží při sobě jako žádné jiné v tomto státě,jako jediné tu od roku 89 provedly stávku,které ochromila republiku a toto je pouze další zkoužka ostražitosti. Vyhody a různé renty má leckdo,nevím,proč by zrovna lidé pracující na železnici měli o tyto vyhody přijít.

Jaaa

Já si osobně tedy nemyslím, že ti lidi do nějaké stávky opravdu půjdou. Proč by to dělali? Prostě odejdou.

Možná je to skutečně snaha nahnat je k soukromé konkurenci…

Leinad

Kdyby vážně hrozil odchod většího množství pracovníků, tak ČD ty režijky pořídí. (=Pořídí krajské jízdenky). A SŽDC může taky.

Axel

Pokud jde o ČD, tak z mého vnějšího (laického) pohledu bych čekal, že vymění vedení odborových organizacích v ČD, bo a) zástupci odborů jsou zvoleni do dozorčí rady a to právě za účelem kontroly zásadních událostí v podnikání firmy , což nepochybně byly nabídky ČD do několika krajských soutěží, kde nabídka obsahovala pouze nabídku nákladové ceny (tj. nikoliv odhad tržeb) tedy brutto smlouvy… které z logiky věcí brání zachovat současné poskytování (skoro) zdarma cest z/do práce zaměstnanců. b) a samotné odbory v ČD by se spíše měli zaměřit na odstranění diskriminace, kdy pro cestování z/do práce stát (tj. Ministerstvo financí)… Číst vice »

Radek

Dobrý den. Bylo by dobré aby Jihomoravský kraj. Uvedl proč žádá o zrušení pokladen a snížení přepážek ve stanicích. Zajímalo by mě kde si cestují z nějaké malé nebo vzdálené staničky vyřídí třeba měsíční nebo čtvrtletní průkazku. Vše tudíž bude na vlakvedoucím nebo průvodčím ve vlaku když se budou tvořit fronty u pokladen. Je zajímavé že když ČD vytrhlo trn z paty Jihomoravskému kraji že nemá svoje soupravy tak teď vyvíjí tlak na dráhy a hodlá za každou blbost pokutovat ČD. Úředníci by se měli styděl. Vše se ruší a nikdo z nich nic nevybudoval. Peníze jsou peníze. A nic… Číst vice »

Otmar

A jak cestující pozná že ten vlak dotuje kraj a ten zase MD. Děláte v tom chaos.

Pavel

Tento stav, kdy běžní cestující nemá šanci poznat do kterého rychlíku mu platí / neplatí jízdenka IDS.JMK, je již několik roků a nový systém jej nemění.

Leinad

1) najde ho ofiko vyhledávač Poseidon = je krajský
2) krajské vlaky mají mít krajské logo (že ČD ještě nevynalezly display a papírové logo lepí na kdejakou soupravu jezdící mimo kraj je jiná věc)
3) Je to Os nebo Sp=krajský, Ex=rozhodně není krajský.
4) R většinou nejsou krajské, ale na základě dohody Kraj-Ministerstvo uznává jízdenky.

dada

zajimalo by mne jestli IDS umi prodat i mistenku? pokud ne tak je tost na houbyM

Dominik

Neznám IDS, které by to umělo.

Pavel

Neumí, a to ani jízdenku do 1.třídy

BoH

Hmm… To jsem zvědav, jestli Olomoucký kraj připraví nějakou aplikaci (která mi ale ne mobilu stejně nepojede), zlepší svůj web, nebo se dohodne s ČD, aby prodávali oni jízdenky integrovaného systému. Pokud nesplní alespoň 2 z výše uvedených možností, tak vítejme zpět ve 20. století.

Jedine vlaky

Takže zhoršení pro relaci Brno-Břeclav/Hodonín. Až nastoupíte do Sp s ČD jízdenkou, tak vás průvodčí vypakuje. Omezí to spoustu lidí. Fakt nechápu, kdo toto vymýšlí tamhle z vrchu!

Peno

Na druhou se už alespoň nedočkám s jízdenkou IDS JMK, že by mě v Sp z Brna do Hodonína někdo vyhodil z místa, protože na něj má místenku, protože předpokládám, že na Sp už místenky nepůjdou koupit. Jak se říká, všechno zlé je k něčemu dobré.

os.ka.rek

Do Sp vlaků místenky kupovat nejdou.

Peno

Ale jdou. Minimálně do Sp Hodonín – Brno a zpět, vedených Interpantery, jdou. Musím přiznat, že jsem ji sám párkrát i využil. Ale jak psáno níže, nově to již stejně budou R, takže můj problém se stejně nevyřeší.

Leinad

A proč by pokladní v Brně najust prodávala neplatící jízdenku, když ji neřeknu, jestli třeba nepojedu IDS autobusem?

Libor

Tento problém odpadá, protože od nového jízdního řádu již nebude dát jet spěšným vlakem Brno-Břeclav-Hodonín, protože dle návrhu jízdního řádu budou změněny na rychlíky (bez názvu, aby se alespoň nějak odlišili od Moravanu do Olomouce).

Novotny

Zbytecne slozite tarify pro cestujici. Nekdo by mel u tohoto Kraje a z Ministerstva dopravy nest zodpovednost. Vydavame se na cestu chaosu jako v Anglii. Svycarsko se nam vzdaluje. A odnese to cestujici, ktery uz ted nevi, jaky typ jizdenky a slevy vyuzit.

Petr

V IDSJMK je to to ještě dobrý, mají aplikaci poseidon a vše lze vyřídit elektronicky. To olomoucký kraj to je jiná liga, mají pouze webové rozhraní(tj. žádné aplikace pro chytré telefony) a navíc jízdenky lze koupit elektronicky pouze 7denní+, takže při jednorázovém cestování vlakem zde pravděpodobně nebude jiná možnost než vystát frontu na pokladně.

Přemek

Proč má Poseidon jako aplikace tak mizerné hodnocení uživatelů?

Pedro72

Je hodně textová, má málo obrázků a elegantních tlačítek. To lidi mate. Ale při denním používání si to rychle sedne.

