Doba slevová je tu – otázky, odpovědi, příklady: ČD dají slevu z obyčejného jízdného

Cestující, ilustrační foto. Foto: RegioJetCestující, ilustrační foto. Foto: RegioJet

V sobotu začínají platit vládou nařízené slevy v dopravě, díky čemuž některé skupiny cestujících ušetří 75 procent z ceny jízdenky.

Zpět na článek
138 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
coudy

Tak u ČD na dnes Praha – Brno důchodce 29Kč dospělý 119Kč a Praha – Ostrava důchodce 123Kč dospělý 295Kč
Tudíž to počítá z ceny akčních a i super akčních jízdenek a černý scénář skeptiků se nepotvrdil že to bude z plného jízdného.

Rtep

Dobrý den, pobavil jste mne. Nefunguje tu žádný černý scénář skeptiků, jsou to jen platné podmínky ČD, cituji: „Všichni cestující ve věku nad 65 let si mohou koupit jízdenky se slevou 75 % z obyčejného a zpátečního jízdného ve 2. třídě.“ (k prohlédnutí zde – https://www.cd.cz/typy-jizdenek/vnitrostatni-jizdenky/-25988/ ). Nepřepočítal si ani tu slevu jízdenky do Ostravy, aby to sedělo k Vašemu tvrzení. V e-shopu ČD mi byly nabídnuty tyto ceny: Praha – Brno 219 Kč (Akční základní jednosměrná pro cestující 26-64 let) Praha – Brno 89 Kč (Obyčejná jednosměrná pro cestující nad 65 let) Na trase do Ostravy jsou ceny takové,… Číst vice »

Rtep

Coudy, omlouvám se. Máte pravdu v tom, že ČD v rozporu s tvrzením ve svých podmínkách nabízí pro důchodce slevu ze Superakční jízdenky a pokud by si koupil jízdenku den předem, pak by se důchodce svezl do Brna za Vámi zmíněných 29 Kč. Nechce se mi hledat, jak tuto slevu má ČD ošetřenu ve svých tarifech, ale pokud tak nedokonale, jako v aktuálně uvedených podmínkách, tak ČD čeká asi dost slušná pokuta. Zkoušel jsem to a slevu pro důchodce opravdu nabízí e-shop pouze ze Superakčních jízdenek, nikoli u Akčních nebo Včasných jízdenek. Superakční jízdenku není možné koupit na pokladnách ani… Číst vice »

coudy

Chtěl bych se zeptat jak je možné že Jančura bude uplatňovat slevu pro skupiny od 6 let do 18 let i v tarifu Business a i na lehátku případně na lůžku? Kdo to ví odpoví. Nebo se zase jedná o nějaký podvod? Ta informace je ze stránek RJ.

coudy

PS: ještě bych měl dotaz jaké je základní jízdné u RJ. Děkuji za odpovědi.

Petr.R

https://www.regiojet.cz/servis/ opatrně si to přečti, píši opatrně a na vlastní riziko, kdyžtak telefon 155.

coudy

a co jako je tam zajímavého? psal jsem kdo ví odpoví… vy to nevíte a odpovídáte jako vždy…

Petr 766

Když jste se dočetl o tom „poskytování“ v byznys třídě, tak jak to že jste si nevšiml tohoto: 6. Obyčejné jízdné pro tarif Relax: obyčejné jízdné je v proměnlivé výši rovné cenám jízdného, uvedeným v rezervačním systému společnosti RegioJet a.s. a STUDENT AGENCY K.S. pro dospělého cestujícího bez nároku na slevu. To stejné pro ostatní třídy. Čili pokud chcete vědět „obyčejné“ – základní jízdné u RJ, tak běžně na jizdenky.regiojet.cz, tak si zadejte odkud kam kdy a uvidíte to pro každý vlak či autobus. Prostě nemají jeden jediný ceník obyčejného jízdného pro všechny vlaky jako ČD, ale pracují s cenami.… Číst vice »

babilon

Základní jízdné je jízdné beze slev. U RJ je pro každý vlak jiné a najdete ho v eshopu RJ.

coudy

v eshopu ČD také není uvedeno zakladní jízdné a není to uvedeno ani u RJ… základní jízdné má právě i RJ které je vyšší než uvedené v eshopu…

babilon

Nevím, co vy si představujete pod základním jízdným. Analogii obyčejného jízdného u ČD RJ nemá. Kompenzaci u RJ a LE stát provádí do částky, kterou by zaplatil běžný cestující a ze které platí studenti a důchodci čtvrtinu. Pokud např. jede student z Prahy do Brna vlakem RJ mimo špičku, kde jízdenka v lowcostu stojí 99 Kč, zaplatí student 24 Kč a stát doplatí 75 Kč. Pokud pojede ve špičce, kde jízdenka stojí 170 Kč, pak student zaplatí 42 Kč a stát doplatí 128 Kč. Jinak řečeno, stát vždy doplatí trojnásobek toho, co zaplatil student či důchodce (plus mínus nějaké to… Číst vice »

Petr 766

V eshopu ČD základní jízdné v podstatě uvedené je, když se prokliknu po výběru spoje na „další možnosti“ nebo jak se to jmenuje. Tak je tam většinou i uvedeno „základní obyčejná jízdenka“ nebo tak nějak a můžete si ji zakoupit místo té, kterou nabídne eshop (ale proč bych to dělal že – tam kde je konkurence, eshop téměř vždy nabídne něco levnějšího)

student železniční

Základní nebo také obyčejné se na eshopu ČD nachází a to v části Čím se řídíme

coudy

Například Leo Express má nejnižší cenu za 137 korun, kompenzaci od státu si vypočítával ze základního jízdného ve výši 520 korun.

