DB Netz vypsala tendr na dokumentaci pro územní řízení ke Krušnohorskému tunelu

VRT Praha - Drážďany, vizualizace. Pramen: Správa železnicVRT Praha - Drážďany, vizualizace. Pramen: Správa železnic

Tunel pod Krušnými horami o délce 26 km by měl být hotov v roce 2039.

Zpět na článek
97 Komentáře
nejnovější
nejstarší nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments
Vrtak

Nakreslene je to hezky. Jen doufam, ze zbyde dost penez na mnohem potrebnejsi VRT Praha-Brno-Prerov.

Bertik

To bude překvapení až Němci prorazi tunel a na ceske straně budou behat na zelene louce Děti země a ostatni ekoteroristi a budou vykladat jak jim jde o ekologii.

Dušan

K tomu tunelu mám tyto dvě věci:

a) projekt má kladné ekonomické hodnocení a v Německu je veden jako projekt v kategorii „Vordringlicher Bedarf“ (naléhavá/neodkladná potřeba) – viz zde:
https://bvwp-projekte.de/schiene_2018/2-045-V01/2-045-V01.html#h1_nutzen

b) na německý úsek Heidenau – státní hranice D/CZ vznikne předběžná studie (zpracování v letech 2020-2025) s celkovými doporučenými uznatelnými náklady ve výši 6 750 000 EUR, přičemž letos bylo EK odsouhlaseno financování této studie ve výši 50% uznatelných nákladů (tj. 3 375 000 EUR) z nástroje CEF 2019 – viz níže
https://ec.europa.eu/inea/sites/inea/files/cefpub/c_2020_5508_f1_annex_en_v5_p1_1088326.pdf

MlB

Pokud to Němci vnímají jako neodkladné, budou si to muset převzít a naprojektovat/zafinancovat sami. Jinak se vsadím, že v roce 2039 se ještě nebude ani finišovat.

Jiří Kocurek

Zeptal bych se Luďka. Odklepnout peníze z rozpočtu by zvládnout mohli, hlavně když to postaví někdo jiný. Nemám pravdu?

Pravdepodobnost

Penize nejsou hlavni brzdou stavby infrastrukturnich projektu v ceske republice. Nejvetsi problem je ziskat kulaty razitko ze se stavet muze.

Martin

– Oni to take postavi sami, maji to v planu a je na tom i dohoda,…
– Oni to take budou provozovat,…
– U nas nikdo takove tunely stavet neumi, resp. nechci se nekoho dotknout, ale VRT tunel na 200km/h mame zatim jen Ejpovicky a ten neni pod obri masou horniny, a jeste v nem mame omezenou rychlost na 160…

Pro nas by to byla dobra zkusenost, kdyby stavbu sice ridili nemci, ale ucastnila by se toho nejaka z nasich stavebnich firem, ziskala by neocenitelne zkusenosti…

Radek Janata

Proč si myslíte, že takové tunely „u nás nikdo stavět neumí“? To jako že by se na vypsanou zkázku nepřihlásila žádná „naše“ firma?

Víte, že ty „naše“ velké stavební firmy jsou vesměs součástí velkých nadnárodních firem, takže i kdyby náhodou nevěděly jak na to, tak se mají koho zeptat?

Michal Štěpán

Já se na to dívám pragmaticky. Ten tunel se stihne postavit celkem v pohodě, protože to budou řídit Němci. A také bude mít pro mě z pohledu cestujícího největší přidanou hodnotu, protože v dohledné budoucnosti zkrátí cestu Praha – Dresden skokově o 30 minut. Co bude dál směr Praha je při českém přístupu ve hvězdách. Podstatné je to, že dojetí do uzlu Dresden o 30 min dříve bude nabízet zajímavější přestupní vazby směrem na západ než nyní. A patrně by v takovém případě již mohla začít existovat ICE linka Praha – Frankfurt(Main)Hbf – Saarbrucken vyladěná pro krátké přestupy na ICE… Číst vice »

Radek Janata

2039 mi jako dohledná budoucnost nepřijde. Španělé (či dokonce Čínané) by to postavili dřív. A výmluva, že Čínani nemusí vykupovat pozemky, tady neobstojí, tunel samotný je nepotřebuje a na vykoupení těch pár na příjezdech k tunelu vzhledem k době ražby času dost.

Martin

Bude hodne chybet VRT Praha-Norimberk, ktera by byla jeste rychlejsi…

Jiří Kocurek

Ona chybí i obyčejná dvojkolejka v tomhle směru.

