Dokument: 7 důvodů, proč nesmí sankční systém strojvedoucích projít v navrhované podobě

Stanoviště strojvedoucího v novém Regiopanteru. Foto: České dráhy.Stanoviště strojvedoucího v novém Regiopanteru. Foto: České dráhy.

Sdružení železničních nákladních dopravců ŽESNAD.cz silně kritizuje ministerský návrh na tresty pro strojvedoucí.

Zpět na článek
295 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vendelín Berger

Z diskuze na jiném místě tohoto serveru je naprosto jasné, jaká je místní úroveň většiny místních diskutujících. https://zdopravy.cz/d49-hulin-frystak-stavebni-povoleni-neni-pravomocne-prislo-pet-prazdnych-rozkladu-72300/#comments
Když jde o jejich vláčky či je samotné (strojvůdci například), tak jsou špatní ti všichni kolem. Stejné postupy ovšem s radostí sobě vlastní uplatňují na druhé. Náhle žádná práva, samí kverulanti. Naprosto zřejmý nedostatek sebereflexe, nepřítomnost všeobecného rozhledu a nadhledu, u některých snad i nedostatek intelektu.
Diskuzemi sami se sebou a ostrakizací jiných budou přesvědčovat jen sami sebe a pak tu hromadně plakat. Nepoučitelní a o své pravdě naprosto přesvědčení, bez ohledu na jakékoli fakta.

Pája

Ten nápad je od začátku špatně. Vyšší postihy odstraní únavu, nevyspání a stereotyp? Zvýší bdělost a ostražitost? Zkrátí reakční dobu? Fakt? Pomíjím ostatní profese, které mohou vlastně stejnou mimořádku způsobit /neúmyslně/ taky.

Petr

Projetí návěstidla dnešní trest….prémie pryč ,převedení na jinou práci často díky tomu až snížení platu o 50% většinou tak na 3 měsíce až půl roku,občas přezkoušení zdravotní , zaplacení škody cca 18000Kč stojí výjezd bez jakékoliv škody( při škodě další finance navíc) …dále přezkoušky u zaměstnavatele . A teď nově ještě pokuta 50 tisíc? 😆😆😆 které zaměstnání tolik trestů za jednu událost bez škody má? Je to vůbec právně možné🤔

Pe.tr

Na silnici běžné . Celní správa a CDS , na dráze může fungovat obdoba u DÚ .

Vašek

Koukejme na ně, na kujóny! Žádné lepší podmínky, žádné delší pauzy, žádný lepší a delší odpočinek, ale 50 litrů pokuta. Poradek musi byt. A tak je to spravne!

asdfg

Než takovéhle peněžní pokuty, bych si spíš dokázal představit něco jako bodovací systém (po vybodování peněžní trest nebo přezkoušky z licence+ZOZ) nebo přezkoušení po MÚ pod dohledem DÚ (D1, D3, Z11,… platí pro všechny stejně).

Tohle je jen buzerace a snaha něco vytvořit, aby se neřeklo.

A pro mladý po zkouškách, je 50 000 skoro dvojnásobek čisté mzdy. A v pozici že jste mladí, zakládáte rodinu, na krku hypotéka. Není to ideální a spíš to víc stresuje. Vůbec v osobní dopravě se vše zrychluje, víc a víc úkonů se dává na bedra strojvedoucím.

Vašek

Zač byste ty body dával? Za pantofle na mašině, zapomenutou vestu, nebo píšťalku? S 2. a 3. odstavcem souhlas.

asdfg

Pantofle jsou snad každého věc, ale chození bez vesty by třeba mohlo. U nás píšťalka v povinných věcech není… Dokážu si tam představit chození v kolejišti bez vesty, projetí stůj, srážku vozidel, nepříhlášení se do systému GSMR,… třeba.

Bodů by mohlo být třeba 10 a nejzávažnější prohřešek by byl třeba za 5 bodů. A systém nastavit tak, aby se trestné body třeba po dvou letech odmazaly. Třeba.

Pe.tr

V práci pevnou obuv , pantofle a dřeváky se na silnici opět pokutují .

J. Veselý

Deník strojvůdce Ať dělá strojvůdce cokoliv, občas někoho přejede. Srbsko-chorvatská černá komedie (2016). https://www.ceskatelevize.cz/porady/12617247225-denik-strojvudce/21938665331/ V duchu balkánského magického realismu se nese černá komedie o strojvůdcích, lásce k železnici a profesi, ale zejména o lidské soudržnosti, lásce a sdílení. Ilija je stejně jako jeho otec i dědeček vlakový strojvůdce a pomalu se chystá do důchodu. Kromě šedesátky má na kontě i neslavný rekord co se počtu zabitých lidí týče. Během své kariéry totiž na kolejích přejel 28 osob. Vzrušení Ilijovi přivede do cesty samotný život v podobě desetiletého sirotka Sima, který se stane jeho adoptivním synem. Sima se po vzoru nevlastního… Číst vice »

Franz

Tento film jsem viděl, je nádherný. Doporučuji všem příznivcům železnice.

Prazak

Za pár desítek let nám tyhle spory přijdou stejně směšné, jako kdybychom dnes řešili přestupkovou odpovědnost liftboye za to, že výtah nepřejede stanici o 10 cm.

Mirda

Pokud uzákoní kamery na ruce+pult (černá skříňka) bude po dohadech, jak a kdo podle Trestního zákoníku ignoroval změnu způsobu jízdy (vedení) vlaku od místa určujícího zábrzdnou vzdálenost až po místo určeného a následně skutečného zastavení vlaku a zda-li se správnou obsluhou dopustil či nedopustil přestupku *nedbalosti a z toho vyplývající trestní odpovědnosti.

Prazak

Dopustit se odpovědnosti je krásná vazba.

Leinad

Taky se dá zjistit, odkud je návěstidlo vidět, a kdy vlak začal brzdit podle tachografu.
Jak dlouho bylo návěstidlo v zorném poli strojvedoucího, než začal brzdit?

Pajoš

1. existuje něco jako vzdálenostní upozorňovadla
2. světelné návěstidlo netřeba vlastně ani vidět, protože co na něm je je známo už od předchozího návěstidla

X 1

Děčín – Východ odjezdové návěstidlo. Přivolávačka.
Další návěst?
Předvěst do Ústí n/L. – Střekov. Výstraha.
Ústí n/L. – Střekov. Vjezd. Přivolávačka.
Ústí n/L – Střekov. Odjezd. Přivolávačka.
Když Německému kolegovi řeknu, že u nás lze jet na Zs1 (Ersatzsignal) přes sto kilometrů, tak se chechtají. Když jim povím jak u nás funguje Vlakový Nezabezpečovač, tak dostanou strach a příště jedou autem a před Českým kolegou smeknou.
🙂

Pajos

Tak privolavacky na vjezdu znamena jízdu podle rozhledových poměrů a znamená že na dalším návěstidle může být stůj.
Na odjezdu jedete buď prvnímu autobloku podle rozhledu a také předpokládané že je na ab stůj, nebo od vjezdového návěstidla jedete traťovou rychlostí protože další návěstidlo je předvesteno.
Nevím co je na tom složitého …

Y.K.

Tak tady jde především o to, že přivolávačka je nouzová obsluha zabzař a její časté využívání u nást dost to o něčem (zatuchlém) svědčí. Něco takového by se nemělo v pravidelném každodenním provozu objevovat.

Možná to českého železničáře překvapí, ale je to tak.

Pajoš

To je ovšem na jinou debatu …

Vašek

Přesně tak. Před čtyřiceti lety jsem si jako pomocník řekl se strojvedoucím: Ty vole, přivolávačka, něco se děje!!!! A dnes si člověk řekne: Hele, přivolávačka, neděje se vůbec nic! A to proto, že na ní jede třeba 4x za šichtu. A to je špatně.

ros

čelákovice v nouzi cca pul roku.

Leinad

Ano, to se vůbec nevylučuje s tím co jsem řekl.
Měl v zorném poli klacek s výstrahou (nebo ještě pár sekund před tím na opakovači) a nebrzdil. 1) Myslel si že může brzdit později (neodhadl zábrzdnou dráhu) 2) nevěnoval se řízení.

ros

U koho funguje pud sebezáchovy,ten má nabrždéno už u výstrahy,alespon u carga.Jine je to, že na 95 procent je to zbytečně,neb sž to zaregistruje a staví dál.

Mirda

Asi se shodneme, že „úmyslně“ projet návěstidlo nikdo nechce. Ale projetí návěstidla o „pár metrů“ je dle Trestního zákoníku *nedbalost. Strojvedoucí evidentně ignoruje informace návěstidel na „zábrzdnou vzdálenost“ před místem určeným k zastavení. Proč svévolně nepřízpůsobí ovládání jízdy vlaku vzhledem k předvídatelným okolnostem vyplývajících z rychlosti a způsobu brzdění vlaku? Kdyby jel na kusou kolej, tak taky projede NEúmyslně o 2m zarážedlo? Důvody, které strojvedoucí k tomu vedou jsou mi záhadou, ale pokud by kvůli snížené rychlosti způsobili zpoždění 1,5min./1000m = zábrzdná vzdálenost, tak je za to nikdo sankcionovat nebude, protože bezpečnost, povětrnostní vlivy, rozhledové poměry apod. V případě projetí… Číst vice »

Petr Šimral

Ale to je naprosto v pohodě. My prostě po minutí výstrahy pojedeme pouze přesných 400, 700 nebo 1000 metrů, zde není problém….

ros

Brzda v režimu P učinkuje po 6 až10 sec.. a povoluje po 20 sec.a více a máte li zastavit 10 m od návěstidla tak jsou to vždy nervy.Kdo nezažil ten nepochopí.

Petr

U dlouhéjch vlaků je odbrždění skoro v minutách. Kloubový vozy ale např. pozdě reagují, takže přibrzdíte odbrzdíte a pak prostě už nezabrzdíte před návěstí…jenže to je prostě fyzika a s tou na MD raději nechodit 🙁

Petr

Vlak 2500t. . Listí nebo kolej na kterou dlouho nepršelo a teď lehce sprchlo…..to je trefování na 10 m k návěstidlu asi jako s balistickou mezikontinentální raketou. Pokud zpomalíte moc zpožďuje se vlak za vámi, pokud málo projedete návěstidlo. A vy hledáte zlatou střední cestu když nedodržíte sundání a zkoušky za projetí když jste pomalejší sankce za spoždění. A to vzniká tak 30x za 13hodinovou směnu. Asi takhle nějak bych to vysvětlil laikovi víc netřeba stejně to nepochopí.

ros

Chtělo by to,aby na výplatnici byla také kolonka zodpovědnost a cifra cca 5000. Pak asi ok.

flint

Nejchytřejší jsou tady ti, kteři na mašině nikdy nejeli, natož aby ji řídili! Ti nevědí co třeba dokáže pouhé listí na kolejích. Ve stoupání či klesání kolem 27 promile pak stačí déšť, nebo trochu sněhu! A to nemluvím o zábrzdné vzdálenosti s plnou tonáží za sebou!
A grafikon je grafikon a jízda podle rozhledu se bez rozkazu nekoná! A to nemluvím o spadlých stromech na trati!

