cargo

Do rušení provozu na lokálkách se vložili železniční odboráři, vyzvali k jednání kraje a ministerstva

Motorový vůz 810 v Ledečku. Autor: Ondřej KubalaMotorový vůz 810 v Ledečku. Autor: Ondřej Kubala

Odboráři se škrty zásadně nesouhlasí.

Zpět na článek
506 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
xyz

A vůbec i ten přístup – zaměstnanci firmy X nesouhlasí s mírným (a smlouvou umožněným) omezením objednávky od jednoho z patnácti objednatelů výkonů u oné firmy X.

Zaměstnanci té firmy vyzývají onoho 1 z 15 objednatelů, aby jednal de facto s jiným z těch 15 objednatelů.

A to teda ještě za předpokladu, že odbory nyní vystupují jen za zaměstnance ČD a ne za pracovníky Dobré správy, protože ta přece s žádným s dopravců nemá vůbec nic společného. 🙂

To nevymyslíš.

Axel

organizace zaměstnanců – odbory – ve firmě ČD by si hlavně měli řešit své záležitosti UVNITŘ firmy ČD… Zástupci zaměstnanců (odboráři) tvoří část členů dozorčí rady ČD…. A dozorčí rada se vyjadřuje (schvaluje) Podnikatelský plán firmy ČD… https://www.ceskedrahy.cz/tiskove-centrum/tiskove-zpravy/-31777/ Tj. při vyjednávání firmy ČD se Středočeským krajem/Prahou se odboráři měli VČAS ozvat = zhruba v roce 2018, než došlo k podpisu smlouvy… Nyní – po začátku platnosti smlouvy – jsou protesty odborářů proti textu smlouvy … prostě opožděné… Něco jako staletý spánek „šípkové růženky“… Nechápu proč zaměstnanci firmy ČD si ponechávají vedení svých odborů… přitom to co jsem výše napsal, je… Číst vice »

xyz

Nádražácké odbory, které v roce 2018 vydaly brožuru kopající do provozu bez průvodčích coby „sociálního dumpingu“, nyní protestují proti redukci provozu na tratích povětšinou právě s tímto režimem „sociálního dumpingu“.

To nevymyslíš. Schíza jako hrom.

ušatá

Konečně se rozhoupali. Toto trvalo.

ušatá

Vzhledem k tomu, že skutečné náklady autobusů jsou cca 2 – 2,5 vyšší, pak úspora 0,0. jenže o tom se nesmí mluvit, natož chtít propočty nebo využít již ty, které se kdysi udělaly.

Amper77

Jakto, že mluvíš o něčem, o čem se nesmí mluvit?

Axel

Klid, pán bude duševní gigant, který si realitou nenechá zkazit svůj názor… Např. níže pan „ušatá“ tvrdil: „Obsazenost ve špičkách cca mezi Prahou a Vraným bývá často na 100 %, samozřejmě dál se to zmenšuje, ale neztrácí. “ … No a my víme, že na lince Dobříš – Praha jsou vlaky vyjíždějící z Dobříše průměrně naplněny ze 4% – jinými slovy – vlak vyjíždí z Dobříše s jedním cestujícím na 25 sedaček (zajímalo by mě, např. jestli by na základní škole probíhalo vyučování ve třídě s jedním žákem/žačkou, pokud by zbývajících 24 dětí dlouhodobě nechodilo do školy)…. Přitom by panu… Číst vice »

Leinad

Poptávka se v žádném bodě neláme, při oseknutí s88 nastane synergický efekt. A opět bude obsazenost nerovnoměrná.

Axel

V tom se asi shodneme, že směrem z Dobříše jsou vlaky využity hodně málo … Na lince Dobříš-Praha jsou vlaky vyjíždějící z Mníšku pod Brdy (směr Praha) průměrně vytíženy na 6%. (tj. na 15-ti sedačkách je 1 cestující)… Ve vlacích vyjíždějících z Dobříše je využití 4%. Zdroj: z dopravního průzkumu za březen, srpen, říjen 2019 (pracovní dny). S tak okázalým nezájmem cestujících je NAPROSTÝ A TOTÁLNÍ nesmysl udržovat vlakovou dopravu z Dobříše. Absolutně nechápu pana ministra Havlíčka, který usilovně upozorňuje na chyby svých stranických kolegů/kolegyň z ANO a svých (kvazi-)koaličních partnerů é ANO/ČSSD (KSČM+Okamura)… Holt ještě větší blb, než jeho… Číst vice »

Leinad

Je to docela škoda.
Borecký místo smysluplných úspor (mezi které by patřilo i rušení Mochovky, ale třeba i soutěžení linek), prostě přináší nekoncepční škrty.
Zrušit S88, protože tím jezdí málo lidí Praha – Dobříš. (Ale ten argument nepoužít na všechny linky, kterými se nejezdí z konečné na konečnou.)
Platit za kilometr šukafonu S65 stejně jako za kilometr dvojElefanta, Hostivice potřebují vlak o ceně dvojElefanta. (A Havlíčkova strana to chce).
Důchodci 70+ jistě ocení, že můžou jezdit zdarma, zdarma je důležitější než aby jim nějaký spoj vůbec jel.

svojsin

Když jsme u koncepčnosti: Např. u Kralovic by bylo zlepšení doplnit bus a zrušit vlak i tehdy, pokud by se nic neušetřilo!
A to z důvodu docházkové vzdálenosti pro většinu obyvatel, ve většině obcí v této relaci.
Tím spíš, když má vlak v sezoně o víkendech zůstat (i když tady by stačil cyklobus).

Jelen

Ne, nebylo by to zlepšení. Chápu tu redukci na víkendy, ale úplné zrušení by neprospělo nikomu, teda kromě milovníků rušení tratí.

svojsin

Však tam mají zůstat víkendy v dobé letního času.
O rušení trati není řeč.
Do Koryčan nejezdí osobka cca 40 let minimálně a trať tam pořád je…..

xyz

Technická poznámka – nejde o trať, ale o „staniční kolej žst. Nemotice“.

Jinak ale souhlas.

Juraj

Co má Borecký soutěžit, když jsou smlouvy z dílny bývalého vedení kraje podepsány do roku 2029?

Havlíčkově straně je Hostivice totálně ukradena, jinak by tam už dávno vedla modernizovaná trať. Zájem o S5 bohužel skončil u toho, když Babiš před dvěma lety soudružsky nařídil SŽDC dotáhnout vlak na letiště v příští pětiletce.

Axel

A kdyby konkurenční železniční dopravci srazili požadovanou dotaci řekněme o 1/10, tak se něco změní na aktuálním využití cca 15% kapacity vlaků do Dobříše? V nejsilněji využívaných úsecích vlakové linky Praha-Dobříš se využívá cca 15% kapacity (=6 ze 7-mi sedaček je prázdných)… A v koncovém úseku u Dobříše je využití ještě menší… (údaje z roku 2019)… IMHO ani sebelevnější provoz vagonu nelze zaplatit při tak chabém zájmu cestujících. Nejsem místní, ale jestli cestující z Dobříše atd. nemají zájem o vlaky, tak asi „žába na prameni“ je jinde než v částce od firmy ČD… Nevím jestli by pomohlo nasadit jiné typy… Číst vice »

Swarrior

15% využití v nejsilnějších úsecích rozhodně neodpovídá mé zkušenosti. Díky pravidelným ranním zácpám na Strakonické a v Komořanské je vlak jediným způsobem jak se ze Zbraslavi dostat do města (vyjma 40 min pochodu do Radotína nebo jízdy na motorce nebo na kole) v nějaké definované době. Ve vlaku se místo k sednutí v úseku Zbraslav-Kačerov najít dalo ale člověk musel hledat. S koncem dovolených a rozkutanou Strakonickou počítám že ten 20 min pochoch rád budu podnikat.

Axel

Jak říkám: nejsem místní a nikdy jsem touto linkou nejel – pouze mě silně překvapil ten nápad pana ministra Havlíčka, který demogagicky blábolil, čímž bohužel se zablokovala věcná debata, jestli nápad pana Boreckého je opravdu „nejmenší zlo“ v nynější rozpočtové krizi středočeské regionální dopravy … Můžu akorát vycházet z dostupných podkladů: https://www.idsk.cz/resources/Anal%C3%BDza%20vyt%C3%AD%C5%BEen%C3%AD%20trati%20210.pdf Koneckonců – podrobné údaje o vytížení vlaku do Dobříše má firma České dráhy, neboť vyinkasované jízdné si nechává firma ČR ( = na rozdíl od některých jiných krajů, které si přáli aby inkasované jízdné bylo busovým/vlakovým dopravcem předáno příslušnému kraji, tak aby kraj měl úplné a kompletní informace… Číst vice »

ušatá

Potřebujeme zcela jinou dopravní politiku a koncepci a skutečně chtít propočty nákladů a škod jednotlivých dopravních systémů.!!!!!!

xyz

Zejména např. skutečné pokrytí nákladů na mzdy všech výpravčích v Dobříši či Mníšku pod Brdy, že.

To by se pak dopravce (potažmo objednatel) za vlaky v úseku Čisovice – Dobříš nedoplatili.

ušatá

Obsazenost ve špičkách cca mezi Prahou a Vraným bývá často na 100 %, samozřejmě dál se to zmenšuje, ale neztrácí. Jen je nutné najit řešení vyšší obsazenosti i v dalších úsecích a hlavně řešit návaznost do dalších obcí od tratě. A to paltí všude.

Axel

Vlak vyjíždějící z Dobříše je využit na 4% v pracovní dny – jinými slovy: z 25-ti sedaček ve vlaku je POUZE 1 sedačka využita…. to je údaj za pracovní dny – průměr ze 3 dopravních průzkumů konaných v 03/2019, 08/2019, 10/2012

Axel

oprava – dopravní průzkumy byly všechny v roce 2019 = březen+srpen+říjen

https://www.idsk.cz/resources/Anal%C3%BDza%20vyt%C3%AD%C5%BEen%C3%AD%20trati%20210.pdf

ušatá

Ano, na koncích tratí (třeba i na konečných tramvají) je dojíždějících méně (otázkou je, co na těch koncích je a jak je od nich zajištěn odvoz). Takže zruším kousek tratě. No a najednou na tom novém konci bude opět zase nějak méně lidí, než bylo. Takže opět zkrátím, až se dostanu do Prahy hlavního a zruším vše. Opravdu logika je v tomto státě na prvním místě. Zato hledat řešení se nechce. Je vidět, že úroveň vzdělávání je podivná, hlavně že jisté strany lákají mladé na to, že se ve školách nebude biflovat a nebudou muset znát řeky. Takže paměť nula… Číst vice »

Axel

Připomenu základní fakt… Jermanová-Pokorná z bývalé středočeské krajské koalice (ANO/KSČM/ČSSD) uzavřela v roce 2019 tak „bezvadné“ smlouvy, že nynější krajská koalice nemá dost peněz aby zaplatila částky uvedené ve smlouvách po Jermanové-Pokorné… Jinými slovy koalice ANO/KSČM/ČSSD ve středních Čechách po sobě nechala „spálenou zemi“…. A nyní pan ministr Havlíček z celostátní vládní koalice ANO/ČSSD(/KSČ/Okamura) začal demagogicky blábolit. Žádné věcné argumenty, kde vzít peníze, aby středočeský kraj neskončil v insolvenci… A do to se „vzbudili“ zaměstnanci dodavatele s tím, že „nadávají“ zákazníkovi svého zaměstnavatele, který nemá dost peněz, aby i budoucnu kupoval služby od ČD v současném rozsahu… Kde byli „chytří“… Číst vice »

Leinad

Vypovídat maximum co smlouva umožňuje, a při tom soutěžit náhradu za to vypovězené.