Zdroj: https://ekonomika.idnes.cz/stat-chce-zrusit-zlevnene-jizdne-pro-studenty-fq7-/ekonomika.aspx?c=A130225_185951_ekonomika_brm
a tak nějak to má i Jančura akorát nemohu dohledat tu základní cenu u ale tuším že i p.Sůra o tom psal…

Petr.R

z vás číší zavist, proboha najdite si odkud-kam, v jakým vagonu chcete sedět a že jste třeba důchodce a uvidíte cenu, když připočtete 75%, tak tu částku dostane RJ. Udělejte si to u čd stejnou trat a zjistíte, že vy zaplatíte více i ta částka tych 75% bude větší, tak proboha napište o co vám jde, tohle už píšete jak nějakou komunistickou propagandu proti kapitalistovi.

coudy

vy to nedokážete pochopit tak pšt…

babilon

Obávám se, že ten, kdo nechápe způsob kompenzace, jste vy.

Petr 766

Já už vám taky nerozumím co vlastně chcete sdělit nebo vědět… vše již bylo řečeno.

Petr 766

Patřilo na „coudy“

Petr.R

já to chápu a i druzí vám to tady už vysvětlili. Jedno nechápu o co vám pořád jde.

Petr 766

Přestaňte už lhát konečně, když vám nestačí konkrétní argumenty a ceníky.

coudy

když si budu chtít koupit jízdenku na zítra z Prahy do Brna tak tam mám cenu 119Kč chcete říct že je to základní cena dle TR10? základní cena je tuším 375Kč tak kde je ten ceník toho základního jízdného v eshopu?

Petr 766

Proč sem motáte nesouvisející jízdenku? Pokud si koupíte jízdenku u ČD za 119 zaplatíte 119. Pokud si jízdenku koupí u ČD dítě, nezaplatí ovšem 75% ze 119 ale 75% z nějakých 378 nebo kolik.
U RJ pokud si koupím jízdenku za 119, tak dítě zaplatí 75% ze 119.
Tečka.
ČD vyinkasují více. Už opravdu nerozumím, co vlastně chcete. Debata byla o slevách a jejich výpočtu a tam ČD jasně prohrává. Já nic o TR10 apod. nepsal, jen reaguju na vaše neustálé nesmysly, že RJ odrbává stát na obyčejném jízdném a doplatcích.
Zatím kromě jedné chyby v tarifu nemáte nic.

Jan Sůra

Vypočítával. Tohle ale skončilo. I teď LE vypočítává nově slevu ze skutečné ceny, co zaplatí dospělý. Zatímco u ČD zaplatíte jako dospělý za jízdenku Praha – Ostrava 159 Kč při superakční a ve stejném vlaku při nákupu ve stejné chvíli zaplatíte jako senior či student 25 % z 487 Kč. Jinými slovy ze studenta či důchodce budou mít díky státnímu dosypu ČD třikrát více, než z dospělého.

Petr 766

Pokud si dám 6-18 let do byznysu, žádná sleva se nekoná, naopak se nám cestování prodraží, protože dříve tam bylo 50% nyní má dítě sazbu jako dospělý. Takže sice tu hezky od rána zkoušíte z něj udělat toho špatného, ale zase blbě
(A to by přitom čistě teoreticky tu slevu v byznysu dát mohl, protože je to pořád 2. třída, ale zřejmě kvůli dohodě s ministerstvem ji tam poskytovat nebude)

Petr 766

Na zítra jsem před hodinou kupoval jízdenky. 2x dospělý, 1x dítě 8 let, 1x do tří let.
Byznys účtován 100% ceny za dítě 8 let.
Jestli mají něco v nějaké x týdnů staré tiskovce je zcela jedno.

Navíc jsem ohledně toho si psal se zákaznickou podporou RJ a potvrdili to stejné.

coudy

no ale vidíte že jsem to četl správně že to poskytují i v business…

Petr 766

Ano, to jsem uznal, že tam mají na 99% tiskovou chybu. Ale slevu neposkytují, nelze koupit.

Petr 766

Osobně si myslím, že je tam chyba, že to zapomněli odmazat a má to být stejně jako v odstavci následujícím pro 18 – 26. Nicméně koupit to nejde, to bych věděl.

Petr 766

Pro Váš klid jsem to přidal do předchozí konverzace s RJ, takže brzy budeme vědět, jak je to oficiálně, ale žádné překvapení se konat nebude 😉

Petr 766

Mimochodem, tapetujete to tady dalšími příspěvky, ale nějak zapomínáte níže odpovídat na to, co se vám nehodí.

Karel IV

A první místo za největší sviňárnu vyhrává…..

https://www.leoexpress.com/cs/detem-studentum-a-seniorum-vracime-projete-jizdne

Aneb když podojit stát, tak pořádně. :-/

Petr.R

když stát selhává musí nastoupit soukromník.
Nevím a co je vám do toho co dělá soukromník pro blaho cestjících.