Dáda

protože stojí zaprd a musíte tam dát kresit, jinak se nedá koupit lístek (platba kartou na jih moravy zatím nedoprazila)

Radek

Divím se ministu dopravy že do toho nezasáhne. Kraje zavádějí svoje jízdné a dělají jen chaos. Zároveň vydávají vyhlášky které porušují zákon.

Martin

Děkuji Pražské integrované dopravě, že na území Prahy a Středočeského kraje funguje všechno normálně. Když vidím, co jsou schopni vymyslet jen o 300 kilometrů dál, je mi na nic.

Tronda

Takže když nastupujete v neobsazené zastávce, potřebujete pak přesednout na bus PID a průvodčí vám vnutí jízdné ČD (skoro dvakrát tak drahé jako jízdné PID) a pak si musíte koupit druhou jízdenku v autobuse, místo jedné pro celou cestu vám přijde normální? Vy musíte být pro ČD dobrej hejl.

Martin

Myslím, že je lepší si připlatit těch pár procent, než před každou cestou přemýšlet, jak si koupit jízdenku. Navíc kolikrát se stane, že jedu z neobsazené stanice, když už tak si můžu koupit SMS jízdenku, e-jízdenku přes PID lítačka, nebo papírovou předem, když tak neudělám holt pojedu o 10 Kč dráž, ale můžu jet jakým chci vlakem a nic neřeším. Možností opatření si jízdenky PID je spoustu, tyto příklady mi přijdou zbytečně tendenční a zkonstruované.

Tronda

Jestli chcete být pro ČD mermomocí dojnou krávou, je to samozřejmě váš problém, většina lidí však nechce. Jen pro zajímavost v takové relaci Votice – Kostelec nad Černými Lesy znamená, že na PID pojedu za 54 Kč a ČD+Bus za 102 Kč, to opravdu není pár procent, ani těch vašich 10 Kč. Nehledě na potřebu dvou jízdenek, když má stačit, použití jedné jízdenky je hlavní argument většiny diskutérů, analogicky také nechci řešit schánění dvou lístků, takže není pravda, že nic neřeším. SMS lístek neplatí ve vlaku, takže opět mimo. PID lítačka je to samé jako Poseidon, velká část diskuze je… Číst vice »

Pražák

Málokdo potrebuje vice krajů než dva.

Přemek

A co mi brání jet v PID tarifu na uvedené trase za oněch 54 Kč (pro mne ještě méně)???

Tronda

To, že ve Voticích nastoupíte do vlaku, průvodčí vám lístek pid neprodá a není tam ani pokladna. Takže díky tomuto skvělému dopravci musíte složitě shánět dva lístky.

Peno

A to raději pomlčme o tom, v kolika železničních stanicích nejsou označovače ani pokladny, takže člověk bez chytrého telefonu jede za jízdné ČD, i kdyby měl předem koupenou papírovou jízdenku (stalo se o prázdninách mému otci při cestě z Lužné do Prahy).
V IDS JMK vám alespoň při cestě ze stanice, kde není označovač (a těch je minimum) označí papírovou jízdenku průvodčí. V PID to průvodčí ani udělat nesmí. Takže když se pak Jihomoravan dostane do takovéto situace díky hlouposti tarifu PID, tak se pak nestačí divit.

Speedy

Mluvte za sebe. Já si radši najedu na cd.cz a koupím si lístek na vlak kam potřebuju, než abych přemýšlel a instaloval nějakýho trapnýho Poseidona. O místenkách, jak tu někdo psal, ani nemluvím, tam to jde úplně do háje. Bude to tak mít drtivá většina lidí.

Ušatá

Je na cestujícím, jak jede a jakou chce jízdenku. Cestující zase nejsou tak hloupí. Když pojede tak, jak uvádíte, tak si samozřejmě bude chtít koupit jednu jízdenku na vše. Takže o co jde?? Tak to funguje i nyní bez zákazových a neuznávacích pitomostí.

Cyklista

No a toto je to samé jaku v JMK, koupíte si jízdenku přes Poseidon. v PIDu také RJ není integrován.

nowas

A je problém pro kraj přikázat dopravci přednostní prodej jízdenek IDS? Proč musí hned zrušit platnost těch TR?

Samo

Problém je, že pri nových zmluvách nesie riziko tržieb objednávateľ. Ak to preženiem, ČD by sa zajtra mohli rozhodnúť znížiť svoje cestovné v regionálnych vlakoch o polovicu a nestálo by ich to ani cent – všetko by to išlo na triko kraja. Ak si ČD vymyslia napr. Jízdenku na léto, tak to opäť bude mať dopad na tržby kraja. Je teda prirodzené, že kraj si nad tarifou chce držať kontrolu. Nehovoriac o takej absurdnosti, že ČD vyberú poplatok za IN50 do svojho hospodárenia, ale zľavu by následne poskytovali z krajských peňazí. Druhý problém sú pochybnosti o metodike akou ČD priraďujú… Číst vice »

Přemek

Tak jest.

Nekdo

je zabavne, jak si vetsina lidi mysli, ze kdyz se rok cestujici nauci pouzivat zase auto, ze budou hned od 12/2020 zase s radosti presedat do vlaku. ne. takhle to nefunguje. kolik let trvalo, nez se alespon cast ridicu aut z D1 naucila pouzivat vlak mezi Prahou a Brnem?

David

PID má skvělou aplikaci, kde se dají jízdenky v pohodě koupit.

Tronda

O různé krajské aplikace přece nikdo nestojí, vyplývá to z většiny diskuze. Každý chce jet na jednu jízdenku bez dalších komplikací.

Peno

A co je na tom, že lidé při cestě z Horní Dolní v jednom kraji do Dolní Horní v jiném kraji nechtějí mít deset různých aplikací pro deset různých tarifů a dopravních systému? V jiných zemích to funguje. Proč by to nemohlo fungovat i u nás?

Samo

Pri ceste z Horni Dolni v jednom kraji do Dolni Horni v inom kraji plati TR10ka, takze pouzijete Muj vlak a nepotrebujete 10 aplikacii.