Pravdepodobnost

No stane se to ze se cely ustecky kraj preorientuje z prahy na dresden. Podobne jako se to stalo s jesenickem, jizni moravou a objednavatele vlaku tvrde pracuji aby se od prahy realne trhla i ostrava. Par mesicu zpatky jsem tu rozepisoval o kolik hodin se clovek dostane rano driv do ostravy z ziliny/katowic nez z prahy a vecer zpatky do prahy. Jeste zbyvat zduvodnit osekani obracenyho proudu a ostrava se stane predmestim warsaw. A nemci by meli trvat na tom ze se zacne kopat nejdriv z ceske strany nebo skonci 10 metru pred vyustenim tunelu na ceske strane a… Číst vice »

Radim

To je už reálnější Expedice Adam 84. No Němci jsou celkem v pohodě, ale my bychom měli už na 200-400% zabrat.

MlB

2039 😀 😀 😀

Erik

Skoda, ze tu neni blici smajlik 😅😅😅 smutny pohled.. se vubec divim, ze nasi predci postavili tak „pomalu“ takovou velkou infrastrukturu skoro celou behem 15let.. fakt smutny.

Lemmy

tady ho máte:
🤮
neni zač!

Jarek

🤮

Jaroslav

No je mi 23 a fakt si nemyslím ze se toho doziju

Vladimír

Mně bude (spíš nebude) ve 2039 84 let…těšil jsem se, že se ještě svezu VRT, ale asi to nedopadne.

Urban Transport Lover

Co bude v roce 2039???
V roce 2039 drtivá většina zdejších diskutujících „mudrců“ bude dávno pod drnem anebo budou povinně nosit plenu v uzavřených ústavech…
A my budem jezdit ICEčkem 20 minut do Ústí…
Jsem optimista.

Jiří Kocurek

Takže s kým nesouhlasíte, tomu přeje smrt a nebo „alespoň“ ztrátu lidské důstojnosti?

Rammon

..jen buďte optimista vy mladíku s kaleidoskopickým typem myšlení..protože vy budete v roce 2039 očipován..a radost z dvacetiminutové jízdy do Aussig..bude vaší jednou z velmi mála radostí..tak si to užijte..a propos..i vy zestárnete..a věřte či ne..uteče to jako voda..a o nás starší nemějte péči..aneb „leben und leben lassen“.. Samotář Grey 1969

Martin

Vite co bude zajimavy, jestli to dokazou skutecne postavit do roku 2039… a zda my dokazem postavit usek Praha-Litomerice drive…
Bylo by dost zajimave, sledovat, jak nemci postavi 26km dlouhy tunel a v CR nebude nic hotove…

Panda

Souhlas, ale i bez české části bude mít tunel smysl. V tom je kouzlo projektu s možnou etapizací.

XXXD

Holt to bude úplně stejné jako u dálnic.

Frantisek

Horší, protože dálnice už budou, tak „na co koleje.“ 😉

Miky

U Breitenau bude výtah a bude se tam přestupovat na autobusy 🙂

Vladimír Bílý

Berlín-Vídeň pod 4 hodiny. To je to, co by mohlo dát téhle stavbě ekonomický smysl. Jinak to bude novodobé Husákovo ticho …

Radek Janata

Tunelu dají ekonomikcý smysl zejména náklady. Úseku Ústí-Praha zejména vnitrostátní doprava.

Vladimír Bílý

… náklad, co se v tunelu bude mydlit s osobkou jezdící v půlhodinovém taktu stejně, jako nyní v údolí Labe. Ano, bude moci jezdit volně v noci a o víkendech a neohlížet se na hluk na německé straně – a o tom to je. Ale jinak sem s tím, když to Němci zaplatí, to snad nemůže být nikdo proti!:-) Následný 15 km tunel Středohořím+VRT do Prahy ale osobka z Ústí opravdu nezaplatí. To je jen blouznění politiků a bez vazby na páteřní VRT absolutně promrhané peníze.

Radek Janata

mydlit s osobkou jezdící v půlhodinovém taktu stejně, jako nyní v údolí Labe
—–
není to stejné, protože ta osobka bude dálkovka bez zastávek a tedy nebude náklady nijak omezovat.

Vladimír Bílý

Takže podle vás je stav, kdy se náklad musí v tunelu vyhnout dvoustovkové osobce nějaké paráda ve srovnání s tím, že se musí vyhnout zastávkovému osobáku?