Martin1

K neuvěření, od vás padají čím dál tím větší tlachy. Čím víc diskutejete, tím je to horší a horší.

Petr.R

martine a in -karta vám není tlachání čd?

Petr.R

jo a to ještě nevíte, že středočeský kraj středočeským cestujícím bude vracet 25% v hotovosti. Martine 1-probudte se z té závisti.

babilon

Názorná ukázka toho, jak dotace dokážou pokřivit trh. Divím se, že zatím nikoho nenapadlo studentům platit za to, aby se svezli.

Pibik

Možná to se brzo dočkáme, kdo s náma pojede, dostane tolik a tolik, samozřejmě ruku v ruce se zdražením základního jízdného, aby byl větší výnos, neb dospělý neslevový platící bude v menšině.
Pak nastoupí regulace státu, neb půjdou kompenzace na násobky, přijme se tisícovky kontrolorů, protože se rozjedou černé duše, politici se budou předhánět, jak to lépe vyregulovat a až se to divadlo ukončí, tak bratru se projedlo i s platy úředníků 50+ mld. Myslím, že v soutěži o populismus se ČR dostává na přední příčky v Evropě. 😀

Petr.R

středočeský kraj ano.

Pibik

Pouze tržní reakce na ten Burešův nesmysl, zlobit se můžete pouze a jen na stát a nikoliv na přepravce, předpokládám, že nejste z protěžované skupiny, ta nyní jásá ještě více, s leo pojede opravdu zadarmo.
Nyní již dává smysl, proč leo čekal až do poslední chvíle s prodeji.. To se jim povedlo, bravo!

Karel IV

Pibik – tak nějak upřímně a škodolibě si přeji, aby to LE prošlo a zavedly to i ČD. Pak by v plné nahotě vyšlo najevo, kolik ten nesmysl stojí a snad by se to co nejdříve zrušilo…

Pibik

Leo Express padá server, asi náhoda. 😀 Ne to jenom studenti zakládají věrnostní účet a objednávají jízdenky na zítra, začíná nový školní rok. Dopravné mají od 1. už úplně zadarmo. 😀 Legranda tam u vás v tej ČR.

Pibik

Pro Leo celkem logické, dávali seniorům od 60 let 30% slevu, ted dávají těm nad 65 let 25% a zbytek zaplatí stát, takže dobrej deal. Více vydělají a ještě stoupne počet cestujících.
Jedinej problém, co Ti co slevu nemají a co důchodci 60-64 let, ti začnou platit plné jízdné všade.

Pibik

Právě to spustil Leo express pro seniory, nepochopil jsem to jejich čekání, pro studenty nad 18 to ještě asi nestihli – udělat x 0,25 k stávajícím cenám. Okradli se jistě o dost jízd, které posbíral RegioJet.
Paradoxně u RegioJetu a Leoexpress byli senioři od 60 let, nyní až od 65 let, takže budou nadávat skupiny 60-64 let, které nemají slevu nyní žádnou a ještě dopravci jistě něco podraží.. Holt část příjemců důchodů asi bude překvapeno od 1. nepříjemně..
Uvidíme to na preferencích k volbám? 😀 To je parodie v tom Šistánu.

železničář v důchodu

Asi by bylo nejlepší, kdyby tady někdo ocitoval nějaký kompletní „oficiální“ materiál, co vlastně komu bude „stát“ kompenzovat = slevy z jakých konkrétních jízdných a do jaké jejich „základní“ výše – jinak jsou to všechno jen nejisté spekulace.

Petr.R

vy jste dopravce, že potřebujete nějaký materiál podle čeho byste jel? Cestující se to dozví před platbou a je mu to je jedno, jak si to mezi sebou rozdělí.

Radek Janata

Dráhy ale budou slevu počítat z obyčejného jízdného 241 korun, za které nikdo nejezdí. Přijdou si tak na výrazně vyšší kompenzaci.

Nepřijdou.
Ostatně sám píšete výše, že kompenzace se doplácí pouze do výše „jiného“ (sic) jízdného, ne obyčejného.
Takže dokonce naopak, kompenzaci si tím sníží – protože rozdíl mezi 25% z obyčejného a „jiným“ jízdným je nižším než rozdíl mezi 25% z „jiného“ a „jiným“ jízdným.

babilon

Citát v článku říká, že se kompenzuje do plnocenného jízdného. (V případě, že se sleva odvíjí od komerčního jízdného, což ale není případ ČD, pak se kompenzuje do oné komerční výše.)
Takže žádná střelba do vlastní nohy, ale způsob, jak podojit co nejvíc.

