egoe-plus
Infrastruktura Silnice

Delší cesta k šestiproudé D10. ŘSD musí přepracovat dokumentaci a více řešit hluk

Oprava dálnice D10. Autor: COLAS CZ
Oprava dálnice D10. Autor: COLAS CZ

Ředitelství silnic a dálnic musí počítat s výrazným prodloužením doby schvalování plánu na rozšíření dálnice D10 na jejím počátku u Prahy. Projekt bude posuzován podle zákona o vlivu staveb na životní prostředí, což v praxi může znamenat prodloužení přípravy o několik let.

Vyplývá to ze zveřejněného rozhodnutí ministerstva životního prostředí, u kterého probíhalo takzvané zjišťovací řízení.  Proti jednoduššímu schvalování byly zejména obce v okolí dálnice a Praha, požadují jasnější prozkoumání vlivu stavby na životní prostředí, zejména pak na hluk.

Ministerstvo po ŘSD chce, aby v novém projektu řešilo i například možnost použití takzvaného tichého asfaltu nebo výstavbu protihlukového valu, zejména na pozemcích při severní straně plánovaného záměru. V dokumentaci má také zohlednit stav dopravy s ohledem na nedokončený dálniční okruh D0 i s předpokladem, že D10 bude rozšířena dříve, než dostavěna další část Pražského okruhu. Mají také doložit svá tvrzení v dokumentaci, že rozšíření zlepší plynulost dopravy. ŘSD má navrhnout vhodná opatření, která by vedla ke zmírnění dopadů negativního automobilového provozu na stávající imisní pozadí, například formou zvýšené výsadby nových stromů ve vegetačním pásu liniové zeleně podél komunikace.

ŘSD žádá o povolení rozšíření tříkilometrového úseku ze Satalic do Radonic. Kromě samotného rozšíření má dojít k úpravě mimoúrovňové křižovatky v Radonicích, kde vznikne nová okružní křižovatka a vybudují se nové bypassy. Dva mosty se budou muset postavit znovu, aby odpovídaly novému šířkovému uspořádání, zmizí i současné odstavné plochy.

Mapa rozšíření úseku D10 Satalice - Radonice. Foto: ŘSD
Mapa rozšíření úseku D10 Satalice – Radonice. Foto: ŘSD

ŘSD investici vysvětluje velkým zatížením dálnice, u které počítá s provozem až 75 tisíc vozidel v roce 2050. „V současné době stávající dálnice D10 v úseku MÚK Satalice – MÚK Radonice začíná dosahovat své kapacity a v době dopravní špičky se tvoří dopravní kolony. Tento aspekt je důsledkem neustálého rozšiřování průmyslové zóny v Horních Počernicích. Ta by se měla ještě rozšířit a z toho se dá předvídat, že intenzita dopravy se bude zvyšovat a s ní i případné negativní vlivy spojené s nárůstem hluku a škodlivin v ovzduší,“ uvádí ŘSD v záměru.

Podle posledního sčítání dopravy v roce 2016 jede v úseku  každý den v průměru 46 120 vozidel. Od posledního sčítání v roce 2010 tak jde o nárůst o 23%.

Začátek výstavby je plánován na rok 2027, stavět by se mělo zhruba 2,5 roku. ŘSD už dříve uvedlo, že by chtělo udělat šestiproudou D10 až do Mladé Boleslavi.

Dálnice D10 patřila dlouhou dobu k relativně průjezdným, v poslední době ale na ní provoz značně kolabuje, jako například dnes. Na rozdíl od řady jiných směrů pro dojíždění do Prahy ve směru od Mladé Boleslavi chybí slušné železniční spojení, které by pomohl část dopravy vymístit na koleje.

Zatím jediné rozšíření D10 probíhá u Mladé Boleslavi, kde již začala stavba třetího pruhu mezi sjezdem na Jičín a Kosmonosy pouze ve směru na Liberec.

42 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Divočák

řidiči by možná i uvítali, aby celý úsek od Turnova po Černý Most opět na nějaký čas čtyřproudový , bez atrakcí , jako jízda v protisměru mezi betonovými svodidly, příp za krajnicí .. Před zimou aktuální téma

2701

Radonice otevreny 4.10., Hlavenec bude 13.10. Co tam mate dal?

Arimatejsky

Stačilo by zvýšit spotřební daň na PHM o 10 Kč a rázem by komunikace stačily.

Pracuji na MD

Takze zelezmice na MB a Lbc nic ale dalnice v 6pruzich… To je boj proti zmene klimatu…

Vláďa

A železnice pořád již po několikáté nemůže SŽDC vyjít. Dle posledně navrženého řešení asi ani není snaha nějaké řešení najít, hlavně mezi Mladou Boleslaví a Libercem. Liberec je jediné krajské město (5. největší), které nemá konkurenceschopné železniční spojení s Prahou, případně napojení na jakoukoli koridorovou trať.
Je zajímavé, že asi salámovou metodou vyšla novostavba Benešov – České Budějovice. Troufnu si konstatovat, že ze 70 – 80% jde o novostavbu.