Peno

Opravdu? V JMK zřejmě ano, ale co jiné kraje? Třeba v Olomouckém kraji pomalu ale jistě prosakují informace, že tam v krajem objednávaných vlacích bude platit jen a pouze tarif IDSOK, bez výjimky. A něco podobného má myslím být i v Ústeckém kraji, ale třeba se mýlím. A nejde jen o to, ale také o to, že budou některé vlaky provozovat i soukromí dopravci a ti budou mít na některých vlacích vlastní tarify, na jiných krajské tarify, na dalších kombinaci obojího a to ještě ani v rámci jednoho dopravce nemusejí být tarify navzájem kompatibilní, jak nám ukazuje GW Train. Takže… Číst vice »

Karel

Ale to platí jenom pro vlaky a ještě k tomu jen jednoho dopravce.

Radek

U nás v Jihomoravském kraji se testuje vše. A stojí to velké peníze. Třeba taková univerzální jízdenka stála cca 300 milionů. A je po ní. A nikdo nenese žádnou zodpovědnost!

Nekdo

Jihomoravský není kraj, to je životní styl!

Poudy

To snad není pravda, oni se tam v tom pupku světa zbláznili. Něco tak blbého se nevidí každý den.

os.ka.rek

Aplikace IDS JMK Poseidon funguje tak dobře, že od uživatelů má průměrné hodnocení 2,7 hvězdičky.

Jaaa

Nechápu, proč nemají i web.
Poseidon používám víceméně bez problémů, ale jenom proto, že mám zrovna kompatibilní telefon a jsem ochoten si tam nahrávat kredit.

Petr

Poseidon je OK, jediný problém vidím nutnost pro nákup nabíjet kredit, místo možnosti přímé platby kartou, jak to má eshop ČD a zmíněný web.

Kuba W

zrušte ty kraje a bude klid, doteď jsem nepochopil k čemu jsou? akorát plno hejtmanů co si hrají na polobohy. mají být 3 dotační projekty na peníze z EU, na to kraje nepotřebujeme. kolik krajů má Německo? 120? chápu když jedu vlakem s několika dopravci že mám několik jízdenek, ale jinak mě to vůbec nezajímá.

Karel

Zrušit kraje, zrušit obce, zrušit státy, zrušit EU a bude ráj na zemi? Proč vlastně zrovna kraje?

Pavel

Mimo téma: proč vždy, když se píše o Brně vytáhne redakce ty dvě nejhnusnější fotky co má? Druhej perón brněnského horního (hlavního) nádraží a pohled na to samé nádraží přes zaparkovaná auta a popojíždějící šaliny (tramvaje) po ulici Nádražní?
A nyní k tématu: co místenky na vlak a lístky do 1.třídy? Aplikace Poseidion to neumožňuje a co jsem se vloni na jaře ptal, tak s tím ani nepočítali. A uvidíme, jak se zahýbe s cenou za kolo, protože na kratší vzdálenosti byl lístek na kolo přes tarif ČD výhodnější než přes IDS.JMK.

Nekdo

jako obcan z Krna muzu odpovedne rict, ze tezko ve Statlu najit neco hezciho… 😀

Jaaa

Jj, ten zrezlej plech je esence brňáctví…

Domis

1. třídu netřeba řešit, neboť žádný krajem objednáváný vlak 1. třídu nemá. A u integrovaných rychlíků tarif IDS JMK v 1. třídě neplatí.

liposh

Noo, ale kdo bude jezdit kupříkladu interpanterem např. mezi Brnem a Blanskem, nebo Břeclaví v té první třídě? Tam totiž asi koupit lístek ani technicky nepůjde. Asi se první třída prostě zamkne 😀

Petr

Tak ono doteď platilo, že pokud ta 1třída nebyla označena v jízdním řádu, tak v ní bylo možno jezdit stejně jak ve 2. Koneckonců v oněch osobácích mezi Brnem a Blanskem je ta 1. přeznačená uvnitř na 2.

Peno

Nicméně v Sp mezi Brnem a Hodonínem 1. třída vyznačená je a platí tam. To asi padne, předpokládám. Ale pak pánbůh s průvodčími, kteří budou muset věčně někomu vysvětlovat, proč v jednom vlaku na stejné trase a se stejnou soupravou jednička platí a v jiné ne. Takže další bordel.

Domis

Nepřehlednost odpadne, protože všechny Sp Brno-Hodonín budou dle návrhu GVD 2020 rychlíky a celá linka R13 se tak tarifně bude chovat stejně.

Peno

Hmm, tak to je zajímavá informace. Dík za ni. Asi bych si fakt měl ten návrh prostudovat. Ale když SŽDC udělalo v těch tabulkách takový bordel, tak se mi do toho nějak moc nechce.

Domis

Ale půjde koupit 1. třída tarifu ČD Brno – Blansko nebo Brno – Břeclav. A tento lístek bude platit pouze v ministerských rychlících. Druhá věc je, že málokdo si ji koupí.

Peno

Doposud šel ale koupit i doplatek k jízdenkám IDS JMK. A docela se mi to párkrát i hodilo, když byl vlak natřískaný.

liposh

Pochopil jsem princip a nijak se mě to nedotkne. Doteď jsem jezdil na výlet po JMK s jízdenkami IDS JMK a když jsem jel dál, tak jsem koupil jízdenku ČD. A tak to budu dělat i nadále…žádná změna 🙂

mgr.pavel

Tak pozor abyste nejel třeba do Přerova rychlíkem od Jančury a dál osobákem od ČD..

Cyklista

no a co? Třeba z Přerova pojede dál vlakem LE

Petr

Dotkne, pokud si koupíš v rámci kraje jednorázovou jízdenku a ujede ti vlak nebo se na poslední chvíli rozhodneš jet později. S dokladem ČD bylo možno jet jakýmkoliv následným spojem do 24h od zakoupení, kdežto jednorázové jízdenky mají obvykle platnost 1-2 hod od zakoupení.

liposh

No jenže ten trik je v tom, že kdo doteď jezdil s jízdenkama IDS JMK (pač jsou levnější) , ten si hlídal, že třeba railjet není zaintegrován. A to budu dělat i nyní. Žádná změna.

liposh

A platnost jízdenek je x minut od cvaknutí. To cvaknutí resp. označení je tam důležité slovo.