Leinad

Taky je rozdíl profrčet návěstidlo o pár čísel a s plnou brzdou, což se na listí může klidně stát, versus nebrzdit z důvodu koukání do mobilu.

Petr

Výborný nápad, zakážeme mobil a tablet na stanovišti….ovšem sakra jak v některých úsecích fíru spojíte s dispečerem ,výpravčím,když vysílačky stále nepremávají protože síť neni dostupná, jak mu dáme jízdní řády jak ho budeme instruovat co má dělat když zkončí někde v Kolíně…..jak zajistí vlak když má v přenosném zařízení zdd a další věci. Bože chraň nás před diskutéry

Jmfjv

Když dáme do závorky nepřesnost pojmu jízda podle rozhledu, tak za nepříznivých povětrnostních podmínek tak můžete jet i bez rozkazu.

Tomáš Záruba

Stejně je to smutné, kolik energie je nutno v daném oboru místo na něco konstruktivního vydávat na zoufalou snahu zabránit nejhorším p94ovinám… :-/

Miloš

Docela diskriminace, že strojvedoucí ČD je potrestán a popotahován a u strojvedoucího u soukromníka se to nějak moc nehrotí.
Ostatně u soukromníků jsou firové odpočatí, takže tolik chyb logicky nedělají

USA

Tak jezdete u soukromnika taky. Ale on vas si nechtel, co? Se totiz u soukromniku musi makat.

Pajoš

Proč tady opět šíříte Vaše typické závistivé komentáře, ve kterých urážíte lidi o kterých nic nevíte? Nebylo by lepší už tu závist opustit?

Miloš

Nejsem strojvedoucí. U ČD se musí makat mnohem více za mnohem méně peněz. U soukromníka si fíra převezme mašinu v místě nástupu a po 8-12ti hodinách se s ní vrátí a jde domu. U ČD je samé přerušení, noclehy, buzerace.

Leinad

Ale hlavně u ČD jsou režijky, platné i v JMK. Co víc si přát od odborů?

Vašek

Mám režijku, ročně ujedu vlakem cca 100 Km. Otázka: Proč si ji tedy platím? No přeci proto, aby mi ji kre.éni jako vy záviděli.

Leinad

No vaše věc, když režijky považujete za to nejlepší, co pro vás můžou odbory dělat.
A nevadí vám, že soukromníci mají jiné nástupy a konce směn.

Vašek

Vy navíc k tomu, že závidíte, ještě neumíte číst. Kde píši, že režijka je to nejlepší, když ji ani nevyužívám? A konce a nástupy soukromníků? Přeji jim je. Asi nejezdějí v noci, ráno, ani pozdě večer.

Jan Sova

No ten u toho nakouřenýho Leoše v Přerově toho moc naspáno neměl. Tak třeba všem ostatním u stejného dopravce bylo dopřáno narozdíl od něj.

Y.K.

Jak jste vydedukoval, že se to týká ČD?

Miloš

už jste slyšel, že by šel sedět fíra od soukomníka? Ne, vždy jde sedět fíra od ČD či ČDC

Y.K.

A na to jste přišel jak? Soud zajímá majetková struktura zaměstnavatele a nebo skutková podstata činu?

Ludva

Ty sankce by měly být včleněny do zákona o drahách, takže se budou týkat všech, ne jen ČD.

Ludva

Docela by mě zajímalo, kdo mi dal mínus za prostou citaci z článku 🙂 .

Gogo strojvedoucí

Souhlas!!!!
Když sankce , tak pro všechny zúčastněné osoby a že jich není málo k zajišťování přepravy a dopravy.
🤙🤙🤙

USA

Naopak, musi to projit. Kdyz ridic auta projede 10 vterin po tom, co se rozsviti na prejezdu cervena coz je naprosto bezpecne, protoze vlak nesmi projet do 10 vterin od rozsviceni cervene,tak by ho div nadrazaci nebo fanousci zeleznice neukamenovali a dozivotne by mu brali ridicak, ale sami sobe meri uplne jinym metrem? Jen at to projde. Cekam, ze od pokrytcu neschopnych respektovat pravo na jiny nazor, prijdou desitky minusu, ze?

Dominik

Jenže to je ve většině případů víc, jak 10 vteřin, jinak by nebyly střety aut s vlaky.
Toto by projít nemělo, nic to neřeší, jen se ministerstvo chtělo ukázat, že „něco“ udělalo. Nevidí, že to není systematické.
A když nedokážete rozpoznat rozdíl mezi úmyslným porušením předpisů řidiči, kde tedy tvrdší postih smysl má, protože od takového chování může odradit a mezi neúmyslným chováním fírů, kdy hrozba pokuta jen těžko může zabránit neúmyslnému opomenutí, tak to je těžké. Neříkám, že nesankciovat vůbec, ale musí to být systematické.

USA

Auto ohrozuje vlak? Jo aha, u nas jeste jezdi 810 kterou z koleji vyhodi i fabie. Jinak neco jineho je chyba ridice osobaku a chyby profesionalniho ridice, za tu musi byt vyssi trest z principu. On totiz neudelal chybu, ale pochybil pri praci, nedbalost se tomu rika. A umysl? Ten musite dokazat. Presumpce nevinny stale existuje.

Pajoš

Takže argument pro vjetí na přejezd ve chvíli, kdy je to zakázáno je, že tomu v mašině se nemůže nic stát?
… pane USA nebylo by pro Vás lepší, kdybyste si našel nějaký server třeba o vyšívání? : – D

medical_examiner

Nebo háčkování, pletení…
Mohl by si ušít roušky…minimálně rok budou potřeba…

Dominik

Úmysl? Kolikrát už byla slyšena fráze, myslel jsem, že to stihnu (když jsou třeba jen kříže)? Nebo, když se někdo obhajuje slovy, však ten přejezd blikal dlouho. To je jednoznačně úmyslné porušení. Ohrožení to je, no a taky ti jezdí kamióny, co sešrotují pendolino. A váha vždy není určující, včera se na Slovensku se střetla obyčejná MUVka s nákladním autem a kupodivu se překlopilo auto a MUVka zůstala na kolejích. Takže neúmyslné pochybení v práci je závažnější, jak úmyslné porušení zákona obyčejným řidičem? Zajímavá teorie. A jak pomůžou drakonické pokuty u neúmyslných opomenutích? Pokuta má podle mě význam u úmyslných… Číst vice »

Bouza

Jo, at si z toho ministerstva dojdou na masinu, vlastne ne na masinu ale na nejakou peknou dvoudenni smenu se spanim presne 6 hodin na papire a pokracovanim ve 3 h rano…. Ze zidle v kanclu se to pekne lajnuje….

Beny

Je obrovský rozdíl mezi záměrným vjetím na přejezd a nechtěnému projetí stůj, nebo neohlášení se v dopravně. Vážně nevěřím tomu, že si nějaký fíra řekne „s*tu na to, nějaký návěstidlo není zeď, mám zpoždění, jedu“. Tak to prostě není

USA

Ano, je obrovsky rozdik kdyz fabie, motorka, cyklista, kolobezka, pesak vejdou na prejezd na cervenou a kdyz na cervenou jede kolos jako vlak. Autobusy ani kamiony na prejezdech nehajim, ty ale legalne nemuze ridit neprofesional,ze. A druha vec je, proc v dnesni dobe vede zeleznice do kazde vesnice, kam mimo nas stat uz skoro nevede a je zdrzovan provoz na silnicich tim, ze jede motorak s 2 cestujicimi, z toho jeden je pes a druhy pruvodci nebo nadrazak s kartickou.

Pajoš

Vy o tom píšete jako když to osobní auto jen tak odletí a vlak jede dál. Což je samozřejmě nesmysl, viz nehoda u Vraňan …
Opět bych doporučil to vyšívání : – D

medical_examiner

Ty Vraňany jsou celkem zajímavé vůči TSI.
Lokomotiva řady 162 narazila do auta, odletěla na pole…ale dál nic…žádná totální deformace…

petr 5

Panu USA by měli amputovat prsty nebo implantovat mozek.

Kodl

Mínus máš za to, že jsi prostě a jednoduše jen velmi hloupý a nemáš ponětí o čem meleš.

Pajoš

To je u příspěvků pana USA ovšem běžná realita : – D

USA

Vsichni jsou hloupi, vcetne poslancu, jen ty bys to u nas ridil nejlip, jen te nikdo nevolil nebo jsi ani nemel odvahu kandidovat. Diky, ze jsi nam to prisel rict. 🙂

medical_examiner

Kdepak. On jen nekandidoval, protože by na ty fekálie neměl žaludek…

Pajoš

Ale pan Kodl nepsal nic o tom, že on by to u nás dokázal řídit líp, to jste si vymyslel, jako většinu Vašich spekulací … pan Kodl psal o Vaší hlouposti! Nápověda: je to ve druhé polovině jeho příspěvku.

USA

Nejdrive ze SR prerozdelit penize pro zeleznice, aby kazdy metr neco hoblovalo, pak na definitivu pro kazdeho, kdo odkroutil asppon rok na draze u jedineho spravneho nebo u SŽ a pak teprve, z toho co zbude, se muzou davat penize do ostatnich kapitol a nekde na konci ucitelum. Tak vypada dobre rizeny stat a jeho rozpocet z pohledu fanouska vlaku nebo nadrazaku, ze? Nastesti vetsina volicu ma vic rozum nez oni a tak se takova katastrofa nikdy nestane.

Pajos

To je zase ten vás zcela zaujatý pohled bez trosky nadhledu. Vy se tím vlastně vyprovokujete sám, protože takové nesmysly tady nikdo jiný nepíše …

Pajoš

A nemáte pocit že by zaměstnanci v jakémkoliv oboru měli být trestáni z hlubších důvodů, než jen proto, že oni sami to přáli někomu jinému? Nehledě na to, že mi to přijde spíš jako Váš výmysl, než něco, co se reálně děje.

