Děti Země se zaměří více na dálnice na Moravě, pochválily stavební úřad za zveřejnění kompletní dokumentace

Budoucí D11 u Hradce Králové, ilustrační foto. Autor: ŘSDBudoucí D11 u Hradce Králové, ilustrační foto. Autor: ŘSD

Děti Země budou více řešit problematiku povolování nových dálnic na Moravě než v Čechách. Oznámily to v tiskové zprávě k

Zpět na článek
109 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Macek

Kdyby komunisti tolerovali takovéto organizace, tak dneska nemáme vůbec nic…

aa2

Tak ony dálnice jsou i vojensky strategické stavby. Viz třeba https://vilembarak.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=716902 . Nehledě k tomu, že neschopnost dostavět základní infrastrukturu přispívá k diskomfortu obyvatelstva, jeho „blbé náladě“ a nedůvěře ve stát. Vcelku doufám, že zpravodajské služby mají zmapované financování těchto podivně zarputilých spolků.

Martin

Jasný, ráno vstanu, kouknu z okna a jejej! dálnice není hotová! Mám diskomfort, blbou náladu a kupuji alobalovou čepici.

aa2

Tak to máte fajn, trolle. Reálným lidem, kterým neexistence dálnice denně z nejrůznějších důvodů ztrpčuje život / podnikání Vaše alobalová čepice tuším ale nepomůže.

Anonymus

A proč děti Země neprotestují proti Smartwings ČSA letecká doprava nevadí?

Supidio

Nevadí… Když se omezí zbytečné užívání aut v míste s dostupnou veřejnou dopravou, životnímu prostřední pomůžeme mnohonásobně víc, než neustálým démonizováním letecké dopravy

Anonymus

Nechte D3 být a budeme stastni

Petr

Hlavně ať se namontuji do d1 u Přerova

Eduard

Snad to bude pro celý úřednický aparát výzva, aby všechny podklady připravii nejen včas, ale hlavně kvalitně, aby tam Děti země a jim podobní nemohli najít žádné procesní chyby. A snad se ŘSD poučí ze svých chyb a bude více s občany komunikovat, naslouchat jim a snažit se jim vyjít vstříc. Chápu, že na světě není ten, kdo by se zavděčil všem, ale na druhé straně je lepší zvolit řešení, které vychází lidem vstříc. Byť to bude o něco dražší. Opravdu nechápu proč se ŘSD hádá s lidmi o miliony, když jde o stavby za miliardy.

Vladimir

Přesně tak souhlasím. Nebýt zásahu krajského úřadu alias Vondrášek, tak prodloužená rudna doteď nestojí. Obě strany se sekly a nevedly konstruktivni dialog. Jenže obávám se tohle je standardní styl komunikace panu z Prahy, tedy z RSD. Já bych jej zrušil a převedl povinnost na kraje, tedy minimálně odbor výkupu pozemků. Kdyby Frýdek-Mistek nevykoupil pozemky sám, tak by se zde taky nestavelo. Podle mě se sousedské spory, dohody či jak to nazveme vyřeší lepší mezi sebou nez když vám někdo z Prahy prokazuje co se bude či nebude dit.

Eduard

Mluvíte mi naprosto z duše. To, že samy obce či kraje vykupují pozemky pro budoucí liniové stavby by mělo být spíše pravidlem jako výjimkou. Navíc by mělo být už ze zákona umožněno, aby dotčení dostali nějaké kompenzace typu nové hřiště, veřejné osvětlení zeleň atd. Je rozdíl přijít za lidmi se slovy, bude tu dálnice a tečka. A říci, díky nové dálnici budete mít opravený XXX a postavený YYY. To se pak s lidmi jinak jedná. A těm kteří díky liniovým stavbám přijdou o dům, by měla být nejprve jako kompenzace novostavba v místě jejich bydliště a až pak peníze. To… Číst vice »

Andrej

To len za predpokladu, že je len jeden unifikovaný záujem všetkých „lidí“. V skutočnosti sú ale stovky záujmov stoviek rúznych ľudí, ktoré sú vzájomne protichodné, a ŘSD musí hľadať nejaký kompromis, ktorý sa stále niekomu nemusí líbit. Mimochodom, Deti Země žiadny kasačný súd nevyhráli, ale aj tak dokázali o niekoľko rokov zdržať všetk, čo chceli. Napr. obchvat Frýdku Místku. Tam sa to hnalo až po Ústavný súd. Nakoniec ŘSD nikde nepochybilo, stavia sa tak ako plánované, ale minimálne 5 rokov bolo stratených. Sťažnosti Patrika sú nezávislé na kvalite prípravy. Ak je cieľom zdrzovať a trollovať, tak sa zdržovať bude. V… Číst vice »