Axel

Pane Leinad, Váš názor (jak mají nynější krajští politici řešit rozpočtovou krizi Středočeského kraje) obsahuje 2 omyly: – na postupnou změnu není čas, neboť už letos chybí peníze v rozpočtu (před pár roky tvořily dotace na regionální dopravu cca 25% z disponobilního rozpočtu St.Č.kraje… ovšem po uzavření smluv cca v roce 2019 paní Pokornou-Jermanovou z ANO, se letos závazky z těchto smluv o dotování regionální dopravy vyšplhaly na necelých 40% z disponibilního rozpočtu… a vlivem celostátní Babišovy vlády dojde za pár roků k dalšímu prudkému nárůst nákladů na regionální dopravu) – Zapomínáte, že dodavatel dopravy pro Středočeský kraj provozuje za… Číst vice »

Leinad

/Nemá smysl „do krve“ ždímat dopravce… /
Ale má smysl dopravce vybraného bez výběrového řízení a za nesmyslně vysokou cenu trošku zdimat, vybrat maximum co smlouva umožňuje.

Axel

IMHO, než „ždímat“ dopravce xyz, mnohem líp je pracovat, aby bylo dost cestujících …. Prostě roky pracovat na vyladění jízdních řádů, přestupů, propagaci… Prostě na lince z Dobříše asi není tím nejzásadnějším problémem, to jaké jsou služby firmy ČD. Tím nemyslím, že by stačilo, aby vlak vyjíždějící z Dobříše byl průměrně využit např. na 10% (dle údajů z roku 2019 byl vlak využit ze 4% – v pracovních dnech)… To ministr pan Havlíček asi měl mozkovou příhodu, když obhajuje takovou ekonomickou katastrofu (díle své stranické kolegyně Pokorné-Jermanové a koaličních partnerů z ČSSD/KSČ/…) V regionálním vlaku do centra aglomerace by –… Číst vice »

xyz

Jojo, špatný je ten, který s podpisem té smlouvy, která míchá dohromady vlkm za šukafon s vlkm za Elefant, nemá nic společného…

(ironie)

Jarmila stedronska

Zdarma není to nejdůležitější. Oni ti 70+ nemají prostředky na údržbu autíček a mnohdy ani jejich zdravotní stav neumožňuje řízení. To bude zase stát peníze, až si všichni senioři budou objednávat housku z důvodu že pěšky si pro ní nedojdou. Vlakem jsou soběstační. Neznám váš věk,ale taky jednou nebudete řídit auto. Budete za ten vlak rád. Myslete na sebe,na stáří,které se blíží.Bus z Pražské ,kde vystoupí téměř všichni,taky jede neobsazen do posledních stanic. V Praze na konečné stanice také nejedou všichni. Pokud ano, nevyjíždí z druhé konečné nacpaný dopravní prostředek.

Mirek Zv.

Při dojíždění z Veleslavína do centra jsem se sice jako správný šotouš občas svezl na (trapně odsunutou) Vltavskou, možná existuje někdo, komu to spojení opravdu pomáhá, ale myslím, že skončit všechny vlaky na Veleslavíně by po dobu rozpočtových problémů bylo mnohem lepší řešení úspory než likvidovat lokálky.

Leinad

Jojo, k čemu lokálka do centra, když stejně hodně lidí jede z Veleslavína metrem. 🙂 Kilometry (a když to vyjde tak i souprava) ušetřeny a nezruší se obsluha zastávek.
S88 zkrátit do Braníka, to neuškodí Stochovicím a možná ubyde srovnávačů s88 vs 395 na cestu Praha – Dobris(k čemuž s88 fakt neslouží).

Mirek Zv.

Spíš snad Kačerov než Braník, ale ok. Taky ML mi přijde zbytná, za Holešovicemi do Hostivaře.

Axel

údaje o počtu cestujících na jednotlivé zastávky po vlakové lince S88 (údaje z roku 2019).
https://www.idsk.cz/resources/Anal%C3%BDza%20vyt%C3%AD%C5%BEen%C3%AD%20trati%20210.pdf

Celodenní průměr využití vlaků do Dobříše nepřesahuje cca 15%… tj jen 1 sedačka ze 7-mi je využita… a to se započítává i využití cestujícím, který cestuje jen kousek na této lince. Tj. na konečnou do Dobříše je využití ještě menší.

Leinad

Ještě méně, když se započítá že trionovu ČD bez výběrka jezdí za stejnou cenu jako dvojElefanti.

Leinad

Ok, Kačerov

Jaaaa

To by se vám lidi na ty vlaky vyflákli úplně.

Řada lidí v tom městě jaksi přestupuje jinam a vy byste jim jen tak mírnyx týrnix přidal přestup navíc.

Navíc tohle už je naštěstí věc Prahy a ne pobóchanýho Boreckýho.

Mirek Zv.

Podle obvyklého počtu cestujících ta řada asi nebude tak dlouhá. Asi problém poznat, jestli řada nebo sloupec. A ten dotyčný nejspíš půjde na Hlavní, tak je mu to skoro jedno.

Amper77

MInulý měsíc jsem se projel cyklostezku z Hostašovic do N.Jičína. Vzpomene si ještě někdo na jičínku? Chybí někomu?

Jaaaa

Jo.

Ivan

Komu konkrétně, žvanile??

Ivan

Takže odpovědi se jako obvykle nedočkáme, to nemůže překvapit nikoho, kdo se s nějakým „argumentem“ tvora pod nickem Jaaaa setkal.

ušatá

Všem, kteří by s tím jezdili a dnes musí do auta nebo autobusu a všem, které silniční doprava čím dál víc otravuje. Zatím co mohli po dostavbě projíždět N. Jičínem a mít krásnou spojku a něco jako příměstskou dopravu. To ale opravdu každý nepochopí. Bohužel.

xyz

Ta „dostavba“ byla technicky/ekonomicky nereálná. Plus tak jako tak neřešila to, že trať zčásti vedla mimo osu osídlení.

ušatá

Ano!

Jiří Kocurek

Mochov! Důležitější než Praha – Brno/Ostrava nedejbože nějaké Německo.

Jaaaa

Vy jste jak umanutý děcko.

Ivan

To je jen takové zrcadlo.

Vašek

Odbotáři se škrty nesouhlasí, ztráty sami zadotují.

Axel

Nelze utrácet peníze, které nemám… Viz srovnání že se prudce zvýšil podíl dotování regionální dopravy na celkovém disponobilním rozpočtu ve středních Čechách. Během 2 let to stouplo z cca 25%… nyní tvoří dotace dopravy už cca 40%….
https://zdopravy.cz/wp-content/uploads/2021/07/graf2.jpg
A odvrátit rozpočtou krizi není snadné, neboť minulá krajská koalice (ANO/KSČM/ČSSD) uzavřela dlouholeté smlouvy (např s firmou ČD do roku 2029).

A kvůli rozhodnutím Babišovy vlády (ECTS brzo a všude, elektrobusy, změna systému elektrického napájení,…) se během pár roků znovu zvýší náklady na regionální dopravu
https://zdopravy.cz/zdrazeni-jizdneho-je-nevyhnutelne-rika-novy-stredocesky-radni-pro-dopravu-71945/

Jaaaa

Pěkně tím tady tapetujete, vy jste ve STAN?

Axel

Ne. A dokonce ani nejsem ze středních Čech… Ale to politikaření/klamání ministra Havlíčka/Jermanové je tak očividné, že mě „na*ralo“ za jaké „debily“ nás považuje….

Ivan

Skutečná fakta vám prokazatelně nevoní.

ušatá

Máte pravdu, nevoní vám.

ušatá

Nelze utrácet peníze, které nemám……
Tak proč se cpou ty stovky miliard do silniční dopravy a do (ne)řešení jejich škod?

Ivan

Zase se odbory se… montují do něčeho, po čem jim nic není?!

Dominik

Jde o práci pro zaměstnance, které zastupují, takže jim něco po tom je, rozhodně je jim po tom víc, jak Ústeckému kraji po tom, jak se dělají výluky.

Leinad

Ústeckému kraji není nic po tom, jestli se dá doprava objednat. Odborářům je hodně po tom, jestli si ji někdo objedná.

David

Teď jste se projevil jako správný zaměstnanec SŽ(DC). Bylo by dobře, kdyby UL kraj v jeho postoji podpořil každý objednatel, protože systém výluk u SŽ je opravdu ostudný. A lidi, kteří vlakem nejezdí z nutnosti nebo ze šotouštví, ten výlukový bordel opravdu odpuzuje – a bohužel odpuzuje i lidi, kterých se výluka přímo nedotkne, ale dotkne se jich zprostředkovaně.

Dominik

Až bude UL kraj vlastnit trať, tak ať si rozhodují, jak budou probíhat výluky. Jistě ono je lepší mít rok uzavřenou celou trať, i když se v jeden čas bude pracovat pouze na jednom úseku, že? Nebo jak si to UL kraj představuje? Že si oni usmyslí a najednou bude dost lidí, techniky i peněz, aby se makalo na celé trati naráz, protože ještě víc dokáže naštvat zbytečná NAD, když na daném úseku může jet vlak. Z osobního pohledu, čím méně musím busem, tím lépe. Nejsem sice žádný dlouhán, ale málo místa na nohy, úložný prostor taky nic moc, o… Číst vice »

xyz

Nejméně místa na nohy paradoxně mají busy ex-Francie (Karosy, do nichž je namísto běžných 45 sedadel nacpáno sedadel skoro 60 kvůli tomu, aby se „vešly 2 školní třídy do 1 autobusu“), nasazované zhusta na spoje NAD v režii firmy ČD, a.s.

Leinad

A ten „zprostředkovaný bordel“ taky lze omezit.
Z důvodu plánované výluky je mimořádné zpoždění, třeba i nějakého jiného vlaku. Nejsou výlukové GVD.

Ivan

Odbory se mají zajímat o PODMÍNKY pro zaměstnance, po místech je jim kulové, když samy žádné nevytvoří.

Dominik

Když se řešila Kozina, tak bylo špatně, že se neozvali proti, když se teď ozvali, tak je to zase špatně?

Neřekl bych, méně výkonu v místě, takže hrozba přesunu, delších dojíždění, atd… Stále v tom vidím větší smysl, než když UL kraj řeší výluky tratí, přitom žádné nevlastní.

xyz

Ale oni se ani teď neozvali proti. Zajímavé, že?

Ivan

Naopak Ústeckému kraji je po výlukách hodně, už proto, že právě on platí VD v regionu a chce za ty peníze dostat určitou kvalitu služby.