Ludva

Každý má samozřejmě právo na názor. A každý má ale také právo s ním nesouhlasit. Ty mínusy nemáš za to, že jsi ten názor napsal, ale ty mínusy dostal ten názor. Mám na tebe jen jednu otázku. Už jsi někdy někoho přejel a usmrtil ? Myslím, že kdyby se ti to stalo jako mě, psal by jsi úplně jinak.

USA

Vybral jste si povolani sam.

Ludva

Však já si na něj nestěžuju. To riziko k tomu patří a já to beru. Jen ti garantuju, že kdyby se to samé stalo tobě, rychle by jsi svůj názor změnil.

Prazak

Slovem projet myslíte začít vjíždět, a nebo ukončit průjezd? Ani v jedné variantě nedává vaše dedukce smysl.

Dušan

Sankci 50 000,- Kč nbo kolik a doživotí by měl dostat ten, kdo vymyslel, že do V = 100 km/h nebude potřeba žádný vlakový zabezpečovač, který by kontrolovat neprojetí Stůj a respektování všech návěstí. Howgh.

Petr

Směřuje to k jediné věci, k autonomním vlakům, strojvedoucí by pak sloužil k dopravení vlaku, při poruše techniky, do nejbližší dopravny.

Pajos

Ta spojitost je v čem?

Petr

V neochotě pracovníků riskovat pokutu.

Y.K.

Vlakový zabezpečovač třeba Němci provozují od dob parních lokomotiv. Zaměňujete zabezpečovací techniku a automatizaci provozu (na tu dojde také ale hned tak ne).

Stejně tak výpravčí mohli dodnes jet na telegraf či telefon, odhlášky a „deníček“ kam si znamenají odhlášky a vlaky. Na co monstrózní zabezpečovací zařízení, kolejové obvody, počítače náprav, přestavníky výhybek atp.

Petr

Já nemluvím o zabezpečovači, ale o plném autonomním vedení vlaku. Čemuž už bylo nakročeno v úseku Dresden – Bad Schandau, ale z „psychologických“ důvodů k tomu nedošlo.

Y.K.

Na ATO se pracuje leckde, ale ještě to má mnoho technologických překážek. Nicméně ty se časem podaří překonat, ale nebude to výhledově celosíťová záležitost.

Petr

No mělo by se zřejmě víc, aby nakonec nejezdila auta (u kterých je složitější algoritmus) a vlak byl pořád převážně na manuál. Ty Drážďany měly mít autonomní vlaky už před dvaceti lety. https://automa.cz/cz/casopis-clanky/vlaky-bez-strojvedoucich-intermobil-region-dresden-2000_05_27704_883/

USA

A co ty trate zrusit a tim je zabezpecit? Nebo pojizdet max v=10?

Lolookie

Ano, a nahradit je mnohem nebezpečnějšími silnicemi, kde řidičák dostane každý blb a kde lidi úmyslně porušují dopravní předpisy.
Btw, teď nemluvím o kontroverzních lokálkách, ale o tratích typu Pardubice — Havlíčkův Brod nebo Pardubice — Liberec.

BR193EEL

Raději ani to výšívání .

Ideální

Ideální stav podle MDČR =
Strojvedoucí na 810 (809) projede celou stanici smykem s nastaveným maximálním brzdícím účinkem, statečně se drží brzdiče a koule, projíždí kolem nástupiště, míjí návestidlo s návěstí „Stůj“, řeže výhybku, vjíždí do postavené vlakové cesty pro protijedoucí vlak s nímž se střetne.
Byl statečný, má náš obdiv, ale podle MDČR projel červenou a za odměnu dostane flastr.
Česká pohodička, ale oni vlastně ve sdělovacích prostředcích říkali, že COVID 19 napadá mozek, tak alespoň víme, že na MD mozek mají 🙂

medical_examiner

Akorát že takový úředník MD se nesmí plácnout do čela, protože by mu ozvěna v jeho duté lebce vyrazila zuby.

Oni totiž mozek mají, ale ten není nikam připojen…😀

Jiří Kocurek

Strojvedoucí může zvolit nevhodnou technologii brždění, čímž nedokáže zastavit přesně u návěsti zakazující jízdu, přičemž návěst projede pouze o pár metrů. Pokud se jedná o tohle (a neprojel za námezník), tak bych argumentoval absencí materiálního aspektu přestupku – neexistuje vlak, jehož jízda by tím mohla být ohrožena, resp. ať správní orgán prokáže, že takový vlak existoval. Bez materiálního aspketu to není přestupek. Zcela jiný případ je ale projetí Stůj v Praze, kdy vlak zastavil po stržení záchranné brzdy cestujícím a zároveň s tím přišel generální stop – zachránilo to zab. zař. A jen bych dodal, že pokutu nad 2000 Kč… Číst vice »

čd podnik

Chvála hlasu ŽESNAD, alespoň jsou slyšet, slyšet v médiích. Co je slyšet od Federace strojvedoucích, největší profesní odborové organizace strojvedoucích, co je slyšet od OSŽ, která jako největší odborová organizace zastupuje i strojvedoucí, kteří nejsou odborově organizováni ? Nic! Jako uvedený postup MDČR je za hranou demokratických principů. To jsme chtěli? Zjevně to vše směřuje k jedinému, strojvedoucí bude v kontaktu s právníkem a bude řešit správní řízení, což vyústí v potřebu specialistů právníků na železniční dopravu, budou nám tloustnout předpisy, protože ti právníci ve správním řízení postupně rozloží dopravní řád drah a navazující předpis SŽ D1 na prvočinitele. To… Číst vice »

Jimbo Jones

Federace strojvedoucích byl jeden z mála subjektů, který byl přizván k celému schvalovacímu procesu a je spolutvůrcem návrhu novelizace zákona.

Dominik

A toto FSČR schválilo?

pega67

…ne neschválilo naopak vzneslo stejně kritické připomínky jako ŽESNAD…

David

Nejen že právníci rozloží dopravní řád drah a předpis SŽ D 1 na prvočinitele, ale rozloží se jízndí řád, zvláště v krajích a oblastech, kde si objednatelé hrají na pikosekundy alá ing. Blažek v Liberci. A proč – jednoduše proto, že bude tlak od strojvedoucích, aby jízní řád nebyl tak napnutýa nenutil je jezdit na krev.

Prazak

A nejvíce rozložený řád je v Japonsku a ve Švýcarsku podle vás?

Jan Sova

Jste to tak nějak trefil. Zákon o drahách čeká stejné bujení, jakého se už dávno dočkal zákon o silničním provozu (jen ministr Ťok do toho nastřílel 3 novely a ty čekají na projednání), bude potřeba právně-technických pracovníků, kteří se tím budou hloubkově zabývat a čelit radikálnímu odporu praktiků (kteří si třeba najdou pojištění na pokuty apod.). No a legislativci na MDČR, to je veskrze cháska hodná pobytu v pevnosti/žaláři na Nábř. Ludvíka Svobody. Vždyť jim velí ostřílený vojevůdce, který i s KAPSCHEM za Ťoka smlouvu podepsal v neděli.

DJ TRAIN

Povazujem to za sprostaren…. infrastruktura je na urovni kolonialneho statu ako v CR i SR nie civilizovanej Europy…strojvodcovia su silne pretazovany na tratiach povedze slusne i pochybnej kvality a kapacity detto vozoch, kde niektore by uz mali byt davno v muzeu a nie na trase……….a len vdaka tomu… ze ich praca aj bavi nie len zivy sa cely system nezrutil… a miesto zlepsenia pracovnych podmienok a podmienok pre vstup novych osob do odboru im praskneme sankcie………. nejaky ultra k…t od stola sa cinil……… ked nebude mat kto jazdit tak to schyta ekonomika este viac ako ked infrastruktura zeleznic i ciest… Číst vice »

Alois N.

Nejsem strojvedoucí (přesto jsem si své na mašině zažil), ale systém takto nastavených sankcí je nekoncepční a nic neřeší. Je na to poptávka veřejnosti a médií, tak ji současná vláda „odborníků“ nakrmí. Subjektivně jsem přesvědčen, že úroveň nově nastupujících strojvedoucí stran zodpovědnosti a disciplíny je celkově zřejmě nižší, než tomu bylo v minulosti. To je tak bohužel v celé společnosti. Čest výjimkám.

blue

Spousta věcí v současné legislativě je tvořena k budování hezkého mediálního obrazu a získávání tupého voličstva. To, že ve skutečnosti je pak spíš ke škodě, nikoho nezajímá. Typicky zákon o zadávání veřejných zakázek, zákon o provozu na pozemních komunikacích…

Leinad

Ano, je líp. Kobliháři chtějí pokuty, tak budou pokuty.

Anonym ze severu

Kobliháři hlavně potřebujou peníze

Alois N.

Jo, a proto chtějí vydělat na strojvedoucích za pokuty.. 🙂

Řiditel

Kobliháři nechtějí na Nově sledovat záběry z nehod na našich železnicích. Bohužel neznalost a neodbornost v oblasti provozu a fungování železnice nebrání tomu aby laik, poté co uslyší o drakonických trestech, spokojeně zachrochtal a myslel si, že se je vše vyřešeno zavedením absurdně vysokých pokut. Ale Bureš se bude moci blýsknout „vyřešením“ problému a koblížky budou vědět komu hodit hlas ve volbách.

pzag

Docela fascinující, jak strojvedoucí volají po drakonických trestech, když jde o řidiče, ale sami si moc dobře uvědomují, že to je k ničemu, zmetci. Jak kdyby na silnicích všichni dělali všechno úmyslně…

Pavel R

Komu říkáš zmetku? Co si to dovoluješ?

Pajos

A ty strojvedoucí co volají po těch trestech jste viděl kde?

Označník

Jasně ty bedno, na trati pořád řešíme situace typu “to ještě stihnu”, “nikdo na té vlečce nejede”, “ten rychlík je ještě daleko” případně “tu pomalou tu nechali schválně”.

Martin 11

Sám si zmetek!

Petr Šimral

A za důležité považuji připomenout, že každý výjezd „nehodovky“ je zpoplatněn částkou 18 tisíc korun na rozdíl od silnice…

ABC

na silnici si hasiči nechají zaplatit 5600 za hodinu.

Petr Šimral

Policisté taky? U naprosté většiny MU na železnici není IZS potřeba.

ABC

ne? ani na evakuaci cestujících (i kdyby to bylo dva metry od perónu)?