Pibik

Určující je, že se to ČD počítá z obyčejné jízdenky. Tedy na tratích s konkurencí se soukromníky budou ještě více nekonkurenční než dnes a senior s nima nepojede skoro žádný, tady budou soukromníci dominovat ještě více. Čekal bych, že se soukromníkům ještě více zaplní dopravní prostředky a tedy dojde ke zdražení, což pocítí hlavně neprotěžované skupiny. Nicméně ČD hlavně vsadilo na dopravu, kde konkurence není na kolejích, tam dojde také k nějakému nárustu cestujících, ale hlavně stávající jistě neušetří 75% oproti dnešnímu stavu, ale ČD si namastí kapsu pořádně. Dá se mluvit o další skryté dotaci státnímu přepravci. Výsledkem bude,… Číst vice »

Jan1203

Myslím, že se trochu mýlíte. Zaprvé, i autobusová konkurence bude dostávat kompenzace za nařízené slevy, tudíž cestování vlakem nebude automaticky výhodnější. A zadruhé, při současném systému ČD nedostávají kompenzace za slevy na dotovaných linkách. Jak to bude ošetřeno nyní (podstatná otázka), z článku ani diskuze příliš neplyne – tedy zda a) se navýší dotace (skrze vyšší prokazatelnou ztrátu) či b) na dotovaných linkách budou jak kompenzace tak i dotace. Ale i v případě b) by z toho moc ČD podle mě neměly – zavedení kompenzací a tím zvýšení tržeb vede na nižší ztrátu…

Radek Janata

Ne, jak vysvětluju výše, ČD se tím nepochopitelně střílí do vlastní nohy.
Klidně by mohly tu cenu pro cestujícího dát nižší, protože dopláceno by dostaly do stejné částky.

Petr

Z obyčejného jízdného se to vždy nepočítá. V eshopu jsou různé cenové hladiny i pro dítě.
Praha – Brno Zítra
Odjezd 13:51 – 1x SuperAkční základní jednosměrná (Dítě 6-15), 2. třída 59,-
Odjezd 14:51 – 1x Akční základní jednosměrná (Dítě 6-15), 2. třída 109,-

železničář v důchodu

Ale to jsou jízdenky prodávané ještě podle dosavadních pravidel – ČD přece předprodej podle nových cen jízdného nezavedly. Nebo se mýlím?

Jarda V.

Zaobírám se myšlenkou zneužití slev a přišel jsem na toto. Kdo zabrání „doprodávání“ neobsazených míst ve vlaku/autobuse? Revizor (pracovník MF či jiné organizace)) nepozná zda je ve vlaku 20 volných míst nebo 20 míst na které někdo rezervoval dětskou jízdenku ze 75% slevou a následně požaduje „kompenzaci“ 20×75% a je jedno zda z Tarifu RELAX u RJ nebo z obyčejného jízdného u ČD. Tady já vidím neuvěřitelnou díru v systému a tunel na státní peníze…….. Kdyby tam dítě/důchodce seděl/o chce průkaz ale když tam nikdo není, není koho zkontrolovat.

Petr 766

Kdyby to chtěl někdo dělat, může to dělat i dnes bez problémů, v tom se prakticky nic nemění, jen výše doplatku. A kontroly nic takového až na nějaká drobná pochybení neprokázaly.
Jinak v tom objemu peněz je to zanedbatelné, to se může vyplatit tak maximálně nějakým obskurním autobusákům provozujícím jednu dvě linky, že si „naplní“ autobus. U velkých to nemá smysl

Medvěd

Pěkně trefné…………. .k tomu se nedá nic říci.

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/prehledne-kdy-muzou-seniori-vyuzit-75-slevu-na-jizdne-a-kdy-maji-narozdil-od-studentu-smulu-54891?seq-no=10&dop-ab-variant=&source=clanky-home

Dofám, že se těch 1000 myší na Nábřeží u Vltavy nad sebou zamyslí!

Jen bych prosil, aby bylo zveřejněno, který dopravce si účtoval „dospělé“ studenty. Snad na to máme nárok.

Když to MD našlo, taky by to veřejnosti měli říci. Podvádět se nemá!

železničář v důchodu

V tom článku zveřejněném na „seznam zprávy“je ovšem „hafo“ nepřesností …

Pibik

Burešovi to spočtou voliči? Asi těžko, když ty svoje uplácí a Ti ostatní jsou mu fuk, Ti ho nevolej. Burešovi to spočte až finanční krize, otázka co přijde po něm, asi to bude BurešxZeman na druhou.. Zaplatí to naše děti v budoucnu? Dejme tomu, ale jen velmi malou částí, ale to už v tom socialistickém rybníce je jenom další kapička, sic, podobně jako ten janovský most. Primárně to zaplatí, ti, kteří dnes inkasují. Důchodci snížením na velmi malé důchody a studenti s placením všeho, včetně školného, opět po finanční krizi. V tomto případě jim vůbec nezávidím, jak se říká, ať… Číst vice »

To

traduje se, že někteří borci z „tradičních stran“ dřív tvrdili, že dluhy se platit nemusí. Jiní borci z těch „tradičních stran“ zase zařídili, že se lidé skládají na byznys solárních maniaků, jiní borci z „tradičních stran“ zase všechno rozprodali, příp. rozkradli… to si nevyberete.

Pibik

V 89 se rozpadl marxismus, převzali jsme monetární systém a v ekonomice nezůstal kámen na kameni, nyní nás čeká rozpad něčeho mnohem většího – monetárního systému, není co převzít, bude se muset něco urodit a asi nezůstanou ani ty kameny.. Bude to velký, z toho pohledu, hrátky kolem ČD (zda zkrachujou či je někdo za korunu převezme), nebo toto cestování zadarmo jsou fakt malé věci v okurkové sezoně současné ekonomické nudy..