Dominik

Po tom jak bude probíhat kulové, když se řešili režijky SŽDC v JMK, tak tu padali argumenty, že po tom je kraji houby, že to nejsou jeho zaměstnanců, a nemají s SŽDC nic společného, takže úplně stejně by mělo být jedno kraji jak probíhají výluky, až bude nějakou trať vlastnit, tak ať si klidně rozhoduje. Kvalitu ať řeší s tím, u koho objednal, a ten ať si to zas vyřeší se Správou železnice, když je nějaké zpoždění, či zrušený vlak, z důvodu na straně správce infrastruktury, tak to taky řešíte s dopravcem a nechcete kompenzaci po Správě železnice. Když jsou… Číst vice »

xyz

Naopak – Ústecký kraj NESE RIZIKO TRŽEB a proto má zájem, aby vliv výluk na kvalitu železniční dopravy byl co nejnižší.

A Jihomoravský kraj NESE RIZIKO TRŽEB a proto určil, které „neIDS“ jízdenky bude ve svých vlacích akceptovat a které ne.

xyz

Zastupovat je ale mají VŮČI ZAMĚSTNAVATELI, tzn. zajistit jejich přesun na jiné výkony (i tak je jich v tomto kraji ažaž + obecně platí, že strojvedoucích je spíše nedostatek než přebybek, že), nikoliv řešit, jestli kraj (= zákazník jejich zaměstnavatele) „může“ či nesmí v souladu se smlouvou přistoupit k mírné redukci počtu spojů.

ušatá

Právě že je a nějak trvalo dlouho, než jim ro došlo.

Diesel

Nebylo by dobrý den zeptat se těch místních zda o to vůbec mají zájem nebo ne? Vidím to u nás. Koleje kilometr za vsí a nikdo kromě dvou místních alkoholiků s tím nejezdí . S kýmkoliv se bavíme , každý od nás volí auto neb každý říká že nehodlá čas trávit skákáním někde po peronech.

JanT

Takovy mily a lidsky pripevek:). Napriklad v nasi obci jezdi vlakem i busem nejen alkoholici:).

Axel

Znáte obecní volby??? Tímto se nejlíp zjišťuje názor obyvatel na konkrétní obecní záležitosti…

Jaaaa

Jestli se má všechno řídit názorem obyvatel, tak máme středověk.

Axel

Jakože myslíte, že cestující ve středních Čechách ocení zdražení měsíčních jízdenek o víc než cca 19%??? Jen proto, aby ministr Havlíček/Jermanová se mohli kochat poloprázdným vlakem do Dobříše??? Tedy kochat myslím v těch okamžicích, kdy přesednou ze svých automobilů, což asi je velmi zřídka.

Axel

údaje o využití vlaku do Dobříše (údaj z roku 2019) https://www.idsk.cz/resources/Anal%C3%BDza%20vyt%C3%AD%C5%BEen%C3%AD%20trati%20210.pdf

ušatá

A co třeba roky 2010,11,12,13,14,15,16,17,18??? A porovnávat a analyzovat?

xyz

Ano, údaje z roku 2019 již mohou být zkresleny (nadhodnoceny) existencí populistických 75% slev. Tzn. skutečně údaje do roku 2018 by uměly být více vypovídající.

Ivan

Takže kromě matematiky a fyziky jste nepolíben ani dějepisem na úrovni ZŠ.

Petr

Samozrejme, ze maji zajem. Z rozpoctu obce se to neplati a z krajskyho rozpoctu krev netece.

Leinad

Blbý je, že Anofert a modrogumy umí poslat jen dvojitého Elefanta (na tratě, kde by se hodil daleko levnější motorák, si stejně ČD účtují stejnou cenu za vozokm, Jermanka to podepsala).

Pokud by se za Regionovu do Dobříše platilo méně než Ustečáci za klimatizovanou Pesu, možná by nebylo potřeba šetřit. Ale to strana multiministra ani modrogumáci nechtějí.

David

Stanovení průměrné ceny za vlkm v rámci smluv (u jakéhokoliv dopravce) je skoro největší zvěrstvo tohoto systému. Ale hlavně objednatelům tohle vyhovuje, dopravcům moc ne.

Leinad

Dopravci nevyhovuje, když si za šukafon může fakturovat tolik, co za dvojElefanta?

babilon

Není třeba se ptát. Na to, jestli mají zájem, přece dnes a denně odpovídají tím, že tím vlakem nejezdí.

Dominik

Tak víme že nejezdí, ale víte i proč?

Mirek Zv.

Tak třeba Lužec se mi zdá jasný. Vlaky bez jakéhokoli spojení do Prahy: to se mi zdá jako cílená likvidace.

Jaaaa

Jj, hezky jim to vyjde do tabulek a pak tady tapetují jako Axel grafíky.

Axel

Pro lidi, které obtěžuje graf stačí, když používají svůj obvyklý rituál = v hospodě můžu utrácet maximálně tolik, kolik mám v peněžence … neboť „na sekyru“ mi hospodský příště nic nepřinese

Amper77

Rožnovka mezi ohrožené tratě určitě nepatří ale ve všech vesnicích po cestě by ji s klidným srdcem nechali zrušit. Mimo vlastní Rožnov, který dost žije z cestovního ruchu.

Dopravní odborník

Prostě šotoušci a režijky chtějí vláčky!
Co na tom, že jen pro sebe?
Argumenty nejsou, max. ten o rušení silnic.

Jaaaa

Takže panstvo:

– Běžná údržba všech silnic ve středočeském kraji je cca 1 miliarda ročně.
– Investice do silnic jsou cca 3 miliardy ročně.

Aby to bylo fér, 2 % silnic, údržby i investic by mělo jít z kola ven, a za každou novou nebo převedenou silnici vyhodit stejně dlouhou jinou.

Podle ideologie pana „MartinaS“ tak u těchto úseků UŠETŘÍME „další investice“.

Nebo že bychom podporovali autíčka víc než vlaky, hm?

Lol Phirae

No, někdo řeší autíčka vs. vlaky a někdo řeší funkční dopravu.

P.S. Doufám, že už máte postavenou vlečku k místní samoobsluze.

Jaaaa

Ano, někdo řeší funkční dopravu v době krize.

Borecký to není. Vy taky ne.

Buď se šetří, a 10 % silniční sítě je prostě postradatelných, nebo jen cintáte pentli.

A z vaší reakce je jasné, že funkční dopravu nechcete. Chcete jen zrušit železnici, která vám prostě leží v žaludku.

A cokoli si najdete je pro vás dobré.

Typický Čecháček.

Jaaaa

98 % krajských silnic vede k místní samoobsluze?

Teď jste se prostě odkopal.

ušatá

Já jen ještě zaprovokuji. Každá samoobsluha může být postavena u zastávky vlaku (na zastávce) a bude mít nakládací rampu, na které vlak (třeba 810) vyloží zboží pro tu samoobsluhu. A je to vyřešeno!

PvvS

Kolik palet se vleze do 810 a jak dlouho by trvalo vyložení a naložení ?

svojsin

A o kolik silnic se nebude nikdo starat, když zrušíte autobusy?
Pokud by mělo být vyslyšeno vaše volání po spravedlnosti a tedy zaveden poplatek za DC pro busy , možná by stačilo brát v úvahu jen dosyp od MD, který mají jen vlaky a jsme tam, kde jsme.
K tomu připočteme ceny, za který by jely nový vozidla (autobusy jedou většinou do 15let věku).
Vlak má větší životnost, tak mu dejme 30 let.

Při takovém „rovném“ přístupu by vám vlak nezůstal nejen na Březnice – Rožmitál, ale Březnice by byla na výjimky jen nádraží pro nákladní vlaky kamkoliv…..

Jaaaa

Autobusy se budou muset rušit úplně stejně jako vlaky. A to zjevně radikálněji, víte? Když zrušíte jeden spoj ze 4, tak můžete zrušit rovnou i ty ostatní, protože pokud se cestující nedostane busem i zpátky, tak nepojede busem ani tam, víte? Nevíte. Nebo chcete vozit vzduch a zatínat sekyru do slavného krajského rozpočtu ještě hlouběji, hm? Pane spořílku za každou cenu? — Autobusy tvoří zdaleka nejvyšší zatížení všech menších krajských silnic. Už jen zrušením 10 % vám náklady na údržbu o zcela jistě víc jak ta 2 % poklesnou. Jaký dosyp od MD mají krajské vlaky navíc? Žádný nevidím. Ostatně… Číst vice »

svojsin

Zase nepíšete pravdu a ohýbáte čísla. Např. ve Slavkově je autobusák z 80 let a pořádná oprava tam neproběhla ani jednou, protože nemusela. Že se na vesnicích co 5 let opravují zálivy je další vaše lež. Uveďte konkrétní místa na REGIONÁLNÍCH LINKÁCH !!!! To, že nevíte o dosypu od MD krajům na regio vlaky asi nikoho nepřekvapuje, informace vám na příslušném ministerstvu jistě rádi poskytnou. Co se týká spoření u autobusů, tak k nějakým škrtům již došlo, k vaši radosti. Pokud máte na mysli konkrétní linku, kde je výhodnější převést dopravu na vlak a řešení, jak žádnou obec nepřipravit o… Číst vice »

Jaaaa

1. Ve kterém Slavkově? Na co je povrch dimenzován? Je to běžná okreska? Asi těžko.
2. Opravují je ve městech stále dokola. U nás v ulici každé dva roky.
3. Tak mi je buď poskytněte vy, když s nimi tak šermujete, nebo mlčte.
4. Opět, „k nějakým škrtům“, ale nevíte k jakým. Moje radost to není, je to vaše radost.
5. Tak povídejte, co bylo na VO – Chornice? Zas jenom mlžíte. Vaše praskání z kloubů vám jde.
6. Jste holt prorok s křišťálovou koulí.

Svojsin

Zeptejte se na SŽ, proč tam byla výluka a hrabali se na trati( u biskupickyho přejezdu apd. to bylo vidět i na výsledku ), třeba vám to napíšou i s rozpisem materiálu. Včetně té další do MT, ta taky není zrovna před 50lety. Teď si nejsem jistý, ale letos byla i u Dzbelu. Opatovice – Boskovice loni touto dobou. Vzhledem k počtu vlaků je to tam dost často , vy Kontrolo. AN ve Slavkove u Brna, samoz. že to bylo stavěno na těžký vozidla ( nějak vám tečou nervy). Co bych vám měl poskytovat, píšu, že se záliv na vesnicích… Číst vice »

ušatá

Jen opět maličkost, snad jsem to psal už, ale někteří neumí číst a spočítat si také nic nechtějí (nebo nesmí?). Minimální náklady provozu autobusu na 1 km jízdy je dnes kolem 65 Kč, ale spíš se to pohybuje až k 80 Kč. Takže se rušením vlaků s 810 či RN nic neušetří. Nicméně stále v tom nejsou započítány třeba dopady do zdraví lidí, externality, protože si s tím nikdo zatím neví moc rady, jak to dostat do těch nákladů. Samozřejmě by to znamenalo dostat to aspoň do ceny všech vozidel nákladní silniční dopravy. Buď to řešit mýtným nebo daní ,… Číst vice »

PvvS

Doložit.

ušatá

Nechápete, že jde o princip, o snížení množství silniční dopravy, o její kompletní zpoplatnění – mýto na všech silnicích, o placení škod, které vznikají. Prostě takto to donekonečna nejde a nepůjde. Na silnice patří pouze to nejnutnější. S tím souvisí i řešení územních plánu apod. Skutečná výše nákladů (i chtěných – tedy investice např.) a škod ze silniční dopravy jde do stovek miliard ( současný odhad 400 – 600 mld. Kč ročně – a je jedno, jestli tomu věříte nebo ne – můžete počítat – podkladů je dost – jen je najít) a to si silniční doprava nezaplatí, protože by… Číst vice »

Petr

„Aby to bylo fér“. Vy fakt zijete v Pohadce o masinkach. A Borecky je takovej vas cernokneznik Zababa.