Jan Sova

Ti jsou někdy natolik nezodpovědní, že vyskáčou sami a jdou po svých…

Pe.tr

A tam , kde je potřeba je její využití několikanásobné technicky i personálně a to bez přímého zaplacení

Pe.tr

Na silnici je zpoplatněno vše. Ani patník není zdarma . A pokuty vzhledem k platu , zvláště ve správním řízení a bonusově s přepravou ADR jsou na násobné výši oproti tomuto návrhu. A nudění se příslušníků je formou bonusu jakoby prevence na hypotetickou zábranu škod . A potulka hasičů i u banálních nehod je taktéž spoplatněna a pojišťovny to nehradí charitativní formou .
A výborný je argument že stůj projede jen o pár metrů a to že vlastně až tak nevadí 🙂

ABC

A policajtům ještě platíme skrze povinné ručení (tzv fond zábrany škod) další auta pro „skrytý dohled“

medical_examiner

A místo Fabií jim div nekoupíme Mercedesy-Benz E klasse…

Ludva

Jsem strojvedoucí a kupodivu nepatřím k těm, kteří jak píšete, požadují ty přísné tresty na silnici. Tedy ve většině případech. Dokonce ani neprotestují proti trestům na železnici. Ovšem pokud se bude jednat o prokazatelně úmyslné projetí, nebo porušení předpisů. Nebo vy by jste chtěl dát takovou “ pálku “ třeba i strojvedoucímu, který to prostě ubrzdit nemohl. Viz nedávný případ zarostlých kolejí, kde byl strojvedoucí opravdu bez šance? A ještě jeden dotaz. Píšete že ani na silnici se nedělá vše úmyslně. Znáte případ, kdy někdo projel červenou omylem? Nejvíce těžkých dopravních nehod je z důvodu nepřiměřeně rychlosti, to nepopřete. A… Číst vice »

M19

Nejvíce těžkých dopravních nehod nebude kvůli nepřiměřené rychlosti, ale kvůli jiným věcem, jako nevěnování se řízení, nesprávné předjíždění, nedodržování bezpečné vzdálenosti atp., překračování povolené rychlosti či nepřiměřená rychlost ve vztahu ke stavu a povaze vozovky v tom v nějakém procentu případů může též mít podíl, ale nebude to většinová záležitost. A ano vím, že například v Brně byly ještě nedávno za sebou dva semafory, kdy se lehce mohlo stát, že jste první projel na červenou, neb jste ji přehlédl, na tom za ním totiž svítila zelená. Čas od času se tam stávaly i z tohoto důvodu nehody.

ABC

a jakým způsobem se dá červená projet omylem? na silnici i železnici? jako že jsem ji sice viděl ale myslel jsem si že neplatí? nebo jsem si myslel že je to zelená?

Ludva

Na silnici dost těžko na železnici velice snadno. I těch případů již mnoho bylo. Stačí stanice v oblouku a strojvedoucí si splete návěstidla když zelená platí pro vedlejší kolej a když omyl zjistí je již pozdě. Neubrzdi a projede. Viz třeba Poříčany, Č. Brod, Úvaly. V Úvalech se dokonce kvůli tomu instalovaly opakovací návěstidla. Vy asi nejste strojvedoucí že ?

M19

Dívá se do mobilu a nevšimne si včas, tak neubrzdí, taky omyl asi.

blue

Ty jsi na ten mobil nějak vysazený. Vlastní praxe?

M19

Nejsou argumenty? Tak osobní invektivy? Tykání si nechte pro své nejbližší, jinak je to projev nevychovanosti.

blue

Já nejsem ten, kdo neustále všechny osočuje z koukání do mobilu. To je nevychovanost.

Právník

Nevychovaný jste vy sám. Nick M19 nikoho neosočoval, jen psal o konkrétní možnosti. Tykání je vaše specialita – viz vaše odpovědi jinde v této diskuzi. Redakce už v jiné diskuzi ukončila projevy jednoho diskutujícího, který se projevoval podobně jako vy. Je na jejím zvážení, zda tak učiní opět.

Y.K.

Víte vlak není auto, může brzdit stovky metrů. Pak lze něco zjistit „pozdě“ i při dokonalé koncentraci. Prostě brzdíte a frčíte půl kiláku. Nebo když musí dojet až těsně k návěstidlu na stůj, aby se vešel do stanice, přičemž manipulace s brzdu je něco jako hromady sekund zvyšovat tlak v brzdách, aby se chytly, desítky snižovat když je to příliš, a to se pak snadno zastaví za návěstidlem jen proto že si to moc „odbrzdil“ a než se brzda chytí znovu je za návěstidlem a může třeba skákat, řvát nebo se bušit do hlavy, technika rozmýšlí zoooooolllllnaaaa. Ani kamion tohle… Číst vice »

M19

A od čeho jsou ty stovky metrů předem předvěsti, ty vidíte také až na poslední chvíli? Těch případů kdyby kvůli technické závadě nebo klimatickým podmínkám došlo k projetí na červenou bude v realitě mnohem mnohem méně, než kolik se jich ve skutečnosti stává. Na listí na náledí (to tzv. černé je nejnebezpečnější, protože se o něm dovíte až začnete brzdit, není jak jinak poznat) rozhodně nebudete mít okamžitý brzdný účinek v autě. Brzdit kamion je něco jiného než brzdit fabii. Kamion také nemá zabezpečenou volnou cestu před sebou. Jako strojvedoucí tu trať znáte, nic se vám tam bez toho, že… Číst vice »

Y.K.

To nemá cenu. Rozdíl je v tom, že vlak jede od návěsti k návěsti. Každé návěstidlo dělá předvěst dalšímu, jiné předvěst dalšímu nedělá, každé znamená něco jiného a jinak se k nim chová i když barvu zobrazují stejnou, pozor na jejich rozlišovací tabule, může toho na nich svítit opravdu hodně k dalšímu to je kilometr na kterém se může stát lecos co způsobí, že zapomenete nebo vám to přepne. Vlak nejede na rozhled (kromě podmínek jízdy podle rozhledu). Řidič jede na rozhled. Tam je to dané. Sermafor nebude v místech, kde se nedá z rozhledu zastavit bez snížení rychlosti. Řidiče… Číst vice »

M19

Na železnici je dané, že po výstraze bude červená, maximálně se může stát, že tam bude další výstraha. Na železnici se obvykle nejezdí na rozhled, proto není až tak důležité na jak daleko je na příslušnou návěst vidět – před návěstidlem s červenou je prakticky vždy výstraha. Umístění návěstidel i svou polohu zná strojvůdce přesně. Řidič jede na rozhled a není informován předem co ho čeká. Nevím jak chcete zastavit bez snížení rychlosti, ale semafor bude tam kde ho umístí. Klidně hned za zatáčkou a tu značku vám zakryje někdo, kdo před ní na krajnici odstavil vozidlo, případně ji někdo… Číst vice »

Y.K.

Kde snižují práci řidičů? PROBOHA, kde! Nic takové jsem nikde nenapsal, to si jen sugerujete. Já jsem se vám jen zjednodušeně pokusil popsat, pomocí analogie na silnici, jak se stane, že někdo něco projede, což je mimochodem velmi vzácné (ale pro železnici významné). Nikdy za tím není úmysl. Pokutování neúmyslných činů nemá žádný preventivní význam. To je oč tu běží. Bezpečnost vs nelogicky namířené sankce. Má se zvyšovat bezpečnost cílenými opatřeními a ne buzerace. To platí i na silnici i na kolejích. Pokud se kdokoliv nevěnuje řízení nebo vědomě porušuje předpisy, zaslouží si pálku ať je to pilot, strojvedoucí nebo… Číst vice »

ABC

tak to možná ano, ale to si může ovšem splést i na silnici třeba když je semafor pro každý směr zvlášť. A nikoho zajímat nebude, že to bylo omylem.

Ludva

To ale nemyslíte vážně 🙂 ? Ale i kdyby se to náhodou stalo, srovnejte si brzdnou dráhu auta při padesátikilometrové rychlosti s vlakem při té samé rychlosti. Možnost že při takovémto omylu projede automobil je v porovnání s vlakem minimální.

ABC

Ale samozřejmě že jo. Zvlášt když je ten semafor zahnojenej a je sotva poznat která šipka je která.

Ludva

To možná ano není na místě. To se skutečně již mnohokrát stalo. I mě několikrát. Já měl ale to štěstí, že jsem to vždy stihl ubrzdit.

ABC

a takové umístění je v souladu s předpisy?

medical_examiner

Předpisy se jednoho dne budou muset mazat a skartovat, protože se zjistí, že jsou k nepoužití…

ros

Není,předpis hovoří jasně.Navěstidla se nesmí umistovat tak,aby mohlo dojít k jejich záměně.

Y.K.

Což je taková papírová floskulka na úplné nesmysly v umístění, protože k záměnám dochází.

Pe.tr

Jakože si splete pruh nebo kolej v kterém jede . Na dráze je navíc poznání trati . Takže na silnici by ta nehoda nedobrždění po rozlitém rondupu proběhla tak , že řidič nepřizpůsobil stavu a povaze , měl předvídat a může za vše. Splést si kolej po které jedu a dívat jinam je na silnici nevěnování se řízení. Měl jsem představu , že strojvedoucí by měli být svéprávní a odpovědní .

Pajos

Víte o čem se hovoří?

Apollo17

Na silnici se jezdí podle rozhledu.Na železnici na zábrzdnou vzdálenost.Takže když tu červenou uvidí,je už často pozdě.Je to takový rozdíl,jako u normální jízdy autem a rychlostní zkouškou u soutěží Rally.
Ale kdo to nezažil neuvěří.Skoro všichni strojvedoucí mají řídíčák,ale jen malý zlomek řidičů má i oprávnění řídit vlak.

Jézeďák

Trochu bych se do této odborné debaty vložil. Na železnici se jezdí především v prostorových oddílech, které mají být v zásadě volné před tím než je tam vpuštěn vlak. Vyjímky stanoví předpis D1. Doporučuji prostudovat.

M19

Fakt? A to tam není předvěst? To jako, když vidí výstrahu, tak jede jako by se nechumelilo, dokud neuvidí tu červenou? A to není v rozporu s předpisy?

Y.K.

A tak někdo běžně jezdí? Na výstrahu může jet jako by se nechumelilo, je to informace, ne omezení, jen čeká stůj. Záleží s čím jede, jak to další návěstidlo je viditelné atp. Když je viditelné na stovky metrů a nejede příliš rychle a třeba s moderní jednotkou, brzdí jinde než když jede s nákladem a nebo s EC 120km/h+. Od toho mají strojvedoucí znalost trati, takže znají poměry.