Petr

Pokud si postaru kupuješ na pokladně papírové jízdenky tak ano, já používám vymoženosti dnešní doby a kupuji už několik let výhradně jízdenky elektronické a právě možnost volby koupit místo ids jízdenky, jízdenku ČD mi dávala tu svobodu v tom, že jsem nemusel přesně dopředu plánovat konkrétní spoj, prostě jsem koupil jízdenku pro ranní vlak a jel třeba až odpoledne(to stejné u zpáteční jízdenky). Jinak s IN25, je jízdenka ČD prakticky cenově totožná s tou idsjmk.

Cyklista

Ano, ale za IN25 musíte zaplatit 450 Kč na rok =)

Přemek

To já raději platím 330 za rok při tříleté platnosti.

*h8*

Pokud opravdu tu IN25 alespoň občas využívám (přesněji utratím cca 350 Kč za měsíc což je méně než jedna cesta z Brna do Prahy a zpět), tak ji mám na celý rok úplně zadarmo díky ČD bodům.

Přemek

Pouze u flexi jízdenek, jinak vazba na konkrétní zlevněný spoj.

Hodně štěstí

Prostě důležité je pochopit, že se veřejná doprava neplatí, aby byla byla přehledná množstvím spojů a tarifem. Prostě jde jen o vykázání činnosti, že se něco dělá, protože se něco musí dělat a pak i pro kšeft.

Alf

Proboha, proč to mám jako občasný uživatel dráhy řešit? Prostě chci jednoduše někomu dát peníze a jet. Je mi jedno komu a kolik (když to nebude řádově mimo, tak neřešim, dvojciferné částky už vůbec).

Nekdo

jak? auto, jmenuje se to auto…

Leinad

Přesně tak to ale bude.
Jenom modrogumákům vadí, že ten lístek bude v základu přestupní a budeš moc jet i autobusem.

zesp

No celkově to bude v tom našem bananistánu holt bordel, jaký jaktěživ nikdo neviděl. A aby to bylo dokonalé, tak do toho ještě zamotáme ten Regiojet. A zajímavé je i to, že v JM kraji jsou třeba integrovány i R, a např. v OC kraji ne. A každý kraj to bude mít celé trochu jinak. Nebo úplně jinak. Takže pokud se budu chtít pohybovat někde v jiném kraji, musím si to napřed nastudovat… Paráda… Bylo by velmi přínosné, uvést tady i informace z jiných krajů. Ať se pak nedivíme….

Modré zábradlí

V Olomouckém kraji nově R integrovány budou.

Azurit

Jednoduche,at vlaky objednane MD jezdi za tarif MD nehlede na dopravce,idealne s povinnyma mistenkama. IDS je vlastne rozsirena MHD na kraj,u MHD nikdy nikoho neprekvapilo ze nebere jizdenky CD. A CD at si na komerecni riziko jezdi za svuj tarif kde chce.

Petr

Spoje v závazku s povinnými místenkami nikdy nebudou…A je to tak NAPROSTO správně 🙂

Jaaa

Myslím, že některé vozy by povinné místenky mít mohly.

Azurit

A jinak souhlasite? 😉

Hodně štěstí

Chudáci průvodčí až budou vysvětlovat, že v osobáku ČD Břeclav – Brno nebude platit jízdenka ČD. To jim nezávidím.

JménoJeštěNevymyslel

Jestli se tohle doopravdy stane skutečností, tak potrvá ještě hodně dlouho, než se to dostane ke všem. Vždy se najde spousta lidí, co tím osobákem pojede a budou průvodčímu argumentovat, že si lístek zaplatili, na černo nejedou, tak ať ho nechají bejt. Což si myslím, že i tak dopadne. Komu by se chtělo vysvětlovat např. 50 % cestujícím ve vlaku, že mají špatnou jízdenku, protože jim ujel rychlík a tak jedou osobákem. To průvodčí zkrátka všem nevysvětlí a už vůbec není reálné, že by jim prodal novou jízdenku s přirážkou. Znám spoustu lidí v okolí, kteří do teď nepochopili jak… Číst vice »

Pezos

Tak se na jízdenku vytiskne „neplatí ve vlacích Os a Sp“ (jako to dělají třeba Slováci na slevu Regional) a bude.

Hodně štěstí

To tam možný vytištěno bude, Myslíte si, že to lidé čtou a to neříkám při zpoždění R a EC, když nalezou do Os, které pojede jako první.

Cyklista

A když máte jízdenku PID na autobus a na zastávku přijede dopravce, který v něm integrovaný není, taky se domáháte přepravy?

Stačí, pokud ČD na dveře dají nálepky IDS JMK

Peno

Jenže tarif IDS JMK platí i v R a některé soupravy přejíždějí mezi R a Sp (a někdy i Os). Takže toto řešení také není zcela blbuvzdorné.

Karel

Tak to je logické, že tarifní informace patří k označení vlaku (spoje), nikoliv k označení vozu (soupravy).

carol

Na tohle mám jedinou odpověď. Zkuste si představit, že průvodčí musí svou práci vykonávat dle předpisů a každou chvíli i jeho někdo z úžasných pracovníků Kordisu pozoruje a píše hlášení. Takže v takovém případě ať se zachová proklientsky, dostane výtku ( ze strany kraje určitě i peněžní) a když se zachová dle předpisů, dostane výtku, že si cestující stěžoval a poté opět penízky poletí dolů. No nezávidím jim tu buzeraci a už vůbec ne ty cestující.