Vladimir

A nebudou deti zeme řešit výstavbu železnic? Všude pisi, že 2025 by se měla začít stavět VRT mezi Ostravou a Brnem. Planovanych obchvatu města je tady spousta a o průjezdu skrz přerovský vnitroblok je potřeba taky mluvit, at se podobny nesmysl nestane nekde jinde. V Brně chtějí postavit vnější okruh usek Belotin-Rybi je taky ve fázi příprav, pokud se zaměří mosty v poli D49, tedy Hulin – Frystak, tak se nedostaví nikdy a o pokračování na stranu ke Slovensku raději ani nebudu polemizovat, obrovsky problematicka bude dalnive na Viden, D35 atd..Podle stránek RSD se do roku 2025 zájem o více… Číst vice »

Jakub

Nestíhají, 7 staveb na D52, D1, nádraží Brno…
Kvůli PR pustí jednu stavbu i když je nezákonný postup. Prima, komplet diskreditace jejich dlouholetých snah. Stát musí platit za chyby úředníků z principu už neplatí!

Vladimír

Já bych jen upozornil, že dle současné stavební legislativy NENÍ projektová dokumentace a celý spis stavebního řízení věcí veřejnou. Pokud s tím nesouhlasí investor, tak na stavebním úřadě lze do dokumentace pouze nahlédnout, a nejsem si jistý, jestli i to nahlédnutí umožní úřad těm, kteří nejsou účastníky stavebního řízení. Takže nic proti zveřejnění, je to určitě dobré, ale vždy to asi nejde.

axel

Pro Vladimír, obecně souhlas, skorát zapomínáte že jde projektovou dokumentaci placenou z našich daní = projektovou dokumentaci placenou ze státních peněz musí ŘSD zveřejnit dle 106/1999. Akorát je rozdíl, když je to v elektronickém dokumentu s možností vyhledávání (pdf). Mnohem horší je, když projektovou dokumentaci naskenuje na jednotlivé stránky formátu A4 = jenom prostudování co se tím myslí zabere spoustu času … něco jako škrábat se levou rukou na pravém boku. Takže „čert je v detailu“. Už jste někdy viděl, aby ŘSD žádalo projektanty, aby projektovou dokumentaci dodali na ŔSD nejen v papírové podobě, ale taky v elektronické? Proč to… Číst vice »

Vladimír

No, to je pěkné, já projektuji architekturu a pozemní stavitelství a je úplná samozřejmost, že investorovi to vždy odevzdávám v papírové podobě i v elektronické podobě, nikoli naskenované, ale dokonale čitelné v pdf nebo dwg formátu.

axel

Byl jsem (jako vlastník sousedních pozemků) účastníkem několik stavebních řízení, kdy stavebníkem byl buď SŽDC nebo ŘSD. Když mě zajímala úplně primitivní otázka (=co konkrétně by mělo být stát vedle mých pozemků), tak mě čekalo procházení několik krabic s dokumenty, bez nějakého rozlišení co v které krabici asi tak je. Mluvím o takových těch krabicích zhruba o rozměrech krabic s 5-ti balíky po 500 listech. Když jsem chtěl požádat SŽDC nebo ŘSD o elektronickou verzi projektové dokumentace dle zákona č. 106/1999, tak mi bylo řečeno že jako účastník řízení se s projektovou dokumentací můžu seznámit v papírové podobě a proto… Číst vice »

Vladimír

No, o tom píši v příspěvku výše. Podle chystaného nového stavebního zákona má být projektová dokumentace kompletně na nějakém centrálním úložišti v digitální podobě. Pokud se tedy podle uvedeného zákona 106 jedná o povinnost zveřejnit dokumentaci protože byla pořízena z veřejných zdrojů, tak by to tento problém mělo vyřešit, ne? Chápu, že prohrabovat krabice papírů je ubíjející.

Axel

Jo, to je ubíjející.

Zvláště, když cílem je si pořídit kopii papíru, tak aby až nastoupí stavaři, bylo čím mávat před očima, aby dodržovali vydané stavební povolení. Tak nějak bych čekal, že tu část dokumentace, která se mě týká, tak dostanu od stavebníka (třebas až poté až bude pravomocné stavební povolení), tak abych věděl co stavaři můžou a co nesmí, protože papír je věc jedna a praxe v rozježděném osetém poli je věc jiná).

liberal shark

Podle Aarhuské úmluvy mají právo na přístup všichni – jde o informaci o vlivu na životní prostředí. A dotčená veřejnost je ze zákona účastníkem všech řízení dle stavebního zákona.