M19

Z vašich vyjádření to tak vypadá a právě jste to i potvrdil. Je informován včas, trať zná, ví s čím jede a přesto jede tak, že nakonec neubrzdí? Myslím, že jste si odpověděl sám.

Y.K.

Špatný odhad nebo způsob brzdění, co já vím? Nemám detailní informace proč lidi návěstidla projedou. Připojte si za auto vlek plný cementu a brzděte jen ruční brzdou. A žádné crcmání, pěkně plnou povolenou rychlostí, jízdní řád se neptá. Pak uvidíte jak je to těžké na odhad a když zjistíte že je odhad špatně, nepomůže ani svěcená voda.

M19

Takže vlastně nevíte, proč k projetí dochází, ovšem víte, že prakticky vždy za to vůbec nemohou. Nejsou náhodou předvěsti na zábrzdnou vzdálenost k návěsti? A pokud jsou blíže k návěsti, je o tom strojvůdce informován a ta červená není na následující, ale až na dalším návěsti?
Myslíte parkovací brzdu u auta? U automatu se nestane nic, auto pojede dál, nezastavíte. U klasické převodovky to při devadesátce skončí roztočením auta. To ani nezkoušejte.
I brzdná dráha u auta může přesahovat více než sto metrů, záleží na okolnostech.
Když v autě něco neodhadnete, také vám pak už nepomůže ani svěcená voda.

Y.K.

NENAPSAL jsem že za to NEMOHOU, napsal jsem že to je NEÚMYSLNÝ čin. Což je otázka důvodu vzniku MU Je vidět, že si neumíte stovky tun představit a prostě pokusy analogie přetáčíte do absurdna. Příklad s ruční brzdou byla zjednodušená analogie brzdného účinku. Nic více nic méně. Předvěst je na zábrzdnou vzdálenost k dalšímu návěstidlu. Můžete zkusit hloubat co to přesně znamená, protože to je zabezpečovácká hantýrka. – Je zábrzdná vzdálenost stejná při rychlosti 40, 60, 120 km/h? – Je stejná při nákladním vlaku vezoucím prázdné vozy a vezoucím uhlí nebo je to elektrická jednotka? Ve skutečnosti to znamená, že… Číst vice »

Vendelín Berger

To je zřejmé, když to neubrzdil, nebrzdil jak měl. Protože to je spočítáno na nejdelší a nejtěžší vlak, který po trati smí jet. Je vidět, že když neumíte argumentovat uchylujete se k osobnímu napadání.

Jiří Kocurek

Ta tráva na kolejích je jednoznačně zaviněním ze strany Správy železnic, v tom se zcela shodneme. V případě, že by za tohle nějaký magor uložil pokutu strojvedoucímu, tak ať si to pak u soudu zaplatí i s použitým inkoustem.

Robil

Tvl, prijď mi to říct osobně , napiš na tr24@centrum.cz a já si s tebou dojednám osobní setkání .

Ludva

Obávám se ,že on na to asi nebude mít koule, aby to udělal 🙂 .

Avlaky

Řidiči autobusů kteří mají taky odpovědnost za cestující jsou pokutováni za každé přejetí na červenou? A je jejich pokuta 50 000?

Paja

ANo, řidič autobusu je pokutován za projetí červené. A pokuta je podle typu přestupku. Vzhledem k tomu, že větší nehody autobusů jsou často klasifikovány jako obecné ohrožení tak tam jsou i horší tresty než pokuta.

jiný Petr

Řidič je pokutován za projetí červené jen zcela výjimečně. Na rozdíl od železnice, kde jsou prakticky všechna projetí červené zdokumentována, na silnici je to zdokumentováno velmi zřídka.

ABC

Řidič je pokutován pokaždý když je chycen. A semafory s kamerama rostou jak houby po dešti.

jiný Petr

Ano, ale v 99 % případů chycen není. Na dráze je to přesně naopak.

Avlaky

Přesně o tom mluvím, rodiči málo kdy tu pokutu opravdu mají , strojvedoucí je vždy chycen,

Nejlepší by bylo kdyby strojvedoucí platil jen kdyby se něco stalo jeho vinou, ale to že někdo 5m projede návěstidlo… To není nic extrémně závažného a 50 000 je nepřiměřeně

ABC

to máte tedy slušné rodiče, pravda že

Jiří Kocurek

A těch 99 % máte z čeho, z vlastního přesvědčení?

Nezapomínejte na to, že nemálo strojvedoucích má také řidičák na auto.

jiný Petr

Statisticky to samozřejmě podchyceno nemám, ala stačí se projet po větším městě a těch bez sankce projetých červených potkáte spoustu. Napsal jsem sice 99 %, ale ono to bude spíše 99,9 %.

Avlaky

A přijetí červené policie zaznamená vždy? Ne neznamená ani z 50%

M19

Na křižovatkách kde jsou k tomuto určené kamery je přestupek zaznamenán vždy.

blue

Taková kamera je na jedné křižovatce ze sta. Když vezmu i různé semafory na přechodech nebo průjezdní, tak u jednoho z pěti set.

M19

Jsou obvykle tam, kde jsou skutečně potřeba.

Y.K.

A teď si vemte že jedete třeba do Ostravy a zpět a strojvedoucí projede kolem já nevím 800 návěstidel řádově? A všechna mají detekci.

Ludva

Pájo ale otázka zněla zda za každé projetí na červenou.

Pe.tr

Je to od do . Ve správním řízení 75 000 kč plus náklady řízení , k tomu body . Další bonus je obecné ohrožení a v kritické konstalaci klidně i do basy.. Odebrání ŘP následně nové pokusy o jeho zpětné získání i s profesním průkazem za cca dalších 60 000 kč plus necelé dva měsíce školičky

Řiditel

Hlavně prosím nikdo nesrovnávejte projetí červené autobusem anebo vlakem. To je absolutně nesrovnatelné, už třeba jen proto, že vlaková návěst má na trati předzvěst, která dopředu strojvedoucího upozorní co bude mít na příští návěsti, kdežto řidič busu má při jízdě jen zlomky vteřin na to aby se rozodnul zda u semaforu, kde mu náhle skočí červená, dupne na brzdu s tím, že mu popadají cestující anebo projede na poslední chvíli na červenou.

Dominik

A oranžová na semaforu je k čemu?

blue

Aby to bylo barevnější. 😀

Y.K.

1. Řidič autobusu může na žlutou/červenou zcela legálně projet pokud by bylo nebezpečné brzdit.
2. rozdíl je v tom, že brzdná dráha autobusu je desítky metrů, vlaku stovky metrů
3. někteří řidiči projíždí na červenou křižovatek úmyslně proto, aby nemuseli čekat nebo protože mají vymaštěno, pár lidí z přehlédnutí. Strojvedoucí nikdy nepojedou úmyslně na stůj, protože to nedává smysl. Za stůj není žádná vlaková cesta, není kam jet, může tam být vlak kterému se nedá vyhnout, výhybky postavené kdo ví kam. Vždy to bude neúmyslné.

Marcel Štancl

Dostane někdo pokutu a ostatní strojvedoucí se naštvou a půjdou si hledat jinou práci. Dráha zapomíná, že nemůže nabrat Ukrajince z ulice a nahradit nedostatek odborníků.

Pajos

Ty pokuty snad navrhuje dráha? (Ať je to kdokoliv)

ABC

jo, ať si jdou třeba řídit autobus 🙂

Berťa

Řídil jsem ho 14 let, teď jsem fíra…. Co tam máš dál?

Koro

Federace strojvudcu vycka mesic a mozna pote vyda taky prohlaseni

Karel fíra

Už vydala prohlášení včera
https://www.fscr.cz/index.php?page=clanek&id=903

IQ 80

Bla bla bla..obecný text používají stejně obraty a argumenty stále dokola. Úroveň strojvedoucích se obecně snižuje, sankčí systém je třeba. Chápu Žesnad, že se bojí další překážky při náboru. Před lety šel strojvedoucí za projetí na nějaký čas do deba/dílen, teď se mu zaměstnavatel mnohdy nijak „neodvděčí“ protože nemá náhradu. Není projetí jako projetí, ale…
JDE O BEZPECNOST provozu!!!!
O rozšíření na jiné pracovníky provozu by se jednat mělo, nikoli však o zrušení.
To bude mínusů od rádoby zastánců železnice….

Koro

A ta pokuta prosim pekne jak eliminuje pripadne projeti navestidla?

IQ 80

Eliminuje jakákoliv pokuta v silniční dopravě přestupek? Jak by silniční doprava vypadala bez sankčního systému?
Stačí se trochu zamyslet…

Koro

Zamyslete se. Pokuta resi to, aby to clovek nedelal. Proto se to neda srovnat. Na silnici udelate neco umyslne a jste pokutovan. Na zeleznici nikdo navestidlo neprojede umyslne. Proto nema pokuta zadny smysl.

Petr

Ona se pokuta na silnici dává jen za úmyslné porušení pravidel? Jak se dokazuje, že jsem světla na křižovatce, nebo značku přehlédl? Prostě na silnici a na dráze, co neubrzdíš to neukecáš.:-(

Avlaky

Dobře ale 50 000 tě může zruinovat není to zrovna malá částka a na silnici taky nedostaneš vždy pokutu…. V 80% přestupku na silnici si stejně nikdo nevšimne

Petr

No a to mne udivuje, že Žesnad, nežádá shodné podmínky, tedy aby byl provoz na silnici obdobně monitorován, jako na dráze. Tedy aby se alespoň na dálnicích a silnicích první třídy postihovalo 99% přestupků. Hned by se jezdilo po silnicích lépe.

Ludva

Dovedete si představit, kdyby se pokutovalo třeba 99% všech překročení rychlosti a to všude, v obci, mimo obec i na dálnici ? To by bylo vybraných peněz 🙂 .

Petr

Dovedu, nebojte, ono by to bylo jen ze začátku plno peněz. Druhá věc, že souběžně s tímto postihem, by musel správce komunikace, také patřičně dopředu výrazně upozorňovat na značení. Ono například zneužívání plné střední čáry v obcích je zoufalé. Nebo snižování rychlosti z důvodu ochrany před hlukem je rozšířené zlo.

M19

Při maximálně padesáti kilometrové rychlosti v obci, koho byste tam chtěl bezpečně předjíždět? Až budete bydlet u silnice, tak pochopíte že zlem jsou ti, co takové snížení rychlosti odmítají respektovat.