Pravdepodobnost

V tunelu predevsim nebude jezdit pulhodinovym taktem. A venku tu brzdu delaji hlavne osobaky co stoji na sire trati (schona) kde cekaji na takt aby mohly jet zpatky.

Tohle by samozrejme snadno vyresila domluva kdy by nemecky vlaky zajizdely az do decina. Ale nevim jestli jejich vlaky potazmo strojvedouci smi.

Vladimír Bílý

Jeden fanda sní, jak to bude super tunel pro osobku a co tam všechno může jezdit, druhý fanda nákladu zas sní, že osobka tam v podstatě ani nebude a všichni mají spoustu lajků:-) Ale věcně: ve stanici Schona mají na čekání osobáku (či čehokoliv) slepé odstavné koleje. Mrknětě na mapy.cz, zrovna tam jeden stojí.

Frantisek

Ne tak docela. Náklad pojede svých 100 (možná 120), takže v souladu by byl s občas zastavujícím rychlíkem, ne průjezdným rychlejším expresem. V tunelu ovšem zastávky nebudou, takže to bude potřeba skloubit se zastaveními rychlíku před a za tunelem. 🙂

Radek Janata

Následný 15 km tunel Středohořím+VRT do Prahy ale osobka z Ústí opravdu nezaplatí.
—-
Přebere (a indukcí i znásobí) prakticky veškerou dopravu od Kralup výše do Prahy. To je celý Ústecký kraj. Plus trať 070.

Jiří Šrámek

Souvislost s tratí 070 mi uniká. Napovězte, prosím Vás.

Radek Janata

Sjezd u Neratovic umožní vést rychlíky Turnov-MB-Praha tunelem na Balabenku.

Martin

Ono se to zaplati, cele je to o tom, co jak chcete posuzovat, jestli celou stavbu ci soubor staveb chcete posuzovat jako jeden celek, vyplati se vam i jen pro osobku, kdyz naklady pujdou na puvodni trati, pokud to budete hodnotit tak, ze si to rozkouskujete po par kilometrech ci jednotlivych useku staveb samostatne nevyjde vam nic… je to uplne stejne jako u jakychkoliv liniovych staveb,… Ropovod z z Horni do Dolni vam taky ekonomicky nevyjde, ale jako celek skrz republiku napojeny na rafky ano… Tady je VRT pripravena pro cely severozapadni region republiky vc. prazske aglomerace a vychazi to… Číst vice »

Lemmy

Jakože by v tom tunelu nastal záporný běh času a na druhé straně by lidi vyjeli o dvě hodiny dřív?

Vladimír Bílý

Jakože smysl to má jako součást páteřní trasy VRT přes celou republiku.

Kalanis

O jedné takové rouře vím. Pod jistým kanálem.

Jiří Šrámek

To jo, ale jde o betu, která to dává jen o hodinu.

Milan

Vzhledem k termínu výstavby, by mne zajímalo, zda nástupiště a vlaky budou plně bezbariérové včetně včetně bezbariérových WC a zda ve vlaku bude k dispozici pečovatelská služba.

Jenda-71

Viděl bych to na sedmou generaci ICE.

Petr Šimral

No, zatím co Škoda bude usilovně schvalovat jednotku ŠKODA VRT 1, tak bledě modré a žluté jednotky ICE1, 2 a 3 původem z parkoviště v Mukranu budou usilovně pendlovat z Prahy přes Ústí do Berlína 🙂

Jiří Kocurek

A do toho motorový vůz 811.5 HST. Po výměně převodovky zvýšena maximální rychlost na 100 km/h, to bylo umožněno mimo jiné výměnou převodovky. Rychlá linka z Liberce a České Lípy do Drážďan.

58g

V tunelu asi nástupiště nebudou a vlaky budou takové, jaké tam (za 20 let!) pošlou 😀

XXXD

No to jsem tedy zvědavý, jestli tohle bude dříve jak tunel do Berouna, když ten má být až v roce 2042 nejdřív.

Thegrid

K jizdence pro nás bude zdarma jedna sada plen.

Martin

No spise jde o tu delku vystavby a krusne hory predpokladam budou mit horsi geologicke podminky… bude to zajimave pozorovat…

XXXD

No pozor tunel do Berouna bude vést oblastí s možným výskytem krasových jevů, což pro stavbu není vůbec dobré.