Jaaaa

Sorry pane, ale buď šetříme, nebo rozhazujeme.

Mně nějaký pohádky a Zababové nezajímají. Když je kraj tak v řiti, 50 milionů za vlaky mu stačit nebude.

Svojsin

Však to už kraj avizoval, že 52 mega nestačí…. Vy v tom hodně plavete, běžte se projet chvíli motoráčkem

MartinS.

Nechtěl byste porovnat délku silniční sítě ve Středočeském kraji s délkou tratí? Než absolutní čísla by byla vhodnější čísla na 1 km. A všiml jste si, ve svém demagogickém pohledu, že po silnicích kromě autobusů VHD jezdí také IAD, zásobování, IZS, zemědělské stroje, cyklisti, že obecně je využití silniční sítě mnohem širší než jeden šukafon nebo Regionova za hodinu nebo dvě? A že se podstatně liší i množství přepravených osob a nákladů na silnici a železnici? Nebo by snad hasiči a sanitky měli jezdit také po kolejích? To je fakt zcela zbytečná debata s někým, kdo není schopen pochopit rozdíly… Číst vice »

Jaaaa

Ale jistě že jsem to porovnal. Stejně jako jsem porovnal nákladovost.

Za údržbu železnice a investice kraj platí 0.
Za údržbu silnic a investice kraj platí 4 G.

Opravdu mi chcete tvrdit, že celých 100 % krajských silnic je naprosto nepostradatelných, nebo se zase jen vykrucujete?

Ano, s vámi je zcela zbytečná debata, když stavíte rovnítko 2 % = 100 %.

NIKDO NECHCE RUŠIT 100 % KRAJSKÝCH SILNIC, ALE VY MI TO FURT BUDETE CPÁT DO HUBY. VY NECHCETE ZRUŠIT ANI JEDNU.

Svojsin

Třeba nějaká na zrušení je, napište konkrétně!! kterou myslíte??

ušatá

Hlavně se nikdo nezabývá tím, zda to, co je na silnicích nelze přepravit jinak a co pro to udělat, aby to šlo jinak.

Leinad

Tak ať si dotyční uživatelé silnic platí plné mýto.

ušatá

Současný stav není žádoucí stav. A dostat se k tomu žádoucímu znamená postupovat objektivně k dopravě a jejím potřebám a ne ji nechat rozvíjet jen tak podle toho, jak se kdo vyspí a co komu vyhovuje nebo kdo komu zaplatí..

Juraj

Toto je naprostý argumentační faul, protože se tváří, že silnice jsou v nějaké opozici k železnici. To je takové šotoušské vidění světa, ve kterém nemusí fungovat zásobování, IZS, logistika a všichni se rádi přizpůsobí železnici, i když je zrovna pomalejší a skýtá menší komfort. Silniční a železniční infrastruktura nejsou konkurenti. Jedno se nezlepší tím, že sebereme druhému. Provoz konkurenční může být, ale zdaleka ne vždy. V Mochově, Dobříši, Lužci, Kouřimi… tam všude lidé dávají dlouhodobě najevo, že jim železniční spojení nevyhovuje, a jen jízdním řádem do opravdu není. Za bohatých let jsme si mohli dovolit vozit tam po kolejích vzduch,… Číst vice »

Jaaaa

Další takovej, co má slaměnýho panáka v hlavě a tvrdí o mně něco, co jsem nikde neřekl. Opravdu podle vás „přestat udržovat krajem 2 % silnic“ znamená totéž co „zrušení veškeré IAD, IZS, logistiky do místa“? Nebo je to jen vaše šikmá plocha? Ne pane, to znamená toliko to, že pokud obec chce mít nadstandardní silniční spojení, ať si údržbu platí sama. S úplně stejnou logikou jako u VHD. Silnice a železnice se mají doplňovat. Ale to se neděje. VHD má být sociální služba, ale Borecký z toho dělá službu pro bohaté obce. To samé tedy nechť platí u silnic.… Číst vice »

Ivan

Neuvěřitelný blábol.

Leinad

Silnice jsou hlavně výdaj kraje, který prý musí šetřit. Pokud by kraj musel šetřit, tak ať šetří i na silnicích (a jsou silnice, za jejich údržbu se dá více, než by odpovídalo jejich přínosu). Stejně tak se dá šetřit i na zdravotnictví.

MartinS.

Jasně, kraj ušetří na silnicích, na zdravotnictví, na školství a na sociálních službách, jen proto, aby mohl provozovat drahé vlaky, kterými nikdo nejezdí. Proč by to ten kraj dělal?

Leinad

52 mega ročně za nějaké vlaky nedostane kraj do zisku, ani na nulu. Kromě vlaků pokračovat v hledání úspor dál.

ušatá

Ušetří na zbytečné údržbě, opravách a investicích do silnic a silniční dopravy obecně (až ve stovkách milionů ročně) redukcí zbytné silniční těžké dopravy. Třeba tím, že ji převede na koleje, které jsou na to stavěné a provoz levný a šetrný k lidem, krajině, prostředí. Na školství třeba zrušením inkluze a tím i zvýšením úrovně vzdělávání, na zdravotnictví třeba tím, že by se nehradily náklady na onemocnění, které si někdo vědomě způsobil (jen namátkou alkoholici, narkomani…), na zbytečných a neoprávněných sociálních dávkách těm, co se štítí práce atd. Zdá se vám to nereálné? A věřte, že by úspory nebyly jen v… Číst vice »

ušatá

Právě že ale to objektivní posouzení, analýzy, pravdy se nechtějí slyšet. Pak by vše vypadalo jinak, ale mnozí by přišli o své kšefty a o práci. Co potom s nimi, když se jinak a zejména prací neuživí?

PvvS

Zase si po ránu asi nevzal prášek..

Ivan

Že byste opravdu nebyl normální, když se snažíte svůj postoj vyfutrovat takto stupidními „argumenty“, hm?

ušatá

Jenže to má ještě jeden háček, ročně by potřebovali navíc – podle různých propočtů – do těch silnic nejméně o 300 – 1000mil. ročně. Takže ještě více zatížíme silnice, vyhodíme dopravu z kolejí a tím navýšíme opět ztráty a potřeby rozpočtu. Skutečně ekonomické řešení, zde ještě navíc podporované různými odborníky na rušení železnice a její náhradou silnicí. Děkujeme. Jen stále stejná otázka. Proč není ochota vidět skutečné náklady silniční dopravy a železnice a není ochota právě na ty koleje dostat z těch silnic vše, co se jen dá a snížit tak náklady a škody silniční dopravy na aspoň trochu přijatelnou… Číst vice »

Miroslav Zikmund

Cca 50 milionů je marginální částka …. poněkud mne udivuje, že pan Borecký, vzděláním právník, nevolí cestu, která by – bez omezování železniční dopravy – přinesla kraji výrazně vyšší snížení nákladů železniční dopravu …..

Axel

Připlácet si ještě navíc 50 milionů ročně… to by asi fakt ocenili cestující ve středočeské regionální veřejné dopravě, kterým od minulého týdne byl zdražen o 19% měsíční nebo čtvrtletní jízdenka… (… ironie …)
https://zdopravy.cz/zdrazeni-jizdneho-je-nevyhnutelne-rika-novy-stredocesky-radni-pro-dopravu-71945/

Miroslav Zikmund

O jakém připlácení mluvíte … kraj by mohl dosáhnout „právní“ politikou, na níž má ze zákona právo = zákonodárná iniciativa dosáhnout mnohem větších „úspor“ než směšných 50 milionů ….
Otázka je, proč to nechce udělat – neví o tom, je neschopný takový návrh připravit, bojí se s tím jít do vlády / parlamentu ?

Axel

Zopakuji – to fakt žijete v nějakém blázinci či na jako Robinson na opuštěném ostrově???? To fakt nechápete, že zákazníky „s*re“ zdražení? To fakt nechápete, že případné zdražení způsobí menší „nas*ání“, když zákazník vidí, že nejde o vyhazování peněz typu – dividendy na Kypr (Škoda Transportation – Appian) nebo – na nesmysly papalášských aut (Bentley pro firemní vedení krachující SAZKY) či – o investice do obrazů (pro majitele Vítkovic, která nesplácela dluhy)… – uzeniny z Kostelce s podprůměrně kvalitními surovinami, za situaci firma posílala peníze na svoji „reklamu“ ve víkendovém paláci svého majitele na Čapím místě? 50 milionů ročně není… Číst vice »

ušatá

A kolik to přinese do krajské pokladny a jak to ovlivní přísun peněz do veřejné dopravy? Kde je nějaký rozbor? Nebude to třeba víc než 52 miliony nebo naopak bude to méně, protože ubudou lidé v dopravě???

PvvS

A to jakou ? Ale asi jezdit práznýma vlakama sem a tam je zadarmo..

Axel

teoreticky si dirigovat ježdění veřejné dopravy „sem a tam“… Na to stačí SimCity nebo podobné gamesky…

Jaaaa

Jj, a vám na ničení životního prostředí auty má stačit pískoviště.

Ivan

A nechcete už jít s tou svojí trapnou primitivní demagogickou manipulací („když zrušíme vlaky, všichni budou jezdit auty, protože autobusy neexistují“) jednou provždy do…

Jaaaa

Krásný slaměný panák. Vůbec nic netušíte, ale cpát mi do pusy, co si jakože myslím, vám autíčkářským demagogům jde.

Cca 1/3 pojede autem, zbytek busem (v závislosti na relaci).

1/3 je obrovský zásek do financí veřejného systému i provozu infrastruktury. Ale to vy nechápete, protože vám to prostě nedochází.

Do … jděte už konečně vy se svou sobeckou famílií.

Ivan

> vám autíčkářským demagogům jde.
Chytrému napověz u vás zjevně nefunguje, když stále melete stejnou chujovinu. A ze své vlastní demagogie obviňujete ostatní jako ostatně vždy.
Tu třetinu do aut po zrušení vlaku máte doloženou čím?? Tradičně felací vlastního (doufám, že) palce??Proč by ti, kteří by podle vás místo busu nasedli do auta, do toho auta nenasednou rovnou? Fakt je tam tolik šotoušů??

Axel

Pan „Jaaa“ evidentně nepochopil, že nelze utrácet peníze, které člověk nemá…
Holt nemůžu si koupit to, na co nemám = buďto si utáhnu opasek půstem nebo si koupím levnější alternativu…

Jaaaa

Ne soudruhu, utrácet peníze, které nemáme, se nemůže.

Tedy je potřeba přistoupit k úsporám v dopravní koncepci jako celku, ale to zas nedovedete pochopit vy.

Ani jedinou silničku nedáte.

Axel

Na koncepci „co by snad pomohlo“, byl čas během uplynulých let hojnosti… Teď UŽ NENÍ VOLBA, než škrtat, neboť potřebný čas byl promrhán minulou krajskou koalicí ANO/KSČM/ČSSD.

Svojsin

Napište kterou máte na mysli(??)

ušatá

Která ale levná není. Co s tím????

Leinad

Protože do Stochovic o víkendu autobus nejezdí a v návrhu jízdního řádu není posílení?