Petr

Když jede traktor 20km/h a nemůžete ho legálně předjet, zdá se Vám to normální?

M19

Pokud nemáte náležitý rozhled, tak ani s přerušovanou čárou by to nebylo legální. Ty plné čáry tam nebývají bezdůvodně. A traktor jedoucí 20 km/h to už jsem dlouho nepotkal. Dnešní traktory umí jet po silnici klidně osmdesátkou.

Petr

Já mluvím o konkrétní případu silnice II/605 v městě Zdice, kde je plná čára na zcela přehledném úseku. A ten traktor měl přívěs s max. 20 km/h a za ním kolona přes celé Zdice.

Jan Sova

Problém traktorů spočívá v tom, že vydrží klidně i 50 let (díky své silné konstrukci), takže i ty, které jsou letité a pamatují několik sovětských ofenziv v rychlosti 25km/h, se kupodivu pohybují po našich silnicích.

Vendelín Berger

Problém traktorů spočívá v tom, že potkat takový stroj na silnici ve Zdibech rovná se výhře v loterii.

medical_examiner

Copak lépe…
Vyřešilo by se financování IAD…😀

Pajos

Ono srovnání silniční a železniční dopravy není úplně šťastné, protože tyhle dva světy mají společné tak max. ty „semafory“. Jinak byste mohl srovnávat klidně řidiče auta a jeřabinka.

Petr

Jenže zákazník neřeší rozdíly, ale substituci. Takže si raději vybere kamion, který je zvýhodněn i tím, že není pod takovou kontrolou jako vlak nákladního dopravce. Díky tomu, že kamion není pokutován za všechny přestupky, dochází ke zvýhodnění silniční dopravy. Na toto by měl neustále ŽESNAD upozorňovat.

Pajoš

Nevím jestli si zákazník vybírá druh přepravy zrovna podle toho, která je méně hlídaná … Vůbec nechci porovnávat, která doprava je více hlídaná. Proto jsem psal, že jsou to nesrovnatelné světy. Je to prostě úplně něco jiného a společné se silniční dopravou mají pouze ten „semafor“. Lidé, kteří tady srovnávají řízení auta a vlaku to píší proto, že mají o železnici jen představu a ne reálnou zkušenost. Já se nestavím ani na stranu těch co píší, že v silniční dopravě jsou přestupky pouze úmyslné a na železnici pouze neúmyslné. Když řidič jede po dálnici 150 tak to neukecá, že to… Číst vice »

Petr

Zákazník si vybírá podle ceny a do ceny se pokuty promítnou, ať chce nebo nechce. Je to prostě neoprávněné zvýhodnění silničního dopravce, který bez následků může porušovat zákon.

Pajoš

To je myslím dost svérázné zjednodušení problematiky. Copak dopravce bude zákazníkovi započítávat do ceny přepravy pokutu, kterou případně zaplatí jeho zaměstnanec? Navíc rozpočteno do těch přepravených tun zboží, kolik to asi udělá?

Petr

Pokud není zjištěn řidič, platí pokutu provozovatel a v případě postihu 99% přestupků, jako je to na železnici, by to byla docela zásadní částka, kterou dnes provozovatel silniční nákladní dopravy ušetří.

Pajoš

Jako že když jede kamion nějaké firmy a udělá přestupek tak se nepodaří zjistit, kdo auto řídil? No to jistě nebude standardní situace …

Petr

Proč by se to zjišťovalo, pokud je kamion na operák, tak Vám stejně přijde koncem měsíce, že zaplatili pokutu a příjde to jako faktura od společnosti poskytující vozidlo. Ano, když máte jedno dvě vozidla, tak se to vyplatí dohledávat, ale platit za to ještě zaměstnance, aby rozděloval pokuty. Jinak víte kolik vyjde překročení rychlosti o jeden km/h ? je to 200kč , nedávno došla faktura na 600Kč za překročení o tři km/h (ano započítávají se tolerance) ten pirát jel totiž na padesátce 59km/h. 😀

Pajos

Pane Petr. Přestávám chápat co se snažíte svými názory říct.
Od názoru že se autonomní vlaky zavedou protože strojvedoucí nebudou chtít platit pokuty jste přešel k tomu že se přepravní firmě nevyplatí zjistit který zaměstnanec řídil auto co udělalo přestupek.
Mám pocit že se snažíte jen reagovat proti mým příspěvkům bez jakékoliv přidané hodnoty.

Petr

Reaguji na článek, Žesnad místo aby bojoval za rovné prostředí, chce aby docházelo k porušení zákona bez postihu. Řešením tohoto problému je pouze eliminace lidského činitele. Pak samozřejmě není koho trestat. Co na tom není pochopitelného?

Pajos

To přece není pravda. Že snad poukazuje na to že pokuty jsou nepřiměřene, jen pro určitou skupinu lidí a vlastně není jasné jak se rozhodne o tom kdo pokutu dostane protože ne všechny události řeší inspekce, takže příčina není vždy prošetřena.
Jaktoze by nebylo koho trestat? Někdo by byl zodpovědný za to že vlak projel stůj ikdyby byl autonomní…třeba firma co řešila software …

Petr

Ale na silnici přeci také neřeší všechny pokuty PČR. A baví se s někým stát, když stanovuje výšku pokut na silnici, tak proč by měl na železnici. Zřejmě jste ještě neřešil soudně škodu způsobenou bezpečnostním SW, za jedno je to na dlouho a výsledek je zatraceně nejistý. Většinou se to uhraje na závadu techniky, bez zavinění. Málo kdy se podaří dohledat někoho jako byl teď zabezpečovák, který se přiznal, že se hrabal v PZZ.

Pajoš

Jenže je potřeba prokázat, že např. to projetí stůj způsobil strojvedoucí. Nelze pokutovat strojvedoucího za prosté projetí stůj, když nebude prokázána jeho vina. Stanovování bodového systému a výše pokut je přece řešeno s dopravními odborníky, besipem, PČR atd. Tak jako každá právní úprava, by i tyto pokuty měly být řešeny s dotčenými. Nechápu proč by žesnad nemohl připomínkovat nedostatky v úpravě zákona který se týká jeho činnosti obvzláště pokud dokument dostal k připomínkování. Řešení nehod nebo mimořádných události na silnici či železnici způsobené autonomními vozidly je zcela nový obor, který se teprve bude vyvíjet. Nelze předpokládat do budoucna, že chyby… Číst vice »

Jan Sova

Chcete říct, že silniční dopravce neví, že může být za porušení předpisů potrestán ? Silniční dopravce má spíše v patrnosti, že trest: A) nepřijde vždy, B) bude malý, C) správní trestání má svá dovnitř omezující pravidla a někdo s tím předem počítá ve formě zaplacených právních služeb a výběru výpalného (v ceně za km) od zákazníků.

Petr

To je to k čemu to směřuje, k umělé inteligenci a autonomnímu vedení vlaků. Je zbytečné zbytečně nakládat na lidi riziko, které zvládne technika.

Pajoš

To ale platí i v oblasti automobilové dopravy taky … resp. tam to platí ještě více.

Petr

Jenže v železniční dopravě je řešen jen pohyb dopředu a nikoliv směrové vedení, takže o dost jednoduší algoritmus.

Pajoš

Jenže pokud je nějakým hlavním motivem zavedení autonomního provozu neochota lidí platit pokuty jak píšete, tak je zavedení autonomních aut v podstatě nutnost. Tam totiž můžete dostat pokutu nejen při činnosti zaměřené na výdělek, ale ikdyž jen jedete do obchodu.
Navíc autonomními auty se dnes běžné zabývají automobilky a pod dohledem už ta auta dokáží jezdit celý den bez chyby …

Petr

Jenže pořád jsou s tím problémy. Značný počet proměnných. Což u vlaků není, tam je to pouze o politickém rozhodnutí, protože vyřešeno to je a funguje to.

Pajos

No ale pokuty se platí hlavně na silnici takže pokud tvrdite že zavedení autonomního provozu je motivováno neplacení pokut pak je to u aut více než žádoucí.
Ano u vlaku je to vyřešeno ale to neznamená že lze mávnutím kouzelného proutku takovou dopravu ze dne na den zavést. Není na to přizpůsobena infrastruktura, vozidla, není k tomu zabezpečení, nejsou vyřešeny překážky na trati, není připraven systém řízení takové dopravy. Ne že to nejde, ale je potřeba pro to něco udělat. U automobilů se počítá s tím že současná infrastruktura bude stejná …

Petr

No ale jsme pod článkem, kde Žesnad odmítá zavedení pokut v železniční dopravě.

Pajos

Takto jednoduše se to ale v článku nepíše.

Petr

Takže Žesnad je pro zavedení pokut a postihů. V tom případě se Žesnadu omlouvám.

Jan Sova

automobilová doprava má jednu velkou nevýhodu, má hustou silniční síť s přemírou uživatelů.

IQ 80

Ja vím proč to píšu, nejsem šoutouš s igelitkou a ledvinkou zastávající až militantně staré pořádky.
Evidentne nevíte o čem píšete. Kolik strojvedoucich dodržuje odpočinek, kolik jich přebíhalo mezi dopravci a nedodržovalo nic, kolik z nich sleduje na stanovišti víc mobil než trať atp.
Vědomě stůj na železnici nikdo neprojede (vyjma pravidel povolující jizdu proti námvěstí stuj aby mě někdo nepoučoval), ale vědomé nesoustředění je čím dál častější.
Nikde nevidím argument, proc by sanační systém nemel být. On dříve byl, když strojvedoucí musel z mašiny a nevím o tom, ze by to někdo napadal, ale za roky se vytratil.