Nekdo

nejvetsi zabava je, ze ne nutne. pokud tyhle silenosti chapu spravne, tak pokud mam jizdenku CD Brno-Breclav, tak platit skutecne nebude, ale pokud budu mit jizdenku CD treba Praha-Breclav, tak jiz ano 😀 Pokud bylo cilem vyhnat co nejvice zejm. svatecnich cestujicich z vlaku pryc, tak lepe to jiz udelat neslo…

Dominik

No právě, věřím, že trasu Brno – Břeclav jezdí dost lidí v EC či Railjetech za nějakých 28 minut a ejhle náhle budou moct maximálně R, který je o 10 minut pomalejší a Os, které jsou samozřejmě ještě pomalejší. Navíc ty vlaky jedou v takové poloze, kdy třeba někomu vyhovovalo právě EC/rj a náhle budou muset ráno vstávat třeba o půl hodiny (hodinu) dřív, aby stihli předchozí spoj, když už tím dálkovým nebudou moci. A nebo třeba takové spojení, kdy do Brna by se dalo z Břeclavi dojet EC/rj a dále Os/R na konečnou a to taky padne, třeba na… Číst vice »

Dušan

Pokud nastane v rámci nového systému segmentace cestujících jako tomu bylo dříve, když EC byly povinně místenkové tak jedině dobře a tomu jedině tleskám. Není dál možné, aby se dneska celá frekvence denních dojížděčů mezi Břeclaví a Brnem hrnula do R a EC a osobák s 5 kočárama tam imrvére vozil vzduch a to není jenom tady, ale typicky i na Tišnov -Brno nebo třeba Letovice – Brno nebo Skalice – Brno, kde se přepravuje v osobákách vzduch – to jer prostě špatně aby dálková frekvence co jede Břeclav – Praha v úseku do Brna stála v chodbičce jen proto,… Číst vice »

Samo

Lenze to bude presne naopak. Cestujuci s dokladmi CD budu moct pouzit EC/rj (a R), ale nie Os. Pre cestujuceho na trase Brno – Breclav ma vacsi zmysel cestovat na tarifu CD, pretoze EC/rj su vyrazne rychlejsie, jazdia rovnako casto a maju dlhsiu prevadzkovu dobu ako Os. Teda mesacnik si kupi podla TR10, nie podla IDS tarify a do EC nadalej budu moct ist. Vyhadzovat ich budu z Os.

Dominik

Jenže pro trasu v kraji bude možné vydat pouze IDS JmK jestli jsem to správně pochopil.

babilon

Povinnost jízdenky IDS JMK se týká vlaků objednávaných krajem, tj. Os a Sp. V R si mohu jízdenku vybrat, v EC/rj potřebuji jízdenku ČD. Pokud v rámci kraje jedu s přestupem EC+Os, potřebuji jízdenky dvě.

Leinad

Já nevidím důvod, aby v Ex/EC objednaných státem neplatily místní IDS projížděných krajů.

Cyklista

A máte vyřešeno, v čem je tedy problém? Budete to mít stejně jako teď, protože osobákem jezdit nechcete.

Jen se hledají problémy, které ani „nejsou“

Dominik

Co mám vyřešeno? Vůbec nic, pro cestu uvnitř kraje nebudu moct využít jízdenku ČD na vlak objednávaný krajem, tudíž chybí časová flexibilita, pokud bych se rozhodl jet jinak.

Jiří Krtička

A co je špatného na tom, že lidé jezdí EC/R každý den do práce, když je 2x rychlejší než Os?

Strojvůdce Příhoda

Špatného na tom není nic. Ba naopak. Copak někdo snad bude dojíždět z Kolína do Prahy osobákem, když jede o půl hodiny déle, než rychlík? Vždyť takový cestující by musel být naprostý debil. Jenže podle místních dráhoadvokátů je třeba, aby se musel cestující chovat jak debil. Vždyť oni potřebují mít místo, když mají režijku. Mimochodem, již několikrát se mi stalo, že režista byl personálem vlaku ČD upozorněn, že jakmile se vyskytne platící cestující, že sice ve vlaku může zůstat, ale že musí hezky zvednout své pozadí a uvolnit místo právě platícímu cestujícímu. Bylo to v Railjetu a dost mne to… Číst vice »

Cyklista

Nic překvapivého, pokud si režista nekoupí místenku. Každou jízdu na delší vzdálenost si za 35 korun kupuji k režijce místenku. Pak mohu sedět jak dlouho chci.

mgr.pavel

Takže vám vadí, když cestující – ty potvory jedny – chtějí jet rychlejším spojem? Vy byste někoho nutil jet pomalým osobákem, jen aby se ten zaplnil?

Pardon, ale než takový přístup, tak to bych jel radši autem..

Cyklista

Když nechápete systém, můžete.

Nekdo

že jsou průměrní pumpičkáři poměrně dost padlí na hlavu to vím. že jezdí po chodnících, kde nemají co hledat a svojí bezohlednou jízdou ohrožují chodce, to vidím dost často. ale že jsou schopni psát takové věci, to je pro mně docela novinka…

Leinad

Předpokládáte, že v Břeclavi přijdu na pokladnu, řeknu „jednou do Brna“ a pokladní mi naschvál prodá něco co neplatí (aniž bych ji řekl, že vůbec pojedu vlakem a ne třeba autobusem).

Jestli pokladní budou dělat tyhle kraviny, tak to průvodčí odnesou.

Peno

Logicky by se vás v tomto případě měla zeptat, čím pojedete. Jenže nově mají prý v Břeclavi být otevřené jenom dvě pokladny (a to prý kraj původně chtěl jenom jednu!), takže pokud se toto stane ve špičce a za vámi pětimetrová fronta, tak i dokážu lidsky pochopit, že se ta pokladní nebude dál vyptávat a prodá to první, co jí počítač nabídne (což bude nejspíš jízdenka ČD). Ono, když ty pokladní budou přetížené, každý druhý na ně bude řvát proč je tam taková fronta, proč jim to tak dlouho trvá a že jim kvůli nim ujede vlak, tak holt tyhle… Číst vice »

Leinad

Kraj zakázal víc pokladních v Břeclavi? Čekal bych, že když tam bude fronta lidí kteří chtějí něco jiného než IDS tak se pokladna otevře.
Jinak je to taky věc UI pokladního systému. Nevybírát defaultně cosi potenciálně nevhodného, nutit pokladní ať vybere. Případně dat defaultně cosi kde je největší pravděpodobnost že to kupující chce, třeba co platí i ve spoji s nejbližším odjezdem.