Ondřej

Fakt si myslíte, že někdo místo přímého spojení vlakem pojede třemi autobusy s dvěma přestupy?

Ivan

Když mu ten vlak pojede vždy prvního a v úterý, zatímco autobus násobně častěji (což se v rámci IDS běžně děje), tak ano.

ušatá

Vy jste opravdu jen naivní?

Jaaaa

Stále stejnou chujovinu melete vy.

„Proč by ti, kteří by podle vás místo busu nasedli do auta, do toho auta nenasednou rovnou?“

To je něco, co autíčkář jako vy nedovede nikdy pochopit. Ale žvanit o tom budete furt.

Samozřejmě že na to existují studie:
https://www.researchgate.net/publication/270213259_Is_Light_Rail_More_Attractive_to_Users_Than_Bus_Transit

Ivan

Zkuste si zalistovat ve své obrázkové encyklopedii a pochopit rozdíl mezi vlakem v regionální dopravě a tramvají v MHD. To byste snad do konce měsíce mohli dokázat pochopit i vy.

ušatá

Třeba tím, že si zjistíte jak dopadla doprava po zrušení vlaků na různých tratích. Zjistíte si obsazenost autobusů a posun v počtu aut na silnicích v těch místech. A opět – budete se divit. Prostě v těch autobusech jezdí méně lidí než jezdilo vlaky a často v nich nejede nikdo. Čím to? Třeba příklad je u Roudnice po zrušení vlaků z Libochovic do Straškova (Vraňan), z Kopidlna do Bousova atd. A to nemluvě o tom, že ty autobusy byly ještě redukovány a jezdí opravdu jen jako socka ráno a odpoledne v pár spojích, soboty a neděle skoro nic apod. A… Číst vice »

PvvS

Takže drahý autobus je za 30 Kč/km a levnej vlak za řekněme 130 Kč/Km ? A to se vyplatí. A to že autobusy jezděj tak málo je fyzikální vlastnost ? Nebo to jenom někdo neobjednal ?

ušatá

Skutečné ceny jsou jiné. Zkuste si to sám spočítat.

PvvS

Tak je ukažte. Mě mezitím postačí ceny z výběrových řízení.

Miroslav Zikmund

Jakou – jako úsporu ? Pokud jste schopen pochopit text zákona o dani silniční (v podstatě poplatek za použití dopravní cesty) , tak si ho virtuálně aplikujte na železniční vozidla a máte odpověď kde a jak se dají z hlediska krajů ušetřit stovky milionů, ne směšných 50 ….

Axel

A nenapadlo Vás, že těch 50 milionů je jedno z krizových opatření??? Dalšími jsou: – spoluúčast na dotacích od obcí/měst,které se až dosud tolik nepodíleli na dotování regionální dopravy – zvýšení jízdného o pětinu (měsíční, čtvrtletní) resp. ještě víc pro kusové jízdenky. shromažďování informací o SKUTEČNÉM zájmu PLATÍCÍCH cestujících – tak aby ve středních čechách věděli o jaké linky bude perspektivně zájem, až skončí nynější dlouhodobé smlouvy – bude nutné investovat do další modernizace vagonů RegioNova a CityElefant… A za vyřazené CityElefanty a staré vagony (typu 810) koupit nové vlaky…To samé až začne platit zákaz Babišovy vlády o dodávkách nových… Číst vice »

Jaaaa

A nenapadlo vás, že tahle krizová opatření povedou pouze k ještě většímu propadu poptávky a tím ještě větší díře do rozpočtu?

A tím ještě větším škrtům a spirála se roztáčí? Konec je v Rumunsku?

Základní ekonomické úvahy, které Borecký postrádá.

Funkční krizová opatření vypadají jinak a nějaké rušení vlaků obsahovat musí. Ale ne toto takto vytrženo. To si zas pan právník jenom myslí, že na základě nějak postavené smlouvy něco přečůrá. Nepřečůrá.

Axel

Nemáte pravdu. Říká se tomu „elasticita poptávky“… Holt např. mám malou možnost volby pokud nechci kupovat pitnou vodu z vodárenské sítě… Zatímco např. trávení dovolené mám na výběr ze spousty různých možnosti… Podobně tomu je i jednotlivých dopravních linek ( u některých linek je „jednoznačný vítěz“, zatímco u jiných linek záleží na subjektivní situaci – např. Brno-Ostrava)…

ušatá

A co silniční doprava? Ta bude stále záměrně vytvářena jako levná a jako alternativa? Proč tam se tedy neupravují ceny a nevyžaduje ekonomika?

ušatá

A kdo může za prázdné vlaky a minimální nákladní dopravu na kolejích? Proč tam se nehledá řešení a proč vás to nezajímá a nechcete odpověď na to, třeba zrovna po p. Boreckém?

PvvS

Ten tu nediskutuje, ale ultras tu je hromada. A at minimální nákladní doprava.. Proto se už pomalu nevleze na koridoru ?

ušatá

A lokálky jsou prázdné!

PvvS

Bodejť by ne. Nikdo nechce zbytečně překládat na vagon a z vagonu. A čekat týden na přepravu přes republiku.

MartinS.

A jaká cesta to je?

axon

místo keců krajských samovládců by lokálkám prospělo – vytvoření smysluplných jízdních řádů, přemístění zastávek blíže sídlum lidí tam kde to je možné a s tím zvýšení rychlostí – časů s použití nových moderních vozidel!

JanT

Ono nekde se nemusi zastavky ani premistovat. Bolatice na trati do Chuchelne byly taky dal od obce. A jak se nam ta obec posledni leta rozrusta, domy uz jsou u koleji:).

Lol Phirae

No, a z druhé strany vesnice to mají pro změnu blíž na letiště. P.S. Nejede-li šukafon do vesnice, přestěhujeme vesnici k šukafonu.

JanT

Moc nerozumim vtipne poznamce. Jen se pomerne vyznamne zvysil pocet lidi, pro kterr je vlak “ co by kamenem dohodil „. Ostatne tato kratka a kusa lokalka v prihranici o cestujici nouzi nema.

MartinS.

Což ovšem neznamená, že to lidé z té starší části obce nemají na vlak pořád stejně daleko. Jim se ta trať nepřiblížila.

ušatá

A proč tam tedy nejezdí k zastávce autobus a nebere lidí i z okolních obcí, kde ten vlak není?
Jak je dnes zvykem, raději se zruší ta trať, podél ní se zavede autobus a ty okolní obce i ti docházející jsou na tom stejně, spíše ale hůře.

PvvS

Tím, že budou mít bus v centru ? To je opravdu zhoršení.

ušatá

To je všude, ale to se opět nějak nevidí. To je třeba i u toho Mníšku, kde zastávka není v Mníšku, ale zástavba okolo stanice roste.
A nakonec i v tom Mochově a je jen otázka času až někdo i toto začne řešit- třeba obnovu zdevastovaného areálu mrazíren, převod zdejší kamionové dopravy na koleje, protažení tratě dál a tedy i potenciál dalších cestujících atd. Prostě chce to více objektivních pozorování a diskuse.

PvvS

Vozidla můžou být hypermoderní, ale pokud trať má nízkou rychlost a propady rychlosti na přejezdech, tak se rychlost přepravy nezvedne. A změna by znamenala hodně vysoký investice-

Rudolf Tuček

Spousta zastávek je u obcí s řádově stovkami obyvatel tam nenaplnite kapacitu vlaku ikdyby jezdil vlak 160km/h.

Jaaaa

Nenaplníte 15 cestujících?

Rudolf Tuček

Na 15 cestujicich vam stačí bus, tak nad poměry si nežijeme aby jsme si moli dovolit luxus v podobě vlaku.

ušatá

Od 12 cestujících je rentabilní motor 810. Asi nečtete pozorně zde diskuse – autorem je doc. Peltrám (a nebyl moc přítel železnice). Nebo ten má malou váhu pro vás?

PvvS

Ten není rentabilní ani odstavenej v depu.

Ivan

A 15 cestujících je relace na vlak??

Jaaaa

15 cestujících vám tu 810 zaplatí. K vaší zlosti.

PvvS

Pri jake jizdence ?

ušatá

Normální.

PvvS

To jest ?

ušatá

Ano. na 810.

PvvS

To je tak na minibus z dodávky a ne na vlak. Levněji by snad vyšel i taxík.

Mirek Zv.

@PvvS minibus z dodávky Zajímavé, že 20 let všude po republice jezdí autobusy pro 50 lidí a vozí 0, jednoho nebo čtyři cestující. Do rozkrádání dotací se zkrátka nákup minibusu nehodil. Máte sice možná i pravdu, ale problém je, že to neříkáte v žádném dobrém zájmu, ale jen proto, že něco sám nepoužíváte, tak to chcete zničit. Objem dopravy na železnici 10 nebo 15 let rostl, a to i díky lokálkám, kterými se dalo na poslední míli někam dojet třeba při 100 km cestě. Kvůli koronáči je tu na 2 roky propad veřejné dopravy, ale vy hyeny jste se hned… Číst vice »

PvvS

A proto vznikly i krátký SORky a minibusy. Ale pokud se někdo vleze do nákladů i s velkým autobusem, tak proč ne. A prázdný vláčky můžou bejt tak na kolejišti. ale v realitě vládnou peníze.

ušatá

Čí?????

PvvS

všech ostatních, kromě ultrašotoušků

Jaaaa

Nejde. Oni chtějí ničit všechno, čemu nerozumí.

Nerozumí ani financování, ani legislativě, ani technickým vlastnostem, ani síťovým vlastnostem, oni prostě jenom ruší to, čemu nerozumí.

Oni totiž rozumí jenom svému ježdění autem.

ušatá

To je jen pokračování trendu z minulosti a pro ten se nyní vše špatné hodí a dotyční si myslí, že konečně prosadí své nesmysly a zájmy.

xyz

Na mnoha místech platí, že ten autobus běžné velikosti je potřeba kvůli pobrání školáků mezi 7. a 8. h ráno, takže když už je potřeba kvůli jednomu spoji, tak jezdí i na všech ostatních, což je pořád výhodnější než aby musely být přítomna dvě vozidla – jedno pro pokrytí největší školské frekvence a druhé („mini“) pro ostatní spoje.

ušatá

Když bude mít obec sto lidí a denně bude 80 dojíždět? Ráno přecpané 2 motoráky a odpoledne také. A těch obcí může být na trase třeba 5 a některá bude mít třeba 800 lidí????? To, co píšete je teorie, nikoliv praxe.

Jaaaa

To je pěkná lež. Stačí administrativní úprava norem. Ale to ignorujete.

Ivan

Největší lhář, demagog a dojmolog Jaaaa okamžitě obviňuje z téhož každého, kdo mu boří jeho rozpadající se bábovičky :Q :Q :Q

PvvS

A normou změníme i fyzikální zákony..

Jaaaa

Tak povídejte, jak při nevyrovnaném příčném zrychlení 1,3 m/s2 vlak v oblouku vykolejuje, vy fyzikální zákone.

Jaaaa

Největší lhář, demagog a dojmolog Ivan okamžitě obviňuje z téhož každého, kdo mu nežere ty jeho demagogické dojmologické lži. :-Q :-Q :-Q

ušatá

A co vaše bábovičky? Moc jsou ohroženy zachováním železnice?

ušatá

Ty přejezdy si zaplatí silničáři a je to v pohodě, ne?