Martin

Naprosto souhlasim… Nova dvoukolejna elektrifikovana trat na Liberecko z Prahy opravdu chybi… a to ze nevychazi ekonomicky zatimco dalnice ano, je docela napovazenou…

Martin

Dulezity by byl tunel Javornik od Liberce/Doubi po Hodkovice nad Mohelkou, bohate staci staveny jako dvoukolejny na 120km/h-140km/h, sice velmi dlouhy cca 7.5km, ale mohl by prevzit i nakladni dopravu, od Hodkovic zdvoukolenit trat az po Sedlejovice, odtud uz novou trat tunelem nebo zahloubenou primo k dalnici u Paceric obloukem navazujici u Doubi na stavajici trat, za Doubim primo jizne od Pencina ke Svijanum, kde opet navaze na stavajici trat az do Mnichova Hradiste, Liberec by tak dostal bezuvratove napojeni i na Prahu krom stavajiciho na Trutnov, od Bakova nad Jizerou odbockou ze stavajici trati do Ml.Boleslavi, dale uz jen… Číst vice »

Slosor

Zase ty obce kolem Prahy. Na tohle slovní spojení začínám mít alergii. Jejich požadavek dokázat, že rozšíření zvýší plynulost dopravy nelze slušně komentovat. Jsem rád, že u nás v kraji jsou lidi ještě normální a vždy se protestovalo za dostavbu infrastruktury, ne naopak. Obce se taky snaží vyjít ŘSD vstříc. Proto se u nás staví nejvíce v republice. Normální Pražáky začínám litovat.

skyisblue

Provoz v roce 2019 ukazuje, že dálnice potřebuje rozšíření na 3+3, takže v roce 2030 budeme možná jezdit po širším. Po D10 se už do MB nedá pořádně jezdit, a to ani o víkendu, provozem se z ní během pár let stala jedna z nejhorších dálnic a přežít to musíme ještě aspoň 10-20 let. Kdyby se aspoň novostavby dělaly rovnou s rezervou uprostřed mezi pásy a daly se jednoduše rozšířit bez dalších výkupů pozemků do stran apod.

Vláďa

V SRN je tento způsob s širokým dělícím pásmem běžný – viz kolem Mnichova, jinde (např. v Rakousku) budují odstavný pás v šíři běžného pruhu a po překročení intenzity ho proměnlivými dopravními značkami zprovozňují. Mají však podél komunikace odstavná místa, která umožňují odstavení vozidla při poruše. Je však nutný vizuální dohled nad daným úsekem. Tuto možnost prokaučovalo asi ŘSD při plánované rekonstrukci D1 (nevím, zda rozšíření o 0,75 m by toto následně umožnilo).

skyisblue

Tohle jsem nemyslel, ale samozřejmě je škoda, že se u nás tohle řešení nevyužívá – aspoň na D1 z Prahy do Mirošovic by to bylo ideální jako na zmiňované A9 mít „čtvrtý“ pruh nebo jako na Frankenschnellwegu „třetí“ pruh (kolem Prahy by se to řešení využilo často). Já jsem myslel stavbu dálnice typu D11 u Prahy, kdy se dálnice nerozšiřuje o další pruh směrem ven, ale v rámci stávajícího tělesa směrem dovnitř. Pak by rozšíření snad nemuselo trvat 20 let a dalo by se to rozšíření využít ještě za současných podmínek a ne až půlka dnešních řidičů bude v důchodu.

Tomáš Gottschalk

Ten samý příběh přes kopírák jako na D1 kolem Bosonoh. Tam se 3+3 taky dočkáme možná v příštím tisíciletí.

Arimatejsky

Na RSD nikdo nepočítal s tím, že by rozšíření dálnice kdekoliv prošlo bez EIA a protihlukovych stěn , tak proč se zde vyvolává panika?

Démon

… na D11 do Jirny to trvá už taky roky. V Šestajovicích je vzácnost, když hluk klesne pod limity. A to tam ještě postaví za pár let vedle dálnice VRT.

2701

Nejsem si uplne jisty jak usek 0-8km, ale treba MUK Beranka lezi uz rok na magistratu soudruha Hriba, jen aby bylo tak nejak jasneji…

Most

To zkapacitnění je příliš silný výraz, jedná se o pár stovek metrů, kde bude 3+3. Co se týká hluku, navrhovatel stavby měl úplně automaticky v návrhu dát protihlukové stěny, které tam stejně bude muset dát, ale až za X let, kdy to vyplyne z námitek a řízení EIA.

1975

…i kdyby je tam „hned navrhnul“, stejně by to do EIA šlo…je to normální krok v procesu, zbytečná snaha o senzaci…

Most

Jenze je rozdil mit projekt od zacatku v poradku, proti zmenam a tahanicim o namitky. To je jeden z hlavnich duvodu zdrzeni rizeni v CR, navrhovatel to proste zkusi podat a kdyz to neprojde pres namitky, dela zmeny.