Honza Třetí

Jaký div, v Čechách není moc dálnic ve stadiu rozpracovaných povolení. Tak se zaměříme na Moravu a Slezsko. Doufám, že někteří Moravané se chopí iniciativy a Pohrobkům Země to vysvětlí způsobem, který se zde používal na zmetky po dlouhá staletí. Nechat si jezdit kamiony téměř po zahradě kvůli nějakému … , to nikomu moc nevyhovuje.

Frantisek

Kvůli nějakému, který nechce nechat jezdit kamiony po jiné, společné „zahradě“? Asi byste si to měl srovnat…

Vlastik

Jinými slovy, kvůli teto pochybné skupině, už asi nikdy nic na Moravě co by pomohlo z dopravou nepostavíme. Stále budou hledat nějaké křečky, brouky a keře s žádné fungující infrastruktury se na Moravě nedočkáme.

Martin

Nemyslim si to, ono je to skutecne hlavne o uradech a jednani,… a RSD velmi casto prosazuje nektere projekty silou i proti alternativam a pozadovanym zmenam i od mistnich uradu… Snad uz je situace dnes lepsi nez v minulosti…

pave69

Jenže to je tak, že ať to upraví jakkoli, tak musí začít znovu a vždycky se zase někdo ozve, že se mu to nelíbí – jak to šoupnou dál od vesnice, už tam jsou žáby a nedejbože cvrčci. Takže pro ŘSD je schůdnější trvat na svém, dokud to alespoň trochu jde.

Ondřej

Sice jste vystihl pohled ŘSD přesně, jenže praxe ukazuje, že jim to zrovna moc nefunguje. naopak, vstřícnost, transparentnost a komunikace ve výsledku vede k rychlejší výstavbě.

Lektor

A nějaký příklad kde to tak jak popisujete bylo? Každý kdo se v tom trochu pohybuje ( nečte jen závěry novinářů) tak ví že problémy dělají vždy jen jednotlivci s dobrými konexemi. Viz již zmiňované Dluhonice, kde dělá problémy jen jedna rodina s vazbami na děti Země. Ostatní už pozemky dávno prodali. Samozřejmě že když ten jednotlivec je předseda osady tak to novináři zaměňují za problémy s místními, ale dnes už není to taky něco vypovídá.

Lektor

Spíš pro ŘSD ani jiná alternativa než trvat na svém neexistuje. Za prvé by to byl nebezpečný precedens někomu ustoupit. A za druhé to znamená novou soutěž na projektanta, nový projekt za peníze nové územní řízení nové vyjadrovacky. A ve výsledku žádná jistota že to nebude blokovat zase někdo jiný.

liberal shark

Kdyby ŘSD řádně a v souladu s platnými zákony zadávali projektové práce, tak výsledný projekt nemůže tyto zákony porušovat, že ne ? A dodržování procesních pravidel stavebního zákona by mělo být samozřejmostí.

Frantisek

A ono stavění dalších dálnic nějak pomůže s dopravou? Vždyť ji jen přesune a rozmnoží, navíc v nejméně přínosné silniční formě…

zesp

A jaký je váš návrh řešení? docela by mě to zajímalo…

Andrej

Je Země iná, alebo zasluhujúca menej pozornosti v Čechách než na Morave milé Děti? Je to priznanie k cielenému škodeniu? Na Morave kriticky chýba základná infraštruktúra.: D1 u Přerova, celá D43, celá D49, veľká väčšina D55, asi polovica D52, viac než polovica moravskej časti D35, D48 tiež nie je hotová. To sú stovky kilometrov základnej siete, v ktorých len príprava je na mnoho ďalších rokov. Desiatky ľudí umierajú zbytočne na preťažených cestách 1. triedy, milióny hodín sú stratených v kolónach, kamióny z Poľska/Severnej Moravy na Zlínsko/Uherskohradišťsko/Rakúsko/Slovensko jazdia kvôli Přerovu „ekologicky“ desiatky kilometrov dlhou obchádzkou cez Vyškov a Kroměříš, a zlepšenie… Číst vice »

Lektor

D43 a D49 jsou zbytečný, D55 má význam po Hradiště.
Takže důležitá je dostavba D1, D52 a D35 ostatní nijak nespěchá.