To

Možná kdybyste přečetl aspoň jednou některá Marxova díla, nenapsal by jste v životě takovou hovadinu, jako že v roce 1989 se rozpadl marxismus… dál nemá cenu číst

To

pardon „byste“

Pibik

Marxovu slátaninu vyvrátili konkurenční ekonomové hned, jak ji po celoživotním patlání dopsal. To nestojí ani za přečtení nadpisu. To, že ji později zneužil bolševik, to už je smutná epizoda z historie. Nechci tady zaneřáďovat dopravní server něčím jiným.

Oberleitung

Komupak spočtou naše děcka privatizace, restituce a jiná zvěrstva? Toto je alespoň akce pro lidi a vyšší využití hromadky jako takové…

Riki

Čím se nárok na slevu prokáže?

Cestující do 15 let nebude muset nárok na slevu prokazovat.

Jak kdo rozklíčuje jestli je mu 13,14,15 a nebo šestnáct prostě rozhraní věku, které se nebude muset prokazovat.
U dětí do deseti let by asi problém nebyl.
To musel vymyslet jouda z Kocourkova .

babilon

Rozhraní pro slevu je 18 let, nikoliv 15. Když bude 16letý tvrdit, že mu nebylo 15, tak se nic moc zásadního neděje.

coudy

spíš to bude zajímavé u Jančury když někomu bude 19 nebo 20 a nebude student a bude kupovat jízdenky jako když mu nebylo 18… neb prohlasil že do 18 nebude zjištovat nic… to se bude dobře zase okrádat..

Petr 766

Tak si to měl Babiš a ministerstvo nastavit jinak. Jakou roli v tom hraje Jančura? Nebo jiný dopravce? Tomu to může být v podstatě jedno jestli mu jízdenku zaplatí „nestudent“ v plné výši nebo mu ji doplatí stát ve stejné částce celkem. To není problém dopravce.

železničář v důchodu

Je a není – pokud někdo získá zákazníky z řad těch, za které nyní bude doplácet levnější jízdné stát, tak se logicky bude snažit tuto klientelu si udržet.

Petr.R

to poznají z karty, jak se připíšou peníze, tak se pozná kdo to platil a jaký sedadlo má v jakým vlaku, stejné je i jak píšete o tych černých duší, copak oni si zaplatí něco a potom nepojedou. Sice proti je ods, ale mají smůlu.

coudy

Měl jsem dotaz na MD ohledně tarifů u RJ z odpovědi jsem se dozvěděl že RELAX je klasická druhá třída a standart a potažmo nově Low-cost jsou pouze nabídky o proti ČD k IN kartám a včasným jízdenkám. Chápu to pak tak že v RELAX cestující platí plnou cenu tak jako u ČD… v tarifu standart je to IN 25 a v Low-cost IN 50. Tudíž když cena v RELAX je vyšší než u ČD tak RJ je tudíž dražší než ČD. Velice Vám děkujeme za Váš dotaz a názor. Vaše úvahy jsou logické, takto jsme o rozdělení tříd ve… Číst vice »

Petr.R

a proč se ptáš na md? tady se taky můžeš zeptat, ale jedno vidím bledě, jsi asi troch paranoidní protože jsi se nezeptal proč čd nemá v 152 IIItřídu.

Karel IV

Pro autora – není pravda, že ČD budou slevu nabízet jen z obyčejného jízdného. Podle ČD budou tuto slevu uplatňovat i u Superakčních jízdenek vázaných na vlak, což má dle mě i logiku. Mohou tak natáhnout víc lidí do mimošpičkových spojů, což je podle mě lepší, než zakázat slevu plošně v těch špičkových.

babilon

To je nějaká zatím tajná informace? Protože v tiskové zprávě ČD nic takového není.

Karel IV

Uvidíme zítra…

Karel IV

Takže na SuperAkční platí. 😉

Karel IV

Sleva platí pro všechny akční nabídky, které jsou vázány na konkrétní vlak – tzn. SuperAkční jízdenky a Včasná jízdenka Evropa. 🙂

Riki

S prominutím všem bych „na.ral“, pro každého už tu nějaká ta sleva byla a mohl si vybrat…..budování socialismu v kapitalismu je cesta do pekel. Bohužel na té cestě už dávno jsme, přestalo totiž platit pravidlo, že v dobách úrodných se odkládá na doby neúrodné, takhle se stále rozdává a dluh stále stoupá, protože delší budoucnost než max. 4 roky nikoho nezajímá. Doufám, že krize přijde z nenadání aby se tato vláda z toho svého rozdávání stačila ještě podělat. Nemám obecně nic proti slevám, ale přesně jak mi to říkal spolucestující v rychlíku na Slovensku, pokud má důchodce na pětihvězdičkový hotel… Číst vice »

coudy

Dotaz na p.Šindeláře: Proč u RJ je uveden příklad jen na trase Praha – Brno a jen v tarifu Low-cost? Pokud vím tak Jančura argumentuje že nemá třídy ale pouze tarify tudíž i jeho tarif RELAX je druhá třída který je dražší než jízdné u ČD ve druhé třídě.