2701

Jste srandista. MZP a vsechny ty odbory ochrany cehokoli by ztratily svuj vyznam, kdyby do EIA nedaly nejake ‚zasadni‘ pripominky. At by byl projekz jakykoli.

Most

Není to pravda, námitky mimochodem podávají dost často obce a zrovna hluk je jedním z hlavních bodů. Co mám zkušenost z jedné obce, je dost konstruktivní a nedává námitky jen tak, aby si zdůvodnila svoji existenci, ale proto, že projektanti dokážou dát občas na papír nesmyslné věci. Zde u D10 u Prahy je taková hustota provozu, že by navrhovatel vůbec neměl uvažovat neudělat protihluková opatření. Hluk se nese celkem daleko, přilehlá rovná pole netvoří žádnou překážku a hučí to stovky metrů daleko (Radonice, Satalice, …).

Samuel Novák

Státní systém v totálním rozkladu. Obyvatelé děr kolem Prahy blokují zkapacitnění komunikace. Přitom právě obyvatelé těchto děr tuto komunikaci využívají a denně blokují. Stát nemá páky jak toto rychle a efektivně vyřešit. Škoda platí do rozpočtu daně v miliardách ročně. MB je nejdůležitější průmyslové město v republice. Źeleznice tam je jako za krále klacka a změna v horizontu padesáti let. Opět platí stát nemá páky jak toto rychle a efektivně vyřešit. Tak sí říkám, co je v této republice špatně?

Gejza

O ty páky primárně nejde. Problém je v první řadě v tom, že stát prostě nechce a nechce. Kdyby byla na úrovni vlády vůle, dokázali by nějakou smysluplnou novostavbu protlačit studií proveditelnosti.

55p

Viz DOL 🙁

1975

…tak jako humor dobrý. Zkuste poslat panu Němcovi (starosta Radonic) studii…. Mimochodem, co myslíte že všechno je součástí podkladů do EIA? Že tam ŘSD poslalo email „my bysme jako chtěli vo něco širší dálnici“?

Démon

anarchistická demokracie?

Arimatejsky

Jezdím z MB každý den a rozšíření do Radonic a ostatně ani jinde neurychlí cestu do PH ani o minutu, ostatně pokud nejsou zúžení kvůli stavbám tak je D10 23 hodin denně poloprázdná.

Hanzi

A jéje, Gréta asi přijela na návštěvu.

Hanzi

Text jsem si přečetl a je zde uveden ,,vliv na životní prostředí, zejména hluku,, Takže ono jen o tom hluku to nebude že. Bohužel se obávám,že díky této švédské jalovici se určitá část staveb může zkomplikovat nebot společnost dokáže být ovládnuta a vyhecována jedincem ( šílený Adolf z Brannau měl zpočátku také jen myšlenku).

Hanzi

To je ale potom blbé tedy. Každý chce jezdit autem a nikdo nechce silnici za barákem. Co s tím? Dopravní stavba i při sebelepším odhlučnění nikdy oáza klidu nebude,. to je jasné i mě jakožto naprostému laikovi co šíření zvukových vln z fyzikálního hlediska týká.

Trdlo

A kolik lidí stojí o to, mít za domem dráhu? Je to pořád dokola. Každý chce vše využívat, ale aby také něco umožnil, to už ne…

Y.K.

Já bych teda za domem raději dráhu. Teď mám frekventovanou komunikaci a ticho nemáte ani sekundu. V noci minutu. Přičemž ve špičkách sahá až nějakam ke stovce dB (motorky, sporťáky). Všichni znají ten typický jekot dálnice, když se zastaví u benzinky, já bych od toho fakt bydlet nechtěl ani půl kiláku, stačí mi městská třída.

Jackub

Vy možná. Ale vezměte si, jaký je/byl odpor proti VRT na Vysočině…

Hanzi

Ovšem většina chce a jak to bývá všude a ve všem většina se podřizuje menšině, asi jako ve volbách, tam taky dvě vítězné strany nejsou.

1975

..ten argument s dnešní kolonou způsobenou hromadnou nehodou je asi jako kdybych cestoval vlakem ten den, co zastavil kamion na přejezdu, vlak do něj narazil a několik hodin tam nejelo nic – ten asi bylo auto časově konkurenceschopné, že?

2701

Nejaky zdroj nez jen osobni pocit? Trochu malo, na novinare, ne? Btw, v Rado bydlim takze D10 vidim denne.

1975

…a proto v podkladech pro EIU samozřejmě JE hluková studie… (od předpokládám „autorizované osoby“) viděl jste ji? Samozřejmě, je možné zpochybňovat její metodiku (např. jsou tam jen dva měřící body a oba na straně HočoPočo), ale mají na MŽP jinou? Nebo budeme dělat dokola studie, dokud nevyjdou, jak potřeba?

Tomáš Gottschalk

Braunau am Inn.