Martin

No jen dodam, ze i v Cechach chybeji komunikace, D35, D3, D0, ev. D6… nebo I/20…
Ale mluvime jen o dalnicich, chybi i zel. infrastruktura, typicky VRT Usti-Praha-Brno-Viden a Brno-Ostrava… potazmo pak Praha-Benesov, Praha-Beroun….

Andrej

Tak záleží podľa čoho hodnotíte. Ak si pomôžete intenzitou dopravy, tak na I43 a I49 (po Vizovice) aj I55 (aj za Hradišťom) je miestami výrazne vyššia než napr. na I6 (budúca D6), porovnateľná s I7 a I4 (budúce úseky D7 a D4). Na plánovanej D49 za Vizovicemi (smer Slovensko) momentálne intenzita nie je dosť vysoká na diaľnicu, avšak počíta sa s prevedením veľkej časti tranzitu z I35. Výmenou za plánovanie D49 sa na I35 neplánujú žiadne obchvaty a už vôbec nie diaľnica, pretože sa počíta práve s D49 (aspoň v polovičnom profile). Ale to je, pravda, všetko hudba veľmi ďalekej… Číst vice »

Martin

D7 a D4 jsou nepodstatne, tedy je na nich silny provoz, ale nejsou tak dulezite… D6 dulezita je, ale neni prioritou, da se stavet metodou 2 pruhu a pozdeji pristavbou druhe casti… Samozrejme, pokud jsou prostredky a jsou useky pripravene na rozdil od klicovych, tak je lepsi to vyuzit i na mene dulezite stavby…

Klicove jsou stavby D35 a D0, a velmi intenzivni doprava je ve smeru D3, na Morave spise D55, avsak spise nejdulezitejsim usekem bude Spise usek Olomouc-Prerov…

Cestovatel

omyl na D7 i na navazujících úsecích 1/7 velmi narostla intenzita dopravy a je dobře, že se další úseky rozšiřují… Nejkomplikovanější bude úsek kolem Postoloprt, kde silnice podchází hned zasebou 2 železniční trati – budu se muset bourat oba mosty a odbagrovat oba náspy, aby se dal postavit nové mosty v profilu 2×2 pruhy..

Lektor

Bral jsem pouze moravské dálnice jinak samozřejmě D6 je na tom podobně.

Petr

Co se týče D55, tak souhlasím. Jsem z Uherského Hradiště a podle mě je dálnice už od Otrokovic na jih naprosto zbytečná. Ono je potřeba především ulevit obcím obchvaty. Už od Otrokovic by to mohli postavit v polovičním profilu a naprosto by to stačilo. Například I/50 od Buchlovských kopců po Uherský Brod má vyšší hustotu provozu než I/55 od Hradiště na Hodonín, a současná klasická dvouproudovka naprosto stačí.

Andrej

Tomu ale neodpovedajú výsledky sčítania dopravy: http://scitani2016.rsd.cz/pages/results/section/default.aspx?l=Zl%C3%ADnsk%C3%BD%20kraj Otrokovice – Staré Město je nad 20 000, to myslím bohato opodstatňuje diaľnicu. To je z r. 2016, teraz je možno trochu menej kamiónov kvôli zavretému Přerovu. Ale to sa v dlhom období vráti a navýši. Z I50 sa vo veľmi vzdialenej budúcnosti prevedie časť tranzitu na D49, preto sa tam nič neplánuje (tak ako ani na I35). Nevýhodou je, že je to jedna z mnohých podobných ciest „smrti“ – rýchlych ciest prvej triedy s hustým provozom a nedisciplinovanými predbiehačmi. Áno, viem, že za nehody nemôže cesta, ale šoféri, ale smerovo oddelené cesty… Číst vice »

Stráťa

Asi se počítá s tím že D55 odvede tranzit z okolí Brna (z trasy D1+D46+D2 na D1+D55). Co vnímám jako problém je že projektů na zlepšení situace na D1 kolem Brna je několik najednou a všechny dohromady mi smysl moc nedávají. Chce to vybrat nejlepší a tu postavit jinak dopadne Morava jako některé části Čech kam se staví několik dálnic najednou ale nefunguje vlastně žádná.

Martin V.

Zrovna úsek D55 Staré Město – Rohatec byl právě „jeden velký obchvat obcí“. Jestli ho postavit hned v plném profilu, nebo pro začátek jen poloprofil, to je otázka. Dál na Břeclav to není akutní, tam už obchváceno je.