Peno

Kraj to samozřejmě nezakázal, ale ČD samy nic neudělají, když to nedostanou zaplaceno. A ono se to ostatně i hodí ČD do krámu, protože má výmluvu proč propouštět a omezovat mzdové náklady, což se samozřejmě pozitivně projeví v účetnictví. Jedinou šancí je, že by tu pokladní navíc objednalo Ministerstvo dopravy, když má prodávat lístky i na jimi objednávané vlaky, ale to pochybuji, že se stane, protože ministerstvo si nad celou záležitostí myje ruce, aby ukázalo, jak neschopné ty kraje vlastně jsou a že by ono mělo objednávat všechny vlaky, i ty regionální. Z jejich strany je to tedy i pomsta… Číst vice »

Nekdo

diky za podrobny prehled a dlouhe vysvetleni. nehodlam zjistovat, zda ten ktery cil lezi v JMK, nebo nikoliv a taky chodit kvuli dobre rade a lupenum na pokladnu, takze podstatne je pouze jedno. od 1.1., pokud mozno, vsude jezdit autem. diky JMK!

Ludvík

To budou asi jako nepotřebné zrušeny celodenní jízdenky pro ČD Regiony https://www.cd.cz/eshop/casove-jizdenky/default.htm . Pro Jihomoravský region stojí něco přes dvě stovky. Vtip je v tom, že má přesah za hranice krajského IDS a pro některé cesty nabízí výhodnou cenu. Často je i cesta do Brna a zpět levnější s ČD Regionem než s jízdenkou na určenou trasu, nemluvě o cestě na opačný konec JM kraje. Navíc lze cestovat zpět jinou trasou než tam. A ten přesah oproti IDS není nevýznamný. Zahrnuje i okresní města Svitavy a Uherské Hradiště.

Jaaa

IDS JMK má taky celodenní jízdenku, a to do celé sítě (za 190/150 mimo Brno).
Než jsem začal pracovat pro železnice, často jsem používal celodenní jízdenku na celou síť železnice. To dnes nebude možné. Tak smůla.

Martin Zahrádka

Jsem zvědav, kolik lidí to bude bojkovat a jezdit v takovýchto vlacích bez „správné“ jízdenky a domáhat se průvodčích ve vlaku na odbavení dle tarifu ČD. Možná by to spustilo nějakou pořádnou revoluci…

Jackub

A proč by to dělali? Tarif IDSJMK je levnější, než, tarif ČD.

Martin Zahrádka

Tak tarif IDS JMK není rozhodně vždy výhodnější, pro cestující s In 50 určitě ne. Rychlý příklad např. Brno – Břeclav ČD flexi In 50 za 47 Kč, na IDS Poseidon to vychází 65 Kč…

Marek Janík

a RJ za 34Kč bez jakékoliv slevy

Cyklista

Bohužel, někdo nepochopí, že si musí koupit i IN50 a už nepočítá do ceny, která je i tak vyšší než u konkurence. Doporučuji aby pan Zahrádka koukl na stránky RJ a uvidí, že v kvalitě ČD (bez servisu) jede RJ v uvedené relaci za 39 Kč i bez IN50, za 79 jedet u RJ Business, u ČD bez slevy za 93 Kč.

Prosím porovnávejte srovnatelné

Martin Zahrádka

Nevím, proč do toho plést ještě Regiojet, ale budiž, budeme tedy porovnávat dvě naprosto srovnatelné věci: Brno dolní nádraží – Modříice: flexi základní za 20 Kč, v aplikaci IDS Poseidon za 26 Kč. Pokud porovnáváme prodej elektronicky vydaných jízdenek, tak ještě u ČD ještě dostaneme 2 body… Ještě někdo proti tomuto porovnání něco má? Ano, může se ještě argumenovat tím, že na IDS jízdenku můžu jet ještě MHD, že…?

Jan

Ja pracuji u nadrazi, takze nepotrebuji dale jezdit mhd. S IN 50 me jizdenka CD vyjde o 1400 Kc rocne levneji nez s IDS JMK 🙁

Joseph

Ještě štěstí, že jízdenky nejsou po okresech nebo po obvodu pověřených obcí. Tohle je opravdu Kocourkov.

mgr.pavel

Pssst, nenapovídat! Ti pánové na hejtmanství jsou schopni zavést jakoukoliv volovinu.

Cyklista

Nevím, kolik Vám je let, ale není to tak dávno, kdy každá město mělo své jízdné a meziměstská spojení také. Myslím, že krajský integrovaný tarif je velký pokrok. Časem se snad dostaneme i k tomu národnímu. Bohužel ten bude jen pro pár jedinců, protože logicky bude vycházet nejdráž.

Dominik

Jo krajský integrovaný systém je takový pokrok, že umožňuje jet do 2 měst za stejnou cenu a to ještě při jízdě do toho vzdálenějšího města jedete přes to první město.

Dominik

Takže zhoršení, jeden vlak nestihnu nebo naopak bude mít zpoždění (třeba EC), tak jiným (třeba Os), ačkoliv by mi jel dřív, jet nemohu, protože cestovní doklad bude neplatný, no nevím, ale jestli v tomhle kraj vidí zlepšení, tak mají zvláštní logiku.
Jinak jaksi nevidím vyjádření k režijkám, jaktože In100, Business a Senior uznávat budou a režijky ne, nabídl kraj ČD možnost kompenzovat kraji režijky, nebo je prostě zakázal? Protože bez těchto informací to vypadá, že kraj se rozhodl bojovat proti režijkám , když jiné aplikace ČD uznávat bude..