Martin

Schvalena varianta by se jim mela vyhnout – tato varianta jako jedina vedla mimo, ale samozrejme se neco objevit muze…

XXXD

Ta vybraná varianta má pouze z tunelových nejnižší riziko, nikoli žádné, jak jste napsal.

none

A kde to maji? Sledovat behem jizdy pekne nasvicene jeskyne.

Martin

No, myslim, ze v Chorvatsku maji jeden most v tunelu diky jeskyni, ale nepoznate to…
Sledovat to pri jizde nejake lokalky mozna, ale sledovat to ve vlaku jedoucim 200km/h by to byl jen zablesk…

jozka

V Cerne Hore, na trati z Podgorice do Srbska.

Martin

Diky… nemohl jsem si vzpomenout…

Vladimír

Ve filmu První kontakt (serie Star Trek) přistání vulkánské lodi 2060…

Daniel Mach

Viděl bych to tak, že budeme mít krásný rovný tunel pod Krušnými horami, a z Ústí nad Labem – západ pofrčíme 130 km/h. (občas) po stávající levobřežní do Prahy

Jakub

Jako že se první začne stavět to nejsložitější a nejdražší, tunel? Celá stavba má být etapizována a první má jít na řadu úsek z Vysočan. Podle mého tedy budeme mít pravděpodobněji v roce 2039 trať do Litoměřic na které budeme rádi přes byrokracii za prozatimní dvoustovku a tunel bude o několik let opožděný s tím, že rychlá trať se už bude dávno používat pro vnitro dopravu v ČR.

Panda

Tunel má největší prioritu (z kapacitního, rychlostního i hlukového hlediska) a spolupracujeme na něm s Němci. Naopak prioritizace Praha-Ústí před jiné VRT stavby (Praha-Poříčany, Praha-Beroun, Brno-Ostrava) je přinejmenším sporná.

Martin

Ano, ale zapominate, ze krusnohorsky tunel maji stavet nemci… zbytek my… a na etapach budou samozrejme terminy…

none

Prorazi tunel a .. vyhled na neporusenou krajinu 🙂

Martin

Hmm, tak se naplni veta, Cesky Raj to napohled…

Honza

Němcům jde hlavně o odstranění nákladů z údolí, co bude dál u nás, je netrápí.

Frantisek

Tak aspoň pak nebudou vlaky od nás ze dvou tratí postávat v Děčíně a čekat na trasu, když bude v labském údolí za hranicí nějaká výluka. Nám by prozatím bohatě postačilo udělat něco málo s pravobřežkou, třeba uvést do lepšího stavu. 🙂

Alibaba

Asi proto, že tenhle tunel bude stavěn pod taktovkou Němců.

Trať z Prahy do Ústí n.L. asi bude etapizována, ale to se uvidí. Viz třeba zde: https://zdopravy.cz/ustecky-kraj-jako-predmesti-prahy-rychlovlaky-do-drazdan-maji-pomoci-i-severu-cech-58896/

Jakub Rákosník

Ten tunel má výraznou výhodu ve zkrácení trasy Ústí – Drážďany. Stávající trať vede přes Děčín vlastně obloukem, koukněte na mapu.

Frantisek

A taky se v Děčíně spojují dvě dvoukolejky do jedné. My máme na pravém břehu ještě určité rezervy.

Daniel Mach

Hledal jsem onehdy nějakou studii úseku Praha – Litoměřice, a studie byla trasována na výjezdu z Prahy jinak, než má Praha v metropolitním (tedy územním) plánu. Takže už jen v současné době to bude mít 5 let zpoždění, než se dohodne tento detail. Rád bych se mýlil, ale jsem pesimista.

Martin

Praha ma v rezerve proseckou variantu i tu boleslavskou, obe by se meli stavet…
https://plan.app.iprpraha.cz/vykresy/

Radek

Mám velkou obavu, že to tak dopadne, pokud bude vůbec aspoň ten tunel pod Krušnými horami.

kuna

„neplánováno na konec roku 2039“ – roztomilý překlep, co naznačuje, jak to s podobnými termíny většinou dopadá…..

jirka

cože?? už 2039 ? přidal bych k tomu tak 50 let

Luděk S.

No dobře, když to vyprojektují, protlačí, postaví a zaplatí, tak bychom asi ústupek v přijetí všimného udělat mohli a ten tunel nějak strpíme.