Jakub

Přesně tak. Na železnici to na rozdíl od silnice nedělá nikdo úmyslně, navíc to nemusí být chyba strojvedoucího, že mu kompozitní špalky začnou brzdit pozdě a projede to o cm. Tohle, co vymyslelo MD je úplně absurdní a srovnávání se silnicí je taky úplně mimo. Já u toho mám dojem, že to MD dělá proto, aby mělo prachy na uplácení důchodců do voleb. ČR bude 1. zemí, co bude trestat strojvedoucí, i když vina je na jiný straně. SŽ, MD… IQ 80 má ještě míň než těch 80, protože silniční doprava funguje jinak než ta železniční a většina přestupků je… Číst vice »

M19

Pokud se strojvedoucí za jízdy dívá do mobilu místo, aby sledoval co má, tak je to neúmyslně? Místo 30 ale čtyřicet jet může ne? Nehodu u Českého Brodu způsobila SŽ? Nařídila tomu strojvedoucímu, aby jel v rozporu s předpisy, rychleji než na jakou byl dle rozhledu schopen bezpečně zastavit? Když řidič kamionu nedodrží bezpečnostní přestávky a při kontrole na to přijdou, dostane pokutu – nikdo nezjišťuje, zda nebyl k tomu tlačený firmou – bohužel. Když bude řídit vozidlo, které není v dobrém stavu, tak i když mu to nařídila firma, dostane pokutu. Nikdo se ho neptá, co má dělat, že… Číst vice »

Jiří Kocurek

Což mi připomíná mimořádnost v Šumperku. Vlak jel na přivolávačku, přejezd ale zavřený nebyl, závory spadly, až když vlak zastavil napřejezdu. Zcela jasná nedbalost ze strany toho, kdo byl povinen ten přejezd uzavřít před tím, než „dá přivolávačku“.
Zcela určitě nikoho ohrozit nechtěl. Ale stalo se. To je princip nedbalosti.

M19

I nedbalost se dá činit úmyslně, což je případ toho příkladu co píšete i toho věnování se mobilu místo tomu, co má strojvůdce před sebou. To ostatně vyplývá z definice v trestním zákoníku. Trestní zákoník ČÁST PRVNÍ HLAVA II Díl 2 § 16 § 16Nedbalost (1) Trestný čin je spáchán z nedbalosti, jestliže pachatel a) věděl, že může způsobem uvedeným v trestním zákoně porušit nebo ohrozit zájem chráněný takovým zákonem, ale bez přiměřených důvodů spoléhal, že takové porušení nebo ohrožení nezpůsobí, nebo b) nevěděl, že svým jednáním může takové porušení nebo ohrožení způsobit, ač o tom vzhledem k okolnostem a… Číst vice »

Jarda Š.

U přestupků obecně platí, že k odpovědnosti za přestupek postačuje i nedbalost, pokud v zákoně výslovně není uvedeno, že musí jít o úmysl. (U trestného činu je to naopak.)

M19

Což na věci nic nemění. Stejně je definována nedbalost u přestupků.

Zákon o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich
ČÁST DRUHÁ
HLAVA II
§ 15

§ 15 Zavinění
(3) Přestupek je spáchán z nedbalosti, jestliže pachatel

a) věděl, že svým jednáním může porušit nebo ohrozit zájem chráněný zákonem, ale bez přiměřených důvodů spoléhal na to, že tento zájem neporuší nebo neohrozí, nebo

b) nevěděl, že svým jednáním může porušit nebo ohrozit zájem chráněný zákonem, ač to vzhledem k okolnostem a svým osobním poměrům vědět měl a mohl.

Jaaa

„vědět měl a mohl“
To je to klíčové. Toto strojvedoucímu projíždějícímu stůj v 99,5 % případů spravedlivě neprokážete.

Právník

Prokážeme a velmi snadno.

M19

A mimochodem, neměl na tu přivolávačku jet tak, aby byl schopen včas zastavit dle rozhledových poměrů? Tedy neměl se na ten přejezd vůbec dostat, ale zastavit před ním? Není to jasné porušení povinností ze strany strojvůdce?

Apollo17

Není.Za uzavření přejezdu zodpovídá řízení provozu.

M19

A co to má společného s tím, že měl jet tak rychle, aby byl schopen v případě potřeby bezpečně a včas zastavit? Rozhodl-li se zastavit jel tak rychle, že tak nebyl schopen učinit před otevřeným přejezdem, tedy minimálně spoluzavinění by tam v případě srážky s vozidlem či chodcem bylo.

Jaaa

A takové pokuty v tom návrhu jsou? Nejsou. Má se pokutovat projetí stůj, u kterého incidence úmyslného zanedbání je nižší než půl procenta.

Pokud bychom měli postupovat vaší logikou v letecké dopravě, tak linková letadla padají denně.

Způsob řízení rizik v silniční dopravě je na úrovni 19. století a nemá co dělat v dopravě striktně systémové.

Vendelín Berger

Vy jste ten návrh četl? Nečetl. Ani jste asi nečetl ten článek, dle něj tam přibylo 22 skutkových podstat. Logického na vaší odpovědi nic nevidím.

IQ 80

A navíc, spousta přestupků v dopravě je nesmyslných, přehlednutí značky, auta, takže úplně stejná situace.
Ja nevím proč od socialismu přetrvává názor, že strojvedoucí je něco víc, než jina v podstatě dělnická profese.

ABC

protože tu modrá admáda věrně budovala socialismus

Martin 11

Já bych tě nechal letmo jezdit u ČD aspoň měsíc asi by jsi potom mluvil trochou rozumně.protoze plácáš nesmysly.

DJ TRAIN

staci jazdit u akehokolvek dopravcu s draznym vozom i tram…. ked som videl segru a naroky v DBP na vzdelanostnu, psychologicku a inu pripravu az mi zabehlo…… kazdeho chytraka co nadava na tuto profesiu by som nechal robit aspon mesiac…. a je ironia, ze ten, co nadava aj na strojveducich…pomaly do debilov mu zveri do ruk to najcennejsie vlastny zivot…

IQ 80

Další soudruh, co tyká automaticky? Já s vámi do zvláštní školy ani na učňák nechodil neb jsem tyto instituce na rozdíl od vás nenavštěvoval, zkuste dodržovat elementární slušnost!
P.S. elementární = základní

blue

Jo jo, to je vidět, že jsi ani ten učňák nezvládl, protože bys věděl, že v internetových diskusích je tykání běžnou součástí internetové etikety.

medical_examiner

Tak to jsem se já dostal na KTF UK nějakým záhadným způsobem.

Možná to bude tím, že jsem před tím maturoval na SUŠV Krnov…

A ani v Krnově, ani u nás v Litni není běžné, že by si cizí lidé tykali…

M19

Tykání cizím lidem je projevem pasivní agresivity nebo nevychovanosti, případně obojího. Rozhodně ne slušností.

Y.K.

Takže si to představíme na silnici. Jedete za sněžení, na křižovatce červená, tak začnete brzdit a ono to na klesání nějak nezpomaluje a jedete a jedete až zastavíte na délku auta za čárou křižovatky a „projel červenou“. Sníh simuluje hmotu vlaku a případně zhoršenou adhezi a ošklivých dní. Opravdu vás bude polici drakonicky sankcionovat za takové projetí červené? Prostě chyba, žádný úmysl, snaha zabránit kritické situaci. Toto je typické „projetí stůj“ na dráze. A že jsou návěstidel lesy.

ABC

Pokud tam bude automatická kamera tak se s váma nikdo bavit nebude. Ano, policie vás klidně sankcionovat bude když tam bude. Nepředvídal, nepřizpůsobil jízdu stavu a povaze, smůla. Stejně jako když v noci přejedete opilce co si ustlal v tmavých hadrech na neosvětlené silnici za zatáčkou. Taky to nebyl úmysl, že.

M19

Když vás vyfotí, že jste projel, tak ta pokuta vám prostě přijde. Nikoho to moc zajímat nebude.

Jakub P

A bude to pokuta ve výši přesahující váš plat? Nebo spíš ve výši jeho zlomku? O to jde. Ne o to netrestat přestupky, ale o nastavení trestů úměrně jejich závažnosti.

M19

V případě některých přestupků u profesionálních řidičů, to jsou částky několikanásobně převyšující jejich plat plus hrozba odebrání řidičského oprávnění. Za tu červenou pokud vás párkrát vyfotí se vybodujete celkem rychle a jste bez řidičáku. Samozřejmě, že jde o to, aby nastavení trestů za opakované přestupky bylo úměrné jejich závažnosti a míře zavinění. To je obecný princip. Z tého diskuze ovšem nemám pocit, že by o to šlo diskutujícím, ani to nešlo vyčíst z příspěvku, na který jsem odpovídal.

Petr

A věříte, že se dokonce lidé pojišťují, aby je sankce za jejich prohřešek v zaměstnání nebolel. Můžete dokonce dostat 4,5 násobek. 🙂

Y.K.

Ale křižovatku neprojel. Včil co? „Brždění“ nemůže být „jízda“ na červenou. Můžou vám dat sežrat nepřizpůsobení rychlosti jízdy, ale úmysl projet křižovatku na červenou nebyl a ani k němu nedošlo. A na záznamech to bude.

M19

Až vám příjde obsílka, můžete to zkusit uhádat. Přeji hodně štěstí. On se ten přestupek totiž jmenuje „Nezastavení na červenou“, což jste neučinil. Budete muset prokázat, že jste nemohl jednat jinak, přeji hodně štěstí.

Y.K.

Jestli jsem zastavil na délku za semafory a nepokračoval, tak tam bude důkaz jednání zachycen.

M19

Myslíte? Tak to jsem zvědavý na výsledek projednávání něčeho takového. Vy máte zastavit před tou červenou ne za ní. Navíc na některých místech jsou kamery namířeny před semafory, aktivují se s rozsvícením červené, takže jakmile vás zachytí jak projíždíte, tak jste prostě projel, tečka a nikdo se s vámi moc bavit nebude. Máte možnost do dotáhnout až k Ústavnímu soudu, ale nevím nevím, jak byste pochodil. Samotného by mne to zajímalo.

Y.K.

Jsem rád že bezpečnost silničního provozu ohrožují jen to co nedobrzdí k semaforu (a ještě za hodně vycucané situace prosněžené namrzlé silnice jako simulace malého účinku brzd). Malý příklad nepadl na úrodnou půdu. Pokuta 2000 – 5000 kč je jistě stejně drakonická jako dva platy.

M19

Profesionální řidiči mohou za některé přestupky dostat pokutu až stotisíc korun již nyní. Ten příklad je váš, navíc dostanete 5 trestných bodů, to se vybodujete poměrně rychle a o řidičák přijdete zcela. Strojvůdce se může zapomínat prakticky neustále a ztráta licence mu jen tak nehrozí.

Y.K.