Zdenek Hrdina

Uvědomte si, že za Hradištěm se provoz rozdvojuje. Jednak část provozu jde po I/55 přes Uh. Ostroh a druhá část po silnici II. třídy přes Nedakonice. Dálnice by odvedla provoz z obou silnic, kde se z velké části jezdí přes obce (hlavně po I/55). Ideální je to dostavět po konec ptačí oblasti u Rohatce, pak ta dálnice povede v současném profilu I/55 a v polovičním profilu je v podstatě hotová (až na nějaké MUK)

axel

Přes Uh. Ostroh nikdy nevedla I/55. Asi jste myslel Uh. Brod

Zdenek Hrdina

Přes Uh. Brod vede I/50, 55 vede ze severu na jih i přes ten Ostroh.

Axel

Ano, zaměnil jsem čísla. Jenže pak máte špatně trasování, bo doprava sever-jih se rozdvojuje už před Staré Město u Uherského Hradiště, vede přes Uherské Hradiště, kde se spojí s dopravou z levobřežní (od Březolup) a pokračuje tak jak píšete. Proto je nezbytné, aby bylo napojení na D55 nejen ze současné jedničkové silnice, ale taky z levého břehu už před Staré Město. Ve zbytku souhlas (=dostavět za Rohatci, kde už současná jedničková silnice je napřímená a vede mimo centra obcí a v pohodě se dá jet 90-100 km/h). Pak by bylo fajn vyřešit obchvat Břeclavi… jenže je škoda že Nord Autobahn… Číst vice »

Luděk

Označit D43 jako zbytečný je asi diletantstský názor a v současné době společně s D52 asi neexistuje víc potřebná dálnice

Lektor

Za zbytečností D43 si stojím už dnes existuje dálniční alternativa (přes Prostějov) jen o málo delší než plánovaná dálnice. Pokud už by se měla v tomto směru nějaká dálnice stavět tak jedině v ose Hradec Chrudim Žďár. Toto vedení mohlo dávat smysl za třetí říše rozhodně ne dnes.

Luděk

Když je D43 tak zbytečná a existuje alternativa tak by si mi mohl vysvětlit proč je silnice 43 tak zatížena tranzitní dopravou a dopravou celkově?

Martin V.

Přes Prostějov? No to ani náhodou. D43 je potřeba, ale pokud ji nejsou schopni postavit celou, klidně se dá dělat po půlkách. Úsek Boskovickou brázdou (Skalice – Jevíčko – Moravská Třebová) by pro začátek mohl být méně konfliktní a docela by ulevil údolí Svitavy.

Luděk

Vedení Boskovickou brázdou je do nebe volající pitomost a místo toho aby byli obyvatelé Bystrce rádi za přímé napojení na D1 vymýšlí blbiny

Vladimír Bílý

Myslel resp. psal úsek Skalice-Moravská Třebová. O úseku Kuřim-D1 nebyla řeč.

Tomáš Gottschalk

Větší hloupost už jsem dlouho nečetl. To jako mám jet z Brna do Moravské Třebové přes Sprostějov a Olmik? D43 potřebuje Brno i Kuřim jako prase drbání. Kvůli tomu, že z Bastru neeistuje normální připojení na D1, jezdí celé třicetitisícové sídliště přes Komín a Žabiny. Minimálně od D1 po Boskovice už měla D43 20 let stát.

Kik

Vážený pane „lektore“, vy jste snad v mládí padal po hlavičce ze schodů… Takovouhle blbost jsem už hodně dlouho nečetl. I/43 je permanentně přetížená a pokud si myslíte, že dálnice v trase I/37 to vyřeší, tak jste na velkém omylu. Alternativa přes Prostějov je něco co bych nazval „dámským“ přirozením a naprosto nechápu jak vás to mohlo napadnout.
Tahle komunikace měla stát už dnes minimálně v polovičním profilu, což by náramně ulevilo všem obcím mezi Svitavami a Brnem. Ale tohle Vy asi nechápete.

Vladimír

Tak nevím, jel jste někdy z Brna o Svitav po známé silnici smrti I/43?

Ondra

Jenže v tom Přerově za to může ŘSD, která tvrdošíjně prosazuje projekt, proti kterému jsou místní, ačkoliv tu dálnici může posunout o pár set metrů dál. A tak je to tu se vším.

Jackub

A proti odsunuté variantě budu zase protestovat tamní místní. Jak to tedy navrhujete řešit?