Petr 766

Relax nemá dražší jízdné, je to zhruba srovnatelné s obyčejným u ČD. A je to 2. třída. Jinak je tam asi uveden Low-cost proto, že je to nejlevnější nabídka jak je s RJ do Prahy. U ČD je nejlevnější obyčejné jízdné. Takže problém nebude u RJ nebo v článku, ale pouze u způsobu, jakým ke slevám přistoupily ČD (včetně nemožnosti si jízdenku na eshopu koupit předem, u RJ žádný problém několik týdný dopředu) PS: Brno Praha Relax 299 Kč dospělý, 74 dítě. Takže kdo je dražší? ČD nebo RJ? A to je možné jet ranním spojem RJ ještě o něco… Číst vice »

Petr 766

Levnější spoj RJ Relax – 219 / 54 Kč dítě.

Pro úplnost, na kreditovku už tam je rozdíl minimální, u dospělého 5 Kč sleva.

coudy

RELAX z Brna do Prahy na zítra nejlevnější 219Kč do 299Kč záleží na čase u ČD 219Kč po celý den a jízdenka není vazaná na konkrétní vlak… Když RJ začínal tak RELAX byl nasazen jako 2třída o proti 2 třídě ČD tudíž nově Standart a Low-cost jsou pouze odnože RELAXU. A v neděli 2.9.2018 se z Brna do Prahy s RJ od 12h ani nedostanete u ČD aspoň po tom čase se do Prahy dostanu i když třeba na stojáka…

coudy

PS: u RELAX je cena i 389Kč na příští týden v pátek z Prahy do Brna a u ČD stále 219Kč
nějak se ty služby musí zaplatit a do konce z kompenzací…

Petr 766

A kolik je u ČD ta obyčejná do Prahy o kterou tady jde? 357 Kč. Takže ten rozdíl je cca 30 Kč. Čili plus mínus je to stejné – jízdné ve dvojce ČD (což může být pěkný Railjet i naprostý šrot) vs jízdné Relax, kde je vždy stejný typ vagonu, sedaček, prostoru… (a většinou je dodržen i servis minimálně v Relaxu i Byznysu)

Petr 766

Ale my se tu bavíme o slevách, ne o tom, za kolik kdo dá „akční“ jízdenku. Čili ČD je dražší než Relax a pro skupiny se slevou vychází stále lépe jezdit s Regiojetem, který drze nepočítá slevu z nejvyšší možné ceny, ale z aktuální. Až ČD budou počítat dítě jak 75% z 219 (či i nižší superakční), pak možná. Vy jste tvrdil, že Relax je dražší a Jančura vydělá víc. Není to pravda. A není pravda, že za 219 pojedete u ČD kdykoliv a jakýmkoliv vlakem. Záleží to na pokladní, co vám prodá. A třeba zejména těm, co tomu nerozumí,… Číst vice »

Petr 766

A když chcete do toho tahat akční jízdné u ČD, tak když budu chtít jet s RJ, tak si koupím Standard nebo Lowcost, což je přesně to, co nabízí ČD ve své dvojce. Takže opět bude RJ levnější a kompenzace nižší pokud pojede dítě. Kdežto u ČD dle jejich vyjádření se bude doplácet do plné obyčejné jízdenky. Já chápu, že chcete nějak ukázat, že Jančura je ten špatnej, ale prostě teď v této situaci tahají ČD za kratší konec, pokud to ještě neupraví jak psal někdo nahoře. Pro jistotu: RELAX odpovídá cenově 2. tř. ČD často bývá i levnější. Ale… Číst vice »

Honza

Nakonec je to možná rozumný krok – když si vezmu, jak bývají narvané railjety i EC na Praha-Brno a stále spousta cestujících jezdí bez místenky. ČD mají nedostatek vagonů a vytížené spoje by to „nedaly“, nebo jen za podmínky snížení komfortu plně platících. A připomínám poznámku, která se již objevila – na valné většině tratí se ČD vyplatí provozovat i prázdný vlak, protože to platí kraj/MD. Tak uvidíme.

Ondra

Rád bych pogratuloval k bravurně zvládnutému objektivnímu článku, který po důkladné rešerši všech dostupný pramenů uvádí pouze kompletní a zcela pravdivé informace. A teď vážně – nechtělo by to přistupovat celkově k většině článků zde tak, aby byly opravdu tím, čím je prezentujete? Tedy kvalitním zpravodajstvím z oblasti dopravy (ověřené a pravdivé informace, kvalitní rešerše dostupných pramenů atd.) a nikoli pouze lepším k-reportem? Je pravda, že v poslední době dopravě rozumí každý a železniční každý, kdo alespoň jednou viděl „mašinku“ na obrázku. (Ona to vlastně je i asi taková povaha nás Čechů, že každý rozumí všemu – hokej, vodohospodářství, řízení… Číst vice »

coudy

Viz můj příspěvek že srovnáváte u RJ pouze Low-cost.

Petr 766

Viz výše. Ale to se moc nehodí, že…

Ondra

Ale hodí, ale proč to není v tom článku? To je oč tu běží.