PvvS

Když se do nich nebudou cpát koleje, tak ano

MartinS.

Jízdní řády můžete změnit, když to půjde reálně odjezdit se stejným počtem vozidel tak, aby to navahovalo v přestupních uzlech. S vozidly nic moc nenaděláte, kolejová náhrada za 810 prostě neexistuje a pokud by se našla, tak za úplně jiné peníze. Přemístění zastávek je o změně územních plánů a penězích na investice, zvýšení rychlostí je o narovnání tratí a zrušení některých přejezdů, takže opět změna územních plánů, odpor místních a zase peníze. První výsledky takového snažení, které bude stát hodně peněz uvidíte tak za 15-20 let, protože teď nemáme peníze a čas ani na vylepšení tratí po kterých někdo jezdí… Číst vice »

ušatá

Neušetří nic. Stačí právě počítat a nepočítat s dojmy.

percula

Třeba odboráři vyhlásí na těchto tratích stávku, jen se po jejím konci cestující, tam kde mají jinou možnost než vlak, možná na ten vlak uz nevrátí. Ale spíš ji nevyhlasi , oni to odborari vědí a bojí se toho jak čert krize.

Jan Neruda

Nesmyslné slevy pro určité skupiny sežerou 6 miliard ročně. Kolik z toho by připadlo pro Středočeský kraj? Určitě víc než těch 50 melounů

Marana_CZE

Naprosto upřímně, díky těm slevám začalo mnoho lidí z těch skupin jezdit vlaky. Díky těmto lokálkám, kde mnohdy jezdí 1x 810 se lidi vyhýbají vlakům, vzhledem k tomu, že mnoho lidí okolo 40-50 let očekává, díky těmhle zrůdnostem, že se železnice za tu dobu vůbec neposunula. Díky těm autobusům ba naopak možná mnoho lidí využije VHD, vzhledem k tomu, že mohou být rychlejší, dojedou do centra, jsou nízkopodlažní, atd. Slevy jsou sice nesmysl, který ale mnoho lidí do toho vlaku dostal. Lokálky jsou nesmysl, který mnoho lidí od vlaku odradil

Jaaaa

Dojmologie.

Ivan

Ano, ta vaše, žvanile.

Mirek Zv.

@Marana_CZE
Když se 2 měsíce na lokálce s 810 kope a musí se na nádraží přestoupit do NAD, jsou všichni otrávení, počet cestujících postupně klesá a při trvalé náhradě by autobus jezdil půl roku a pak to skončilo u ZDO.
S názorem na slevy 100% souhlas.

Miroslav Zikmund

Nejde o slevy, ale o to, kolik kraj zaplatí státu za jízdu vlaků po kolejích na území toho / onoho kraje.
Místo toho, aby kraj řešil tuhle cestu, tak hodlá škrtat … ubohé …

ušatá

Ty slevy nesmyslné nejsou. Jízdné, zejména na krátké vzdálenosti je neúměrně vysoké a zejména důchodci na to nemají. Ale nemusí to být zrovna 75%, stačilo by 30 a pro studentíky a mladé, kteří jsou tak silně proti, těch 50% a hlavně ty slevy uplatňovat jen u vlaků v závazku veřejné služby – tedy u dotovaných spojů a ne u komerčních.

ušatá

Oprava – stačilo by 70% – tedy doplatek 30%-

xyz

Tak ať to jízdné není tak vysoké.
Třeba takoví nezaměstnaní na takové jízdné mít mají?

Taky upozorním, že za víceméně cokoliv dalšího (potraviny, nájmy, služby apod.) platí lidé stejnou částku bez ohledu na svůj příjem či sociální status.

P. S. Naopak existence těchto slev motivuje dopravce k tomu, aby zvyšovali jízdné s motivací „oč vyšší bude základní jízdné, o to vyšší bude částka odpovídající těm 75 procentům, co dostanu od státu jako dotaci za studenta/seniora“.

Oskarák

Mě na tom celém dění kolem (ne)rušení tratí nejvíc zaráží a vadí to, že je téměř půlka srpna, tj. čas po projednání jízdních řádů dopravců se Správou železnic, mají se dolaďovat oběhy vozidel, připravovat turnusy vlakových čet a strojvedoucích a tady se 4 měsíce před zahájením platnosti nového JŘ vůbec neví, zda některé vlaky v prosinci vyjedou či nevyjedou, tedy kolik a jakých vozidel vlastně bude potřeba. Začíná to připomínat situaci s loňským „rozstřelem“ R14, kdy jasno bylo tak hodinu po dvanácté …

Axel

Spíše je otázkou, jestli nynější krajší politici měli na co navazovat. Nebo jestli spíše platilo, že se flákali minulí krajští politici z ANO/KSČ/ČSSD.

Současná krajská koalice vládne od 11/2020, to je 10 měsíců… Po 7-mi měsících vlády měli předběžný seznam opatření, aby odvrátili nynější rozpočtovou krizi… viz článek z 05/2021
https://zdopravy.cz/rozhovor-na-seznamu-trati-k-redukci-jsou-ty-po-kterych-jezdi-mene-nez-2500-lidi-tydne-rika-stredocesky-radni-82188/

percula

Prošlo to už zastupitelstvem kraje? Pokud ano je rozhodnuto. Jedine že by je někdo nějak premluvil k novému jednání.

PeDu

Omezení je v pravomoci Rady Stč. kraje a ta již rozhodla. Revokace usnesení by byla možná, jen pokud by se našel někdo a dosypal 52 mio/ rok dalších let provozu do roku 2029. Pokud by se odboráři složili, možná by to prošlo.

medical_examiner

Kdyby chtěli, mohli by těch 416 milionů (52 x 8 let) najít naráz a ještě by hodně zbylo…

Axel

jj, připlácet si 50 milionů ročně, to fakt určitě ocení cestujícím po středních Čechách, kterým měsíční či čtvrtletní jízdenka zdražila cca o pětinu. (… ironie …)

https://zdopravy.cz/zdrazeni-jizdneho-je-nevyhnutelne-rika-novy-stredocesky-radni-pro-dopravu-71945/

Lol Phirae

Zavedeme šukafonovou daň.

Axel

Ne, proč… Stačí použít selský rozum… A na těch smysluplných linkách se maximálně snažit přilákat co nejvíc cestujících z automobilů…

P.S. Do Dobříše jezdí poloprázdné vagony typu RegioNova, nikoliv vagony typu 810.

Lol Phirae

Je úplně jedno, co tam jezdí. Činí-li jízdní doba 90 minut na 55 km, je taková doprava naprosto neschopná konkurence.

Jaaaa

A místo administrativních změn to rovnou zrušíme. Čecháček non plus ultra.

Lol Phirae

Jojo, administrativně opravíme koleje. Tím se to vyřeší. Do prvního vykolejení.

Jaaaa

Evidentně o dráze víte kulový.

ušatá

Píšete nesmysl. Kdo tam jezdí těch 55 km? Opět demagogie, která má ospravedlnit nesmysl.

Cestujici

Ko pojede radši vlakem než autem???
Nesrovnatelně rychlejším, pohodlnějším??
A nebavím se o příchylnosti k jistému druhu dopravy…..vlaky a vše kolem mám rád, ale nikde mi nenahradí IAD. Zatím.

Axel

U nás doma jsme regionálním vlakem (a busem) nahradili „denní“ auto… Nechali jsme si jen druhé auto které jsme měli doma = „víkendové“ auto…
Vyplatilo se nám to…

Ale situace každého cestujícího je subjektivní, např. pokud člověk žijící na malé vesnici (bez vlastní základní školy) má 3 malé děti – ob rok – a oba manželé pracují/dojíždějí, tak s dětmi každodenně jezdit vagonem typu 810 fakt nedává smysl…

David

Jenomže za rok to nebude 52 milionů, ale více, protože nějaká inflace atd. ve smlouvě s dopravcem určitě je.

Miroslav Zikmund

Není potřeba nic dosypat, stačí aby pro silniční a železniční dopravu platila stejná pravidla „poplatku za použití dopravní cesty“ a kraje ušetří stovky milionů o které se dopravcům sníží náklady ….

MartinS.

A jak si myslíte, že to v praxi funguje? Drážní vozidla platí za DC, dopravce si to připočítá do úhrady, kraj mu to zaplatí a ta částka je stejně taková, že to Správě železnic nestačí. Autobus neplatí za dopravní cestu a silnice opravuje ze svého rozpočtu přímo kraj/ŘSD. Když zavedete platbu všem, budoubsi kraje posílat peníze na údržbu přes dopravce, když jí zrušíte všem, bude mít díru v rozpočtu Správa železnic. Ty peníze na údržbu a rekonstrukce se stejně někde najít musí, to není žádná úspora.

ušatá

Jenže ty peníze na opravu a údržbu silnic nejsou, protože se nevyberou a hledají se ve státním rozpočtu a ten je tvořen každým z nás. tedy i těch kteří autem nejezdí a ty peníze by pak mohly jít třeba do toho zdravotnictví, školství nebo i na tu lepší veřejnou dopravu. A na silnicích by zůstali ti, kterým se to pak opravdu vyplatí a že by jich bylo méně, je víc než jasné..

xyz

Ono by stačilo např. rozpočítat mzdové náklady na výpravčí v žst. Dobříš a Mníšek pod Brdy do poplatků za dopravní cestu v mezistaničním úseku Čisovice – Dobříš. To by teprve byla „raketa“.

Ale to jednostranní přispěvatelé s příspěvky typu „podmínky nejsou rovné“ nepřipustí (mimochodem – pokud by se zdražil provoz autobusů, což stejně nastává kvůli elektrobusům atd., což přiznává i p. Borecký, tak o to víc bude potřeba šetřit i u těch zbytných vlaků, aby vůbec zbylo na ufinancování té potřebnější části autobusových spojů).

David

Jenom by to nebylo obráceně Mirku – a kraje se ekonomicky zhroutí.

xyz

Poplatky za řízení provozu na železnici (a jejich poměr vůči reálným mzdovým nákladům na pracovníky řízení provozu) zanedbáváte záměrně či z nedbalosti?

ušatá

Tehdy, když se jim prokáže, že je to nesmysl a řada věcí není pravdivá a úspory nenastanou, spíš naopak. A to skutečně není složité a tak to i dopadne a bude zajímavé, jak se to bude řešit a kdo se bude zodpovídat.

Petr

Ono se v podstate vi, ktere vlaky (ne)vyjedou. Havlickova predvolebni kampan s tim nema moc co delat.

Petr

Zajímavé a vyjede tedy 7904 a 7909? Když Stř. kraj nemá peníze?

Petr

doplnění: V celé trase.

Ivan

Ten, kdo to objednává, to ví. Že se mu do toho najednou montují ti, kteří si potřebují jen nahonit politické body, nemá s objednávkou nic společného.