Frantisek

Tak především, ty počty mrtvých, kolony, ale i otrávený vzduch nemá na svědomí absence nějaké další silnice, nýbrž primárně přemíra nejméně šetrné silniční dopravy. To je třeba si na rovinu přiznat, a nikoli vytvářet tato absurdní obvinění. To je jako říct, že musíte zapnout v místnosti chlazení, protože jste si nesundal svetr…

Luděk

Ikdyž s touto organizací nesouhlasím zaji.mal by mě názor na trasování D43 Bystrcí versus Boskovickou brázdou.

Andrej

Podľa mňa ani jedna, jedine cyklostezka.

Rýpal

😀 jasný a do práce na koňské povozu v zimě

Andrej

To je moj nazor na to aky maju Deti Zeme nazor na D43

R2R2

To spis pasuje na Vodu z Tetcic, kazdopadne mne se vas vtipek libi.

Dáda

na saňách!

Vladimír Bílý

Ale on nepřichází s nějakým názorem na varianty či řešením, co by bylo lepší! On především napadá povolovací řízení plus procesní chyby ve stavebním řízení.

Luděk

Když je to organizace která se označuje jako ochránce životního prostředí musí mít nějaký názor byť by byl neodborný

Eduard

To máte naprostou pravdu. Na druhé straně, pokud by tam ty chyby nebyly, tak by neměl co napadat a výstavba by byla postatně rychlejší.

R2R2

Tezko rict, ale proti variante pres Bystrc se staveji dlouhodobe, jeste v dobach, kdy to byla R43. Na druhou stranu varianta v brazde postrada zasadni smysl.

Vladimír Bílý

Tohle prohlášení mě moc nedává smysl vzhledem k tomu, že na Moravě a ve Slezsku je výstavba většího množství dopravních staveb v podstatě v nedohlednu. Tak nevím, na co se chce zaměřovat. V dohledu jsou tak možná kousek D1 u Přerova, kousek D52 u Mikulova plus nějaké věci okolo FM. Až v letech 2030 až 2035 přijde na řadu D35, D43, zbytek D52 či D55, budou tu Děti země ještě s námi???

pave69

Tak proti Mikulovu už rozklad podali, proti těm dalším co uvádíte, se určitě budou rozkládat v té době už Starci země (i z tebe)

Jindra

Tak snad obratem nevznikne česká sekce pro dálnice v Čechách. Čeká nás toho dost – Pražský okruh, D3, D35 atd. i bez snahy o ochranu za každou cenu pro Sysla velkohubého 😀

Souhlasím však s Patrikem, že dnes by měly být veškeré podklady k podobným stavbám dostupné účastníkům online.

Kodl

To jinymi slovy jen znamena, ze se na Morave, kde infrastruktura zoufale chybi, jiz nic nepostavi

libor

chybí, mi připadá, že za poslední roky se staví hlavně na Moravě.

Andrej

Súčasný stav výstavby diaľníc: Cca 40-50 km vo výstavbe D11 a D 35 okolo Hradce -> Čechy Cca 20 km vo výstavbe D3 u Budějovic -> Čechy Cca 20 km vo výstavbe D6 a D7 -> Čechy Dohromady cca 90 km Cca 3 km D55 obchvat Otrokovic -> Morava Cca 4 km D48 obchvat Frýdku Místku -> Morava/Slezko cca 10 km prestavba 4 prúdovej cesty I48 na smerovo oddelenú diaľnicu D48 -> Morava Dohromady cca 7 alebo 17 km (podľa úhlu pohľadu) To je súčasný stav výstavby diaľníc. Nič ďalšie sa nestavia. To sú fakty, ktoré sú nezávislé na Vašich… Číst vice »

Vladimír Bílý

Přičemž poměr obyvatel žijících v Čechách vs. M+S je 60/40. Čili nyní se staví na jednoho obyvatele v Čechách 8,57 krát více dálnic, než na Moravě a ve Slezsku. Jako Moravan z těchto tvrdých dat nemám dobrý pocit!

Andrej

Čo sa týka už dokončených úsekov, v Čechách je to teraz okolo 820 km, na Morave okolo 400 km. Tu už je ten pomer na obyvateľa lepší, ale stále je to skoro dvojnásobok. A až sa dokončia rozostavané úseky, dvojnásobok v prepočte na obyvateľa bude atakovaný.

jozka

Kdyz uz se pomerujou pindiky, tak nahodim zaludnu otazku. Kdy je potreba postavit delsi dalnici? Kdyz je vic lidi nebo vetsi plocha na ktere ziji?