Petr 766

Asi se porovnávala nejlevnější varianta ve slevách pro dítě. Ale ok, doplněné by to tam být mohlo (ale aby pak zase někteří nepsali, že je to reklama na RJ 😉

Ondra

Primárně mi jde o to, aby obsahu článků byl vyvážený, opřený o tvrdá fakta a poskytl čtenáři komplexní informace pro komplexní pohled na problematiku – pokud je článek obecnější povahy, jako je tomu zde. Samozřejmě, že názor a preference autora mohou být také, ale neměly by, dle mého názoru, pokřivovat obsah celého článku (myšleno obecně na články zde). V tomto konkrétním v odstavci „Od jaké ceny se slevy odvíjí?“: Provedli jste nějaký průzkum o využívání slev a druhů jízdného na konkrétní lince, když tvrdíte, že na dané lince nikdo za obyčejné jízdné nejezdí? Uvádíte srovnání dvou dopravců a to u… Číst vice »

Kajman

„Provedli jste nějaký průzkum o využívání slev a druhů jízdného na konkrétní lince, když tvrdíte, že na dané lince nikdo za obyčejné jízdné nejezdí?“ – nezlobte se, ale toto je ryzí demagogie. Pokud dopravce – v tomto případě ČD – sice má v ceníku nějakou fiktivní cenu (tj. obyčejné jízdné), ale v praxi pro tu konkrétní trasu každému zákazníkovi bez ohledu na splnění dalších podmínek nabízí slevu (tj. akční jízdenku), pak lze s jistotou i bez nesmyslných průzkumů tvrdit, že počet osob jedoucích na takové trase za obyčejné jízdné se limitně blíží nule. Nelze pochopitelně vyloučit, že existuje zákazník, který… Číst vice »

Radek Janata

Stačí když někdo koupí jízdenku do Brna třeba z Roztok u Prahy a pak za úsek Praha-Brno platí obyčejné jízdné.

Kajman

V tom případě je to člověk, který tak jede poprvé (a asi naposledy), protože pokud je to pravidelný cestující, tak mu jistě neunikla možnost rozdělení jízdenky.

Jan Sůra

Pokud přijdete v Praze na nádraží a řeknete pokladní, že chcete jízdenku do Brna či Ostravy,NIKDY vám neprodá jízdenku podle kilometrického tarifu. Jinak děkujeme za cenné rady.

František

Jen nejezdí všichni z Prahy, Brna nebo Ostravy. Tam asi směřovala výtka. O dělení v krajských městech také pode mě víme hlavně my, kteří se o to sami zajímáme. Zkrátka, my bychom za to nejeli, ale dost lidí za to možná sem tam jede (když už zrovna nechytli ten „vždy levnější“ autobus).

Petr 766

Takže u dětí opět výdrb od ČD, super… Takže já pojedu za 119 na akční a dítě za 89 do Prahy se „slevou“ 75%. To nevymyslíš. Takže třeba minule stála cesta do Prahy 119 + 59 (oba akční) a se „slevou“ bude stát 119 + 89. Ač se slevami jako takovými nesouhlasím a nechal bych to tak jak to bylo, tak tohle je od ČD opravdu prasárna…

František

Může Vás hřát vědomí, že dítě nepojede za 15, a nebudete tak na skvělém státním nápadu vydělávat. 🙂 ČD si to nevymyslely. Co si lid zvolí, to má. Prázdné vlaky to stejně nezaplní, na to by bylo třeba jinačích kroků.

Vít Jůza

A tak nakonec slevy a kompenzace nepoctivě nevypočítávají soukromí dopravci, ale ten státní!

železničář v důchodu

Ale vždyť snad ani „priváti“ nemohou počítat slevy z dosavadního zlevněného „akčního“ studentského jízdného, ale z plné ceny svých „obyčejných“ jízdenek – takže jaký je v tom rozdíl?

To

Pořád lepší doba slevová nebo doba zdražování. Nejsem si jistý, jestli až tak velký povyk způsobilo, když onehdá ČD zdražily ze dne na den o 25% tím, že zavedly obyč. jízdné. Přijde mi těch článků na toto téma už přespříliš. Překvapení nejen pro novináře bude, že nastane 1.9. a zjistíme, že život jde dál a že se zase tolik nestalo. Přijde mi to, jako by se od zítra zvyšovalo DPH u potravin na 40% nebo měla proběhnout měnová reforma.

To

OPRAVA: Pořád lepší doba slevová než doba zdražování.

babilon

To se nám to hoduje, když to za nás budou platit naše děti i s úroky.

železničář v důchodu

Tak jste si je neměl pořizovat, když Vám teď vadí, jaká budoucnost je čeká – nebo jim začněte hned spořit, aby to pak měli z čeho platit. když o to máte takový strach.

Vít Jůza

Jak hnedka víte, že si babilon pořizoval děti, že neměl vlastní?

železničář v důchodu

A ty vlastní získal jak? Ty si přece také „pořídil“, dokonce tím nejpřirozenějším způsobem – Vy to snad neumíte?

To

To je trefné. Asi jako když studentík bude vykřikovat, že hrdě bude jezdit za plnou palbu a pak přijde domů k mamince a řekne: hele mami, chci se vytáhnout, jezdím za plný – hele mami, neměl jsem čas jít na brigádu, páč mě hnali na demostraci… zvyš mi prosím kapesný, stejně budu k tvýmu cecíku přicucnut nejmíň do třiceti.

Petr

To je zase porovnání výpočtu kompenzace, vybraná pravda, aby bylo jasné, kdo je ten špatný.
RJ si samozřejmě přijde na vyšší kompenzaci, když se pojede v Relaxu nebo když bude dle RJ „špička“, ale to se do příkladu nehodí. Obdobně LE má ve špičce dost šílené ceny. Průměrná cena bude úplně někde jinde.