Dominik

Ještě dodatek,z článku: „Ve většině případů už nebudou muset přemýšlet o tom, která jízdenka a v jakém tarifu je pro ně výhodnější.“ Ano v tom má kraj pravdu, když bude tolerovat pouze jeden, ale prozměnu kraj tímto krokem zavádí hru: „Kterým vlakem mohu jet?“

Pacička

Jojo, kraj musí ušetřit stovku za režijkáře, aby pak mohl vyhodit tisícovku za objednávanou leteckou linku z letiště někam, kam nikdo nepotřebuje. Ach jo…

Jaaa

Ono záleží na tom, jestli se tam neplatí nějaká kompenzace. Jízdenky z mimo kraje se určitě nějak přeúčtovávat budou, takže bych to viděl, že za IN bude paušál a režijky ČD hodily přes palubu (třeba za ně JMK chtěl moc, nevím).

Mne jako zaměstnance (navíc třetího subjektu) to až tak nemusí zajímat. Stávka by měla postihnout oba (a jak jsem psal, nemyslím si, že jakákoli jiná forma by byla účinná). Nějak se mi nechce tenhle kocourkov dál podporovat.

Karel

Ale tak to přece je i teď, že když si koupíte jízdenku na vlak, a ten má zpoždění, tak nemůžete na stejnou jízdenku jet třeba autobusem. Co se týče režijek – pokud ČD dají kraji dostatečně výhodnou nabídku, určitě kraj bude ochoten ji uznávat.

Roman Svačina

Měl bych ještě jeden dotaz. Co mezinárodní jízdenky, Interrail a pod. Jezdím poměrně často do zahraničí (PL,HU,AT,SLO,HR) a když si vyberu správného dopravce ((PKP IC,MÁW,OBB,SŽ,HZPP) tak vím že mi jízdenka bude platit (v PL u EIP doplatek, povinné místenky respektuji) To se staneme středoevropským unikátem?

Samo

Zmena sa tyka len relacii v ramci jedneho kraja. Medzistatne listky budu dalej nornalne platit, rovnako ako budu platit napr. listky Praha – Znojmo.

Cyklista

A v čem je problém? Mezinárodní jízdenkou u nás jezdíte osobákem?

Dominik

Proč by ne, když mě to bude časovou polohou vyhovovat?

Samo

A cim inym ako osobakom by ste sli napr. do Znojma?

A.R.

A ještě jedna otázka: je tenhle tarifní bordel nevyhnutelně nutný?

Jiří

Mám dotaz… Když budu chtít cestovat z Hodonína do Brna pomocí vlaků EC, tak musím na jízdenku ČD, tzn. že pokladní by měli upozornit na fakt, že cestující v rámci kraje nesmí použít jízdenku IDS na vlaky EC. Osobně raději jezdím EC než R.
Dotaz druhý…. jako častý cestující ČD využívám věrnostní body na ČD víkendovku v kraji, bude existovat tato jízdenka? Ale já právě díky této jízdence jezdil s rodinou ECčkama po kraji….

malej-jarda jako

Podobně jezdím Břeclav – Brno a zpět na zpáteční jízdenku ČD. Proto, že nemusím řešit jestli pojedu vlaky EC, IC, R, Sp nebo Os. Hlavně zpět nevím, který vlak stihmu . Takže pro mě velké zhoršení.
Navíc jak to bude s přepravou kol? Kolo je možné v IDS JMK přepravit za stejnou jízdenku jako má cestující. Takže když pojedu ze Znojma do Břeclavi, zaplatím za kolo 71,-? S ČD to bylo jenom 40,-.

Modré zábradlí

Chápu to dobře, že konec světa se odkládá?

Petr-666

kdapak – režijky zmíněny nebyly 🙂

Tronda

Prý už se chystá revoluce, nebo aspoň generální stávka. 🙂

Jaaa

Nějak o tom nevím.

Dodo

A co skupinové jízdné?

Domis

Skupinová sleva v IDS JMK není. Bohužel.

Dodo

Což je teda pěkně na prd. Prý nejvýhodnější tarif. Jen někdy. Nehledě na to, že co objednávkový systém? Teď se alespoň skupiny usmernovaly…. Jak to bude v režiji kraje?

babilon

A co rychlíky? Ty objednává ministerstvo. Mohu tam použít tarif ČD v rámci kraje?

Milan

Ano, viz článek.
„V rychlících objednávaných Ministerstvem dopravy budou platit jízdenky Českých drah i pro cesty uvnitř Jihomoravského kraje.“

babilon

Díky, těch informací je teď tolik najednou, že mi občas něco unikne.

Jiří

Kdo vlastně objednává R 13?

Roman Svačina

Takže režijkář, nebo držitel jiné síťové jízdenky ČD řekne průvodčímu ikdyž jede jen ze Zastávky u Brna do Brna (a dál ne) že jede mimo kraj (třeba do Třebové-fiktivně) a vezmou ho na ten kousek ze Zastávky do Brna i na režijku (síťovou jízdenku ČD)? Chápu to správně? Že na jizdy v rámci Jihomoravského kraje stačí říct „jedu mimo kraj“ a režijka jiné síťové platí?

Milan

Pokud se nemýlím, uznávání jízdenek dle tarifu ČD na cestu z JMK do jiného kraje (či opačně) se bude týkat pouze adresných jízdenek „z – do“. Nikoliv režijek, čédénetů a sonéček.

babilon

Některé síťové jízdenky v JMK platit budou, pak si nemusíte vymýšlet, kam jedete. Ostatní síťové jízdenky v JMK platit nebudou, a to ani pro jízdy mezi kraji, a tam zase nepomůže si vymýšlet. (JMK zde znamená ve vlacích objednávaných JMK.)

Mates

Pochybuji 😁 …. v odpovědi je konkrétně: ČD IN100, IN Business a IN Senior. A basta!!!

Samo

Mne chyba informacia ako sa budu riesit useky kde subezne jazdia Os a EC vlaky (najvyznamnejsim prikladom je Brno – Breclav). Os neakceptuje TR10, EC neakceptuje IDS. Aky doklad si teda ma kupit cestujuci, ktory chce byt schopny pouzit Os aj EC? Pri jednorazovom cestovnom by sa to este prekusnut dalo, ale napr. pri mesacnych listkoch to uz predstavuje problem – ma si cestujuci kupit na tu istu trasu mesacnik CD aj IDS? Osobitne na tej trase Brno – Breclav je to o to horsie, ze posledne vlaky v oboch smeroch su mimo IDS, cize ak ludom nanutia tarifu IDS,… Číst vice »

malej-jarda

Navic se bude muset rozlišovat rychlík Brno – Břeclav – Olomouc a spěšňák Brno – Břeclav – Hodonín. I když ho jezdí stejná souprava a má stejné zastávky (kromě Modřic). No to bude bordel. 🙁

Marek Janík

Nebude, od nového JŘ je všechno R, ať to končí v HO nebo pokračuje do Olomouce.