Andrej

Pomer rozlohy je podobny ako pomer obyvatelov. Takze Cechy maju v prepocte na kilometer stvorcovy asi 1.75 krat viac km dialnic nez Morava a Slezsko. Je to tak lepsie?

Tym netvrdime, ze v Cechach je dialnic vela alebo ze su zbytocne, len ze na Morave je ich bohuzial malo a vyhladovo sa to nezlepsi.

Martin

Tak si tu otazku otocme a kolik jeste chybi dalnic v Cechach a kolik na Morave/Slezsku? Taky si jeste dejme geograficke cviceni,…

Dalsi take zajimavou otazku si muzeme polozit, a to jsou mezinarodni tahy, tzv. Exx prochazejici CR… a nasledne se muzeme pobavit, co je dulezitejsi..

No a nakonec to nejpodstatnejsi, a to je provoz na konkretnich komunikacich… a to v tuto chvili nejvice chybi D0, D35 a D3, dalsi veci je, se zamerit take na praci kraju, ktere velmi casto pripravu komplikuji a nejsou uplne tak aktivni a vstricni, typicky JMK…

jozka

V zasade je to jedno. Slezsko, Morava, Cechy… to je asi to posledni, co by ovlinovalo vystavbu dalnic.

beran

No samozřejmě, že jo. Protože na Moravě je už to, co se dneska v Čechách dohání, dávno postavený. Stačí se jen podívat na mapu a soudnej člověk hned vidí ….

libor

přesně tak, podívejte se na mapu! MOrava je napřed a nemůžete brát jen součet km na obyvatele!

Andrej

Čo zistíme pohľadom na mapu? Musíme z tej mapy predsa extraktovať nejaké dáta, nie? V prepočte na obyvateľa aj v prepočte na rozlohu aj v pomere postavených/plánovaných diaľníc Morava hlboko zaostáva – a to separátne aj u dokončených aj u rozostavaných úsekoch.

Aký iný ukazateľ chcete použiť, resp. čo konkrétne na tej mape vidíte Vy?

Zdenek Hrdina

Ještě se začalo s přípravnými pracemi Babice – St. Město.

Kodl

Tak to se skutecne ve Vasem pocitu velice mylite.

Paja

Zas na druhou stranu Děti země jsou z Brna, tak budou jistě lépe vědět proč kde jaká dálnice být nemá než kvůli tomu sjíždět celou republiku.

co se může udělat dnes, tak vydrží i do zítřka

Souhlasím, že z pohledu 95% občanů ČR jsou aktivity Dětí země spíše kontraproduktivní…. Ovšem to hlavní zpoždění IMHO u stavby dálnic vytvořilo samotné ŘSD/Ministerstvo dopravy. Jestli se pletu, že zákazem Dětí Země se neodstraní obrovské zpoždění, tak mi vysvětlete kdo zavinil tak obrovské zpoždění? Na tomto konkrétním příkladu úseku D55 Moravský Písek- Staré Město: Odhaduji, že místo 6-ti let to ŘSD mohlo stihnout tak za 1 až 2 roky… zdůrazňuji, že žádné Děti země nespotřebovaly ani jeden jediný den z těch 6-ti roků než ŘSD pokročila od vydaného územního rozhodnutí, k tomu, aby donesla na podatelnu Stavebního úřadu svoji žádost… Číst vice »

co se může udělat dnes, tak vydrží i do zítřka

citované územní rozhodnutí a citované stavební povolení
Územní rozhodnutí: https://www.moravskypisek.cz/assets/File.ashx?id_org=9923&id_dokumenty=39797

Stavební rozhodnutí: https://www.moravskypisek.cz/assets/File.ashx?id_org=9923&id_dokumenty=43514

Tady na Moravě

Zkáza Země nepokrytě přiznává, že jejich cílem je pouze cíleně škodit. Zřejmě v tom mají dobrý byznys a zřejmě v tom nejedou sami, protože jinak by tu už dávno byl takový stavební zákon, který by tyto spolky pro tzv. ochranu ŽP už dávno vyšachoval ze hry.

jkt

Asi jsem cetl jiny clanek nez Vy. V citovane tiskove zprave je uvedeno, ze Deti Zeme pochvalili stavebni urad za dodrzovani zakona, a tim padem nemaji potrebu nijak obstruovat. Ale ono je samozrejme snazsi pojmenovat retez urednich pochybeni jako ekoterorismus.