Petr Šimral

Skoro mě tato slova děsí. Už si představuji po výjezdu z roury na české straně dvě krátké strmé rampy pro připojení na trať 130 a zbytek neexistující…

jozka

Ja vam nevim, ale na 130 by soupravy z Nemecka delaly celkem brajgl ve stavajicim systemu. Ale reseni je celkem logicke. Trochu poladit 132 a bude to fajn!

Jenda-71

Očekával bych rychlou prozatímní variantu v podobě přestupního terminálu ihned za tunelem …..

Jiří Kocurek

Což mi připomíná otázku: Kde vlastně má být přechod z německé na českou trakci?
Něco v tom smyslu, že tahle traťovka střídavinu nikdy neudržovala a jestli chtějí jezdit, tak ať si tu střídavinu udržují sami. 😀

Petr Šimral

Z naší strany v rámci připomínkování je požadavek na styk trakcí až v tunelu, aby nikoho proboha nenapadlo to strkat do příjezdových ramp na české straně tunelu, kde bude významné stoupání.

A co se týká údržby: Vy si taky myslíte, že když tam jsou třetinové Herzy, že to nedovedeme postavit s jednotnou soustavou TV a nedokážeme to udržovat?
A ve Znojmě… Ve Znojmě jste byl?

Jiří Kocurek

No právě, nulové pole v místě, kde se každý vlak rozjíždí a každý brzdí, je jenom pro zlost.

Ve Znojmě jsem byl, ale to tam ještě třetinové Hertze nebyly. Otázkou je, zda se Nábřeží bude ochotno učit od někoho, kdo žije na východ od Libně, navíc za hranicí hlavního Evropského rozvodí. Co kdyby tam platily jiné fyzikální zákony?

Petr Šimral

No, řekl bych, že se už překonali a že už vidí i za rozvodí.

Dušan

Nejlepší je rozhodně udělat styk přímo uprostřed tunelu v místě fyzické hranice D/CZ – myslím jako pro šotouše, protože jak to tam chcípne při změně trakce, tak to jako nějakou mrtvolu bude tahat záchranný vlak z tunelu ven x-hodin a tunel bude stát – a mezitím se u portálů krásně shromáždí armáda fotičů:-))).
Hlavně nedělat žádná praktická a jednoduchá řešení typu styk trakcí mimo tunel !!

Martin

Humphrey a Channel Tunnel…

Luděk S.

Tohle je samozřejmě ožehavá otázka. Vlastně bychom ten styk měli klidně na wágusonu s tím, že by nám platili za údržbu naší trati. Ale to víte, naši fans jsou tak trošičku nahnědlá individua…

ene bene

Z příspěvků ostatních to vypadá, jako by tohle ještě nebylo stanovené, to jako fakt?
Styk tam někde být musí, bez dvousystémovek to stejnak nepůjde, 25 kV je vždycky lepších než 15 kV atd. (s těmi Herzy podobně), bude-li o tom rozhodovat nějaký hospodář, musí být styk co možná u portálu v Německu (pochopitelně s ohledem na sklony atd.).
Budou-li o tom ale rozhodovat politici (nebo až náckové a šovinisti) bude v nejlepším případě přímo pod státní hranicí.
Uvidíme.

Martin

Provoz tunelu budou ridit nemci, takze spise ocekavam styk u portalu na ceske strane…

Luděk S.

U českého portálu se bude přestupovat na NAD. Jeden pojede přímo do Prahy, druhý to vezme přes Ústí.

Haha

„Neplánováno na rok 2039“ docela vystihuje realitu. Schválně jestli bude, s ohledem na problémy v Německu, tohle nebo Praha-Beroun.

Martin

Jake problemy v Nemecku?

Luděk S.

Naši fans samozřejmě vědí, že Germanistán je nad propastí a v nejbližších letech vyhlašují chalifát a v ústavě bude znásilňování všech… a že za to může Merkel. A že se v Berlíně o víkendu sešlo 5 miliard Němců, kteří proti tomu protestovali.

Martin

Jo aha, jasne…

Tomáš V.

Dobrá trefa. Jen jste ještě zapomněl přidat nějaký typický autentický hemz ve stylu: „Chudák Áda, ten se musí v hrobě obracet…“ 🤣🤣

Jiří 24

Ádu bych raději nezmiňoval 🤣

Haha

S projednatelností. Mají sice z 7 podvariant, ale …. https://www.mdr.de/sachsen/dresden/dresden-radebeul/bahn-dresd en-prag-raumordnungsverfahren-landesdirektion-100.html