Leinad

Proč by ve státem objednaných ec neplatil IDS?

Výhodnější jízdenky pro koho?

„Výhodou je, že cenově výhodnější jízdenky bude možné pořídit bez studování podmínek, pořizování průkazů a složitého vyplňování formulářů“ Zábřeh na moravě – Olomouc aktuální jízdné: 76 kč integrovaná olomouc 59 kč jízdenka čd bez slevy 35 kč jízdenka čd in50 Měsíční jízdné: 2140 integrovaná olomouc 1050 jizdenka čd in50 Takže si bez studování podmínek budeme moci pořídit tu nejdražsí jízdenku. Děkujeme že nás zbavujete problémů s výběrem jízdenky! P.S. cesta osobákem bude pro nás dvakrát dražší než vlakem IC/EC. Tak pak hlavne neprskejte (až pojedete přes náš kraj) že všichni jezdíme ten kousek zásadně mezinárodníma. A ty vlaky nevozí vzduch… Číst vice »

Agentura pro uvádění věcí na pravou míru:
1) Tento článek je o Jihomoravském kraji, opravdu netuším, proč mícháte vyjádření JMK a příklad z Olomouckého kraje, respektive proč vůbec plevelíte diskusi příspěvkem mimo téma.
2) IDSOK Olomouc – Zábřeh nestojí 76, nýbrž 74. Měsíční nestojí 2140, nýbrž 2130.
3) Nějak jste zapomněl uvést cenu pořízení IN50, která je 2990 Kč/rok.
4) V ceně jízdenky IDSOK je použití MHD v Zábřehu i Olomouci.

Milan

Úplně jsem zapomněl asi na nejdůležitější opravu Vašeho příspěvku:
5) Jízdenka ČD bez slevy (dle TR 10) nestojí 59 Kč, nýbrž 75 Kč! Dostáváme se tedy na prakticky shodnou cenu s IDSOK.
E-shop mi sice aktuálně nabízí i jízdenky za 65 Kč (Flexi zvýhodněná), těžko však říct, jaký je jejich kontingent.
Částka 59 Kč je pak cena za Flexi vázanou, ta se pravděpodobně týká jen dálkových vlaků.

Výhodnější jízdenky pro koho?

Za 65 se prodávají jízdenky v zábřeze na pokladně. Jejich kontingent je neomezený a jde o nejdražší jízdenku co se na této relaci dá koupit (přijdu bez in koupím a jedu čímkoliv). To je pořád o 10 korun levnější než integrovaná. ad 1) jízdné jmk neznám přepokládám že tam budou stejné úseky ad 2) pořád je integrovaná suverénně nejdražší ad 3) to dělá 250 korun mesíčně. Stále je měsíční jízdenka českých drah suverénně nejlevnější. ad 4) nepoužívám nepotřebuji ad 5) a tím jste dokázal co, že se dá jet ještě dráž než tarifem který mi nutíte? Takže jste me opravil… Číst vice »

zesp

Jak to bude s celodení síťovou jízdenkou a víkendovou skupinovou jízdenkou, či jak se to teď jmenuje???? Samozřejmě myslím tu celostátní variantu….

Vojta

tj. půjde na eshopu ČD koupit jízdenka v rámci JMK za ČD tarif? Nebo bude v takovém případě vždy využít výhradně krajské jízdenky? Totéž platí pro traťové jízdenky? Pro krátké trasy bude hádám ČD tarif výrazně výhodnější než časové doklady integrované dopravy. A jak jednodenní síťové (celostátní, celoregionální)? ty ve výčtu výše za slovem „konkrétně“ uvedeny nejsou, tedy by šlo tušit, že ty uznávány nebudou…

babilon

V rámci JMK pouze za tarif JMK. U síťových jízdenek doufám, že je to v kategorii „nyní finišuje uzavření dohody“, takže se snad dohodnou. Když to jde u roční In100, proč by to nemělo jít u jednodenní či 14denní obdoby In100.
Regionální jednodenní se obávám, že padnou – minimálně v některých krajích.

Milan

Zrovna v případě JMK nad zrušením regionální varianty ČD-síťovky plakat nebudu. Alternativa je dost dobrá:

Celodenní jízdenka ČD region Jihomoravský = 209 Kč
jednodenní jízdenka pro IDS JMK = 190 Kč

Skupinová víkendová jízdenka ČD region Jihomoravský = 279 Kč
skupinová víkendová jízdenka pro IDS JMK = 190 Kč (ta totiž o víkendu platí v režimu 2 dospělí + 3 děti)

Nekdo

uz vidim, jak nekdo pojede dobrovolne z Brna do Breclavi napriklad Os misto EC… 😀

Šimon Kuchař

Krajskou jizdenku ČD koupite kdekoliv ČR……… Ne jen v JMK

Jaaa

Musíte si zaplevelit mobil další aplikací, a pak i jinde.

Petr-666

proč kupovat jednodenní regionální jízdenky ČD, když kraje mají vlastní krajské jednodenní jízdenky (levnější a platí i na autobusy a MHD v kraji)?

Kamui

Krajské ale zase neplatí v EC/IC/Ex.

babilon

1) Platí v rj/EC/IC/Ex
2) Přesahují za hranice kraje
3) Dají se pořídit za body věrnostního programu

nowas

3) bych dodal – dá mi kraj takové benefity jako ČD prostřednictvím věrnostního programu když jsem stálý zákazník? Nedá.

Sinep Anigav

nevypadlo z prvního souvětí sloveso, např „vyžadovat“ nebo pod. ?