Petr.R

já zase jsem si to spočítal tak, že cestující bude mět levnější lístek u RJ s tát dá RJ kompenzaci méně jak ČD kde cestující zaplatí více a v kompenzacích od státu vybere čd více jak RJ. Prostě čd dostane více peněz za méně přepravených cestujících.

coudy

je zajímavé že nejvíce kompenzací do teď dostával Jančura a řekl bych že ČD přepraví více cestujících než RJ

AAA

Jestli to nebude tim ze provozuje nejvice komercnich linek. Jake prekvapeni, ze.

coudy

Petr.R napsal: Prostě ČD dostane více peněz za méně přepravených cestujících.
tudíž jsem reagoval že ČD přepraví více cestujících než RJ
snad jste to ted pochopil…

Petr.R

neumíte chápat, já jsem to napsal příklad jen na jednu linku jeden vlak.

Petr 766

RJ Relax ve většině případů odpovídá obyčejnému jízdnému ve 2. tř. ČD, tak jak si může RJ příjít na víc?

Okoloidúci

Čisto teoreticky – nemá regiojet nevýhodu pri ceste na SK?
Pretože napr.
trasa Praha – Košice
RJ: Praha – št. hr. – 25% ceny
št. hr. – Košice – plná cena
ČD: Praha – št. hr. – 25% ceny
št. hr. – Košice – zadarmo (ZSSK)

Petr.R

důchodce v sk nemá zadarmo jízdné přes hranice, ale na slovensku na první stanici, též je to tak v madarsku.

Petr.R

RJ v astře za 335kč s plným servisem na vozíku nebo v kupé s donáškou, u čd jsem to nenašel ty vaše propočty.

Ondřej

Je dobře, že se k tomu ČD postavili takto, aspoň to studenti, žáci a důchodci nebudou mít tak úplně levné, jak to ze začátku vypadalo a nakonec ta sleva vůči lidem, co mají inkarty nebude 75%, ale necelých 60%.

Petr.R

je to v pořádku, ale ČD si neuvědomila, že je tady už konkurence a třeba někteří studenti si to spočítají, ale nebylo by na škodu, kdyby tady třeba pro důchodce byla srovnávací tabulka. Třeba ten důchodce by jel v low-costu za 24kč- měl rezervovaný místo k sezení, denní tisk a rájec který by si vzál s poličky.

AAA

ať sousedovi ta koza chcípne, že jo

Petr 766

Takže to vlastně může být na některých trasách dražší než doteď… aneb nechci slevu zadarmo.

Jakub

Samozřejmě, že je to dobře. Rozdělí se takto klientela.

Studenti (a důchodci) budou jezdit RJ, protože to pro ně bude levné a pracující lidé ČD, protože tam bude více dostupných sedadel a budou moci uplatnit IN25, případně si připlatí za vyšší třídu.

Petr 766

Jako pracující pojedu RJ byznysem, protože mi nabízí více než ČD ve vyšší třídě a za méně peněz. U ČD je to výhodné jen když člověk chce využít jídelák a dát si „klasické“ jídlo či snídani, tam Railjet má určitý význam.

S rodinou jsme jezdili byznysem taky (kupé pro sebe), Babiš nám zrušil možnost na tom mít nějakou slevu (stejně jako v jedničce ČD), takže tam si buď budeme muset připlatit u staršího dítěte do dospělé jízdenky nebo pojedeme příště už autem. Velkoprostor s malým dítětem nemám rád.

noerf

Tak to vypadá, že ČD se bude snažit oškubat stát i cestující.

Petr.R

ČD se nebude snažit, ona už škube stát pár let, byla tady tabulka jak některý vlaky jsou prodělečný a potom byl článek, že čd na tych vlakách sníží ty vlkm.

Ondřej

Tak hlavně ČD to může být úplně jedno, protože až na linku Praha – Ostrava má vše dotované krajem nebo státem, takže žádnou náhradu jízdného narozdíl od Regiojetu a LE dostávat nebude. Tzn. že stát rozhodně oškubávat nebude a cestujícím v těch kategoriích jízdné klesne, ale ne o tolik. Důchodci a studenti, ať si klidně jezdí Regiojetem a LE a stát ať platí více, oni to pak pracující lidé aspoň Babišovi a spol. spočítají u voleb. Očekávám, že ty slevy budou novou vládou (za 3 roky) zase zrušeny a vráceny tam, kde byly doposud, protože nevím, proč jako pracující člověk,… Číst vice »

železničář v důchodu

To je zajímavý (a možná i pravdivý a správný) názor: podle Vás tedy ČD žádné „kompenzace“ (minimálně zatím) dostávat nebudou, protože už mají „prokazatelnou ztrátu“ zahrnutu v příspěvcích „státu“ a „krajů“ na objednanou dopravu? To by ovšem tu současnou „bouři ve sklenici vody“ naprosto popřelo, proto se mi nezdá, že by to tak skutečně zafungovalo: třeba to autor textu nějak upřesní …

železničář v důchodu

Díky za upřesnění – takže „Ondřej“ neměl pravdu: určitou logiku to další kompenzování sice má, ale pak by asi měly být co nejdříve nově nastaveny celé kompenzace „prokazatelné ztráty“ z objednané dopravy.