Marana_CZE

„vyšší kapacitě a životnosti vozidel, rozsahu bezpečnostních prvků pro ochranu zdraví cestujících“. No, ano životnost těch vozidel je vyšší, na úkor kvality cestovaní… Možná, kdyby 810 dostala co 10 MODERNIZACI (WiFi, Klima, WC, tišší motor) tak se můžeme bavit o vyšší životnosti a možnosti provozovat takový vehikl v tomto století. Kapacitu to má vcelku podobnou co klasický meziměstký autobus a narozdíl od 810, autobusy mají nízkopodlažnost, zajedou do centra vesnice atd… A co se týče té „bezpečnosti“ tak to už asi někdo z odborářů jel na fetu ne? Viděli jak vypadají 810 nebo 814 po lehké nehodě? A co teprve… Číst vice »

Hans

To je právě to o čem jsem psal vícekrát, v nevetratelne odpornému chcipaku 50 let starém asi moc lidí chtít jezdit nebude, že? A při počtu spojů a návaznosti, jakou ukazují ČD, které se chvástání surovosti svých spojů asi moc cestujících nepribude. A odbory ČD do toho vůbec nemají co mluvit!!! To vše je věc jednání krajského úřadu s dopravci a nejen jedním z nich. Holt se kraj musí postarat, aby jeho lidé měli vždy spojení kam potřebují a nemuseli jej hledat. A je v podstatě jedno, jestli autobusem, nebo vlakem, ale kvalita by též měla mít důležitou roli! Taky… Číst vice »

medical_examiner

Když bude ten „chcípák“ jezdit včas (což se někde autobusům nedaří), tak budou na rozpacích.
Když bude vlak mít klimatizaci, tak to aspoň zkusí…
A až bude vlak ještě k tomu i nízkopodlažní, tak nebudou mít co řešit…

bkv

A na zastávku půjdou pár kilometrů k lesu kolem zastávky autobusů na návsi…

Jaaaa

Takové už jsou dávno zrušené.

ušatá

Nějaký skutečně pádný argument by nebyl? Sám musíte vědět, že to, co jste napsal je blbost.

medical_examiner

Ono v Černošicích a v Karlštejně mají vlak taky v centru vesnice.
V Řevnicích je slyšet na návsi brzdění syslografu…
V Bělci je zastávka hned za posledními domy.
A v Litni? Tady nádraží obklopí zástavba…

MartinS.

On chce někdo rušit objednávku na trati do Berouna? A v Bělči a v Litni jsou sice zastávky vlaku na kraji obce, ale z návsi je to na ně půl kilometru a z okrajů 700-800 metrů.

medical examiner

Ne, ale máte to jako příklad.
V takovém Rýmařově je nádraží rovněž obklopeno zástavbou.

ušatá

A já mám na tramvaj 850 m!!!

Princ Krason

Bolsevicki odborari jsou ti posledni koho nazor mne zajima.

Jenisej

Narovinu, OSŽ rád nemám, ale vy jste pane idiot non plus ultra. Používat slovní spojení bolševický odborář ukazuje na to, že vlastně neznáte význam slova bolševik.

ušatá

A váš názor zajímá koho?

Martin

Tak na tu zminovanou koncepci cekam uz pres 20 let. Jiste, ze nektere smery dopravy, zpojeni muze byt atraktivnejsi, alevyzaduje to investice do trati, prelozky, lepsi vozy, elektrifikaci…
Ovsem, pokud nekdo trva nazacbovani provozu, muze udelat jedno, jezdit vlakem, pokud ale vlakem nikdo nejezdi, je na zamysleni, zda lze s tou trati neco udelat a pokud ani to neni mozne, tak co s tou trati?
Za uvahu pak stoji, zda nektere trate nevyuzit pro lightrail, ale to chce take zmenit zakony a normy, ktere co si budeme povidat, jsou take zastarale…

medical examiner

Když vymyslím jak sem přidávat obrázky…

Původní Pražák

Já bych se v této souvislosti zeptal obecenstva, jestli by nedávalo smysl převést lokalky, a myslím vyloženě tratě, do správy krajů, samozřejmě i s penězi, co dnes dostává SŽ, a ať si o přeložkach, opravách atd. rozhodují samy. Stejně jako to dělají u krajských silnic.

Martin

Neco podobneho tu uz bylo, akorat se CD tehdy zbavovali nekterych trati ve prospech soukromniku, aby je nakonec chtely sami zpatky… Osobne si myslim, ze je to asi jedno, akorat by jizdne take musely stanovovat kraje, a stejne by problem zustal a to RUD, ktere pripravilo kraje o penize, zvysovani mezd, ktere kraje museli platit v objednani dopravy, slevy na jizde urcuje stat, jednotnou jizdenku, predpisy, apod. Ten problem neni tak cernobily… Je take zajimave, ze SZ na nektere trate temer nesahlo, a presto na ne vyuctovava udrzbu v milionech, coz hodne pobourilo nektere kraje a obce, aby SZ nakonec… Číst vice »

Jaaaa

Ach jo.

Problém není RUD.

Problém je populismus ANO, ODS a SPD, kteří si odhlasovali naprosto nesmyslné snížení daní.

Tohle je jen důsledek. Máte co jste chtěli.

Axel

Konkrétně ve středních Čechách jde o víc faktorů (ECTS brzo a všude, elektrobusy, změna životního/pracovního stylu,…) viz obsáhlý rozhovor z letošního roku
https://zdopravy.cz/zdrazeni-jizdneho-je-nevyhnutelne-rika-novy-stredocesky-radni-pro-dopravu-71945/

Snadné a bezbolestné řešení, asi neexistuje.

ušatá

Nevěřte, že to nastane. To by byla opravdu sebevražda.

Rudolf Tuček

Otázka kdyby k snížení daní nedošlo jestli je nutné ty peníze propalit za převážení vzduchu.

Jaaaa

Ne, dávno měla být nějaká koncepce hotova.

MartinS.

Protože všichni máme platit vyšší daně, aby mohly jezdit šukafony s 5 cestujícími. To se opravdu vyplatí. Spočítejte si, na kolik peněz vyjde přeprava jednoho takového cestujícího.

ušatá

Ano, počítejte a pak si spočítejte na cestujícího v autobuse a pak v IAD. Pozor na možnost mrtvice!
Prostě je nutné přestat lhát. A to se evidentně nechce a nehodí.

Amper77

Aktuální schodek 280 mld., propad ve výběru daně z příjmu FO 20 mld. 😉
Ergo problém je, že tahle daň nebyla (při růstu složené daňové kvóty na rekordní úroveň) snížena už dávno, .

Martin

Zruseni superhrube ve st. rozpoctu udelalo sekeru cca 80mld…

Amper77

Umíš číst?

Jaaaa

Aha, a zdroj? A platí to jaksi pro celý rok, nebo jenom pro první čtvrtletí?

Amper77

Aktuálně znamená aktuálně, tedy za 7 měsíců..
Zdroj je překvapivě MF: https://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-zpravy/2021/pokladni-plneni-sr-42629

ušatá

Tak, tak

ušatá

Železniční doprava musí být pro své vlastnosti a potřebnost vždy státní – celostátní. To není MHD. Rozhodování jedinců, malých celků apod. by to mohlo jen zhoršit a tu dopravu opravdu zlikvidovat. .Stačí když bude nějaký šikovný developer usilovat o pozemky, na kterých třeba bude trať a pomůže tomu takovými malými peněžními dary. Třeba pro výstavbu nějaké silnice, skladu…

PvvS

Železnice naštěstí není jen státní. A jak to prospělo. Ceny klesly, kultura cestování se u konkurenčních tras zvýšila.

xyz

A tu „potřebnost“ osobní dopravy na kdejaké zoufalé lokálce určuje kdo?

Mimochodem, Středočeský kraj je velký dost.

Pavel Bláha

Drncající motoráček, ve kterém jedou sotva tři cestující nemá s „ekologickou dopravou“ nic společného, ale to je zjevně nad chápání odborářských železničních soudruhů.

svojsin

Ale někteří vám tady „vysvětlí“ , že je třeba udělat přeložky, nová nádraží, zastávky, nový vlaky……
Navrhují to prakticky u všech tratí + stavby zcela nových…
Jen se neví, kde na to vzít a z čeho to udržet a provozovat….

medical examiner

Já to vím naprosto přesně…kde vzít ty peníze…

svojsin

Nevíte, i přes vaše všechny návrhy likvidace všeho neželezničního, by vám na nápady některých šotoušů nezbylo ani na 20%…..

medical examiner

Vsadíte se? 😀

ušatá

Hlásím, že já taky!!

axon

za to vláda utratila ca přiblblý COVID bychom to měli celé přestavěné

ušatá

A to stačí se jen zamyslet, co nás možná ještě čeká. Na moc velkou legraci to nevypadá.

Jaaaa

Ale ví se to. Akorát vám autíčkářům se to prostě nelíbí.

PvvS

Na uvolněných tělesech by se dalo postavit silnic..

Jaaaa

Jj, však ona vám to příroda vrátí na dětech.

Svojsin

Na tolik přeložek, nákupů apd. by vám fanatikům ( kteří na cestující veřejnost kašlou) nestačilo ani 300miliard…..

Jaaaa

Ale stačilo. Vašich nic neřešících silničních investic by ubylo.

Martin

Damozrejme, nic takoveho nema ani s moderni dopravou po zel. nic zpolecneho…

ušatá

Hlavně chápání jistého P.B. je na pováženou.

Pavel P.

Z pohledu kraje je věc celkem jednoduchá, vlak je stojí X peněz, autobus v obdobné trase Y peněz a pokud je Y < X, tak dává pro krajský rozpočet smysl preference autobusu. Navazující otázka, když tu mluví odboráři o externalitách apod. je, proč nejsou promítnuty do nákladů na provoz? Co se projeví v nákladech na provoz je však do velké míry problém ministerstva/vlády a způsobu financování dopravy, včetně infrastruktury. Například autobus zajišťující linkovou dopravu neplatí silniční daň, jen spotřební na naftě, ale motorák spotřební daň platí taky, a k tomu ještě poplatek za dopravní cestu. Krom toho mám pocit, že… Číst vice »

svojsin

Odpustil bych vlakům na lokálkách poplatek za DC a busům za vjezdy na AN, aby se tedy vidělo, jaak se to srovná…..

V úvahu je třeba brát při malých počtech cestujících situaci, jestli tam při zachování vlaku stejně nezůstane bus linka kvůli obcím, kde vlak ani není zdálky slyšet….

Grossák

Srovnávat poplatek za vjezd na AN s poplatkem za použití DC na celé trase úplně nesedí.

svojsin

Však píšu, odpustit vlaku u regia poplatek za DC a vidělo by se.(Kdo má přehled tak ví, co by se vidělo).
Ty AN taky nejsou zrovna levný, tak odečíst i to, když chcete spravedlnost.

Leinad

AN se dá vyhnout, zastavovat jinde. Smíchovské Nádraží má zastávku v Nádražní ulici. Pokud se řidiči vystřídají, není důvod mít zaparkované vozy.

svojsin

To o zaparkovaných vozech radéji přeskočím u vás, a nemožnost odjet/ přijet z AN raději taky., co by to kde v reálu znamenalo.

Stačí zůstat u odpuštění vlakům, jak by se to „srovnalo“….
Ale připomněl bych dosyp od MD, který busy nemají…..

ušatá

A ten kraj bere peníze odkud? On si na sebe vydělá?

Pavel P.