Andrej

To je len jedna cast clanku. Druha je, ze sa defacto kompletne stahuju z Ciech a skodit budu len na Morave.

Mimochodom, nechali plavat veci, ktore by na Morave nikdy len tak nenechali a aktivne nehladali veci, ktorymi by mohli zdrzovat (zaby, skrecky, kere, stromy bez zavazneho stanoviska atd.).

Zverejnovanie online je samozrejme spravne.

okk

Takže teroristi budou škodit hlavně na Moravě. To se tedy máme na co těšit.

Dáda

Dobrý den.
Milé děti zemně, nevsírejte se k nám na Moravu. My bychom rádi, aby silnice a železnice byly hotové co nejdříve. Děkuji, váš celoživotní „obdivovatel“ z Moravy

Poudy

Tak choďte volit a to s rozumem, protože kdyby bylo všechno v pořádku na straně úředníků, nemají takové spolky nejmenší šanci takovým způsobem škodit.

Paja

K nám? Oni jsou z Moravy.

Dáda

Bohužel.

liberal shark

Největší hnízdo ultralevičáků a ekoteroristů je bohužel Brno – a to je u vás na Moravě.

libcha

Aha, takže v Čechách přírodu chránit cenu nemá, zatímco na Moravě ano. A nebo nejde vůbec o ochranu přírody.

Mirvald

Děti Země dělají velice záslužnou práci. Fandím jim.

Milan

Asi by bylo dobre aby se tomuhle spolku a skupince pravniku okolo nekdo podival na ucetnictvi, by mely chvilku jine starosti nez resit kde bude jaka dalnice

pave69

Tak ještě že ŘSD změnilo tu trasu z Brna na sever z dálnice na 4 pruhovou silnici. Jinak to bohužel vypadá, že můžeme zapomenout na dálnici do Vídně přes Novomlýnské nádrže, na rozšíření D1 na šestipruh kolem Brna i na Jižní tangentu. Všude se bude zjišťovat, jsou-li tam žáby taky, řečeno slovy klasika.

Kodl

Nezbyva mi nez s Vami souhlasit. Dalnice D52 se nedockame ani do konce 2030. Ten projekt je od zacatku zaklety, zacarovany a spousta veci je v nem spatne.

Andrej

Pritom až na jedno dlhšie premostenie cez nádrže je to takmer úplná rovina ďaleko od osídlených oblastí aj od chránených prírodných rezervácií.

Neschopnosť to postaviť je úplným kolapsom štátnej správy, ktorá si sama sebe zviazala ruky, a napriek tomu, že má na to nástroje, nie je ochotná ich rozviazať a rýchlo a racionálne vecne rozhodovať

Martin

Nejen statu, ale i JMK…

pave69

Tak ono je to dost i proto, že i když D52 je v podstatě v existující stopě a R/D43 ve stopě vyhrazené už 80 let, tak se stejně pořád někdo odvolává, už proti územnímu plánu a čemukoli, kde je to zmíněno – ať v jakékoli stopě. Jinými slovy, každý na existující plány kašle, staví si kde chce (dejme tomu kde má/sežene pozemek) a pak napadá stavbu, která je kousek vedle naplánovaná už dlouho předtím.

Lkprak

To je od nich tak hezký, že nám dovolí stavět dálnice alespoň v Čechách (ironie).
(Jinak ta arogance z toho přímo kape a ač nemám rád Klause a jeho negativní vyjadřování o různých neziskovkách, tady se mi nějak otevírá pomyslná kudla v kapse).

Jaaa

Jo, příroda totiž nemá vůbec žádnou cenu.

marty-t2

A jak souvisí ochrana přírody s aktivitami Dětí země ? Technikům je zámo, že současné spalovací motory jsou nejefektivnější při rychlostech 80-110 kmh. Chápal bych Děti země, kdyby bojovaly za stavbu obchvatů měst nebo omezení rychlosti ze 130kmh na 110kmh na dálnicích. Co ale oni dělají – napadají třeba 2 pruhový obchvat Břeclavi – takže Břeclav je jedna velká zácpa s poposkakujícími čoudícími auty. Inu jejich činnost vlastně ve výsledku přispívá ke zhoršení životního prostředí – ideálně co nejvíce lidem zaráz, to mi nikdo nevymluví. Oni jen destruktivně napadají, protože můžou. Zatím. Pochopil bych je, kdyby nabídli konstruktivně alternativu. Naposledy… Číst vice »