Co může strojvedoucí zapomínat téměř neustále? Ročně jsou desítky případů. Já vidím desítky přestupků na křižovatce pod okny, když se budu 5 minut dívat. Strojvedoucím ztráta licence hrozí. Hrozí jim finanční sankce, nařízená přezkoušení, dostávají výstrahy. A to nejen za věci vztahující se přímo k řízení. Sankcí je habakuk a to máte všude tachografy, takže je vidět jestli dodržoval celou směnu rychlosti a dělal co měl. Při větším selhání máte na krku obecné ohrožení a to je trestní zákon. Za přestupek v autě můžete dostat maximálně 6 000 Kč. Jsou tam věci které vůbec neberu jako „selhání“ třeba alkohol, tam… Číst vice »

Právník

Jen stručně. Jste-li svědkem přestupků proti zákonu je vaší povinností to ohlásit příslušným orgánům. Postihy za přestupky v souvislosti s výkonem povolání profesionálního řidiče mohou dosáhnout i stotisíc. Řidiči kamionů a autobusů mají samozřejmě také tachografy a mohou být postihováni do jisté míry i zpětně, a to nejen policií, ale i vlastními zaměstnavateli. Obvinění z obecného ohrožení hrozí každému řidiči, který způsobí dopravní nehodu a řídí vozidlo, pro jehož řízení je nutné řidičské oprávnění skupiny C nebo D – nemusí dojít ani ke zranění či usmrcení osob. Rada na závěr – pokud chcete obhajovat strojvůdce, nekonejte tak způsobem, který by… Číst vice »

Jiří Kocurek

Pokud tohle chcete transponovat na železnici, tak ten fíra vjel do stanice na přivolávačku (povinnost jízdy podle rozhledu) a přesto projel odjezdové návěstidlo na stůj.
V případě že nejede na přivolávačku, tak strojvedoucí nemá povinnost přizpůsobit rychlost jízdy rozhledovým poměrům a jet tak, aby dokázal zastavit na vzdálenost na kterou vidí.

IQ 80

Ale vi, jaké je počasí, popřípadě roční období…listí

Y.K.

Já tady ovšem neobhajuji, že je správně. Že se to stává problém je, že neúmyslné projetí je nejčastější jev na dráze což je dáno mnoha vlivy. Mimochodem „neomezení“ jízdy podle rozhledu na nějakou malou rychlost považuji za velkou chybu (systémovou). Ale nemá to nic společného se střelením křižovatky na červenou na silnici (což je vědomý a cílený čin). Jedna věc je nevzládnutí situace (ano špatně, ale trestem se to nevylepší) a druhá věc je záměrné rizikové jednání.

IQ 80

Nepřizpůsobeni jízdy stavu a povrchu vozovky/dráhy. Inteligent předvídá, prosťáček se diví…..

Y.K.

Na dráze se nepřizpůsobuje rychlost stavu a povrchu kolejnice, v tom smyslu co na silnici. Jízdní řád je jízdní řád. Strojvedoucí musí zapojit maximum do odhadu a technologie brzdění když to klouže, ale jet může třeba 160 km/h, musí jen začít brzdit o půl kilometru dříve.

M19

V tom případě asi nebude vhodné zlehčovat práci profesionálních řidičů, neboť oni na rozdíl od strojvedoucích musí předvídat skoro nepředvídatelné, jsou odpovědni za svou jízdu i při špatném stavu komunikace, (že to klouže a nedobrzdili je jejich problém a ne správce komunikace) a za některé přestupky jim hrozí i okamžité odebrání řidičského oprávnění.

Y.K.

Já ničí práci nezlehčuji, jen striktně odděluji riskantní jednání či dokonce agresivity, kterých na silnicích bohužel denně vidím trochu moc na můj žaludek a lidských neúmyslných selhání. Pochopitelně jsou i fírové co dělají prasárny, dikonce piloti, že, ale poměr je poněkud jinde proti silnici. To první se dá potírat, to druhé moc ne, dyž se nezahýbá celými podmínkami provozu.

M19

Nezaměňoval bych počet a poměr. Strojvůdců přeci jen nebude tolik co držitelů řidičských oprávnění, takže když dojdeme k poměru nemusí být ten poměr zejména u profesionálních řidičů vůči strojvůdcům nějak zásadně rozdílný. Většinu prasáren na silnicích vidím u neprofesionálů, jen prostě ten kamion či autobus se pamatuje lépe než octávka. A ani ta největší prasárna na silnici nemusí být úmysl, prostě se zapomněl podívat do zpětného zrcátka atp. I na silnici nejsou poměry pro řidiče zrovna z nejoptimálnějších.

medical_examiner

To ano, takže na tratích s rychlostí vyšší než 160 km/h by to chtělo do autobloku vložit (pokud tam není už nyní) opakovanou výstrahu.
Expres by se z 250 km/h brzdil lépe na 3-5 km…
To dá rozum, že AVZZ by brzdilo u první výstrahy…

Pro více informací si dovolují pozvat na Necyklopedii, heslo „Automatické vlakové zabezpečovací zařízení“.

Y.K.

ETCS, co jiného na to říci. 🙂

medical_examiner

Byl jste na té Necyklopedii?

Y.K.

Pardon, ušlo mi že to je parafráze na NEcyklopedii.

DJ TRAIN

Projeti navestidla eliminuje kvalitna a kapacitna infrastruktura s bezpecnostnymi prvkami… kvalitny vozovy park nie na urovni hist. vozov… nepretazovanie strojveducich atd…..

Avlaky

50 tisíc je trochu hodně krom toho že se budu muset vystěhovat a žít na ulici, moje rodina bude žrát jídlo z popelnic, tak mi to ani nebude stačit….

Pochopím ještě pokutu 10k, stávat by se to nemělo

ABC

člověk by prý měl mít finanční rezervu tak ve výši šesti měsíčních příjmů

M19

A máte?

ABC

samozřejmě

M19

Gratuluji, máte tedy dostatečné příjmy.

IQ 80

O tom to není, je to o tom co si dovolím koupit a na co spoléhám. Dle sociologických průzkumu tvoří rezervy většinou rozumem více obdareni lidé. Kdejaký úředník (tím je nechválím) bere méně než strojvedoucí….

M19

No pro vás to možná o tom nebude. Výše příjmu není v přímé souvislosti s rozumem. Kdejaký úředník má na rozdíl od většiny strojvůdců vysokoškolské vzdělání.

Vít Jůza

Děkuji za příkladnou ukázku „hraběcí rady“.

ABC

je to obecná finanční gramotnost. někteří říkají že by se měla učit na základkách…

M19

No, když bude brát minimální mzdu nebo něco kolem toho, tak si asi šest měsíčních platů jen tak nenašetříte. Takže ta rada je tak trochu hraběcí…

Pajos

Až na to že vaše doporučení je nesmysl, protože na velikosti příjmu nezáleží. Důležitá je výše výdajů, takže člověk má mít podle „finančních poradců“ rezervu ve výši 3-6 měsíčních výdajů ….

ABC

fajn, takže kvůli pokutě 1,5 měsíčního příjmu se pan Avlaky zřejmě nebude muset stěhovat pod most, že

M19

Pokud je bude dostávat dostatečně často… i to je možné…

ABC

dostane jí dvakrát a potřetí už si dá majzla, věřte 🙂

M19

No, také věřím tomu, že někteří to stihnou před tím, než jim dojde pravomocné udělení pokuty prvé. Myslím, že by tohle mělo být rezervováno opravdu pro nejzávažnější případy, kdy došlo k reálnému ohrožení životů. Netvrdím však, že by ta možnost za určitých konkrétních podmínek neměla existovat.

Pajos

Marné přemýšlím, kde je nějaká souvislost a co to má společného se mnou že se tak na mě obracíte

Jakub P

Jenže těch 6 měsíců je ideál, ke kterýmu se má směřovat, ne něco, co člověk automaticky dostane s první výplatou. Je rozumný k tomu směřovat, ale realita je taková, že vytvořit si takovou rezervu může trvat dlouhý měsíce až roky. A čím nižší plat, tím to bude nejspíš na dýl a bude to náročnější… Taky se může stát, že člověk musí vlivem okolností do tý rezervy sáhnout a celou nebo značnou část jí vyčerpá (k tomu ostatně rezervy sloužej). Jo, je to dobrá rada a dobrej cíl. Ale je naprostej nesmysl někomu vyčítat, když ji zrovna nemá. Zejména pokud neznáte… Číst vice »

ros

Vemete si pujčku a po 20 letech je to zaplaceno 500 mesíčně.Nesmí vám však být více jak 60,to by se asi nestihlo.

Jiří Kocurek

A teď si předtavte důchodce, který dostal 7500 Kč za to, že si zapomněl řidičák, vzal si jinou bundu, hodil ho do kaslítku, nevzpoměnl si na to, když ho zastavili. Těch 7500 Kč může být celý jeho důchod. Nikoho tím neohrozil.

Pajos

A od kdy je pokuta za zapomenutý řidičák 7500?
A jak by někdo s důchodem 7500 mohl jezdit autem? Resp. Kde by na to vzal?

ABC

může si ho třeba půjčovat od svých dětí

Vít Jůza

Kdybyste si přečetl článek, dočetl byste se, že nejsou proti sankcím, ale proti nevyváženosti konkrétního návrhu.

Jakub P

Ale oni to nechtěj zrušit. Oni jen chtěj, aby se to nepředkládalo v takovým fofru a takový verzi, že z toho bude nic neřešící paskvil. Jedna věc je vykašlat se na trestání přestupků úplně. To je samozřejmě blbost. Stejná blbost je ovšem z x možnejch přestupků, který může spáchat y profesí, vybrat v podstatě náhodně jednu profesi a pár jejích možnejch přestupků, a na ty nasadit velmi přísný tresty bez rozlišení závažnosti. Podle toho vyjádření chtěj, aby ten návrh byl líp domyšlenej, dostatečně projednanej s těma, koho se týká, zahrnoval úměrně všechny profese, rozlišoval přestupky podle závažnosti a měl podle… Číst vice »

M19

Naprosto běžný postup, který mnozí z diskutujích zde v klidu podporují, když jde o někoho jiného. Třeba o památkáře, ochranu přírody, cyklisty atd. Žesnad jedná profesionálně a má dobrou argumentaci. Mnohé diskuzní příspěvky zde jsou ovšem o něčem zcela jiném.

A. Mikulka

Tvoje mezery v pravopise nesvědčí o tom, že bys mohl s námi kvalifikovaně diskutovat.

Modré zábradlí

Ministerstvo vyhodnotilo počet „lajků“ v diskusi o nehodě u Perninku na Novinky.cz a usoudilo, že je třeba rychle jednat.

Jiří Kocurek

A tak jednali zbrkle. Nechat jen 1 den na přípomínky k legislativě, nad tím stojí rozum.

blue

Bohužel je to naprosto běžné. Dostávám na stůl k připomínkám legislativu i s termínem k vyjádření v hodinách. Pravda, nejedná se o tak závažnou věc jako může být tento návrh, ale pokud téma dokonale neznám, taky to nestačí.