Pro informaci, ř. 814 (Regionova) na nejzapadlejší lokálce platí cca 6,4 Kč/km (dopravní cesta) a za každou zastávku (dle kategorie) 1,6 až 3,6 Kč („ošlapné“). Pro srovnání, 3 nápravový autobus s euro 5 na dálnici platí (mýto+poplatky za hluk, znečištění a dopravní cestu) cca 6,9 Kč/km. Jinak (jak jsem zmiňoval v původním příspěvku) tak dopravní cesta není jediné znevýhodnění vlaku. Požadavky na potřebné certifikace („na všechno je předpis“), nesrovnatelné požadavky na odbornou způsobilost personálu (např. silniční zák. 361 má cca 75 stran, drážní D1 má přes 360), požadavky na vozidla (obzvláště nová – ETCS + TSI) apod. mají také nezanedbatelný… Číst vice »

svojsin

To všechno je ale důvod spíš marné lokálky sejmout, než je podporovat.

Pavel P.

Sejmout lokálku, nebo sejmout legislativní a jinou zátěž, aby byla lokálka konkurenceschopná?
Zachovat status quo je neudržitelné, ale je více cest, kterými se můžeme ubírat.

ušatá

Opravdu nechápu, že já, který reaguje fakty, je nazýván, na rozdíl od vás (i vámi) maniakem).

Arthur

Jak jste přišel na 6,9Kč/km u busu? Nepleťte si vozidla katogorií N a M3, u busu se ani se Euro 0 nedostaneme o víc jak pár haléřů nad korunu na kilometr.

Pavel P.

Chybička se vloudila, díval jsem se na špatnou tabulku. Euro 5 v kategorii M3, 3-osý nad 12 tun by měl být kolem 1,7 Kč/km.

O to hůř, 6,4 Kč/km pro motorák na lokálce s rychlostí cca 60 km/h, proti 1,7 Kč/km proti podobně velkému autobusu na dálnici je celkem nepoměr ceny a kvality dopravní cesty.

MartinS.

Jestli je rozdíl v ceně za km, kterou platí kraj 40 Kč u busu a 110 Kč u vlaku (+/-), potom ten vlak ani odečtení těch 6,40 Kč/km nevytrhne.

ušatá

Jenže skutečná cena autobusu je min. 65 Kč/km a více. Že se neplatí, je chyba. Nebo že aspoń se neřekne – ano, je to tak, ale my raději zaplatíme dražší autobusy, protože to chceme. To by aspoň bylo férové.

medical_examiner

A nepoměr výdajů, který je potřeba alespoň snížit.

T448

Úplně si nemyslím, že by těch cca 7-8 Kč/km za dopravní cestu byl pro objednatele ten rozhodující faktor, zda objednat vlak či bus.
Hlavní cenové rozdíly jsou jinde. Především v pořizovací ceně (kdy u nového vlaku jsme u více než desetinásobku oproti busu) a s tím spojených odpisech a nákladech na financování. A dále v personálu (podstatně vyšší mzdy vlakového personálu + obvykle dvoučlenná četa oproti jednomu řidiči).

Pavel P.

Souhlas (poznamenal jsem to i v předchozím příspěvku). Pořizovací cena má obrovský dopad, a protože na lokálkách jsou nízké rychlosti, tak jsou malé proběhy a tím se odpisy i mzdy musí rozpočítat na malý počet kilometrů.
Jinak kromě palubního personálu, se musí počítat také režie firmy, (např. u ČD personál na nábřeží), certifikovaný personál údržby apod. což opět něco stojí.

ušatá

Proběh km na lokálkách není malý, nehledě na to, že ty motory zajiždějí i jinam a zase se tam třeba vrací. Běžné je 100 – 150 000 km ročně. To autobus neudělá ani náhodou. Tam je to tak 50 – 100 000 km ročně. Už jen pro charakter zajišťování obsluhy území. A průměrná rychlost na lokálkách je kolem 35 – 40 km/h a u autobusu (ne dálkového, ale místního – 20-30Km/h.

Jaaaa

Jj, bus vydrží pět let, vlak 40, ale prostě se to nikomu platit nechce. Přestože úvěry existují.

Thijs

autobus vydrží 5 let? Na to jste přišel jak? To zas máte nějaký šotokoeficient, když u vlaků násobíte dvěma a autobusů jimi dělíte?
Poslouchat či číst šotouše, to je jako číst či poslouchat bláboly Bureše

ušatá

A kolik vydrží průměrný autobus a jeho údržba a opravy, aby vydržel víc jak 5 let????? A když najede třeba ročně těch 100 000 km (dost teoretické), jak potom vypadá?

Petr Šimral

Boha jeho…
Autobus vydrží zjednodušeně 10, motorák s jednou až dvěma reinkarnacema 30 let.
Autobus stojí třeba 8 mega, motorák vyjde třeba na 50 mega. Oboje mám za 2 procenta úroků z úvěru.
Za autobus zaplatím ročně úroky 160 000, za vlak zaplatím ročně 1 000 000 Kč. Je to hodně zjednodušené, není v tom splácení jistiny.

Svojsin

Autobus nejčastěji 13 – 15 let na regiu. Zase tu lžete víc než Jarda Dušek.

ušatá

Měl jsem možnost vidět ty „levně“ nakoupené autobusy za 2 – 3 mil. Kč, jak vypadaly již po 3 letech. Takže zase je všechno jinak. Kvalitní autobus s vyšší životností má jinou cenu a jiné odpisy.

ušatá

Životnost autobusů x vlaku? Kolik ujede denně km autobus, kolik vlak? Kolik hodin bude autobus jezdit, když bude mít jednoho řidiče? I na ten využitý autobus budete muset mít 2 – 3 řidiče a jste už zase na jiných nákladech. A dopravní cesta je také někde jinde – rozhodně ne v korunách…..

Miroslav Zikmund

Kolik platí BUS za použití dopravní cesty (nikoli mýtné) správci dopravní cesty ….

ušatá

Jenže jak jsem psal (a můžete si takové propočty i dohledat, bylo jich dost), ten autobus by musel platit min. kolem 30 Kč/km jen za použití silnice a kde máte další náklady? Takže pak by ten vlak byl i při těch průměrných cenách srovnatelný a při skutečných i levnější- A zase jde o ty menší . tedy 810 či RN.

PvvS

Jeden vjezd na AN klidne prijde na 500,- .. A to nebejva vse.

Jaaaa

To se nesrovná, když jen údržba silnic po autobusech je dvojnásobná.

ušatá

A kde vezmete peníze na údržbu a opravy silnic, když autobus ani kamiony a další za jízdu a opotřebení neplatí? To se vyčaruje z ruky? To jde ze státního rozpočtu a ten vzniká z čeho? Takže lepší je, aby každý platil vše, co způsobí. A je p o problémech. Proč vám zrovna toto vadí?

Jaaaa

Ne. Problém vznikl ve sněmovně.

Koho jste si zvolili, toho máte.

Šetřílkové „šetřící“ pár milionů a rozhazující miliardy patří nakopat do řiti v jakémkoli režimu.

ušatá

Opět jeden z mála rozumných, co chápe složitost problému.

Míra

Středočeskému kraji chybí peníze na dopravu v důsledku integrace. Při rozšiřování integrace se jako jeden z argumentů „pro“ uvádělo snížení ceny přinejmenším pro pravidelně dojíždějící. Pokud cestující ušetří, tak ty peníze musí někde chybět. Některé IDS v Německu nabízejí pravidelným cestujícím přepravu kol ve vlaku zdarma. Ve Středočeském kraji (na rozdíl od Prahy) to nejde ani na jedné lince.

medical examiner

Přepravovat kola zdarma?

Míra

pid.cz: Pražská integrovaná doprava myslí i na cyklisty, nabízí proto možnosti přepravy jízdních kol v prostředcích PID. … Na území Prahy je přeprava kol zdarma.

Jan Neruda

Jen ve vlaku a jen do naplnění kapacity

Míra

Přesně tak. O vlaku je tu celou dobu řeč. A dokonce o poloprázdném.

Dopravní odborník

Odbory, ty v tom ještě chyběly…

Roman Svačina

Vidím tady analogii s přístupem Poláků v 90 letech. No a teď hromadu tratí po x letech křísí znovu k životu.

svojsin

Poláci sejmuli tratě do celkem velkých měst.
Pokud už vůbec někde obnovili něco jako Kralovice, na dlouho to nebývalo….
Tam šly do kopru celý žel. křižovatky….

Pája

Oni to neměli čím vozit. Čtyřnápravová loko s jedním nebo dvěma vozy je něco, co si ekonomicky ani nezkoušejte představit. Teď jsou v situaci, kdy mají domácího výrobce motorových vlaků.

T448

Nějak jsem si nevšiml, že by Poláci křísili tratě srovnatelné např. se Straškov – Zlonice…

MartinS.

I Němci křísí některé tratě i Britové, ale ne lokálky typu Vraňany – Lužec, Rakovník – Čistá – Kralovice, které přepravují v 810 5-10 cestujících na spoj.

Axel

Páni/dámy ze železničních odborů bohužel nenabídli řešení současné krizové situace = středočeský kraj nemá dost peněz na dotování regionální dopravy ve St. Čechách (a bude hůř za pár roků, vzhledem k nynějším rozhodnutí Babišovy vlády, které způsobí další výrazný růst nákladů)… Tj. zodpovědný hospodář v této situaci si MUSÍ utáhnout opasek, neboť alternativou je leda „pštrosí chování“… Takhle – jako pštrosi – se chovali organizovaní sportovci, kteří včas neřešili ekonomické problémy svého „zlatého vejce“ tj. firmy SAZKA… A nyní SAZKA už má jiného vlastníka, který SAZKu získal velmi levně, neboť SAZKA byla velmi zadlužená. P.S. Páni a dámy ze železničních… Číst vice »

Gwann

demagogie.

že nejsou prachy, neni problem odboru. ať si odbory protestují. na to mají asi právo.

líbit se vam to nemusi

Axel

V čem spatřujete matoucí řeči, když upozorňuji, že odboráři nenabídli řešení nynější rozpočtové krize Středočeského kraje? Zatímco před pár roky šlo na dotace regionální dopravy zhruba 25% z disponobilních krajských peněz, tak letos už to stouplo na 40% (a vypovědět smlouvu s ČD nelze, neboť minulá krajská koalice – ANO/KSČM/ČSSD – uzavřelo smlouvu do r. 2029).

https://zdopravy.cz/wp-content/uploads/2021/07/graf2.jpg

Např. bych chápal, kdyby v této situaci firma ČD nabídla, že Praha-Dobříš bude jezdit s busy… Ale toto odboráře nenapadlo… Kupodivu -:)

Gwann

ale to není problém odboru, že nejsou prachy. ty mají sehnat politici, aby poskytovali služby občanům. prostě odbory dopravce nemůžou za rozpočtové dopady jermanove a snížení daní a covidu.

nejsem příznivcem deficitu. ale není fér to omlacovat o palici odborům. za současnou situaci může nejprve ano, pak ods s spd, pak Covid. odbory vůbec.

Axel

Já bych vyšel ze zájmu cestujících. Do Dobříše je zájem minimální.

Zatímco co jsem párkrát jel v CityElefantech (směr Kolín, resp. přes Dobřichovice směr Beroun), tak vlak byl dost slušně zaplněný… A vzhledem k tomu, že starší City Elefanty budou během několik roků muset být vyřazeny (kvůli Babišově vládě), tak už nyní je třeba „spořit do prasátka“ na úvodní splátku za nové vlaky, které nahradí vyřazované City Elefanty.

P.S. Nevylučuji, že některé vyřazené CityElefanty budou složit v jiných regionech než nyní, to se uvidí…

MartinS.