LOT_PRAGA_X-2021---WWW---III_728x90_new

Průlom v RegioJetu. Strojvedoucí budou mít poprvé odbory

Lokomotiva Vectron, Praha Smíchov společné nádraží, foto: RegioJetLokomotiva Vectron, Praha Smíchov společné nádraží, foto: RegioJet

Dopravní skupina Student Agency zažívá další pokus o vznik odborové organizace. Konkrétně jde o strojvedoucí z RegioJetu, kteří zakládají buňku

Dopravní skupina Student Agency zažívá další pokus o vznik odborové organizace. Konkrétně jde o strojvedoucí z RegioJetu, kteří zakládají buňku celostátní Federace strojvůdců.

„Jednání probíhají, připravuje se ustavující schůze. Je příjemné, že si i kolegové u soukromých dopravců uvědomují význam profesní odborové organizace,“ uvedl zástupce Federace strojvůdců Libor Poláček. Mluvčí společnosti Aleš Ondrůj se vyjádřil vyhýbavě. Podle něj je komunikace mezi zaměstnanci a vedením firmy „standardně intenzivní“ a každý zaměstnanec má možnost oslovit přímo majitele Radima Jančuru. „Intenzivní a dobrá komunikace mezi zaměstnanci a vedením bude prioritou i do budoucna,“ uvedl Ondrůj.

Ve Student Agency odborová organizace vznikla už před lety, tehdy šlo o řidiče autobusů. Dnes už ale neexistuje. I strojvedoucí původně zvažovali vlastní odbory, nakonec se ale přiklonili k federaci, jejíž kořeny sahají až do 19. století. Pro vedení Student Agency bude zřejmě vznik odborů znamenat značný nezvyk v podobě kolektivního vyjednávání. O platech v RegioJetu psal deník Zdopravy.cz v srpnu.

Působištěm Federace strojvůdců je tradičně skupina Českých drah, již delší dobu ale působí i v Trilexu, který jezdí na Liberecku. Naopak třeba v GW Trainu, Arrivě nebo Leo Expressu federace žádnou buňku nemá.

Tagy Federace strojvůdců odbory RegioJet
9 komentářů